hindistan-vizesi-nasil-alinir

HİNDİSTAN VİZESİ NASIL ALINIR?

Şubat ayında Hindistan’ın Bangalore kentine gideceğim için olumlu sonuçlanan vize başvurumu yaptıktan sonra “Hindistan Vizesi Nasıl Alınır” başlıklı bir yazı yazmaya karar verdim. Bu yazımda Hindistan vizesi için istenen evraklardan, başvuru sürecinden, online başvuru formunun nasıl doldurulacağı ile ilgili adımlardan ve bazı önerilerden bahsedeceğim.

 • Hindistan Yeşil Pasaporta Vize İstiyor mu?

Diplomatik pasaport dışında tüm pasaportlara Hindistan vize istiyor. Dolayısıyla yeşil pasaportu olanlar da bordo pasaportlular gibi vize almak zorunda.

Diğer önemli bir husus ise, Hindistan vizesi için resim çekilip parmak izi alındığı için konsolosluğa şahsen başvuru yapılması gerektiğidir. O yüzden, turistik için başvuruyorsanız bence kesinlikle tur acentelerine falan gerek yok.

 • Hindistan Vizesi İçin Hangi Şehirdeki Konsolosluğa Başvurmalıyım?

Konsolosluk sitesinde de belirtildiği üzere İstanbul, Aydın, Balıkesir, Bursa, Çanakkale, Denizli, Edirne, İstanbul, Kırklareli, Kocaeli, Manisa, Muğla, Sakarya, Tekirdağ ve Yalova’da ikamet edenler İstanbul Konsolosluğu’ndan; bu iller dışında ikameti olan kişiler ise Ankara Büyükelçiliği‘nden başvurularını yapmak zorundadırlar.

Detaylı bilgi için konsolosluk sayfasına bakılabilir.

 • Hindistan Vizesi İçin Başvuru Süreci ve Öneriler

✔ Hindistan vizesi almak için öncelikle online başvuru formunun doldurulması gerekiyor. Bunun için https://indianvisaonline.gov.in/visa/ adresine gidip sol üstteki “Regular Visa Application” kısmından bu formu dolduruyoruz. Aşağıda turistik vize için bu kısmın nasıl doldurulacağına dair örnek bir resim görebilirsiniz.

hindistan-vizesi-nasil-alinir

Hindistan Vize Başvuru Formu Nasıl Doldurulur-1

✔ Bu sayfadan sonra online vize başvurusuna devam ederken ekranın donmasına ya da uzun ara vermişseniz sistemin sizi atmasına karşı veyahut bilgilerinizi girmeye daha sonra devam etmek için ara ara “Save and Exit (Kaydet ve Kapat)” yapabilirsiniz. Bu şekilde daha sonra kaldığınız yerden devam edebilirsiniz. Bunun için “Temporary Application ID” denen geçici bir referans numarası ekranda görünecektir. Bu numara ile yine https://indianvisaonline.gov.in/visa/ adresinde üst kısımda yer alan “Complete Partially Filled Form” menüsünden işlemlere devam edilebilir.

✔ Online başvurunun son sayfasında ise sisteme fotoğraf yüklenmesi gerektiğinden yeni çekilmiş fotoğrafınızı yanınızda bulundurmalı ve bilgisayar ortamına aktarmış olmalısınız. Resmi taratma imkanınız yoksa telefonla resmini çekip bilgisayara, oradan da sisteme yükleyebilirsiniz. Dikkat edilmesi gereken bir diğer husus ise aynı fotoğrafın evrakları teslim ederken de yanınızda olmasıdır.

