Bath Gezilecek Yerler | Sequ'nun Seyahatnamesi
Anasayfa » Avrupa » İngiltere » Bath Gezilecek Yerler
Bath Roma Hamamı

Bath Gezilecek Yerler

Son Güncelleme : 25 Haziran 2020

Birleşik Krallık turumun İngiltere ayağını ilk planladığımda, Londra‘dan sonra gideceğim yeri Stonehenge olarak belirlemiştim. Ama sonradan Stonehenge’de o kadar para ödeyip sadece uzaktaki taşları göreceğime, fikrimi değiştirip rotamı kaplıcalarıyla, Roma dönemi hamamlarıyla ve mimarisiyle ünlü Bath olarak belirledim.

Bu yazımda İngiltere Bath Gezilecek Yerler, Bath nasıl gidilir, Londra Bath arası kaç km, Bath nerede, İngitere Bath Roma Hamamı ve Bath şehri hakkında bilgiler vermeye çalışacağım.

Bath Şehri Hakkında Bilgiler

Bath; Romalıların “Aquae Sulis” yani “Sulis’in Suları” dedikleri ve M.Ö 60’lı yıllarda termal kaplıcaların tanrısı olarak kabul ettikleri Sulis’e adadıkları bir şehirdir. Daha sonraları banyo, kaplıca anlamına gelen Bath sözcüğü yaygınlaşarak şehrin ismi Bath olmuştur.

Bath şehri için suyun bu denli önemli olduğunun en güzel örneklerinden biri, bence, Bath Abbey’in hemen önündeki çeşmenin üzerinde yazan “Water is best” cümlesidir.

bath-abbey-cesme

Bath Abbey önündeki çeşme ve üzerindeki “Water Is Best” yazısı

Bath Nerede ?

Avon Nehri vadisinde bulunan Bath, Londra’nın 156 km batısında bulunur. Bristol şehrinin ise 18 km güneybatısında yer alır.

Bath Nerededir

Bath Nerede ? Londra Bath arası kaç km ?

Bath Nasıl Gidilir ?

Londra’dan otobüsler ve Paddington’tan trenle de gidilebilen Bath için Megabus‘ın sitesinden 9:20 treni için bilet almıştım. Kalkış istasyonum ise Waterloo Tren İstasyonu’ydu. Londra’dan ayrıldığım gün şansıma underground’ta grev olduğu için otobüsle de uğraşmamak için ta Waterloo’ya kadar yürümüştüm.

Megabus gerçekten mükemmel bir seçenek. Öyle ki, belli bir zaman önce alındığında bu yolculuğun fiyatı 1 pounda kadar düşebiliyor. Sadece online rezervasyon için servis ücreti 0.50 pound. Bu arada Londra Waterloo’dan Bath Spa Tren İstasyonu’na yolculuk yaklaşık iki buçuk saat sürüyor.

Waterloo’dan kalkan tren sırasıyla Woking, Basingstoke, Andover, Salisbury, Warminster, Westbury, Trowbridge ve Bradford-on-Avon’dan geçerek planlandığı gibi 11:47’de Bath Spa İstasyonu’na vardı. Bu durakları bu yazıma eklemek için özellikle not aldım.

Bu kısımda verebileceğim tavsiyem şudur : Trenden iner inmez hemen karşınızdaki turist office’ten ücretsiz şehir haritası alın. Sonra istasyondan çıkarken görevlilere tren biletinizi göstermek zorundasınız. Yani, trende kondüktöre biletimizi gösterdikten sonra bileti atmamakta fayda var.

Bath Nerede Kalınır ?

Bath’da diğer turistik şehirlere nazaran konaklama seçeneği çok da fazla değil. Ben de booking.com ‘da ilk gözüme çarpan hostel olan St. Christopher’s Inn‘de kaldım. Ara bir sokak olan Green Street’in hemen başında kalıyor.

Bir gece için yaklaşık 18 pound ödemiştim. Bath Spa istasyonundan yürüyerek on – on beş dakikada gidiliyor. Ücretsiz wi-fi ve bagaj depolama hizmeti de veriyorlar. Üst katta da zaman geçirip televizyon falan izlenebilen Chill Out room var. Resepsiyon kısmı aynı zamanda bar. Zaten Bath’da harcanacak süre genel olarak bir – iki günü geçmeyeceği için bence çok uygun bir seçenek.

