Anasayfa » Yolcu Hakları » Koronavirüs Kaynaklı Uçuş İptalleri
Koronavirüs Uçuş İptalleri ve İade İşlemleri

Koronavirüs Kaynaklı Uçuş İptalleri

Son Güncelleme : 26 Kasım 2020

Koronavirüs (Covid-19) salgını sebebiyle Türkiye’de ve tüm dünyada birçok uçuş iptal edildi. Seyahat kısıtlamaları ise halen devam ediyor. Bu yazıda havayolu şirketleri tarafından yapılan Koronavirüs kaynaklı uçuş iptalleri hakkında güncel bilgilendirmeler ile para iadesi, bilet açığa alma ve değişimine yönelik uyguladıkları politikaları bir araya toplamaya çalıştım.

Bilindiği üzere 27 Mart 2020 tarihinde Coronavirüs salgınına yönelik tedbirler kapsamında yapılan açıklamalara istinaden tüm yurtdışı uçak seferleri tamamen durdurulmuştu.

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nün ise bu konuyla ilgili Yolcu Haklarına Dair açıkladığı 25 Mart 2020 tarihli yönetmelikte, açığa alınıp kullanılmayan biletlerin iadesinin, uçuş yasakları kalktıktan 2 ay sonra havayolu şirketinden alınabileceği belirtilmiştir. Resmi gazetede yayınlanan ilgili yönetmeliğe buradan bakabilirsiniz.

Yazı İçeriği

Koronavirüs Kaynaklı Uçuş İptalleri

Koronavirüs nedeniyle iptal edilen uçuşlar sonrasında birçok kişi Yurt içi ve yurt dışı uçuşlar ne zaman başlayacak? Coronavirüs nedeniyle iptal edilen uçuşlara yönelik bilet iptali ve ücret iadesi olacak mı? gibi sorular sormaya başladı. Havayollarının bu konudaki güncel bilgilendirmelerine bakalım.

Türk Hava Yolları, yaptığı son açıklamada tüm yurt içi uçuşların 4 Haziran 2020′ye, tüm yurt dışı uçuşların ise 10 Haziran 2020‘ye kadar durdurulduğunu belirtmiştir.

Pegasus ise son açıklamasında daha önce 28 Mayıs olarak açıkladığı uçuşların durdurulduğuna ilişkin tarihi 14 Haziran (dahil) olarak güncelledi. Yurt dışı uçuşları ise şimdilik 3 Haziran‘a kadar ertelendiği belirtilmiştir.

Sun Express de yaptığı açıklamada tüm yurt içi ve yurt dışı seferlerinin 3 Haziran 2020 tarihine (dahil) kadar durdurulduğunu, istisnai olarak Bodrum ve Dalaman seferleri içinse bu sürenin 15 Haziran‘a kadar uzatıldığını belirtmiştir. Burada diğer havayollarından farklı olarak Almanya ve Avusturya’ya Mayıs ayı içinde ek seferler planlandığı bilgisi bulunuyor. Ancak, Türkiye’ye girişlere Türkiye Cumhuriyeti hükümeti tarafından izin verilmediği için dönüş yolculuklarında yolcu kabul edemiyorlar.

Uçak biletlerinin iptal, iade, açığa alma ve değişim konularında ilgili havayolunun belirlediği politikalar doğrultusunda belli aralıklarla güncelleme yapılabilmektedir. Bu yüzden bu güncellemeleri bilet aldığınız havayolu firmasının resmi sitesinden de sık sık kontrol etmenizi öneririm.

Türk Hava Yolları Bilet İptal, İade, Açığa Alma ve Değişiklik İşlemleri 

Türk Hava Yolları’nın Koronavirüs nedeniyle iptal edilen uçuşları ile para iadesi ve açığa alma gibi işlemler ile ilgili izlediği politikaların genel bir özeti şu şekilde :

THY İptal Seferler

Tüm yurt içi seferler 4 Haziran 2020, yurt dışı seferler ise 10 Haziran 2020 tarihine kadar durdurulmuştur.

Seyahat Kısıtlamaları

Son güncellemeye göre aşağıda listelenen ülke vatandaşlarının, son 14 gün içinde bu ülkelerde bulunan veya transit olarak geçen yolcuların ve bu ülkelerden gelen yolcuların Türkiye’ye girişlerine izin verilmeyeceği, aksi takdirde Türkiye’ye varışlarında 14 günlük karantina uygulanacağı belirtilmiştir.

