Uçuş Rötarında Tazminat Almak | Sequ'nun Seyahatnamesi
Anasayfa » Uçuş Tazminatı » Uçuş Rötarında Tazminat Almak
ucus-yolcu-haklari

Uçuş Rötarında Tazminat Almak

Son Güncelleme : 22 Aralık 2020

Blogumdaki yazılarımın hepsinde, yurt içinde ve yurt dışında gezip gördüğüm yerlerle ilgili birçok konudaki tecrübelerimi anlatırken bu kez, son dönemlerde sık sık yaşanan uçuş rötarları ve buna bağlı olarak insanların bu rötarlar karşısında ne gibi hakları olduğu ve havayolu şirketlerinden nasıl tazminat alabilecekleri konusundan bahsedeceğim.

Uçuşların rötar yapması durumundan başka uçuşun iptali ve uçağa kabul edilmeme durumlarında da tazminat alınabilse de, benim bugüne kadar tecrübe ettiğim yalnızca rötardan tazminat almak olduğu için bu yazımda yalnızca Sivil Havacılık yolcu hakları, uçak rötar yapınca yolcu hakları ve uçuş rötarında tazminat almak konularına değineceğim.

**Uçuş değişikliği ile ilgili mağduriyet yaşamışsanız Uçuş Değişikliğinde Tazminat Almak adlı yazıma göz atmanızı tavsiye ederim.

**Covid-19 salgınından dolayı yaşanan uçuş iptalleri, para iadesi, açığa alma ve bilet değişikliği konularında havayolu şirketlerinin uyguladıkları politikaları öğrenmek için Koronavirüs Kaynaklı Uçuş İptalleri yazımı okuyabilirsiniz.

Uçuş Rötar Şartları Nelerdir ?

Öncelikle bir uçuşta tazminat ve diğer hakların söz konusu olabilmesi için, planlanan kalkış saatinden “en az 2 saatlik” bir gecikmenin olması gerekmektedir. Bunun yanında, uçağın içinde beklemek de rötardan sayılıyor. Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM) Yönetmeliği’ne göre rötarın söz konusu olabilmesi ve buna bağlı olarak Uçuş Rötarında Tazminat Almak için;

a) 1500 kilometreden (1500 km dahil) daha kısa ve iç hatlardaki uçuşlar için 2 saat veya daha fazla,

b) 1500 ile 3500 (3500 km dahil) kilometre arası uçuşlar için 3 saat veya daha fazla,

c) 3500 kilometreden daha uzun uçuşlar için 4 saat veya daha fazla bir gecikmenin olması gerekir.

rötar tazminatı

Uçuş Rötarında Tazminat Almak

Rötar Durumunda Yolcu Hakları Nelerdir ?

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nün yayınladığı güncel yolcu hakları, rötar saatine aşağıdaki şekilde belirlenmiştir :

Uçuşunuzda Rötar Olduysa

Uçuşu icra eden hava taşıma işletmesi uçuşun, planlanan hareket saatinden itibaren,

✔️ 1500 kilometreden daha kısa ve iç hatlardaki uçuşlar için iki saat veya daha fazla,

✔️ 1500 ile 3500 kilometre arası uçuşlar için üç saat veya daha fazla,

✔️ 3500 kilometreden daha uzun uçuşlar için dört saat veya daha fazla, tehir edilmesini beklediğinde, yolculara İkram ve Haberleşme Haklarını teklif etmek zorundadır.

2-3 saat arası rötar : 2 ila 3 saat arası rötarlarda makul ölçüde sıcak ve soğuk içecekler ve bu hizmete ek olarak ücretsiz olarak süre kısıtlaması olmaksızın iki telefon görüşmesi, faks mesajı veya e-posta hizmeti,

3-5 saat arası rötar : 3 ila 5 saat arası gecikmelerde sıcak ve soğuk içecekler ile günün zamanına göre kahvaltı veya yemek ve bu hizmetlere ek olarak ücretsiz olarak süre kısıtlaması olmaksızın iki telefon görüşmesi, faks mesajı veya e-posta hizmeti,

5 saat ve üzeri rötar : 5 saat ve üzeri gecikmelerde sıcak ve soğuk içecekler ile günün zamanına göre kahvaltı veya yemek, ilave sıcak ve soğuk içecekler ile ilave hafif ara yemeği ve bu hizmetlere ek olarak ücretsiz olarak süre kısıtlaması olmaksızın iki telefon görüşmesi, faks mesajı veya e-posta hizmeti.

**Rötar en az beş saat olduğunda, yolcu, bilet ücretinin iadesini ve seyahatinin başlangıç noktasına ücretsiz götürülmesini isteme hakkına sahiptir. Beklenen hareket saati, önceden ilan edilmiş hareket saatinden sonraki gün veya günler içerisinde olduğu takdirde, yolcuların ücretsiz Barınma ve Ulaşım Hakkı vardır.

Uçuşunuzda İptal Edildiyse

Uçuşu iptal edilen yolcular iptalden haberdar ise yolcuya;

✔️ Bilet ücretinin iadesi ve seyahat başlangıç noktasına ücretsiz götürülmesi,

✔️ Son varış yerine güzergah değişikliği sağlanması,

✔️ Uygun göreceği daha sonraki bir tarihte, benzer taşıma şartları altında güzergâh değişikliğinin yapılması, seçeneklerinden biri sağlanır.

**  Ayrıca yolculara İkram, Haberleşme, Konaklama ve Ulaşım Hakkı sağlanır.

 • Yolcular,  planlanan hareket zamanından 14 gün ila 7 gün öncesinde iptalden haberdar edilmedikleri, kendilerine planlanan hareket saatinden en fazla iki saat önce kalkışlarına ve son varış yerlerine planlanan varış saatinden en fazla dört saat sonra ulaşmalarına olanak veren güzergah değişikliği teklif edilmediği sürece, “tazminat alma hakkına sahiptir.”
 • Planlanan hareket saatinden 7 günden kısa zaman öncesinde iptalden haberdar edilmedikleri ve planlanan hareket saatinden en fazla bir saat önce ayrılmalarına ve son varış yerlerine planlanan varış saatinden en fazla iki saat sonra ulaşmalarına olanak veren güzergah değişikliği teklif edilmediği sürece, “tazminat alma hakkına sahiptir.”
Yolcu Rötar Hakları

Uçuş Hakları – Rötar ve İptal Tazminatı

Uçağa Kabul Edilmediyseniz

Geçerli belgelerinizle zamanında gelmenize rağmen veya arz fazlalığı nedeniyle uçağa kabul edilmediyseniz; havayolu şirketi tarafından, rezervasyonundan feragat edecek gönüllüler bulmak için duyuru yapılır. Gönüllülere,

✔️ Bilet ücretinin iadesi ve seyahat başlangıç noktasına ücretsiz götürülmesi,

✔️Son varış yerine güzergâh değişikliği sağlanması,

✔️ Uygun göreceği daha sonraki bir tarihte, benzer taşıma şartları altında güzergah değişikliğinin yapılması, seçeneklerinden biri sağlanır.

** Yolcuların iradeleri dışında uçuşa kabul edilmemeleri durumunda; Tazminat Hakkı, Bilet Ücreti İadesi veya Güzergâh Değişikliği Hakkı, ayrıca İkram, Haberleşme, Konaklama ve Ulaşım isteme hakkı vardır. Ayrıca yolculara bedelsiz olarak “Uçuşunuz Rötar Olduysa” kısmında belirttiğim imkanlar sağlanır:

Rötar durumundaki hakları genel hatlarıyla buraya yazdım. Daha fazla bilgi için Sivil Havacılık Yolcu Haklarına Dair Yönetmeliği okumanızı tavsiye ederim. (İndir)

ÖNEMLİ NOT : Rötarlar durumunda mevzuatta belirtilen hak talepleri yalnızca yakın zamanda icra edilen uçuşları kapsamıyor. Çeşitli sosyal platformlarda fikir alışverişi yaptığım kişiler 36 ay öncesine (3 yıl) kadar olan uçuşlardan da tazminat alınabileceğini belirttiler. Öyle ki ben de, Mayıs 2016’da gerçekleştirdiğim uçuşumdan yalnızca birkaç gün önce tazminat kazandım. Bunun detaylarını yazının ilerleyen bölümlerinde yazacağım.

Rötar Durumunda Tazminat Tutarları Ne Kadar ?

Yukarıda bahsettiğim durumların oluşması halinde yolcuların iç hat uçuşlarında 100 Euro tazminat almaya hakları vardır. Dış hat uçuşlarında ise;

a) 1500 kilometre veya daha kısa tüm uçuşlar için 250 Euro’nun Türk Lirası cinsinden karşılığı,

b) 1500 ile 3500 kilometre arası uçuşlar için 400 Euro’nun Türk Lirası cinsinden karşılığı,

c) 3500 kilometreden daha uzun uçuşlar için 600 Euro’nun Türk Lirası cinsinden karşılığı,

ÖNEMLİ TAVSİYE : Eğer tazminata hak kazanmışsanız sizden önce Euro hesabı istiyorlar. TL ya da Dolar hesabı da oluyor ama bileti hangi gün satın almışsanız o dönemki TCMB döviz kuruna göre paranız yatırılıyor. Mesela ben bileti aldığımda 1 Euro = 3,22 TL idi. TL hesabı verseydim bu kurdan yatıracaklardı. Euro hesabı verdiğim için kazandığım tazminatı direkt olarak Euro cinsinden yatırdılar. Yani şimdi bu parayı bozdurmaya kalksam 1 Euro = 3,90 TL civarı. Kapiş? 🙂

Uçuş Rötarında Tazminat Almak

“Rötar Durumunda Tazminat Nasıl Alınır” konusuna gelirsek, yukarıda bahsettiğim şartlar sağlandığında tazminat almak için iki adım bulunuyor :

1. ADIM : İlk olarak yapmanız gereken şudur :  Uçuşu icra eden havayolu ile iletişime geçip başınızdan geçen durumu şikayet olarak yazın. Yazının sonuna da “Mevzuatta belirtilen hakların tarafıma iadesini talep ediyorum” gibisinden bir cümle ekleyin. Şikayetinizi yazıp gönderdikten sonra ekranda bir “Takip No” belirecek. Bu kodu bir yere kaydedin. Gerçi daha sonra size gelecek mailde de görünür ama siz yine de kaydedin.

Bundan sonra yapmanız gereken tek şey ise şikayetinize gelecek cevabı beklemek. Eğer gelen cevapta klasik olarak “teknik ve operasyonel nedenlerle” vs zırvalanıp şikayetinizin olumsuz olarak değerlendirildiği yazıyorsa zaman kaybetmeden 2. adıma geçiyoruz.

2. ADIM : Olumsuz yanıtı aldıktan sonra hemen http://yh.shgm.gov.tr/ adresine giriyoruz ve şikayet oluşturuyoruz. Çıkan ekranda 1. adımda size uygun olan başvuru konusunu seçip dosya no kısmına yukarıda bahsettiğim takip kodunu yazıyorsunuz. Sonraki adımlarda ise uçuşunuzun detaylarını, kişisel bilgilerinizi ve ilgili havayolu hakkındaki şikayetiniz ile ilgili kısımları doldurup formu gönderiyorsunuz ve arkanıza yaslanıyorsunuz.

ÖNEMLİ NOT : Uçuş bilgilerinizi unuttuysanız, ilgili havayolunun sitesinden varsa üyelik bilgilerinizle giriş yapıp geçmiş rezervasyonlarınızı görüntüleyebilirsiniz.

Rötar Tazminatı için Örnek Metin

Her ne kadar ben, çok bilmişlik taslayıp aşağıdaki örnek metni kullanmayıp yukarıda anlattığım şekilde şikayetimi yazdıysam da, sosyal bir platformda uzman bir arkadaşın paylaştığı örnek metni paylaşıyorum. Özellikle, “ne yazacağız”, “nasıl bir metin kullanmalıyız” diyen arkadaşlara faydalı olabilir.

Sayın ………..  Havayolu Şirketi Yetkilisi

…./…../….. tarih ve …. sefer sayılı İstanbul Sabiha Gökçen – ……….. seferi yolcusuydum. Uçağım benim dışımdaki sebeplerden …. saat rötar yaptı. Rötar veya iptalin sebebinin şirketinizce öngörülebilir sebepler olduğunu düşünüyorum. Gecikme nedeniyle maddi ve manevi zararlarım oldu. Ancak bunların ötesinde Resmi Gazete Tarihi: 03.12.2011 Resmi Gazete Sayısı: 28131 HAVAYOLU İLE SEYAHAT EDEN YOLCULARIN HAKLARINA DAİR YÖNETMELİK ile yürürlüğe giren ve uluslararası sivil havayolu taşımacılığı anlaşmaları hükümleri gereği uygulanması gereken tazminat ve hakların tarafıma teslimini rica ederim.

Zararlarımın ve mevzuattan doğan haklarımın 3 gün içerisinde tarafıma ödenmemesi durumunda yasal yollara başvuracağımı saygıyla tarafınıza iletirim.

Şirketinizce yönetmeliğin 6-7-8-9-10 vd. Maddeleri gözetilerek işlem yapılmasını ve taleplerimin karşılanmasını aksi takdirde yasal yollara başvuracağımı saygıyla bildiririm.

…/…./……

İsim – Soyisim

Hangi Durumlarda Tazminat Alınamaz ?