Rezervasyon için BURAYI tıklayabilirsiniz.

İngiltere Bath Gezilecek Yerler

Aslında Bath’da güzel karelerin yakalanabileceği bir çok yer var. Yine de elimden geldiğince gidiş yönüme göre gezilebilecek popüler yerlerden bahsedeyim :

Bath Abbey

1499 yılında eski bir Norman Katedrali’nin kalıntıları üzerine yapılmış bir kilisedir. Şu anki kilise, bulunduğu yere yapılan üçüncü kiliseymiş. Kilisedeki ücretsiz broşürler ise bu yapıdaki önemli bölgeleri müthiş bir şekilde açıklıyor.

bath-abbey

Bath Abbey – Bath Gezilecek Yerler

 • Bath Abbey Giriş Ücreti Ne Kadar ?

Bath Abbey için giriş ücreti yok, ancak girişte sizden bağış yapmanız bekleniyor. Miktar ise 2.5 pound. Bence hiç gerek yok.

Bath Abbey’de duvarlarda ve yerde çeşitli mermer levhalar var. Bu levhalarda kilise cemaatinden olan üyeler için yapılanların yanında savaş anıtı ve diğer çeşitli önemli kişiler adına yapılmış olanlar da var.

Bath Abbey

Bath Abbey zemindeki levhalar – Bath Gezilecek Yerler

Bath Abbey, aynı zamanda İngiltere’nin ilk kralı olan Kral Edgar’ın 973 yılında giyme töreninin burada yapılması nedeniyle de önemlidir. Bu an, broşürde 8 numaralı yerdeki camda resmedilmiş. Çektiğim fotoğraf çok iyi çıkmadığından onun yerine kilisenin içini genel olarak çektiğim fotoğrafı paylaşıyorum. Bath Abbey’deki resimli camlar gerçekten görülmeye değer.

Bath Abbey

Bath Abbey içinden genel görünüm – Bath Gezilecek Yerler

Son olarak Bath Abbey’in kulesine de 6 Pound karşılığında çıkılabiliyor.

Bath Roma Hamamı

Yaklaşık iki bin yıl önce Romalılar tarafından kurulan Roman Baths, Bath şehrindeki yapılacak aktivitelerden ilki ve en önemlisi. Zaten buraya geliş amacımız da bu hamamları görmek. 12. yüzyılda yapılan King’s Bath bölümüne her gün 46 derece sıcaklıkta, 1.170.000 litre sıcak kaynak suyu aşağıdan yukarıya doğru fokurduyor.

 • Bath Roma Hamamı Giriş Ücreti Ne Kadar ?

Bath Roma Hamamı için giriş ücreti hafta sonları 23 Pound, hafta içi ise 21 Pound. Öğrenciler ve 65 yaş üstü kişiler için ise hafta sonu 21,50 Pound, hafta içi ise 19,50 Pound.

Roman Baths’a girdiğimizde ilk olarak karşımıza teras gibi bir yer çıkıyor. Burası 1897 yılında yapılmış. Burada görünen havuz, “Great Bath” denilen yer. Burayı görür görmez insan zaten etkileniyor.

Bath Gezilecek Yerler

Great Bath – Bath Gezilecek Yerler

Bu bulunduğum teras gibi yerin etrafında ise dokuz adet heykel var. Bunlar, Britanya ile bir şekilde bağlantısı olan İmparatorların ve Romalıların Britanya’da görev yapmış valilerinin heykelleri. Devam edip yolun sonunda King’s Bath denilen yeri ve fokurdayan kaynak suyunu görebiliyoruz.

Sonra alt kata doğru Aquae Sulis dönemini anlatan çeşitli bilgiler, eserler, mozaikler ve belgesel tadında filmlerin yer aldğı müze kısmı var. Yine Sacred Spring Overflow kısmında fazlalık suyun Roma döneminden kalma drenaj sisteminden ta dışarıda nehire kadar gittiği yeri gösteren bölüm de diğer ilgi çeken alanlardan.

sacred-spring-overflow

Sacred Spring Overflow – Bath Gezilecek Yerler

Roman Baths’ın diğer tarafında üzerinden buhar çıkan sıcak suyun aktığı bölüm ve insanların para atıp dilek tuttukları havuz var. Yine buraya yakın bir yerde ziyaretçilerin içebildiği doğal ve sıcak kaynak suyu var. Çok güzel olmasa da birkaç yudum içmiştim.

