Roma Gezilecek Yerler | Sequ'nun Seyahatnamesi
Anasayfa » Avrupa » İtalya » Roma Gezilecek Yerler
Roma Gezi Rehberi

Roma Gezilecek Yerler

Son Güncelleme : 26 Haziran 2020

Tarihi ve gezilecek yerleri bakımından dünyanın en önemli birkaç şehrinden biri olan Roma’yı gezmeye gelmişti sıra. Burası aynı zamanda tek başıma gerçekleştirdiğim İtalya turumun son ayağıydı.

Bu yazıda Roma Gezilecek Yerler, Fiumicino Havalimanı’ndan Roma’ya Nasıl Gidilir, Roma’da Nerede Kalınır ve Roma Gece Hayatı gibi konularda birtakım bilgiler vermeye çalışacağım.

Floransa’dan Roma’ya Nasıl Gidilir ?

Öncelikle, Floransa Roma arası mesafe yaklaşık 275 km. Bu güzergahı tren ya da otobüs kullanarak katedebilirsiniz.

Daha önceki yazılarımda belirttiğim gibi İtalya’da tren fiyatları, saatlere göre değişiklik gösteriyor. Roma’nın merkez istasyonu olan Termini‘ye gelmek için Floransa‘daki Santa Maria Novella Tren İstasyonu‘dan Tren Italia’nın Frecciarossa adlı hızlı trenini kullandım. Bana uygun olan saatteki trene bindiğim için 1,5 saatlik süren yolculuk için tren biletine tam 43 Euro ödemiştim.

Tren bileti için alternatif seçenek için ise Italo Treno adlı firma da denenebilir. Fiyatları Tren Italia’ya göre biraz daha uygun.

Otobüs için ise Flixbus firmasıyla Floransa – Roma arası için 10-15 Euro aralığında bilet bulunabilir. Bu firmayı Almanya gezilerimde sık sık kullanmıştım. Hem gayet konforlu hem de fiyatı uygundu.

Fiumicino Havalimanı’ndan Roma’ya Nasıl Gidilir ?

Benim tecrübeme göre Fiumicino Havalimanı’na en uygun ulaşım, Terravision adlı şirketin Roma Termini’nin hemen önünden kaldırdığı otobüslerdir. Yolculuk 1 saate yakın sürüyor. Bilet fiyatları ise 5,80 Euro olmakla beraber internetten alınabilir.

Havalimanına gittiğinizde  normal bilet ofisinden alınırsa fiyatı birkaç euro daha fazla oluyor.  Bu firmayı Londra‘ya ikinci gidişimde de kullanmıştım.

Avrupa içerisinde sıkça kullanılan Flixbus ile de Fiumicino Havalimanı’ndan Roma şehir merkezine gidebilirsiniz. Bunun fiyatı Terravision’dan 1-2 Euro daha ucuz.

Roma Pass Fiyatı Nedir ?

Roma’da eğer benim gibi en az 3 gün kalınacaksa tavsiyem Roma Pass satın alınması yönünde. Bu kart ile istenilen ilk iki müze ücretsiz olup metro, otobüs, tramvay gibi toplu taşıma ise sınırsızdır.

Roma Pass fiyatı 2020 yılı itibariyle 72 saatlik için 52 Euro, 48 saatlik kullanım için 32 Euro’dur.

Roma’da Nerede Kalınır ?

Seyahatlerimde genelde bir sonraki destinasyonumu düşünerek konaklamalarımı genelllikle toplu taşımaya yakın sayılabilecek noktalara yaparım. Bu yüzden benim için en iyi seçenek, Termini Tren İstasyonu‘na 5 dakikalık yürüme mesafesinde bulunan Alessandro Palace adlı hostel idi.

Gecelik fiyat olarak 30 Euro + şehir vergisi ödemiştim. Daha fazla bilgi almak için bu hotelin booking.com sayfasına bu link üzerinden bakabilirsiniz.