Sivil Havacılık Yolcu Haklarına Dair Yönetmeliğe göre, uçuşu icra eden hava taşıma işletmesinin çalışmasını etkileyen özellikle siyasi istikrarsızlık, ilgili uçuşun gerçekleştirilmesine uygun olmayan olumsuz hava şartları, doğal afetler, güvenlik riskleri, beklenmedik uçuş emniyeti noksanlıkları ve grev gibi durumlarında tazminat ödenmez.

Kendi Yaşadığım Durum

Mayıs 2016’da Balkanlar gezisi için bindiğim Üsküp uçağım 2 saat 14 dakika geç kalkmıştı. Tatilden döndükten sonra, rötarlarıyla meşhur bir havayolunun müşteri hizmetlerine yazmış, ancak olumsuz yanıt aldıktan sonra daha uğraşmamıştım. Çünkü SHGM’ye şikayetten bihaberdim. Sonra, sosyal platformlardaki paylaşımları gördükten sonra işin peşini bırakmadım ve neredeyse 1 sene sonra tekrar bu havayolu ile iletişime geçtim.

Tazminat talebim için beklediğim olumsuz yanıtı aldıktan sonra hemen takip numarası ile http://yh.shgm.gov.tr/ adresinden 16 Mart 2017 günü şikayet talebi oluşturdum ve tam 13 gün sonra bahsettiğim havayolu tarafından arandım ve 250 Euro tazminat kazandığımı öğrendim. Bu tarihten iki gün sonra da para hesabıma yatırıldı.

ÖNEMLİ NOT : Yukarıda bahsettiğim gibi Euro hesabı verirseniz, kazandığınız tazminat hesabınıza Euro cinsinden yatıyor. TL ya da Dolar hesabı verirseniz, bileti satın aldığınız kurdan hesaplanarak size yollanıyor.

Sonsöz

Umarım Uçuş Rötarında Tazminat Almak konulu bu yazım sizler için faydalı olmuştur. Ortada gerçekten bir mağduriyet varsa haklarınızı öğrendikten sonra kesinlikle başvurmanızı tavsiye ediyorum. Burada olay para değil. Bu sorunu yaşayan herkes bu şekilde hakkını arasa belki rötarlar azalır ya da müşterinin veli nimet olduğunu anlarlar. Belki her şey daha düzgün olur ve  havayolu şirketleri istedikleri gibi at koşturamaz.

Sevgiler, saygılar.

NOT : Eksik anlattığım kısımlar var ise daha tecrübeli arkadaşlar yorum kısmında daha fazla detay verirse daha çabuk sonuca varılabilir.

Seyahat fotoğraflarım ve videolarım için beni sosyal medya hesaplarımdan da takip edebilirsiniz.

INSTAGRAM : @seqununseyahatnamesi

FACEBOOK : https://www.facebook.com/seqununseyahatnamesi

YOUTUBE : http://www.youtube.com/Seqununseyahatnamesi

203 yorum

 1. sercan

  Öncelikle herkese merhaba. Çok bilgilendirici bir yazı. Sizin sayenizde böyle bir hakkımız olduğunu öğrendim, teşekkür ederim.

  19.07.2021 tarihinde sabah 07.00’de kalkacak olan İzmir-Adana seferini yapan uçağım 3 saatlik bir gecikme yaşadı ve saat 10’da kalktı. Rötar için gerekçe olarak da uçağın yurtdışından gelmesi gösterildi. yaşanan bu 180 dakikalık rötar için tazminat talep edebilir miyim. Teşekkürler.

  • Sequ
   Sequ'nun Seyahatnamesi

   Merhaba,
   Uçağın nereden geldiği sizin sorununuz değil. Dolayısıyla, hemen tazminat talebinde bulunun.
   Sonucu buradan bildirirsiniz.
   Kolay gelsin.

   • sercan

    yukarıda belirttiğiniz gibi ilgili firmaya şikayet formu gönderdim. Bugün itibariyle mail üzerinden cevap vermişler. Yazıda “SHY Yolcu yönetmeliğinin 6. ve 9. maddesinin askıya alınmasından dolayı talebinize olumlu yanıt veremediğimizi iletmek isteriz.” şeklinde bir ibare var. Gerekli yönetmelikleri açıp okudum fakat tam anlamıyla doyurucu bir cevap aldığım söylenemez. Şimdi SHGM üzerinden bir şikayet formu oluşturacağım.

    • Sequ
     Sequ'nun Seyahatnamesi

     Havayolu şirketleri insanları aptal yerine koymaya alışmışlar ya da alıştırılmışlar. Zaten bu gibi durumlarda ben hiç havayolu şirketinin “tabi ki zararınız neyse ödeyelim” dediğini görmedim. Siz yine de SHGM’ye başvurunuzu yapın. Tazminat almanızı uygun bulurlar veya bulmazlar onu bilmem ama en azından şansınızı sonuna kadar deneyin. Örneğin, bana da benzer bir gerekçe sunmuşlardı. 6-7 ay önce yanlış hatırlamıyorsam tazminat aldım.
     Havayolu şirketleri kasten yanıltıcı bilgiler veriyorlar. Bir örnek daha vereyim. Tazminat kazandıktan sonra kendi kafalarına göre seyahat çeki düzenlemişlerdi. Ben de banka hesabıma nakit olarak göndermelerini istedim. Mevzuat gereği böyle bir uygulama olmadığını söylemişlerdi. Tam bir komedi. Sonra ne oldu. Tıpış tıpış banka hesabıma yolladılar. Hani gönderemiyordunuz ?
     Şimdi bir dosyam daha bekliyor ancak bu seferki neredeyse 3 ay olacak hala bekliyorum. SHGM’yi arayıp sordum 2-3 hafta önce dosyamın hala açık olduğunu ve inceleneceğini söylediler.

    • senem

     Merhaba, konu ile ilgili gelişmeler nasıl oldu, nelere dikkat etmemiz gerekiyor acaba güncelleyebilir misiniz?

    • Moonyt

     Ayni cevabi bugun bana da verdiler.Yaklasik 4 hafta once ucusum.bir gerekce gosterilmeden 4 saat ertelenmisti.Sozkonusu havayolu sirketi yonetmeligin askiya alinmasi.olayini kotuye kullaniyor. Askiya alinma alinma anlafigim kadariyla “covid nedeniyle ‘ iptal.edilen.ucuslar icin gecerli ve ayrica si anda ucus yasaklarida soz konusu degil, ucus yasaklari kalkali aylar dolayisiyla firmanin sure bakimindanda bir muafiyeti yok. Sgm ye sikayetimi yapacagim.

 2. Ahmet Eren Avci

  Merhaba
  11 aralıkta Pegasus’la Almatı İstanbul uçuşum 7 buçuk saat rötar yaptı. Rötar sebebi olarak hava muhalefetini gösterdiler. Ama aynı saatte THY nin Almatı İstanbul seferi rötarsız gerçekleşti. Önce havayoluna başvurup olumsuz cevap aldım. Sonra SHGM başvurdum. Bugün gelen cevapta Danıştayın yürütmeyi durdurma kararından dolaylı rötardan tazminat alamayacağım yazıyor başvurunuz olumsuz değerlendi diye. Gerçekten çok şaşkınım 7 buçuk saatlik bir rötar var. Sizce ne yapabilirim?

  • Sequ
   Sequ'nun Seyahatnamesi

   Merhaba,
   Benzer olay benim de başıma geldi. Yine Sabiha Gökçen – Trabzon uçuşumda 2 saatten fazla rötar oldu ardından uçuş iptal edildi. Ama aynı saatlerde başka firmaların uçuşları oldu. Bana da hava muhalefeti gerekçesiyle olumsuz cevap verildi ama Danıştay ile ilgili bir ibare geçmedi. Bence yarın SHGM’yi bir de telefonla ara, derdini anlat. Gerekirse yeniden başvuru oluştur. Şu an tek seçeneğin bu gibi görünüyor.

 3. cengiz

  merhaba , ucusum iptal oldu havamuhalefeti sebep gosterilerek. ama 20 dk arayla ayni rotada baska havayolunun ucusu vardi.yonetmelikleri okudum ve yonetmelik maddelerine gore hakli oldugumu dusunuyorum 1den fazla madde ile .ucus iptali ile ilgili bize bilgi dahi verilmedi . havalimanina gittigimizde ogrendik . 2 gun sonra idi en yakin ucus . pegasus konaklama ayarladi ama ara 2 gundeki harcamalarin yarisini oderim diyor. sivil havaciliga yazdim. cevap alamadim 5 hafta kadar . aradim az once biz size doneriz dediler 5 dk sonra arayip teklif edilen bedeli alin hava muhalefetinden dolayi tazminat alamazsiniz diyor. bedeli aldiktan sonra biz size bilgilendirme yapacagiz diyor. yonetmelige gore ucus iptali 7 gunden once bildirilmedi ve kurallara uygun ucus sunulmadi. shgmden donut alamiyorum sizce ne yapmaliyim ucus eindhoven-istanbul idi avrupa sivil havaciligina mi yazmaliyim yoksa cimer gibi ilgili kurumlara mi yazmaliyim, tavsiyelerinizi bekliyorum

  • Sequ
   Sequ'nun Seyahatnamesi

   CİMER’in ilgileneceğini sanmıyorum tekrar SHGM’ye yazın başınızdan geçenleri detaylıca ve arayabiliyorsanız tekrar arayın. Havayolu firması tazminat vermemek için hava muhalefeti olduğunu sebep gösteriyor ancak 20 dakika arayla başka bir havayolunun uçuşu vardı deyin. Hatta hangi uçuşsa onu da internetten bulmaya çalışın ve SHGM’ye iletin. Bir de bu şekilde deneyin bakalım.

   • cengiz

    20 dk sonra gerçekleşen uçuşun gerçekleştiğine dair 2 farklı siteden uçuş geçmişi ,uçuşlarının rotalarının benzerliğiyle beraber shgm’ye bildirdim.Pegasusun bir çok destinasyona yaptığı gibi önce istanbul -eindhoven uçuşu vardı. Bu uçak bizleri alıp geri dönecekti. Ama bizim uçuşumuzdan önceki uçuşta aynı şekilde iptal olmuş.5 haftadır geri dönüş alamayınca aradım ve aradığım kişi tam 9 dk sonra arayarak konuşmama dahi izin vermeden baştan savma bir yanıt verdi.Yani nasıl uzlaşılır bilmiyorum.SHGMye gönderdiğim dosya detaylı bir şekilde yaşanan her şeyi tek tek anlatan ve diğer uçuşuda belirten bir dosyaydı yinede bu şekilde davranmaları beni çok üzdü.

    • Sequ
     Sequ'nun Seyahatnamesi

     Bu konuyla ilgili bir gelişme var mı hocam ?

    • Sequ
     Sequ'nun Seyahatnamesi

     aynı olay geçen ay benim de başıma geldi. Trabzon-Sabiha Gökçen uçuşum hava muhalefeti sebep gösterilerek iptal edildi. Sizin anlattığınız gibi aynı saatlerde başka uçuşlar gerçekleştirilmesine rağmen tazminat talebim reddedildi.

 4. Yesim

  Merhaba,

  Geçen hafta THY ile olan Stuttgart-Istanbul SAW uçuşuma Istanbuldan teknik nedenlerden dolayı zamanında kalkmayıp Stuttgarta da zamanında varış yapmayan uçak yüzünden 2,5 saat gecikme bildirildi, uçak havalandığında normal saatinden 3 saat ve 7 dakika kadar toplam gecikme vardı. Internette haklarımı ararken yazınıza denk geldim, cok teşekkürler :).

 5. Ibrahim

  Başvurunuz değerlendirilmiş ve 400 Euro tazminat hakkı verilmiştir. İşletme konuya ilişkin ödeme ile ilgili tarafınıza bilgilendirme yapacaktır. Gereğini bilgilerinize rica ederim. SHGMden Bu mail geleli 10 gün oldu ancak henüz iletisime gecen olmadi ne yapmam lazim

 6. Özcan

  Merhaba ben 4 bilet aldim yurt ici 12 gun kala iptal edildi uçuşlar ve Her Hangi bir alternatif sunulmadı ne gibi haklarım olur

  • Sequ
   Sequ'nun Seyahatnamesi

   Hocam uçuş haklarınızı havayollarının ve SHGM’nin websitesinden araştırarak bulabilirsiniz.

 7. Ibrahim

  Merhaba ben Düsseldorf – Gaziantep arasinda 190 dakikalik rötar yasadim sizin dediğiniz gibi önce sun expresse basvurdum ancak ‘Yaşanan aksaklığın sebepleri havayolu olarak bizim elimizde olmayan nedenlerden dolayı meydana geldiği için EU261/2004

  yönetmeliğinin 5. maddesinin 3. paragrafına istinaden tazminat hakkınızın olmadığını belirtmek isteriz’ seklinde mail geldi. Sun-05409793 dosya numarasini SHGMye girdigimde gecersiz dosya numarasi diyor

  • Sequ

   Hocam merhaba,
   Dosya numarasını girerken Sun-05409793 şeklinde değil yalnızca 05409793 şeklinde girmen gerekir.

   • Ibrahim

    Öyle girmistim zaten. Bugün mail geldi SHGMden 400 euro tazminat hakkim varmış. Ne kadar sürer tahmini hesabima yatmasi

    • Sequ
     Sequ'nun Seyahatnamesi

     Oo süper. Hayırlı olsun. Valla hatırladığım kadarıyla süreçten sonuç almam iki hafta sürmüştü. Para da birkaç gün içinde yatmıştı.

