cesme-gezilecek-yerler

ÇEŞME GEZİ NOTLARIM

Türkiye’de tatil denince ilk akla gelen yerlerden olan Çeşme’ye, sonunda ben de Bayram tatilinde gitmeye karar vermiştim. Gitmeden her ne kadar hem bayram hem de yaz sezonu olmasından dolayı aşırı kalabalık olacağını düşünsem de inanılmaz derecede sakindi.

Bu yazımda İzmir’in Çeşme ilçesinde gezilecek yerler, denize girilebilecek plajlar, ulaşım ve yeme içme ile ilgili izlenimlerimi aktarmaya çalışacağım.

 • ULAŞIM

Çeşme-Ilıca’ya ulaşımda havayolu+havaş otobüsü+minibüs kombinasyonunu kullanırken dönüşümde ise Ilıca Otogarı’ndan akşam 22:30 otobüsünü tercih etmiştim. Sabah 06:30’da gözümü açtığımda İstanbul’daydım.

Ulaşım konusunda gözlemlediklerim ise şu şekildeydi :

İzmir Havalimanı’ndan Çeşme’ye Nasıl Gidilir?

İzmir Havalimanı’ndan Çeşme’ye ulaşım için sanırım en iyi yöntem Havaş otobüslerini kullanmaktır. Gece yarısından sonra seferler biraz daha seyrek olsa da gün içinde saatte bir (16:30, 17:30, 18:30 gibi) seferler var. Bu güzergah için yolculuk süresi normalde 90 dakika sürse de akşam 21:30’da bindiğim otobüs ile 1 saat 10 dakikada Çeşme Otogarı’na vardım.

Havaş otobüsleri ile Çeşme’ye ulaşım bedeli kişi başı 26 TL olup otobüse bindikten sonra muavine ödeniyor.

Havaş dışında Çeşme’ye ya da Ilıca’ya ulaşım konusunda diğer bir alternatif ise özel shuttle servisler. Ancak, bu servisler gerçekten pahalı. Ilıca’da kaldığım otel benden bu yolculuk için tek yön 240 TL talep etmişti. (Uçak biletimi zaten 140 TL’ye almıştım.)

Çeşme Otogarı’ndan Ilıca’ya Nasıl Gidilir?

Çeşme Otogarı’nda indikten sonra hemen kenarda bekleyen ve her 15-20 dakikada bir kalkan minibüslerle kişi başı 3,5 TL karşılığında Ilıca merkeze ve Ilıca Otogarı’na gidilebiliyor. Ancak, normalde 10 dakika sürecek yolculuk süresi, minibüsün çok dolaşması sonucu yarım saat civarı sürüyor.

Çeşme’den Alaçatı’ya Nasıl Gidilir?

Yine Çeşme merkezden ya da otogardan, bu minibüslerle 4 TL karşılığında Alaçatı’ya gidilebiliyor. Yel değirmenlerinin olduğu sokağın en başında, ana caddenin kenarında iniliyor.

Ilıca’dan Alaçatı’ya Nasıl Gidilir?

Kumrucu Şevki Plus, Dondurmacı Veli Usta ya da Ilıca Otogarı önünden geçen minibüsler ile kişi başı 3,5 TL karşılığında Alaçatı’ya gidilebiliyor. Bu güzergah için yolculuk yaklaşık 15 dakika civarı sürüyor.

 • KONAKLAMA

Bilindiği gibi Çeşme’deki konaklama tesisleri gereksiz derecede pahalı. Ben lokasyon olarak tercihimi Ilıca olarak yaptığımdan bulabildiğim en ucuz otelin bana gecelik maliyeti kahvaltı dahil 250 TL olmuştu. Konakladığım tesisin ismi Eleven Hotel idi.

Bu otelin artıları gayet temiz olması, Ilıca Otogarı’na 5 dakika ve Ilıca Halk Plajı’na 15-20 dakika yürüme mesafesinde bulunması iken bence tek eksisi kahvaltısının biraz zayıf olmasıydı. Sonuç olarak, tavsiye edebileceğim bir oteldir.

Genel olarak Çeşme bölgesindeki konaklama seçeneklerine ulaşmak için ise BURAYI tıklayabilirsiniz.

 • ÇEŞME GEZİLECEK YERLER

Ilıca Halk Plajı

Kaldığım otelden 15-20 dakika yürüme mesafesinde yer alan ve birkaç kilometre uzunlukta olan Ilıca Halk Plajı her şeyden önce ücretsiz bir plaj olmasına rağmen denizi gerçekten çok temiz. Buraya gelmeden önceki günlerde gittiğim Altınkum Plajı ve Karaburun taraflarına göre ise denizi çok dalgalı.

