Novi Sad Gezilecek Yerler | Sequ'nun Seyahatnamesi
Anasayfa » Balkanlar » Sırbistan » Novi Sad Gezilecek Yerler
Novi Sad Gezilecek Yerler

Novi Sad Gezilecek Yerler

Son Güncelleme : 4 Temmuz 2020

Bir önceki yazımda Petrovaradin ve Novi Sad’ı ayrı olarak anlatacağımı söylemiştim. Dolayısıyla, bu yazımda Petrovaradin Kalesi ile ilgili bilgilerden bahsetmeyeceğim.

Bu yazımda Novi Sad Gezilecek Yerler, Belgrad’dan Novi Sad’a Nasıl Gidilir, Novi Sad Nerede ve Petrovaradin Kalesi ile ilgili konulardan bahsetmeye çalışacağım.

Novi Sad Nerede ?

Özerk Vojvodina bölgesinin merkezi olan Novi Sad, Belgad’ın 80 km kadar kuzeybatısında yer alır ve Sırbistan’ın en büyük ikinci şehridir.

Novi Sad haritadaki yeri

Novi Sad Nerededir ?

Belgrad’dan Novi Sad’a Nasıl Gidilir ?

Novi Sad şehrine ulaşmak için Belgrad Tren İstasyonu’ndan gidiş-dönüş tren bileti almıştım. Tren yolculuğu için uygun saat olarak sabah 08:35 ve 10:05’te seferler var. Gidiş – dönüş bilet ücreti 620 RSD ve bu da yaklaşık olarak 5 Euro’ya tekabül ediyor. Gerçekten makul fiyat. Gerçi internette Belgrad-Novi Sad için gidiş-dönüş 2. sınıf tren biletinin 460 RSD olduğu yazıyordu. Herhalde görevli bana 1. sınıf bilet iteledi.

Önce Petrovaradin Kalesi’ne gideceğim için, 10:05 trenine binip Novi Sad’dan 1 durak önce olan Petrovaradin İstasyonu’nda inmiştim. Kaleye gitmek istemezseniz son durakta inmelisiniz. Eğer kaleye gitmek isterseniz, bir sonraki sefer olan 11:35 trenine binmeyin, çünkü o Petrovaradin’de durmadan direkt Novi Sad’a geçiyor. Daha ayrıntılı bilgilere ise Sırbistan Demiryolları’nın sitesinden bakabilirsiniz.

Tren ile ilgili son olarak şunu da söylemeliyim : Aldığımız tren bileti 2-3 gün geçerli olacak şekilde veriliyor ve  tren türüne dikkat etmek kaydıyla istediğimiz saatte binebiliyoruz. Belgrad‘ta kaldığım hostelin resepsiyonundaki eleman ise dönüşte bana istediğim trene binebileceğimi söylemişti. Bana uygun olan 18:45 trenine binmek için merkezden Novi Sad Tren İstasyonu’na yürüdüm. Yaklaşık yarım saat sürdü. Trene binip kondüktör bilet kontrolüne geldiğinde ise bana InterCity trenine bindiğimi söyleyip 100 RSD ceza kesti. Demek ki istediğimiz trene binemiyormuşuz. Bunu da bir yere not edin.

Belgrad’dan Novi Sad’a otobüs ile de gitmek mümkün. Bunun için şehir merkezine yakın olan otobüs terminalinden kolayca gidebilirsiniz. Gidiş-dönüş fiyat ortalama 1.000 – 1.200 Dinar civarı olup yolculuk 1,5 saat sürüyor.

Son olarak Petrovaradin Kalesi’ni ziyaret edip sonra Novi Sad’a ulaşmak için ise Varadinski Most (Varadin Köprüsü) üzerinden geçip toplamda 15-20 dakikada şehir merkezine yürüyerek ulaşabilirsiniz.

Novi Sad Gezilecek Yerler

Birçok yazımda olduğu gibi Novi Sad şehrinde de gezilecek yerleri gördüğüm sıraya göre anlatmaya çalışacağım :

Dunavski Park

Türkçe’ye Tuna Nehri Parkı olarak çevirebileceğimiz bu park, Varadin Köprüsü’nü geçip düz ilerleyince hemen sağ tarafımızda karşımıza çıkıyor. Ben de burada yaklaşık yarım saat dinlendim. Etrafı ve gelen geçen insanları seyrettim. Yalnız dikkat ettim, her 10 kişiden en az 8’inin elinde külah dondurma vardı.

