tiflis-baku-tren-biletleri

Tiflis-Bakü Treni

İki günümü geçirdiğim Tiflis‘in ardından sıradaki durağım Azerbaycan‘ın başkenti Bakü idi. Bu yazımda Bakü’ye ulaşımda kullandığım Tiflis-Bakü treni ile ilgili detaylar, sınır geçişleri ve kontroller ile trendeki ortamdan bahsetmeye çalışacağım. Yazının sonunda ise Tiflis’ten Bakü’ye yolculuğumun en başından itibaren olan görüntülerle oluşturduğum kısa videomu izleyebilirsiniz.

Tren yolculuğuna çıkmadan önce hatırlatmam gerekir ki, Azerbaycan’ın demiryolu ile ulaşımda sınırda vize uygulaması yok. Bunun için vizeyi önceden almak gerekiyor. Bunun için “Azerbaycan Vizesi Nasıl Alınır? “ yazımı okuyabilirsiniz.

Tiflis-Bakü Treni Biletleri Nasıl Alınır ?

Tiflis yazımda da bahsettiğim gibi Tiflis-Bakü Treni ile yolculuk yapmak için öncelikle Tiflis Tren Garı’na gidip bilet almak gerekiyor. Bu tarz uzun tren yolculuklarında alt tarafta yer ayırtmak için biletlerin birkaç gün önceden alınmasını tavsiye ederim. Örneğin, ben biletimi, 1 gün öncesinden akşam 21:30 gibi Tiflis Tren Garı’na gidip almıştım. Yine de alt tarafta yer bulamamıştım.

tiflis-baku-tren-bileti-fiyati

Tiflis-Bakü treni bileti

Bilet gişeleri AVM gibi bir yerin içinde kalıyor ve gişelere gelmeden orada bulunan makineden, bankadaki gibi sıra numarası almak gerekiyor.

Tiflis-Bakü Treni Bilet Fiyatları

4 kişilik kuşetli vagonda kişi başı fiyat için 47,55 Lari (yaklaşık 70 TL) ödemiştim. Yalnız, trenin kalkış tarihine yaklaştıkça bilet fiyatları çok küçük miktarda da olsa artış gösterebiliyor.

Tiflis-Bakü Tren Seferleri

Tiflis’ten Bakü’ye giden 37 No.lu tren her gün saat 17:55’te Tiflis’ten kalkıyor ve trenin ertesi sabah 07:20’de Bakü’de olması planlanıyor. Bu süreye normalde her iki sınırdaki beklemeler de dahil. Ancak, yine de Bakü’ye vardığımda saat 08:20 idi.

Tiflis Bakü Treni Biletleri

Tiflis – Bakü Treni

Bakü’den Tiflis’e giden 38 No.lu tren ise her gün Bakü’den 21:10’da kalkıp ertesi sabah 10:25’te Tiflis’e varıyor. Bunun için de, tren biletleri istasyondan ve Azerbaycan Demiryolları’nın sitesinden alınabiliyor.

Tiflis Tren Garı’na gelindiğinde elektronik tabelalardan trenin hangi platformdan hareket edeceği görülebiliyor. Tiflis-Bakü Treni genelde 3 No.lu platformdan kalkıyor. Tiflis Tren Garı’na ilk varılan yer 1. platform olduğu için alt geçit kullanılarak 3. platforma gidiliyor. Azeri vagon görevlisinin bilet kontrolünü de geçtikten sonra artık yolculuğa hazırız.

Bu arada son bilgilere göre, Kars-Tiflis-Bakü demiryolu hattı projesinin ise Haziran‘da bitirilmesi öngörülüyormuş. Sürekli tarihler ertelendiği için umarım Türkiye’den kesintisiz yolculuk için bu kez tamamlanır.