     • Ibrahim

      Başvurunuz değerlendirilmiş ve 400 Euro tazminat hakkı verilmiştir. İşletme konuya ilişkin ödeme ile ilgili tarafınıza bilgilendirme yapacaktır. Gereğini bilgilerinize rica ederim. Bu mail geleli 10 gün oldu ancak henüz iletisime gecen olmadi ne yapmam lazim

 8. Busra

  Benimde bir sorum olacak, az once ucusum iptal/gecikme sebebiyle tazminatta bulundum. Ucusum 24 saat ertelendi ve hicbir bilgi verilmeden hemde. Simdi ucus iptallerinde de bilet ucretinin geri iade edildigini biliyorum. Ama benim durumumun hangisini kapsadigini cozemedim hala. Iptal mi rotar mi? Iptal ise bilet ucretinin geri iadesini de talep etmek istiyorum. Kendim cikamadim uc saat isin icinden.

  • Sequ
   Sequ'nun Seyahatnamesi

   Merhaba,
   Mesela bir noktaya her gün ve aynı saatte olan uçuşları düşünürsek bugün olması gereken uçuşun yarına ertelenmesi bence uçuş iptaline girer. Bu rötar değildir diye düşünüyorum. Eğer uçuş numarası vs farklıysa zaten bunu saptamak kolay olur. Siz iptal için başvuru yaptıysanız doğru olması gerek. Derdinizi de iyi anlatabildiyseniz tazminat almamanız için bence bir sebep yok.

 9. nail

  merhabalar 12/08/2019 gunu istanbul Amsterdam ucakgin iz 4.20 fakika gec kalkti firma olumsuz cevap verdienen shgm basvurum bakalim ne olacak 6 kisiydik

 10. Mukadder

  Merhaba
  Ben 10 temmuz 2019 tarihinde istanbul caycuma icin bir bilet aldim.
  Ucagin kalkis saati 8.30 olacakti.
  Bu ucak 12 den sonra kalkti ve yolcularini kastamonuya indirdi. Ordan bizi otobusle alip kaldigimiz sehirlere dagitti.
  Rotarin sebebi hava sartlari degilde ucakta bir teknik arza oldugunu soylediler
  Bu konuda bana yardimci olabilirmisiniz.
  Atlas global bize zor anlar yasatti ve gercekten rezil bir yolculuktu
  Tsk ederim

  • Sequ
   Sequ'nun Seyahatnamesi

   Merhaba,
   Bu konuda yardımcı olacak bir durumum ya da bir pozisyonum yok öncelikle. Sadece şunu söyleyebilirim ki teknik arıza olduğu için tazminata hakkınız var. Çünkü anlattığınıza göre ortada bir mağduriyet söz konusu. Yapmanız gereken yazımı okuyup adımları takip edip SHGM’ye bildirmek ve sonrasında sonucu beklemek.

 11. Mukadder

  Merhaba
  Ben 10 temmuz 2019 tarihinde istanbul caycuma icin bir bilet aldim.
  Ucagin kalkis saati 8.30 olacakti.
  Bu ucak 12 den sonra kalkti ve yolcularini kastamonuya indirdi. Ordan bizi otobusle alip kaldigimiz sehirlere dagitti.
  Rotarin sebebi hava sartlari degilde ucakta bir teknik arza oldufunu

 12. ömer

  Merhaba
  ukrayna airlines tan 25.07.19 da ankara kiev ve kiev frankfurt 1 yetişkin 2 çocuk bilet aldım. 25.07.19 ‘daki ankara kiev uçuşu geçilkmeli kalktığından ve sonraki uçuşa yetişemiyeceğimden dolayı bizi aradılar ve uçuşu 27.07.19 a aldılar. Mail ile yazı gönderdim. 20 gün sonra herhangi bir tazminat olmayacağını fakat 1 yıl geçerli %25 indirim olacağı ile ilgili yazı geldi. Bi durum tazminatlıkmıdır.

  • Sequ
   Sequ'nun Seyahatnamesi

   Merhaba, bu durum tazminatlık tabi ama yurt dışı firmalarına bir yaptırım yapabiliyorlar mı bilmiyorum.

 13. Reyhan

  Merhaba sequ, bizim 21 Temmuz Adana İzmir uçusumuz 2 saat 40 dk
  27 Temmuz İzmir Adana uçusumuz önce 4 saat 25 dk ardından tekrar 3 saat 35 dk ertelendi. Boarding beklerken 15 dk daha ertelendi bu sırada kızım beklerken bankaların arasında takıldı düştü dudağı yarıldı kafası şişti yüzünde sırıklar oluştu. O kadar üzüldük ki zaten rötarlsrdan yıpranmıştık bu son nokta oldu. 20.50 olan uçuş yolcuların binmesine ragmen 21.30 olmuştu ancak hala harekete geçmemişti.
  Sonuç olarak satın alırken 13.50 görünen zaman indiğimizde 23.45 ti.
  Bu berbat günün ardından sorum şu. Dönüş için 2 ayrı erteleme oldu iki kez başvurabilir miyim ne dersiniz. O kadar kızgınım ki Mersine geldiğimizde gece 01. 30 amelyathanede kızımın dudağına 5 dikiş atıldı

 14. Ceyhan

  Merhaba sequ bey ben ve ailemden(3 kişi) 3,07,2019 tarihli malatya-İstanbul 15:25 Anadolu jet uçuşumuz sürekli rötar yaptı anonsu edilerek 19:00 ertelendi uçak geldi ama arızalı dediler ve arıza giderilemedi 23:30 civarı uçuşu iptal etmek zorunda kaldılar arızadan dolayı. Bizde biletimizi iptal ettirip gidiş dönüş full iade yapılacağını söylediler, fakat kendileri orda yapamadılar daha sonra alabilrsnz dediler bugün müşteri hizmetlerini aradım sadece gidişi o şekilde ödeyeceklerini onlardan da 5 er tl eksik yatıracaklarını dile getirdiler, annem hasta yaşlı, kardeşim %40 engelli mağduriyetimizi dile getirdim ama kabul etmediler 2 ayrı şikayet dosyası açtırdım. Burdan haber bekleyip sonuca göre mi sghm ye başvurmam gerekiyor acaba.

  • Sequ
   Sequ'nun Seyahatnamesi

   Merhaba,
   Evet size cevap geldikten sonra (muhtemelen olumsuz cevap gelecek) SHGM’ye başvurmanız gerekiyor. Umarım hakkınızı alırsınız. Bizleri de buradan bilgilendirirsiniz.

 15. Tkn

  Selam Sequ,
  Agustos 2018’de Milano-Istanbul ucusumuz 20 saat rotar yapmisti. Geceyi havayolunun karsiladigi bir otelde gecirdik. O aksam senin bu sayfandaki rehberi kullanarak sikayet kaydi olusturdum. Uzun ugraslar sonucu tazminat almaya hak kazandigimizi bugun haber aldim. 10 ay gecti ama sonu guzel bitti (:
  Yardimlarin ve rehberligin icin teşekkürler.

  • Sequ
   Sequ'nun Seyahatnamesi

   Selam Tekin,
   Süper bir haber bu. Sevin adına çok sevindim. Sanırım 250 Euro kazandın değil mi?
   Son zamanlarda havayolu şirketlerinin işgüzarlığı sonucu yürütmeyi kısmen durdurma kararı alınmıştı bu konuda ve genelde sonuçlar olumsuz oluyordu. Senin tazminat kazanman umut oldu bir bakıma.

   • Tkn

    Uçuşa konu havalimanları arası mesafenin 1500-3500 km arasında olması dolayısıyla kişi başı 400 Euro kazandık.
    Önce havayoluna başvurdum, red geldi. Hemen ardından SHGM’ye başvurdum ve oradan da red geldi. 10 gün içerisinde 2 red yemiştim.
    Ama yılmadım, oturdum 261/2004 sayılı AB yönetmeliğini baştan sona okudum. Bu yönetmelikte yolcu hakları ve rötar oluşması durumunda tazminatları detaylı olarak anlatılıyor. Bu kapsamda Avrupa Sivil Havacılık Konferansı’na başvuruda bulunabileceğimi öğrendim. (Web adresi https://www.ecac-ceac.org)
    Uçuşum İtalya kalkışlı olduğu için, bu konferansın İtalya üyesi ENAC’a mail üzerinden bir başvuru yaptım. Bu başvuruda, yaşadığım tüm olaylara ilave olarak bilet bilgilerimi ve yurtiçinde ilgili birimlere yaptığım şikayet kayıt numaralarını da ilettim. Sonra dönüş olmayınca ben de umudu iyice kestim, unuttum hatta başvurduğumu.
    Yaklaşık 10 ay sonra havayolundan bir mail geldi. İtalya’dan gelen yazıya istinaden tarafıma ödeme yapılacağını bildirdiler ve IBAN numaramı istediler. Bu gelen mail’in cc kısmında İtalyan yetkililer de bulunuyordu.

    Özet olarak, yurtiçinde hakkımı aradım ama bulamadım. Son umudum olan İtalyan ise yetkililer lehime karar verdiler doğal olarak. Yurtdışı kalkışlı bir uçuş olduğu için havayolunun yaptırıma maruz kaldıklarını düşünüyorum, zira İstanbul’dan Milano’ya uçarken böyle bir rötar yaşasam bu tazminatı alamazdım çünkü bu mevzuattan uçuşun kalktığı ülkenin sivil havacılık müdürlüğü bizzat sorumlu. Bu konferansın içinde Türkiye (SHGM) de bulunuyor ama yaşadıklarımız malum. Ama yurtdışı kalkışlı uçuşlarda hala tazminat alabiliyoruz, bunu öğrenmiş olduk.

    • Sequ
     Sequ'nun Seyahatnamesi

     Çok iyi. Azminizden dolayı tebrik ederim.

    • Zafer

     Sayın @Tkn Mesajınızın üzerinden çok zaman geçmiş ancak aynı durumu yaşadım sizinle. Düsseldorf-Ankara uçuşu 18 saatin üzerinde gecikti ancak başvurularıma hem Sunexpress hem de SHGM red cevabı verdi. Sonraki EU süreci için sormak istediğim bir kaç husus var. zfryvc@gmail.com üzerinden ulaşırsanız ve yardımcı olursanız çok sevinirim. Selamlar.

 16. Kemal

  Bende 8 saati gecen ucusum icin itiraz ettim fakat hem THY hemde SHGM den ret cevabi aldim. Gerekce asagidaki gibidir:

  Sn XXX , Genel Müdürlüğümüze yapmış olduğunuz başvuru incelendiğinde, Miami-İstanbul uçuşunuzun 8 saat 14 dakika gecikmeli gerçekleştirildiği ve yolculara ikram hizmeti sunulduğu anlaşılmıştır. Danıştay 10 uncu Dairesinde E.2015/4595 sayı üzerinden açılan davada, anılan Dairenin “…yürütmenin durdurulması isteminin kısmen kabulü ile Sivil Havacılık Genel Müdürlüğünün 02.09.2015 tarih ve HUD-2015/3 sayılı Yolcu Hakları Uygulama Esasları Genelgesi’nin “Genel Prensipler” başlıklı birinci bölümünün 9. maddesinin yürütmesinin durdurulmasına…” dair 17.05.2016 tarihli ve E.2015/4595 sayılı kararına davacı ve davalı tarafından itiraz edilmesi sonucunda, Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu’nun “…davacı itirazının kısmen kabulü ile Yolcu Hakları Uygulama Esasları Genelgesi’nin “Genel Prensipler” başlıklı birinci bölümünün 6. ve 9. maddesinin yürütmesinin durdurulmasına, davacının diğer maddelere yönelik itirazı ile davalı idarenin itirazının reddine…” dair 21/12/2016 tarihli ve 2016/1226 sayılı kararı verilmiştir. Bahse konu karar kapsamında anılan genelge ile belirlenen tazminat hakkı verilememektedir. Gereğini rica ederim.

 17. Vedat

  Diyarbakirdan izmire olan uçağım 5 saat 20 dakika rötar yapmıştır alabilir miyim?

 18. Adil Atilla Karasu

  Merhabalar..
  Değerli deneyim ve bilgi paylaşımları için teşekkürler. 28 mayıs günü (bugün) Atlasglobal firmasının Yerevan – İstanbul uçuşu 4 saat 10 dk. (şimdilik) operasyonel nedenlerle rötar halinde ve bu yorumu Hava alanından yazıyorum. Anladığım kadarı ile 400€ kişi başı tazminat hakkımız bulunmakta…
  Sorum şudur: Yukarıda 1. adım olarak hava yolu şirketine durumu ve tazminat talebimizi göndermemiz , gelen “takip no.” nu kaydetmemiz gerektiğini yazarak bu numaranın sonraki şikayet aşamasında gerekli olacağını yazmışsınız.
  Acaba havayolu şirketine söz konusu ilk başvuruyu hangi platformdan yapacağız? Bu noter kanalı ile mi olacak? Ve devamında bize takip no verilecek/gönderilecek?
  Bilgi verirseniz sevinirim.
  Selamlarla…

  • Sequ
   Sequ'nun Seyahatnamesi

   Facebook sayfam üzerinden cevaplamıştım ama buradan da yazayım başkaları da faydalansın diye. Once magdur oldugunuz havayolu sirketine yazacaksiniz. Oradan size gelecek olumsuz cevapta muhtemelen takip no gibi bir sey olacak. Sonra SHGM websitesinden (http://yh.shgm.gov.tr/) sikayet olusturup sonucu bekliyorsunuz hepsi bu. Noterlik vs bir durum yok.

