ucus-yolcu-haklari

UÇUŞ RÖTARINDA TAZMİNAT ALMAK

Blogumdaki yazılarımın hepsinde, yurt içinde ve yurt dışında gezip gördüğüm yerlerle ilgili birçok konudaki tecrübelerimi anlatırken bu kez, son dönemlerde sık sık yaşanan uçuşlardaki rötarlar ve buna bağlı olarak insanların bu rötarlar karşısında ne gibi hakları olduğu ve havayolu şirketlerinden nasıl tazminat alabilecekleri konusundan bahsedeceğim.

Uçuşların rötar yapması durumundan başka uçuşun iptali ve uçağa kabul edilmeme durumlarında da tazminat alınabilse de, benim bugüne kadar tecrübe ettiğim yalnızca rötardan tazminat almak olduğu için bu yazımda yalnızca “Uçuş Rötarında Tazminat Almak” konusuna değineceğim.

 • RÖTAR ŞARTLARI

Öncelikle bir uçuşta tazminat ve diğer hakların söz konusu olabilmesi için, planlanan kalkış saatinden “en az 2 saatlik” bir gecikmenin olması gerekmektedir. Bunun yanında, uçağın içinde beklemek de rötardan sayılıyor. Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM) Yönetmeliği’ne göre rötarın söz konusu olabilmesi için;

a) 1500 kilometreden (1500 km dahil) daha kısa ve iç hatlardaki uçuşlar için 2 saat veya daha fazla,

b) 1500 ile 3500 (3500 km dahil) kilometre arası uçuşlar için 3 saat veya daha fazla,

c) 3500 kilometreden daha uzun uçuşlar için 4 saat veya daha fazla bir gecikmenin olması gerekir.

 • RÖTAR DURUMUNDA YOLCU HAKLARI

2-3 saat arası rötar : 2 ila 3 saat arası rötarlarda makul ölçüde sıcak ve soğuk içecekler ve bu hizmete ek olarak ücretsiz olarak süre kısıtlaması olmaksızın iki telefon görüşmesi, faks mesajı veya e-posta hizmeti,

3-5 saat arası rötar : 3 ila 5 saat arası gecikmelerde sıcak ve soğuk içecekler ile günün zamanına göre kahvaltı veya yemek ve bu hizmetlere ek olarak ücretsiz olarak süre kısıtlaması olmaksızın iki telefon görüşmesi, faks mesajı veya e-posta hizmeti,

5 saat ve üzeri rötar : 5 saat ve üzeri gecikmelerde sıcak ve soğuk içecekler ile günün zamanına göre kahvaltı veya yemek, ilave sıcak ve soğuk içecekler ile ilave hafif ara yemeği ve bu hizmetlere ek olarak ücretsiz olarak süre kısıtlaması olmaksızın iki telefon görüşmesi, faks mesajı veya e-posta hizmeti,

Bir veya daha fazla gece konaklamanın gerekli hale geldiği durumlarda veya yolcu için ilave bir konaklamanın gerekli hale geldiği durumlarda, otelde veya uygun bir konaklama tesisinde konaklama ile havaalanı ve konaklama yeri (otel veya benzeri) arasındaki ulaşım zorunludur.

Rötar durumundaki hakları özetleyerek buraya yazdım. Daha fazla bilgi için SHGM Yolcu Haklarına Dair Yönetmeliği okuyunuz.

ÖNEMLİ NOT : Rötarlar durumunda mevzuatta belirtilen hak talepleri yalnızca yakın zamanda icra edilen uçuşları kapsamıyor. Çeşitli sosyal platformlarda fikir alışverişi yaptığım kişiler 36 ay öncesine (3 yıl) kadar olan uçuşlardan da tazminat alınabileceğini belirttiler. Öyle ki ben de, Mayıs 2016’da gerçekleştirdiğim uçuşumdan yalnızca birkaç gün önce tazminat kazandım. Bunun detaylarını yazının ilerleyen bölümlerinde yazacağım.