Dunavski Park

Dunavski Park – Novi Sad Gezilecek Yerler

Dunavski Park’ın dışında önemli birkaç tane daha park varmış, ama zamanım olmadığından gidemedim.

Özgürlük Meydanı

Sırpçası Trg Slobode olan bu meydan Novi Sad’ın en önemli meydanıdır. İnsanların buluşma noktası olmasının yanı sıra, önemli tarihi olayların kutlamalarının da yapıldığı bir meydandır. Çekmiş olduğum videoda Özgürlük Meydanı’nı ve çevresindeki yapıları görebilirsiniz.

Belediye Binası

1895 yılında yapılmış olan bir binadır.

Novi Sad Belediye Binası - Novi Sad Gezilecek Yerler

Novi Sad Belediye Binası – Novi Sad Gezilecek Yerler

Svetozar Miletić Anıtı

Özgürlük Meydanı’nın tam ortasında yer alan bu anıt gazeteci, yazar, politikacı, Novi Sad’ın eski belediye başkanlarından ve Sırpların Vojvodina’daki siyasi lideri olan Svetozar Miletić’e adanmış bir anıttır.

Novi Sad Gezilecek Yerler

Svetozar Miletic Aniti – Novi Sad Gezilecek Yerler

St. Mary Kilisesi

Özgürlük Meydanı’nda Belediye Binası’nın tam karşısında yer alan bir kilisedir. Bu yapı da, Belediye Binası gibi 1895 yılında inşa edilmiş.

Novi Sad Gezilecek Yerler

St. Mary Kilisesi – Novi Sad Gezilecek Yerler

Hotel Vojvodina

1854 yılında yapılan bu otel, Novi Sad şehrinin simgelerinden. Belediye Binası’na sırtımızı döndüğümüzde sağ tarafta kalıyor.

Novi Sad Gezilecek Yerler

Hotel Vojvodina – Novi Sad Gezilecek Yerler

Hotel Voyvodina’da konaklayıp şehir merkezine yakın olmak isterseniz, rezervasyon linkine buradan ulaşabilirsiniz.

Zmaj Jovina Caddesi

St. Mary Kilisesi’nin hemen sağ yanından ileriye doğru uzayan, trafiğe kapalı bu cadde, Novi Sad’ın en eski caddelerinden biri olup, eskiden zanaat ve ticaret dükkanları ile doluymuş. Bu caddenin sonunda, daha önce Petrovaradin yazımda Novi Sad Müzesi ile ilgili bilgi verdiğim sırada bahsettiğim şair Jovan Jovanovic Zmaj’ın bir anıtı ve hemen arkasında ise Sırp Ortodoks Kilisesi Piskoposu’nun sarayı yer alıyor. Buranın adı Vladičin Court olarak geçiyor.

Novi Sad Gezilecek Yerler

Zmaj Jovina Caddesi – Novi Sad Gezilecek Yerler

Piskopos’un konağının hemen sağ tarafı olan Dunavska Caddesi‘nin başında ise bir kütüphane bulunuyor.

St. George Katedrali

Daha önceki yıllara uzanan bu yapının tarihi ise 1905 yılıymış. Piskopos’un konağının hemen sol arka tarafındadır.

Novi Sad Gezilecek Yerler

St. George Katedrali – Novi Sad Gezilecek Yerler

Slovak Evanjelist Kilisesi

Rotkvarija denilen bölgede yer alan pembemsi renkte bir kilisedir. Uzunca bir yolun sağ tarafında yer alıyor. Kilisenin hemen hemen yanında sayılabilecek bir yerde ise Novi Sad Tiyatrosu bulunuyor.

Novi Sad Gezilecek Yerler

Slovak Kilisesi – Novi Sad Gezilecek Yerler

Church of Holy Mother’s Ascension 

Türkçe’ye Kutsal Anne’nin Yükseliş Kilisesi olarak çevirebileceğimiz bu kilise aynı zamanda İngilizce olarak “Assumption Church” olarak da geçiyor. Yapımı 1774 yılında tamamlanmış. Bu kilisenin hemen yanında ayrıca Sırbistan Ulusal Tiyatrosu bulunuyor.

Novi Sad Gezilecek Yerler

Assumption Church – Novi Sad Gezilecek Yerler

Sinagog

Hem Yahudi Belediyesi, hem de Yahudi okulu ile birlikte toplamda üç binadan oluşan bir kompleks gibidir. 1909 yılında yapılmış.

