Hamburg Gezilecek Yerler | Sequ'nun Seyahatnamesi
Anasayfa » Avrupa » Almanya » Hamburg Gezilecek Yerler
Hamburg Gezilecek Yerler

Hamburg Gezilecek Yerler

Son Güncelleme : 5 Mart 2022

Hamburg, Berlin’den sonra Almanya’nın en büyük ikinci şehridir. En önemli limanı olması bakımından da Almanya’nın dünyaya açıldığı kapıdır adeta. Yüzyıllar boyunca hem ticari hem de siyasi anlamda uluslararası bir şehir olmuştur.

Ayrıca Hamburg, St. Pauli isimli semtindeki Red Light bölgesiyle de, Avrupa’da Amsterdam‘dan sonra en meşhur şehirdir.

Bu yazımda Hamburg Gezilecek Yerler, Hamburg’a Nasıl Gidilir, Hamburg Gece Hayatı, St Pauli Gezilecek Yerler, Hamburg Kaç Günde Gezilir, Hamburg Gezi Rehberi, St Pauli Red Light nerede hakkında bilgiler vermeye çalışacağım.

Bremen gezi notlarıma ise “Bremen Gezilecek Yerler” adlı yazımdan ulaşabilirsiniz.

Hamburg’a Nasıl Gidilir ?

Günübirlik Bremen’i gezdikten sonra aynı akşam 7’deki Flixbus otobüsüyle sadece 5 Euro ödeyerek Hamburg Otobüs Terminali’ne (Hamburg ZOB) ulaştım. Bu güzergah için yolculuk 1,5 saat sürüyor. Bu arada, Hamburg – Bremen arası yaklaşık 125 km.

Hamburg ZOB, Adenauerallee Caddesi’nde bulunuyor ve buraya en yakın U-Bahn istasyonu ise 2 dakika uzaklıktaki Hauptbahnhof Süd istasyonu. Ayrıca Hamburg Tren İstasyonu da sadece birkaç dakika mesafede. Hamburg ZOB’dan şehir merkezine ise yürüyerek 10-15 dakikada ulaşmak mümkün.

Hamburg’dan dönüşte ise Almanya topraklarında bir kez kullandığım Postbus‘u tercih etmiştim. Dortmund ‘a gidecek olan bu otobüs 1 saat gecikmeyle kalkmıştı. Yani bir Flixbus değil.

Hamburg Nerede Kalınır ?

Genelde kalacağım bir şehire varışta ya da o şehirden ayrılırken zorluk olmaması için ulaşım olanaklarının çok uzakta olmamasını tercih ederim. Bu sebepten dolayı, Hamburg’da kaldığım bir gece için, otobüs terminaline yürüyerek sadece 2 dakika uzaklıkta bulunan Generator Hostel‘i tercih ettim. Duşakabinler sadece biraz dardı ama genele bakarsak lokasyon bakımından kesinlikle tavsiye edebileceğim bir hosteldir. Gecelik 25 Euro ödemiştim.

Detaylı bilgi ve rezervasyon için tıklayın.

Hamburg Gezilecek Yerler

Hamburg’ta gezilecek yerleri anlatmaya yine gidiş yönüme göre karşıma çıkanlardan başlamak istiyorum. Kolaylık olması bakımdan da semt semt ayırıp öyle anlatmaya çalışacağım.

1. Altstadt ve Neustadt

Adından da anlaşılabileceği üzere Eski Şehir ve Yeni Şehir anlamlarına geliyor. Yani bu ikisi Hamburg’un ana merkezidir. Tren istasyonundan belediye binasına, Alster göllerinden liman bölgesine kadar olan alanı kapsar.