Hostelin düzenlemiş olduğu Pub Crawl sayesinde de güzel dostluklar edindim. Onun dışında son gecemde 1 Amerikalı, 3 Kanadalı, 2 Norveçli ve 1 Avustralyalı elemanla sabaha kadar poker oynamıştık. Hosteldeki resepsiyon sağolsun bize alt katta özel bir mekan açmıştı. Şansım çok iyi gitmese de en azından Havalimanı’na gidiş paramı çıkarmıştım.

Hostelde aynı zamanda belli günlerde Happy Hour yapılıyor. 3 Euro’ya bir bira alıp sınırsız pizza yediğimi hatırlıyorum.

Roma’daki diğer konaklama seçeneklerine ise şuradan bakılabilir.

Roma Gezilecek Yerler

Roma da aynı İstanbul gibi birkaç günde bitirilecek bir yer kesinlikle değil. O yüzden bu yazımda, bir gezi rehberi hazırlamaktan çok kendi gezdiğim yerlerden bahsetmeye çalışacağım.

Colosseum

Roma’daki tarihi yerleri gezerken muhtemelen ilk başlanılan yer Colosseum‘dur. Neredeyse 2 bin yıllık bir geçmişi olan Colosseum, geçmişte gladyatörlerin çarpıştığı ve esirlerin aç arslanlara karşı mücadele ettiği bir yer olup 50 binden fazla seyirciyi ağırlayabilen bir yapıydı.

roma-gezilecek-yerler

Colosseum – Roma Gezilecek Yerler

Colosseum Nasıl Gidilir ?

Colosseum’a ulaşmak için lacivert metro hattına binip Colosseo durağında inilmelidir. Termini’den binildiğinde yalnızca iki durak ileridedir.

Colosseum Giriş Ücreti Nedir ?

Colosseum giriş ücreti 16 Euro‘dur. Eğer öğleden sonra 14:00’dan itibaren giderseniz fiyatı 9,50 Euro oluyor. 18 yaşından küçükler içinse ücretsiz.

Diğer yandan, yukarıda bahsettiğim Roma Pass ile hem metro ulaşımı hem de giriş için para ödenmiyor. Roma Pass’ın buradaki en büyük faydası ise uzun kuyrukta beklemeden direkt geçiş yapmak. Roma Pass’ın dışında ise Palatino bilet gişesine gidip Colosseum ve Palatino kombine bileti de alınabilir.

Konstantin Zafer Takı

Niş gezi notlarımda bahsettiğim gibi, bugünkü İstanbul’un kurucusu ve aynı zamanda ilk Hristiyan İmparator olan Büyük Konstantin’in, Milvian Köprüsü Savaşı‘nda kazandığı bir zaferden sonra Colosseum’un hemen yanında bir yere MS. 312 yılında yaptırılan bir zafer takıdır.

Milvian Köprüsü ise yine Roma’daki Villa Borghese’ye yakın bir yerde bulunuyor.

roma-gezilecek-yerler

Konstantin Zafer Takı – Roma Gezilecek Yerler

Palatino Tepesi

Konstantin Zafer Takı’nın arkasındaki cadde olan Via di San Gregorio’da biraz yürüdükten sonra Palatino Tepesi’nin giriş kapısından devam ettim. Çeşitli dönemlerde şehrin zengin aristokratları ve imparatorlar buralarda saraylar inşa ettirmişler.

Palatino’ya girmeden önce girişe yakın bir yerde bulunan ve İmparator Claudius döneminde yaptırılan eski bir su kemeri ilk olarak karşıma çıkan yapıydı.

roma-gezilecek-yerler

Su kemeri – Roma Gezilecek Yerler

Palatino Tepesi’ne giriş ücretsiz. Daha doğrusu 16 Euro verip almış olduğunuz Colosseum biletine dahil.