THY Seyahat Kısıtlamaları

Koronavirüs sebebiyle uygulanan seyahat kısıtlamaları

THY Bilet İptal ve İade İşlemleri

 • Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından Yolcu Haklarına Dair açıklanan yönetmeliğe göre para iadesi, uçuş yasakları kalktıktan 2 ay sonra alınabiliyor.
 • Para iadesi almak yerine satın almış olduğunuz biletin değerine göre hesabınıza mil alabilirsiniz. Burada hesaplama her 10 Euro için 1000 mil şeklindedir. Yani 300 Euro değerinde bir biletiniz varsa 30.000 mil alabilirsiniz.
 • Bileti iade etmek yerine ödediğiniz tutarın 15%’i kadar daha değerli seyahat çeki alabiliyorsunuz.
THY koronavirüs duyuruları

Türk Hava Yolları Bilet İptal, İade, Açığa Alma ve Değişiklik İşlemleri

THY Bilet Değişiklik İşlemleri

 • Seferi iptal edilmiş ve hiç kullanılmamış yurt dışı biletlerinizi bir yıl içerisinde aynı bölgedeki bir başka uçuşla değiştirebilirsiniz.
 • 20 Mart 2020 ve öncesinde satın aldığınız ve uçuşu iptal edilmemiş olan yurt dışı biletlerinizde biletin ilk uçuş saatinden önce iptal işlemi yapmanız koşuluyla ücretsiz değişiklik yapabilirsiniz.
 • 21 Mart 2020 – 21 Nisan 2020 tarihleri arasında aldığınız yurt dışı biletlerde ceza ücreti ödemeden değişiklik yapabilirsiniz.
 • İptal olmayan yurt içi seferlerin için değişiklik taleplerinizi Koronavirüs Kaynaklı Talepler sayfasından iletebilirsiniz.
 • 19 Mart 2020 ve öncesinde satın aldığınız seferleriniz için değişiklik sonrası seçilen biletin aynı ücret sınıfında olması şartıyla ücretsiz değişiklik talebi yapabilirsiniz.
 • 19 Mart 2020 sonrasında satın aldığınız seferler için ceza ücreti ödemeden değişiklik talebi yapabilirsiniz.
 • Değişiklik işlemleri Türk Hava Yolları satış ofisleri, çağrı merkezi, online kanallar ve biletin satın alındığı acenteler ile gerçekleştirilebilir.

THY Bilet Açığa Alma İşlemleri

 • Satın almış olduğunuz ve seferi iptal edilmemiş tüm biletlerinizi, biletin ilk uçuş saati öncesinde iptal işlemi yapmanız koşuluyla açığa alabilirsiniz. Açığa aldığınız biletinizi 31 Aralık 2021 tarihine kadar kullanabilirsiniz.
 • 20 Mart 2020 ve öncesi satın alınan yurt dışı biletlerde, değişiklik sonrası seçtiğiniz biletin aynı kabin sınıfında olması şartıyla açığa alma ve değişiklik ücreti ödemeden talep yapabilirsiniz.
 • 19 Mart 2020 ve öncesi satın alınan yurt içi ve Türkiye – K.K.T.C. arası biletlerinizde, değişiklik sonrası seçtiğiniz biletin aynı ücret ailesinde bulunması şartıyla açığa alma ve değişiklik ücreti ödemeden talep yapabilirsiniz.
 • 21 Mart sonrasında satın alınan yurt içi ve yurt dışı biletlerinizi açığa almak için değişiklik ücreti ve açığa alma ücreti ödemezsiniz. Açığa alınmış biletinizi yeniden biletlerken seçeceğiniz kabin sınıfına göre fiyat farkı oluşabilir.

Tüm detaylar için THY’nin internet sitesini inceleyebilirsiniz.

THY Çağrı Merkezi: 444 0 849 / 0850 333 0 849

Pegasus Hava Yolları Bilet İptal, İade, Açığa Alma ve Değişiklik İşlemleri

Pegasus’un Koronavirüs kaynaklı uçuş iptalleri için para iadesi, bileti açığa alma ve değişiklik işlemleri ile ilgili izlediği politikanın özeti şu şekilde :

Koronavirüs Sebebiyle İptal Edilen Seferler

Pegasus Hava Yolları Bilet İptal, İade, Açığa Alma ve Değişiklik İşlemleri

Pegasus Ücretsiz Açığa Alma İşlemleri

 • İptal edilen uçuşlarınız için flypgs.com ve Pegasus mobil uygulamasından biletinizi ücretsiz açığa alabilirsiniz ve açığa aldığınız bileti 1 yıl içinde istediğiniz rotada kullanabilirsiniz.
 • Açığa aldığınız bileti kullanmadığınız takdirde, uçuş yasakları kalktıktan 2 ay sonra ücretsiz iade hakkına sahip olursunuz.
 • Açığa alınan bileti yeniden kullanırken, yeni bilet ile eski biletin aynı ücret sınıfında olduğu takdirde ücret farkı ödemezsiniz.

