vatikan-gezi-rehberi

Vatikan Gezilecek Yerler

Gezimin üstünden uzun zaman geçmiş olsa da ancak vakit bulup dünyanın en küçük ülkesi (0,44 km2) olan ve Hristiyanlığın Katolik mezhebinin merkezi olan Vatikan hakkında bir şeyler de ben karalayayım dedim. Bu yazımda Vatikan Gezilecek Yerler, Vatikan’a Nasıl Gidilir ve Vatikan Giriş Ücreti 2020 hakkında bilgiler vermeye çalışacağım.

Vatikan’a Nasıl Gidilir ?

Vatikan her ne kadar bir ülke olsa da, Roma’nın bir semti gibi duruyor. Vatikan’a ulaşmak için kırmızı hat olan Metro A’ya binilip Ottaviano San Pietro ya da Musei Vaticani duraklarında inmek gerekiyor. Buradan kısa bir yürüyüş ile Vatikan sınırlarına giriş yapılabiliyor.

vatikan-ulasim

Vatikan’a Giriş – Vatikan Gezilecek Yerler

Otobüs ile ulaşımda ise Termini Tren İstasyonu civarından 40 ve 64 no.lu otobüsler ile Colosseo tarafından yanlış hatırlamıyorsam 81 no.lu otobüs ile Vatikan’a gidiliyor.

Vatikan Gezilecek Yerler

Vatikan’da gezilecek yerler genel itibariyle dört bölümden oluşuyor diyebiliriz. Bunlar San Pietro Meydanı, San Pietro Bazilikası, Sistine Şapeli ve Vatikan Bahçeleri’dir. Bunlara bir de İsviçreli Muhafızları eklemek gerekiyor.

Vatikan Müzesi online gezi için de resmi websitesine göz atabilirsiniz.

San Pietro Meydanı

Elips şeklinde genişçe bir meydan, meydanın ortasında M.S. 37 yılında Mısır’dan getirilmiş bir dikilitaş ve onun yanında bir çeşme ile meydanın her iki yanında sütunlar ve bu sütunların üzerlerinde çeşitli azizlerin heykellerinin bulunduğu alandır. Vatikan’daki bu San Pietro meydanına giriş ücretsizdir.

Vatikan’a gitmeden önce okuduğum yazıların hemen hemen hepsinde buraya sabah erken saatlerde gelinmesi tavsiye ediliyordu. Ben Vatikan’a öğlen gibi gitmiştim ama sanılanın aksine çok da fazla bir kalabalık yoktu. Tabi, burada bulunduğum ay Mart idi, ondan da olabilir.

vatikan-gezilecek-yerler

San Pietro Meydanı – Vatikan Gezilecek Yerler

San Pietro Bazilikası

Bazilika’ya giriş yaptıktan sonra en son kısımda bulunan yarım kubbe şeklindeki bölüm, hemen dikkat çekiyor. Burası St. Peter’in oturmuş olduğu yer.

vatikan-gezilecek-yerler

Apsis denen kısım – Vatikan Gezilecek Yerler

Bazilikanın sağ tarafından devam ettiğimde aşağıdaki resimde bulunan haç işaretinin altındaki kare olan parçaya insanların başlarını dayayıp dua ettiklerini gördüm. Sanıyorum, insanlar bir nevi burada hacı oluyorlar.

vatikan-gezilecek-yerler

İnsanların hacı oldukları yer – Vatikan Gezilecek Yerler

Biraz daha ilerledikten sonra Michelangelo’nun 1499 yılında yapmış olduğu mermerden heykel olan Pieta karşımıza çıkıyor. Burada, Meryem Ana’nın kucağında Hz. İsa’nın cansız bedeni tasvir ediliyormuş.

vatikan-gezilecek-yerler

Michelangelo’nun Pieta heykeli – Vatikan Gezilecek Yerler

Bazilika’da ayrıca Papa VII. Alexander türbesi, elinde cennetin anahtarlarını tutmuş şekilde tasvir edilen St. Peter heykeli ve birçok azizin heykeleri gibi daha çok farklı eser bulunsa da ancak rehberli bir anlatım ile geniş bilgi sahibi olunabilir. Benim gibi tek girince ancak heykellerle bakışıp çoğunun tarihini bilmeden geri dönersiniz.

San Pietro Bazilikası’na giriş ücretsiz olsa da, Michelangelo tarafından tasarlanan Cupola‘ya yani kubbesine çıkmak için ücret ödemek gerekiyor. 323 adet merdiven ile çıkılan Cupola’ya giriş bileti yürüme gidilirse 5 Euro, asansör ile 7 Euro’dur.