Novi Sad Gezilecek Yerler

Sinagog – Novi Sad Gezilecek Yerler

Matica Srpska Kültür Merkezi

1826 yılında kurulan bu kültür merkezi aslında, uzun süren Osmanlı hakimiyetinin sona ermesinden sonra insanlara Sırp bilincini aşılamak ve modern Avrupa değerleri konusunda insanları aydınlatmak amacıyla kurulmuş.

Bu kültür merkezine yakın sayılabilecek bir yerde ise bir galeri bulunuyor. Yanılmıyorsam giriş ücreti 100 RSD idi.

Novi Sad’da Ne Yenir ?

Novi Sad şehrine günübirlik seyahat ettiğimden gece hayatı ve yeme içme konusunda pek bir yorum yapamayacağım. Gündüz şehri dolaşırken ise yeme içme olayında sadece tek bir restorantta yemek yemiştim.

Petrus : Gayet lüks görünümlü bu restorant&cafenin hem içeride birkaç katı hem de dışarıda oturmak için masalarla dolu geniş bir alanı var. Burada 1 büyük boy pizza + 2 kutu kola aldım ve ücret olarak 740 RSD (yaklaşık 6 Euro) ödedim. İngilizce menü bulunmadığı için bana kısıtlı İngilizcesiyle de olsa çok yardımcı olan bir garsona da 100 RSD ateşledim. Hiçbir karşılık beklemeden yaptığım bu hareket sonucunda bu garson sürekli rahatımın yerinde olup olmadığını ve başka bir şeye ihtiyacım olup olmadığını sorarak özel bir ilgi gösterdi. Kısacası, hem fiyat hem de kalite olarak bu mekanı tavsiye edebilirim. Konum olarak Özgürlük Meydanı’na çıkan sokağın başında bulunuyor.

Diğer yandan, et türü yiyecekleri seviyorsanız genel olarak Balkanlar’daki birçok ülkede bulabileceğiniz Cevapcici ve Pljeskavica yiyeceklerini de deneyebilirsiniz. Fiyatları gayet makul ve doyurucu.

Bunun dışında dondurma yiyin ve yerel biralardan tadın.

Novi Sad’tan Ne Alınır ?

Merkezde bulunan Özgürlük Meydanı’nın (Trg Slobode) yakınında Apollo Alışveriş Merkezi bulunuyor. Onun haricinde spontane şekilde Novi Sad’ı keşfetmek isterseniz geçeceğiniz caddeler üzerinde de seyyar birçok satıcı var. Bu satıcılardan magnet, hediyelik eşya ve daha başka ilginç olabilecek birçok şey alabilirsiniz.

Novi Sad Nasıl Bir Yer ?

Novi Sad’ı genel olarak değerlendirmem gerekirse şunları söyleyebilirim : Balkanlar gezime çıkmadan önce birçok yerde Novi Sad ile ilgili yazılar okumuştum ve çoğunda bu şehir, ballandıra ballandıra anlatılmıştı. Şahsen, ben Novi Sad’ın o kadar abartılacak bir yanı olduğunu düşünmüyorum. Klasik bir meydan ve çeşitli kiliseler dışında pek kayda değer bir şey göremedim. Yalnız, gece hayatı açısından hareketli olduğu ve EXIT müzik festivalinin (o da Petrovaradin Kalesi’nde) burada düzenlendiğinden sanıyorum çok övülmüş.

Novi Sad Araç Kiralama

Novi Sad’ta araç kiralama seçeneklerine BURADAN ulaşabilirsiniz.

Novi Sad ile ilgili gözlemlediklerim ve anlatılacak yerler sanıyorum bu kadar. Bir sonraki yazımda Niş kentinden izlenimlerimi paylaşacağım.

Seyahat fotoğraflarım ve videolarım için beni sosyal medya hesaplarımdan da takip edebilirsiniz.

INSTAGRAM : @seqununseyahatnamesi

FACEBOOK : https://www.facebook.com/seqununseyahatnamesi

YOUTUBE : http://www.youtube.com/Seqununseyahatnamesi

7 yorum

  1. Geziyorum Ben

    Novi Sad’ta çok fazla bir şey olmadığını ve abartılmış balon olduğunu düşünüyorum ben de.

  2. Novi Sad Gezi Rehberi

    Novi Sad hakkında kısa zamanınız olmasına rağmen güzel bir derleme olmuş. Tebrikler.

Yorum Yap

E-mail adresiniz yayınlanmayacaktır. İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *

*