✔ Aşağıda detaylı şekilde açıklayacağım online başvuru formunu doldurduktan sonra ekranda görünecek randevu tarihlerinden birini seçeceksiniz. Önceleri, insanlar sabah erkenden konsolosluk binasının önüne gidip sıra numarası alıyordu. Şimdi ise, başvuru formunuzun kenarında da yazacağı randevu saatine kapı görevlisi bakıyor ve o saatten 15 dakika önce sizi içeriye alıyor ve asansörle 6. kata çıkıyorsunuz. Orada sizi karşılayacak görevli önce telefonunuzu alıyor ve size bir sıra numarası veriyor. Sonrasında beklemeye başlıyorsunuz. Sıranın bana gelmesi için şahsen ben 1,5 saat beklemiştim.

✔ Sıranız geldiğinde sağdaki gişeye evraklarınızı ve vize ücretini teslim ediyorsunuz. Herhangi bir eksiklik yoksa birkaç dakika sonra soldaki gişeden sizi çağırıyorlar ve önce kameraya baktırıp resminizi çekiyorlar, daha sonra ise parmak izinizi alıyorlar. İlk yeşil ışık yanınca başparmak hariç sol elinizin dört parmağı, ikinci yeşil ışıktan sonra sağ elinizin başparmak hariç dört parmağı, üçüncü yeşil ışıktan sonra makineye iki elinizin başparmaklarını koyuyorsunuz. Belki çok detaylı anlattım ama sanıldığı kadar bir zorluğu yok. Gayet kolay bir süreç.

✔ Bu işlemler de bittikten sonra size bir fiş veriyorlar ve bu fiş üzerinde pasaportunuzu alabileceğiniz saat ve tarih yazıyor.

 • Hindistan Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Turistik ve İş vizesi için gerekli evraklardan bahsetmeden önce, daha fazla evrakla uğraşmamak için şahsen turistik başvuru yapmanın daha iyi olduğunu düşünüyorum.

Hindistan Turistik Vizesi İçin Gerekli Belgeler

 • Online vize başvuru formunun çıktısı,
 • 1 adet 5×5 cm ebatlarında biyometrik fotoğraf,
 • Seyahat tarihinden itibaren en az 6 ay geçerli orijinal pasaport ve fotokopisi,
 • Nüfus cüzdanı fotokopisi (arkalı-önlü),
 • En az 5.000 TL bakiyeli banka hesap detayı,
 • Nüfus Müdürlüğü’nden alınmış orijinal ikametgah belgesi (E-devlet ya da muhtarlıklardan alınan belgeler kabul olmuyor),
 • Gidiş-dönüş uçak bileti,
 • Otel rezervasyonu,
 • Varsa eski pasaport,
 • Nakit olarak 103 USD.

NOT : Hindistan Turistik vize başvurularında İngilizce dilekçe yazmanıza gerek yoktur.

Güncel vize ücretlerinin tüm detaylarına http://www.cgiistanbul.org/fee_schedule adresinden ulaşılabilir.

Hindistan İş Vizesi İçin Gerekli Belgeler

 • Online vize başvuru formunun çıktısı,
 • İş vizesine başvuran kişinin doldurması gereken form (Tıklayınız),
 • 2 adet 5×5 cm biyometrik fotoğraf,
 • Seyahat tarihinden itibaren en az 6 ay geçerli orijinal pasaport ve fotokopisi,
 • Nüfus cüzdanı fotokopisi (arkalı-önlü),
 • Hindistan vize davetiyesi ve davetiye gönderen firmanın faaliyet belgesi ya da ticaret sicil kaydı,
 • Nüfus Müdürlüğü’nden alınmış orijinal ikametgah belgesi,
 • Banka hesap dökümü,
 • Firma antetli kağıdına işveren tarafından yazılmış olan ve vizeye başvuran kişinin pozisyonu ve ziyaret amacını belirten İngilizce dilekçe,
 • Vergi levhası fotokopisi,
 • Gidiş-dönüş uçak rezervasyonu,
 • Otel rezervasyonu,
 • Varsa eski pasaport,
 • Nakit olarak 123 USD.

