Azerbaycan Vizesi Nasıl Alınır ? | Sequ'nun Seyahatnamesi
Anasayfa » Asya » Azerbaycan » Azerbaycan Vizesi Nasıl Alınır ?
azerbaycan-vizesi-nasil-alinir

Azerbaycan Vizesi Nasıl Alınır ?

Son Güncelleme : 11 Aralık 2020

Havaların ısınmasıyla beraber yeni rotalar araştırırken bu kez yönümü 1 haftalığına Gürcistan ve Azerbaycan taraflarına çevireceğim. Bu yazımda Azerbaycan vizesi nasıl alınır sorusunun cevaplarını vermeye çalışacağım. Bakü ile ilgili gezi notlarım için Bakü Gezilecek Yerler adlı yazıma bakabilirsiniz.

Azerbaycan Vize Rejimi

Diplomatik, hususi ve hizmet pasaportu olan Türkiye vatandaşları Azerbaycan vizesinden 90 güne kadar muaf iken bordo pasaportu olanlar ise vize almak zorundadır.

**Haziran 2020 Güncel Bilgi : Türkiye ile Azerbaycan arasındaki vize uygulaması kaldırılmıştır. Yeni düzenlemeye göre Türk vatandaşları Azerbaycan’da 90 güne kadar vizesiz kalabilirler.

**Aralık 2020 Güncel Bilgi : Türkiye ile Azerbaycan arasında 10 Aralık 2021’de imzalanan protokol çerçevesinde iki ülke vatandaşları karşılıklı ziyaretlerde pasaporta gerek olmaksızın kimlik kartı ile seyahat edebilecek.

Azerbaycan Vizesi Nasıl Alınır ?

Azerbaycan vizesi almak için önümüzde 3 seçenek var :

E-Vize Başvurusu İle

İnternetten https://evisa.gov.az/en/ adresi üzerinden toplamda 23 USD karşılığında başvuruluyor ve 3 iş günü içinde mail olarak geliyor. Yapılması gereken yalnızca gelen mailin çıktısını almak.

Havalimanında

Bakü Haydar Aliyev Havalimanı’nda 10 USD karşılığında da kapıda vize kolayca alınabiliyor. Azerbaycan kapı vizesi için gerekli belgeler;

– Gerekli şekilde doldurulmuş başvuru formu (konsolosluk sitesinden indirilebilir),

– Pasaportun aslı ve kimlik bilgilerinin olduğu sayfanın fotokopisi,

– 3×4 cm ebatında iki adet resim şeklindedir.

Konsolosluk Başvurusu İle

Gelelim benim başvurduğum yönteme. Konsolosluktan başvuru yapıldığı takdirde vize almak ücretsiz. Başvurular hafta içi saat 09:00-12:30 saatleri arasında yapılıyor. Konsolosluğa teslim edilecek belgeler;

– Gerekli şekilde doldurulmuş başvuru formu, (İNDİR)

– Pasaportun aslı ve kimlik bilgilerinin olduğu sayfanın fotokopisi,

– 3×4 cm ebatında iki adet resim şeklindedir.

Vize başvurusu için konsolosluğa biraz erken gitmekte fayda var. Konsolosluk kapısına boş bir kağıt asılıyor ve insanlar oraya isimlerini yazıyor. Bu sıraya göre tek tek içeriye alınıyorsunuz. Yalnız Türkiye’deki Azeri vatandaşlarının yeni doğan çocuklarının ve diğer işlemlerinin kayıtları da burada yapıldığı için bir giren en az 10-15 dakika çıkmıyor. 09:15 gibi gitmeme rağmen ismimi ancak 26. sıraya yazabilmiştim. Bu da bana yaklaşık 1,5 saate mal oldu.

azerbaycan-vizesi-nasil-alinir

Azerbaycan vizesi nasıl alınır

Bunun yanında, Azeri vatandaşlarının bazı işlemleri için bankaya para yatırıp geri gelmeleri isteniyor. Bu durumda sıra sizde olsa bile, bu kişilere öncelik tanınıyor. Öyle ki, bana içeriye girdikten ancak 45 dakika sonra sıra gelmişti.

