atinada-gezilecek-yerler

ATİNA GEZİLECEK YERLER – ROMA AGORASI

Ancient Agora’yı gezdikten sonra sıra, yine oraya çok yakın bir yerde bulunan Roman Agorası’nda.. Roman Agorası, MS.1 yy’dan 19.yy’a kadar Atina’nın ticari merkezi olmuş. Atina, Romalılar’a katılınca Romalılar da eski Agora’nın yakınına kendi Agoralarını inşa etmişler. Ancient Agoraya göre daha küçük ve görülecek yapılar daha az olsa da şahsen içinde Fatih Sultan Mehmet’in yaptırdığı Fethiye Camii’ni görmek beni cidden heyecanlandırmıştı.
Roman Agorası’nda yer alan önemli yapılara ve geçmişlerine bakacak olursak edindiğim bilgiler ışığında şunları söyleyebilirim :
  • GÖRÜLECEK YERLER

Athena Archegetis
Öncelikle Athena Archegetis, “Lider Athena” anlamına geliyor.  Bu anıt, forumun ya da Agora’nın batı girişidir. Dışarıdan bakıldığında yapının üst kısmında çok net gözükmeyen bir takım yazılar yazıyor. Araştırmalarım sonucu, bu yazılarda yapının Julius Caesar ve Augustus tarafından finanse edildiği yazıyormuş. Çektiğim resim ise forumun iç kısmından.
roma-agorasi-atina
Gate of Athena Archegetis
Çeşme
Ortada modern anlamda bir çeşme görünmese de içindeki su hala görünmekte. Roman Agorası’na girince sağ tarafta yani güney kısmında kalıyor.
roma-agorasi
Roman Agorası’ndaki çeşme..
Avlu

Avlu ya da iç bahçe denen kısım etkinliklerin yapıldığı kısımdı. Çevresi ise şu an kalıntıları bulunan dükkanlar; yiyecek, giyecek, seramik ve mücevherat atölyeleri ile kaplıymış. İç kısımda bulunan alan, MS. 2.yy’da imparator Hadrian tarafından taşlarla döşenmiş.

roman-agora-courtyard
Avludan bir görünüm..
Fethiye Camii

Yazımın başında da dediğim gibi beni en heyecanlandıran yapı şüphesiz Fethiye Camii oldu. Adından da anlaşılacağı gibi, 1456’da Osmanlılar, burayı fethedince Fatih Sultan Mehmet tarafından fethin anısına yapılmış. Caminin yapıldığı alanda daha önceden bir Hristiyan kilisesi varmış. Direkt bu kilisenin kalıntıları üzerine inşa edilmiş. Ayrıca, caminin hemen yanında da birtakım mezar taşları var.

roman-agorasi-fethiye-cami
Fethiye Camii
Doğu Propylon

Burası bu foruma ya da pazar yerine diyelim, olan iki ana girişten biriymiş. Sağlı sollu yer alan sütunlarda, alışveriş yapan insanların gelip giderlerken görebilecekleri tanınmış devlet adamları ve imparatorların heykelleri yer alıyormuş. Doğu Propylon denilen yer şöyle bir şey :

roman-agora-east-propylon
Doğu Propylon..

Umumi Tuvaletler

Buraya Vespasianae deniyor ve altmış sekiz kişi kapasiteliymiş :) Ortadaki dikdörtgen şeklindeki alan umumi tuvaletler. Tabi eskiden bu denli yakın olmak çok da büyük bir problem değilmiş. Bir nevi sosyal toplanma alanı olmuş. Her geçen gün birbirimizden uzaklaştığımız şu dünyaya ibret olsun. Bahsettiğim alan şurası :

roman-agora-tuvalet
Vespasianae Umumi Tuvaletleri
Agoranomeion

Bu yapının aslında ne için ve kimin için yapıldığı tam olarak bilinmemekte. Önceleri pazar yeri denetmenleri için yapılan bina olarak sanılmaktayken yeni teorilere göre burası bir imparatora ya da tanrıya adanan bir tapınakmış.

agoranomeion
Agoranomeion’un girişi
Rüzgar Kulesi ( Tower of the Winds )

Sekizgen biçimdeki bu yapı ise Roman Agorası’ndaki yapıların en önemlisi. Güneş saati, su saati ve rüzgar gözlemi için kullanılmış. MÖ. 50 yılında Suriyeli astronom Andronikos Kyrrhestas tarafından yapılmış. Net bir şekilde görüleceği üzere üzerindeki sekiz figürün her biri sekiz rüzgar tanrısına adanmış. Bunların hangileri olduğunu araştırdığımda, kuzey tarafına bakan figürün Boreas’a, kuzeydoğudakinin Kaikias’a, kuzeybatıdakinin Skiron’a, güneydekinin Notus’a, güneydoğudakinin Eurus’a, güneybatıdakinin Livas’a, doğudakinin Apeliotes’e ve batıdakinin Zephyrus’a adanmış olduğunu öğrendim.

Bu rüzgar kulesi Osmanlılar zamanında ise derviş gösterilerinin yapıldığı bir mekan imiş.

rüzgarlar-kulesi-roman-agorasi
Rüzgarlar Kulesi..

Kendimce Roman Agorası’nı en önemli yapısından başlayarak değil de giriş yönüme göre karşıma çıkan yapılara göre sırasıyla izlenimlerim eşliğinde anlatmaya çalıştım. Atina’da tarih adına anlatılacak o kadar çok şey var ki bir sonraki yazımda hangi konudan bahsedeceğim hakkında hiçbir fikrim yok.

[Gezi Tarihi : 03 Temmuz 2013, Çarşamba]

Seyahat fotoğraflarım ve videolarım için beni sosyal medya hesaplarımdan da takip edebilirsiniz.

INSTAGRAM : @seqununseyahatnamesi

FACEBOOK : https://www.facebook.com/seqununseyahatnamesi

YOUTUBE : http://www.youtube.com/Seqununseyahatnamesi

2 yorum

Yorum Yap

E-mail adresiniz yayınlanmayacaktır. İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

WpCoderX