batum-gezilecek-yerler

BATUM GEZİLECEK YERLER

Son yıllarda gerek Türkiye’ye yakınlığı gerekse renkli gece hayatı ve kumarhaneleriyle popüler hale gelen Batum için Gürcistan’ın yazlığı diyebiliriz. Bu kısa süreli ziyaretimde, ilk vardığımda yapaylığından dolayı pek ısınamadığım bir yer olsa da, geniş alanları ve ağaçlı geniş yolları ile hoşuma giden bir yer haline geldi.

Gezilecek yerler açısından Batum’a 1 gün ayırmak yeterli olsa da, gece hayatı ve diğer aktiviteler için toplamda 2-3 gün ideal olacaktır.

Bu yazımda Türkiye’den Batum’a ulaşım, gezilecek yerler ve tren ile Tiflis ulaşımı ile ilgili tecrübelerimden bahsedeceğim.

  • ULAŞIM

Gürcistan’a girişin vizesiz olmasının yanı sıra artık pasaportsuz bir şekilde sadece kimlik ile de giriş yapılabiliyor. Bu sebeple Batum, Türk insanı için yazlık beldelere gidilir gibi ulaşılabilen bir yer haline geldi. Uçakla ve karayolu ile ulaşım seçenekleri ile ulaşılan Batum için kendi tecrübelerim şu şekilde oldu :

Trabzon’dan Batum’a Ulaşım

Hali hazırda o dönemde Trabzon’da olduğumdan yolculuğumun başlangıç noktası Trabzon Otogarı oldu. Buradan, Prenskale adlı firmanın yarım otobüsleri ile Sarp Sınır Kapısı’na ulaştım. Gördüğüm bir tabelada araçların her yarım saatte bir kalktığı yazıyordu. 09:30’da bindiğim araç ile Sarp Sınır Kapısı‘na vardığımda aradan tam 3,5 saat geçmişti. Yol boyunca otobüsün sık sık durmasının bu sürenin uzun olmasında etkisinin olduğunu düşünüyorum. Yoksa, daha önce okuduğum yazılarda ulaşımın 1,5-2 saat civarı sürdüğü yazıyordu. Bu arada, otobüsün ücreti 20 TL.

Sarp Sınır Kapısı’ndan Batum’a Ulaşım

Batum şehir merkezi, sınırdan itibaren yaklaşık 15-20 km civarı. Sınırı geçtikten sonra taksi ile ortalama 15-20 Lari’ye şehir merkezine gidilirken, beyaz renkli transporter dolmuşlar ile sadece 1 Lari’ye gidiliyor. Nerede ineceğinizi bilmiyorsanız ya merkezde akılda kalan bir yerin ismini söyleyin ya da offline haritadan konumunuza göre inin.

Batum’dan Tren ile Tiflis’e Ulaşım

Öncelikle Batum’dan Tiflis’e her gün 07:30 ve 18:55 olmak üzere iki tren seferi olmakla birlikte, ayın çift günlerinde ise (22 Mayıs, 24 Mayıs, 26 Mayıs gibi) saat 01:15’te kalkan gece treni var. Gündüz trenleri Batumi Central‘dan kalkarken, bildiğim kadarıyla gece treni ise Makhinjauri İstasyonu‘ndan kalkıyor.

Gürcistan saatinin 1 saat ileri olmasını geç farketmem dolayısıyla saatimi ayarladığımda Tiflis’e gidecek trenime yalnızca 50 dk kaldığını görünce hemen Batum şehir merkezinden Batumi Central’e gitmek istedim. Ancak, hangi otobüsün gittiği konusunda kimsenin bir fikri yoktu. Bir vatandaş No.28 dese de dönerci eleman No.31 demişti. En sonunda taksicinin biriyle 5 Lari’ye (yaklaşık 7,5 TL) anlaşıp tren garına gittim.

18:55 treni için aldığım biletin ücreti 18 Lari (yaklaşık 27 TL) idi. Trende ücretsiz suyun yanı sıra mükemmel derecede iyi çeken wi-fi hizmeti de vardı.

Tren biletlerinin Batumi Central dışında alınabildiği bir başka yer ise Giorgi Mazniashvili Caddesi üzerinde bulunan ve Chacha Time isimli restorantın hemen yanında bulunan Georgian Railways ofisi. Ben buradan almıştım. Görevli az da olsa İngilizce konuşabiliyor.

Son olarak, Batum’dan 18:55’te kalkan tren, Kobuleti ve Ureki’den geçerek saat 23:50’de Tiflis Tren Garı’na varıyor. Yol boyunca görülen manzaralar genel olarak aynı. Aşağıda kendi çekmiş olduğum kısa videodan bakılabilir.