Tekrar geri dönüp Palatino’ya girdikten sonra hafif rampalı yoldan yürüdüm. Burada ise ilk karşıma çıkan bir antik stadyum oldu. Stadyumun hemen arkasında, Circo Massimo’ya bakan tarafında bulunan yapı ise Domus Severiana Sarayı.

roma-gezilecek-yerler

Stadyum – Roma Gezilecek Yerler

Biraz daha ileride ise Domitian Saray Kompleksi’nin bir parçası olan Domus Flavia ve hemen arkasında ise bölgede bulunan tarihi eserlerin sergilendiği Museo Palatino bulunuyor.

roma-gezilecek-yerler

Saray kompleksi kalıntıları ve Museo Palatino – Roma Gezilecek Yerler

Palatino bölgesinde ilgimi çeken bir başka yer ise Criptoportico denen 130 metre uzunluğundaki tünel. Orada yazan açıklamaya göre, tünel bir dönem imparatorluk sarayına bağlanan bir yol olarak da kullanılmış.

roma-gezilecek-yerler

Criptoportico denen tünel – Roma Gezilecek Yerler

Daha sonra ise Farnesiani Bahçeleri denilen bir kısımda buldum kendimi.

roma-gezilecek-yerler

Farnesiani bahçeleri – Roma Gezilecek Yerler

Palatino Tepesi’ni kemdimce geçtikten sonra bağlantılı yoldan devam edip Roma Forumu’na ya da orjinal adıyla Foro Romano’ya ulaştım.

Roma Forumu

Foro Romano ya da Roma Forumu, Eski Roma’da ticaretin yapıldığı, halkın toplandığı ve dini merkez olarak kullanıldığı bir kompleksti. Günümüzde kalıntılardan ibaret bir yer olsa da hala etkileyici.

Roma Forumu’nun da giriş ücreti Colosseum biletine dahil.

Palatino Tepesi tarafından geldiğim için ilk geçtiğim yer M.S. 70 yılında Yahudi ayaklanmasının bastırılmasına atfen yapılmış olan Arco di Tito yani Titus Zafer Takı oldu.

roma-gezilecek-yerler

Titus Zafer Takı – Roma Gezilecek Yerler

Titus Zafer Takı’nın hemen yanında çeşitli antik nesnelerin sergilendiği Antiquarium Forense ve onun sağ tarafında ise Tanrıça Venüs’e adanan Tempio di Venere e Roma (Venüs ve Roma Tapınağı) bulunuyor.

Titus Zafer Takı’ndan içeriye girdikten sonra sağ tarafta MS. 315 yılında tamamlanan İmparator Maxentius Bazilikası bulunuyor. Bu yapı Foro Romano içindeki en büyük yapıymış. Onun da hemen yanında ise MS. 141 yılında yapılan ve İmparatoriçe Faustina ile İmparator Antoninus Pius’a adanan Tempio di Antonino e Faustina (Antoninus ve Faustina Tapınağı) yer alıyor. 8. yüzyılda ise kiliseye çevrilmiş.

foro-romano-gezilecek-yerler

Tempio di Antonino e Faustina – Roma Gezilecek Yerler

Roma Forumu’ndaki diğer bir önemli yapı ise 4. yüzyıl yapısı olan ve İmparator Maxentius’un oğlu olan Romolo adına yaptırılan tapınaktır.

foro-romano-gezilecek-yerler

Tempio di Romolo – Roma Gezilecek Yerler

Foro Romano’nun bitiminde ise, Sultanahmet’teki Hipodrom‘un inşasını başlatmış olan Septimius Severus‘un Zafer Takı bulunuyor.

foro-romano-gezilecek-yerler

Septimius Severus Zafer Takı – Roma Gezilecek Yerler

Foro Romano içerisinde bu saydıklarım dışında da bazı tapınaklar ve çeşitli yapılar bulunuyor.

Augustus Forumu

Roma Forumu’ndan çıkar çıkmaz karşımıza çıkan cadde olan Via Dei Fori Imperiali‘nin diğer tarafında bulunan alandır.

roma-gezilecek-yerler

Augustus Forumu – Roma Gezilecek Yerler

Yine bu sıradan devam edince İmparator Caesar‘ın bir heykeli bulunuyor. Burada sanırım “İmparator Nerva’nın oğlu Caesar” yazıyor.

roma-gezilecek-yerler

İmparator Caesar heykeli – Roma Gezilecek Yerler

 

Bu arada Roma’da bir çok yerde SPQR yazdığını göreceksiniz. SPQR’nın açılımı “Senatus Populusque Romanus” yani “Roma senatosu ve halkı” anlamına geliyor.

