Atina Akropolis Gezilecek Yerler | Sequ'nun Seyahatnamesi
Anasayfa » Avrupa » Yunanistan » Atina » Atina Akropolis Gezilecek Yerler
Atina Akropolisi

Atina Akropolis Gezilecek Yerler

Son Güncelleme : 27 Haziran 2020

Atina gezi yazılarımın ilkinde kalacak yer, ulaşım, Bizans Müzesi, Lykavittos tepesi ve nefis souvlaki’den bahsetmiştim.
Bu yazımda ise Atina Gezilecek Yerler denince ilk akla gelen Atina Akropolisi Klasik Dönem Yapıları, Atina Akropolisi Giriş Ücreti, Atina Kaç Günde Gezilir, Akropolis Nerede, Dionysos Tiyatrosu gibi konularla ilgili bilgier vermeye çalışacağım.

Akropolis Ne Demek ?

Öncelikle, Akropolis ya da bizdeki şekliyle Akropol; Eski Yunan şehirlerinde önemli yapıların ve tapınakların bulunduğu yüksek yer anlamına geliyor. Tabi bu akropollerin en ünlüsü şehrin neredeyse her yerinden görülebilen Atina Akropolisi‘dir.

atinada-gezilecek-yerler
Filopappos Tepesi’nden Akropolis görünümü – Atina Akropolis Gezilecek Yerler

Atina’nin sembolü olan ve Kutsal Kaya (Sacred Rock) da denen Akropolis, aynı zamanda Batı dünyasının da en önemli yapılarından biri olarak kabul ediliyor. Akropolis’te bulunan yapılar ise MÖ. 5. yy’da Atina’nın altın çağını yaşadığı Perikles (495-429) döneminde yapılmış ve bu Akropolis sadece dinsel amaçlarla kullanılmış.

Atina Akropolisi Nerede ve Nasıl Gidilir ?

Şehrin merkezi olan Syntagma Meydanı‘na 10-15 dakika yürüme mesafesinde olan Atina Akropolisi’nin iki ana girişi var :

Birincisi, Propylaea’nın bulunduğu ana giriş kapısı; ikincisi ise antik Dionysos Tiyatrosu’nun bulunduğu Güney Yamaç (Southern Slope) kapısı.

Tavsiyem kesinlikle güney yamaç kapısından gitmektir. Çünkü, özellikle yaz aylarında turist otobüsleri ve kalabalık gruplar genellikle ilk girişi tercih ettiklerinden acayip sıra oluyor. Gezme işim bitip Agora’ya doğru yol aldığımda uzun kuyrukları görünce ne kadar doğru bir karar verdiğimi anladım. Evet, Akropolis için ilk tüyom budur.

Syntagma’dan gelen ve benim gibi yürümeyi tercih edenler, Parlamento binasının önündeki Leof. Vasisilis Amalias Caddesi’ni dümdüz takip edebilir ve belli bir süre gittikten sonra sol tarafınızda Hadrianus Zafer Takı‘nı görmenizi müteakip yine düz ilerledikten sonra Dionysiou Areopagitou Caddesi’ne dalıp yola devam edebilir. İşte buradan güney yamaç kapısına ulaşılıyor.

Metroyu kullanmak isteyenler ise kırmızı hattı kullanıp Akropoli durağında inmelidir.

Atina Akropolis Giriş Ücreti Nedir ?

Atina Akropolis giriş ücreti 20 Euro olmakla beraber bazı özel günlerde ücretsizdir. Detaylı bilgiye resmi siteden bakabilirsiniz.

Atina Akropolis Ziyaret Saatleri Nedir ?

Akropolis’in ziyaret saatleri ise 08:00 – 20:00 saatleri arası, ancak son giriş 19:30. Zaten o saate kalacaksanız hiç gitmeyin daha iyi.

Bilet olayına gelince yine tavsiyem kombine bilet almak şeklindedir. Bilete 30 Euro verip Akropolis, Ancient Agora, Dionysos Tiyatrosu, Roman Agorası, Kerameikos, Zeus Tapınağı ve Hadrian Kütüphanesi’ne ücretsiz girebiliyorsunuz. Kesinlikle hem ekonomik hem de çok mantıklı bir seçenek. Belirttiğim sit alanlarına girerken kapıdaki görevliye biletinizi gösteriyorsunuz. Biletin sol tarafındaki parçalardan bir tanesini yırtıp bileti size geri veriyor.