Mönckebergstraße

Tren istasyonunun az ilerisindeki caddedir ve sağlı sollu birçok alışveriş mağazaları vardır. Dümdüz devam edildiği zaman direkt Rathaus önüne çıkılıyor.

hamburg-gezilecek-yerler

Mönckebergstraße’ye girerken – Hamburg Gezilecek Yerler

Mönckeberg Çeşmesi

Belediye Başkanı Johann Georg Monckeberg anısına yapılmış.

hamburg-gezilecek-yerler

Mönckeberg Çeşmesi – Hamburg Gezilecek Yerler

St. Jacobi Kilisesi

Mönckebergerstraße U-Bahn istasyonunun az ilerisinde bulunan bu kilise 15. yüzyılda yapılmış ve İkinci Dünya Savaşı sırasında neredeyse tamamen yıkılmış. 1963 yılında restorasyonu tamamlanmış. Giriş ücretsiz.

St. Petri Kilisesi

1195 yılında yapılan bu kilise, İkinci Dünya Savaşı’nda Hamburg’taki beş ana kiliseden tek zarar görmeyeniymiş. 1842’deki yangından sonra yıkılıp 7 yıl sonra yenisi yapılmış. Giriş ücretsiz.

hamburg-gezilecek-yerler

St. Petri Kilisesi – Hamburg Gezilecek Yerler

Rathaus (Belediye Binası)

Hamburg’un merkezindeki sembolüdür diye tanımlayabilirim. Hükümet ve parlamentonun bir araya geldiği bu yapıda ayrıca 112 metre uzunluğunda bir de saat kulesi var. İçeride sadece rehberli turlar düzenleniyor. Giriş ücreti 5 Euro.

hamburg-gezilecek-yerler

Rathaus – Hamburg Gezilecek Yerler

Außenalster Gölü

Merkeze göre daha dışarıda kalan göldür. Kennedy Köprüsü’nün diğer tarafında kalıyor.

Binnenalster Gölü

Lombardsbrücke’nin gerisinde kalan göldür ve diğerine göre daha küçüktür. Göllerde tur tekneleri Rathaus’un biraz ilerisindeki Jungfernstieg’den kalkıyor.

hamburg-gezilecek-yerler

Binnenalster Gölü – Hamburg Gezilecek Yerler

Jungfernstieg

Burası Hamburg’un geleneksel alışveriş caddesidir. Apple Store da burada bulunuyor.

St. Nikolai Kilisesi

İkinci Dünya Savaşı bombardımanında yıkılan bir diğer kilise de St. Nikolai Kilisesi’dir. Ancak, bu kilisenin diğerlerinden farkı, yeniden restore edilmemesidir. Savaşı hatırlatmak için bir anıt gibi kabul ediliyor.

Planten un Blomen

Bitki ve Çiçek Bahçesi anlamına geliyor. İçine girmeyip sadece bir kısmını dışarıdan fotoğraflamıştım.

hamburg-gezilecek-yerler

Planten un Blomen – Hamburg Gezilecek Yerler

Altstadt ve Neustadt bölgelerinde tabiki de daha fazla gezilip görülecek yer olsa da kısıtlı zamandan dolayı ancak bu kadarını gezebildim. Bu bölgeden sonraki durağım Hafen City idi.

2. Speicherstadt ve Hafen City

Şehir merkezinden güneye doğru Elbe Nehri tarafına doğru yürüyünce bir çok depo, ambar vs görünüyor. Bu bölge Speicherstadt olarak adlandırılıyor. Bu depoların bazıları hala kullanımda, bazıları ise çeşitli müzelere çevrilmiş.

hamburg-gezilecek-yerler

Speicherstadt’taki depo ve ambarlar – Hamburg Gezilecek Yerler

Speicherstadt’ın ilerisinde ise Avrupa’nın en büyük kentsel dönüşüm projelerinden biri olan ve Hafen City olarak adlandırılan bölge yer alıyor. Burası kullanılmayan sanayi bölgesinin kanallar, doklar ve havuzlara dönüştürülmesiyle oluşturulmuş. Hafen City’de bunların yanı sıra ayrıca yeni apartman blokları, müzeler, oteller, restorantlar ve bir de üniversite bulunuyor.

hamburg-gezilecek-yerler

Denizcilik Müzesi – Hamburg Gezilecek Yerler

3. Liman Bölgesi

Hafen City bölgesinden Am Sandtorkai Caddesi’ni takip edip Niederbaum Köprüsü’nü geçerek sahil boyu devam ettim ve Landungsbrücken yani Hamburg Limanı’na ulaştım. Burası Hamburg Limanı’nın en turistik bölgesi. Metro ile ulaşmak için hemen yakındaki Landungsbrücken İstasyonu’nda inilmelidir.