Sınır Geçişlerindeki Prosedürler

Trenin 17:55’te hareket etmesinden tam 1 saat sonra Gürcü tarafı olan Gardabani‘de durduk. 18:55’te memurlar pasaportları toplamaya başladılar. Bende şöyle bir problem oldu : Gürcistan’a ilk olarak Batum üzerinden giriş yaparken kimlik kullanmıştım. Dolayısıyla elimde damga basılı ufak bir form vardı. Çıkışı da o şekilde yapmak isteyip Azeri tarafında pasaport kullanırım diye düşünmüştüm. Pasaport memuruna durumu anlatmaya çalıştım, ancak yine de hem formu hem de pasaportu istedi, verdim.

gurcistan-azerbaycan-sinir-gecisi

Gardabani Sınırı

Biraz bekledikten sonra başka bir pasaport memuru yalnızca benim pasaportumla birlikte tekrar geldi ve haliyle pasaportumda giriş damgasının olmadığını söyledi. Durumu açıkladım, ancak kendisi formun nerede olduğunu sordu. Diğer görevliye pasaportumla birlikte verdiğimi söyledim ve benim kompartımanımda bulunan Azeri baba ve kızı ile vagon görevlisi Azeri bayan da “Evet verdi, biz şahidiz.” deyince olay çözüldü. Sonuç olarak Gürcü tarafında toplam 1 saat bekledik.

Gürcü tarafını geçtikten 35 dakika sonra ise bu Azeri sınırı olan Böyük-Kesik adlı yere geldik. Buradaki kontroller çok daha sıkı. Öncelikle vagon görevlisi kadın, henüz sınıra varmadan, doldurulmak üzere mal beyanı formu gibi bir çıkış formu veriyor. Daha önce okuduğum bir yazıda verilen bu kağıdın Rusça olduğunu ve görevli kadının bu formu doldururken yardım edip “hörmet” adı altında 10 USD aldığını okumuştum. En azından şu an, benim gördüğüm kadarıyla öyle bir şey yok. Vagon görevlisi kadın “Dur sana İngilizcesini getireyim” deyip bana İngilizce form verdi. Örnek olması açısından doldurulması gereken yerleri de resim üzerinde işaretledim.

gurcistan-azerbaycan-sinir-cikis-formu

Çıkış formu

Form üzerinde X işareti koyduğum yerlerde belli bir limiti olan para ya da eşya ile alakalı sorular soruluyor. Pasaport memurları daha sonra kompartımanları tek tek dolaşarak çantaları arama yapıyor.

Daha sonra Azeri tarafı pasaportları geri dağıtırken, pasaport memurları vagonun en başındaki 1. Kupe’ye (vagondaki yataklı odaların her biri) ekipmanlarını kurup sıra sıra kişileri yanlarına çağırıyor. Vagon görevlisi 2’şer 2’şer 1. Kupe’nin oraya gönderiyor, ancak odaya tek tek giriş yapılıyor. Pasaport memuru önünde, kamerası olan ve tarayıcıya benzer bir makinenin karşısına sizi oturtup kameraya bakmanızı istiyor. Kamera görüntüsü alındıktan sonra pasaporta damga vurup geri veriyor. Bu arada Türkiye’den geldiğimi görünce “Türkiye’den gelirsiniz? Hoş gelmişsiniz.” deyip o haftasonu 4. İslam Oyunları olduğundan onun için mi Bakü’ye gelip gelmediğimi sordu. Ben “Hayır, turistik amaçlı” deyince teşekkür edip pasaportumu geri verdi.

Sonuç olarak, Azerbaycan tarafında da harcadığımız toplam süre tam 1 saat oldu. Tüm bu süreçlerde vagon görevlileri olan Azeri bayanlar gayet yardımseverdi. Bu arada belli bir süreliğine vagondan inilebiliyor.

boyuk-kesik-stansiyasi-azerbaycan

Böyük Kesik Sınırı geçişi

Azerbaycan sınırından hareket ettiğimizde ise saat tam olarak 21:30’u gösteriyordu. Sınır geçiş işlemleri bittikten sonra artık vagon görevlisinin dağıttığı nevresim takımı ile yataklarımızı yapıp uyku moduna geçtik.

Bu arada Gürcistan ile Azerbaycan arasında saat farkı bulunmuyor. Hatta aynı kompartımandaki Azerilere de sordum, onlar da daha önce saat farkının olduğunu şimdi olmadığını söylediler.

