galler-conwy

Galler – Conwy Gezilecek Yerler

Nick amcamla Cotswolds bölgesini gezip yaşadığı yer olan Leek‘e varışımın ertesi günü Kuzey Galler’de yer alan Conwy şehrine gitmeye karar verdik. Bu yazımda Galler Conwy Gezilecek Yerler, Conwy Turistik Yerler, Galler Hakkında Genel Bilgiler, Galce Nasıl Bir Dil, Galler Nerede ve Conwy Kalesi Hakkında Bilgiler vermeye çalışacağım.

Galler Hakkında Genel Bilgi

Galler, Birleşik Krallık’a bağlı dört ülkeden biri olup İngiltere‘nin batısında yer alan yarımada şeklinde bir ülkedir. Galler’de hemen hemen herkes İngilizce konuşur ama kendi dilleri Galce’dir ve İngilizce’den tamamen farklıdır. Zaten Galler sınırlarına girer girmez bunu hemen anlıyorsunuz. Tabelalarda hem Galce hem de İngilizce yazıyor.

england-wales-border

İngiltere-Galler Sınırı..

Galce Nasıl Bir Dil?

Galce’nin İngilizce’den farklı bir dil olduğunu söylemişken, orada bulunduğum süre boyunca edindiğim izlenimlere göre Galce’de bazı seslerin nasıl okunduğundan bahsedeyim. Mesela çift L yani “LL” ile başlayan kelimeler “HL” şeklinde okunuyor. Örneğin, Galler’in kuzeyinde bir yerleşim yeri olan Llandudno, “hılandudno” şeklinde okunuyor. Yine çift F, yani “FF” ile başlayan kelimelerden “f” sesi çıkarken, sadece “F” ile başlayan kelimeler ise “V” şeklinde okunuyor. Son olarak belirtmek isterim ki, Galce yazılara, kelimelere şöyle bir bakıldığında “W” harfinin çokça kullanıldığı göze çarpıyor. Bu durum da, büyük ihtimalle, “W” harfinin sesli harf oluşundan kaynaklanıyor.

Conwy Konaklama

Conwy kentinde konaklama seçeneklerine bakmak için Booking.com ‘a gidebilirsiniz. TIKLAYINIZ.

Galler Conwy Gezilecek Yerler

Neyse gelelim Conwy gezimize…Nick amcamla İngiltere Chester üzerinden Galler sınırını geçip kuzeye doğru yöneldik. Conwy istikametinde giderken yol üzerinde Colwyn Bay’e uğrayıp Nick amcamın bahçesi için sahilden biraz beyaz deniz kabuklarından topladık. Conwy sınırlarına girdikten sonra, bu yazıda geniş yer vereceğim Conwy Kalesi’ne gitmeden önce, deniz kenarında evden getirdiğimiz çorba ve sandviçlerimizi midemize indirip keyif kahvelerimizi içtik. Şimdi yorucu kale gezisi için hazırdık.

conwy-castle

Conwy Kalesi – Galler Conwy Gezilecek Yerler

Detaylara inmeden önce Conwy Kalesi’nin müthiş bir kale olduğunu söylemeliyim. Yolunuz düşerse mutlaka ve mutlaka gezilmesini tavsiye ettiğim bir yer…

Kaleye girmeden önce, bilet alınan yere girişte sağ taraftaki duvarda yer alan bilgilere göre, İngiltere Kralı I. Edward tarafından Galler’i kuşatması sırasında yaptırılan kalenin yapımına 1283 yılında başlanmış ve dört yılda bitirilmiş. İlginç olan bilgi ise bu kalenin yapımı o zamanki parayla 15 bin Pound’a malolması. Yani günümüzün tam 45 milyon Pound’u…

Aksi bir durum olmadıkça kale her gün ziyarete açık. Sanıyorum bilet için 6,50 pound ödemiştim. Şu an Mart 2016’ya kadar 6,75 pound gözüküyor.

Conwy Kalesi’nde Görülecek Yerler ? 

Tepe Mazgalları

Kaleye, ana kapısından girerken kafamızı kaldırıp yukarıya baktığımızda dışarıya doğru çıkıntı şeklinde tepe mazgalları görüyoruz. Bu tepe mazgalları, saldırı anında kaleyi savunmak için düşman askerleri üzerine kızgın yağ benzeri şeyler dökmek için kullandıkları yer.

conwy-castle-main-gate

Conwy Kalesi girişi ve tepe mazgalları – Conwy Gezilecek Yerler

The Guard

Kaleden içeriye ilk adımımızı attığımızda hemen solumuzda, meşe ağacından yapılmış ve elinde mızrağıyla oturan bir adam heykeli yer alıyor. Bu heykel, bir zamanlar kalenin odalarını süsleyen ahşap kemerli yapıları ve süslemeleri temsil ediyormuş.

