tiflis-baku-tren-biletleri

TİFLİS-BAKÜ TRENİ

İki günümü geçirdiğim Tiflis‘in ardından sıradaki durağım Azerbaycan‘ın başkenti Bakü idi. Bu yazımda Bakü’ye ulaşımda kullandığım Tiflis-Bakü treni ile ilgili detaylar, sınır geçişleri ve kontroller ile trendeki ortamdan bahsetmeye çalışacağım. Yazının sonunda ise Tiflis’ten Bakü’ye yolculuğumun en başından itibaren olan görüntülerle oluşturduğum kısa videomu izleyebilirsiniz.

Tren yolculuğuna çıkmadan önce hatırlatmam gerekir ki, Azerbaycan’ın demiryolu ile ulaşımda sınırda vize uygulaması yok. Bunun için vizeyi önceden almak gerekiyor. Bunun için “Azerbaycan Vizesi Nasıl Alınır? “ yazımı okuyabilirsiniz.

  • Tiflis-Bakü Treni Biletleri Nasıl Alınır ?

Tiflis yazımda da bahsettiğim gibi Tiflis-Bakü Treni ile yolculuk yapmak için öncelikle Tiflis Tren Garı’na gidip bilet almak gerekiyor. Bu tarz uzun tren yolculuklarında alt tarafta yer ayırtmak için biletlerin birkaç gün önceden alınmasını tavsiye ederim. Örneğin, ben biletimi, 1 gün öncesinden akşam 21:30 gibi Tiflis Tren Garı’na gidip almıştım. Yine de alt tarafta yer bulamamıştım.

tiflis-baku-tren-bileti-fiyati

Tiflis-Bakü treni bileti

Bilet gişeleri AVM gibi bir yerin içinde kalıyor ve gişelere gelmeden orada bulunan makineden, bankadaki gibi sıra numarası almak gerekiyor.

  • Tiflis-Bakü Treni Bilet Fiyatları

4 kişilik kuşetli vagonda kişi başı fiyat için 47,55 Lari (yaklaşık 70 TL) ödemiştim. Yalnız, trenin kalkış tarihine yaklaştıkça bilet fiyatları çok küçük miktarda da olsa artış gösterebiliyor.

  • Tiflis-Bakü Tren Seferleri

Tiflis’ten Bakü’ye giden 37 No.lu tren her gün saat 17:55’te Tiflis’ten kalkıyor ve trenin ertesi sabah 07:20’de Bakü’de olması planlanıyor. Bu süreye normalde her iki sınırdaki beklemeler de dahil. Ancak, yine de Bakü’ye vardığımda saat 08:20 idi.

Tiflis Bakü Treni Biletleri

Tiflis – Bakü Treni

Bakü’den Tiflis’e giden 38 No.lu tren ise her gün Bakü’den 21:10’da kalkıp ertesi sabah 10:25’te Tiflis’e varıyor. Bunun için de, tren biletleri istasyondan ve Azerbaycan Demiryolları’nın sitesinden alınabiliyor.

Tiflis Tren Garı’na gelindiğinde elektronik tabelalardan trenin hangi platformdan hareket edeceği görülebiliyor. Tiflis-Bakü Treni genelde 3 No.lu platformdan kalkıyor. Tiflis Tren Garı’na ilk varılan yer 1. platform olduğu için alt geçit kullanılarak 3. platforma gidiliyor. Azeri vagon görevlisinin bilet kontrolünü de geçtikten sonra artık yolculuğa hazırız.

Bu arada son bilgilere göre, Kars-Tiflis-Bakü demiryolu hattı projesinin ise Haziran‘da bitirilmesi öngörülüyormuş. Sürekli tarihler ertelendiği için umarım Türkiye’den kesintisiz yolculuk için bu kez tamamlanır.

  • Sınır Geçişlerindeki Prosedürler

Trenin 17:55’te hareket etmesinden tam 1 saat sonra Gürcü tarafı olan Gardabani‘de durduk. 18:55’te memurlar pasaportları toplamaya başladılar. Bende şöyle bir problem oldu : Gürcistan’a ilk olarak Batum üzerinden giriş yaparken kimlik kullanmıştım. Dolayısıyla elimde damga basılı ufak bir form vardı. Çıkışı da o şekilde yapmak isteyip Azeri tarafında pasaport kullanırım diye düşünmüştüm. Pasaport memuruna durumu anlatmaya çalıştım, ancak yine de hem formu hem de pasaportu istedi, verdim.

gurcistan-azerbaycan-sinir-gecisi

Gardabani Sınırı

Biraz bekledikten sonra başka bir pasaport memuru yalnızca benim pasaportumla birlikte tekrar geldi ve haliyle pasaportumda giriş damgasının olmadığını söyledi. Durumu açıkladım, ancak kendisi formun nerede olduğunu sordu. Diğer görevliye pasaportumla birlikte verdiğimi söyledim ve benim kompartımanımda bulunan Azeri baba ve kızı ile vagon görevlisi Azeri bayan da “Evet verdi, biz şahidiz.” deyince olay çözüldü. Sonuç olarak Gürcü tarafında toplam 1 saat bekledik.

