Floransa Gezilecek Yerler | Sequ'nun Seyahatnamesi
Anasayfa » Avrupa » İtalya » Floransa » Floransa Gezilecek Yerler
Floransa Davut Heykeli

Floransa Gezilecek Yerler

Son Güncelleme : 8 Temmuz 2020

Venedik maceramdan sonra bu kez rotam Floransa idi. Bu yazımda, Floransa Gezilecek Yerler, Floransa’da konaklama, Floransa’ya Nasıl Gidilir ve Fiorentina Maç Bileti Hakkında Bilgiler  vermeye çalışacağım.

Floransa’ya Nasıl Gidilir ?

İtalya’da tren yolculukları için genel olarak tercih edilen firma Tren Italia. Ancak Italo Treno da yeni bir firma olmasına rağmen bence gayet klas. Koltukların kenarlarında priz de var. Kablosuz internet bağlantısı da vardı ama benim şansıma teknik bir arızadan dolayı çalışmadı.

Venedik Santa Lucia tren garından, biletini internetten aldığım 15:55 treni ile yaklaşık 2 saat 10 dakikada Floransa şehrinin merkez tren istasyonu Santa Maria Novella İstasyonu’na ulaştım. Bu yolculuk için ödediğim bilet fiyatı 39 Euro. İtalya’da bilet fiyatları saatlere ve günlere göre değişiklik gösterdiğinden aynı güzergah için bilet fiyatı daha da ucuza alınabiliyor.

Bu arada, Floransa’ya gitmişken Fiorentina maçına bilet almak ve maça gitmek istiyorsanız Artemio Franchi’de Maç İzlemek adlı yazıma göz atmanızı tavsiye ederim.

Floransa’da Nerede Kalınır ?

Floransa’da konaklama tercihimi, Santa Maria Novella Tren İstasyonu’na yakın mesafede bulunan Hostel Archi Rossi ‘den yana kullandım. Floransa’ya gidecekler için kesinlikle bu hosteli tavsiye ediyorum. Birincisi hem konum olarak gara çok yakın, hem de kahvaltısı bir hostelden beklenmeyecek kadar zengin. Altı kişilik yatakhane için ödediğim ücret şehir vergisi de dahil gecelik 24 Euro idi.

Diğer konaklama seçeneklerine ise booking.com üzerinden ulaşıabilirsiniz.

Floransa Gezilecek Yerler

Floransa’da gezilecek birçok yer olmasına rağmen burada geçirdiğim 2 gün boyunca benim gezdiğim yerlerden bahsedeceğim.

Galleria Dell’Academia

Saat 09:00 gibi buraya vardığımda inanılmaz bir kuyruk vardı. İçeriye girdiğimde saat 10:30’du. Galleria Dell’Academia giriş ücreti 16 Euro. Hızlı giriş için internetten önceden rezervsyon yaparsanız ilave 4 Euro daha ödemek zorundasınız.

Galleria Dell’Academia’da genel olarak birbirinin benzeri heykeller ve tablolar var. Tablolar genelde İsa’nın çarmıha gerilişini, Meryem Ana’yı, melekleri ve bu tarz resimleri tasvir ediyor. Şahsen Michelangelo’nun Davut heykelinden başka ilgi çekici bir şey olmadığını düşünüyorum.

floransa-gezilecek-yeler

Davut Heykeli – Floransa Gezilecek Yerler

Uffizi Gallery

Burası dünyaca ünlü sanat galerisi. Rönesans dönemi tablolardan heykellere de ev sahipliği yapıyor. Uffizi Gallery giriş ücreti 20 Euro.

floransa-gezilecek-yerler

Uffizi Gallery – Floransa Gezilecek Yerler

Bilim Tarihi Müzesi (Galileo Müzesi)

Bu müzede çeşitli bilim dallarında geçmişte kullanılan araçlar sergileniyor. Müzenin ilk kurulduğunda Bilim Tarihi Müzesi ismiyle açılmıştı. Daha sonra restore edilip yeniden açıldığında ismi Galileo Müzesi olarak değiştirildi.