Pulteney Bridge

1773 yılında tamamlanan bu köprü, iki tarafında yol boyunca dükkanların olduğu dünyadaki dört köprüden biriymiş. Avon Nehri üzerinde yer alıyor. Diğerlerini bilmiyorum ama bir tanesinin Floransa’daki Ponte Vecchio olduğu kesin.

pulteney-bridge

Pulteney Bridge – Bath Gezilecek Yerler

Royal Crescent

Türkçe’ye Kraliyet Hilali olarak çevirebileceğimiz bu yapı, bir çok evin hilal şeklinde birleştirilmesiyle ortaya çıkarılan bir yapı. Denemedim ama buradaki evler ziyaret edilebiliyor.

royal-crescent

Royal Crescent – Bath Gezilecek Yerler

Jane Austen Centre

19. yüzyıl İngiliz yazar Jane Austen için yapılmış bir merkez. Şahsen sadece önünden geçtim içeriye girmedim. Komik olan taraf,  Bath için o kadar önemli bir şahsiyet olan Jane Austen için yapılan bu yer, kendisinin hiç yaşamadığı bir ev olması.

jane-austen-centre

Jane Austen Center – Bath Gezilecek Yerler

Turist Office’ten alacağınız broşürlerde görüleceği üzere, Bath şehri içinde gezilebilecek daha fazla yer olsa da, bu saydıklarım yapılabilecek ilk beş aktivitedir. Örneğin, kaplıcalara girmek istediğinizde Roman Baths’a yüz metre mesafedeki Thermae Bath Spa‘ya gidebilirsiniz.

İlgimi çekmese de Bath şehrinde son dört yüz yıllık giysilerin sergilendiği Fashion Museum ve çeşitli sergilerin bulunduğu Victoria Art Gallery de gezilebilecek yerlerden.

Bunların dışında Victoria Park ve Jane Austen’in bir zamanlar gittiği Sydney Garden‘s da dinlenmek için gidilebilecek yerler arasında.

Son olarak özellikle internet kullanımı için tavsiye ettiğim yer ise Bath Library. Yarım saate kadar internet kullanımı ücretsiz. Boarding pass gibi kağıt işleri için sayfa başı 10 pence karşılığında çıktı alınabiliyor. Müthiş bir olay. Bu bilgiyi kaldığım hostelin resepsiyonundan öğrenmiştim.

Bath Yeme İçme Tavsiyesi

Bath’da buluştuğum arkadaşlarım Sally ve Tod ile George Street üzerinde “ The Slug and Lettuce” adlı restoranta gitmiştim. Tod’un tavsiyesi üzerine British Beef Pie denen içi et dolu bir çeşit pasta ve yanında patates püresi ve biraz bezelyenin olduğu menüyü almıştım. Ve net olarak diyebilirim ki, bu Britanya topraklarında yediğim en güzel yiyecekti. Kesinlikle tavsiye ederim.

İşte bir günlük Bath gezimde edindiğim bilgiler ve gözlemlerim bu kadar. Sıradaki rotamda artık Nick amcamla beraberim ve hedef Cotswolds bölgesi.

Bath Araç Kiralama

Bath araç kiralama seçeneklerine BURADAN ulaşabilirsiniz.

Seyahat fotoğraflarım ve videolarım için beni sosyal medya hesaplarımdan da takip edebilirsiniz.

INSTAGRAM : @seqununseyahatnamesi

FACEBOOK : https://www.facebook.com/seqununseyahatnamesi

YOUTUBE : http://www.youtube.com/Seqununseyahatnamesi

50 yorum

 1. Pamir

  Yazını için teşekkürler. Bath şehrine Londra’dan en ucuz nasıl giderim ?

 2. Ferda

  Bath Abbey giriş ücreti yok yazmışsınız ancak benden 2 pound para almışlardı.

