como-gezilecek-yerler

VARENNA-BELLAGİO-COMO GEZİLECEK YERLER

Bugünkü hedefim Como Gölü’nde yer alan üç farklı noktaya çıkarma yapmak.. Bu yazımda Como, Varenna ve Bellagio’ya ulaşım ve gezilecek yerler ile ilgili izlenimlerimi anlatacağım.

 • Tavsiye Rota

Aslında Como Gölü için yaptığım planı hazırlamak o kadar da kolay olmamıştı. Genel olarak Milano Cadorna istasyonundan Como Nord Lago istasyonuna gidiş tercih ediliyor. Ben de direkt Como’dan başlayıp otobüsle Bellagio’ya oradan da vapurla Varenna’ya mı geçsem ya da direkt Varenna’ya geçip gezimi Como’da mı bitirsem diye uzun süre düşünmüştüm İtalya seyahatime başlamadan. Bir de dönüş yolunda Varenna’dan bilet almanın problemli olduğunu okumuştum. Nihayet yukarıdan aşağıya doğru inmenin daha verimli olacağını düşünerek ilk olarak Varenna’ya geçmeye karar verdim.

Como Gölü’ne gidecek olan kişilere bu rotayı daha elverişli gördüğümden tavsiye ederim.

 • Kısa Bilgi

Como Gölü İtalya’nın İsviçre sınırında yer alıp 146 km2’lik bir alanı kapsamakta. Uydudan görünümü ters “Y” yi andırıyor. Yeşilin mavi ile buluştuğu bu doğa harikası gölün kenarlarında kurulmuş çeşitli köylerdeki lüks villalar hemen insanın dikkatini çekiyor. Herkesin bildiği gibi Madonna, George Clooney, Ronaldinho gibi yıldızların da Como Gölü kıyılarında evleri var. Milano’nun kalabalık ve gürültülü atmosferinden kaçıp nefes alabileceğiniz bir yer istiyorsanız yapacacağınız en iyi şey günübirlik Como Gölü turudur.

 • Varenna

Ulaşım

Güneşli bir gün temennisiyle sabah 08:20 trenine yetişmem için yine erken kalktım. Check-out işlemi sonrası bir şeyler atıştırdım ve valizimi hostele bırakıp merkez üssüm olan Piazza del Duomo’ya hızlı adımlarla yürüdüm. Yine metro ile Milano Centrale’ye geldiğimde trenin kalkmasına yalnızca 15 dakika vardı. Trenitalia ofisine gidip hemen sıra numarası aldım ve beklemeye başladım. Sıranın ilerlemesi uzun süreceğe benzediği için kenardaki self-servis makinelerini kurcalamaya başladım ve zorlanmadan bileti almayı başardım. Ücreti o saatte 6,45 Euro idi. Biletin üzerinde yazılana göre Milano Centrale-Varenna arası 80 kilometre. Artık trenin kalkmasına 5 dakikadan az bir süre kalmıştı. Zaman kaybetmeden üst kata çıktım ve biletimi sarı makinelerde onaylattıktan sonra 8. platformdaki trene yetiştim. Bu arada İtalya’da tren kullanırsanız göreceksiniz. Binario, İtalyanca’da trenin bulunduğu platform ya da hat anlamına geliyor.

Tren önce Monza’da daha sonra da Lecco’da durduktan sonra güzel bir manzara eşliğinde Varenna’ya ulaştı. Planlandığı gibi Varenna’ya vardığımda saat dokuzu yirmi üç geçiyordu.

Gezilecek Yerler

Varenna’ya vardığımda tam istediğim gibi hava açık ve güneşliydi; ancak çok sert bir rüzgar vardı. Yine de fotoğraf çekmek için ideal. İlk kareyi tren istasyonundan alıyorum.

como-golu
Bir fotoğrafta istenebilecek her şeyin olduğu Varenna tren istasyonu

Henüz sezon açılmadığından olsa gerek etrafta az sayıda insan vardı. Tabelaları takip edip kısa bir yürüyüş sonrası vapur iskelesine geldim. Çeşitli açılardan kendime göre fotoğraf çektim. Sahile inerken de karşılaştığım manzara gerçekten ilgi çekiciydi.

gunubirlik-como
Varenna sahile inerken..

Rüzgar sahilde daha sert esmesine rağmen yol boyu devam ederek kendi çapımda ara sokaklarda kaybolmaya çalıştım. Neredeyse kimseye rastlamadım. Information board’ta gördüğüm San Giorgio Kilisesi‘ne yakın olduğumu hissedince onu ziyaret ettim.