Pegasus Bilet Değişikliği

 • 26 Mart ve öncesinde alınan biletler için yurt içi ve yurt dışı biletlerde cezasız ve ücret farkı ödemeden 27 Mart 2021 tarihine kadar istediğiniz bir uçuşla değişiklik yapabilirsiniz.
 • 26 Mart 2020 tarihinden sonra satın aldığınız biletler için ise eğer uçuşunuz iptal olmuşsa değişiklik cezası ödemezsiniz ancak yeni bilet ile eski bilet farklı ücret sınıfındaysa o zaman yeni bilet ile eski bilet arasındaki fiyat farkını ödersiniz.

Pegasus Bilet İptali ve İade İşlemleri

 • İptal olan uçuşlar için para iadesi yalnızca çağrı merkezinden yapılabiliyor.
 • Koronavirüs (COVID-19) nedeniyle iptal olan seferler için iade ödemenizi karşılıklı uçuş yasakları kalktıktan 2 ay sonra alabilirsiniz.

Diğer tüm detaylara Koronavirüs (COVID-19) ile İlgili Tüm Bilgiler ve Duyurular sayfasından ulaşabilirsiniz.

Pegasus Çağrı Merkezi : 0 (850) 250 67 02

SunExpress Bilet İptal, İade, Açığa Alma ve Değişiklik İşlemleri

Yaşanan son gelişmeler doğrultusunda SunExpress’in bilet işlemleri ve uçuşlarla ilgili açıklamaları şu şekilde :

Sunexpress Koronavirüs bilgilendirmesi

SunExpress Bilet İptal, İade, Açığa Alma ve Değişiklik İşlemleri

SunExpress Bilet Açığa Alma İşlemleri

Seyahat tarih aralığı 13 Mart – 30 Haziran 2020 arasında olan biletler, 15 Haziran 2020 tarihine kadar ücretsiz olarak istenilen başka bir tarihe yeniden rezerve edilebilir. Eğer değişiklik yapılmak istenen biletin ücreti tarih veya varış destinasyonu değişikliği nedeniyle daha yüksek olursa aradaki fiyat farkı alınabilir.

SunExpress Uçuş Değişikliği İşlemleri

Seyahat kısıtlamalarından etkilenen iç hat ve dış hat uçuşları için mevcut rezervasyonlar ilk başta iptal edilecek, ancak ilgili bilet ve bilet tutarı aynı kalacak ve son uçuş günü 30 Haziran 2021 olmak kaydıyla yeni uçuş tarihi belirlenebilecektir.

Belirleyeceğiniz bu yeni uçuş başka bir destinasyon için de olabilir. Yeniden rezervasyon işlemi nedeniyle hiçbir ceza uygulanmıyor. Ancak, değişiklik yapılmak istenen biletin ücreti, tarih veya varış destinasyonu değişikliği nedeniyle daha yüksek olursa aradaki fiyat farkı alınabilir.

SunExpress Bilet İptali ve İade İşlemleri

İade talep edilmesi halinde SunExpress’in bilet kuralları uygulanıyor ve iade süreçleri havayolu onayı doğrultusunda gerçekleştiriliyor. İade talebiniz hava yolu tarafından onaylandıktan sonra, para iadeniz en geç 7 iş günü içerinde ödeme yaptığınız kredi kartınıza yansıtılıyor.

Açığa alınan biletler ise hava yolu uygulamaları gereği, iade prosedürleri kapsamında değerlendirilmediği için biletiniz ile ilgili iade işlemi gerçekleştirilemeyecek olup, ücretsiz değişiklik hakkından yararlandırılabilecektir.

Diğer tüm detaylar için SunExpress Koronavirüs Güncel Seyahat Bilgilendirmesi sayfasına bakılabilir.

SunExpress çağrı merkezine 444 0 797 no.lu hattan ulaşılabilir.

Onur Air Bilet İptal, İade, Açığa Alma ve Değişiklik İşlemleri

Onur Air’in iptal, iade ve değişim politikaları konusunda diğer havayollarının aksine detaylı bir açıklaması yok.

Yaptıkları son bilgilendirmede, 12-28 Mart 2020 tarihleri arasındaki uçuşlarda seyahat edecek yolculara ücretsiz iptal hakkı veya 1 Nisan 2020 tarihi sonrasındaki bir uçuşa ücretsiz olarak değişiklik hakkı sundukları belirtilmektedir.