Hamburg Limanı’nda yer alan bazı gemiler müze olarak kullanılıyor. Buradaki müzelerden ünlü yelkenli Rickmer Rickmers ziyaret edilebilir. Giriş 4 Euro.

hamburg-gezilecek-yerler

Rickmer Rickmers – Hamburg Gezilecek Yerler

Liman içinde ayrıca tekne turu yapan gemiler de var. 1 saat süren süren ve Hafenrundfahrten denen tekne turlarını düzenleyen birçok şirket var.

Liman Bölgesi’nde belki de en turistik atraksiyon -ki mutlaka yapılmalıdır – Alter Elbtunnel‘den karşı kıyıya kadar yürümek. Tünelde önce yürüyerek ya da asansöre binerek yerin 20-25 metre altına iniliyor ve sonra 427 metre uzunluğundaki tünelde amaçsızca yürüyorsunuz. Yürüyüş ilgi çekici ama yolun sonunda kocaman “HALT” yazısı görmüştüm. Ben de daha ileri gitmedim.

hamburg-gezilecek-yerler

Elbtunnel – Hamburg Gezilecek Yerler

Landungsbrücken’den sahil boyu devam edince artık St. Pauli sınırlarına girmiş oluyoruz. Bu yol bizi direkt St. Pauli Fischmarkt‘a götürüyor.

4. St. Pauli ve Gece Hayatı

St. Pauli semti özellikle gece hayatıyla ün yapmış Hamburg’un en bilinen yeri. Amsterdam’ın Red Light bölgesi neyse Hamburg’un buna cevabı St. Pauli’dir.

Reeperbahn

Yukarıda genel olarak St. Pauli için yazdıklarım aslında Reeperbahn’ı anlatıyor. Publar, barlar, gece kulüpleri ve strip barlar, sex shop’lar ve genelevlere kadar her şey burada bulunur. Genel olarak gayet güvenli ve turistik bir yerdir diyebilirim.

hamburg-gezilecek-yerler

St. Pauli’deki Red Light sokağı olan Herbertstraße

Kaldığım hostelde tanıştığım Kolombiyalı elemanla buraya gelmiştik. Bize en yakın U-Bahn’a binip St. Pauli durağında inip yürümeyi tercih etmiştik. S-Bahn trenlerine binip direkt Reeperbahn’da da inebilirsiniz. Reeperbahn’da izlenimlerimi anlatacak olursam;

 • Hafta içi gittiğimiz için aşırı kalabalık yoktu ama hafta sonları acayip kalabalık oluyormuş.
 • Reeperbahn’daki gerçek anlamda Red Light Bölgesi Herbertstraße’dir. Ana cadde kenarında polis karakolunun yanındaki Davidstraße’yi 50 metre falan takip edip sağa döndüğünüzde buraya ulaşacaksınız.
 • Davidstraße’ye girdikten itibaren dünya güzeli kızlar hemen etrafınızı saracak ve sizinle muhabbete girecekler. Bunlar ile ilgili internette çok iyi şeyler okumamıştım. Gidecekseniz güvenilirlik bakımından Herbertstraße’dekileri öneririm. Yalnız buranın fiyatları ise 100-150 Euro civarı. Daha uygun fiyatlı olarak polis karakolunun çapraz yukarısında kalan pembe renkli Geiz Club var. Girişi 39 Euro diye yazıyordu.
 • İçeri girmedim ama Reeperbahn’daki en ünlü Strip Bar sanıyorum Dollhouse isimli bar idi. Bir çok yerde ismini görmüştüm. Kapıdaki elemanlar davet etse de içeri girmemiştik. Biranın 5 Euro olduğunu söylemişti.
 • Geç saatlerde metro çalışmadığından taksi ile şehir merkezine gelebilirsiniz. Kolombiyalı elemanla giderken yolda denk geldiğim Türk abilerden yardım istemiştim. Onların yönlendirmesiyle Yunanlı bir taksiciyle Reeperbahn’dan Generator Hostel’in önüne kadar 13 Euro’ya gelmiştik.