conwy-castle-the-wooden-guard

The Guard – Conwy Gezilecek Yerler

Prison Tower

Kaledeki kulelerden biri olan Prison Tower, bir çeşit zindan aslında. Burada, ortada diklemesine savaş aletlerini tasvir eden bir tümsek ve ucunda Galler’de eskiden Gwynedd Kralı olan Llywelyn ‘in kılıcı ve tacının yer aldığı bir eser var. Diklemesi yapılmış bu eser, Rubin Eynon adında biri tarafından tasarlanmış. Anladığım kadarıyla bu kılıç ve taç orijinal değil. Orijinallerinin akıbeti de bilinmiyormuş yanlış anlamadıysam. Bu arada bu taç Llywelyn’s Coronet olarak geçiyor. Bir bütün olarak bu sanat çalışması, karanlık bir zindandan yukarıya doğru yükseldiğinden Galler insanının yanan ruhunun bu karanlığı aydınlatmasını temsil ediyormuş.

llywelyns-coronet

Llywelyn’s Coronet – Conwy Gezilecek Yerler

King’s Tower

Kaleye giriş yönüne göre en sonda sağ taraftaki kuledir. Gerek kaleden dışarı gerekse kalenin içine doğru nefis manzarası var.

kings-tower-conwy-castle

King’s Tower’dan kalenin genel görünümü

Chapel Tower

Kral I. Edward’ın süslü bir şekilde dekore edilmiş ve yalnız başına ibadetini yaptığı oda yer alıyor. İçeride şömine var, odunlar gerçek odun ama ateş duvara yansıtılmış. Dışarıdan bakıldığında ise kubbesi olan kuledir.

chapel-tower-conwy-castle

Chapel Tower – Conwy Gezilecek Yerler

Suspension Bridge

Conwy Nehri’ni geçip Conwy Kalesi’ne ulaşmak için 1826 yılında İskoç mühendis Thomas Telford tarafından yapılmış. Bu köprü ile kalenin bir tarafından otomobiller, diğer tarafından da trenler geçiyor.

conwy-suspension-bridge

Suspension Bridge – Conwy Gezilecek Yerler

Bu saydıklarım dışında kalenin içerisinde 28 metre derinliğinde bir kuyu, görkemli pencereler, boşluklarda güvercin yuvaları gibi daha bir çok ayrıntı mevcut. Biz bu kalede 3 saate yakın zaman harcamıştık. Kaleden çıktıktan sonra ise Conwy içlerine doğru ilerlemeye başladık.

Conwy Gezilecek Diğer Yerler

Conwy Town Walls 

Conwy şehir surların toplam uzunluğu yaklaşık 1,3 kilometre. Üzerinde gezinti ücretsiz.

conwy-town-walls

Conwy Town Walls – Conwy Gezilecek Yerler

St. Mary Kilisesi

Çimenlikler içinde, bahçesinde bir mezarlık ve ilgi çekici mezartaşlarının bulunduğu bir yapı.

Conwy Ara Sokaklar

Bir şehri en iyi gezmenin yollarından biri ara sokaklarda dolaşmaktır. Buradaki binalara hayran kalmamak elde değil.

conwy-gezilecek-yerler

Conwy sokakları – Conwy Gezilecek Yerler

Nehir Kenarı

Conwy Nehri boyunca sandviçlerinizi yiyip teknelere ve yelkenlilere bakmak kadar güzel br şey yoktur herhalde.

conwy-riverfront

Conwy Nehir Kenarı – Conwy Gezilecek Yerler

Conwy için anlatacaklarım bu kadar. Buradan sonra eve dönmeden önce Anglesey adasının kuzey doğu tarafında kalan Beaumaris’e doğru yola çıktık. Burada güzel deniz kabukları ve taşlar oluyormuş. Colwyn Bay’den sonra Beaumaris’te de Nick amcamın bahçesi için beyaz olanlarından topladık. Manzara yine muhteşem.

beaumaris-waterfront

Beaumaris sahili – Conwy Gezilecek Yerler

Leek’e geri dönerken, bu kez Conwy’e gelirken kullandığımız sahil yolu yerine daha içlerden Snowdonia Milli Park’ı denilen yerden geçtik. Bu parktaki manzara yine mükemmel. Bir taraf güneşli iken hemen az ötesinde ise hava patlamış, bardaktan boşanırcasına yağmur yağıyor. Hele vadilerin arasından geçerken, her an yüksek dağlardan kayalar kopup araba yoluna yuvarlanacak gibiydi.

snowdonia-milli-parki

Snowdonia Milli Park’ının bir kısmı – Galler Gezilecek Yerler

Nihayetinde hava tam karardığında Leek’e vardık ve önce Nick amcamın eşi Jackie’nin hazırladığı fish and chips tarzı kızarmış patates, bezelye ve yanında ikili sahanda yumurtadan oluşan yemeklerimizi yedik. Sonrasında ise ertesi gün tek başıma gezeceğim Liverpool için notlarımı bir kez daha gözden geçirdim.

Conwy Araç Kiralama

Galler Conwy’de araç kiralama seçeneklerine BURADAN ulaşabilirsiniz.

[ Gezi Tarihi : 1 Mayıs 2014, Perşembe ]

Seyahat fotoğraflarım ve videolarım için beni sosyal medya hesaplarımdan da takip edebilirsiniz.

INSTAGRAM : @seqununseyahatnamesi

FACEBOOK : https://www.facebook.com/seqununseyahatnamesi

YOUTUBE : http://www.youtube.com/Seqununseyahatnamesi

Yorum Yap

E-mail adresiniz yayınlanmayacaktır. İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

WpCoderX