heidelberg-alte-brücke

HEİDELBERG GEZİ NOTLARIM

Heidelberg yemyeşil tepelerin arasından akan Neckar Nehri’nin kenarında kurulmuş ve birçok kişiye göre de Almanya’nın en güzel şehridir. Bunu, internetten daha önceleri okuduğum bilgilerin yanı sıra, tanıdığım Alman kişilere de sordum. Onlar da Heidelberg cevabını verdiler. Hal böyle olunca, ben de bir boşluk yaratıp Heidelberg’i de rotama dahil ettim.

Bunun dışında Heidelberg tam bir öğrenci şehri ve öğrenci nüfusu, toplam nüfusun yaklaşık 20%’si. Zira, caddelerde dolaşmaya başladığınızda bunu hemen farkediyorsunuz.

 • ULAŞIM

Heidelberg, hemen hemen Frankfurt ile Stuttgart arasında bir yerde kalıyor. Frankfurt Havalimanı’ndan Heidelberg’e ulaşımda trenin yanı sıra Lufthansa’nın sağladığı Havalimanı servisi de mevcut ve yolculuk yaklaşık 1 saat sürüyor. Tek yön bilet 25 Euro. Fakat, geçerli bir Lufthansa biletiniz varsa 2-3 Euro daha ucuza binebiliyorsunuz.

Onun dışında, mesela araba ile Heidelberg’e ulaşım, Mannheim’dan yaklaşık 15 dakika sürüyor. Şehir içi otobüsü ise, her yere yürüyerek ulaşılabildiğinden kullanmadığım için bu konu hakkında bir bilgim yok.

 • KONAKLAMA

Heidelberg kenti için konaklama seçeneklerine ŞURADAN bakılabilir.

 • HEİDELBERG GEZİLECEK YERLER

Sakin ve huzurlu bu şehirde gezilip görülecek bir çok yer bulunuyor.

Altstadt : Altstadt, tarihi şehir merkezi anlamına geliyor ve bu şehrin en popüler ana caddesi ise 1,5 – 2 km uzunluğundaki Hauptstraße.

heidelberg-gezilecek-yerler

Hauptstraße

Alte Brücke : Orjinal ismi Karl-Theodor Köprüsü’dür. Kırmızı renkli kumtaşından yapılmış bu köprünün altında adet 9 gözü var. Heidelberg’in simgesidir.

heidelberg-gezilecek-yerler

Alte Brücke ya da orjinal ismiyle Karl-Theodor Brücke

Burada köprü kapısının girişinde yer alan iki adet heybetli beyaz kuleler, eski şehir surlarının bir parçasıymış.

heidelberg-gezilecek-yerler

Köprü kapısındaki iki kule

Bir de köprüye girerken hemen sol tarafta kedi-maymun karışımı elinde ayna tutan bir heykel duruyor. Bu da, şehrin iki yakasında oturan vatandaşların hiç birinin diğerinden üstün olmadığını ve köprüden geçtiklerinde bunu hatırlamalarını sembolize ediyormuş.

Schloss : Rönesans döneminde yapılmış bu kale, yine Heidelberg’in simgelerinden. Hem zaman darlığı hem de yağmur yağıyor olmasından dolayı kaleye çıkmadım. Kaleye yürümenin yanı sıra teleferik ile ulaşım da mevcut. Fiyatı 6-7 Euro gibi bir şeydi sanıyorum.

heidelberg-kalesi

Schloss Heidelberg

Alte Universität : 18. yüzyılda yapılmış olan ve günümüzde Üniversite Müzesi olarak hizmet veren bina.

Marstall Heidelberg : V. Ludwig döneminde cephanelik olarak kullanılan ve Orta Çağ döneminden kalan birkaç yapıdan biriymiş. Günümüzde Heidelberg Üniversitesi tarafından öğrenci kantini olarak kullanılıyor.

marstall-heidelberg

Marstall Heidelberg

Heiliggeistkirche : Türkçe’ye Kutsal Ruh Kilisesi olarak çevirebileceğimiz bu kilise Marktplatz’da bulunuyor. Bu da 16. yüzyılda yapımı tamamlanan bir binadır.

Marktplatz : Heidelberg’in ana meydanıdır diyebilirim. Bir tarafında belediye binası diğer tarafında ise Kutsal Ruh Kilisesi yer almaktadır. Haftada 1-2 kez pazar kuruluyormuş.

Heidelberg Üniversitesi : Ruprecht Karls Üniversitesi olarak da bilinen bu üniversite Almanya’nın en eski üniversitesidir. 1386 yılında kurulmuş ve aynı zamanda Kutsal Roma İmparatorluğu döneminde kurulan üçüncü üniversiteymiş. Neckar Nehri’nin öteki tarafında kalıyor.

