topkapi-sarayi

Topkapı Sarayı Gezilecek Yerler

Önceki gece uykumu iyi aldığımdan sabah erken kalkmıştım. İyi bir kahvaltının ardından bu boş günümü değerlendirmek adına Topkapı Sarayı’nı gezmeye karar vermiştim. Hava da güzeldi. Müze kartımı ve fotoğraf makinemi kaptım ve yola çıktım. Mesafe olarak bulunduğum yere yakın olduğundan saraya ulaşmam fazla sürmedi. Bab-ı Hümayun’a yaklaştığımda beni önce III. Ahmet Çeşmesi karşıladı. İyi bir açıdan yakaladığım fotoğraf karesinden sonra onunla vedalaşıp kapıdan içeriye, birinci avluya girdim.
iii-ahmet-cesmesi-nerede
III. Ahmet Çeşmesi – Topkapı Sarayı Gezilecek Yerler
Alay Meydanı da denen birinci avlu eskiden sarayın halka açık tek yeriymiş. Buradaki yemyeşil ağaçların ve iki tarafında renk renk çiçeklerin bulunduğu yolda ilerlerken sol tarafta ilk olarak Aya İrini göze çarpıyor. Patrikhane Sarayı Kilisesi olarak da bilinen Aya İrini Kilisesi bu avludaki en eski yapıymış. İçeriye giriş maalesef yasak. Sadece belirli sanat etkinlikleri için açılıyor. Burayı da fotoğrafladıktan sonra yoluma devam ettim ve Osmanlı ihtişamının simgesi, iki kuleli yapı olan Bab-üs Selam kapısına vardım. Bu iki kule Kanuni zamanında yapılmış.
topkapi-sarayi
Bab-üs Selam – Topkapı Sarayı Gezilecek Yerler
Bab-üs Selam’dan geçtiğimde Divan Meydanı denen ikinci avluya geldim. Burada eskiden tahta geçiş, bayramlaşma ve yeniçerilere maaş dağıtılması gibi çeşitli törenler yapılırmış. Yol boyu ilerlerken sol tarafta Adalet Kulesi, Divan-ı Hümayun toplantılarının yapıldığı bina ve hemen yanında Dış Hazine binası; sağ tarafta ise revakların arkasında bulunan Saray mutfakları var. Ben gezim için sol taraftaki Divan-ı Hümayun binasını tercih ettim.
topkapi-sarayi-gezisi
Divan-ı Hümayun – Topkapı Sarayı Gezilecek Yerler

İçeride duvardaki padişah tuğraları ve işlemeler dışında fazla kayda değer bir şey yok. Dış görünüşü ise mükemmel. Burada birkaç fotoğraftan sonra yoluma devam ettim. Dış hazine bölümü kapalı olduğundan etrafa baka baka Bab-üs Saade kapısına geldim ve Enderun avlusu denilen ve daha çok koğuşların bulunduğu üçüncü avluya ulaştım.

topkapi-sarayi
Bab-üs Saade – Topkapı Sarayı Gezilecek Yerler

Bab-üs Saade’den içeri girdiğimde ilk karşıma çıkan yapı Arz Odası’ydı. Onun hemen arkasında III.Ahmet Kütüphanesi; avlunun sağ tarafında Enderun Mektebi ve Fatih Köşkü; sol tarafında ise Kutsal emanetlerin saklandığı Has Oda yer alıyor. Üçüncü avluda birçok padişahın kıyafetlerinin ve kılıçlarının saklandığı bölümü ziyaret edip Kutsal Emanetler’in sergilendiği Has Oda’ya geçtim. Burada şunu belirtmem gerekiyor ki padişahlara ait eşyaların resimlerinin çekilmesi maalesef yasak.

Has Oda’ya girmeden hemen önce Fatih Sultan Mehmet’in güneş saati de dikkatimden kaçmıyor.

topkapi-sarayi
Fatih Sultan Mehmet’in güneş saati – Topkapı Sarayı Gezilecek Yerler

Has Oda’yı da şöyle bir gezdikten sonra yoluma devam ederek Sofa-i Hümayun denilen dördüncü avluya ulaştım. Burası çiçek bahçesi ve mermer terastan oluşuyor. Bu mekanda Sünnet Odası, İftariye Kameriyesi, Revan Köşkü, Bağdat Köşkü ve Mecidiye Köşk’ü yer alıyor. Dördüncü avludaki bu terasın gerçekten müthiş bir de deniz manzarası var. Kendime bu manzarayı çekecek uygun bir açı ararken yere uzanan kedicik ve güvercin adeta poz veriyordu.

topkapi-sarayi

Topkapı Sarayı Gezilecek Yerer

Dört avluyu da gezdikten sonra Harem kısmını en sona bırakmıştım. 15 TL’lik ayrı biletimi aldıktan sonra ikinci avlunun köşesinde bulunan Arabalar Kapısı’ndan Harem kısmına girdim. Edindiğim bilgiye göre; haremde üç yüzden fazla oda, dokuz hamam, iki cami, bir hastane ve koğuşlar yer alıyor. Harem genel olarak birbirini ardına sıralanan avlulardan oluşuyor. Bir ara kaybolup kendimi bir anda Valide Sultan Dairesi’de buluyorum. Burada sergilenen model ise gayet ilgi çekici.

topkapi-sarayi
Valide Sultan Dairesi – Topkapı Sarayı Gezilecek Yerler

Birer birer tüm bölümleri gezip ilgi çekici yerleri fotoğraflayıp gezimi sonlandırdım. Toparlamak gerekirse, sarayı iyicene gezebilmek için tavsiyem en az iki saatinizi ayırmaktır. Yaz sezonunda öğleden önce gidilirse nispeten daha az kalabalıkla karşılaşılır.

İstanbul’da yaşayıp da bu muhteşem yapıyı ziyaret etmemek gerçekten bir eksiklik olacaktır. Tarihi sevseniz de sevmeseniz de..

GÜNCELLEME 01.2019 : Ayasofya giriş ücreti 60 TL’dir, ancak Müzekart geçerli.

[ Gezi Tarihi : 18 Haziran 2011, Cumartesi ]

Seyahat fotoğraflarım ve videolarım için beni sosyal medya hesaplarımdan da takip edebilirsiniz.

INSTAGRAM : @seqununseyahatnamesi

FACEBOOK : https://www.facebook.com/seqununseyahatnamesi

YOUTUBE : http://www.youtube.com/Seqununseyahatnamesi

Yorum Yap

E-mail adresiniz yayınlanmayacaktır. İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

WpCoderX