Onur Air Koronavirüs önlemleri

Onur Air Bilet İptal, İade, Açığa Alma ve Değişiklik İşlemleri

Onur Air’in Koronavirüs ile ilgili seyahat duyurularını bu sayfadan takip edebilirsiniz.

Onur Air çağrı merkezi :  0850 210 66 87

Qatar Airways Bilet İptal, İade, Açığa Alma ve Değişiklik İşlemleri

Qatar Airways ise Koronavirüs kaynaklı uçak seferlerinin iptali konusunda izlediği politikalar özet olarak şu şekilde :

Qatar Airways Bilet İptal ve İade İşlemleri

Eğer Koronavirüs dolayısıyla uçuşunuz iptal olmuşsa,

 • 31 Aralık 2020’ye kadar olan uçuşlarınızı alternatif bir tarih veya güzergah için değiştirebilirsiniz.
 • Dilerseniz biletinizden 10% oranında daha fazla değerli olan (vergiler hariç) seyahat çeki alabilirsiniz.
 • Bilet tutarınızın karşılığını Qmiles olarak alabilir ya da para iadesi alabilirsiniz.
 • Rezervasyonunuzu seyahat acentesi kanalıyla almışsanız seyahat acentesiyle iletişime geçmeli, direkt Qatar Airways’ten aldıysanız websiteleri üzerinden bu işlemleri yapabilirsiniz.
Katar Havayolları iptal ve iade işlemleri

Qatar Airways Bilet İptal, İade, Açığa Alma ve Değişiklik İşlemleri

Qatar Airways Uçuş Değişikliği İşlemleri

31 Aralık 2020’ye kadar olan biletlerinizde herhangi bir iptal yoksa ancak değişiklik yapmak istiyorsanız;

 • Ücretsiz uçuş değişikliği yapabilirsiniz.
 • Eski uçuşunuzdaki varış noktası ile 5.000 mil mesafede olacak şekilde başka bir güzergah ile değiştirebilirsiniz.
 • Biletinizi 2 yıl geçerli olacak şekilde seyahat çeki ile değiştirebilir veya Qmiles olarak değişim yapabilirsiniz.

Qatar Airways uçak biletileriniz ile ilgili Koronavirüs kaynaklı uçuş iptalleri ve seyahat kısıtlamalarıyla ilgili tüm detaylı bilgiyi Koronavirüs Güncel Bilgiler sayfasında bulabilirsiniz. Qatar Havayolları’nın hali hazırda uçuşlarına devam ettiği noktaları da yine aynı linkten görebilirsiniz.

Qatar Airways çağrı merkezi : +974 4022 5336

Etihad Airways Bilet İptal, İade, Açığa Alma ve Değişiklik İşlemleri

Etihad Havayolları uçak biletleri için Etihad Airways resmi sitesinden Koronavirüs kaynaklı uçuş iptalleri ve seyahat kısıtlamaları ile ilgili tüm detayları görebilirsiniz.

Etihad Airways Koronavirüs kaynaklı iptaller

Etihad Airways Bilet İptal, İade, Açığa Alma ve Değişiklik İşlemleri

Etihad Airways’ın bilet iptal, iade, açığa alma ve değişiklik işlemleri ile ilgili izlediği politikanın özeti şu şekilde :

Etihad Airways Uçuş Değişikliği İşlemleri

 • Seyahat tarihi 31 Temmuz 2020 ve öncesi uçuşlarda uçuşunuzu ücretsiz olarak değiştirebiliyorsunuz.
 • Yine bu tarihten önce seyahat etmek isterseniz mevcut varış noktanızın dışında (aynı bölgede olmak kaydıyla) alternatif güzergah olarak da değiştirebilirsiniz.

Etihad Airways Uçuş İptali ve İade İşlemleri

Etihad Havayolları ücret iadesi almak için Etihad Airways bilet iptali ve iadesi linkine bakmanız gerekiyor. Eğer acente üzerinden biletinizi almışsanız onlarla iletişime geçmeniz gerekiyor.

İlgili linkten bilgilerinizi doldurduğunuzda size bilet iadesinin yanı sıra varış noktasına göre değişkenlik gösteren ve 1 yıl içinde kullanılması gereken mil ve seyahat çeki hediyesi veriliyor.

Etihad Airways İstanbul ofisine ise 0850 282 5001 no.lu telefondan ulaşabilirsiniz. Yalnızca İngilizce ve Arapça desteği bulunuyor.