Philosophenweg : Köprüye giriş noktasına göre tam karşıda yukarıda kalan ve Altstadt’ın enfes manzarasını görebileceğiniz bir yol. Türkçe’ye “Filozoflar Yolu” olarak çevirebiliriz.

Schlangenweg : Bunu da Türkçe’ye “Yılan Yolu” olarak çevirmek mümkün. Burası da köprünün karşıda tam bittiği yerden başlayan yoldur.

Neuenheim : Heidelberg Altstadt’ın tam karşısında olan bölge.

heidelberg-gezilecek-yerler

Neuenheim’e bir bakış

Königstuhl : Heidelberg’in en yüksek ikinci tepesiymiş. Zaman darlığı sebebiyle çıkmadım. Teleferik ile çıkılabiliyor.

Peterskirsche : Heidelberg’in birçok önemli şahsiyetinin mezarlarının bulunduğu kilisenin 12. yüzyılda yapıldığı tahmin ediliyor.

Heidelberg’te bu saydıklarım dışında çeşitli önemli meydanlar ve yapılar da mevcut. Giderseniz bana da anlatın.

 • HEİDELBERG GECE HAYATI

Heidelberg tam bir öğrenci şehri ve burada birçok ekonomik gece kulübü, bar vs bulunuyor. Bildiğim kadarıyla da bir çok festival ve çeşitli etkinlikler düzenleniyor. Geçen yıl Nisan ayının sonunda binlerce kişinin katılacağı Project Heidelberg Hausparty adında bir etkinlik vardı. Etkinlik iptal olunca gidememiştik. (Ya da kuzenler beni yedi :) )

Bu etkinlik yerine akrabalarımla yine gece vakti Mannheim’dan arabayla Heidelberg’te birkaç bara girmiştik.

Shooters : Burada sayısız değişik shot türü var. Tekila shot için doğru adres burasıymış. Marktplatz yakınlarında yer alıyor. Müzikler fena değil ve ortam genelde gençlere hitap ediyor. İçki fiyatları da gerçekten ucuz. 1 adet shot 2 Euro idi. Biz oradayken gece saat 03:00’de “Kapatıyoruz” demişlerdi.

Sonderbar : Shooters’tan çıkıp Sonderbar’a girmiştik. Daha yerlerimizi alır almaz “Black Sabbath – Paranoid” çaldığını hatırlıyorum. Mekan Shooters’a göre daha küçük ve dar ama müzikler ve ortamı ben daha çok beğendim. Burada daha çok rock ağırlıklı müzik çalınıyor ama istek üzerine de parçalar çalınabiliyor.

Heidelberg’de eminim bunlar gibi daha bir sürü güzel mekan vardır ama gece vakti sadece bir kere geldiğim için anlatabileceğim yerler bunlar.

 • HEIDELBERG ARAÇ KİRALAMA

Heidelberg’te araç kiralama seçeneklerine BURADAN ulaşabilirsiniz.

[GEZİ TARİHİ : 30 Nisan 2015, Perşembe]

Seyahat fotoğraflarım ve videolarım için beni sosyal medya hesaplarımdan da takip edebilirsiniz.

INSTAGRAM : @seqununseyahatnamesi

FACEBOOK : https://www.facebook.com/seqununseyahatnamesi

YOUTUBE : http://www.youtube.com/Seqununseyahatnamesi

6 yorum

 1. Ellerinize sağlık çok güzel ve bilgilendirici bir yazı olmuş. Heidelberg gerçekten Almanya’nın en romantik ve en güzel şehri. En kısa zamanda tekrar gitmek istiyorum.

 2. Sequ'nun Seyahatnamesi

  Beğendiğinize sevindim. Teşekkür ederim.

 3. Merhabalar. Heidelberg’te bildiğiniz couch ya da kamp alanları var mıdır?

  • Sequ'nun Seyahatnamesi

   Merhaba Selma. Maalesef Heidelberg’te bildiğim couch yok. Kamp alanları konusunda kamp grup sayfalarında aratsan daha sağlıklı bilgi edinmiş olursun diye düşünüyorum.

 4. Seyahate çıkacağım zaman Almanya hiç aklıma gelmeyen yerlerden biri oluyor. Hiç gezip görülmeye değer bir şey yok sanıyordum.

  • Sequ'nun Seyahatnamesi

   Aslında bugüne kadar gezdiğim yerlerden beni hiç mi hiç etkilemeyen yerlerin başında geliyor Almanya’daki yerler.

Yorum Yap

E-mail adresiniz yayınlanmayacaktır. İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

WpCoderX