Gürcü tarafını geçtikten 35 dakika sonra ise bu Azeri sınırı olan Böyük-Kesik adlı yere geldik. Buradaki kontroller çok daha sıkı. Öncelikle vagon görevlisi kadın, henüz sınıra varmadan, doldurulmak üzere mal beyanı formu gibi bir çıkış formu veriyor. Daha önce okuduğum bir yazıda verilen bu kağıdın Rusça olduğunu ve görevli kadının bu formu doldururken yardım edip “hörmet” adı altında 10 USD aldığını okumuştum. En azından şu an, benim gördüğüm kadarıyla öyle bir şey yok. Vagon görevlisi kadın “Dur sana İngilizcesini getireyim” deyip bana İngilizce form verdi. Örnek olması açısından doldurulması gereken yerleri de resim üzerinde işaretledim.

gurcistan-azerbaycan-sinir-cikis-formu

Çıkış formu

Form üzerinde X işareti koyduğum yerlerde belli bir limiti olan para ya da eşya ile alakalı sorular soruluyor. Pasaport memurları daha sonra kompartımanları tek tek dolaşarak çantaları arama yapıyor.

Daha sonra Azeri tarafı pasaportları geri dağıtırken, pasaport memurları vagonun en başındaki 1. Kupe’ye (vagondaki yataklı odaların her biri) ekipmanlarını kurup sıra sıra kişileri yanlarına çağırıyor. Vagon görevlisi 2’şer 2’şer 1. Kupe’nin oraya gönderiyor, ancak odaya tek tek giriş yapılıyor. Pasaport memuru önünde, kamerası olan ve tarayıcıya benzer bir makinenin karşısına sizi oturtup kameraya bakmanızı istiyor. Kamera görüntüsü alındıktan sonra pasaporta damga vurup geri veriyor. Bu arada Türkiye’den geldiğimi görünce “Türkiye’den gelirsiniz? Hoş gelmişsiniz.” deyip o haftasonu 4. İslam Oyunları olduğundan onun için mi Bakü’ye gelip gelmediğimi sordu. Ben “Hayır, turistik amaçlı” deyince teşekkür edip pasaportumu geri verdi.

Sonuç olarak, Azerbaycan tarafında da harcadığımız toplam süre tam 1 saat oldu. Tüm bu süreçlerde vagon görevlileri olan Azeri bayanlar gayet yardımseverdi. Bu arada belli bir süreliğine vagondan inilebiliyor.

boyuk-kesik-stansiyasi-azerbaycan

Böyük Kesik Sınırı geçişi

Azerbaycan sınırından hareket ettiğimizde ise saat tam olarak 21:30’u gösteriyordu. Sınır geçiş işlemleri bittikten sonra artık vagon görevlisinin dağıttığı nevresim takımı ile yataklarımızı yapıp uyku moduna geçtik.

Bu arada Gürcistan ile Azerbaycan arasında saat farkı bulunmuyor. Hatta aynı kompartımandaki Azerilere de sordum, onlar da daha önce saat farkının olduğunu şimdi olmadığını söylediler.

  • Trendeki Ortam

Öncelikle her vagonda sorumlu olan bir bayan görevli bulunuyor. Bu görevlinin, vagonun güvenliğinden sorumlu olmasının yanı sıra kendisi içecek servisinden ve nevresim takımı dağıtmaktan da sorumlu. Gördüğüm kadarıyla, trende yemek imkanı yok. Yalnızca çabuk çorba ya da makarna için gerekli olan sıcak suyu görevliye sormak kaydıyla alınabilir diye tahmin ediyorum. Trans Sibirya trenlerindeki gibi sıcak su kazanı bu trende bulunmuyor.

Bulunduğum 4 kişilik kuşetli vagondaki kompartımana gelince…Benim dışında 1 Azerbaycanlı baba ve kızı ile 1 Çinli kız ile yolculuk yaptım. Hepsi de gayet iyi insanlardı. Çinli kız 6 aydır seyahat ediyormuş. Azeri baba ise Bakü Devlet Üniversitesi Fizik Fakültesi’nde Profesörmüş. Kızı ise iş görüşmesi için Tiflis’e gelmişti. Biraz muhabbetten sonra Profesör baba sağolsun hepimize çay ısmarladı.