  • SINIR GEÇİŞİ

Otobüs ile Batum merkeze gidilebilse de gümrükte araç kuyruğunun fazla olacağını düşündüğüm için Sarp Sınır Kapısı’nda inip sınırı yürüyerek geçmeye karar verdim. Otobüsten indikten sonra küçük bir vezneden 15 TL karşılığında harç pulu aldım. Harç pulu üzerine yapıştırılmış şekilde verilen küçük bir çıkış formu ile sıraya girdim ve formu tükenmez kalem ile doldurdum. Sınırdaki bekleyişim yaklaşık yarım saat oldu.

Elimdeki forma çıkış damgası vurulduktan sonra birkaç dakika yürüyerek bu kez Gürcü tarafına geldik. “Niye geldin” ya da “Ne kadar kalacaksın” gibi sorular burada sorulmadı. Buradaki bekleyişim ise 10 dk civarıydı. Sorunsuz bir şekilde artık Gürcistan topraklarındaydım.

Bu arada, Gürcistan’a girişte ister kimlik isterse pasaportla girişte gördüğüm kadarıyla her halükarda 15 TL verilip harç pulu alınıyor.

  • PARA BOZDURMA

Gürcistan’ın para birimi Lari olup GEL (GEorgian Lari) şeklinde gösteriliyor. Bizdeki Kuruş’un ise karşılığı Tetri. Gürcü tarafından geçtikten sonra hemen karşıda bir dövizci var. Trabzon’dan gelirken bindiğim otobüsün şoförü bana buranın kazık olduğunu ve 5 TL bozdurmamın yeterli olacağını söyledi. Ben de öyle yaptım.

Buradaki dövizcide 1 TL = 0,60 Lari yaparken, şehir merkezinde genel olarak 1 TL = 0,67-0,70 Lari aralığında. Bahsettiğim sınırdaki dövizcinin kurnazlığına karşı dikkatli olmak gerekiyor. Örneğin,  verdiğim 5 TL karşılığı 3 Lari yapmasına rağmen bana 6 adet 50 Tetri yerine 5 adet vermeye kalktı. Ben durumu farkedince hemen çark edip bir 50’lik daha verdi. Dolmuş beklerken bir kişiye daha aynısını yaptığını gördüm.

Aynı şekilde Dolar kuru ise genel olarak 1 USD = 2,43 Lari şeklinde bozuluyor. Bu oran, aynı zamanda Tiflis’te de gördüğüm en iyi orandı.

  • KONAKLAMA

Batum’daki otellere ve diğer konaklama seçeneklerine Booking.com üzerinden bakmak için BURAYI tıklayabilirsiniz.

  • BATUM GEZİLECEK YERLER

Batum şehir merkezinde inildikten sonra, buradaki gezilecek yerler 1 gün içinde rahatlıkla gezilebilir. Batum’da gezilecek yerlere Batum Bulvarı’ndan başlanabilir.

Batum Bulvarı

Kıyıya paralel uzanan 6 km uzunluğunda bir yürüyüş yolu olan Batum Bulvarı’nda yol boyunca ağaçlar, kafeler, çeşmeler ve barlar bulunuyor. Batum’un en popüler yerlerinden.

batum-gezilecek-yerler

Batum Bulvarı – Batum Gezilecek Yerler

Ali ve Nino Anıtı

Azerbaycanlı yazar Kurban Sayid’in bir romanının karakterleri olan Gürcü prenses Nino ile Azeri sosyetesinin temsilcisi Ali’nin aşkına atfen 2010 yılında inşa edilen bir anıttır. 8 metre yüksekliğindeki bu anıttaki figürler, birbirlerine doğru yavaşça hareket edip değmeden birleşiyorlar.

batum-gezilecek-yerler

Ali ve Nino Anıtı

Bu anıtın hemen yanında da bir dönme dolap bulunuyor.

Chacha Saat Kulesi

İzmir’deki Saat Kulesi’nin bir benzeri olan bu kulede her gün saat 19:00’da Gürcü içkisi olan Chacha, kuledeki çeşmelerden akıtılıyor. Bu sebeple turistik açıdan ilgi çekiyor.

batum-gezilecek-yerler

Batum Chacha Kulesi

Batum Feneri

1882 yılında Fransız mühendisler tarafından inşa edilen ve sekizgen bir yapı olan bu fener hala işlevselliğini koruyormuş. Batum şehrinin tarihi binalarındandır.

batum-gezilecek-yerler

Batum Feneri

Alfabe Kulesi

Dünyada yaşayan sayılı alfabelerden biri olan Gürcü Alfabesi’ne ithafen yapılmış olan kuledir.

batum-gezilecek-yerler

Batum Alfabe Kulesi

Avrupa Meydanı (Evropis Moedani)

Şehrin ana meydanı olan geniş Avrupa Meydanı’nda fıskiyeler ve Medea Heykeli bulunuyor. Özellikle yaz aylarında gerek yerel halkın gerekse turistlerin en uğrak yerlerindendir.