 19. ata

  Merhaba, THY ile İstanbul Havalimanı aktarmalı Trabzon-İzmir uçuşum vardı. Trabzon-İstanbul uçuşu 1 saat 40 dakika rötar yapınca İzmir uçuşumu da kaçırdım ve beni bir sonraki uçuş tamamen dolu olduğu için 2 sonraki uçuşa koydu, bu yüzden İzmir’e 5 saat gecikmeli ulaştım. THY’ye tazminat için başvurdum ve 9 gün sonra bana 100 Euroluk seyahat çeki vereceklerini belirten bir maill aldım. Rehberiniz sayesinde aldım bu tazminatı teşekkürler 🙂

  • Sequ
   Sequ'nun Seyahatnamesi

   Süper bir haber. Sizin adınıza çok sevindim 🙂

  • kadir

   bende basvuru yaptım ama benimki iptal edilen ucuslarla ilgiliydi bakalım ne sonuc cıkacak… tazminat ile ilgili mail yukardaki mail gibimiydi yoksa baska bi yazi mi yazdiniz?
   tesekkürler…

 20. erkut

  selamlar
  10 gün önce pegasus uçuşum 5 saat 20 dk kadar rötar yaptı. pegasusa başvuru yaptım olumsuz cevap verdiler. sivil havacılık yolcu haklarına da sikayet ettim henüz dönüş olmadı bekliyorum. pegasusun olumsuz verdigi cevapta 2015 yılında danıstayın yürütmeyi durdurma kararı verdigi yönünde bilgi vardı. buna istinaden 2015 yılı sonrasında yurtici ucuslarında rötar yapıp tazminat alabilen var mı acaba? nasıl bir yol izlemeliyim?

 21. Murat Şen

  Bir sorum daha olucak 2018 Ekim ayında Pegasus Roma uçağı için otobüse bindirildik uçağın yanına kadar gittik uzun bir bekleyiş sonrası geri havaalanına geri döndük. 2 saat içerde bekletildikten sonra yeni bir uçak ile Romaya gittik ama 3 saat kadar bu işlemler sürdü bununla ilgili geriye dönük hak arayabilirmiyim.
  Uçakta içecek ve kruvasan hediye edilmişti.

  • Sequ

   Son kalkış saatiniz ile planlanan kalkış saati arasındaki zamanki farkı en az 2 saat olması durumunda tazminat alınabiliyordu en son SHGM’nin yolcu hakları mevzuatına bir göz atın. Sanırım artık tazminat için en az 5 saat şartı aranıyor. Ben de bir ara inceleyeceğim ve yazımı güncelleyeceğim gerekirse.

 22. Murat Şen

  Merhaba,
  Mayıs ayındaki uçuş saatim 3 saat 40 dk ileri alırmış diye SMS ile bilgi verdi Pegasus.
  Bu durumda herhangi bir hakkımız oluyor mu. Sabah 8:50 uçağım 12:30 olmuş.
  Bu durumla karşılaşan oldu mu hiç?

  • Sequ
   Sequ'nun Seyahatnamesi

   MErhaba,
   SHGM’nin yolcu hakları mevzuatına göre uçuş değişikliği bilgisinin 7 günden daha az sürede verilmesi durumunda tazminat hakkı doğuyor. Sizin durumunuzda tazminat hakkı yoktur.

   • Murat Şen

    Yeni bir gelişme oldu Pegasustan arayıp değişiklik hakkım olduğunu ilettiler bende gidiş günümü değiştirdim 🙂

 23. Aytaç Gözüpek

  Böyle yazıları görmek gerçekten güzel. 150’ye yakın da yorum olmuş. Keşke herkes var olan haklarını bilse ve üşenmeyip talep etse.

 24. Yasin

  Merhaba. İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanından 09.02.2019 saat 09.35 te Ankara Esenboğa’ya Anadolujet firma firması ile yapacağım uçuş ayni günün öglen saati 13.45 e ertelendiğini mesaj attılar. Yani 4 saat 10 dakikalik bir gecikmeyi 8 gün önceden haber vermisler cagri merkezimizi arayabilirsiniz demisler. Bu 8 gun onceden haber vermeleri tazminat hakkimi etkiler mi sizce? Belki bilet degistirme iade hakki verirler ama ben dedikleri saati bekleyip o saatte uçsam tazminat alabilir misiyim? ;))

 25. zeynep gürel aktaş

  merhaba, biz de 26 aralık 2018 de sunexpress ile ankaradan münihe aktarmasız yolculuk yapacaktık ancak uçağa bindirildikten sonra teknik bir arıza olduğu, arızanın giderilmeye çalışıldığı anons edildi ve uçaktan tekrar indirildik, esenboğa havalimanında 4 saat bekledikten sonra uçağa tekrar alındık ve aynı uçakla uçtuk. Sunexpresse şikayette bulundum ve tazminat talep ettim, gelen yanıtta ab havacılık yönetmeliğine göre uçuş yapan firmanın ab de merkezinin olması gerektiği ve sunexpressin merkezinin türkiyede olduğu için tazminat alamayacağımızı yazmışlar, bu doğru mu bu durumda tazminat hakkımız varmı?

 26. Efe

  Merhaba, yazınız için teşekkürler. Az önce başıma geleni sormak istiyorum. İstanbul aktarmalı İzmir-Selanik uçuşumda İstanbul’dan Selanik’e hareket etmesi beklenen uçak için önce 30dakika gecikme olacağı bildirildi. Süre dolumundan sonra da boarding için otobüse bindikten sonra herkesi geri indirdiler, Selanik’teki hava koşulları nedeniyle sefer iptal edildi. 20:15e uçak koyduklarını söylediler ama İzmir’den geliyorum ve günü birlik seyahat olduğu için hem hazırlıksızım, hem yarın İzmir’de fabrikada misafirim olacak, hem de Yunanistan’da görüşme yapacağım kişinin bu haftaki tek uygun günü bugün. Plan program mahvoldu kısacası. Üstüne de İstanbul’a kadar geldik boşa. Tazminat alabilir miyim bu durumda? Ne yapmam gerekir?

  • Sequ
   Sequ'nun Seyahatnamesi

   Merhaba Efe. Bildiğim kadarıyla hava koşullarından dolayı olan rötarlarda tazminat hakkı yok. Ancak, mağdur olduğunuz her şekilde belli. Yine de şansınızı deneyin ve başvurun. SHGM’den başvuru oluştururken mağduriyetinizi ayrıntılı şekilde dile getirin. Onun dışında yapacak bir şey bulunmuyor.

 27. Mustafa

  Merhaba,
  Geçen hafta ben de Anadolu Jet yurt içi seyahatimde kalkıştan 20 dk önce duyurulan 3 saat rötar şokuyla karşılaştım. Teknik sorun dediler, operasyonel sorun dediler, net bir açıklama yapmadılar. Yukarıdaki metne göre bir şikayet mektubu ile bildirimde bulundum ama olumsuz yanıt aldım. SHGM’ye durumu aktardım. Gelen sonuca göre sizleri bilgilendireceğim.
  Yazınız için çok teşekkürler. İki yıldır insanların yorumlarıyla, sizin de yanıtlarınızla yazıyı güncel tutmanızdan dolayı da tebrik ederim 🙂

  Sevgiler.

  • Sequ

   Rica ederim. Herkes bilgilensin, faydalansın. Umarım olumlu sonuçlanır. Bizleri buradan bilgilendirirsiniz.

   • Mustafa

    3 haftanın ardından SHGM’den gelen yanıt:

    Sayın İlgili, Danıştay 10 uncu Dairesinde E.2015/4595 sayı üzerinden açılan davada, anılan Dairenin “…yürütmenin durdurulması isteminin kısmen kabulü ile Sivil Havacılık Genel Müdürlüğünün 02.09.2015 tarih ve HUD-2015/3 sayılı Yolcu Hakları Uygulama Esasları Genelgesi’nin “Genel Prensipler” başlıklı birinci bölümünün 9. maddesinin yürütmesinin durdurulmasına…” dair 17.05.2016 tarihli ve E.2015/4595 sayılı kararına davacı ve davalı tarafından itiraz edilmesi sonucunda, Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu’nun “…davacı itirazının kısmen kabulü ile Yolcu Hakları Uygulama Esasları Genelgesi’nin “Genel Prensipler” başlıklı birinci bölümünün 6. ve 9. maddesinin yürütmesinin durdurulmasına, davacının diğer maddelere yönelik itirazı ile davalı idarenin itirazının reddine…” dair 21/12/2016 tarihli ve 2016/1226 sayılı kararı verilmiştir. Bahse konu karar kapsamında anılan genelge ile belirlenen tazminat hakkı verilememektedir. Gereğini bilgilerinize rica ederim.

 28. SEMİH

  Merhaba bende 13/01/2019 Tarihli Bükreş – İstanbul – izmir Aktarmalı Uçuşumda
  istanbul İle İzmir Arasındaki Olan Bölümde
  İstanbul Çıkışında 3 Saat 45 dakika Rötar Yaptı
  bU saat İçinde Uçak İçinde 45 Dakika Bekledik
  Sorun İse Uçağın Teknik Arızası Denildi.
  evet Gercektende Elektrik teknik Arızası İdi
  Bende Dönüş Uçağımı Bir Sonraki Gün Sabah
  Yaparak Ücretsiz şekilde Değiştirdim
  Ve Bana Otel Konaklama – Transfer İçin Yardımcı Oldular !
  Bu Durumda Ben Bu Geçikmeden Dolayı Tazminat Talep Edebilirmiyim
  Teşekkürler

  • Sequ

   Merhaba,
   Otel ve konaklama için yardımcı olmuşlar, o yüzden emin değilim ama bir mağduriyet var ise başvurmayı deneyebilirsin. Sonuçta gidilen yerde çok önemli bir toplantı vs kaçırılmış olabilir.

 29. Hüseyin

  Merhabalar. Bende bugün itibari ile yurtdışı için 4saat 40 dakikalık bir rötar yaşadım. Sayfanın başındaki dilekçe örneğini kendi bilgilerimle doldurdum. Selçuk beyin dediği siteyi eğer ki sonuç alamazsam degerlendirmek istiyorum. Paylasirsaniz sevinirim. Bende gelişmeleri buradan yazacağım.

 30. Levent

  Merhabalar 2015 yılında Barcelona İstanbul Pegasus ile olan ucusum 3 saat ertelendi bundan birşey çıkar mı

 31. Erhan Güner

  Allah razı olsun hocam böyle bir yazı yazdığın için. 3-4 ay önce benim de Paris uçağım 3,5 saat rötar yapmıştı. Ben de şansımı deneyeceğim.

 32. fikret

  merhaba öncelikle bu yazı için teşekkür ederim benim sorum http://yh.shgm.gov.tr bu sitede benim uçuş yaptığım firma yok yani airasia ile uçuş yapmıştım sitede bu firma yok acaba belirli firmalaramı şikayet oluşturabiliyoruz..

  • Sequ
   Sequ'nun Seyahatnamesi

   Belirtilen websitesinde uçuş yaptığınız firmanın olmaması durumunda nereye başvuru yapılır bilemiyorum. Havayolu şirketine mağduriyetinizi bildiren bir mail atmaktan başka çare yok sanırım.

 33. Damla

  Dün akşam Kayseri – İzmir uçağımız sis nedeniyle iptal edildi. Ancak aynı saatlerde İzmir’e diğer uçaklar iniş yaptı. Yeni uçuş saati 13 saat sonraya verildi. Normalde 00.40’ta inmemi gereken İzmir’e 14.40’ta indik. Pazartesi günü kimse işine gidemedi, herkes gece yarısı perişan oldu. Tazminat hakkımız sizce var mı? Şimdiden yardım için teşekkürler

 34. Kemal

  Öncelikle teşekkürler çok güzel bir rehber hazırlamışsınız. 9 saatlik rötar için THY’den red aldıktan sonra SHGM’ye başvurdum ve başvurum olumlu sonuçlandı. 400 Euro tazminat kazandım. Ancak THY bana gönderdiği mailde bir elektronik kayıt numarası iade çeki (EMD) numarası yollamış. Altta da şöyle maddeler var: -EMD düzenlenme tarihi itibari ile 1 yıl içinde yukarıda bahsedilen işlemler için kullanılabilir.

  -EMD sadece Türk Hava Yolları uçuşlarına ait satış işlemlerinde kullanılabilir.

  -EMD üzerinde isim değişikliği yapılması ve/veya farklı kişiye devredilmesi mümkün değildir.

  -EMD online işlemlerde kullanılamaz.

  -EMD düzenlenme tarihi itibari ile 2 yıl içinde Türk Hava Yolları satış ofisleri tarafından iade edilebilir.

  Bu 400 Euro ile illaki THY’den bilet mi alacağım? IBAN numarası istemediler çünkü benden.

  • Sequ

   Sizin adınıza sevindim hocam. Valla EMD ile ilgili bir bilgim yok. 400 EURO’luk tazminatı çek şeklinde vermemişlerse yakın zamanda arayıp IBAN no.nuzu isterler diye düşünüyorum. İlla ki THY’den alma zorunluluğu olamaz bence.

