amasya-gezilecek-yerler

AMASYA GEZİ NOTLARIM

Bir önceki Çorum yazımda, Trabzon dönüşümde Amasya’ya, bir arkadaşımın yanına uğradığımı söylemiştim. Bazı yerleri onunla beraber, bazılarını ise kendim dolaşıp ilk defa geldiğim Amasya hakkında bilgi edinmeye çalıştım.

  • KISA BİLGİLER

Hititler’den başlayarak arada ismini sayamadığım başka medeniyetler olsa da kabaca Frigler, Persler, Pontuslar, Romalılar (sonradan Bizans), Danişmendliler, Selçuklular, Moğollar ve Osmanlılar’ın hakimiyeti altına giren Amasya, özellikle birçok Osmanlı padişahının burada doğması ve birçok şehzadenin de burada şehzadelik yapmasından dolayı Şehzadeler Şehri olarak da bilinir.

  • ULAŞIM

Arkadaşımla aramızda iletişim kopukluğu olduğundan ben Amasya yerine Merzifon’a bilet almıştım. Trabzon’dan buraya yolculuk 7,5 saat sürmüştü ve 45 TL ödemiştim. Merzifon’dan Amasya merkeze ise arabayla yaklaşık 45 dakika sürüyor. Amasya Otogarı’ndan İstanbul ise ortalama 9-10 saat.

Şehir içinde herhangi bir ulaşım aracı kullanmadığım için fiyatları bilmiyorum. Zaten Amasya merkezi dolaşmak için en iyi seçenek yürümek.

Merzifon Otogarı’ndan ise Amasya merkeze gelmek için minibüsler varmış, ancak öğrenebildiğim kadarıyla akşam 9’a kadar.

  • KONAKLAMA

Amasya şehir merkezinde gördüğüm kadarıyla bir çok konaklama seçeneği mevcut. Özellikle Yeşilırmak kenarındaki Amasya evlerinin birçoğu da otel, pansiyon şeklinde hizmet veriyor. Herhangi birisinde kalmadığım için bir tavsiyede bulunamayacağım. Amasya’da konaklama seçenekleri için sağ taraftaki booking.com arama motorunu kullanabilirsiniz.


  • AMASYA GEZİLECEK YERLER

Amasya’da gezilecek yerler genel olarak merkezde, bir arada bulunduğu için 1 günde rahatça dolaşılabilir. Anlatımıma yine ilk gezdiğim yerlerden başlamak istiyorum.

Sabuncuoğlu Şerefeddin Müzesi : Fatih Sultan Mehmed döneminin en ünlü hekim ve cerrahı olan Sabuncuoğlu Şerefeddin, bu müzenin bulunduğu binada 14 yıl görev yapmış. Bu bina, aynı zamanda Bimarhane yani Darüşşifa olarak da biliniyor. Bimarhane’nin girişinde yer alan kitabeye göre burası, Moğol İlhanlılar hükümdarı Olcaytu Muhammed döneminde yapılmış.

amasya-gezilecek-yerler

Bimarhane

Bimarhane, 2011 yılında Sabuncuoğlu Şerefeddin Müzesi’ne dönüştürülmüş ve o tarihten beri müze olarak faaliyette. Müzenin sağ tarafında bulunan odada, Sabuncuoğlu Şerefeddin’in kendi yazmış olduğu kitaplar ve o dönemde kullanılmış birtakım cerrahi aletleri simgeleyen koleksiyonlar var. Avlunun tam ortasında Türk musıkisi ile tedavi yöntemlerini tasvir eden dönemin çalgılarını simgeleyen bir topluluğun heykelleri bulunuyor. Sol tarafta köşede olan oda Sabuncuoğlu kliniği ve onun yanındaki oda ise müzik tedavi salonu denen ve içerisinde çeşitli müzik aletlerinin bulunduğu salon olarak düzenlenmiş.

Yanlış hatırlamıyorsam müzenin giriş ücreti 6 TL idi ve Müzekart burada geçmiyor. Müzenin avludan genel olarak görüntüsünü ise çekmiş olduğum şu videoda görebilirsiniz.