Konsolosluk formunda iş ve meslek kısmı var. Bu kısma çalışmıyor olsanız bile boş bırakmak istememeniz halinde bir şey de sallayabilirsiniz. Ben eski çalıştığım yeri yazmıştım. Sonuçta arayıp sormuyorlar.

Belgeleri teslim ettikten sonra konsolosluk sitesinde “3 iş günü içinde teslim edilir” dense de genelde ertesi gün pasaport geri alınıyor. Ancak, yoğunluktan olsa gerek Perşembe evrak teslim etmeme rağmen görevli Pazartesi’ye kalacağını söyledi.

Pasaport teslimi ise hafta içi 15:00-16:00 saatleri arasında. Yine biraz erken gelip isim yazdırmak iyi olur. Belge teslim sırasına nazaran pasaport almak için gittiğimde sıranın çok daha hızlı ilerlediğini gözlemledim.

Son olarak, İstanbul’daki Başkonsoluğa gitmek için Beşiktaş Akatlar Mahallesi’ndeki adrese gitmek gerekiyor. Bunun için Levent Metro İstasyonu’nda inip yaklaşık 25 dakika ya da Nispetiye Metro İstasyonu‘nda inip 10-15 dakika yürünebilir.

Azerbaycan Vizesi Nerelerden Alınır ?

Türkiye’den

Azerbaycan vize başvuruları Türkiye içinde İstanbul Başkonsolosluğu’nda, Ankara Büyükelçiliğinde ve Kars Başkonsolosluğu’nda yapılabiliyor.

Başka Ülkelerden

Araştırdığım ve duyduğum kadarıyla Azerbaycan vize başvuruları Tiflis‘te bulunan Azerbaycan Konsolosluğu’nda da ücretsiz bir şekilde yapılıyor. Vizeler 3 iş günü içinde sonuçlanıyormuş.

Yine aynı şekilde İran Tebriz’deki Azeri Konsolosluğu’ndan yapılan ücretsiz başvuruların da 3 iş günü içinde sonuçlandığını duydum. Tahran’dan başvuru konusunda ise bir bilgim yok. Sanıyorum aynıdır.

Daha Önce Ermenistan’da Bulundum, Azerbaycan’a Girebilir Miyim?

Yeşil pasaport ile Azerbaycan vizesi almaya gerek olmasa da önce Ermenistan’da bulunup sonra Azerbaycan’a girmeye çalışıldığında Azeri tarafı “Vay sen bizim kardeşimizsin ama Ermenistan’a girmişsin. Bize bunu nasıl yaparsın?” gibisinden kafa ütülediklerini duydum.

Bordo pasaportu olup da Azerbaycan vizesi almak isteyenlere ise pasaportta Ermeni kaşesi varsa vize verilmediğini duymakla beraber bazı istinasların olduğunu da biliyorum. Ancak, Dağlık Karabağ mührü varsa kesinlikle Azerbaycan’a giriş yasak.

Pasaporttaki Ermeni kaşesine Azerbaycan tarafı sorun çıkartırken, Azerbaycan mührü olup Ermenistan’a girildiğinde ise Ermeni tarafı bunu sorun etmiyor. Yine de muhtemel bir gezide en ideal rota Gürcistan-Azerbaycan-tekrar Gürcistan-Ermenistan şeklindedir.

Azerbaycan Bize Neden Vize Uyguluyor ?

Birçok yerde “Azerbaycan ile Türkiye bir millet, iki devlet deniyor ama insan kardeşine vize uygular mı?” gibisinden sitemleri görüyoruz, duyuyoruz. Azerbaycan’ın Türk vatandaşlarına vize uygulamasının sebebi ise İran’ın açık açık tehdit etmesi. Yani İran diyor ki, “Türkiye’ye vizeleri kaldırırsanız bize de kaldırın. Yoksa Nahçivan’a geçiş yolunuzu kapatırım.”