Bilim Tarihi Müzesi (Galileo Müzesi)’nin giriş ücreti ise 10 Euro.

floransa-gezilecek-yerler

Galileo Müzesi – Floransa Gezilecek Yerler

Floransa Katedrali 

Santa Maria del Fiore olarak da bilinen bu yapı Floransa’nın simgesidir. Bu katedralin en iyi manzarası şüphesiz Piazzale Michelangelo’dur. Yazının devamında bahsedeceğim.

floransa-gezilecek-yerler

Santa Maria del Fiore – Floransa Gezilecek Yerler

Santa Croce Bazilikası

Bazilikanın önündeki Piazza Santa Croce meydanına geldiğimde, buranın bendeki izlenimi Milano’daki Piazza del Duomo’ya benziyor oluşuydu.

floransa-gezilecek-yerler

Santa Croce Kilisesi – Floransa Gezilecek Yerler

Bir de Santa Maria Novella tren istasyonuna yakın bir yerde San Lorenzo Kilisesi var ancak oraya gitmedim.

Piazza Della Repubblica

Bu büyük meydan şehirdeki ilk meydanmış. Bugün bu meydanın dört bir tarafında çeşitli kafeler ve restorantlar var.

floransa-gezilecek-yerler

Piazza Della Repubblica – Floransa Gezilecek Yerler

Piazza Della Signoria

Burası da gerçekten büyük ve ilgi çekici bir meydan. Bu meydanda da Palazzo Vecchio’ya yakın tarafta bir havuz ve havuzun ortasında denizler tanrısı Neptün’ün heykeli, yanında da deniz kızları ile erkek deniz tanrılarının heykelleri bulunuyor. Bunlardan da önemlisi, Michelangelo’nun ünlü Davut heykelinin bir kopyası yine bu meydanda, Palazzo Vecchio’nun girişinde yer alıyor.

floransa-gezilecek-yerler

Piazza Della Signoria – Floransa Gezilecek Yerler

Piazza Santa Croce

Santa Croce Bazilikası’ndan bahsederken anlatmıştım.

Bu saydığım yerler dışında tren istasyonunun yakınındaki Piazza Santa Maria Novella ve Duomo’ya yakın Piazza del Duomo var.

Piazzale Michelangelo

Bana göre tartışmasız Floransa’nın en iyi mekanı. Resmen bir balkon gibi tüm Floransa’yı ayaklarımızın altına alan bir manzaraya sahip bir yüksek alandır.

floransa-gezilecek-yerler

Piazzale Michelangelo – Floransa Gezilecek Yerler

Ponte Vecchio

Arno Nehri üzerindeki en eski ve en ünlü köprü olan Ponte Vecchio’nun inşası 14. yüyzıla kadar dayanıyor. Köprü üzerinde bir çok kuyumcu ve hediyelik eşya satan dükkan var. Onun dışında sonradan öğrendiğime göre İkinci Dünya Savaşı sırasındaki bombalamalardan tek sağ çıkan bu köprü olmuş.

floransa-gezilecek-yerler

Ponte Vecchio – Floransa Gezilecek Yerler

Ponte Vecchio dışında Arno Nehri üzerinde Ponte Santa Trinita, Ponte Amerigo Vespucci ve diğer birkaç tane daha köprü bulunuyor.

Palazzo Vecchio

Palazzo Vecchio’ya girişte avlu gibi bir kısım var ve buraya giriş için herhangi bir ücret gerekmiyor. Bu kısımda görebileceğiniz şeyler ise duvarlara işlenmiş resimler, ortada küçük bir havuz ve hemen yan tarafında da iki tarafında arslan heykeli bulunan çeşme. Giriş ücreti 10 Euros.

floransa-gezilecek-yerler

Palazzo Vecchio’nun girişi – Floransa Gezilecek Yerler

Floransa’da Ne Yenir ?

Floransa’da yeme içme seçenekleri bol olsa da özellikle dondurmacı konusunda bir tavsiyede bulunmak istiyorum. İsmi Vivoli il Gelato. Kutu içinde tiramisu, fındık, karamel ve vanilyalı gerçekten güzel bir karışım vermişlerdi. Tavsiye ederim.

floransa-gezilecek-yerler

Vivoli il Gelato

Floransa Araç Kiralama

Floransa’da araç kiralama seçeneklerine BURADAN ulaşabilirsiniz.

Seyahat fotoğraflarım ve videolarım için beni sosyal medya hesaplarımdan da takip edebilirsiniz.

INSTAGRAM : @seqununseyahatnamesi

FACEBOOK : https://www.facebook.com/seqununseyahatnamesi

YOUTUBE : http://www.youtube.com/Seqununseyahatnamesi

 

4 yorum

Yorum Yap

E-mail adresiniz yayınlanmayacaktır. İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *

*