Ilıca Halk Plajı’nda 2 şezlong+1 şemsiyenin fiyatı 50 TL. Buradaki işletmenin tuvaletini kullanmak şezlong ve şemsiye alınca ücretsiz olup duş almak istenirse 2 TL. Buna karşın ücretsiz plaj olduğu için kendi ekipmanlarınızı da getirebilirsiniz. Ben oradayken çadır getirip kamp atanlar vardı.

Diğer yandan, plajın ücretli kısımda çalışan elemanlar, yukarıdaki videoda görünen ve şemsiyelerin arka tarafında yer alan yüksek reklam panosunun gölgesinden yararlanmayı bile yasaklamışlar. O kısma oturduğunuz zaman hemen sözlü tacize başlayıp ardından plaj polisini çağırıyorlar. Bu olay, arkadaşlarımızın başına geldi ama hep beraber itiraz edince en sonunda pes ettiler ve bu kısımdan yararlanabildik. Memlekette resmen nefes almak parayla modu hakim.

 • Ilıca Yeme – İçme

Ilıca Halk Plajı’ndaki işletmede yeme-içme olanağı mevcut. Bira 15 TL, kumru ile ayvalık tostu ise 13 TL’ye satılıyor. Ilıca merkezde yer alan Kumrucu Şevki ya da Kumrucu Erol gibi yerlerde ise kumru+şişe ayran 17-18 TL civarında.

Bunun dışında Ilıca Otogarı’nın hemen karşısında bir de Migros bulunuyor. Altınkum’a giderken nevalelerimizi buradan almıştık.

Alaçatı

Son dönemlerde adından sıkça söz ettiren Alaçatı, arnavut kaldırımlı sokakları, kendine has evleri, kafeleri ve kalabalığıyla ünlü olan, yaz turizminin popüler noktalarından biridir. Burası, aynı zamanda rüzgar sörfü için de tercih edilen bir yer. Çeşme’deki ikinci günümün akşamı buradaydım.

Akşam vakti, minibüsten inip Alaçatı’nın içine doğru ilerlediğimde, kalabalıktan sonra ilk olarak karşıma çıkan şey Alaçatı’nın yel değirmenleri oldu. Bu değirmenler restore edilip günümüzde  restorant ve kafe olarak kullanılıyormuş.

alacati-gezilecek-yerler

Alaçatı yel değirmenleri

Alaçatı’nın kendisinin ve gece hayatının çok fazla abartıldığını düşünsem de sokaklarında gezmesi keyifliydi diyebilirim. Kimi yerler var ki, insanı gerçekten büyülüyor.

alacati-gezilecek-yerler

Alaçatı’nın ara sokaklarından biri

 • Alaçatı Yeme – İçme

Alaçatı’da akşam yemeğini restorant yerine kafede yemeyi tercih ettim. Yine ağız tadıma uygun olarak kumru+patates kızartması+kola menüsü için, yel değirmenlerini tam karşıdan gören bir yere 18 TL ödedim. Alaçatı’da ayrıca midye dolmanın porsiyon fiyatı da 20 TL.

Balık restorantlarında ise gördüğüm kadarıyla tahmini olarak iki kişilik bir yemek ortalama 150-200 TL civarı tutar.

Çeşme Çarşı

Minibüsten inilen yerden aşağıya doğru, sağlı sollu dükkanların arasından devam edince Çeşme Kalesi ve Marina’nın bulunduğu alana çıkılıyor. Gündüzleri plajda zaman geçirdiğim için Çeşme Kalesi’ne gidemedim, ancak dışarıdan fotoğraflayabildim.

cesme-gezilecek-yerler

Çeşme Kalesi

Edindiğim bilgiye göre Çeşme Kalesi, II. Bayezid tarafından 1508 yılında yaptırılmış. Kalenin giriş ücreti 8 TL olup Müzekart geçerli. Çeşme Kalesi’nin içinde ayrıca Ildırı Antik Kenti kazılarında ele geçirilen arkeolojik eserlerin yanı sıra batıklardan çıkarılan amfora, çapa ve demir toplar gibi eserlerin sergilendiği Çeşme Arkeoloji Müzesi bulunuyor.

Kalenin hemen karşısında yol kenarında ise Yeşilçam’ın efsanevi kötü adamlarından Bilal İnci’nin ağabeyi Kemal İnci, yazmış olduğu Yeşilçam Anıları kitabını satıyordu. Destek olmak için 10 TL’ye kitabını aldık.