Azerbaycan tarafı ise İran’a vizeler kalkar ise uyuşturucu trafiğinin önüne geçemeyeceklerini söyleyip hali hazırdaki rejimi devam ettiriyorlar. Diğer yandan Avrupa ülkeleri vatandaşlarının Azerbaycan’a tek giriş için ödedikleri vize bedeli 35 Euro, ABD vatandaşlarının ödediği bedel 20 USD iken Türk vatandaşları ise karşılıklı anlaşmaya uygun olarak harçsızdır. Yalnızca internetten ve havalimanından alınmak istendiğinde ücret ödeniyor.

Azerbaycan vizesi ile ilgili anlatacaklarım bu kadar. Azerbaycan’da ziyaret ettiğim Bakü ve Ateşgah ile ilgili detaylı gezi notlarım için BURAYI tıklayabilirsiniz.

Seyahat fotoğraflarım ve videolarım için beni sosyal medya hesaplarımdan da takip edebilirsiniz.

INSTAGRAM : @seqununseyahatnamesi

FACEBOOK : https://www.facebook.com/seqununseyahatnamesi

YOUTUBE : http://www.youtube.com/Seqununseyahatnamesi

45 yorum

 1. Erkancelen

  Selamın Aleyküm eylül ayın 23 azerbaycana bır kaç günlüne gitmem gerekıyor vize kalktı dıye bı haber dikkatımı cekti ankaradayım otobüsle gitmeyi düşünüyorm vizeye gerek varmı varsa nerdn almam lazım tessekkurlr iyi günler

  • Sequ
   Sequ'nun Seyahatnamesi

   Facebook’taki bazı seyahat gruplarında vizesiz geçişler başladı diye okmuştum. Bir göz atın derim.

 2. Lamiye Ünal

  Ben azeri vatandasiyim Türkiye’de evliyim 5 aylık bebeyim var Azerbaycana gidicez bebeye vize almak lazimmi lazimsa havalimanında ne kadar ucret ödüyoruz

 3. rustam

  merabalar. sorum şu. konsoloslukda sadece Türk vatandaşlara vize ücretsizmi yoksa başka ülke vatandaşlarınadamı? ben Türkmenistan vatandaşıyım

  • Sequ
   Sequ'nun Seyahatnamesi

   Merhaba Rustem. Konsoloslugun websitesinden de bakabilirsin. Orada yazan bilgiye gore Turkiye ve Japonya disinda tum ulke vatandaslari vize almak zorunda. Turkmenistan icin tek girisli 20 USD, cok girisli ise 350 USD.

 4. Gökhan

  Merhabalar. Bilgiler için çok teşekkürler. Azerbaycan’a çalışmak üzere gideceğim de. İş görüşmesi yaptığım kişi vizeyi “iş vizesi/çalışma vizesi/biznıs vize” şeklinde al dedi. Turist vizesine çalışma izni çıkarmak problem oluyormuş.

  Aradım taradım fakat bulamadım. Verdikleri vizelerin de tipleri var mı? Turistik/çalışma vs diye?

  • Sequ
   Sequ'nun Seyahatnamesi

   Hocam konu ile ilgili o kadar bilgim yok ancak görüştüğünüz kişi öyle demişse doğru olabilir. Zaten tek bir başvuru formu olduğu için istediğinizi işaretleyebilirsiniz. Örneğin 29.soruda ziyaretinizin amacı soruluyor. Seçenekler arasında turistik, iş, çalışma gibi maddeler var.

   • Gökhan

    Anladım çok teşekkürler. Bir de şunu sorayım, aldığım bilet sitesinde “Oturum izni olmaksızın alınan tek yönlü bilet soruna neden olabilir” yazıyordu. Var mı şahit olduğunuz buna benzer bir problem?