Trajan Sütunu

Trajan Sütunu, Via dei Fori Imperiali caddesinden Piazza Venezia tarafına doğru giderken yolun sonuna yakın bir yerde (Trajan Forumu) bulunuyor.

İmparator Trajan Sütunu’nun hemen arkasında ise Santissimo Nome di Maria Kilisesi bulunuyor.

roma-gezilecek-yerler

Trajan Sütunu ve Kilise – Roma Gezilecek Yerler

Trajan Sütunu, Traian ya da diğer adıyla Traianus Sütunu, İmparator Trajan’ın Daçya Savaşı‘nda (günümüzde Romanya, Moldova, Bulgaristan’ın bir kısmı ile Ukrayna’nın bir kısmının bulunduğu topraklar) kazandığı zafer anısına M.Ö 113 yılında yapılmış.

Traianus Sütunu’nun tepesinde ilk yapıldığı zamanlar yer alan bronz kartal figürü, daha sonra İmparatoru’un heykeli ile değiştirilmiş. 1587 yılında ise bu heykel, Papa V. Sixtus tarafından San Pietro’nun heykeli ile değiştirilmiş.

Circo Massimo

İmparatorların Palatino Tepesi’nden baktıkları Roma’nın en büyük stadyumu olan yer işte bu Circo Massimo idi. O zamanki kapasitesi 250 bin kişilikmiş. Günümüzde ise bazı konserlerin verildiği ve insanların köpeklerini gezdirip koşu yaptığı bir alan olarak kullanılıyor. Nereden nereye…

roma-gezilecek-yerler

Circo Massimo – Roma Gezilecek Yerler

Piazza Venezia

İtalya’nın siyasi birliğinin tamamlanması adına inşa edilmiş alandır ve önündeki heykel ise Birleşik İtalya’nın ilk kralı olan II. Vittorio Emanuele‘ye aittir.

roma-gezilecek-yerler

Piazza Venezia – Roma Gezilecek Yerler

Pantheon

İmparator Hadrianus tarafından, daha önceki Marcus Agrippa tapınağının üzerine yapılmış neredeyse 2000 yıllık tapınaktır. Daha sonraki yüzyıllarda kilise olarak kullanılmış.

Pantheon’u mükemmel kılan şey eşsiz mimarisi ve dünyadaki en büyük kubbeli yapılardan biri olmasıdır. Günümüzde Pantheon içerisinde Kral II. Vittorio Emanuele, I. Umberto ve ressam Raphael‘in mezarları bulunuyor.

roma-gezilecek-yerler

Pantheon – Roma Gezilecek Yerler

Bu arada, Pantheon’a giriş ücretsiz. Audioguide almak isterseniz 6 Euro vermeniz gerek.

Pantheon’un arka çaprazında ise diğer ilgimi çeken şey ise Elefantino denen heykel. Bu heykelde bir fil, MÖ. 6. yüzyıla ait bir Mısır Dikilitaşı’nı taşıyor.

roma-gezilecek-yerler

Elefantino heykeli – Roma Gezilecek Yerler

Piazza Navona

Restorant ve cafelerle çevrili bu meydanda bir çeşme ve sürekli bir kalabalık var. Stadyum tipindeki bu meydan gerçekten Roma’daki en güzel meydanlardan biri.

roma-gezilecek-yerler

Piazza Navona – Roma Gezilecek Yerler

Trevi Çeşmesi (Aşk Çeşmesi)

Roma’daki en meşhur çeşmedir. Burada geleneksel olan şey, dilek tutup çeşmeye bozuk para atmak. İnanışa göre, sağ elle sol omuz üzerinden para atan bir kişinin dileği kabul olur ve o kişi bir gün yeniden Roma’ya gelirmiş.