Teleferik

Şehir merkezinden Anuria Tepesi’nde bulunan restorant ve kafelerin olduğu yere ulaşım sağlıyor. Tabi insanların amacı genellikle bu mekanlara gitmekten ziyade manzaranın tadını çıkarmak. Fiyatı gidiş-dönüş için 15 Lari.

Astronomik Saat

Avrupa Meydanı’ndaki Medea heykelinin hemen arkasında bulunan Memed Abashidzade Caddesi üzerinde yer alıyor. Kule gibi görünen yapının ortasındaki yuvarlak olan yerdir.

batum-gezilecek-yerler

Astronomik Saat

Piazza Meydanı

Restorant, kafe ve barlarla çevrili olan bu meydan, biraz Venedik’teki San Marco Meydanı’na benziyor. Yine yerel halkın ve turistlerin uğrak yerlerinden. Meydana girilince insanın burnuna müthiş kahve kokuları geliyor.

Orta Camii

19. yüzyılda yapılan Orta Camii, Batum’da ayakta kalan tek camidir. Günümüzde Kuran Kursu ve Müftülük binası olarak hizmet veriyormuş.

batum-gezilecek-yerler

Orta Camii

Poseidon Heykeli

Rustaveli Caddesi’nin kenarında bulunan meydanda yer alan altın renkli heykeldir.

batum-gezilecek-yerler

Poseidon Heykeli

Ilia Çavçavadze Heykeli

Ünlü bir yazar ve şair olan Ilia Çavçavadze, aynı zamanda 19. yüzyılın ikinci yarısında Gürcistan’ın ulusal bağımsızlık savaşının ilham kaynağı ve lideriymiş. Gürcü ulusu için yaptığı fedakarlıklardan dolayı “Ulusun Babası” olarak biliniyor. Gürcü Ortodoks Kilisesi onu azizlik mertebesine yükseltmiş. Heykelin arkasındaki binanın ise ne olduğunu bilmiyorum.

batum-gezilecek-yerler

Ilia Çavçavadze Heykeli

St. Nicholas Ortodoks Kilisesi

150 yıldan eski bir kilise olan St. Nicholas Kilisesi, o dönemde Batum’da yaşayan Rum cemaatin girişimleriyle inşa edilen bir yapıdır.

batum-gezilecek-yerler

St. Nicholas Kilisesi

Ermeni Apostolik Kilisesi

19. yüzyılda ahşaptan yapıldıktan kısa bir süre sonra tahrip olan kilise, bağışlarla yeniden yapılmış.

batum-gezilecek-yerler

Ermeni Apostolik Kilisesi

Virgin Mary Kilisesi

19. yüzyılın sonlarında yapılan Virgin Mary Kilisesi ilk yapıldığında Katolik Kilisesi olarak inşa edilmiş. Daha sonraları ise Ortodoks Kilisesi’ne çevrilmiş. Günümüzde Batum’da ana kilise olarak kullanılıyormuş.

batum-gezilecek-yerler

Virgin Mary Kilisesi

Bu saydıklarım dışında Batum’da görülebilecek diğer yerlerden Batum Botanik Bahçeleri, Batum Arkeoloji Müzesi, Stalin Müzesi ve Sanat Müzesi gibi yerler de listeye eklenebilir.

  • BATUM ARAÇ KİRALAMA

Rentalcars Connect üzerinden kolay bir şekilde size uygun aracı kiralamak için aşağıdaki arama motorunu kullanabilirsiniz.

  • GENEL DEĞERLENDİRME

Batum’a gece hayatı ve eğlence için gidiliyorsa birkaç günün, sırf gezmek için gidiliyorsa Tiflis‘e geçiş güzergahı olarak yarım günün yeterli olacağı düşüncesindeyim.

[GEZİ TARİHİ : 8 Mayıs 2017, Pazartesi]

Seyahat fotoğraflarım ve videolarım için beni sosyal medya hesaplarımdan da takip edebilirsiniz.

INSTAGRAM : @seqununseyahatnamesi

FACEBOOK : https://www.facebook.com/seqununseyahatnamesi

YOUTUBE : http://www.youtube.com/Seqununseyahatnamesi

3 yorum

  1. Faydalı bir yazı olmuş. Teşekkürler.

Yorum Yap

E-mail adresiniz yayınlanmayacaktır. İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

WpCoderX