Trendeki Ortam

Öncelikle her vagonda sorumlu olan bir bayan görevli bulunuyor. Bu görevlinin, vagonun güvenliğinden sorumlu olmasının yanı sıra kendisi içecek servisinden ve nevresim takımı dağıtmaktan da sorumlu. Gördüğüm kadarıyla, trende yemek imkanı yok. Yalnızca çabuk çorba ya da makarna için gerekli olan sıcak suyu görevliye sormak kaydıyla alınabilir diye tahmin ediyorum. Trans Sibirya trenlerindeki gibi sıcak su kazanı bu trende bulunmuyor.

Bulunduğum 4 kişilik kuşetli vagondaki kompartımana gelince…Benim dışında 1 Azerbaycanlı baba ve kızı ile 1 Çinli kız ile yolculuk yaptım. Hepsi de gayet iyi insanlardı. Çinli kız 6 aydır seyahat ediyormuş. Azeri baba ise Bakü Devlet Üniversitesi Fizik Fakültesi’nde Profesörmüş. Kızı ise iş görüşmesi için Tiflis’e gelmişti. Biraz muhabbetten sonra Profesör baba sağolsun hepimize çay ısmarladı.

Tiflis Bakü Tren Seferleri

Kompartıman arkadaşlarım

Trendeki İmkanlar ve Özellikler

Tiflis’ten Bakü’ye yaklaşık 14,5 saat süren bu trendeki özellikleri belirtmem gerekirse şunları söyleyebilirim :

YATAKLAR VE TEMİZLİK

Tiflis-Bakü Treni’ndeki yataklar, bizim Doğu Ekspresi trenlerindeki gibi açılır kapanır şekilde olmayıp koltuklar da ayrı ayrı değil. Yataklar her daim açık vaziyette olup yastık ve mat gibi bir şey sürekli yatakların üzerinde hazır duruyor. Vagon görevlisi kadın, kapalı bir poşet içinde nevresim takımı, pike, yastık kılıfı ve yüz havlusu dağıtıyor. Dağıtılan bu malzemeler gayet temiz olup Doğu Ekspresi trenlerindekinden tek farkı yüz havlusunun verilmesi.

tiflis-baku-treni-yatakli-vagon

Tiflis-Bakü trenindeki yataklı vagon.

Ertesi sabah saat 06:00 itibariyle, görevli kadın “Haydi, kalkın” diye zorla herkesi kaldırıp yatakları toplattırıyor. Dağıtılan yastık kılıfı, nevresim örtüsü ve yüz havlusunu koridordaki demirin üzerine asmamızı isteyip pike ve sürekli hazır halde olan yastık ve mat benzeri şeyi katlayıp düzgün bir şekilde yatağın üstünde bırakmamızı söylüyor.

BAGAJ

Doğu Ekspresi trenlerinde koltukların alt kısımlarındaki boşluklara bagaj, çanta vs koyulabilirken Tiflis-Bakü treninde koltuklar kaldırılıp içindeki boşluklara bagaj koyuluyor. Yandaki kişiyi rahatsız etmemek adına, bizdekiler bence daha konforlu.

SICAKLIK

Tiflis-Bakü treninde beni en çok zorlayan kısım kesinlikle sıcaklık konusuydu. Saçma bir şekilde kompartımanın camları açılmıyor ve odada sıcaklığın ayarlanabileceği klima düzeneği yok. Dolayısıyla sabahleyin uyandığımda, terden her yerim yapış yapış olmuştu. O sebepten, bence Doğu Ekspresi treni çok daha iyi.

Vagonun koridorlarındaki camlar ise çok az bir seviyeye kadar açılabiliyor ama açılan bu boşluktan telefon bile dışarıya geçirilemiyor, o derece.

Özellikle bu sıcaklık konusunda yaşadığım problemler bile beni şimdilik Trans Sibirya fikrinden bir nebze olsun soğuttu. Tren özellikleri bakımından benzerlik gösterdiğini okumuştum.

YEME-İÇME

Gördüğüm kadarıyla trende yemek imkanı bulunmuyor, ancak çay kahve gibi içecekler ücreti karşılığında alınabiliyor. Yanınızda çabuk çorba veya makarna varsa vagon görevlisine sorarak ücretsiz su alabilirsiniz diye tahmin ediyorum.