 35. Can Atach

  Merhaba, harika bir site olmuş. tebrik ediyorum. Sizlere bir sorum olacak. Rusya’nın Omsk kentine gitmek için maalesef THY’nin ucuşu olmadığı için Air Astana’dan gidiş dönüş bilet aldım. 11 Aralık 2018 tarihli uçuşun bir gün sonrasına değiştirildiği mesajı geldi. Ankara’da yaşadığım için dönüş biletimide dönüş saatine göre istanbul Ankara olarak THy’dan satın aldım. Tabiki bu iptal sonucunda İstanbul Ankara uçusunuda kullanamayacağım ve yeni bir bilet almam gerekecek. Air Astana istersem uçuşun ıadesini yapabileceğini belirtti ama İstanbul Ankara biletindeki mağduriyetimi kariılamayacaklarını belirttiler. Bileti Air Astana’nın sitesinden aldım. O günkü uçuş komple kaldırılmış ve bana sunulan bir gün sonraki uçuşun aktarma bekleme saati 6. Daha önce değişik saat seçimi sunulurken, bir uçuşa indirilmiş. Yani aldığım biletin tüm özellikleri aldığım biletle alakası yok. Adamlar son derece soğuk biçimde, robot gibi, iki seçeneğim olduğunu yazmışler: ya deşikliği kabul edeceğim yada ıade alacağım. Benim aldığım biletin aktarma bekleme saati iki saati. Bileti mecburen kabul etmek zorundayım veya iade alacağım. İade birşey ifade etmiyor. Tüm seyahat planım değişti ve iş toplantımı kaçıracağım. Kısacası hem yeni iç hat biletinin ücreti hemde yabancı müşterilerimle olan toplantıyı kaçıracağım. Sizlerin tecrübeleriniz doğrultusunda, herhangi tazminat hakkım yada en azından iç hat yeni bilet kadar ödeme hakkım olabilir mi? Bu durum o kadar kanıma dokundu ki sizlere yazmak istedim. Bir bilet aldıktan sonra, yapılan değişikliğin cezasını yolcu mu çekiyor? Yolcunun hakları nelerdir? Cevabınız için şimdiden teşekkür ediyorum.

  • Sequ
   Sequ'nun Seyahatnamesi

   Yani normal şartlarda tazminat hakkınız Air Astana için olmalı. Ancak, farklı firma olduğu için iç hat uçuşundan alamazsını diye biliyorum. Sonucun ne olacağını bilemem ama siz şikayetinizi yine de yapın.

 36. Cansu

  Merhabalar,
  Tıpkı diğer yolcular gibi ben de şu şekilde bir red aldım: 20 saat 32 dakikalık gecikmeli gerçekleştiği tespit edilmiştir. Hava taşıma işltemesi SHY-YOLCU kapsamında yolculara hizmet hakkı verdiği anlaşılmıştır. Danıştay 10 uncu Dairesinde E.2015/4595 sayı üzerinden açılan davada, anılan Dairenin “…yürütmenin durdurulması isteminin kısmen kabulü ile Sivil Havacılık Genel Müdürlüğünün 02.09.2015 tarih ve HUD-2015/3 sayılı Yolcu Hakları Uygulama Esasları Genelgesi’nin “Genel Prensipler” başlıklı birinci bölümünün 9. maddesinin yürütmesinin durdurulmasına…” dair 17.05.2016 tarihli ve E.2015/4595 sayılı kararına davacı ve davalı tarafından itiraz edilmesi sonucunda, Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu’nun “…davacı itirazının kısmen kabulü ile Yolcu Hakları Uygulama Esasları Genelgesi’nin “Genel Prensipler” başlıklı birinci bölümünün 6. ve 9. maddesinin yürütmesinin durdurulmasına, davacının diğer maddelere yönelik itirazı ile davalı idarenin itirazının reddine…” dair 21/12/2016 tarihli ve 2016/1226 sayılı kararı verilmiştir. Bahse konu karar kapsamında anılan genelge ile belirlenen tazminat hakkı verilememektedir. Gereğini bilgilerinize rica ederim.
  Sormak istediğim husus şu; Danıştay eğer yürütmenin durdurulması kararı vermişse yurtdışı bağlantılı hukuk bürosu tazminatı nasıl alıyor? Biz 9 kişi yolculuk yaptığımız için bu tip bir vekalet ücreti bizim içim masraflı olacak. Bu konuda bir bilgisi olup bana tavsiye vermek isteyen olur mu acaba?

  • Sequ

   Bu cevap size THY’den mi geldi yoksa SHGM’den mi?

  • Selcuk

   Merhaba arkadaslar sanirim aciklamalarim pek net anlasilmadi siz yukarda bahsettigim hukuk firmasi ile iletisime gecip durumu izah edin ilk basta sizden kimse tazminat yada vekalet gibi herhangibir ucret talep etmiyor tazminati almaya hak kazandiginiz taktirde sadece alinan ucret uzerinden bir miktar komisyon alinip ucretin geri kalani hesabiniza yatiriliyor. Turkiye’ den bu islemi yapmak isterseniz bizimde bazi hukuk burolarimiz bu islemi yapabilecegini soyluyor fakat onlarda noterden onlara vekalet verdiginiz taktirde bu islemi yapabileceklerini soyluyor halbuki yurt disindaki hukuk firmasi size gondermis oldugu bir belgeyi imzalayarak kendilerine mail yada baska sekilde ulastirmanizi istiyor ondan sonra tum sorumluluk onlarda islemleri bir kac gunde yapiyorlar.

 37. FT

  Merhaba,
  16.09.2018’de ESB Ankara dan 21:05 te kalkması gereken uçak 17.09.2018’de 01:30 da kalkış yaptı. Yani 4 saat 25 dak. gecikme oldu. Bizlere gece yarısı yemek sıcak soğuk içecek verildi. Firma tarafından imzalı Yolcu bilgilendirme formu dağıtıldı. Luton Londra hava alanına vardığımda ofis olmadığını örendik. E-mail yolu ile tazminat başvurusunda bulundum. Kalkış yeri Türkiye AB ülkesi olmadığından tazminat hakkımız olmadı cevabını aldık. SHGM Ankara gittim danışmaya ne için geldiğimi söyledim biraz beklettiler ve içeri alınmadım.
  Selcuk beyin vermiş olduğu adrese mi yazayım.
  Teşekkürler
  [review]

 38. Tolga

  TÜrk hava yollari ile Istanbul Karlsruhe ucusum teknik ariza nedeniyle 219 Dakika gecikti.
  THY e durum anlatacagim bi platform yok (Takip numarasi alabilecegim) sadece Telefon servisleri var. Bilgilendirirseniz sevinirim.

  • Sequ

   THY’ye mail atmayı denediniz mi?

   • Tolga

    Evet Ama THY e göre SGHM 05 Nisan 2017 de Yürütmeyi durdurma karari aldigindan gecikmelerde tazminat ödemesi yapilmamaktadir. Ayrica bana verilen cevapta 3 saat 35 dakika gecikme oldugu söylendi ama ayni ucakta ucus yapan arkadasima da 4 saat 34 dakika söylendi. Bunun üzerine THY nin mailini cevapladim ve konuyu SGHM sikayet edecegimi dile getirdim ve ayrica yolculara farkli farkli cevaplar vererek dalga gectiklerini dile getirdim. Bugün gelen cevapta su: “THY tarafindan icra eden Türkiye cikisli seferlerde operasyonel ya da teknik nedenlerlerden dolayi 24 saat veya üzeri gecikmeler icin tazminat basvurulari degerlendirilecektir. Sizin basvuru süreniz 4 saat oldugundan talebiniz olumsuz degerlendirilecektir.”
    Bende 2 gün önce SGHM ye internet üzerinden sikayet ettim.
    Yapmam gereken sizce baska bi olay var mi? Mesela THY nin gönderdigi 2. Mail icinde tekrar sikayet etsem mi SGHM ye?

    Yorumunuz icin simdiden tesekkürler.

    • Sequ

     Anlaşılan THY kafasına göre “tazminat verilemiyor” deyip mağdur olan yolcuları bu haklarından vazgeçirmek istiyor.

     SHGM’ye şikayet bildiriminde bulunduysanız cevap gelene kadar bekleyin. Bana 2 hafta sonra cevap gelmişti.

     • Tolga

      SHGM den gelecek cevabi bekliyorum.
      Ilginiz icin tesekkürler.

     • Sequ
      Sequ'nun Seyahatnamesi

      Rica ederim. Umarım olumlu olur.

     • Tolga

      Merhabalar, SHGM maalesef olumsuz cevap verdi. Mahkeme karari ile tazminat ödemesi yapilamamaktadir deniyor. Sizce internet üzerindeki firmalara mi versem, onlar ugrassin? SHGM nin mailine ragmen öyle birsey yapmam mantikli mi sizce?
      Simdiden Teskkürler.

 39. Burak

  Merhaba,

  2017’nin Nisan ayında 11 saat 40 dk’lık rötarlı olarak gerçekleşen Doha-İstanbul uçuşum için geçen hafta tazminat talebinde bulundum ve 400 EUR’luk ödeme bu hafta tarafıma yapıldı. Dikkat etmeniz gereken nokta ise, tazminat alacaklarının Türk Lirası cinsinden karşılığı hesaplanırken biletin satın alındığı, yani bilet için ödemenin yapıldığı güne ait Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası döviz satış kuru esas alınmakta, bu yüzden EUR hesabı belirtmenizde fayda var.

  • Sequ

   Son zamanlarda Danıştay tarafından yürütmenin durdurulmasına karar verildiğinden artık tazminat verilemiyor yorumlarını okuyorduk. Güzel bir bilgi bu. Yazımda bahsettiğim adımları uyguladınız değil mi Burak hocam? Biraz daha bilgi verebilirseniz seviniriz.

 40. Selcuk

  Evet arkadaslar yurt disinda bulmus oldugum hukuk burosu sayesinde buroya gerekli komisyon verilerek ucretimi geri iade aldim 400 Euro tazminat hakkim %25 komisyon 25 € evrak ucreti kesintisinden sonra tarafima 275 € odeme yapildi. Eger Moderatorumuz musade ederse hukuk burosunu sizinle paylasabilirim. Her sey icin tesekkur ederim

  • Mehmet Kale

   Paylaşabilirseniz çok sevinirim uçağım rötar yaptı ve tazminat hakkım var, fakat SHGM görünüşe göre olumsuız değerlendirecek yürütmeyi durdurma kararından ötürü.

  • Sequ
   Sequ'nun Seyahatnamesi

   Selçuk hocam, hukuk bürosunun bilgilerini ve ödeme aldığınıza dair belge paylaşmak kaydıyla bilgileri paylaşabilirsiniz. Eğer mağdur olan kişilerden bu hukuk bürosu önce komisyon ve diğer giderleri banka yoluyla göndermelerini istemiyorsa denenebilir. Eğer istiyorsa ben şahsen yanaşmam böyle bir şeye.

   • Selcuk

    Hukuk burosu hic bir surette sizden komisyon yada herhangi bir para talep etmiyor tazminati almadiginiz taktirde komisyon ve evrak ucreti aliyor. Zaten sartlarinda sunu ozellikle belirtiyorlar sizden hic bir masraf talep etmiyoruz tazminat hakkini kazandiginiz zaman komisyon ve evrak ucretini aliyoruz diyorlar. odeme aldigima dair belge paylasayimda nasil paylasacagim aldigim belgenin resmini anlamadim Sequ hocamin musadesiyle yardim aldigim hukuk burosunun web sayfasi ( https://flightlaw.nl/) ister ingilizce ister turkce ister hollandaca yardimci oluyorlar dilerseniz mail dilerseniz whatsapp uzerinden yardimci oluyorlar simdiden basarilar iyi calismalar.

    • Sequ
     Sequ'nun Seyahatnamesi

     Teşekkürler Selçuk hocam. SHGM’den sonuç alamayanlar da son çare olarak bu yolu deneyebilirler. İnternet yorumları da fena değil gibi.

    • Selcuk

     bu yazimda kucuk bir hata yapmisim duzeltmek istedim kafa karisikligina mahal vermemek icin ” Hukuk burosu hic bir surette sizden komisyon yada herhangi bir para talep etmiyor. tazminati almadiginiz taktirde, komisyon ve evrak ucreti istenmiyor” seklinde duzeltmek isterim.

 41. Selcuk

  Merhaba arkadaslar bir ucusumla ilgili yasamis oldugum problemden dolayi internette bir cok sayfa dolastim fakat bu sayfada oldugu gibi insanlarin birbirleriyle iletisim halinda oldugu baska bir yer bulamadim yasadiklarimi size aktarayim. Burada sorun yasayan arkadaslarin tum yorumlarini okudum ve sizin belirttiginiz sekilde ilk once sorun yasadigim pegasus firmasina hem telefon hemde mail ile 20 saatlik bir rotar sorunu yasadigimi bununla ilgili olarak tazminat hakkimin oldugunu, bu hakkimin tarafima odemeleri gerektigini belirttim. Tabiki firma yaklasik 1 hafta sonra bunun olumsuz oldugunu danistayin mevcut karari durdurma karari aldigini fakat faturayla yapilan odemelerim var ise onlari tanzim edeceklerini belirttiler.

  ” Misafirlerimizden gelen uçuş aksaklıkları şikayetleri SHGM SHY-Yolcu Yönetmeliğine ve HUD-2015/3 sayılı Genelgeye dayanarak değerlendirmeye alınmaktadır.

  HUD 2015/3 sayılı Genelgenin 6. ve 9. maddelerinin, Genelgenin yayım tarihi olan 03.09.2015 tarihinden itibaren Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu’nun kararına istinaden yürütülmesi durdurulmuş olduğundan bu konu ile ilgili tazminat talebinize ne yazık ki olumlu yanıt veremediğimizi belirtiriz.

  ​Her ne kadar tazminat talebinize olumlu yanıt verilemese de bekleme süresi içerisinde yapmış olduğunuz makul ölçüdeki yeme-içme masrafları var ise faturasını iletmeniz halinde değerlendirmeye alınacağını bilgilerinize sunarız.”

