vietnam-vizesi-nasil-alinir

Vietnam Vizesi Nasıl Alınır ?

Eylül ayında gitmiş olduğum Vietnam ile ilgili gezilecek yerlerden bahsetmeden önce bu yazımda Vietnam Vizesi Nasıl Alınır, Vietnam Vize İstiyor mu, Vietnam Vizesi C1 Belgesi ve Vietnam Vize Ücreti Hakkında Bilgiler vermeye çalışacağım. Vietnam – Ho Chi Minh City Gezi (Saigon) Notlarıma ise BURADAN ulaşabilirsiniz.

Uçak bileti almak için ise bu linke bakabilirsiniz. Qatar Airways’in THY’ye göre avantajını Ho Chi Minh City Gezilecek Yerler adlı yazımda anlatmıştım.

Vietnam Vize Rejimi

Vietnam’ın Türk vatandaşlarına uyguladığı vize rejimi pasaport türüne göre değişiklik göstermektedir. Umuma mahsus bordo pasaportlar için vize gerekirken; yeşil pasaport, diplomatik pasaport ve hizmet pasaportu sahiplerine 90 güne kadar vize uygulanmamaktadır. Vietnam vizesi 2020 yılı boyunca da aşağıda belirttiğim şekil de temin edilebilen bir vize olacak.

Vietnam Vizesi Nasıl Alınır ?

Vietnam vizesi deyince akla ilk olarak “alması çok zor olan bir vize” cümlesi gelir. Aslında Vietnam vizesi almak sanıldığı kadar zor değildir. Yapılması gereken yalnızca, turistik vize onay mektubu niteliğindeki C1 Belgesi’ni temin etmektir. Bu C1 belgesi sadece bize özgü olmayıp Vietnam ülkesinin birçok yabancı ülkeden istediği bir belgedir. Bu yüzden gözünüzün korkmasına gerek yok. Aşağıda Vietnam Vizesi nasıl alınır sorusuna cevap vermeye çalışacağım.

Vietnam vizesi alabilmek için E-Visa seçeneği de var; ancak bu kolaylığın sağlandığı ülkeler arasında Türkiye olmadığı için bu seçenekten yararlanamıyoruz. Diğer bir yol ise, Ankara’daki Vietnam Büyükelçiliği’nden başvuru yapmak. Bu seçenekte yine C1 belgesi ibraz etmemiz gerekli. Sonuç olarak bizim uygulayacağımız en iyi seçenek, her halükarda C1 belgemiz olması gerektiğinden Vietnam’a vardığımızda kapı vizesi almaktır.

vietnam-c1-belgesi-ornegi

Vietnam C1 Belgesi Örneği – Vietnam Vizesi Nasıl Alınır ?

Vietnam Vizesi için C1 Belgesi Nasıl Alınır?

Yukarıda da belirttiğim gibi C1 belgesi, kişinin Vietnam’a tamamen turistik amaçla gelip belirtilen süre içinde Vietnam’da kalıp süre sonunda ülkeden ayrılacağını taahhüt eden bir belge. Bu belgeyi almak için Vietnam’daki Immigration Office‘e (Göç İdaresi) başvurulması gerekiyor. Bu başvuruyu bizim adımıza gerek yerel seyahat acenteleri gerekse Türkiye’de bu işi yapan acenteler yapıyor.

C1 Belgesi alma süreci şu şekilde işliyor :

 • Pasaportunuzun görüntüsünü ve uçak bileti rezervasyonlarınızı aracı firmaya gönderiyorsunuz.
 • Aracı firma başvurunuzu Vietnam’daki Immigration Office’e iletiyor ve belgeniz 7-10 gün içinde çıkıyor.
 • Belgeniz çıkınca ödemeyi yapıyorsunuz ve aracı firma size belgenizin taranmış görüntüsünü atıyor.
 • Siz de bu belgenin çıktısını alıp Vietnam’a vardığınızda 2 biyometrik resim, vize başvuru formu (aşağıda açıkladım) ve 25 USD karşılığında tek girişli vizenizi alıyorsunuz. (Çok girişli 50 USD).
vietnam-vizesi

Almış olduğum Vietnam Vizem – Vietnam Vizesi Nasıl Alınır ?

İnternette mutlaka görmüşsünüzdür. Genel olarak, Vietnam vizesi başvurusu yapanlar vietnamavize.com ya da vietnamrehberi.com adresleri üzerinden bu firmalarla iletişime geçip 7-10 gün içinde C1 belgesini alıyorlar. Türkiye’de bu işler genelde 100-200 USD civarında yapılıyor.