GİZLİLİK

Kompartımanların kapıları Doğu Ekspresi trenlerindeki gibi içeriden kilitlenebilmesine rağmen dışarıdan kilitlenemiyor. Tek farkı bizim trenlerde içerinin görünmemesi için perde olmasına rağmen Tiflis-Bakü treninde perde yok ve dışarıdan içerisi kesinlikle görünmüyor. Hatta kapı kapandığında iç tarafta bir ayna var.

ELEKTRİK

Doğu Ekspresi treninde olduğu gibi Tiflis-Bakü treninde de kompartıman içerisinde yalnızca 1 adet priz bulunuyor. Yine Doğu Ekpsresi’ndeki gibi bu trende de elektrikler ara ara gidip gelebiliyor.

Onun dışında vagonun koridorlarında da oturakların yanında birçok priz bulunuyor, ancak bu prizlerin çoğu çalışmıyor.

TUVALETLER

Tiflis-Bakü trenindeki tuvaletler Doğu Ekspresi trenine göre daha geniş ve biraz daha temiz. Yine de tuvalet kağıdı veya ıslak mendil götürmek gerekir.

Sonuç olarak, bir bütün halinde karşılaştırmam gerekirse Doğu Ekspresi treni, Tiflis-Bakü treninden biraz daha konforlu diyebilirim. Onun dışında ise Tiflis-Bakü treninde tüm yolculuk boyunca neredeyse ilgi çekici bir manzara yok.

[GEZİ TARİHİ : 10 Mayıs 2017, Çarşamba]

Seyahat fotoğraflarım ve videolarım için beni sosyal medya hesaplarımdan da takip edebilirsiniz.

INSTAGRAM : @seqununseyahatnamesi

FACEBOOK : https://www.facebook.com/seqununseyahatnamesi

YOUTUBE : http://www.youtube.com/Seqununseyahatnamesi

38 yorum

 1. Çiğdem

  Merhaba, biz bu yaz için Tiflis Bakü gezi plani yapmaya çalışıyoruz.Tiflisden direk Bakü’ye değil Şeki’ye gitmek istiyoruz ama ulaşım hakkında hiçbir bilgiye ulaşamıyoruz.Bu konu hakkında bir bilginiz var mı?

  • Sequ
   Sequ'nun Seyahatnamesi

   Merhaba,
   Bu rota hakkında bilgi bulamadiysaniz yapmaniz gereken marşrutkalar ile Gürcistan-Azerbaycan sınırı olan Kırmızı Köprü’ye gitmek olmalı öncelikle. Yürüyerek sınırı geçtikten sonra oradan başka bir marşrutkaya binip Şeki’ye gidebilirsiniz.

  • Levent

   çiğdem hanım; ben azerbaycan’a sık giden birisiyim. şeki’ye gitmek istediğinizi okudum. tiflis’ten gence’ye gidiniz (230 km). (veya) türkiye’den bakü’ye giden otobüsler gence’de mola veriyorlar. gence’den şeki’ye giden otobüsler her zaman var. gence büyük ve dağınık bir şehir olduğundan, otogar’ın (avtovağzal) yerini önceden öğreniniz. gence ile şeki arası, otobüsle 2 saat sürüyor (150 km.). bakü’den ülke içi ve dışı şehirlere otobüs bilet bilgileri için bu siteden yararlanabilirsiniz. saat ve fiyat bilgileri de günceldir.
   http://www.bbak.az/index.php

 2. Canberk

  Merhaba,
  tiflis-bakü için online alabileceğimiz site var mı acaba? yada aynı gün içinde sabah biletleri alsak sorun yaşar mıyız? ayrıca e vize aldık biz ayrıca yanımızda olması gereken birşey var mı resim vs falan ? bilginiz var ise yardımcı olursanız çok sevinirim. iyi günler.

  • Sequ
   Sequ'nun Seyahatnamesi

   Merhaba Canberk,

   Online site olarak railway.ge adresini verebilirim. İngilizce dil desteği de var. Daha önce denemedim buradan almayı ama “online ticket” diye bir kısım var. Deneyebilirsin.
   Biletleri ne kadar erken alırsanız o kadar iyi. Yer kalmayabilir ya da istediğiniz koltukta yer bulamayabilirsiniz.