 3. Elif

  Çok gitmek istediğim yerlerden biridir Bath. Şu korona günleri en kısa zamanda tamamen biter umarım.

 4. Ayşe

  Bath kentini ne de özledim :(((

 5. Mertcan

  Çok güzel ve sade anlatmışsın hocam. Keşke Stonehenge’e de uğrasaymışsın.

 6. Nalan Ekmen

  Bath en sevdiğim şehirlerden.

 7. Alan

  Süper bir yazı olmuş hocam. Ellerine sağlık. Yolum Azerbaycan’a düşerse mutlaka okuyacağım.

 8. Sezai

  Merhabalar, UK gezisi planlıyorum da, sizce Bath’a kaç gün ayırmalıyım?

 9. Londra yolcusu

  Vermiş olduğunuz bilgiler için teşekkürler.

 10. Erhan

  Güzel bir yazı olmuş. Gerçekten işime yarad. Teşekkürler.

 11. Traveller Esra

  Değerli bilgiler için teşekkürler. Megabus’ı ilk kez duyuyorum. Fiyatlar gerçekten çok iyiymiş.

 12. Enes

  Paylaşım için teşekkürler. Üşenmeden yazmışsın hocam. Ellerine sağlık.

 13. Betül

  Süper bilgiler barındıran bir yazı. Teşekkürler.

 14. Sevil Bozok

  The Slug and Lettuce’ta ben de yemek yedim. Hakikaten nefis bir yer. Diğer yandan, yazı gerçekten çok başarılı olmuş. Roman Baths’ı kesinlikle herkes görmeli.

 15. Sibel Ceylan

  Yazınızı keyifle okudum. Ellerinize sağlık.

 16. Deniz Brown

  Gayet açıklayıcı bilgilerle dolu bir yazı.

 17. Erman the Traveller
  Erman the Traveller

  Hocam Bath’a giderken sizce Stonehenge’e uğramalı mıyım?

  • Sequ
   Sequ'nun Seyahatnamesi

   Merhaba Erman,

   Yazımda da belirttiğim gibi ben Stonehenge’den vazgeçmiştim. Ama zamanın varsa gidebilirsin. Şahsen ücret ve göreceklerimin beni tatmin etmeyeceğini düşündüğüm için gitmemiştim.

 18. İngiltere Bath gezisi

  Bath gerçekten gezilip görülmesi gereken bir yer.

 19. Orhan Çelikel
  Orhan Çelikel

  Hocam Bath için kaç gün tavsiye edersiniz?

 20. Erhan Okumuş

  Yazınızı cidden keyifle okudum. İşime yarayacak bilgiler var. Teşekkür ederim.

 21. Meltem Özçelik

  Bath YHA hostel ile Wenworth hostel arasında kararsız kaldım. Bir öneriniz var mıdır bu konuda?

  • Sequ
   Sequ'nun Seyahatnamesi

   Merhaba. Bu iki hostel hakkında bir bilgim yok ama birkaç ay önce bir arkadaşım YHA hostel’de kalıp memnun kaldığını söylemişti.

 22. Rafet

  Gayet güzel ve bilgilendirici bir yazı, elinize sağlık.

 23. Çağlar

  trenden indikten sonra bileti atmamayı yazmakla çok iyi etmişsiniz. 2 hafta önce Bath’a gitmiştim. Bileti olmayan iki kişiyi görevlilerin sorguladığını gördüm. Teşekkürler.

 24. Gezgin Ömer

  Bath’ta kaç gün kalmak gerekir sizce?

  • Sequ
   Sequ'nun Seyahatnamesi

   Bath, 1 günde de çok rahat gezilebilecek bir yer. Zamanınız varsa belki ekstra bir gün daha ekleyebilirsiniz.

 25. Bath Hostelleri

  St. Christopher’s Inn dışında önerebileceğiniz kaliteli hosteller var mıdır? Teşekkrler.

  • Sequ
   Sequ'nun Seyahatnamesi

   Bath kentinde yalnızca bir gün kalmıştım ve bu sürede St. Christopher’s Inn’i tercih etmiştim. Dolayısıyla diğer hostellere iyi ya da kötü olarak yorum yapamayacağım. Kaldığım hostel de gayet ihtiyaca uygun bir yer. Değerlendirilebilir bence.