Emirates Havayolları Bilet İptal, İade, Açığa Alma ve Değişiklik İşlemleri

Emirates Havayolları uçak biletleri için Emirates resmi sitesinden Koronavirüs kaynaklı uçuş iptalleri ve seyahat kısıtlamaları ile ilgili tüm detayları görebilirsiniz.

Emirates koronavirüs para iadesi

Emirates Havayolları Bilet İptal, İade, Açığa Alma ve Değişiklik İşlemleri

İptal, iade, açığa alma ve değişiklik işlemleri ile ilgili Emirates Havayolları’nın izlediği politikaların özeti şu şekilde :

Emirates Hava Yolları Uçuş Değişikliği İşlemleri

30 Haziran 2020 ve öncesinde alınan,  seyahat dönemi 30 Kasım 2020 ve öncesini kapsayan ancak iptal edilen uçuşlar otomatik olarak 24 ay sonrasına kadar kullanılabilecek şekilde uzatılıyor. Yapmanız gereken yalnızca Emirates Havayolları ile iletişime geçmek.

Dilerseniz iptal edilen uçuşunuzun değeri kadar olan ve 1 yıl geçerli seyahat kuponu alabiliyorsunuz. Dilerseniz biletinizin değerine kadar olan uçuşlarda veya diğer Emirates ürünleri ve hizmetleri için de bu seyahat kuponunu kullanabilirsiniz.

Emirates Hava Yolları Bilet İptali ve İade İşlemleri

Eğer herhangi bir seyahat kuponu veya uçuş değişikliği talep etmiyorsanız Emirates Havayolları’nın para iadesi ile ilgili linkinden iade talebinizi oluşturabilirsiniz.

Emirates Havayolları ile ekturkey@emirates.com mail adresinden ulaşabilirsiniz.

Emirates Çağrı Merkezi : +90 212 315 4545

British Airways Bilet İptal, İade, Açığa Alma ve Değişiklik İşlemleri

British Airways’ın bilet iptal, iade, açığa alma ve değişiklik işlemleri ile ilgili izlediği politikanın özeti şu şekilde :

British Airways Uçuş Değişikliği İşlemleri

Bilet satın alma tarihi 3 Mart-31 Temmuz 2020 arası ve seyahat tarihi de 31 Aralık 2020’ye kadarsa uçuş değişikliğini ücretsiz olarak yapabilirsiniz.

British Airways Koronavirüs nedeniyle iptal edilen uçuşlar

British Airways Bilet İptal, İade, Açığa Alma ve Değişiklik İşlemleri

British Airways Seyahat Çeki

30 Nisan 2020’ye kadar geçerli seyahat çeki alabilmek için biletinizin;

 • 3 Mart 2020 öncesinde alınmış ve seyahat tarihi 14 Mart ile 31 Temmuz arasını kapsaması,
 • 3 Mart 2020 ile 31 Temmuz 2020 tarihleri arasında alınmış ve seyahat tarihi 31 Aralık’a kadar olması gerekiyor.

Seyahat çeki alabilmek için British Airways Voucher sayfasındaki formu doldurmanız gerekmektedir. Formu doldurduktan sonra seyahat çekinizi 7 gün içinde tarafınıza mail olarak gönderiyorlar.

British Airways Uçuş İptali ve Bilet İade İşlemleri

Eğer uçuşunuz iptal olmuşsa ve seyahat çeki veya yeni uçuş istemeyip tamamen iptal etmek istiyorsanız British Airways ile +44 (0)203 250 0145 no.lu telefonda iletişime geçmeniz gerekiyor.

Daha detaylı bilgilere British Airways’in Koronavirüs Seyahat Güncellemeleri sayfasından bakabilirsiniz.

Lufthansa Havayolları Bilet İptal, İade, Açığa Alma ve Değişiklik İşlemleri

Lufthansa Havayolları’nın bilet iptal, iade, açığa alma ve değişiklik işlemleri ile ilgili izlediği politikanın özeti şu şekilde :

