van-gezilecek-yerler

VAN GEZİLECEK YERLER

Bitlis‘ten sonra sıra gelmişti Urartulara başkentlik yapmış olan Van’ı gezmeye. Günübirlik olarak gelmiş olsam da Van Gezilecek Yerler, Van Turistik Yerler, Akdamar Adası ve Kilisesi, Akdamar Adası’na Ulaşım ve Van Kalesi Hakkında Bilgilerden bahsetmeye çalışacağı.

 • VAN GÖLÜ

Van Gölü, Tatvan ilçesinde bulunan Nemrut volkanik dağın patlaması sonucu oluşan kraterde biriken suların oluşturduğu volkanik bir göl olup dünyanın en büyük sodalı gölüdür ve 3.713 km2’lik yüzölçümüyle Türkiye’nin de en büyük gölüdür.

 • AKDAMAR ADASI VE KİLİSESİ

Van’a gidildiğinde mutlaka uğranılması gereken yerlerin başında Akdamar Adası gelir. Hem 10. yüzyıldan kalma bir Ermeni kilisesi olan Akdamar Kilisesi’ne ev sahipliği yapması hem de halk arasında anlatılan rivayetiyle meşhur bir yerdir.

Akdamar Adası’na Nasıl Gidilir?

Van’ın Gevaş ilçesine yakın bir yerde bulunan Akdamar Adası’na gitmek için en iyi yol Gevaş Akdamar İskelesi‘nden kalkan vapurlara binmektir. Bunun dışında bir de Edremit ilçesinde bir vapur iskelesi bulunuyor.

Gevaş’taki iskeleden kalkan vapurlarla 20 dakikada adaya ulaşılıyor. Bunun için kişi başı, gidiş-dönüş seyahati kapsayacak şekilde 15 TL ücret alınıyor. Vapurlar doldukça kalkıyor, ancak bahar aylarından itibaren yeterli sayıda kişi olacağından zamanlama konusunda pek sıkıntı yaşamazsınız.

Akdamar Adası Giriş Ücreti

Akdamar Adası’na giriş ücreti 10 TL’dir. Ancak, Müze Kart ile ücretsiz gezilebilir.

Akdamar Kilisesi 

915-921 tarihleri arasında Ermeniler tarafından kutsal haç adına yaptırılan bu kilise 1131 yılında manastıra çevrilmiş. Kilisenin dış cephesindeki taş kabartmalarda İncil ve Tevrat’tan alınan dini konuların yanı sıra dünyevi konular, saray hayatı, av sahneleri ile insan ve hayvan figürleri tasvir edilmiş. Hangi kabartmanın neyi tasvir ettiği kilisenin her bir cephesinde bulunan panolarda açıklanmış.

van-gezilecek-yerler

Akdamar Kilisesi

Kilisenin güney cephesinde yer alan kabartmaları ise daha yakından görmek için bir fotoğraf koyuyorum. Bu cephede örneğin, İncil yazarı Lukas, av sahneleri, Hz. Yunus’un denize atılıp balık tarafından yutulması ve onu kıyıya bırakan balık ve akabinde kurtuluşu, İbrahim Peygamber’in İshak’ı kurban etme sahnesi ve gökten inen koç ve Musa Peygamber ve On Emir gibi konuları tasvir eden kabartmalar bulunuyor.

van-gezilecek-yerler

Akdamar Kilisesi güney cephesi kabartmaları

Kilisenin doğu cephesinde ise İncil yazarı Yuhanna, Abbasi halifesi Muktedir olduğu düşünülen figür, Hz. Adem portresi, Ermenilerin yol göstericisi Aziz Gregor ve birkaç havarinin tasvir edildiği kabartmalar bulunuyor.

van-gezilecek-yerler

Akdamar Kilisesi doğu cephesi ve kabartmaları

Bunun gibi diğer cephelerde de birçok kabartma bulunuyor. Akdamar Kilisesi’nin içini ve adanın genel görünümünü merak edenler için ise kendi çekimim olan bir video hazırladım.