 26. Serap

  Londra’dan Bath ve Stonehenge gitmek için tren biletini nasıl almalıyız, ücretleri nedir biliyor musunuz?

  • Sequ
   Sequ'nun Seyahatnamesi

   Londra’dan Bath’a gitmek için yazımın ulaşım kısmını tekrar okuyunuz. Orada anlattım. Megabus’ı deneyin. Ben Londra’dan Bath Spa’ya giderken bu firmadan tren bileti almıştım 10 Pound’a. Tarihleri denk getirirseniz 1 Pound’a bile bulunabiliyor.
   Stonehenge’e gitmek için ise sanırım (trenle giderseniz) Salisbury istasyonunda inmeniz ve daha sonra oradan Stonehenge’e giden otobüslere binmeniz gerekiyor.

  • Şerife

   Merhaba. Londra Paddington tren istasyonundan her yarım saatte bir kalkan hızlı tren var. Biz 10 gün önce gidiş dönüş üç kişi 145 pound ödedik. Bilet alırken sabah 9’dan sonra tercih edin. Daha öncesi çok işlek saatler olduğu için çok pahalı oluyor. Bileti gidiş dönüş alırsanız daha ucuz oluyor. Dönüş için aynı gün istediğiniz saatte dönebiliyorsunuz. Saat sınırı yok. Biz Bristol’e bilet aldık ki son durak, oradan aynı biletle istediğimiz saatte Bath’e geçtik; yine aynı biletle gece 9’da Londra’ya döndük. Sanırım son tren 22.54’ti. Yolculok ortalama 80 dakika sürüyor. Bristol Bath arası 15 dakika. Stonehenge ise birkaç yıl önce Londra’dan kalkan coach adı verilen otobüslerle gitmiştik. Bir tur otobüsüydü ve Victoria stationdan kalkıyordu. Tur yaparsanız sizi Bath şehrine de götürüyorlar. Arada Şekspir’in doğduğu şehre de sanırım adı Stranford’tu götürüyorlar. Kendimiz gezeceğiz derseniz trenle gidin derim. Bath gerçekten güzel bir yer. Stonehege internet araştırmakarıyla yetinilebilir bir yer. Umarım yardımcı olmuştur.

   • Sequ
    Sequ'nun Seyahatnamesi

    Şerife hanım verdiğiniz değerli bilgilerle katkıda bulunduğunuz için teşekkür ederim. Yararlanacak kişiler mutlaka olacaktır.

 27. Bath Gezi Rehberi

  Bath gerçekten görülmeye değer bir yer. Zaten UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alıyor.

 28. Geziyorum

  Sizce Stonehenge mi yoksa Bath mı daha güzel? İngiltere planı yapıyorum da kararsız kaldım.

  • Sequ
   Sequ'nun Seyahatnamesi

   Ben de plan yaparken Stonehenge ile Bath arasında kalmıştım ama sırf uzaktan görülebilen taşları görmektense Bath’a gitmenin daha doğru olacağına karar verdim. Bu bakımdan yerinizde olsam Bath’a giderim. Tabi zamanınız varsa ikisi de olabilir.

 29. Gezgin

  Bath’a en ucuz ulaşım olarak otobüsü mü treni mi önerirsiniz?

  • Sequ
   Sequ'nun Seyahatnamesi

   Ben trenle gittiğim için otobüs hakkında bir bilgim yok. İnternetten araştırma yaparak karşılaştırabilirsiniz. Gerçi Megabus üzerinden bilet alıyorsanız orada tren ya da otobüs seçenekleri görülüyor. Bath için yalnızca tren seçeneği olduğu için ben treni kullandım. Belli zamanlarda denk getirebilirseniz Londra’dan Bath’a £1’a bile gidebilirsiniz.

 30. gezilecek yerler

  Bath gezilecek yerler ile ilgili gerçekten güzel bilgiler var. Yolu İngiltere’ye düşen herkesin mutlaka gitmesini tavsiye ettiğim bir yer.

Yorum Yap

E-mail adresiniz yayınlanmayacaktır. İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *

*