Lufthansa Koronavirüs Bilgilendirmesi

Lufthansa Havayolları Bilet İptal, İade, Açığa Alma ve Değişiklik İşlemleri

Lufhansa Havayolları Uçuş Değişikliği

 • 15 Mayıs 2020 tarihine kadar satın alınan ancak iptal edilen uçuşlar için 31 Aralık 2021 tarihine kadar aynı güzergahta ve bilet sınıfında ücretsiz olarak uçuş değişikliği yapılabiliyor. Bunun için en geç 31 Ocak 2021 tarihine kadar Lufthansa Hava Yolları ile iletişime geçmeniz gerekiyor.
 • Benzer durum 16 Mayıs-30 Haziran 2020 tarihleri arasında satın alınıp seyahat tarihi 30 Nisan 2021 ve öncesini kapsaması durumunda da 31 Ocak 2021’e kadar ilgili değişikliği yapmak kaydıyla 31 Aralık 2021 tarihine kadar seyahata edebilirsiniz.
 • Eğer 31 Aralık 2020 tarihine kadar gerçekleştirilecek bir uçuşta yer almak istiyorsanız 31 Ağustos 2020 tarihine kadar ilgili değişikliği yapmanız gerekiyor. Bu seçenekte ilave 50 Euro indirim hakkı elde ediyorsunuz.
 • Eğer uçuşunuz iptal edilmemiş olsa dahi bir defaya mahsus 31 Aralık 2021’e kadar aynı rotada ve bilet sınıfında olmak kaydıyla ücretsiz olarak değişiklik yapabilirsiniz.

Lufhansa Havayolları Uçuş İptali ve Bilet İade İşlemleri

Uçuşunuz Koronavirüs sebebiyle iptal olmuşsa Lufthansa resmi websitesi “online cancellation” olarak para iadesi talep edebilirsiniz.

Daha detaylı bilgilere Lufthansa Havayolları’nın Koronavirüs Seyahat Güncellemeleri sayfasından bakabilirsiniz.

Lufthansa Çağrı Merkezi : +90 212 375 59 32

Air France Bilet İptal, İade, Açığa Alma ve Değişiklik İşlemleri

Air France’ın bilet iptal, iade, açığa alma ve değişiklik işlemleri ile ilgili izlediği politikanın özetini şu şekilde söyleyebilirim:

Air France Uçuş Erteleme İşlemleri

Biletinizi 21 Nisan 2020 ve öncesi bir tarihte satın almışsanız ve seyahat tarihi 31 Ağustos’tan önce ise, aynı bilet sınıfında olmak kaydıyla herhangi bir ücret ödemeden uçuşunuzu erteleyebilirsiniz. Bu erteleme en fazla 30 Kasım 2020 tarihine kadar olabilir.

Eğer 1 Aralık ve sonrası bir tarihte uçmak isterseniz orijinal biletiniz ile aynı rezervasyon sınıfında bir uçuş yoksa bunun için havayolunun belirlediği ücreti ödersiniz.

Değişiklikler 30 Haziran 2020 tarihine kadar yapılmalıdır.

Air France Koronavirüs nedeniyle iptal edilen uçuşlar

Air France Bilet İptal, İade, Açığa Alma ve Değişiklik İşlemleri

Air France Uçuş İptali ve Bilet İade İşlemleri

21 Nisan 2020 ve öncesinde alınan ve seyahat tarihi 31 Ağustos’tan önce olan uçuşunuzu iptal etmek için Air France Para İadesi Formunu doldurabilirsiniz.

Air France Seyahat Çeki Seçeneği

Eğer para iadesi yerine Air France’ın sunduğu seyahat çeki seçeneğini kabul ederseniz, bu çeki 1 yıl içinde Air France uçuşlarının yanı sıra KLM, Delta Air Lines, Virgin Atlantic ve Kenya Airways uçuşlarında da kullanabilirsiniz.

Air France’ın Koronavirüs kaynaklı uçuş iptalleri ve seyahat kısıtlamaları ile ilgili tüm detayları Coronavirus Covid-19 sayfasından görebilirsiniz.

Air France Çağrı Merkezi : +90 212 375 5777

KLM Havayolları Bilet İptal, İade, Açığa Alma ve Değişiklik İşlemleri

KLM Havayollarının bilet iptal, iade, açığa alma ve değişiklik işlemleri ile ilgili izlediği politika Air France ile hemen hemen aynı. Ancak, en önemli farkı para iadesi yapmaması. Onun yerine Travel voucher adı altında bir iade söz konusu. 30 Haziran 2020 tarihine kadar travel voucher formunu doldurmanız gerekiyor.

KLM havayolları para iadesi

KLM Havayolları Bilet İptal, İade, Açığa Alma ve Değişiklik İşlemleri

Her ne kadar para iadesinin olmadığı belirtiliyorsa da KLM’nin websitesinde 15 Mayıs ve öncesinde iptal edilen uçuşlar için para iadesi veya para iadesinden %15 daha değerli seyahat çekinin olduğu yazılı. Buna rağmen para iadesiyle ilgili herhangi bir link veya form görünmüyor.