 •  VAN KALESİ

Urartular’dan kalma Van Kalesi, Van merkezde yapılacak en önemli aktivitedir. Muhteşem manzarasıyla kaçırılmaması gereken bir yer olduğunu söyleyebilirim.

van-gezilecek-yerler

Van Kalesi

Van Kalesi Giriş Ücreti

Van Kalesi’nin giriş ücreti 5 TL olup 65 yaş üstü vatandaşlara ücretsiz. Müze Kart ile de ücretsiz gezilebilir.

Van Kalesi’nde Görülecek Yerler

Daha önceleri okuduğum yazılarda kale yolunun tadilata ihtiyacı olduğu yazıyordu. Ancak, kaleye çıkan yol gayet güzel bir şekilde yapılmış.

van-kalesi-nasil-gidilir

Van Kalesi’ne çıkan yol

Kalenin içinde Süleyman Han Camii ve Türk bayrağı dışında görülecek bir şey yok. Zaten camii de ziyarete kapalı. En azından ben gittiğimde öyleydi. Diğer zamanlarda da mı kapalı emin değilim. Ancak, sunmuş olduğu manzara enfes.

Van Kalesi’nin aşağısında ise kale kompleksine dahil olduğunu düşündüğüm yemyeşil geniş bir alanda eski Van Ulu Camii, Kızıl Minareli Camii ve Hüsrev Paşa Külliyesi gibi yapılar bulunuyor.

van-gezilecek-yerler

 • MURADİYE ŞELALESİ

Van’ın Muradiye ilçesinde bulunan Muradiye Şelalesi, il merkezine yaklaşık 80 km uzaklıktadır. Buraya ulaşmak için otogardan kalkan Muradiye arabalarına binilebilir.

Yazın akan suyu, kışın ise donmuş suyundaki kristaller ile muhteşem bir görüntü sunan Muradiye Şelalesi’nin yakınında mangal veya piknik yapmak da mümkün.

muradiye-selalesi-nasil-gidilir

Muradiye Şelalesi

 • VAN MÜZESİ

Urartu dönemine ait birçok eser barındıran Van Müzesi, internetten araştırdığım kadarıyla tadilatta olduğu için şu an ziyarete açık değil. Yeni müzenin yapımı tamamlanana kadar da kapalı kalacakmış.

Müze faaliyetteyken bir katında arkeolojik eserler, diğer katında ise etnografik eserler sergileniyormuş.

Elbetteki Van gibi tarihi bir şehri bir sayfaya sığdırmak mümkün değil, ancak blogumda gözlemlediğim şeyleri yazdığımdan, günübirlik geldiğim Van gezim için anlatabileceklerim bu kadar.

 • VAN HAVALİMANI ARAÇ KİRALAMA

Rentalcars Connect üzerinden kolay bir şekilde size uygun aracı kiralamak için aşağıdaki arama motorunu kullanabilirsiniz.

[GEZİ TARİHİ : 29 Nisan, 2018, Pazar]

Seyahat fotoğraflarım ve videolarım için beni sosyal medya hesaplarımdan da takip edebilirsiniz.

INSTAGRAM : @seqununseyahatnamesi

FACEBOOK : https://www.facebook.com/seqununseyahatnamesi

YOUTUBE : http://www.youtube.com/Seqununseyahatnamesi

6 yorum

 1. Kısıtlı sureye rağmen yinede çok iyi gezmişsin tebrikler Serkan hocam

 2. Gezilip görülecek ne kadar çok yeri var güzel ülkemizin…

 3. Bu yaz İran gezisi sonrası Van’a uğramayı da düşünüyordum. Güzel bilgiler için teşekkürler

 4. Emeğinize sağlık. Çok güzel yazmışsınız. :)

 5. Herkes tutturmuş yurt dışı da yurt dışı. Ülkemin güzelliklerini de görmezden gelmeyin. Sequ kardeş eline sağlık yazın için.

Yorum Yap

E-mail adresiniz yayınlanmayacaktır. İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

WpCoderX