Fischmarkt

Hamburg’un turistik olarak belki de en kalabalık yeri burasıdır. Sadece Pazar günleri sabahın erken saatlerinde kurulup erken kapanan ve milletin ellerinde balık-ekmekle dolaştığı bir yerdir.

St. Pauli FC

Gün içinde St. Pauli U-Bahn istasyonuna yakın bir yerde Budapesterstraße’yi takip edip bulabileceğiniz St. Pauli Futbol Kulübü’nün stadyumu yer alıyor. Çılgın taraftarlarıyla tanınan bir kulüp bir aralar Bundesliga’daydı. Şu an ise bir alt ligde oynuyor.

Fazla zamanım olmadığı için stadyum turuna katılmadım ama gidip sordum. Turlar Çarşamba, Perşembe ve Cuma günleri 12:30’da, Cumartesi ve Pazar günleri ise 10:30 da başlıyor ve yaklaşık 1,5 saat civarı sürüyormuş. Giriş ücreti olarak 8,5 Euro + 1 Euro da hizmet bedeli alıyorlarmış.

hamburg-gezilecek-yerler

St. Pauli stadyumu – Hamburg Gezilecek Yerler

5. Schanzenviertel

St. Pauli’nin biraz yukarı tarafında kalan bir bölgedir. Son zamanlarda zenginlerin yerleşme yeri haline gelmiş. Bu durum da yaşam giderlerinin artmasına sebep olmuş.

Ben buraya, St. Pauli stadyumunun önündeki Budapesterstraße’yi takip edip akabinde Schanzenstraße’ye ulaşarak gelmiştim. Burada gözüme çarpan, bu bölgedeki genç nüfusun diğer yerlere göre sanki biraz fazla olmasıydı. Bu bölgenin, böyle kültür-sanat bölgesi tarzında bir havası var gibime geldi.

Schanzenviertel’de açıkçası sadece etrafa amaçsızca bakarak dolaştım. Biraz daha ilerleyip Sternschanzen Park’ın yanından geçerek Fernsehturm ve devamında Hamburg Messe yolunu takip ederek yeniden merkeze ulaştım. Sonrasında Rathaus yakınlarında biraz dinlenerek hostelin yolunu tuttum.

Hamburg Araç Kiralama

Hamburg’ta araç kiralama seçeneklerine BURADAN ulaşabilirsiniz.

Seyahat fotoğraflarım ve videolarım için beni sosyal medya hesaplarımdan da takip edebilirsiniz.

INSTAGRAM : @seqununseyahatnamesi

FACEBOOK : https://www.facebook.com/seqununseyahatnamesi

YOUTUBE : http://www.youtube.com/Seqununseyahatnamesi

13 yorum

 1. Hamburg

  Reeperbahn çevresi nasıl bu konuda bilgi almak istiyorum buraya gitmek istiyorum da yazılanlar gibi mi cidden. Birde fiyatlar nasıl o konuda da aydınlatırsanız çok sevinirim.

 2. Hamburg Gezilecek Yerler

  Hamburg’ta gezilecek yerler ile ilgili çok faydalı bilgiler vermişsiniz.

 3. Dünya Gezgini Çelebi Alper

  Almanya’da henüz sadece Berlin’e gittim, yakında Frankfurt’a gideceğim. Hamburg da güzelmiş, teşekkürler.