KLM Royal Dutch Havayolları’nın Koronavirüs kapsamında yayınladığı tüm detaylı ve güncel bilgilere KLM Coronavirus sayfasından ulaşabilirsiniz.

KLM Havayolları Çağrı Merkezi  : +90 212 375 5776

Azerbaycan Havayolları Bilet İptal, İade, Açığa Alma ve Değişiklik İşlemleri

Azerbaycan Havayolları’nın bilet iptal, iade, açığa alma ve uçuş değişikliğine ilişkin izlediği politikalara ilişkin detaylı ve güncel bilgilere Covid-19 : Soru-Cevap sayfasından ulaşabilirsiniz.

Azerbaijan Airlines Koronavirüs sebebiyle iptal edilen uçuşlar

Azerbaycan Havayolları Bilet İptal, İade, Açığa Alma ve Değişiklik İşlemleri

Azerbaycan Havayolları Uçuş Değişikliği İşlemleri

10 Mart ile 31 Mayıs 2020 tarihleri arasında planlanan ancak Koronavirüs salgını nedeniyle iptal edilen uçuşlar ücretsiz olarak değiştirilebilmektedir. Yeni uçuşun, eski uçuş tarihinden itibaren 1 yıl içerisinde olacak şekile ayarlanması zorunlu.

Azerbaycan Havayolları Bilet İadesi İşlemleri

İptal edilen uçuşlarınız için bilet iadesi de almak mümkün. Bunun için callcenter@azal.az adresine mail atabilir ya da online formu doldurabilirsiniz.

Azerbaycan Havayolları Çağrı Merkezi  : + 994 (12) 598-88-80

Air Canada Bilet İptal, İade, Açığa Alma ve Değişiklik İşlemleri

Air Canada’nın bilet iptal, iade, açığa alma ve uçuş değişikliğine ilişkin izlediği politikalara ilişkin detaylı ve güncel tüm bilgilere Covid-19 Updates sayfasından ulaşabilirsiniz.

Air Canada para iadesi

Air Canada Bilet İptal, İade, Açığa Alma ve Değişiklik İşlemleri

Air Canada Uçuş Değişikliği İşlemleri

1 Mart 2020 ve sonrasında bir bilet satın aldıysanız, uçağınızın uçuş zamanına en fazla 2 saat kala, aynı yere başka tarihte veya farklı bir destinasyona 24 ay içerisinde tamamlanacak şekilde uçuş yapabilirsiniz.

Air Canada Uçuş İptali ve Para İadesi İşlemleri

Koronavirüs sebebiyle iptal olan uçuşlar için eğer biletiniz promosyon gibi iade edilemeyen bilet statüsündeyse ödemiş olduğunuz miktarı, 24 ay içerisinde gerçekleştireceğiniz başka bir uçuşta kullanmak üzere saklayabiliyorsunuz.

İade edilebilir statüsündeyse normal para iadesi alabiliyorsunuz. Bunun için Air Canada Para İadesi sayfasına gidip ilgili formu doldurmanız gerekiyor. Ancak, burada bilet iptal kurallarının geçerli olduğuna dair bir bilgi var. Yani iptal için ücret ödenme ihtimali de var.

Air Canada Çağrı merkezi : +90 212 2497430

Corendon Airlines Bilet İptal, İade, Açığa Alma ve Değişiklik İşlemleri

Türk tescilli bir diğer havayolu şirketi olan Corendon Airlines’ın bilet, iptal, açığa alma ve değişiklik işlemleriyle ilgili izlediği politikaların genel özeti şu şekilde :

Corendon Havayolları Para İadesi

Corendon Airlines Bilet İptal, İade, Açığa Alma ve Değişiklik İşlemleri

Corendon Airlines Bilet Açığa Alma ve Değişiklik İşlemleri

Covid-19 salgını nedeniyle iptal edilen uçuşunuz için biletinizde değişiklik yapabilir veya biletinizi açığa alabilirsiniz. Mevcut biletinizi 27 Mart 2021’e kadar başka bir uçuş tarihi ve destinasyonu ile değiştirebilirsiniz.

Değişiklik yapmak istediğiniz biletin ücreti daha yüksek olduğu takdirde aradaki fiyat farkı tahsil ediliyor ve uçaklardaki müsaitlik durumuna göre değerlendirme yapılıyor. Değişiklik hakkınızı istediğiniz zaman ve 27 Mart 2021 tarihine kadar yapılacak uçuşları kapsayacak şekilde kullanabilirsiniz.

Corendon Airlines Ücretsiz İade İşlemleri

Koronavirüs (COVID-19) nedeniyle iptal olan seferler için iade ödemenizi karşılıklı uçuş yasakları kalktıktan 2 ay sonra alabilirsiniz.