    • Sequ
     Sequ'nun Seyahatnamesi

     Bu tarz şahit olduğum bir problem yok ancak tek yön bilet dünyanın her yerinde sorgulanabilir. Ancak, Azerbaycan için problem olacağını sanmıyorum.

 5. Rasim

  Merhaba, öncelikle çok teşekkür ederim açıklamalarınız için. Benim ilgilimi çeken konu şu. Siz BORDO PASAPORT ile mi vize aldınız. Yani BORDO pasaport ile vize alınca vize almak zorunda kalırken Konsolosluktan aldığımız için yine ücretsiz mi oluyor ve kaç günlük vize veriliyor. Bir de Azerbaycan’a girdikten sonra orada da herhangi bir yere bilgi vermek veya başvurmak gerekiyor mu?

  • Sequ

   Rasim hocam selamlar. Yazımı okuduğunuz için teşekkürler. Sorularınıza gelince, evet bordo pasaport ile aldım ücretsiz olarak. 60 gün kalışlı toplam 3 aylık vize verdiler. Son olarak, Azerbaycan’a gittiğinde herhangi bir yere bilgi vermek zorunda değilsin.

 6. meylis

  merhaba hala azerbaycana kapı vizesi varmı bende öyle var diye gitmiştim ama uçağa binmedin vize al diye geri gönderdiler bilgi verirmisiniz

 7. Gültekin

  Merhaba 27 agustosta internetten Azerbaycan için e vize başvurusu yaptım 3 gündür vizeden haber yok vize onaylanmasa ne yapabilirim ayın 3 ne Azerbaycan gence de olmam lazım uçakla gitsem vize verirler mi oysa vermezlermi

 8. Cevdet

  Bayramdan önce başvurmuştum hala sonuçlanmadı vizem. Sizce ne zaman sonuçlanır?

 9. Reyhan

  Merhaba geçen hafta salı günü vize işlemlerimzi teslim ettik. Haftaya salı saat 4’te gelin denildi ve bugün gitmemize rağmen vizemizin çıkmadığını söyledi güvenlik. Ne zaman çıkar dediğimizde yarın, diğer gün gelin denildi. Sizce bu hafta içinde çıkar mı? Bu vizeyi 1haftaya verememeleri hiç mantıklı gelmiyor. Tek bizim ki değil daha birçok kişide aynı şekilde mağdur.

 10. Mehmet

  Merhaba öğrenciyim. Seyahatinizi kim finanse ediyor bölümüne annemi veye babamın adını yazmam yeterli mi yoksa bunu kanıtlamam gerekiyor mu?

  • Sequ
   Sequ'nun Seyahatnamesi

   Sanırım yeterli olur. Çünkü ben de kendim yazmıştım, ancak herhangi bir hesap dökümü götürmemiştim.

 11. ali Gevher

  Merhabalar bisey soracam acaba Tiflisteki Azerbaycan konsoloslugundan vize alabilir miyim

 12. Fatma Kaya

  Hayırlı geceler. Biz 2 gün önce çocugumuzu Azerbaycan’a göndermek için baş vurusu yaptık 25.de çıkacak söyledi ordakı adam,daha önce alamazsınız söylediler. Ama internetdə 2-3 iş günü içinde verilir yazılmış :(. Maalesef çoçugu gondermedik. Bu arada o kadarda kalabalık yoktu.eger bir bilginiz varsa soylermisiniz neden bu kadar geç tarihe attılar vizeni?

 13. Mehmet

  Selam ben tıflısten Azerbeycan konsolosluğundan 1aylık vıze aldım neden 60 gün degılmı bize vize

 14. şamil

  Merhaba,
  Vize alırken pasaport sahibi bizzat bulunmalı mı yoksa ben kendime alırken kardeşimin pasaportunu da götürsem doldurulmuş form ile birlikte yeterli mi?

  • Sequ
   Sequ'nun Seyahatnamesi

   Merhaba Şamil. Bildiğim kadarıyla sen götürsen de oluyor ama yine de konsolosluğu arayıp bilgi alsan daha garanti olur.

