hindistan-vizesi-nasil-alinir

HİNDİSTAN VİZESİ NASIL ALINIR?

Şubat ayında Hindistan’ın Bangalore kentine gideceğim için olumlu sonuçlanan vize başvurumu yaptıktan sonra “Hindistan Vizesi Nasıl Alınır” başlıklı bir yazı yazmaya karar verdim. Bu yazımda Hindistan vizesi için istenen evraklardan, başvuru sürecinden, online başvuru formunun nasıl doldurulacağı ile ilgili adımlardan ve bazı önerilerden bahsedeceğim.

 • Hindistan Yeşil Pasaporta Vize İstiyor mu?

Diplomatik pasaport dışında tüm pasaportlara Hindistan vize istiyor. Dolayısıyla yeşil pasaportu olanlar da bordo pasaportlular gibi vize almak zorunda.

Diğer önemli bir husus ise, Hindistan vizesi için resim çekilip parmak izi alındığı için konsolosluğa şahsen başvuru yapılması gerektiğidir. O yüzden, turistik için başvuruyorsanız bence kesinlikle tur acentelerine falan gerek yok.

 • Hindistan Vizesi İçin Hangi Şehirdeki Konsolosluğa Başvurmalıyım?

Konsolosluk sitesinde de belirtildiği üzere İstanbul, Aydın, Balıkesir, Bursa, Çanakkale, Denizli, Edirne, İstanbul, Kırklareli, Kocaeli, Manisa, Muğla, Sakarya, Tekirdağ ve Yalova’da ikamet edenler İstanbul Konsolosluğu’ndan; bu iller dışında ikameti olan kişiler ise Ankara Büyükelçiliği‘nden başvurularını yapmak zorundadırlar.

Detaylı bilgi için konsolosluk sayfasına bakılabilir.

 • Hindistan Vizesi İçin Başvuru Süreci ve Öneriler

✔ Hindistan vizesi almak için öncelikle online başvuru formunun doldurulması gerekiyor. Bunun için https://indianvisaonline.gov.in/visa/ adresine gidip sol üstteki “Regular Visa Application” kısmından bu formu dolduruyoruz. Aşağıda turistik vize için bu kısmın nasıl doldurulacağına dair örnek bir resim görebilirsiniz.

hindistan-vizesi-nasil-alinir

Hindistan Vize Başvuru Formu Nasıl Doldurulur-1

✔ Bu sayfadan sonra online vize başvurusuna devam ederken ekranın donmasına ya da uzun ara vermişseniz sistemin sizi atmasına karşı veyahut bilgilerinizi girmeye daha sonra devam etmek için ara ara “Save and Exit (Kaydet ve Kapat)” yapabilirsiniz. Bu şekilde daha sonra kaldığınız yerden devam edebilirsiniz. Bunun için “Temporary Application ID” denen geçici bir referans numarası ekranda görünecektir. Bu numara ile yine https://indianvisaonline.gov.in/visa/ adresinde üst kısımda yer alan “Complete Partially Filled Form” menüsünden işlemlere devam edilebilir.

✔ Online başvurunun son sayfasında ise sisteme fotoğraf yüklenmesi gerektiğinden yeni çekilmiş fotoğrafınızı yanınızda bulundurmalı ve bilgisayar ortamına aktarmış olmalısınız. Resmi taratma imkanınız yoksa telefonla resmini çekip bilgisayara, oradan da sisteme yükleyebilirsiniz. Dikkat edilmesi gereken bir diğer husus ise aynı fotoğrafın evrakları teslim ederken de yanınızda olmasıdır.

✔ Aşağıda detaylı şekilde açıklayacağım online başvuru formunu doldurduktan sonra ekranda görünecek randevu tarihlerinden birini seçeceksiniz. Önceleri, insanlar sabah erkenden konsolosluk binasının önüne gidip sıra numarası alıyordu. Şimdi ise, başvuru formunuzun kenarında da yazacağı randevu saatine kapı görevlisi bakıyor ve o saatten 15 dakika önce sizi içeriye alıyor ve asansörle 6. kata çıkıyorsunuz. Orada sizi karşılayacak görevli önce telefonunuzu alıyor ve size bir sıra numarası veriyor. Sonrasında beklemeye başlıyorsunuz. Sıranın bana gelmesi için şahsen ben 1,5 saat beklemiştim.

✔ Sıranız geldiğinde sağdaki gişeye evraklarınızı ve vize ücretini teslim ediyorsunuz. Herhangi bir eksiklik yoksa birkaç dakika sonra soldaki gişeden sizi çağırıyorlar ve önce kameraya baktırıp resminizi çekiyorlar, daha sonra ise parmak izinizi alıyorlar. İlk yeşil ışık yanınca başparmak hariç sol elinizin dört parmağı, ikinci yeşil ışıktan sonra sağ elinizin başparmak hariç dört parmağı, üçüncü yeşil ışıktan sonra makineye iki elinizin başparmaklarını koyuyorsunuz. Belki çok detaylı anlattım ama sanıldığı kadar bir zorluğu yok. Gayet kolay bir süreç.