  Bende SHGM’ ne pagasus firmasindan aldigim olumsuz donusu belirten durumu ilgili formu doldurarak yolladim yaklasik 2-3 hafta sonra ordanda olumsuz cevabi aldim danistayin kararindan dolayi herhangi bir tazminat hakkimizin olmadigini belirttiler.

  “Sayın İlgili, Danıştay 10 uncu Dairesinde E.2015/4595 sayı üzerinden açılan davada, anılan Dairenin “…yürütmenin durdurulması isteminin kısmen kabulü ile Sivil Havacılık Genel Müdürlüğünün 02.09.2015 tarih ve HUD-2015/3 sayılı Yolcu Hakları Uygulama Esasları Genelgesi’nin “Genel Prensipler” başlıklı birinci bölümünün 9. maddesinin yürütmesinin durdurulmasına…” dair 17.05.2016 tarihli ve E.2015/4595 sayılı kararına davacı ve davalı tarafından itiraz edilmesi sonucunda, Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu’nun “…davacı itirazının kısmen kabulü ile Yolcu Hakları Uygulama Esasları Genelgesi’nin “Genel Prensipler” başlıklı birinci bölümünün 6. ve 9. maddesinin yürütmesinin durdurulmasına, davacının diğer maddelere yönelik itirazı ile davalı idarenin itirazının reddine…” dair 21/12/2016 tarihli ve 2016/1226 sayılı kararı verilmiştir. Bahse konu karar kapsamında anılan genelge ile belirlenen tazminat hakkı verilememektedir. Gereğini rica ederim. ”

  Bende ayni ucakta yolculuk yapan bir arkadasimizin telefon numarasini almistim onunla gorustugumde kendi ulkesinde bu isleri takip eden bir hukuk burosuna basvurarak tazminati aldigini belirtti. Arkadasim yurtdisinda yasadigi icin tatil amacli turkiyeye geliyordu bende is maksatli yurt disinda oldugum icin turkiyeye donuyordum. haliyle o ulkesine donunce bu hakkini elde etti fakat ben turkiye de yasadigim icin danistayin bu kararindan dolayi bu haktan mahrum kalmis oldum. Bende yurt disindaki bu hukuk burosunu bularak durumu izah edip tazminatimi alip alamayacagimi sordum onlarda ilgili evraklari gonderdigim taktirde alacagimi 2-3 hafta beklemem gerektigini soylediler. Evraklarimi gondereli 1 hafta oldu onlarin donus yapmasini bekliyorum dondukleri taktirde sizinle bu durumu paylasacagim. Bu tip sikintilarimizi paylasip birbirimizin tecrubelerimizden yararlanabilecegimiz sayfalarin cogalmasi umidi ile

 42. Hakan

  Iyi gunler
  27 Ağustos da onur air in Antalya-Chelyabinsk ucusuna muhtemelen overlooking sebebiyle kabul edilmedim ve sonraki gunku ucusla gonderildim. Onur Air e 13 gun once sikayet maili gondermeme ragmen hala donmediler. Ne yapmamı onerirsiniz?
  Tesekkurler

 43. Bora

  Merhaba
  Kibristan İstanbul’a saat 21:25 seyahatim vardı havaalina geldiğimde kapıda görevlilerin kule görevlileri tarafından yapilan ek mesai görevinden dolayı seferlerin iptal olup ertesi güne aktarıldığını söylediler bu nedenle Pegasus firmasından yeme içme ve kalacak yer talebinde bulundum ama sonuç olumsuz çıktı sabaha kadar havaalinda kaldım bu nedenle tazminat alma hakkım var mı acaba

 44. Osman Taşkın

  Merhabalar,
  Sivil Havacılık Genel Müdürlüğünün web sitesinden şikayet oluşturmaya çalışıyorum. Ancak Uçuş Detayları aşamasından sonra Kişisel Bilgiler kısmına geçemiyorum. Bu sorunu yaşayan sadece ben miyim merak ediyorum.

 45. Serap P.

  Merhabalar yakın tarihte THY istanbul-şanlıurfa seferinde 3.31 dk gecikme yaşandı. Sizin bahsettiğiniz adımları takip ederek thy şikayet formu gönderdim. Bana mücbir sebepler dolayısıyla gecikmenin yaşandığı ve havaalanı içerisinde yaptığım harcamaların faturalarını göndermem istenerek bir cevap verildi. Ancak faturaları attığım için bende faturalar mevcut değil. Nasıl bir yol izlememi tavsiye edersiniz?

  • Sequ
   Sequ'nun Seyahatnamesi

   Faturaların sizde mevcut olmadığını söyleyin. Tahmini harcamalarınızın ne kadar olduğunu belirtin. Mağduriyetiniz giderilmezse SHGM’ye başvuracağınızı iletin.

 46. Uçuş İzmir

  Merhabalar
  Bugün saat 14.35 uçağım 18.15. E ertelendi. Van’dan izmire gideceğim. Havayolu şirketini aradım ve operasyonel nedenler ile oluşan sorun dedi . Uçuştan sonra izmire gidince hava yolu şirketi ile tazminat hakkımı konuşmayı düşünüyorum . Ne yapmalıyım . Durumum tazminat alınabilecek bir konumdamı

 47. Oguz Kepir

  Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü

  21/12/2016 tarihli ve 2016/1226 sayılı kararı verilmiştir. Bahse konu karar kapsamında anılan genelge ile belirlenen tazminat hakkı verilememektedir.

  Son durum budur.

  • Sequ
   Sequ'nun Seyahatnamesi

   Sizin durumunuz tam olarak neydi ve kaç saat rötar vardı?

   • Oguz Kepir

    2,5 saat gecikme vardı, tüm şikayet aşamalarını olması gerektiği yaptım. Önce havayolu şirketi yürütme durdurma var verilmiyor diye reddetti, sonra da Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü diğer arkadaşların da paylaştığı yazıyı gönderip reddetti.

  • Osman

   Aynen bana ca aynı cevap geldi. Bu yazıya bir yerden ulaşma şansımız var mı acaba? Ya da tazminat değil de ücret iadesi seçerek yeniden mi denemeliyiz?

 48. zuhal

  Merhaba,
  Benim de yaşadığım bir uçuş rötarı hakkında bazı sorularım var. Japonya’dan İtalya’ya olan uçuşumuz önceden haber verilmeden “güçlü rüzgar nedeniyle” iptal edildi, otele götürüldük, yirmi saat kadar sonra farklı bir havayolu şirketine aktarıldık ve farklı bir rota izleyerek döndük. Türkiye’ye dönmek için İtalya’da uzun bir bekleme süremiz olduğundan toplam gecikme altı saat oldu. Araştırdığım kadarıyla Japonya AB içinde olmadığı için tazminat şartları farklı işleyebiliyor ve Alitalia’nın sitesinde yazdığına göre hava koşulları nedeniyle olan ertelemeler için tazminat iddia edilemiyor. Muhtemelen yazsam bu yönde bir cevap gelecek. Öte yandan iptal olan tek uçuş bizimkiydi, diğer uçaklar cayır cayır inip kalkıyordu. Tazminat hakkı doğmasın diye bize böyle söylendiğini düşünüyorum. Bunu benim mi kanıtlamam gerekir? Belirgin bir mağduriyet de yaşamadım, yalnız ülkeme altı saat geç dönmüş oldum. Başıma illa fazlasıyla olumsuz şeyler gelmesi mi gerekiyor tazminat başvurusu yapabilmem için?
  Şimdiden yanıtınız için çok teşekkür ederim.

  • Sequ
   Sequ'nun Seyahatnamesi

   Merhaba,
   Olumsuz hava koşulları sebebiyle oluşan rötarlarda tazminat alınamıyor. Siz bilirsiniz isterseniz başvurun, ispat yükü size ait değil.

 49. Firuze Sena

  Merhaba. öncelikle yaralı bilgileriniz için teşekkürler. Fikrinize ihtiyacım var. 27 Haziran 08.20 Aircanada (Thy operatörlüğünde) uçağım 1 saat gecikmeli olarak 09.20 de kalkış yaptı. Normal durumda 10.35 de iniş yapması gerekirken, Cenevre havalimanının kapalı olduğu ve havada ancak yarım saat durabilecek kadar yakıtlarının olduğunu söyleyip Fransa, Lyon’a iniş yaptı. Burada yaklaşık 3- 4 saat bekledikten sonra Cenevre havalimanına vardı. 1 saat rötar yüzünden pistin kapandığı ana denk geldik ve saatlerce uçağın içinde beklemek zorunda kaldık. Totalde neredeyse 5-6 saat gecikmeli iniş yaptık. Bu yüzden Cenevre – Montreal sonrasında Montreal – Toronto uçuşlarımızı kaçırdık. Bir sonraki uçuşun sonraki gün olduğu söyledi ve havalimanında konaklamamızı istediler. Schengen vizemiz olmadığı için bavullarımızı bile alamadık. Sonraki gün uçuşumuza geçtiğimzde yani Montreale vardığımızda bavullarımızın Cenevrede THY de olduğu söylendi. 3 gün sonra aircanadaya teslim edildi. Totalde 4 gün sonra bavullarımızı aldık. Bu sefer de bavullarımızda hasar olduğunu tekerleklerinin kırık olduğunu gördük. Oldukça sıkıntılı bir kaç gün geçirdik. Türk hava yollarına tazminat için başvurduğumda uçuşunuz 1 saat gecikmiş görünüyor, tazminat veremiyoruz dediler. SHGM ye başvurmak istediğimde yanlış bilgilendirme yapmamak için uçuşun 60 dakika rötar yaptığını belirttim. Lakin başvuruyu 60 dakika için şikayet oluşturamayacağım yazısıyla sonlandırlar. Başvuru yapamadım. Şimdi ne yapmalıyım? 1 saatlik rötar yüzünden havalimanına inerken sıkıntı yaşadık, diğer uçuşlarımızı kaçırdık, bir gece havalimanında kaldık, sonraki gün uçtuktan ve vardıktan sonra bagajlarımızın kayıp olduğunu öğrendik, bavullar geldikten sonra hasarlı olduğunu gördük. gördük de gördük kısacası 🙁 ve tüm bunları yaşarken dil bilmiyorduk. Maddi manevi zararlarımız oldu. Ne yapmalıyız?

  • Sequ
   Sequ'nun Seyahatnamesi

   Merhaba öncelikle geç cevap verdiğim için kusura bakmayın. Yurt dışındaydım. Yaşadığınız durum için üzgünüm. Bence THY’ye tekrar yazın. Amaç yeni bir şikayet oluşturup başvuru takip no almak. THY’nin vereceği olumsuz cevaptan sonra tekrar SHGM’ye başvuru yapın. Bu yeni başvurunuzda toplam rötar süresini yazın. Sonraki bölümlerdeydi sanırım açıklama yapabileceğiniz bir yer var. Burada da başınızdan geçen her şeyi yazın. Ondan sonra bekleyin.

 50. Karan

  Merhaba, 3 saat 40 dakika rötar yapan uçağıma verilen cevap bu şekilde, sizce ne yapmalıyım?

  Öncelikle, yaşanan aksaklık nedeniyle özür dileriz.

  Uçuşun gecikmesi durumunda, bekleme süresi dikkate alınarak yolculara bilgilendirme yapılmakta, telefon, yiyecek/ içecek, ulaşım ve konaklama hizmetleri sunulmaktadır. Gecikme süresinin 1 saat ve üzeri olduğu tüm uçuşlarda, rezervasyon/parkur değişikliği isteyen yolcuların işlemleri ücretsiz olarak yapılmaktadır. İç hat uçuşlarında 1 saat ve üzeri, dış hat uçuşlarında 5 saat ve üzeri tüm gecikmelerde ise yolcuların seyahatinden vazgeçmesi halinde bilet kuralına bakılmaksızın bilet iadesi sağlanmaktadır.

  Geri bildiriminiz ile ilgili inceleme yapılmış, 21 Haziran 2018 tarihli TK2439 Antalya-İstanbul uçuşunda, operasyonel ve mücbir nedenlerle 3 saat 40 dk gecikme yaşandığı tespit edilmiştir. Bekleme süresinde yaptığınız harcamaya dair faturanızı aşağıda yer alan link üzerinden “önceki geri bildirim” seçeneği ile tarafımıza iletmenizi rica ederiz.

  https://www.turkishairlines.com/tr-tr/bilgi-edin/musteri-iliskileri/index.html

  Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM) 2012 Yönetmeliği kapsamında, sefer gecikmeleri durumunda tazminat ödemesi olmasına rağmen, 05 Nisan 2017 tarihinde SHGM tarafından havayolu şirketlerine bildirilen “yürütmeyi durdurma kararı” nedeniyle, bu tarih itibariyle sefer gecikmelerinde tazminat ödemesi yapılmamaktadır.

  Yaşanan aksaklık nedeniyle tekrar özür diler, gelecek seyahatlerinizde sizlere daha iyi hizmet sunmayı dileriz.

  • Sequ
   Sequ'nun Seyahatnamesi

   Bence “tazminat yok” açıklamaları saçmalıktan başka bir şey değil. Mesela facebook’ta Interrail Türkiye grubuna bak. Tazminat diye arattırdığında en son 27 Nisan’da tazminat alan bir kişi var. Ve o kişinin benim bu yazıma yorumu var ve gruba attığı mesajda benim yazımdan yararlandığını yazmış.