Evraklarınızda eksiklik varsa bu konuda görevli kişinin yardımcı olduğunu gözlemledim. Eksikleri tamamlayıp geldiğinizde tekrar sıra numarası almanıza gerek kalmadan hemen araya girebiliyorsunuz.

 • Hindistan Vize Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

Hindistan vizesi için gerekli olan online vize başvuru formu İngilizce olduğu için ya İngilizce bilmeniz ya da bilen birinden yardım almanız gerekiyor. Regular Visa Application kısmına tıkladıktan sonra gelen ekran için örnek formdan yukarıda bahsetmiştim. Bu sayfadan sonraki adımları da, daha kolay anlaşılması açısından, yine resimli bir şekilde anlatmak istiyorum.

hindistan-vizesi-nasil-alinir

Hindistan Vize Başvuru Formu Nasıl Doldurulur-2

İlk sayfada gayet anlaşılır bir şekilde istenen bilgiler var. Burada zorlanılabilecek kısım “Visible identification marks” kısmı. Burada sormak istedikleri soru “Doğum lekesi, dövme vs. gibi vücudunuzda izler var mı?” sorusudur. Varsa ne olduğunu İngilizce olarak yazın, yoksa “NONE” yazmanız yeterli.

“Did you acquire nationality by birth or naturalization?” kısmında ise vatandaşı olduğunuz ülkenin vatandaşlığını doğumla mı yoksa vatandaşlığa kabul şeklinde mi aldığınızdan bahsediliyor.

Eğitim seviyesi ile ilgili kısımda ise lise mezunu iseniz Higher Secondary, üniversite mezunu iseniz Graduate, yüksek lisans mezunu iseniz Post Graduate şeklinde doldurmanız gerekiyor.

hindistan-vizesi-nasil-alinir

Hindistan Vize Başvuru Formu Nasıl Doldurulur-3

İkinci sayfada ise şu an bulunduğunuz adres ile daimi olarak bulunduğunuz adres var. Eğer ikisi de aynı yer ise “Click here for same address” kutucuğuna tıklayın. Bilgiler otomatik olarak alttaki kısma doldurulmuş olacak. “Family details” kısmında ise anne ve babanızın adı ve doğum yeri gibi bilgiler bulunuyor.

Sayfanın devamında ise medeni halinizi işaretliyorsunuz. Eğer “evli” iseniz eşinizin bilgilerini de gireceğiz bir alan görünecek.

Bir alt satırda ise dedeniz ya da ninenizin Pakistan bağlantısı olup olmadığı soruluyor. “No”yu işaretlemeyi unutmayın. Diğer bölümü ise resim üzerinde açıklamaya çalıştım.

hindistan-vize-formu-nasil-doldurulur

Hindistan Vize Başvuru Formu Nasıl Doldurulur-4

Bir sonraki sayfa ise vize bilgileri ile ilgili kısım. Resim üzerinde açıklamaya çalıştım. Hindistan’a daha önce gitmediyseniz “No”yu işaretlemeniz gerektiğinden ilgili kısım otomatik olarak kaybolacak.

hindistan-vize-basvuru-formu-nasil-doldurulur

Hindistan Vize Başvuru Formu Nasıl Doldurulur-5

Sayfanın devamında son 3 yılda SAARC ülkelerine (Afganistan, Bhutan, Pakistan, Maldivler, Bangladesh, Sri Lanka, Nepal) gidip gitmediğinizi soruyor. Gittiyseniz “YES” deyip açılan bölümden ilgili ülkeyi seçip gitttiğiniz tarihi ve kaç kez giriş çıkış yaptığınızı yazacaksınız. Referans kısmında ise Hindistan’da kalacağınız yerin bilgilerini ve Türkiye’deki referans yerinin bilgilerini girmeniz gerekiyor.