✔ Bu işlemler de bittikten sonra size bir fiş veriyorlar ve bu fiş üzerinde pasaportunuzu alabileceğiniz saat ve tarih yazıyor.

 • Hindistan Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Turistik ve İş vizesi için gerekli evraklardan bahsetmeden önce, daha fazla evrakla uğraşmamak için şahsen turistik başvuru yapmanın daha iyi olduğunu düşünüyorum.

Hindistan Turistik Vizesi İçin Gerekli Belgeler

 • Online vize başvuru formunun çıktısı,
 • 1 adet 5×5 cm ebatlarında biyometrik fotoğraf,
 • Seyahat tarihinden itibaren en az 6 ay geçerli orijinal pasaport ve fotokopisi,
 • Nüfus cüzdanı fotokopisi (arkalı-önlü),
 • En az 5.000 TL bakiyeli banka hesap detayı,
 • Nüfus Müdürlüğü’nden alınmış orijinal ikametgah belgesi (E-devlet ya da muhtarlıklardan alınan belgeler kabul olmuyor),
 • Gidiş-dönüş uçak bileti,
 • Otel rezervasyonu,
 • Varsa eski pasaport,
 • Nakit olarak 103 USD.

NOT : Hindistan Turistik vize başvurularında İngilizce dilekçe yazmanıza gerek yoktur.

Güncel vize ücretlerinin tüm detaylarına http://www.cgiistanbul.org/fee_schedule adresinden ulaşılabilir.

Hindistan İş Vizesi İçin Gerekli Belgeler

 • Online vize başvuru formunun çıktısı,
 • İş vizesine başvuran kişinin doldurması gereken form (Tıklayınız),
 • 2 adet 5×5 cm biyometrik fotoğraf,
 • Seyahat tarihinden itibaren en az 6 ay geçerli orijinal pasaport ve fotokopisi,
 • Nüfus cüzdanı fotokopisi (arkalı-önlü),
 • Hindistan vize davetiyesi ve davetiye gönderen firmanın faaliyet belgesi ya da ticaret sicil kaydı,
 • Nüfus Müdürlüğü’nden alınmış orijinal ikametgah belgesi,
 • Banka hesap dökümü,
 • Firma antetli kağıdına işveren tarafından yazılmış olan ve vizeye başvuran kişinin pozisyonu ve ziyaret amacını belirten İngilizce dilekçe,
 • Vergi levhası fotokopisi,
 • Gidiş-dönüş uçak rezervasyonu,
 • Otel rezervasyonu,
 • Varsa eski pasaport,
 • Nakit olarak 123 USD.

Evraklarınızda eksiklik varsa bu konuda görevli kişinin yardımcı olduğunu gözlemledim. Eksikleri tamamlayıp geldiğinizde tekrar sıra numarası almanıza gerek kalmadan hemen araya girebiliyorsunuz.

 • Hindistan Vize Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

Hindistan vizesi için gerekli olan online vize başvuru formu İngilizce olduğu için ya İngilizce bilmeniz ya da bilen birinden yardım almanız gerekiyor. Regular Visa Application kısmına tıkladıktan sonra gelen ekran için örnek formdan yukarıda bahsetmiştim. Bu sayfadan sonraki adımları da, daha kolay anlaşılması açısından, yine resimli bir şekilde anlatmak istiyorum.

hindistan-vizesi-nasil-alinir

Hindistan Vize Başvuru Formu Nasıl Doldurulur-2

İlk sayfada gayet anlaşılır bir şekilde istenen bilgiler var. Burada zorlanılabilecek kısım “Visible identification marks” kısmı. Burada sormak istedikleri soru “Doğum lekesi, dövme vs. gibi vücudunuzda izler var mı?” sorusudur. Varsa ne olduğunu İngilizce olarak yazın, yoksa “NONE” yazmanız yeterli.

“Did you acquire nationality by birth or naturalization?” kısmında ise vatandaşı olduğunuz ülkenin vatandaşlığını doğumla mı yoksa vatandaşlığa kabul şeklinde mi aldığınızdan bahsediliyor.

Eğitim seviyesi ile ilgili kısımda ise lise mezunu iseniz Higher Secondary, üniversite mezunu iseniz Graduate, yüksek lisans mezunu iseniz Post Graduate şeklinde doldurmanız gerekiyor.

hindistan-vizesi-nasil-alinir

Hindistan Vize Başvuru Formu Nasıl Doldurulur-3

İkinci sayfada ise şu an bulunduğunuz adres ile daimi olarak bulunduğunuz adres var. Eğer ikisi de aynı yer ise “Click here for same address” kutucuğuna tıklayın. Bilgiler otomatik olarak alttaki kısma doldurulmuş olacak. “Family details” kısmında ise anne ve babanızın adı ve doğum yeri gibi bilgiler bulunuyor.