 • RÖTAR DURUMUNDA TAZMİNAT MİKTARLARI

Yukarıda bahsettiğim durumların oluşması halinde yolcuların iç hat uçuşlarında 100 Euro tazminat almaya hakları vardır. Dış hat uçuşlarında ise;

a) 1500 kilometre veya daha kısa tüm uçuşlar için 250 Euro’nun Türk Lirası cinsinden karşılığı,

b) 1500 ile 3500 kilometre arası uçuşlar için 400 Euro’nun Türk Lirası cinsinden karşılığı,

c) 3500 kilometreden daha uzun uçuşlar için 600 Euro’nun Türk Lirası cinsinden karşılığı,

ÖNEMLİ NOT : Eğer tazminata hak kazanmışsanız sizden önce Euro hesabı istiyorlar. TL ya da Dolar hesabı da oluyor ama bileti hangi gün satın almışsanız o dönemki TCMB döviz kuruna göre paranız yatırılıyor. Mesela ben bileti aldığımda 1 Euro = 3,22 TL idi. TL hesabı verseydim bu kurdan yatıracaklardı. Euro hesabı verdiğim için kazandığım tazminatı direkt olarak Euro cinsinden yatırdılar. Yani şimdi bu parayı bozdurmaya kalksam 1 Euro = 3,90 TL civarı. Kapiş? :)

 • RÖTAR DURUMUNDA TAZMİNAT NASIL ALINIR ?

Adımlar

Yukarıdaki şartları sağlandığında tazminat almak için iki adım bulunuyor :

1. Adım : İlk olarak yapmanız gereken şudur :  Uçuşu icra eden havayolu ile iletişime geçip başınızdan geçen durumu şikayet olarak yazın. Yazının sonuna da “Mevzuatta belirtilen hakların tarafıma iadesini talep ediyorum” gibisinden bir cümle ekleyin. Şikayetinizi yazıp gönderdikten sonra ekranda bir “Takip No” belirecek. Bu kodu bir yere kaydedin. Gerçi daha sonra size gelecek mailde de görünür ama siz yine de kaydedin.

Bundan sonra yapmanız gereken tek şey ise şikayetinize gelecek cevabı beklemek. Eğer gelen cevapta klasik olarak “teknik ve operasyonel nedenlerle” vs zırvalanıp şikayetinizin olumsuz olarak değerlendirildiği yazıyorsa zaman kaybetmeden 2. adıma geçiyoruz.

2. Adım : Olumsuz yanıtı aldıktan sonra hemen http://yh.shgm.gov.tr/ adresine giriyoruz ve şikayet oluşturuyoruz. Çıkan ekranda 1. adımda size uygun olan başvuru konusunu seçip dosya no kısmına yukarıda bahsettiğim takip kodunu yazıyorsunuz. Sonraki adımlarda ise uçuşunuzun detaylarını, kişisel bilgilerinizi ve ilgili havayolu hakkındaki şikayetiniz ile ilgili kısımları doldurup formu gönderiyorsunuz ve arkanıza yaslanıyorsunuz.

ÖNEMLİ NOT : Uçuş bilgilerinizi unuttuysanız, ilgili havayolunun sitesinden varsa üyelik bilgilerinizle giriş yapıp geçmiş rezervasyonlarınızı görüntüleyebilirsiniz.

Örnek Metin

Her ne kadar ben, çok bilmişlik taslayıp aşağıdaki örnek metni kullanmayıp yukarıda anlattığım şekilde şikayetimi yazdıysam da, sosyal bir platformda uzman bir arkadaşın paylaştığı örnek metni paylaşıyorum. Özellikle, “ne yazacağız”, “nasıl bir metin kullanmalıyız” diyen arkadaşlara faydalı olabilir.

Sayın ………..  Havayolu Şirketi Yetkilisi

…./…../….. tarih ve …. sefer sayılı İstanbul Sabiha Gökçen – ……….. seferi yolcusuydum. Uçağım benim dışımdaki sebeplerden …. saat rötar yaptı. Rötar veya iptalin sebebinin şirketinizce öngörülebilir sebepler olduğunu düşünüyorum. Gecikme nedeniyle maddi ve manevi zararlarım oldu. Ancak bunların ötesinde Resmi Gazete Tarihi: 03.12.2011 Resmi Gazete Sayısı: 28131 HAVAYOLU İLE SEYAHAT EDEN YOLCULARIN HAKLARINA DAİR YÖNETMELİK ile yürürlüğe giren ve uluslararası sivil havayolu taşımacılığı anlaşmaları hükümleri gereği uygulanması gereken tazminat ve hakların tarafıma teslimini rica ederim.

Zararlarımın ve mevzuattan doğan haklarımın 3 gün içerisinde tarafıma ödenmemesi durumunda yasal yollara başvuracağımı saygıyla tarafınıza iletirim.