   Bence zaman kaybetmeden SHGM’nin sitesinden şikayetini yap. Denemekten zarar gelmez ki tazminat alacağını düşünüyorum.

   Sonucu buradan bildirirsin. Bol şans.

   • Karan

    Bu gün şikayetimi yapıyorum o halde, sonucu buradan paylaşırım, teşekkür ederim.

    • Karan

     Ne yazık ki başvuru OLUMSUZ değerlendirildi. Verilen cevabı aynen aktarıyorum. Demek ki artık rötar tazminatını da kaldırmışlar ülkeden.

     Sayın İlgilli, Danıştay 10 uncu Dairesinde E.2015/4595 sayı üzerinden açılan davada, anılan Dairenin “…yürütmenin durdurulması isteminin kısmen kabulü ile Sivil Havacılık Genel Müdürlüğünün 02.09.2015 tarih ve HUD-2015/3 sayılı Yolcu Hakları Uygulama Esasları Genelgesi’nin “Genel Prensipler” başlıklı birinci bölümünün 9. maddesinin yürütmesinin durdurulmasına…” dair 17.05.2016 tarihli ve E.2015/4595 sayılı kararına davacı ve davalı tarafından itiraz edilmesi sonucunda, Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu’nun “…davacı itirazının kısmen kabulü ile Yolcu Hakları Uygulama Esasları Genelgesi’nin “Genel Prensipler” başlıklı birinci bölümünün 6. ve 9. maddesinin yürütmesinin durdurulmasına, davacının diğer maddelere yönelik itirazı ile davalı idarenin itirazının reddine…” dair 21/12/2016 tarihli ve 2016/1226 sayılı kararı verilmiştir. Bahse konu karar kapsamında anılan genelge ile belirlenen tazminat hakkı verilememektedir. Gereğini rica ederim.

 51. samet

  uçuş iptallerinde bilet iadesini aldıktan veya alternatif güzergah seçtikten sonra yinede tazminat hakkımız var mı. e-maille gelen uçuş iptali yazısını görmedim arada kaynamış. mail ile gelen bildirim geçerli bir bildirim sayılırmı. teşekkürler.

  • Sequ
   Sequ'nun Seyahatnamesi

   Bildiğim kadarıyla yok. Mağduriyetinizi gidermek için yaptıkları teklifi kabul ettiğinizde tazminat hakkı kalmıyor diye biliyorum.

 52. Fikret akpıar

  Merhaba tailand dan Malezya’ya malezyadanda Türkiye uçağım vardı Tayland’dan Malezya ya giden uçak 1 saat geç kalktı ve Türkiye’ye giden uçağımı kaçırdım şuanda 2700₺ bilet almak zorumda kaldım tazminat alabilirmiyim alırsam 2700₺ olan bilet parasınımı alırım? teşekkür ederim…

  • Sequ
   Sequ'nun Seyahatnamesi

   Bence SHGM’e bu mağduriyetinizden dolayı başvurun. Mesafeye göre tazminat verildiğinden dolayı 2700 TL’ye denk gelir mi bilemiyorum. Tayland-Malezya arasını mı ya da Türkiye’yi de kapsayan bir değerlendirme yaparlar mı bilemiyorum.

 53. Serkan

  Merhaba,
  Verdiğiniz linkten başvuru yapmak istedim ama formun sonunda kullanıcı adı ve şifre istedi. Nereden üye olunacağını da bulamadım. Yardımcı olabilir misiniz?
  Teşekkürler.

  • Sequ
   Sequ'nun Seyahatnamesi

   Merhaba,
   Sizin için az önce tekrar baktım. Son aşamaya kadar geldim ancak herhangi bir kullanıcı adı ve şifre istenmedi.

 54. ebru

  merhaba,

  geçmiş bir uçuşumuzun tam rötar durumunu nasıl nereden kontrol edebiliriz? tam 6 ay önceki bir uçuşumu kontrol etmek istiyorum da.. teşekkürler

  • ebru

   Sırasıyla:
   1- PGS a başvurdum, evet operasyonel aksaklıktan 2,5 saat geç kalktık dedi ama hiçbir şey önermedi.
   2-sonra SGHM ye başvurdum.
   3-birkaç gün sonra PGS dan mesaj geldi, SGHM ye bizi şikayet etmişsiniz durumu inceliyoruz bilginiz olsun diye
   4-bekliyorum 🙂

 55. Alper

  Bilgilendirici yazı için teşekkürler,

  Benim 17 Ocak 2018 tarihinde SAW aktarmalı AYT-Amsterdam uçuşum İstanbul’da çok fazla rötar yaptı 3 saate yakın olduğunu tahmin ediyorum. Zaten Pegasus da uçağın içerisinde beklerken içecek+kahvaltılık ikramı yapmıştı. Ama tam olarak ne zaman kalktı uçak hatırlayamıyorum. Bunu nereden öğrenebilirim veya direkt 3 saatten fazla rötar yapmış olması sebebiyle… mi yazmalıyım? Bu arada internet sitesindeki aldığım bilet bilgilerinde de kalkış saati 8:30 yazıyor, birkaç hafta öncesinden 9:15’e alınmıştı ama kalkışımız 12 civarı olmalı.

  • Sequ
   Sequ'nun Seyahatnamesi

   Merhaba Alper, 4-5 ay öncesine ait uçuşun tam kalkış zamanı nasıl bulunabilir bilemiyorum. Ancak, 3 saatten fazla rötar oldu diyorsan öyledir. Bence başvurunu yap, başından geçenleri yaz. Sonuçta uçağın kaçta kalktığını ispatlaması gereken sen değilsin.

 56. Gizem

  Ben de Anadolu jetin uçuşunda sıkıntı yaşadım. Normalde 9 nisan’ da uçuşum ancak 2 gün öncesinden uçuşun 10 nisana ertelendiğini dair mesaj geldi. Ben 1 gün kala müşteri hizmetlerini aradığımda operasyonel nedenlerden dolayı ertelendiğini yapılabilecek birşeyin olmadığını ancak bilet değişikliği ya da iptali yapabileceği söylendi. Tabi hiç kalacak yer vs. Durumundan bahsetmiyorlar bile. Örnek verdiğiniz dilekçe ile hem Anadolu jete mesaj attım hem de Anadolu jet firmasında geri bildirim formunu doldurup takip numarasını aldım. Bakalım sonuç ne olacak? Yorumları okuduğumda sanki olumlu bir sonuç alamayacakmışım gibi geldi ancak bir dilekçe yazmak da zor gelmedi 🙂

  • Sequ
   Sequ'nun Seyahatnamesi

   Başvuru yapmaktan zarar gelmez. Şansını denemekle iyi etmişsin. Bizleri buradan bilgilendirirsin. 🙂

   • Gizem

    Merhabalar. Yazmış olduğum dilekçeye 15 gün sonunda olumlu cevap geldi. Tarafıma 486 TL elektronik kayıt numarası düzenlenmiştir. Vermiş olduğunuz bilgiler için teşekkür ediyorum.

 57. Bahadır

  Sequ bey merhaba..
  Yazım için yorum yapar mısınız lütfen…

  Gözümden kaçan bir şey var mı merak ediyorum.

  Cidden aklıma geldikçe sınır olduğum bir hadise..

  Teşekkürler

  • Sequ
   Sequ'nun Seyahatnamesi

   Bahadır kardeşim, yazını okudum gerçekten çok saçma ve aptalca bir durum. 5 saatten fazla rötar oluyor ve tazminat verilemiyor. Hava koşulları sebebiyle olmadıktan sonra tazminat veremiyoruz diye bir dünya yok.

   Şu an yapabileceğin tek şey havayolu şirketinden gelen takip no ile yeniden başvurmak. O arada havayolu firmasına başından geçen olayları aynen tekrar yaz. Yeniden olumsuz cevap ve takip no gelmesini bekle. Duruma göre, SHGM’ye tekrar başvur.

   Bazen kafalarına göre karar veriyorlar diye düşünüyorum. Örneğin bana tazminat verilen uçuşta, aynı uçakta olduğumuz arkadaşıma verilmemişti.

  • Ozan

   Alamayacaksın kardeşim ben de aynı sebeple aynı dönüşü aldım tehirlerdeki tazminat uygulaması Danıştay tarafından iptal edilmiş eğer uçuş iptal ise alabiliyorsun artık onda da 14 günden daha uzun bir sürede bilgilendirilmediysen

 58. Eren

  Yazınız için teşekkürler. 20 ocak tarihli uçuşum 2 saat 19 dk gecikmeli oldu ve firma tazminat talebime olumsuz cevap verdi. SHGM ye başvurdum, bekliyorum. Sonucu paylaşacağım.

  Bir de aktarmadan dolayı kaçan Kiev-İstanbul uçağım için Ukrayna Havayollarına başvuru da bulundum. Bunu da bekliyorum.

  Hepsi sayenizde.

 59. Caner

  Merhaba
  Ukrayna’ya 25 mart 2018 gidiş, 27 mart 2018 dönüş bileti almış durumdayım. Uçuşa 12 gün kala,gidiş uçuşumun iptal ,dönüş uçuşumun da 15 saat erken olacağı yönünde bilgi geldi.
  Yazılanlardan anladığım, gidiş uçağım için tazminat hakkı mevcut. Lakin dönüş uçağım 15 saat erken olacağından dolayı tazminat hakkım var mı bilmiyorum. Yazınızda sadece gecikme ile ilgili konu dile alınmış. 15 saat gibi sıradışı erken uçuş ile ilgili tazminat hakkım mevcut mudur ?
  Kaldı ki bilet alırken gidiş-dönüş bileti aldım. Şimdi gidiş uçuşu iptal oldu,gidemediğim bir yerden dönüş uçuşu ne işime yarar ki ?
  konu ile ilgili yorumunuzu bekler, iyi günler dilerim.

  • Sequ
   Sequ'nun Seyahatnamesi

   Merhaba Caner,

   Bildiğim kadarıyla uçuşundaki değişiklik 2 hafta ile 7 gün arasında sana bildirildiği için havayolunun sana yeni bilet düzenlenmesi gerekir. Bunu yapmışlar ama bildiğim kadarıyla kalkış saatin en fazla 2 saat erkene alınabilir. Bu durumda, tazminat hakkın var diye düşünüyorum. Bence şansını denemelisin.

 60. bahadır

  Olmuyor arkadaşlar.. Adım adım titizlikle ilerledim ancak red geldi. Üstelik rötar tam 5 saat 20 dakika.. Ertesi güne sarkan bir uçuştan bahsediyorum.
  Firma Anadolu Jet.. tarih 4 Şubat 2018.. 19 50 uçağı gece yarısı 01 10 da kalktı, dünya rezillik, ilgisizlik alakasızlık, perişanlık, çoluk çocuklar, yaşlılar, işi yarım kalan … üstelik gecenin 2 sinden sonra vardığımız Edremit körfezinde servis yada ulaşım hizmeti de yoktu… Perişanlık diz boyu. Uçak rötar sebebi olarak ta aptalca nedene bakın; personel İstanbul’dan, Ankara’ya gelememiş tüm gün..

  Kısaca önce Anadolu Jet’e, haliyle kibarca red edildikten sonra da SHGM’ye müracaat ettim.. Gelen mesajı aynen yayınlıyorum; hüsran…

  Başvurunuz Hakkında Bilgilendirme
  Sn Bahadır ……. , Genel Müdürlüğümüze yapmış olduğunuz başvuru incelendiğinde, ESB-EDO uçuşunuzun 5 saat 20 dakika gecikmeli gerçekleştirildiği anlaşılmıştır. Danıştay 10 uncu Dairesinde E.2015/4595 sayı üzerinden açılan davada, anılan Dairenin “…yürütmenin durdurulması isteminin kısmen kabulü ile Sivil Havacılık Genel Müdürlüğünün 02.09.2015 tarih ve HUD-2015/3 sayılı Yolcu Hakları Uygulama Esasları Genelgesi’nin “Genel Prensipler” başlıklı birinci bölümünün 9. maddesinin yürütmesinin durdurulmasına…” dair 17.05.2016 tarihli ve E.2015/4595 sayılı kararına davacı ve davalı tarafından itiraz edilmesi sonucunda, Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu’nun “…davacı itirazının kısmen kabulü ile Yolcu Hakları Uygulama Esasları Genelgesi’nin “Genel Prensipler” başlıklı birinci bölümünün 6. ve 9. maddesinin yürütmesinin durdurulmasına, davacının diğer maddelere yönelik itirazı ile davalı idarenin itirazının reddine…” dair 21/12/2016 tarihli ve 2016/1226 sayılı kararı verilmiştir. Bahse konu karar kapsamında anılan genelge ile belirlenen tazminat hakkı verilememektedir. Gereğini rica ederim.
  Son Durumu:
  Başvuru Olumsuz Değerlendirildi

  Üstelik bu bahsi geçen uçuşta, gündüz Edremit’e gelen başka bir uçağın iptal edilmesiyle yolcuları bu uçağa aktarıldı. Benden daha uzun bekleyenlerde oldu .. Ve ben o gün herkese burada Sequ’nun Seyahatnamesini göstererek herkesi bu tazminata, bizimle zerre kadar ilgilenmeyen ve üstün lakayıtlık ödülü alan firmaya herkesin bu yolla hadlerini bildirmesi gerektiğini tavsiye ettim.

  Sonuç şu ki; kimin ne zarara uğradığı, ne yaşadığı ve uçağın beş buçuk saatlik gecikmesi kimin hayatında neye mal olduğu kimsenin umurunda değil.. Adalet teraziniz şaşmış ve kul hakkından bi habersiniz…

 61. Hande

  Merhaba, öncelikle böyle açıklayıcı yazmanız ve güncel bir şekilde yorumlara cevap vererek yazıyı rafa kaldirmamaniz harika, cok teşekkürler.