Tekrar sahile inip yol boyu yürüyüş yaptım.

varenna-gezilecek-yerler

Varenna sahili

Açıkçası Varenna’da gezilecek çok fazla yer olmadığından ara sokaklarda kaybolup sahil boyu yürüyüş yapmak sanıyorum en iyi aktivitelerdir. Bu sayede ilginç yapılarla da karşılaşabiliyor insan.

varenna-gezilecek-yerler

Varenna gezilecek yerler

Ara sokakların ilgi çekiciliği ise bambaşka.

varenna-gezilecek-yerler

Varenna’daki ara sokaklar

Rüzgarın aşırı derecede olması sebebiyle Varenna’da aslında çok da fazla dolaşamadım. Biletimi alıp Bellagio’ya gidecek vapuru beklemeye başladım.

 • Bellagio

Ulaşım

Varenna’dan 4,60 Euro değerindeki biletimi alıp 10:55’teki Bellagio vapurunu beklemeye başladım. 15 dakikalık vapur yolculuğu için inanılmaz pahalı.

como-golu-ulasim
Bellagio’ya giderken ardımda nefis Alp Dağları manzarası..

Saat 11:10 gibi nihayet Bellagio’ya varıyorum. Burası sanki Varenna’dan daha güzel. Belki de Como Gölü’ndeki en güzel yer. Belki de bu yüzden “Como’nun İncisi” olarak anılıyor. Gölün tam iki kola ayrıldığı noktada yer alıyor.

como-golu-turu
Como’nun İncisi Bellagio

Gezilecek Yerler

Merdivenli dar sokakları, irili ufaklı dükkanları, restorantları ve rengarenk binalarıyla kendine has bir güzelliği var Bellagio’nun. Nihayet benimle aynı güzergahı takip eden üç Japon kız ile tanışıyorum ve merdivenli dar sokakları çıkmaya başlıyoruz. Biraz beraber dolaştıktan sonra kendilerinden müsaade istiyorum..

Ara sokakları amaçsızca dolaşırken yol bitiminde rastladığım San Giacomo Kilisesi’ne şöyle bir göz atıp çıktım. 11. yüzyıla uzanan bir geçmişi var. Tema yine aynı.

bellagio-gezilecek-yerler

San Giacomo Kilisesi

Fazla zaman harcamadan dar sokaklardan yürümeye devam ettim. Hediyelik eşya dükkanlarına hiç girmedim. Onun yerine ilgimi çeken sokaklara doğru attım kendimi. Farkında olmadan geldiğim yoldan yani Salita Serbelloni‘den tekrar geri aşağıya indim. Sokaklar gayet hoş.

bellagio-gezilecek-yerler

Salita Serbelloni

Yeme – İçme 

Ara sokakları dolaşıp 13:28’deki Como vapuruna binmeden önce karnımı doyurmak için Via Giusseppe Garibaldi üzerinde yer alan Vecchio Borgo isimli restoranta girip Bresaola türü pizza söyledim. Klasik ince hamur ve pizza sosunun yanısıra parmesan peyniriyle mantarın oluşturduğu gayet güzel bir pizza. Ayriyeten parmesan peynirlerini çok ince dikdörtgen şeklinde kesip pizzanın üzerine koymuşlar. Kesmesi biraz zordu ama tadı nefisti.

Coperto – Reparto Olayı

Menüde pizzanın 9,5 Euro olduğu yazıyor ancak ödemeye gittiğimde benden 11 Euro istediler. Aslında biliyordum ama yine de sordum. Aradaki bu 1,5 Euro’luk fark İtalyanların “Coperto” dedikleri bir şey. Yani oturarak yediğim için benden bu farkı aldılar. Bir nevi servis ücreti. Kocaman pizzayı ayak üstü nasıl yiyeceğimi hiç hesaba katmamışlar anlaşılan. Gerçi İtalya’nın genelinde bu Coperto olayı var. Alıp giderseniz o zaman “Reparto” sayılıyor ve bu farkı ödemiyorsunuz.

 • Como

Ulaşım

Bellagio’dan Como’ya gitmek için ödediğim ücret 14,80 Euro. Gerçekten çok pahalı ama o saatte sadece hızlı feribot vardı. Dolayısıyla onu aldım. Hızlı feribotlarla yolculuk yaklaşık 45 dakika sürüyor. Normal vapurların ise Como’ya ulaşması yaklaşık 2 saat.

Vapuru beklerken görevli elemanla biraz muhabbet ettim. Sizin Como’nuz varsa bizim de Boğaz’ımız var dedim. Ancak eleman İstanbul’u duymuş ama Boğaz’ı, Bosphorus’ı ya da Bosforo’yu duymamış. Bilmediği için hemen özür diledi, şaşırdım. “Napalım, eve git işe gel hep aynı hattayım. Tatile çıkmıyorum ki bileyim” deyince hak verdim. Muhabbet devam ederken hızlı feribotumuz nihayet geldi ve elemanla helalleşip Como’ya doğru yol aldım.