Ben 2013 yılında ziyaret etmiştim ve o zaman bilet 12 Euro idi. Tabi kur da 2,5 TL civarıydı.

atina-gezilecek-yerler

Akropolis bileti – Atina Akropolis Giriş Ücreti

Yani uygulamaya göre artık biletleri internet üzerinden de kolayca alabiliyorsunuz. https://etickets.tap.gr adresi üzerinden bölge kısmını “Attica” seçtikten sonra almak istediğiniz bileti seçiyorsunuz. Orada dilerseniz tek veya kombine olarak alabileceğiniz bilet seçenekleri bulunuyor.

Giriş için diğer bir tavsiyem ise ya sabah açılış saatine yakın bir zamanda girmeniz ya da gün batımına yakın bir zamanda gitmeniz. Bu sayede, eğer yazın gidiyorsanız hem sıcak havadan hem de turist gruplarından büyük ölçüde kurtulmuş olursunuz.

Diğer yandan Akropolis’te taşlar aşırı derecede kaygan. Bu yüzden terlik vs yerine spor ayakkabı giymek daha mantıklı.

Atina Akropolis Gezilecek Yerler

Atina Akropolisi Klasik Dönem Eserleri aşağıdaki şekildedir :

Propylon

Propylon, “pro” ve “pylaion” kelimelerinden oluşup “kapıdan önce”, “kapı binası” gibi anlamlara geliyor.. Kutsal Kaya’nın en tepesine çıkıldığında ziyaretçileri karşılayan Propylon, Akropolis’in anıtsal giriş kapısıdır. MÖ. 437-432 yılları arasında Perikles tarafından ünlü Atinalı mimar Mnesikles’e yaptırılmış. Günümüzdeki hali şu şekildedir :

atina-gezilecek-yerler

Akropolis’in giriş kapısı Propylaea – Atina Akropolis Gezilecek Yerler

Nike Tapınağı

Propylaea’nın güney batı kısmında kalan ve Zafer Tanrısı Nike’ye adanan bu tapınak, Atinalıların Persler’e karşı kazandığı zaferin anısına yapılmış. MÖ. 420 dolaylarında yapılan tapınak mimar Kallikrates tarafından inşa edilmiş.

atina-gezilecek-yerler

Nike Tapınağı – Atina Akropolis Gezilecek Yerler

Parthenon

Sadece Akropolis’in değil Yunan mimarisinin de en önemli eseri olarak kabul edilen ve tanrıça Athena’ya adanan Parthenon, MÖ. 447-432 yılları arasında inşa edilmiş. Ziyaretim sırasında restorasyon çalışmaları devam ettiğinden giremesem de içeride tanrıçanın bekaretini simgeleyen altın ve fildişinden yapılan heykeli sergileniyormuş.

Parthenon, 5. yüzyılda kilise olarak, Osmanlı hakimiyeti döneminde ise cami olarak kullanılmış. Ayrıca, daha sonra cephanelik olarak kullanılırken 1687’de Venedik kuşatması sırasında bombalanarak  en büyük hasarı almış. Yine on sekizinci yüzyılın başlarında ise Lord Elgin tarafından heykeller, mimari yüzler ve yazıtlar İngiltere’ye kaçırılmış ve şu an British Museum’da sergileniyor. Kısmetse Nisan ayında gidip bakıcam 🙂

atina-gezilecek-yerler

Parthenon – Atina Akropolis Gezilecek Yerler

Erectheion

Öncelikle Erechtheion adı, efsanevi Atina kralı Erechtheus’tan gelmektedir. MÖ. 421-406 yılları arası yapılmış. Mitolojiye göre Atina şehrinin tanrısı olmak için Athena ve Poseidon’un mücadele ettiği yer olduğundan da Akropolis’in en kutsal alanı olarak kabul edilmektedir. Bu mücadelenin hikayesini bilenler vardır ama kısaca anlatmak gerekirse şu şekildedir :

İlk olarak Poseidon elindeki üç çatallı mızrağı yere vurur ve bir çeşme ortaya çıkar. Önce herkes sevinir ancak Denizlerin Tanrısı Poseidon’un çeşmesi tuzlanır ve pek bir işe yaramaz. Athena da elindeki mızrağı yere vurur ve ortaya bir zeytin ağacı çıkar. Barışı ve refahı temsil eden bu zeytin ağacı insanlar tarafından benimsenir ve Athena şehrin tanrısı ilan edilir.

Tapınağın özelliklerine gelecek olursak, Erechtheion yapılırken kuzey verandanın tavanında  Poseidon’un üç  çatallı mızrağının tuz kaynağını nereden fışkırttığını göstermek için bir boşluk ve aynı zamanda ziyaretçilerin aşağı bakıp, mızrağın kayada bıraktığı izleri görebilmek için yerde de bir boşluk bırakılmış. Günümüzde bu kısma girilemiyor ama yerdeki boşluklar rahatça görülebiliyor.