  Bugün İzmir İstanbul uçuşum Pegasus tarafından 1saat 20 dakika rotara uğradı. Operasyonel nedenlerdenmis ve 2.5 saat önceden SMS yoluyla bilgilendirildim.
  İç hatlarda 2 saatten az rötara da 100euroluk tazminat veriliyor mu bilginiz var mı?

  • Sequ
   Sequ'nun Seyahatnamesi

   Merhaba,
   Yorumunuz icin tesekkur ederim. Maalesef 2 saatin altinda olan rotarlara tazminat verilmiyor. Kaldi ki hava sartlarindan dolayi olusan rotarlara da tazminat verilmiyor.

 62. Ayhan

  Merhaba Benimde 7 şubatda Elazığdan Ankaraya uçağım vardı .Uçuşum iptal edilince bende Salı Akşamı istanbul Aktarma Ankaraya ulaştım.Gecede Havaalanında sabahladım Sabahda sabiha gökçenden Ankaraya uçmak için.sizce bir Tazminat hakkı Alabilirmiyim.

  • Sequ
   Sequ'nun Seyahatnamesi

   Merhaba, sizin durumunuzla ilgili gerçekten bir bilgim yok. Interrail gibi seyahat gruplarında sorsanız cevap bulabilirsiniz diye düşünüyorum.

 63. Polat can

  Meraba hocam onur air firmasının istanbul/Gaziantep uçağı 3.5 saat gecikmeli kalktı onur air firmasına mail üzerinden şikayette bulundum ama olumsuz çıktı SHGM ye başvurdum dosya numarası istendi ama mail üzerinden başvuru yaptığım için dosya numarası yoktu
  Onur air firmasını arıyorum dosya numarasını vermiyorlar ne yapmam lazım şimdiden teşekür ederim

  • Sequ
   Sequ'nun Seyahatnamesi

   Merhaba,

   Su durumda havayolu firmasinin sitesinden tekrar iletisime gecebilir ve basinizdan gecenleri anlatabilirsiniz. Bu sekilde basvuru numarasi alabilir ve SHGM’ye basvuru yapabilirsiniz.

  • aysima

   Merhaba onur air bana da şikayet no su vermedi, ancak yolcu@onurair.com adresine mail yolladığımda şikayet takip nosunun geleceğini söylediler. Mail attım ve gerçekten cevaplanırken bir kod ile olumsuz olarak cevaplamış. SHGM ne burada yazan kodu yolladım işleme alındı fakat sonuçlanmadı henüz. Doğru kodu mu yazdım emin değilim. Siz nasıl bir yol izlediniz?

 64. Arda

  Merhaba hocam. 12 Mart günü Pegasus’dan Gaziantep- Ankara uçuşu yaklaşık 7.30 saat bir gecikme yaptılar. Bugün arayıp, bildirdiler de uçuşun ertelendiğini. Rötara gıcık kaptigim için, sırf gıcıklık olsun diye tazminat almak istiyorum. Ne yapmam lazım acaba? Teşekkürler şimdiden.

  • Sequ
   Sequ'nun Seyahatnamesi

   Hocam merhaba, ucusa 1.5 ay zaman once bildirilmis bir sey oldugu icin tazminat hakki dogar mi emin degilim. Daha detayli arastirirsan senin icin daha iyi olur. Ya da illa sansini denemek istiyorsan. Magdur oldugunu bir sonraki planlamanin da bu yuzden iptal oldugunu, maddi ve manevi zarara falan ugradigini yazarsan SHGM’ye basvurursan belki bir seyler olabilir.

 65. Aziz Can

  Sun experss firmasından bilet aldım bugün saat 11.00 izmir-Kars uçuşu için Fakat Kars’taki sis nedeniyle 1 saat rötar yaptı, ardından bekledikten 1 saat sonra uçuşun ertesi gün saat 11:00 a ertelendiği söylendi ve kalacak yeri olmayanlar otele yerleştirildi.Otelde ise istediğimiz yemeği yiyemiyoruz onlar tarafından sunulan yemekleri yiyebiliyoruz.Şuan oteldeyim ne yapabilirim sizce? Ayrıca Kars’a saat 13:20 civarında uçakların indiğinin haberini aldık.

  • Sequ
   Sequ'nun Seyahatnamesi

   Merhaba Aziz. Hava sartlari dolayisiyla olan rotarlarda tazminat hakki olmuyor diye biliyorum.

   • Aziz Can

    Öncelikle cevap verdiğin için teşekkürler.Fakat şöyle bir şey var bizim normal tahmini varış saatimiz 13.20 gibi bir saat olacaktı yani uçak kalksaydı ama kalkmadı ve o saatte o havaalanına başka uçaklar inmiş yine de ben denesem fena olmaz heralde 🙂

    • Sequ
     Sequ'nun Seyahatnamesi

     Tabi denemekten zarar gelmez. Ama iste ucagin kalkmama sebebi hava sartindan dolayi. Sonucunu bildirirsin buradan. Kolay gelsin. 🙂

 66. Onur

  Merhaba
  British airways den aldigim Londra -istanbul donus ucagim ucagim 10.12.2017 tarihinde kalkmasi gereken saatte kotu hava sartlari bahane edilerek iptal oldu. Tekrar rezervasyon yapmamizi soylediler. En erken ertesi gune rezervasyon yaptim fakat 24 saatten az surede rezervasyon yapmadigi icin 400£ a satin almak zorunda kaldim. Ertesi gun havalimanina gittigimde o ucusunda iptal oldugunu ilettiler ve 2 gun sonraki ilk ucusa rebook yaptilar. Arada gecen 3 gunluk otel yeme icme ve transfer ucretini de fislerimi sakladigim taktirde iade edeceklerini belirttiler. Suan british airways in Turkiye orisi ile ilgili bir iletisİm kuramiyorum. Buldugum numarada yanit vermiyor. Sizce nasil bir yol izlemeliyim?
  Tesekkurler

  • Sequ
   Sequ'nun Seyahatnamesi

   Selam Onur,
   Açıkçası tam olarak ne yapılabileceğini ben de bilmiyorum ama elinde takip no.su bulunan yazışmaların falan varsa bununla birlikte SHGM’ye başvur. Online başvururken ilgili kısımlara başından geçen olayı detaylıca yaz. Sonra beklemeye geç.
   Takip no. vs yoksa bir şekilde havayolu firmasına ulaşmaya çalış.
   Şu an benim de aklıma gelenler bu kadar.

 67. barboros harun şahin

  stutgart’dan dönüş için uçak kalktıktan 10 dk sonra tekrar iniş yaptı arızadan dolayı. 11 saatlik bir rötar ile kayseriye ulaşabildim. Bende bu sitedeki yazdıklarınıza bakarak sunexpress sitesinden forum doldurup yolladım. takip no e mailime geldi. benim sizlerden öğrenmek istediğim 2 konu var; Bu duruma göre tazminat alabilir miyim? ve sunexpress’e yazdığım yazıya ne kadar süre bekledikten sonra sivil havacılığa şikayette bulunayım?

  • Sequ
   Sequ'nun Seyahatnamesi

   Merhaba Harun,
   11 saatlik bir rötarda tazminat hakkın vardır. Bu takip no.yu bir yere kaydet. Sunexpress’ten sana olumsuz cevap geldigi zaman SHGM’ye bu takip no ile sikayette bulunacaksin o kadar.

   • barboros harun şahin

    çok teşekkür ederim cevabınız için. bana takip no gönderdilkleri mail de diyorlar ki “iş yoğunluğundan dolayı cevap vermemiz 4-6 haftayı bulabilir.” ben bu süreyi bekleyim mi? yoksa bir süreden sonra(3-4 gün sonra yani) shgm ye başvursam olur mu?

    • Sequ
     Sequ'nun Seyahatnamesi

     Merhaba tekrar,
     Sanıyorum bu da bir oyalama taktiği olabilir. SHGM’ye başvurmak için havayolu şirketinden tazminat talebine ilişkin olumsuz bir cevap alman gerekir. Ondan sonra SHGM’ye başvuru oluyor.

     • barboros harun şahin

      iyi günler kardeşim;

      burada bahsettiğin gibi bir başvuru yaptım sunexpress’e.başka yollara gerek kalmadan sunexpress den cevap geldi bugün. kişi başı 400 euro’dan toplam 800 euro’yu hesabınıza yolluyoruz diye. tazminatımı almış oldum. Verdiğin bilgiler ve yardımların için çok teşekkür ederim.

     • Sequ
      Sequ'nun Seyahatnamesi

      Merhabalar,

      Senin adına gerçekten çok sevindim. Kendi adıma da, yazmış olduğum yazının birilerine faydası olduğu için sevindim.

 68. Mustafa öztaş

  Ukrayna havayolu ile 5 saatlik bir rötar yaptilar herhangi bir bilgi verilmeden havaalaninda bekledik yukardaki dilekce örneğini türkce olarak göndersek olurmu ve tazminat hakkimiz varmi bilgi verirsen sevinirim tesekkurler

  • Sequ
   Sequ'nun Seyahatnamesi

   Merhaba hocam,
   Garanti olsun diye İngilizcesini de bence yaz. Ben 2 saat 14 dk’lık rötar ile 250 Euro tazminat almıştım. Senin de hakkın vardır diye düşünüyorum.

 69. ergin

  Merhaba. Benim aktarmali ucusumun ilk ayağında uçağın 45 dakika rotarli inişi yüzünden diğer uçuşumun saati degistirildi. Daha sonra 2. Ucusumu beklerken burada 30 dakika gecikme yaşadım. Toplamda rötar süresi 2 saati buldu. Tazminat alma şansım var mi acaba

  • Sequ
   Sequ'nun Seyahatnamesi

   Merhaba hocam. Sanırım var. Havayolu ile iletişime geç, daha sonra SHGM’e şikayet oluştur. En azından şansını dene derim.

 70. Ozlem sezen yilmaz

  Qatar airways e verdikleri mail adresi ile yolladim sikayetimi cevap da geldi ama linke tiklayip dosya no yazinca uyari sayfasi acilip mail ile bildiriler kabul edilmiyor yazdi. Qatar a nasil gonderebillirim ki

  • Sequ
   Sequ'nun Seyahatnamesi

   Merhaba, Qatar Airways’ın websitesindeki iletişim formundan (bize bildirin sayfasında) kendilerine yazabilirsiniz. Oradan dosya no ile birlikte cevap gelir diye tahmin ediyorum.

 71. beren

  Merhaba,

  Bu tecrubenizi bizimle paylastiginiz icin cok tesekkurler. Cok net ve anlasilir bir paylasim olmus cunku bir cogumuz hakkimiz varken bu yollara basvurmuyoruz. Benim de cok yakin bir zamanda ucagim rotar yapti iki saat den fazla ve dediklerinizi uyguladim artik cevabi bekliyorum, umarim hakkimizi aliriz bizde 🙂

  Tesekkurler tekrardan.

 72. Murat

  istanbul izmir sunexpress uçuşunda 2 saat 15 dk lık rotarim var. Tazminat alabilir miyim?

 73. Yavuz Eren

  Selamlar Kıbrıs’tan Atlas jet ile İzmire dönüşte bavulda laptop kırılmış bunun için bi tazminat alabilirmiyim bavulda laptop olduğunu belirtmiştim özellikle de yardımcı olabilirseniz sevinirim..

  • Sequ
   Sequ'nun Seyahatnamesi

   Merhaba Yavuz. Konu hakkında kesin bir bilgim yok ama duyduğum kadarıyla elektronik eşyaları yanına almazsan havayolu firması sorumluluk almıyor. Ama yine de daha sağlıklı bilgi almak için internetteki seyahat topluluklarında sorabilirsin.

 74. Erolcan Çakır
  Erolcan Çakır

  Geçen sene temmuz ayında önce aktarma uçuşum 1,5 saat ertelendi ardından asıl uçuş 1 saat ertelendi. Uçuşlar ertelenmeden 1 saat önce sms ile haber vermişlerdi. Başvursam olumlu sonuç alır mıyım ?

  • Sequ
   Sequ'nun Seyahatnamesi

   Hemen hemen aynı durumdayız gibi. Bence şansını dene. Büyük ihtimal alırsın gibime geliyor.

 75. İlkay Yıldız
  İlkay Yıldız

  Bizim Lufthansayla uçuşumuz iptal edildi. (belgrad-frankfurt) şikayet oluşturulma durumu var mı çünkü internette yazan şikayetler hep türk firmalarıyla olmuş.

  • Sequ
   Sequ'nun Seyahatnamesi

   Bildiğim kadarıyla, uçuşunuzun Turkiye ayağı varsa her havayoluna şikayetinizi belirtebilirsiniz. Cevap olumsuz olursa bu kez SHGM’ye şikayet edebilirsiniz.

 76. Mahmut Tekinay

  Benim de mart ayindaki ukrayna ucagim 2.5 saatten fazla rotar yapmisti. Bilet ukrayna hava yollarindan alinmisti tazminat alabilir miyim ?

  • Sequ
   Sequ'nun Seyahatnamesi

   Bence alabilirsin. Çünkü SHGM sitesinde şikayet oluştururken şikayet edilecek firma ismi olarak Ukrayna Havayollarının ismi de var.

Yorum Yap

E-mail adresiniz yayınlanmayacaktır. İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *

*