hindistan-vize-formu-nasil-doldurulur

Hindistan Vize Başvuru Formu Nasıl Doldurulur-6

Son kısımda ise resminizi yükleyeceğiniz yer bulunuyor. Çektirdiğiniz resminizi taratıp ya da telefonunuzla resmini çekip bilgisayarınıza yükledikten sonra sistemde “Upload Photo” kısmından resmi yükleyip devam ediyorsunuz. Daha sonra tüm bilgilerinizi gösteren bir ekran çıkıyor. Bilgilerinizde düzeltilmesi gereken yer varsa “Modify” yoksa “Verified and Continue” butonuna tıklıyorsunuz. Daha sonra açılacak ekranda ise randevu tarihini seçebileceğiniz ekran çıkacak. En sonunda ise başvuru formunu bilgisayarınıza indirip çıktısını aldınız mı tüm işlemleriniz bitmiş oluyor.

 • Hindistan Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Hindistan vizesi genelde 1-2 gün içinde çıkıyor. Yukarıda da belirttiğim gibi tüm işlemler bittikten sonra size bir fiş veriliyor ve bu fiş üzerinde hangi gün ve saatte pasaportunuzu alabileceğiniz yazıyor. Bu arada, fiş üzerinde yazan tarihte gitmek zorunda değilsiniz. Konsolosluğun açık olduğu herhangi bir iş gününde 16:45-17:15 saatleri arasında pasaportunuzu alabilirsiniz.

hindistan-vizesi-nasil-alinir

Hindistan vizem

 • Hindistan Vizesine Kaç Gün Önce Başvurmalıyım?

Ben bize başvurumu yaklaşık 1,5 ay önceden yapsam da konsolosluk tarafından önerilen ise en az 20 gün öncesinden başvuru yapmaktır. Başvuru yoğunluğunu da göz önüne alırsak, daha erken başvuru yapmayı tavsiye ederim.

Bu arada, İstanbul’daki Hindistan Konsolosluğu’nun adresi ise Cumhuriyet Cad. Dörtler Apt. No.42 Harbiye – Elmadağ, İSTANBUL.

Konsolosluğa ulaşmak için Taksim Gezi Parkı’nın hemen yanından dümdüz gidip Cumhuriyet Caddesi’ni takip ederek 10 dakikada ulaşabilirsiniz. Herhangi bir tabela bulunmadığından 10 dakika sonra yolun sağında göreceğiniz Garanti Bankası’ndan hemen sağ tarafa dönmeniz gerekiyor.

Vize konusunda anlaşılmayan bir kısım eğer var ise yorum bölümünden yazabilirsiniz. Bildiğim kadarıyla cevaplarım.

EDIT : Hindistan ile ilgili tecrübelerimi okumak için Bangalore Gezi Notlarıma göz atabilirsiniz.

26 yorum

 1. Verdiğiniz bilgiler gerçekten mükemmel. İnternette Hindistan vizesiyle ilgili başka yazılar da var, ancak bu kadar detaylı anlatan başka yazıya rastlamadım. Ben de yakın zamanda başvuracağım, umarım çıkar.

  • Sequ'nun Seyahatnamesi

   Teşekkürler Önder Bey. Umarım sonuç olumlu olur. Herhangi bir sorunuz olursa bildiğim kadarıyla yardımcı olmaya çalışırım.

 2. Gerçekten çok teşekür ederim.Bir arkadaşımızın Hindistan gezisi olacaktı önümüzdeki ay ve bilgiler çok işimize yarayacak.Kafamızda deli sorularla gezmekten kurtulduk sayenizde .Tekrardan çok teşekürler…Emeğinize sağlık…

 3. Öncelikle cok tskr ederim bilgiler ucin ! Ben de hindistana gitmek istiyorumda nasil vize alacağımı bilmiyordum ( türkmenistan vatandaşıyım , turkiyede oturma izinim var. ) turizim ajansları arayınca çoğu yabancılara yardımcı olamıyoruz diyorlar ne yazıkki ! Aslında bütün evraklar kendimden halledilecek , ama başvuru formunu doldurmaya yardımcı olacak biri lazim . Orda hata yapmak istemiyorum. Bu konuda Yardımcı olacak bir turizim şirketi varmıdır acaba yoksa nasil doldururum ?! Cevaplarsaniz cok ama cok sevinirim !….