Como’dan tekrar Milano’ya dönmek için ise Lungolario Trento caddesini boyunca yürüyerek tekrar Piazza Cavour‘a ulaştım. Sonra İtalyan amcalara yarım yamalak İtalyanca ile Como Nord Lago istasyonuna nereden gireceğimi sordum. Sağolsunlar tarif ettiler. Otel gibi bir yerin içine girdim ve diğer kapıdan çıktım. Sonra sağa dönünce istasyonu buldum. Hemen gidip 4,55 Euro ödeyip Milano Nord Cadorna istasyonuna gidecek 15:47 trenine bilet aldım ve üst kata konuşlandım. Trenin kalkmasına 5 dakika kala biletimi onaylatmadığımı farkedip apar topar fırladım ve olayı hallettikten sonra tekrar yerimi aldım. Yaklaşık 1 saat sonra yeniden Milano’daydım.

Gezilecek Yerler

Como’ya gitmek için hızlı feribota binerseniz bir kere resim çekmeyi aklınızdan çıkarın. Çünkü feribot fişek gibi gidiyor ve dolayısıyla teknenin kenarındaki helikopter ayağına benzer kalın çubuklara çarpan dalgalar da cama çarpıyor ve etraf görünmüyor. Feribot, Como’ya giderken Tremezzo, Cernobbio gibi köylerde de duruyor. Bir kaç dakikalık da olsa bu şirin köyleri yakından görebiliyorsunuz.

Hem yorgunluk, hem de güneşin etkisiyle yolculuğun ortasında uyumuşum. Gözümü açtığımda Como’ya varmıştık bile. Hemen toparlanıp son durağım Como’ya adım attım. Önce Lonely Planet’ten fotokopisini çektiğim küçük haritamı çıkardım ve Piazza Cavour‘a doğru yol aldım. Burası gerçekten merkezi bir meydan. Kalabalığı, canlılığı ve marinası ile adeta farklı bir şehir gibi. Etrafında bir çok kafe var. Ayrıca buluşma yeri olarak da gayet ideal. Su alıp ileriye doğru devam ettiğimde Como Duomo’yu buldum. Şöyle bir göz attım.

como-gezilecek-yerler

Como Katedrali

Avrupa’nın genelinde olduğu gibi burada da Como Katedrali gerçekten bakımlı ve gösterişli. Mimarisi mükemmel. Yine bir 15 dakika içerisini dolaştıktan sonra klasik ara sokakları turladım kendimce. En sonunda tekrar Piazza Cavour’a geldim. Aslında Como’ya gelmeden önce funiküler ile Brunate‘ye çıkmayı planlamıştım. Ama sonradan vazgeçtim. Onun yerine sahil boyu ilk geldiğim yolu geri yürüyerek Tempio Voltiano‘yu görmeye gittim.

como-gezilecek-yerler

Alessandro Volta Anıtı

Tempio Voltiano yani Volta tapınağı, pilin mucidi Alessandro Volta’nın yüzüncü ölüm yılında 1927’de tamamlanmış. Tam göl kıyısında muhteşem görünüyor. İçeriye girmeyip sadece dışarıdan fotoğraflamakla yetindim.

Biraz daha kendi çapımda dolaştıktan sonra Como Gölü’ne veda edip Milano’ya döndüm. Şimdiki rotam Venedik’ti.

[ Gezi Tarihi : 14 Mart 2013, Perşembe ]

Seyahat fotoğraflarım ve videolarım için beni sosyal medya hesaplarımdan da takip edebilirsiniz.

INSTAGRAM : @seqununseyahatnamesi

FACEBOOK : https://www.facebook.com/seqununseyahatnamesi

YOUTUBE : http://www.youtube.com/Seqununseyahatnamesi

4 yorum

 1. Merhaba,
  Güzel gezi ve yazınız için teşekkürler. Bir konuda bilgiye ihtiyacım var yardımcı olursanız sevinirim. Biz bölgeyi arabayla gezmeyi planlıyoruz. Varennadan Bellegio ya arabalı feribot varmı? Araçla feribotla geçebilir miyim? Ücreti ne kadardır?

  • Sequ'nun Seyahatnamesi

   Merhaba Banu Hanım,

   Evet, Varenna’dan Bellagio’ya arabalı feribot seferleri var. http://www.navlaghi.it/eng/c_orari.asp adresinden bakabilirsiniz. Örneğin, yarın için arama yapığımda 08:15, 09:05, 09:35, 10:25 vs. gibi seferleri bulunuyor ve yolculuk 15 dk sürüyormuş.

   Ücretine ise aynı sayfanın “Fares” kısmından bakabilirsiniz.

 2. Tren detayları gerçekten çok yararlı.

Yorum Yap

E-mail adresiniz yayınlanmayacaktır. İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

WpCoderX