   E-vize konusunda ise e-vize çıktınız ve pasaportunuzun yanınızda bulunması yeterli diye biliyorum.

   Şimdiden keyifli yolculuklar.

   • duygu

    Merhaba öncelikle yazınız için çok teşekkür ediyorum bizim için çok faydalı oldu. Yalnız bilet alma konusunda biraz sıkıntı yaşıyoruz çünkü internet üzerinden sadece yurtiçi alım yapılabiliyor anladığım kadarıyla. Yani bir türlü online bilet alımı yapamadık. Bu konuda bir bilginiz var mı? Sizin bileti internet üzerinden almadığınızı biliyorum fakat belki bir ihitmal göz atmışsınızdır diye sormak istedim.

  • Levent

   Tiflis’ten Bakü’ye akşam saatlerinde 4-5 otobüs kalkıyor. Fiyatı 13 manat (30 TL). Tiflis’ten 1 saat sonra Kızılkörpü gümrük kapısı var. İşlemler her iki tarafta da toplam 1 saati geçmiyor. Tiflis-Bakü otobüs yolculuğu 9-10 saat civarında. Tiflis’te birkaç otogar (avtovağzal) bulunuyor. Bakü otobüsleri (Türkiye otobüsleri gibi) Ortachala otogarından kalkıyor. Eğer otobüslerde yer bulamama sorunu yaşanırsa, Tiflis’ten 1 saat uzaklıktaki Kızılkörpü gümrük kapısına kadar gidip, yaya olarak Azerbaycan tarafına geçmek ve buradan hemen her saatte kalkan otobüslerden birisine binmek gerekir. Tiflis ile Bakü arasında 4-5 otobüs çalışıyor. Kızılkörpü sınır kapısından ise 24 saat boyunca ve her saat başı…e-vize konusu: Vize kaydınızın fotokopisi yeterli olacaktır.

   • Sequ
    Sequ'nun Seyahatnamesi

    Levent hocam, yorumlarınla konuya katkıda bulunduğun için teşekkürler.

    • Levent

     rica ederim. siz,insanlara yararlı olmak için siteyi açmışsınız. bizler de okuyucuyuz. ülke dışı geziler hakkında insanların düzgün bilgi alabileceği yer ler ne yazık ki yok denecek kadar az. sitenizin çok güzel, yararlı ve düzeyli olduğunu da belirtmeliyim. ellerinize sağlık.

     • Sequ
      Sequ'nun Seyahatnamesi

      Teşekkürler. İnsanlara karşılaşabilecekleri durumlar hakkında verebileceğim kadar detay vermeye çalışıyorum.

   • Onur

    Levent bey,
    haritada bu istasyonları garları bulamıyorum bir türlü
    tam adları İngilizce yada kendi dillerinde yazabilir misiniz?

 3. Doğan arkan

  iyi geceler ben eşim ve 2 çocuğumla İzmir-trabzon(uçak la)Trabzon Tiflis (Azerbaycan konsolosluğu na gidicem vize için)oradan Tiflis mingeçevir gitmem gerek nasıl bir yol cizeriz uygun fiyatlı YARDIMCI OLURSANIZ SEVİNİR

  • Sequ
   Sequ'nun Seyahatnamesi

   Merhaba Mingeçevir’e gitmediğim için bilemeyeceğim ama Trabzon’dan Tiflis’e giden otobüsler var. Tiflis’e ulaştıktan sonra da başka bir otobüsle oraya geçebilirsiniz ancak direkt otobüs olduğunu sanmıyorum. Mingeçevir’e en yakın şehir neresiyse oraya bilet alabilirsiniz.

   Görünüşe göre biraz zor bir rota. O yüzden araba kiralamanız daha mantıklı olabilir.