Mitolojiye göre, Erechtheion’un batı kısmında yer alan zeytin ağacı, Persler’in Akropolis’e saldırısı sırasında yok edildi ancak mucizevi bir şekilde aynı yerde yeniden ortaya çıktı. Günümüzde de, aşağıdaki resimde göreceğiniz üzere aynı yerde bir zeytin ağacı var.

Erechtheion’un güney kısmında ise karyatidler (kadın şeklinde figürler) yer alıyor. Toplamda altı tanedirler ve şu an antik sitede gördüklerimiz modern birer kopyalarıdır. Lord Elgin tarafından alınan figürlerin bir tanesi British Museum’da, diğer beş tanesi de Akropolis Müzesi‘nde sergilenmektedir.

atina-gezilecek-yerler

Erectheion – Atina Akropolis Gezilecek Yerler

Dionysos Tiyatrosu

Dionysos Tiyatrosu, on yedi bin kapasiteli olup tarihçiler tarafından MÖ. 6. yy’a tarihlenmekte. Burada MÖ. 5. yüzyılda Aeschylos, Aristophanes, Euripides ve Sophokles gibi en ünlü eski Yunan piyes yazarları performans göstermişler.

Konser alanı ve sahne önü önceleri tahta iken MÖ. 4.yy’da ise yeniden dizayn edilerek mermer olarak yapılmış. Bu alanda benim en çok dikkatimi çeken şey, resimde de görüldüğü şekilde, tiyatronun ön mermer koltuklarına yakından bakıldığında gözüken isimler. Sonradan araştırdığım kadarıyla bu koltuklar Dionysos rahipleri için ayrılan koltuklarmış.

atina-gezilecek-yerler

Dionysos Tiyatrosu ve rahipler için ayrılan mermer koltuklar – Atina Akropolis Gezilecek Yerler

Herodes Atticus Odeonu

Zengin aristokrat ve aynı zamanda öğretmen ve filozof olan Herodes Atticus tarafından MS. 161 yılında yaptırılmış. Eski Atinalılar çeşitli organizasyonları burada yaparlardı. Günümüzde ise beş bin koltuk kapasiteli tiyatro Atina Festivallerine ev sahipliği yapmakta. Bahsettiğim odeon şu şekilde :

atina-gezilecek-yerler

Herodes Atticus Odeonu – Atina Akropolis Gezilecek Yerler

Akropolis yazımda anlatacaklarım bu kadar. Akropolis’i gezdikten sonra Eski Yunan’ın ilk aristokratik meclisinin toplandığı Areopagos kayalıklarına uğrayıp kuzey çıkışından yönümü Antik Agora’ya çevirdim.

Atina ile ilgili diğer yazmış olduğum Atina Antik Agora ve Atina Roma Agorası adlı yazılarımı da okumanızı tavsiye ederim.

Seyahat fotoğraflarım ve videolarım için beni sosyal medya hesaplarımdan da takip edebilirsiniz.

INSTAGRAM : @seqununseyahatnamesi

FACEBOOK : https://www.facebook.com/seqununseyahatnamesi

YOUTUBE : http://www.youtube.com/Seqununseyahatnamesi

12 yorum

 1. Gülşah

  Geçen hafta sonu Atina’daydım ve yazınızdan yararlandım. Yazıyı yazalı uzun bir süre olsa da yine de işime çok yaradı.

 2. Sosyal gezgin

  Müthiş bir yazı gerçekten.

 3. Nihat GEDİK

  bugüne kadar okuduğum blog yazılarının en gerçekçisi….en ışık tutucusu…..en cesaret vereni….benim gibi gezgin olmak isteyenler mutlaka yazılarınızı okumalıdırlar……ben etiketler bölümündeki tüm yazılaınızı okuyacağım…..sağolunuz …varolunuz…..

  • Sequ
   Sequ'nun Seyahatnamesi

   Yorumunuz beni gerçekten onore etti. Yazımı beğenmeniz ve en önemlisi faydasını görmeniz beni fazlasıyla mutlu etti.

 4. Atina Gezi Rehberi

  Atina Akropolis gerçekten herkesin görmesi gereken bir yer. Ama ya erken saatte ya da geç saatte gitmekte fayda var. Çünkü yüksek sezonda aşırı bir turist kalabalığı oluyor.

 5. Atina Gezilecek Yerler

  Akropolis’in güney tarafından girişi ile ilgili tüyo gerçekten işime yaradı. Sizin de yazdığınız gibi öteki girişten aşağıya indiğimde inanılmaz bir sıra olduğunu gördüm. Teşekkürler tekrar.

Yorum Yap

E-mail adresiniz yayınlanmayacaktır. İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *

*