Mustafa Bey Hamamı : Yapılış tarihi 1436 olan bu hamam günümüzde halen daha faaliyette. Bu hamam, hem kadınlar hem de erkekler için hizmet veriyormuş.

amasya-gezilecek-yerler

II. Bayezid Camii ve Külliyesi : 1485 yılında yapılan ve içerisinde camiden başka medrese, imaret, türbe, şadırvan ve çeşme bulunan gayet iç açıcı bir komplekstir. Evliya Çelebi’nin demesine göre bu camiyi II. Bayezid, Fatih Sultan Mehmed Maltepe’de öldüğü sırada kendisinin Amasya’da olması ve “Amasya’da padişah oldum” demesi üzerine burada yaptırmıştır.

Bu arada caminin avlusunda bulunan iki adet yaşlı çınar ağaçlarının ise külliye ile yaşıt olduğu tahmin ediliyormuş.

İmaret ve konuk evinin bulunduğu bölümde şuan Amasya Minyatür Müzesi var. Kentin, 1914 yılında çekilmiş olan bir resminden yola çıkılarak yapılan kent maketi bulunuyor. Giriş 2,5 TL ama girmezseniz pek bir şey kaybetmezsiniz.

Şadırvanın hemen ilerisinde eski tarihi bir bina var. Ne olduğunu bilmiyorum ama orada yazan bilgiye göre camii görevlilerine ait. Buradan sola döndüğümüzde karşımıza çıkan türbede ise Sultan II. Bayezid’in torunu Osman Çelebi yatıyor.

Amasya Evleri : Yeşilırmak’ın hemen kenarında, Amasya Kalesi’nin bulunduğu Harşena Dağı’nın eteklerinde yer alan sıra sıra evlerdir. Belki de yalı desem daha doğru. Bu evlerin ya da yalıların gördüğüm kadarıyla bir kısmı otel ve pansiyon, bir kısmı ise restorant ve kafe olarak hizmet veriyor. Aşağıdaki videoda genel olarak görünümünü izleyebilirsiniz.

Kral Kaya Mezarları ve Kızlar Sarayı : Amasya’nın antik çağ coğrafyacısı Strabon’un verdiği bilgilere göre, buradaki kaya mezarları Pontus krallarına aitmiş. Bu bölümde 5 toplamda ise 18 adet kaya mezarı varmış. Kral Kaya Mezarları ve Kızlar Sarayı Örenyeri’ne giriş 10 TL, ancak Müzekart geçiyor

Bilet gişesinden sağ taraftaki merdivenler takip edilip yukarıya çıkıldığında burada hem Kızlar Sarayı kalıntıları hem de 3 adet Kral Kaya Mezarı bulunuyor.

amasya-gezilecek-yerler

Burayı biraz dolaşıp tekrar aşağıya indikten sonra bu kez soldan devam edildiğinde 2 adet mezarın bulunduğu yere giden Kaya Mezar yolu ve oraya gelmeden önce ise Kızlar Sarayı Hamamları’nın kalıntıları bulunuyor.

amasya-gezilecek-yerler

Kızlar Sarayı Hamam kalıntıları

Aynı zamanda, şehrin enfes panoramik görüntüsünü sunan Kral Kaya Mezarları’nın bulunduğu alana kesinlikle çıkılması gerektiğini düşünüyorum. Bu arada, tepeden şehre baktığımda Amasya’yı, Kosova’nın Prizren şehrine çok benzettiğimi de söylemeliyim. Aşağıdaki videodan bakabilirsiniz.

Hatuniye Camii : Sultan II. Bayezid’in eşi olan Bülbül Hatun tarafından 1510 yılında yaptırılmış. Hemen yanında ise Yıldız Hamamı var. Bu iki yapı da yürümesi keyifli Hazeranlar Sokak‘ta kalıyor.

amasya-gezilecek-yerler

Hazeranlar Konağı : Dönemin Amasya defterdarı Hasan Talat Efendi tarafından 1865 yılında yaptırılmış. İsminin Hazeranlar Konağı olmasının sebebi ise, Hasan Talat Efendi’nin kız kardeşi Hazeran Hanım’ın uzun yıllar burada yaşamasıymış. Açıkçası, pek ilgimi çekmediği için konak içini gezmedim. Yine de giriş ücretinin 5 TL olduğunu, ancak Müzekart’ın geçerli olduğunu öğrendim.

amasya-gezilecek-yerler

Şehzadeler Müzesi : Müzenin bulunduğu bina esasen 1800’lü yıllarda inşa edilen eski bir Amasya konağı imiş. Bina zamanla metruk hale geldiğinden sahibi tarafından 1986’da yıktırılıp yerine betonarme bir ev yapılmış. Amasya yalıboyu silüetini bozduğu öne sürülerek Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından kamulaştırılarak 2002’de yıkılmış ve en son 2007 yılında yeniden yapılarak eski görünümüne kavuşmuş.