 4. Levent

  İstanbul’dan kalkan ve Bakü’ye giden otobüslere Trabzon’dan binmeniz durumunda; Azerbaycan’ın Gence şehrinden 45 km.sonra yer alan ARAN reyonunda (ilçe) inmelisiniz (Yevlah reyonundan önceki yerleşim yeridir). Oradan 6 km. kuzeyde Mingeçevir şehrine gidebilirsiniz. NOT: Gürsoylar, Metro, Lüx İstanbul, Starok gibi birçok otobüs firmasının İstanbul-Bakü seferleri var. Bunlar sabahın erken saatlerinde (6-7 gibi) Trabzon’dan geçiyorlar.

 5. Sule

  Merhabalar
  Bakü den Tiflis’e tren ile geçmeyi planlıyoruz 2 yaşındaki oğlum ile tren e çok kötü şakın binmeyin otobüs ile gidin diye birkaç yorum okudum, siz ne dersiniz konteyner ile gidilirse sizce yine aynı sorun olur mu ? Birde otobüs ile tren arasında ulaşım açısından saat farkı var mı ? Yazılarınız için ayrıca teşekkürler.

  • Sequ
   Sequ'nun Seyahatnamesi

   Merhaba Şule Hanım,

   Ben hem otobüsü hem de treni kullandım ve hiçbir sıkıntı yaşamadım, kötülüğünü de görmedim. Tren 13-14 saat sürerken, otobüs 11 saat civarı sürüyor. Fiyat olarak da otobüs daha ucuz.

 6. Onur

  Merhaba,

  Biz de Bakü’den Tiflis’e bu treni kullanarak geçtik ve çok eğlendik. Aynı şekilde bu maceramızı sitemizde kaleme aldık ve sizin verdiğiniz bilgilerden de yararlandık. Tabi ki size yönlendirmeyi de ihmal etmedik :) Hem güzel yazınız hem de bize dokunduğu yardım için teşekkür ederiz.

 7. ışık teoman

  merhaba, yıllardır seyahat ediyorum ve yazılarımı kentyasam sitesinde yayımlıyorum. Ancak benim bu kadar gezgin olmama karşın büyük bir eksikliğim var. Dil sorunu. Hiç bir dil bilmeden gezip duruyorum, şimdilik bir sıkıntı yaşamadım. Ama Tiflis-Bakü tren hattı yazısını okuyunca, biraz ürktüm. Hiç dil bilmeden sadece Türkçe ile bu yolculuğu yapmaya kalksam başıma neler gelir bir danışayım dedim. selam ve sevgilerimle… ışık teoman

 8. Levent

  gürcistan’da bile türkçe ile işlerinizi halledebilirsiniz. azerbaycan zaten bir türk ülkesi. azerbaycan türkçesi ile türkiye türkçesi arasında, anlaşamama sorunu yaratacak bir farklılık yoktur. ürkmenizin nedenini anlayamadım. birçok gezinizi dil sorununa rağmen gerçekleştirdiğinizi yazmışsınız. kardeş ülke azerbaycan’da konuşulan dilin ne olduğunu araştırmamışsınız.

 9. Enes

  Abi bu yazın ilaç oldu gerçekten. Eline emeğine sağlık.

 10. gülten

  merhaba ,
  Bakü’den NAFTALANA GİDİP 3 GECE TEDAVİDEN SONRA , ŞEKİYE GEÇİP BİR GECE KALIP , TİFLİSE GEÇECEĞİZ. NASIL BİR ROTA VE ULAŞIM ÖNERİRSİNİZ. ARAÇ KİRALAMAYI DÜŞÜNMÜYORUZ.

  • Sequ
   Sequ'nun Seyahatnamesi

   Bahsettiğiniz yerlerden yalnızca Bakü’de ve Tiflis’te bulundum. Rota konusu tamamen zamanınıza ve neleri görmek istediğiniz ile alakalı bir şey.

