mannheim-gezilecek-yerler

MANNHEİM GEZİ NOTLARIM

Heidelberg’e gitmeden önce Mannheim’i biraz dolaşmıştım. Şehrin herhalde en önemli özelliği buradaki Türk nüfusunun yoğun olmasıdır. Burada kuzenlerimin demesine göre sokak isimleri yok. Sadece Q3, A1, G4 gibi isimleri var.

Mannheim eskiden, günümüzde olduğundan çok daha güzel bir şehirmiş. Ancak, önemli sanayi merkezi olduğu için İkinci Dünya Savaşı’nda bombardımana maruz kalıp yerle bir olmuş. Günümüzde ise Baden-Württemberg eyaletinin ikinci büyük şehri ve göçmenlerin merkez üssü.

Mannheim’e komşu kent ise Rhein Nehri’nin ayırdığı Ludwigshafen kentidir. Burada gezmeye değer pek fazla yer olmadığı için anlatmayacağım. Sadece büyük alışveriş merkezi Rhein Galerie’yi önemli olarak sayabilirim. Bu alışveriş merkezinin teras tarafından içecekleriniz ile Rhein Nehri manzarasını seyredebilirsiniz.

  • ULAŞIM

Mannheim’e Frankfurt Havalimanı’ndan tren ve otobüs ile ulaşabilirsiniz. Tren seçeneği tercih edildiğinde yolculuk ortalama 35-40 dakika civarı sürüyor ve fiyatı ortalama 20 Euro.

Benim tavsiyem ise, daha önceki yazılarımda belirttiğim gibi Flixbus otobüs firmasını tercih etmektir. Yolculuk kalkış saatine göre 1 ila 1,5 saat aralığında sürüyor; ancak fiyatı 6 Euro. Flixbus sitesinden detayları öğrenebilirsiniz.

Başka şehirlere gidilmek istendiğinde, Flixbus otobüsleri Mannheim ZOB’tan kalkıyor. Ana tren istasyonunun sağ tarafında yer alıyor. Yani üniversitenin tam karşı yönünde.

  • MANNHEİM GEZİLECEK YERLER

Mannheim açıkçası pek de bir numarası olan bir yer değil. Yine de gezip gördüğüm kadarıyla anlatmam gerekirse;

Wasserturm : Su Kulesi anlamına gelen bu yapı sanıyorum Mannheim’in en önemli simgesi. 19. yüzyıl sonlarına doğru yapılmış. Duyduğuma göre oraya yaşayan Türkler maç zamanı burada toplanırmış.

mannheim-gezilecek-yerler

Wasserturm

Friedrichsplatz : Wasserturm’un yanındaki genişçe meydandır.

mannheim-gezilecek-yerler

Friedrichsplatz

Marktplatz : Şehrin ana merkezi burasıdır. Haftada üç kez pazar kurulurmuş. Hemen az ilerde de kırmızı-pembe karışımı bir renkte belediye binası Rathaus var.

altes-rathaus-mannheim

Marktplatz

Mannheim Sarayı : Almanya’nın barok tarzda yapılmış en büyük sarayıdır. 1760 yılında tamamlanmış. Mannheim Üniversitesi’nin bir parçasını oluşturuyor.

Mannheim Üniversitesi : Tren istasyonunun hemen yanındadır.

Paradeplatz : Rathaus’un iki blok ilerisinde kalan, sadece yayalara ait bir meydan.

Christ Church : 1911’de tamamlanan bu kilise Wasserturm yakınlarında kalır.

Lauersche Gärten : Şu an bulunduğu yerde eskiden bir kale varmış ve 1822’de parlamento üyesi Friedrich Lauer tarafından bahçeye çevrilmiş.

Sultan Selim Camii : Dışarıdan bakıldığında pek öyle görünmese de Sultan Selim Camii, Almanya’daki en büyük ve en güzel camiilerden birisiymiş. 1995 yılında ibadete açılmış. Rahmetli dedem de burada oturan teyzemleri ziyaret ettiğinde bu camiide namaz kılmış.

mannheim-gezilecek-yerler

Sultan Selim Camii

  • YEME-İÇME

Yeme içme konusunda Avrupa’da damak tadımıza uygun ve aç kalmayacağımız tek ülke sanıyorum Almanya’dır. Buradaki Türk mahallelerinde birçok yerde döner yiyebilirsiniz.

Kalvaltı için ise kuzenlerimin beni götürdüğü Elit Cafe Restaurant‘ı kesinlikle tavsiye ederim. Tıka basa açık büfe kahvaltı için sanıyorum kişi başı 8 Euro ödemiştik.

  • MANNHEIM ARAÇ KİRALAMA

Mannheim’de araç kiralama seçeneklerine BURADAN ulaşabilirsiniz.

[GEZİ TARİHİ : 27 Şubat 2015, Cuma]

Seyahat fotoğraflarım ve videolarım için beni sosyal medya hesaplarımdan da takip edebilirsiniz.

INSTAGRAM : @seqununseyahatnamesi

FACEBOOK : https://www.facebook.com/seqununseyahatnamesi

YOUTUBE : http://www.youtube.com/Seqununseyahatnamesi

Yorum Yap

E-mail adresiniz yayınlanmayacaktır. İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

WpCoderX