Diğer tüm detaylara ve Koronavirüs ile ilgili güncel duyurulara Kovid-19 Salgınıyla İlgili Gelişmeler sayfasından bakabilirsiniz.

Bu arada, yaşanan pandemi dolayısıyla Mart ayı itibarıyla tüm uçuşlarını durduran Corendon Airlines, 27 Haziran’dan itibaren  Almanya’nın 22 şehrinden İspanya, İtalya, Türkiye, Mısır ve Yunan Adalarına uçacağını açıkladı.

Corendon Airlines Çağrı Merkezi : +90 242 323 6007

Singapur Hava Yolları Bilet İptal, İade, Açığa Alma ve Değişiklik İşlemleri

Singapur Hava Yolları’nın Koronavirüs kaynaklı uçuş iptalleri için para iadesi, bileti açığa alma ve değişiklik işlemleri ile ilgili izlediği politikanın özeti şu şekilde :

Singapur Hava Yolları Uçuş İptali ve Para İade İşlemleri

Eğer uçak biletinizi 15 Mart 2020 ya da daha önceki bir tarihte almışsanız 30 Haziran’a kadar para iadesi alma hakkınız bulunuyor. Bunun için Covid-19 Assistance Request Form‘u doldurmanız gerekiyor.

Singapore Airlines Para iadesi

Singapur Hava Yolları Bilet İptal, İade, Açığa Alma ve Değişiklik İşlemleri

Singapur Hava Yolları Uçuş Değişikliği İşlemleri

Uçuşunuz Singapur Hava Yolları tarafından iptal edilmişse bilet bedeliniz otomatik olarak 31 Aralık 2021’e kadar kullanmak üzere uçuş kredisine dönüştürülüyor. Buna ilaveten de biletinizin sınıfına göre 75 ila 500 Singapur Doları hesabınıza tanımlanıyor.

5 Mart ile 30 Haziran arası satın alınan ve havayolu şirketi tarafından iptal biletler için de 30 Haziran tarihine kadar limitsiz, 30 Haziran’dan sonra ise bir kez olmak üzere ücretsiz uçuş değişikliği “Rezervasyonu Yönet” ekranından yapabilirsiniz.

Singapur Hava Yolları Uçuş Haklarınızın Özeti

 • Biletinizi 15 Mart 2020 ve önce satın almışsanız ve seyahat tarihiniz 24 Ocak-30 Haziran 2020 arasındaysa ücretsiz iade veya yukarıda belirttiğim uçuş kredisi alma hakkına sahip oluyorsunuz.
 • Biletinizi 15 Mart’tan sonra almışsanız ve seyahatiniz 30 Haziran 2020’ye kadarsa uçuşunuzu ancak ücretsiz olarak değiştirebiliyorsunuz.
 • Biletinizi 4 Mart veya daha öncesi bir tarihte almışsanız ve seyahatiniz 30 Haziran 2020 ve sonrasıysa şu an için iptal veya değişiklik durumunda standart bilet kuralları uygulanıyor. Yani bu ceza ödeyeceğiniz anlamına geliyor. Eğer riskli durum devam ederse bunu güncelleyeceklerini söylüyorlar.
 • Biletinizi 5 Mart ile 30 Haziran arası bir tarihte almışsanız ve seyahatiniz 30 Haziran 2020 ve sonrasıysa, 30 Haziran’a kadar ücretsiz değişiklik yapabilirsiniz.

Covid-19 nedeniyle uçuş iptali, iade ve değişiklik gibi işlemler ile diğer tüm detay ve güncellemelere Singapur Hava Yolları’nın Koronavirüs Bilgilendirme sayfasına bakabilirsiniz.

Singapur Havayolları Çağrı Merkezi : +90 212 463 1800

Koronavirüs Kaynaklı Uçuş İptalleri ile ilgili önde gelen havayolu şirketlerinin para iadesi, uçuş değişikliği ve bilet açığa alma konularında izledikleri politikaları mümkün olduğunda özetleyemeye çalıştım. Umarım faydalı olmuştur.

Seyahat fotoğraflarım ve videolarım için beni sosyal medya hesaplarımdan da takip edebilirsiniz.

INSTAGRAM : @seqununseyahatnamesi

FACEBOOK : https://www.facebook.com/seqununseyahatnamesi

YOUTUBE : http://www.youtube.com/Seqununseyahatnamesi

2 yorum

Yorum Yap

E-mail adresiniz yayınlanmayacaktır. İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>