Tiflis Bakü Tren Seferleri

Kompartıman arkadaşlarım

  • Trendeki İmkanlar ve Özellikler

Tiflis’ten Bakü’ye yaklaşık 14,5 saat süren bu trendeki özellikleri belirtmem gerekirse şunları söyleyebilirim :

Yataklar ve Temizlik

Tiflis-Bakü Treni’ndeki yataklar, bizim Doğu Ekspresi trenlerindeki gibi açılır kapanır şekilde olmayıp koltuklar da ayrı ayrı değil. Yataklar her daim açık vaziyette olup yastık ve mat gibi bir şey sürekli yatakların üzerinde hazır duruyor. Vagon görevlisi kadın, kapalı bir poşet içinde nevresim takımı, pike, yastık kılıfı ve yüz havlusu dağıtıyor. Dağıtılan bu malzemeler gayet temiz olup Doğu Ekspresi trenlerindekinden tek farkı yüz havlusunun verilmesi.

tiflis-baku-treni-yatakli-vagon

Tiflis-Bakü trenindeki yataklı vagon.

Ertesi sabah saat 06:00 itibariyle, görevli kadın “Haydi, kalkın” diye zorla herkesi kaldırıp yatakları toplattırıyor. Dağıtılan yastık kılıfı, nevresim örtüsü ve yüz havlusunu koridordaki demirin üzerine asmamızı isteyip pike ve sürekli hazır halde olan yastık ve mat benzeri şeyi katlayıp düzgün bir şekilde yatağın üstünde bırakmamızı söylüyor.

Bagaj

Doğu Ekspresi trenlerinde koltukların alt kısımlarındaki boşluklara bagaj, çanta vs koyulabilirken Tiflis-Bakü treninde koltuklar kaldırılıp içindeki boşluklara bagaj koyuluyor. Yandaki kişiyi rahatsız etmemek adına, bizdekiler bence daha konforlu.

Sıcaklık

Tiflis-Bakü treninde beni en çok zorlayan kısım kesinlikle sıcaklık konusuydu. Saçma bir şekilde kompartımanın camları açılmıyor ve odada sıcaklığın ayarlanabileceği klima düzeneği yok. Dolayısıyla sabahleyin uyandığımda, terden her yerim yapış yapış olmuştu. O sebepten, bence Doğu Ekspresi treni çok daha iyi.

Vagonun koridorlarındaki camlar ise çok az bir seviyeye kadar açılabiliyor ama açılan bu boşluktan telefon bile dışarıya geçirilemiyor, o derece.

Özellikle bu sıcaklık konusunda yaşadığım problemler bile beni şimdilik Trans Sibirya fikrinden bir nebze olsun soğuttu. Tren özellikleri bakımından benzerlik gösterdiğini okumuştum.

Yeme-İçme

Gördüğüm kadarıyla trende yemek imkanı bulunmuyor, ancak çay kahve gibi içecekler ücreti karşılığında alınabiliyor. Yanınızda çabuk çorba veya makarna varsa vagon görevlisine sorarak ücretsiz su alabilirsiniz diye tahmin ediyorum.

Gizlilik

Kompartımanların kapıları Doğu Ekspresi trenlerindeki gibi içeriden kilitlenebilmesine rağmen dışarıdan kilitlenemiyor. Tek farkı bizim trenlerde içerinin görünmemesi için perde olmasına rağmen Tiflis-Bakü treninde perde yok ve dışarıdan içerisi kesinlikle görünmüyor. Hatta kapı kapandığında iç tarafta bir ayna var.

Elektrik

Doğu Ekspresi treninde olduğu gibi Tiflis-Bakü treninde de kompartıman içerisinde yalnızca 1 adet priz bulunuyor. Yine Doğu Ekpsresi’ndeki gibi bu trende de elektrikler ara ara gidip gelebiliyor.

Onun dışında vagonun koridorlarında da oturakların yanında birçok priz bulunuyor, ancak bu prizlerin çoğu çalışmıyor.

Tuvaletler

Tiflis-Bakü trenindeki tuvaletler Doğu Ekspresi trenine göre daha geniş ve biraz daha temiz. Yine de tuvalet kağıdı veya ıslak mendil götürmek gerekir.

Sonuç olarak, bir bütün halinde karşılaştırmam gerekirse Doğu Ekspresi treni, Tiflis-Bakü treninden biraz daha konforlu diyebilirim. Onun dışında ise Tiflis-Bakü treninde tüm yolculuk boyunca neredeyse ilgi çekici bir manzara yok.

[GEZİ TARİHİ : 10 Mayıs 2017, Çarşamba]

Yorum Yap

E-mail adresiniz yayınlanmayacaktır. İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

WpCoderX