Sayfanın devamında ise medeni halinizi işaretliyorsunuz. Eğer “evli” iseniz eşinizin bilgilerini de gireceğiz bir alan görünecek.

Bir alt satırda ise dedeniz ya da ninenizin Pakistan bağlantısı olup olmadığı soruluyor. “No”yu işaretlemeyi unutmayın. Diğer bölümü ise resim üzerinde açıklamaya çalıştım.

hindistan-vize-formu-nasil-doldurulur

Hindistan Vize Başvuru Formu Nasıl Doldurulur-4

Bir sonraki sayfa ise vize bilgileri ile ilgili kısım. Resim üzerinde açıklamaya çalıştım. Hindistan’a daha önce gitmediyseniz “No”yu işaretlemeniz gerektiğinden ilgili kısım otomatik olarak kaybolacak.

hindistan-vize-basvuru-formu-nasil-doldurulur

Hindistan Vize Başvuru Formu Nasıl Doldurulur-5

Sayfanın devamında son 3 yılda SAARC ülkelerine (Afganistan, Bhutan, Pakistan, Maldivler, Bangladesh, Sri Lanka, Nepal) gidip gitmediğinizi soruyor. Gittiyseniz “YES” deyip açılan bölümden ilgili ülkeyi seçip gitttiğiniz tarihi ve kaç kez giriş çıkış yaptığınızı yazacaksınız. Referans kısmında ise Hindistan’da kalacağınız yerin bilgilerini ve Türkiye’deki referans yerinin bilgilerini girmeniz gerekiyor.

hindistan-vize-formu-nasil-doldurulur

Hindistan Vize Başvuru Formu Nasıl Doldurulur-6

Son kısımda ise resminizi yükleyeceğiniz yer bulunuyor. Çektirdiğiniz resminizi taratıp ya da telefonunuzla resmini çekip bilgisayarınıza yükledikten sonra sistemde “Upload Photo” kısmından resmi yükleyip devam ediyorsunuz. Daha sonra tüm bilgilerinizi gösteren bir ekran çıkıyor. Bilgilerinizde düzeltilmesi gereken yer varsa “Modify” yoksa “Verified and Continue” butonuna tıklıyorsunuz. Daha sonra açılacak ekranda ise randevu tarihini seçebileceğiniz ekran çıkacak. En sonunda ise başvuru formunu bilgisayarınıza indirip çıktısını aldınız mı tüm işlemleriniz bitmiş oluyor.

 • Hindistan Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Hindistan vizesi genelde 1-2 gün içinde çıkıyor. Yukarıda da belirttiğim gibi tüm işlemler bittikten sonra size bir fiş veriliyor ve bu fiş üzerinde hangi gün ve saatte pasaportunuzu alabileceğiniz yazıyor. Bu arada, fiş üzerinde yazan tarihte gitmek zorunda değilsiniz. Konsolosluğun açık olduğu herhangi bir iş gününde 16:45-17:15 saatleri arasında pasaportunuzu alabilirsiniz.

hindistan-vizesi-nasil-alinir

Hindistan vizem

 • Hindistan Vizesine Kaç Gün Önce Başvurmalıyım?

Ben bize başvurumu yaklaşık 1,5 ay önceden yapsam da konsolosluk tarafından önerilen ise en az 20 gün öncesinden başvuru yapmaktır. Başvuru yoğunluğunu da göz önüne alırsak, daha erken başvuru yapmayı tavsiye ederim.

Bu arada, İstanbul’daki Hindistan Konsolosluğu’nun adresi ise Cumhuriyet Cad. Dörtler Apt. No.42 Harbiye – Elmadağ, İSTANBUL.

Konsolosluğa ulaşmak için Taksim Gezi Parkı’nın hemen yanından dümdüz gidip Cumhuriyet Caddesi’ni takip ederek 10 dakikada ulaşabilirsiniz. Herhangi bir tabela bulunmadığından 10 dakika sonra yolun sağında göreceğiniz Garanti Bankası’ndan hemen sağ tarafa dönmeniz gerekiyor.

Vize konusunda anlaşılmayan bir kısım eğer var ise yorum bölümünden yazabilirsiniz. Bildiğim kadarıyla cevaplarım.

Son olarak, Şubat ayında gideceğim Bangalore ile ilgili gezi notlarımı da umarım döndükten kısa süre sonra yayınlarım.

2 yorum

 1. Verdiğiniz bilgiler gerçekten mükemmel. İnternette Hindistan vizesiyle ilgili başka yazılar da var, ancak bu kadar detaylı anlatan başka yazıya rastlamadım. Ben de yakın zamanda başvuracağım, umarım çıkar.

  • Sequ'nun Seyahatnamesi

   Teşekkürler Önder Bey. Umarım sonuç olumlu olur. Herhangi bir sorunuz olursa bildiğim kadarıyla yardımcı olmaya çalışırım.

Yorum Yap

E-mail adresiniz yayınlanmayacaktır. İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

WpCoderX