Vietnam’da tanıdığınız olsa bile davetiyede referans numarası olması gerektiğinden en iyi çözüm C1 belgesini seyahat acenteleri aracılığıyla temin etmektir. Yukarıda bahsettiğim websiteleriyle ilgili olumlu yorumlar olsa da, benim tavsiyem direkt Türkiye’deki acenteler aracılığıyla başvuru yapmadan yerel seyahat acentelerine mail atıp fiyat almaktır. Muhtemelen verecekleri fiyat Türkiye’deki firmalardan daha ucuz olacaktır. Kendilerinden ayrıca tur satın aldığınız takdirde inanıyorum ki bu belgeyi size daha da ucuza vereceklerdir. Bunu yapan birçok kişi var.

Vietnam Kapı Vizesi Nasıl Alınır?

Öncelikle C1 Belgesi ile kapı vizesi alabilmek için Vietnam’da Ho Chi Minh City’deki Tan Son Nhat Havalimanı, Hanoi’deki Noi Bai Havalimanı ya da Da Nang gibi uluslararası havalimanlarına iniş yapmak gerekiyor. Karayoluyla giriş yapacak kişilerin vize işini daha önceden halletmesi gerekiyor.

Havalimanına indikten sonra Visa on Arrival kısmına doğru gidiyoruz. Burada vize başvuru formunu dolduruyoruz. M3 belgesi (İndirmek için tıklayın) olan bu vize başvuru formunu kapı vizesi alacağınız yerde de bulacaksınız.

Vietnam Vize Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

Vize başvuru formunu doldurmak gerçekten çok kolay. Ancak yine de yeterli seviyede İngilizcesi olmayan arkadaşlara referans olması açısından formun nasıl doldurulacağına dair aşağıdaki şekilde açıklamalar yaptım.

Evrak Teslim ve Vizenin Alınması

Vezne sırası size gelince, doldurmuş olduğunuz başvuru formunu, 2 adet biyometrik fotoğraf ve pasaportunuzla birlikte pasaport memuruna teslim edip tek girişli vize için 25 USD ya da çok girişli vize için 50 USD ödüyorsunuz. Ortalama 15 dakika sonra isminiz okunuyor ve vizenizi alıyorsunuz.

Pasaport kontrolünde ise herhangi bir sıkıntı olmuyor.

Vietnam Vizesi Başka Nerelerden Alınır ?

Vietnam Vizesi’ni Türkiye dışında hali hazırda Güneydoğu Asya ülkelerinde iseniz Tayland, Kamboçya, Laos gibi çevre ülkelerden de alabilirsiniz. İnternet yorumlarında gördüğüm kadarıyla bu ülkelerde Vietnam vizesi almak hem daha ucuz hem de daha az uğraştırıcı.

Vietnam Vizesi Nasıl Alınır konusunda anlatacaklarım bu kadar. Gezilecek yerler, ulaşım, konaklama, gece hayatı gibi konulardaki gözlemlerime ise Ho Chi Minh City Gezilecek Yerler adlı yazıma  bakabilirsiniz.

Seyahat fotoğraflarım ve videolarım için beni sosyal medya hesaplarımdan da takip edebilirsiniz.

INSTAGRAM : @seqununseyahatnamesi

FACEBOOK : https://www.facebook.com/seqununseyahatnamesi

YOUTUBE : http://www.youtube.com/Seqununseyahatnamesi

7 yorum

 1. Selim

  Resmen amme hizmeti hocam senin yaptığın. Ellerine kollarına sağlık. Umarım bize de kısmet olur gitmek.

  • Sequ
   Sequ'nun Seyahatnamesi

   İnşallah hocam. Ben de tekrar gitmek istiyorum. Bu kez Hanoi ve Da Nang’ı denemek isterim.

 2. fatih pınar

  Şu an için böyle bir düşüncemiz yok ancak bir gün icab ederse bu bilgiler faydalı olacaktır.

 3. Smm

  Gitmeyi isteyipte gidemediğim :/

 4. Murat Şeker

  Ben geçen sene konsolosluk ile gorusmustum( yada oyle zannediyorum ;) bana ucak bileti rezervasyonu, hotel rezervasyonu pasaport ve 130 usd yi zarfa koyup gondermemi istedi. Sonra da vazgeçtim. Garip geldi bilenler yesillendirirse asiri makbule gecer

  • Sequ
   Sequ'nun Seyahatnamesi

   Şahsen öyle bir şey duymadım ben hocam. Yazdığım yazıda bahsettim. Senin için yeterli olacağını düşünüyorum verdiğim bilgilerin.

Yorum Yap

E-mail adresiniz yayınlanmayacaktır. İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

WpCoderX