Şirketinizce yönetmeliğin 6-7-8-9-10 vd. Maddeleri gözetilerek işlem yapılmasını ve taleplerimin karşılanmasını aksi takdirde yasal yollara başvuracağımı saygıyla bildiririm.

…/…./……

İsim – Soyisim

 • HANGİ DURUMLARDA TAZMİNAT ALINAMAZ ?

SHGM Yolcu Haklarına Dair Yönetmeliğe göre, uçuşu icra eden hava taşıma işletmesinin çalışmasını etkileyen özellikle siyasi istikrarsızlık, ilgili uçuşun gerçekleştirilmesine uygun olmayan olumsuz hava şartları, doğal afetler, güvenlik riskleri, beklenmedik uçuş emniyeti noksanlıkları ve grev gibi durumlarında tazminat ödenmez.

 • KENDİ YAŞADIĞIM DURUM

Geçen sene Mayıs 2016’da Balkanlar gezisi için bindiğim Üsküp uçağım 2 saat 14 dakika geç kalkmıştı. Tatilden döndükten sonra, rötarlarıyla meşhur bir havayolunun müşteri hizmetlerine yazmış, ancak olumsuz yanıt aldıktan sonra daha uğraşmamıştım. Çünkü SHGM’ye şikayetten bihaberdim. Sonra, sosyal platformlardaki paylaşımları gördükten sonra işin peşini bırakmadım ve neredeyse 1 sene sonra tekrar bu havayolu ile iletişime geçtim.

Tazminat talebim için beklediğim olumsuz yanıtı aldıktan sonra hemen takip numarası ile http://yh.shgm.gov.tr/ adresinden 16 Mart 2017 günü şikayet talebi oluşturdum ve tam 13 gün sonra bahsettiğim havayolu tarafından arandım ve 250 Euro tazminat kazandığımı öğrendim. Bu tarihten iki gün sonra da para hesabıma yatırıldı.

ÖNEMLİ NOT : Yukarıda bahsettiğim gibi Euro hesabı verirseniz, kazandığınız tazminat hesabınıza Euro cinsinden yatıyor. TL ya da Dolar hesabı verirseniz, bileti satın aldığınız kurdan hesaplanarak size yollanıyor.

 • SONSÖZ

Ortada gerçekten bir mağduriyet varsa haklarınızı öğrendikten sonra kesinlikle başvurmanızı tavsiye ediyorum. Burada olay para değil. Bu sorunu yaşayan herkes bu şekilde hakkını arasa belki rötarlar azalır ya da müşterinin veli nimet olduğunu anlarlar. Belki her şey daha düzgün olur, havayolu şirketleri istedikleri gibi at koşturamaz.

Sevgiler, saygılar.

NOT : Eksik anlattığım kısımlar var ise daha tecrübeli arkadaşlar yorum kısmında daha fazla detay verirse daha çabuk sonuca varılabilir.

6 yorum

 1. Benim de mart ayindaki ukrayna ucagim 2.5 saatten fazla rotar yapmisti. Bilet ukrayna hava yollarindan alinmisti tazminat alabilir miyim ?

  • Sequ'nun Seyahatnamesi

   Bence alabilirsin. Çünkü SHGM sitesinde şikayet oluştururken şikayet edilecek firma ismi olarak Ukrayna Havayollarının ismi de var.

 2. İlkay Yıldız

  Bizim Lufthansayla uçuşumuz iptal edildi. (belgrad-frankfurt) şikayet oluşturulma durumu var mı çünkü internette yazan şikayetler hep türk firmalarıyla olmuş.

  • Sequ'nun Seyahatnamesi

   Bildiğim kadarıyla, uçuşunuzun Turkiye ayağı varsa her havayoluna şikayetinizi belirtebilirsiniz. Cevap olumsuz olursa bu kez SHGM’ye şikayet edebilirsiniz.

 3. Erolcan Çakır

  Geçen sene temmuz ayında önce aktarma uçuşum 1,5 saat ertelendi ardından asıl uçuş 1 saat ertelendi. Uçuşlar ertelenmeden 1 saat önce sms ile haber vermişlerdi. Başvursam olumlu sonuç alır mıyım ?

  • Sequ'nun Seyahatnamesi

   Hemen hemen aynı durumdayız gibi. Bence şansını dene. Büyük ihtimal alırsın gibime geliyor.

Yorum Yap

E-mail adresiniz yayınlanmayacaktır. İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

WpCoderX