 4. Pelin kalinli
  Pelin kalinli

  Merhaba benim sadece 1 günüm var hamburg icin en önemli yerleri nelerdir ve yürüyerek gezebilir miyim? Cevap icin simdiden tesekkur ederim 🙂

  • Sequ
   Sequ'nun Seyahatnamesi

   Merhaba. Hamburg yazımda yazdığım yerleri ben 1 günde dolaşmıştım. Her yere yürüyerek gittim. Sabah erken kalkarsan sorun olmaz 🙂

 5. semi

  Yok zaten böyle bir liste görmek amacıyla okumadım. Kaldı ki ben de gidip görmediğim yerleri yazmıyorum, derin tarihe girmiyorum vs. Sadece keşke görmüş olsaydınız anlamında yazdım. Ama zaten 1 gün 1 gece için çok bile gezmişsiniz:) Hamburg güzel bir şehir, nerdeyse 20 yıldır gidip geliyorum hala görmediğim yerler buluyorum:)

  • Sequ
   Sequ'nun Seyahatnamesi

   Evet Hamburg’u gercekten ben de cok begendim. Sadece iklimi Istanbul iklimi gibi olsaydi hakikaten kesinlikle yasarim diyebilecegim bir yer olurdu.

   Ilk defa gidenler icin oncelik turistik yerler. Daha genis zamani olanlar icin yapacak her zaman bir seylee bulunur. 🙂

   • semi

    Haha, iklim iyidir iyi:) Almanların bir lafı vardır: Kötü hava yoktur, kötü kıyafet vardır!
    Bu bütün kuzey için geçerli:) İzlanda`ya falan hiç gitmeyin, yazın genelde 13-14 derece, günde 4 mevsim seç seç beğen:) Ben kuzey tarafları çok severim, havasını da:)

    • Sequ
     Sequ'nun Seyahatnamesi

     Guzel lafmis gercekten. Cok sacma sapan bir vakitte yagmur yagmisti ondan bu kaldi aklimda. Ama genel olarak tabi ki guzel bir sehir. Zaten bir sehrin denizde kiyisi mutlaka olacak ki yasanilabilir olsun 🙂

 6. semi

  Hamburg hakkında yazının devamı gelecek mi, bu kadar mı? Hamburg`u oldukça iyi bilen biri olarak müzeleri pas geçmişsiniz. Çok iyidir. Belki vaktiniz yoktu tabii bilemiyorum. Sembol kilise St.Michaelis, eski Elbtunnel`e yakın. http://english.hamburg.de/visitors/294590/st-michaelis-church/
  Bu arada tünelde yürünüyor, sonunda karşı tarafa geçmiş oluyorsunuz.
  Merkezde kalmanız iyi olmuş, epey yer görmüşsünüz.

  • Sequ
   Sequ'nun Seyahatnamesi

   Öncelikle yorumunuz icin cok tesekkur ederim. Evet hepsini biliyorum ama “Hakkimda” kisminda da yazdigim gibi ben yazilarimda sadece bizzat gezip gordugum yerleri anlatiyorum. Gitmedigim yerleri ve hakkinda bilgi sahibi olmadiklarimi yazmiyorum. Oyle yapsam akiciligi ve inandiriciligi kaybetmis olirum. Bu sebepten dolayi da yazilarim bir gezi rehberi olma iddiasi tasimiyor.

   Evet merkeze yakin olmak ya da kolay ulasmak kisitli zamani olanlar icin gercekten onemli. Elbtunnel konusunda “ben de devam etmedim” falan yazdim ama karsi tarafa gecildigini biliyorum. Zamanim olmadigi icin gitmedim.

   Son olarak bu yazilarimda anlattiklarim 1 gun 1 gecede gordugum gozlemledigim seyler. Enerjim bu kadarina yetti 🙂

   Genel olarak begendiyseniz ne mutlu.

Yorum Yap

E-mail adresiniz yayınlanmayacaktır. İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *

*