  • Sequ'nun Seyahatnamesi

   Selam Sayat,

   Turizm acentelerine gerek yok. Yazimi bastan sona okursan her adimi detaylica anlattim. Yazdiklarimi tek tek okursan kesinlikle yapabileceginden eminim. Yine de bir sorun olursa her zaman sorabilirsin.

 4. Çok harika, bilgileriniz için teşekkür ederim…
  Bu emeğiniz sayesinde bende kolayca online visa mı doldurmuş oldum, ama yardımcı olursanız yine bir bilgi almak istiyorum… Ben visa doldururken randevu günü nü 4 nisana seçmiştim, ama Konsolosun çalışma günleri pazartesi cuma ama benim randevu günüm çarşamba bu nasıl olur anlayamadım? Bide online visa apliccationun çıktısını alırken orda yazmiyor randevu saatim bu durumda ben ne yapabilirim? Bana yardımcı olursanız çok sevinirim…

  • Sequ'nun Seyahatnamesi

   Merhaba,

   Randevu günü için endişelenmenize gerek yok. Pazartesi-Cuma dediği şey bu günler arası anlamına geliyor. Yani Pazartesi, Salı, Çarşamba, PErşembe ve Cuma günleri çalışıyor.

   Çıktı almak için önce bir pdf dosyası iniyor başvuru bitince. Daha sonra sisteme resim yüklediğiniz zaman yine aynı form pdf hali ile çıkıyor. Bu kez randevu saati yazıyor. Yazmıyorsa bile en kötü ihtimalle randevu saatinize göre konsolosluğa gidebilirsiniz.

 5. arkadaslar oncelikle bilgiler icin cok tesekkurler.
  Dunyanin en garip ulkelerinden birinde son 5 yilimi gecirmeme ragmen ,hindistan gibi gittiginde sadece sorun yasayacagin cevrendekilerin sana yuruyen dolar muamelesi yapacagi kadinsan kesin tacize ugrayacagin sacma sapan ezik sifatsiz allahsiz mal bir ulkeye hangi sivriler 103 dolar vize parasi veriyor gidecek dunyada yer mi kalmadi anlayamadim bunu son 5 yilini ulkeden cikmaksizin kambocyada gecirmis bir turk olarak yaziyorum .sadece transit ucusta bu bi sure bekleyecegim icin bu sikkolar sikkosu ezik pis ulkede bi cay icmek icin ucakta inermiyim kapida 10 dolara veya bedava vize basarlarmi diye bakayim dedim karsima bu cikti .hic kimse kizmasin benim benden vize isteyene gicikligim var .kapida vize vermeyen hicbir ulkeye gitmem hicbir ulke bana ezik imigrant muamelesi yapamaz hele yapan ezik hintliler oldumu dahada icerlerim .herkese saygilar bu gibi sifati bozuklari umuyorum birgun boykot edecek duruma geliriz .unutmayin sizler turistsiniz ulkenizde kazandiginiz parayi onlarin ulkesinde harcamaya gidiyorsunuz onlar size yalvarsin

  • Şu yoruma sonuna kadar katılıyorum. Hintlileri ve kültürlerini çok seven biri olarak ne yazık ki benden vize isteyen ülkelere gıcık oluyorum.
   Kaldı ki sen kimsin derler adama… Sana döviz kazandırmaya geleceğim ve sen beni ülkene vizesiz almayacaksın öyle mi? Gören de seni Japonya, Singapur zanneder!
   Ha bu arada Japonya, Singapur, Hong Kong, Güney Kore gibi süper gelişmiş ülkeler bile vize istemiyor bizden.
   Hintliler şapkasını önüne koyup düşünmeli artık.