  • Levent

   1) Bakü ile Neftalan arası 330 km. olup, otobüs bilet ücreti 25 TL’dir. Bakü otogarından hangi saatlerde otobüs olduğunu bilmesem de, Bakü’den Gence yönüne giden herhangi bir otobüsten Yevlah şehrine bilet alıp, oradan 40 km. uzaklıktaki Neftalan’a gidebilirsiniz.
   2) Neftalan’dan Şeki’ye gitmek için de Yevlah (Yevlakh) şehrine dönüp, çok rahatlıkla birçok araç seçeneğiyle 60 km. uzaklıktaki Şeki’ye gidebilirsiniz (Yevlah-Şeki arası 60 km.dir).
   3) Kısacası; Neftalan seyahatinizde Yevlah şehri merkez noktanız olsun.
   4) Şeki’den Tiflis’e giderken de, ya Yevlah’a inip Tiflis otobüslerini beklemelisiniz.
   5) Tiflis’e giden otobüs sayısı kısıtlıdır. Ancak; Kızlköprü ve/veya Marneuli otobüslerine de binebilirsiniz.
   6) Türkiye vatandaşı olduğunuza göre, Azerbaycan’dan Gürcistan’a geçerken vize istenmeyecektir.
   7) Başka sorularınız olursa bilgi veririm.

   • Yunus

    Merhaba bu Cuma tiflis e gideceğim..ordan Bakü ye geçip 2,3 gün kalıp gence ye geçmek istiyorum..gence şehrinden tiflis e otobüs var mı? yardımcı olursanız sevinirim

 11. gülten

  ŞEKİ DEN TİFLİSE GEÇERKEN VİZE İSTENİYOR MU ?

 12. Yusuf

  Ben tiflisten İran’a geçmek istiyorum. Azerbaycan içinde hangi rotayı izlemem gerekir. Bakü ye gitmem şart mı? İran da Tebriz düşünüyorum.

  şimdiden teşekkürler :)

  • Sequ
   Sequ'nun Seyahatnamesi

   Merhaba Yusuf,
   İlla Azerbaycan’a girmene gerek yok diye biliyorum. Ermenistan üzerinden de İran’a ulaşbilirsin.

  • Levent

   Yusuf Bey; Tiflis Otogarı’ndan (Ortachala Vagzalı) İran şehirlerine her gün seferler var. Ancak hangi güzergahı izlediklerini bilmiyorum. Eğer Tiflisten Bakü’ye otobüsle geçerseniz, Bakü’den Tebriz’e her gün 2-3 sefer olduğunu ve 12 saat sürdüğünü belirteyim.

 13. Hasan Deniz

  Once yazilariniz icin olumlu tavsiye derim.benim sorum su.ben tansiyon ve prostat ilaclarimdan iki kutu Gurcistana nasil gecirebilirim cunku yasakmis ve bunlarda benim icin yanimda olmasi gereken ilc.
  ..

  • Sequ
   Sequ'nun Seyahatnamesi

   Bu konuda gerçekten bir bilgim yok ama karayoluyla sorun olacağını sanmam. Yine de bilen biri cevaplarsa daha doğru olur.

  • Levent

   İlaçlarınızın reçetesinin orjinalini ve noterden tercüme edilmiş halini yanınızda taşımanız durumunda, Gürcistan’a ilaç götürememe sorunu söz konusu değildir.

 14. ayşan gündüz

  ben bayan arkadasımla 19 eyluld e tifliste olucagım.arkadaşım 24de istanbula dönecek bende yalnız olarak bakuye gecicegim.en rahat nasıl gecebilirim.sınır kapısı kızıl köprümüdür? sınıra kadar taksi ne kadardır? ordan baküye gidebiliirım diye düşünüyorum. yada ortak taksi varmıdır?24 eyluld ebakude olup 29da izmire dönecegim.. tskler…

  • Sequ
   Sequ'nun Seyahatnamesi

   Benim tavsiyem Ortachala’dan otobüse binip direkt Bakü’ye gitmek ya da Tiflis Tren Garı’ndan trene binmek. Benim geçtiğim sınır kapısı Kırmızı Köprü idi ancak Bakü’den Tiflis’e dönerken kullanmıştım. Taksi fiyatları hakkında bilgim yok.

 15. Erdem

  Hocam verdiğin bilgiler gerçekten çok işime yaradı. Online denedim alamadım, belki de en bulamadım. Tren garına gidip aldım bir gün önce.

Yorum Yap

E-mail adresiniz yayınlanmayacaktır. İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

WpCoderX