Müzenin giriş katında Amasya’da şehzadelik yapan ancak padişah olamayan 5 adet şehzadenin maket heykelleri dururken üst katta ise şehzadelik dönemlerini Amasya’da geçirip Osmanlı tahtına oturan toplam 7 padişahların heykelleri bulunuyor. Müzeye giriş yanlış hatırlamıyorsam 2,5 TL idi ve Müzekart geçerli değil.

Saat Kulesi : İlk olarak, dönemin valisi Ziya Paşa tarafından 1865 yılında yaptırılmış. 2002 yılında ise yeniden yapılmış.

amasya-gezilecek-yerler

Gümüşlü Camii : Atatürk Anıtı’nın hemen yanında bulunan bu camii defalarca yangın ve depremler sonucu zarar görmüş ve her defasında onarılarak günümüze kadar gelebilmiş.

amasya-gezilecek-yerler

Gümüşlü Camii’nin dışında yakınlarda Mehmed Paşa Camii ve Saraçhane Camii ile II. Bayezid Külliyesi’nin tam karşı yakasında Köprübaşı Camii bulunuyor. Amasya Müzesi’nin biraz ilerisinde ise Yörgüç Paşa Camii ile Gökmedrese Camii var.

Selfie Çeken Şehzade : Sanıyorum Amasya’da en ilginç heykel Selfie Çeken Şehzade Heykeli’dir. Dünyanın saygın gazetelerinde bile bu heykelin haber olduğunu biliyorum. Geçen yıl yapılmış.

amasya-gezilecek-yerler

Amasya Müzesi : Zamanım kalmadığı için buraya gidemesem de bu müzede, arkeolojik eserlerin yanı sıra mumyalar da sergilendiğini biliyorum. Giriş ücreti 5 TL ve Müzekart geçiyor.

Ve son olarak, sıra geldi Amasya Kalesi’ne.

Amasya Kalesi : Harşena Dağı üzerinde bulunan ve Harşena Kalesi olarak da bilinen Amasya Kalesi, Milattan Önce 3200’lerde yani Tunç Çağı’nda inşa edilmiş. Kalenin genel olarak çektiğim videosuna şuradan bakılabilir.

Kaleye ilk girişte sol taraftan devam edildiğinde bu kısımda bir su sarnıcı, gözetleme kulesi ve aşağıda eski bir topun olduğu Top Kulesi, eski dönem yerleşim yeri ve bir de Türk hamamı kalıntıları yer alıyor.

Sağ tarafa yukarıya doğru gidildiğinde ise zirveye, Türk bayrağının olduğu yere çıkılıyor. Burada da bir su sarnıcı, kazı alanı ve gözetleme kulesi bulunuyor. Zirveye çıkış biraz yorucu olsa da Amasya’nın kuşbakışı görünümü için buna değer.

Bu arada Amasya Kalesi’ne giriş ücreti 5 TL, ancak Müzekart geçiyor.

Amasya’daki en meşhur yerlerden biri olan Ferhat Su Kanalı‘nın olduğu kısma ise zamanımın kısıtlı olması sebebiyle geçemedim ki zaten Çorum’a giden otobüsümü, ancak otogar içinde koşup ıslık çalarak durdurabilmiştim.

  • AMASYA ARAÇ KİRALAMA

Amasya’da araç kiralama seçeneklerine BURADAN ulaşabilirsiniz.

[GEZİ TARİHİ : 11-12 Temmuz 2016 ]

Seyahat fotoğraflarım ve videolarım için beni sosyal medya hesaplarımdan da takip edebilirsiniz.

INSTAGRAM : @seqununseyahatnamesi

FACEBOOK : https://www.facebook.com/seqununseyahatnamesi

YOUTUBE : http://www.youtube.com/Seqununseyahatnamesi

Yorum Yap

E-mail adresiniz yayınlanmayacaktır. İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

WpCoderX