En tepeye henüz çıkmadan önce kendimi bir anda kubbeye yakın bir yerde buldum. Gayet etkileyiciydi.

vatikan-gezilecek-yerler

San Pietro Bazilika Kubbesi – Vatikan Gezilecek Yerler

Bu noktadan bazilikanın içine bir de yukarıdan bakma şansına erişiliyor.

vatikan-gezilecek-yerler

Bazilika’ya yukarıdan bakış- Vatikan Gezilecek Yerler

Cupola’ya çıkış merdivenlerinin bazı yerleri ise iki kişinin bile geçemeyeceği kadar dar.

vatikan-gezilecek-yerler

Cupola’ya çıkan merdivenler

 En tepeye çıktıktan sonraki Vatikan ve Roma manzarası gerçekten görmeye değer.

vatikan-gezilecek-yerler

Vatikan San Pietro Kubbesi’nin manzarası- Vatikan Gezilecek Yerler

Sistine Şapeli

Daha önceleri Capella Magna olarak bilinen Sistine Şapeli ismini, burayı restore eden Papa IV. Sixtus’tan almış. Burası papalık seçimlerinin yapıldığı bir yer olmasının dışında aynı zamanda bir savunma amaçlı bir yapıymış. Öyle ki, Şapel ile ilgili açıklamalarda buranın savunma amaçlı yapılmasının iki sebebi olduğu yazıyor. Birisi o dönem Papa ile sorunları olan Floransalı Medici Hanedanı, diğeri de İtalya kıyılarını tehdit eden Fatih Sultan Mehmed.

Sistine Şapeli’nin bu kadar önemli olmasının ardındaki olay, iç mekanını süsleyen fresklerdir. Bunların en önemlisi de Michelangelo’nun tek başına yaptığı Sistine Şapeli tavanıdır.

İçeride fotoğraf ve video çekmek yasak. Telefon ya da fotoğraf makinesini eline alan kişileri görevliler hemen uyarıyor. Zaten “Şşş” sesini duymadığım bir an olduğunu da hatırlamıyorum. Fotoğraf çekmek yasak olduğu için buraya internetten aldığım bir fotoğrafı koyuyorum.

vatikan-gezilecek-yerler

Sistine Şapeli – Vatikan Giriş Ücreti

Son olarak, Sistine Şapeli’ne giriş ücreti ise 17 Euro.

Vatikan Bahçeleri

Vatikan Bahçeleri, 1279 yılından beri Papaların dinlendiği bir alanmış. Bildiğim kadarıyla Vatikan Bahçeleri’ne mutlaka rehber tutarak girilmesi gerekiyor. Yanlış hatırlamıyorsam, bilet fiyatları o zaman 32 Euro civarıydı. Bu tur bileti fiyatına Sistine Şapeli ve Vatikan Müzeleri de dahildi.

İsviçreli Muhafızlar

Rönesans dönemi askerlerinin giydiği kıyafete benzer, renkli üniforma giyen İsviçreli muhafızlar, Papa’yı 15. yüzyıldan beri korumaktaymış.

vatikan-gezilecek-yerler

İsviçreli Muhafızlar

Vatikan’ı kendimce gezdikten sonra Castel Sant’Angelo‘ya gidiş yolu olan Via Della Conciliazione’den son kez San Pietro Bazilikası’na bakıp bir fotoğraf aldım.

vatikan-gezilecek-yerler

San Pietro Bazilikası’na son bakış.

[GEZİ TARİHİ : 19 Mart 2013, Salı]

Seyahat fotoğraflarım ve videolarım için beni sosyal medya hesaplarımdan da takip edebilirsiniz.

INSTAGRAM : @seqununseyahatnamesi

FACEBOOK : https://www.facebook.com/seqununseyahatnamesi

YOUTUBE : http://www.youtube.com/Seqununseyahatnamesi

3 yorum

 1. Faruk Gencer

  Merhaba Vatikan Müzesi online bilet için tavsiye edebileceğiniz bir site var mı? İnternette getyourguide var ama sizin görüşünüz ve öneriniz nedir? Şimdiden teşekkür ederim.

  • Sequ
   Sequ'nun Seyahatnamesi

   Merhaba,

   linkinde sağ tarafta tur ve bilet seçeneklerine bakmayı tavsiye ederim. Resmi sitesinden yapılabiliyor.

Yorum Yap

E-mail adresiniz yayınlanmayacaktır. İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

WpCoderX