 15. Serdar

  “Yeşil pasaport ile Azerbaycan vizesi almaya gerek olmasa da önce Ermenistan’da bulunup sonra Azerbaycan’a girmeye çalışıldığında…” şeklindeki, cümle için birşey diyeceğim. Ermenistan bordo pasaporta varış vizesi verirken, yeşil ve diğerlerinden elçilik/konsolosluk vizesi ister. O yüzden yeşil pasaportlu biri, Ermenistan’a gidebilmek için uğraşmış demektir. Bu da Azerbaycanlı kardeşlerimizin hoşuna gitmez.

  • Sequ
   Sequ'nun Seyahatnamesi

   Bilgi icin tesekkurler Serdar hocam. Evet yesil pasaporta da Ermenistan vizesi almak gerekiyor. Dolayisiyla dedigin dogru.

 16. Samet

  Merhaba iyi günler azerbaycan vizesi istenilen tarihler arasındamı veriliyor yoksa aldıgımız günden itibarenmi geçerli

  • Sequ
   Sequ'nun Seyahatnamesi

   Merhaba Samet. Şöyle diyeyim. Ben Azerbaycan’a 11 Mayıs’ta girmiştim ve 2 gece kalmıştım. Dolayısıyla vize başvuru formunu doldururken seyahat tarihlerimi 11-13 Mayıs şeklinde yazmıştım. Konsolosluk 9 Mayıs – 7 Ağustos arasına geçerli vize vermişti.

 17. Mustafa

  Merhabalar,

  Vize başvuru formunu el yazısıyla mı doldurmamız gerekiyor acaba?

 18. Dilek

  Faydalı yazınız için çook teşekkür ederim 🙂

 19. Nurlan

  yaninda resmi olmayan vatandaslar orda fotograf cekike bilir mi?

  • Sequ
   Sequ'nun Seyahatnamesi

   Merhabalar,

   Gördüğüm kadarıyla konsolosluk binasında resim çekme hizmeti yok. Önceden çektirip gitmeniz gerekiyor.

 20. Serhat

  Merhaba 2 eylule antalya-baku tek yon ucak biletini ucuzabilet.comdan 50 tl indirim koduyla 83 liraya aldim.baku-tiflis-batum- ve karadenizdeki yaylalar icin 8 gun yeterlimidir.yani yolculugum 1 pazar baslicak bi pazar bitecek.bu arada daha once batuma gittim

  • Sequ
   Sequ'nun Seyahatnamesi

   Merhaba Serhat,

   2 Gün Bakü, 2 Gün Tiflis, 1 gün Batum’da kalsan kalan 3 günde de yaylaları gezebilirsin diye düşünüyorum. Hatta Batum’a daha önce gittiysen onu eleyip yaylaları 4 gün yapabilirsin.

 21. Azerbaycan Vizesi

  Bakü havaalanından başka bir ülkeye geçiş yapıcam Azerbaycan bizden transit vizesi istiyormu? İstiyorsa nasıl alabilirim

  • Sequ
   Sequ'nun Seyahatnamesi

   Merhaba,

   Konsolosluğun sitesinde şu ibare var : “Umuma mahsus pasaportu olan Türkiye vatandaşlarına Azerbaycandan geçerek diğer bir ülkeye gitdikleri zaman tranzit vizesi verilir. Tranzit vizesi muracaatına en geç üç iş günü içinde bakılır. Giriş tarihinden itibaren yedi gün süreyle geçerli olan tranzit vizeleri, iki geçitli tranzit vizesi olarak verilir. ”

   Anladığım kadarıyla konsolosluk sayfasından vize başvuru formunu indirip dolduracaksınız. Bilgileri doldururken zaten vize türünü falan soruyor. Transit vizeyi işaretlersiniz.

Yorum Yap

E-mail adresiniz yayınlanmayacaktır. İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *

*