roma-gezilecek-yerler

Trevi Çeşmesi – Roma Gezilecek Yerler

İspanyol Merdivenleri

Gece gündüz her daim kalabalık olan bu merdivenlere İspanyol Merdivenleri denmesinin sebebi, yanında İspanyol Konsolosluğu’nun bulunmasıdır. Merdivenlerin üst tarafında bulunan kilise ise Trinita dei Monti.

roma-gezilecek-yerler

İspanyol Merdivenleri – Roma Gezilecek Yerler

Castel Sant’Angelo

Bu kaleye Vatikan dönüşünden sonra uğramıştım. Hristiyanlıkla birlikte Papalığın merkezi haline gelen bu kalede bir dönem Cem Sultan da hapsedilmiş. Kalenin kendisinden çok önündeki Ponte Sant’Angelo (Sant’Angelo Köprüsü) bence daha etkileyici.

roma-gezilecek-yerler

Sant’Angelo Kalesi – Roma Gezilecek Yerler

Kale içinde çeşitli heykel başları, bir küçük çeşme ve teras kısmında ise küçük toplar ve gülleler var. Kalenin dört köşesinde ise San Giovanni, St. Luca, San Marco ve San Matteo adında 4 adet silindir şeklinde burç bulunuyor.

roma-gezilecek-yerler

Kaledeki toplar ve gülleler – Roma Gezilecek Yerler

Roma Gece Hayatı

Roma’da gece hayatı denince genel olarak akla gelen bölge Trastevere bölgesi. Yani Tiber Nehri’nin haritaya göre sol tarafında kalan kısım. Güzel restorantları, cafeleri mevcut. Tüm gün yürümekten hal kalırsa gidilmesini tavsiye ettiğim yerlerden biri.

Kaldığım hostele sorduğumda ise bana ilk dedikleri bölge Campo de Fiori idi. Gördüğüm kadarıyla bu bölge biraz daha genç kesime hitap ediyor. Yanlış hatırlamıyorsam hostelin düzenlediği Pub Crawl gecesi ile bu bölgedeki birkaç klübe, pub’a vs gitmiştik.

Daha üst sınıf takılmak isteyenler ise Piazza Navona civarını tercih edebilir.

Roma Araç Kiralama

Rentalcars Connect üzerinden Roma Fiumicino havalimanından araç kiralamak için aşağıdaki arama motorunu kullanabilirsiniz.

Roma Kaç Günde Gezilir ?

Roma’da gezilip görülecek çok fazla şey olduğundan en az 3-4 gün kalınmalıdır.

Seyahat fotoğraflarım ve videolarım için beni sosyal medya hesaplarımdan da takip edebilirsiniz.

INSTAGRAM : @seqununseyahatnamesi

FACEBOOK : https://www.facebook.com/seqununseyahatnamesi

YOUTUBE : http://www.youtube.com/Seqununseyahatnamesi

10 yorum

 1. Roma Gezilecek Yerler

  Roma gezilecek yerler ile ilgili detaylı bir yazı olmuş. Sizce Roma’ya gitmek için tren mi daha iyi otobüs mü?

  • Sequ
   Sequ'nun Seyahatnamesi

   İtalya’da şehirler arası otobüs kullanmadım ama bildiğim kadarıyla Flixbus’ı da tercih edebilirsiniz. Bu firmayı Almanya gezilerimde sık sık kullanmıştım. Hem gayet konforlu hem de fiyatı uygun.

 2. Beste Ekici

  Milano, Roma, Floransa, Venedik ve Pisa planım var. 10 günlük nasıl bir rota önerirsiniz?

  • Sequ
   Sequ'nun Seyahatnamesi

   Uçak biletini almadıysanız aynı şehre gidiş dönüşten ziyade mesela benim yaptığım gibi Milano’dan başlayıp Roma’da bitirebilirsiniz. Rota için ise madem 10 gününüz var, o zaman Milano 1-2 gün, Como Gölü 1 gün, Venedik 2 gün, Floransa 2 gün ve Roma 3 gün şeklinde bir plan yapabilirsiniz.

Yorum Yap

E-mail adresiniz yayınlanmayacaktır. İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *

*