 6. Hindistan vizesi alma sürecimde bu yazınız ve resimli anlatımlarınız benim için çok faydalı oldu!! Çok teşekkür ederim..

 7. Merhaba, öncelikle bilgilendirme yazısı için çok teşekkürler. Benim bir sorum olacaktı. Banka hesap detayı için kendimiz çıktı alıp götürsek yeterli geliyor mu yoksa bankadan imzalı kaşeli ve son bilmem kaç aylık hesap hareketlerini mi istiyorlar? Teşekkürler.

  • Merhaba Merve,
   Hesap hareketlerinde benim bildiğim genel olarak banka tarafından verilmiş onaylı hesap hareketlerini istedikleridir. Ben bu şekilde almıştım. Zaten ücret almıyor banka. Senin de bu şekilde yapmanı tavsiye ederim.

 8. merhaba,

  foto yüklemek zorunlu mudur? yoksa print ettikten sonra yapıştırma şansımız var mı? formu bastım ancak reupload tarafına gittiğimde sayfa beni formuma yönlendirmiyor, fotoğraf yükleyemiyorum

 9. merhaba

  ikametgah belgesinin e devletten cikmis halini kesinlikle kabul etmiyolar mi? yarin sabah randevum var ve e devlet ciktisi aldim cok buyuk sorun yaparlar mi? gecen sene hindistan vizesi alan arkadasim bu belgeyi goturmemisti bile

 10. Vallahi tebrik ediyorum seni hocam. Üşenmeden yazmışsın ve tek tek resimli anlatmıştım. Bundan iyi hizmet olamaz. :D

 11. Nokta atışı bilgiler var, teşekkürler.

 12. merhaba, ben hindistan turu satın aldım. vizeyi kendim almak istediğim için tur firmasına bedel ödemedim. şimdi istenilen belgeler arasında uçak bileti ve otel rezervasyonu yazıyor. tur firması da bu bilgileri çok geç verebileceğini söylüyor yani bir bakımdan vize için kendilerine muhtaç bırakmaya calışıyorlar. herhangi bir yerden uçak bilet rezervasyonu ve bookingten otel rezervasyonu yapsam yeterli olur mu acaba? yoksa illa satın alınmasını mı istiyorlar uçak biletinin? ona göre başvuru yapacağım. bir de tur sözleşmesini eklesem yeterli olur mu acaba otel rezervasyonuna ek olarak? bilgilendirirseniz memnun olurum simdiden tesekkürler

  • Feride Hanım merhaba,
   Tur firması belli ki sizi, vizeyi kendilerinden almanızı zorlamaya çalışıyorlar. Tur şirketlerinin rezervasyonları çok önceden yapılıyor bildiğim kadarıyla. Vermiyorlarsa en kötü otel ve uçak bilet rezervasyonu yapabileceğiniz yerlerden çıktıları temin etmek.

 13. Teşekkürler verdiğiniz bilgiler için. Çok mutlu oldum bu siteyi bulduğuma. Allah sizi de mutlu etsin inşallah. Ben 15 yaşındaki kızımla birlikte gideceğim.Onun için de mi banka hesabı oluşturmam lazım benim adıma para olması yeterli mi? Bİr fikriniz ya da bilginiz varsa paylaşır mısınız?

  • Merhaba, teşekkürler. Sizin adınıza olması yeterli diye biliyorum. En azından kızınızın seyahat masraflarının tarafınızdan karşılanacağına dair bir yazı yazabilirsiniz. Ya da konsolosluğu arayabilirsiniz.

 14. serkan bey merhaba,
  vize başvuru formunun her satırını sizin sayfanıza bakarak yaptım. çok çok kolay oldu. aynı gün de aldım vizeyi. verdiğiniz emek için cok teşekkürler.

Yorum Yap

E-mail adresiniz yayınlanmayacaktır. İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

WpCoderX