 • Çeşme Çarşı Yeme-İçme 

Çeşme Çarşısı’nda biraz gezdikten sonra ilk olarak gözüme çarpan bir kokoreççiye oturdum. Zaten gördüğüm kadarıyla çarşıda tek kokoreççi var. Burada 14 TL’ye kokoreç+ayran aldım ama kesinlikle tavsiye etmiyorum. Çünkü hayatımda yediğim en kötü kokoreçi burada tattım. Dükkan çalışanına bunu ilettiğimde savunması “Nasıl olur? Çeşme’de kokoreç yemeye herkes buraya gelir.” şeklinde olmuştu.

Haliyle karnım doymadığı için kokoreççinin biraz ilerisinde 20 TL’ye bir porsiyon midye tava söyledim. Daha sonra Çeşme Kale Dondurma (Alaattin Usta)’dan aldığım 2 top dondurmaya 16 TL, 2 adet ufak çaya ise 10 TL verip Çeşme’deki vatani(!) görevimi tamamladım. Fiyatlar gerçekten abartı.

Altınkum Plajı

Ilıca’dan yaklaşık 15 km uzaklıkta bulunan Altınkum Plajı, Çeşme tatilimde en çok beğendiğim yer oldu. Yani halk plajı olmasına rağmen inanılmaz derecede temiz. Rengarek balıkları görmek için mutlaka şnorkel götürmeyi tavsiye ediyorum.

Tatilim sırasında orada olduğunu öğrendiğim arkadaşlarımla gittiğimiz Altınkum’a, Migros alışverişi yaparak gittik. Kendileri sandalye, şemsiye vs alıp tedarikli geldikleri için hemen yanımızda bulunan Dharma Beach’e girmemize gerek kalmadı. İnternet sitelerinde gördüğüm kadarıyla giriş ücreti kişi başı şezlong dahil 40 TL idi.

Daha fazla zamanım olsaydı Aya Yorgi Koyu ve Dalyan taraflarındaki plajlara gidebilirdim. Boyalık Plajı ise kaldığım otelden yaklaşık 3,5 km uzaklıktaydı.

Karaburun İncirliköy Plajı

Karaburun her ne kadar Çeşme’den ayrı bir yer olsa da, bu tatilimde ilk denize girdiğim yer olarak bahsetmek istedim. Arkadaş grubumla Ilıca merkezden arabayla yaklaşık 1,5 saatte İncirliköy Plajı’na ulaştık. Bu plaj, belediyenin işlettiği ücretsiz bir plaj olmasına rağmen şezlonglar çimenlerin üzerinde yer aldığından insana adeta parktaymış hissi veriyor.

İncirliköy Plajı’nda denize girme alanı dar olsa da denizi gayet temiz. Zaten Türkiye’deki mavi bayraklı plajlardanmış. En önemlisi, belirli kültür düzeyine sahip insanların buraya gelmiş olmasıydı. Yani en azından benim gördüğüm o şekildeydi. Kalabalık olmasına rağmen etrafta rahatsız edici bir ses yoktu.

Çeşme’de elbette burada sayamadığım daha birçok yer ve plaj bulunuyor. Kısa sürede gezebildiğim yerler bu kadar olduğu için diğer yerler ile ilgili bir şeyler yazmayı tercih etmedim.

 • ÇEŞME ARAÇ KİRALAMA

Rentalcars Connect üzerinden kolay bir şekilde size uygun aracı kiralamak için aşağıdaki arama motorunu kullanabilirsiniz.

6 yorum

 1. Her ne kadar bazı şeyler es geçilmiş olsa da yazının üslubu gayet samimi. Bu bakımdan reklam kokan blog yazılardan çok daha kaliteli olduğunu düşünüyorum. Diğer bazı yazılarınızı da okudum. Gerçekten süper.

 2. Atladığınız çok yer var bence Çeşme’de.

  • Sequ'nun Seyahatnamesi

   Yorumunuz için teşekkürler. Zaten yazımın sonunda belirtmiştim. Ben yalnızca gittiğim gördüğüm yerleri anlatıyorum.

 3. Özellikle ulaşım konusuna deginmeniz güzel olmuş. Bu konuda nette çok bilgi eksigi var. Teşekkürler

 4. “En güzel hayaller Çeşme’de gerçekleşir” aklıma hemen bu geliyor. :) Çeşme’de Alaçatı’da çok güzel bir yer.

Yorum Yap

E-mail adresiniz yayınlanmayacaktır. İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

WpCoderX