bize-her-yer-trabzon

CELTİC PARK GEZİ NOTLARIM

Glasgow şehrinde gezip göreceğim yerleri bitirdikten sonra sıra Celtic Park‘a doğru yol almaktı. Önceki yazımda belirttiğim gibi eski çalıştığım otelden tanıdığım Patrick’in arkadaşı ve aynı zamanda Celtic Learning programının başkanı olan Tony, bir gün önce yemekte konuştuğumuz gibi beni orada karşılayıp stadı gezdirecekti.

  • THE OLD FIRM

Bilindiği gibi, Celtic kulübü 1888 yılında İrlandalı göçmenler tarafından kurulmuş. Onların ezeli rakibi ise yine aynı şehrin takımı olan Glasgow Rangers. Bu iki takımın arasındaki dünyaca ünlü rekabet, aslında mezhep ayrılığından kaynaklanıyor. Rangers protestan olup bir bakıma İngilizlerin takımıdır. Celtic ise İrlandalı katoliklerin takımıdır. Bu arada, bu iki takımın birbirleriyle yaptığı maçlar ise The Old Firm olarak anılır.

  • NASIL GİDİLİR ?

Glasgow Katedrali’nden çıktıktan sonra, London Road ile kesişene kadar aşağıya doğru High Street’i takip ettim. Daha sonra uzunca bir yol olan London Road’u takip edip sonunda Celtic Park’a ulaştım. Hatırladığım kadarıyla Glasgow Katedrali’nden stada kadar yaklaşık 40 dakika yürümüştüm.

glasgow-gezilecek-yerler

Celtic Park Girişi

Bisiklet ya da arabayla hiç bir yere sapmadan yine London Road boyunca devam edilmelidir.

Otobüs ile gitmek için ise Merchant City yakınlarındaki Ingram Street’ten 43 ve 64 numaralı otobüslere binilebilir.

  • STADYUM TURU

Stadın önüne geldikten sonra nereden gireceğime dair küçük bir tereddüt içindeyken Tony kapıda belirdi ve yarım saatten biraz az sürecek olan turumuza başladık. Saat öğleden sonra üç buçuktu. Acele etmeliydik; çünkü saat 19:45’te Celtic’in St.Johnstone ile oynayacağı maç için bir buçuk saat uzaklıktaki Perth şehrine gidecektik.

Celtic Park’ın stadyum turu saat çizelgesi ise şu şekilde :

  • Hafta içi : Saat 11:00 ve 13:45 saatlerinde olup yaklaşık 90 dakika sürüyor.
  • Maçların olmadığı Cumartesi ya da Pazar günleri saat 10:30, 11:00, 12:00, 13:45, 14:30 ve 15:30’da.
  • Maçların oynanacağı Cumartesi ya da Pazar günleri ise maç saat 15:00’da başlıyorsa 9:30, 10:00, 10:30 ve 11:00’da olup 60 dakika sürüyor.

Stadyum turunun bedeli £12.50 iken maç biletlerinin fiyatı ise £30 civarında. Ancak, sağolsun Tony beni resmen VIP gibi ağırlayıp ücretsiz stadı gezdirdi. Misafir olduğumu gören stat çalışanları bana selam verdiler.

Bu bilgileri aldıktan sonra stadyum gezime başladım.

Trophy Room

Adından da anlaşılacağı üzere burası Zafer odası. Yani, Celtic’in başarılarının ve kazandığı kupaların sergilendiği yer. Tony, bana buradaki kupaların hikayelerini tek tek anlattı. Ayrıca, başkan falan da burada oturuyormuş.

celtic-park

Trophy Room

Bu vitrinde en çok göze çarpan, Celtic’in 2014 yılında kazandığı üç kupanın yanı sıra, 1967 yılında Şampiyon Kulüpler Kupası Finali’nde Inter’i 1-0 yenip ilk ve tek kazandığı Şampiyonlar Ligi Kupası’dır.

celtic-fc-stadyum-turu

1967 yılı Şampiyon Kulüpler Kupası

Daha sonra soyunma odasına göz attık ve son olarak sahaya çıktık.

Atmosfer

Stadyum gerçekten mükemmel ve modern. Anfield Road ile karşılaştırdığımda her bakımdan kesinlikle daha iyi. Kapasite olarak da Anfield’dan daha büyük. Tony’nin söylediğine göre kapasite 60 binmiş.

celtic-park

Celtic Park kuzey tribününden bir görünüm

Aşağıda ise yedek kulübesinde Celtic teknik direktörünün yeri hep sabitmiş. Şöyle ki, teknik direktör Celtic yedek kulübesinin, sahaya baktığı açıdan söylersem sağ en başta otururmuş. Ben de buraya oturup Tony’e fotoğrafımı çektirdim.

Celtic Learning

Stadyumu da biraz gezip birkaç fotoğraf aldıktan sonra Tony’nin çalışma ofisine doğru yol aldık. Kendisi Celtic Learning Programı’nın başkanı. Bu program, çocuklara yönelik hem eğitim veren hem de Celtic sevgisini aşılayan bir program.

celtic-park-stadyum-turu

Celtic Learning ofisi

Ofise geldiğimizde Tony, bana önceden hazırladığı ve üzerinde Celtic yazan bez bir çanta verdi. İçinde Celtic atkısı, Celtic Learning şapkası ve tişörtü, Celtic FC’nin tarihini anlatan kitapçıklar, pasaport ve evrak koymak için uzunca bir cüzdan gibi bir sürü şey vardı.

Arka tarafımda ise duvarda Arjantin’in İskoçya ile 2008 yılında Celtic Park’ta oynadığı hazırlık maçına özel, o dönemki teknik direktör Maradona’nın 10 numaralı Celtic forması ve bir Celtic efsanesi Henrik Larsson’un 7 numaralı forması yer alıyordu.

celtic-park-stadyum-turu

Efsane Henrik Larsson forması

Burada da biraz vakit geçirip önce eve uğrayıp Patrick ve Kevin’i alıp St. Johnstone deplasmanındaki maç için Perth şehrine doğru yola çıktık. Kısacası, gün benim için mükemmel geçmişti. Çünkü, para ödemeden Celtic Park’ı VIP olarak gezmiştim. Arabayla eve bırakılıp planımda olmayan Perth şehrine gitme fırsatı bulmuştum. Üstüne üstlük yine önermeme rağmen cebimden tek kuruş çıkmadan deplasmanda St. Johnstone – Celtic maçını stadyumda seyretmiştim. En son olarak maçtan sonra, sağanak yağmurlu bir havada, yine arabayla son yolculuğum olan Edinburgh’ta hostelimin önüne kadar bırakılmıştım. Daha ne isterdim ki ?

Perth şehrinde McDiarmid Park’ta izlediğim St. Johnstone – Celtic maçı için ŞU YAZIMI okuyabilirsiniz.

[GEZİ TARİHİ : 7 Mayıs 2014, Çarşamba]

Seyahat fotoğraflarım ve videolarım için beni sosyal medya hesaplarımdan da takip edebilirsiniz.

INSTAGRAM : @seqununseyahatnamesi

FACEBOOK : https://www.facebook.com/seqununseyahatnamesi

YOUTUBE : http://www.youtube.com/Seqununseyahatnamesi

3 yorum

  1. Abi Celtic stadına toplu taşıma ile nasıl giderim bilgin var mı?

Yorum Yap

E-mail adresiniz yayınlanmayacaktır. İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

WpCoderX