pisa-gezilecek-yerler

PİSA GEZİLECEK YERLER

Roma’ya gitmeden önceki durağım birkaç saatliğine de olsa Pisa idi. Bu yazımda Pisa’ya ulaşım ve gezilecek yerler ile ilgili gözlemlerime yer vereceğim. Bir önceki yazım olan Floransa Gezi Notlarımı ise BURADAN okuyabilirsiniz.
  • NASIL GİDİLİR ?

Trenitalia’nın sitesinden tren saatlerine bakıp 08:28 treni için Floransa’daki Santa Maria Novella Tren İstasyonu‘na gittim. Floransa’dan Pisa Centrale’ye tren ile yolculuk tam 1 saat sürdü ve bilet için 7,80 Euro ödedim. Tren biletleri, İngilizce dil seçeneği olan self-servis makinelerinden de kolayca alınabilir.

Dönüşte ise, Pisa Centrale istasyonuna geldiğimde Floransa’ya gidecek bir sonraki trenin 3 dakika sonra olduğunu görünce hemen self-servis makinelerinden biletimi alıp trenin kalkacağı platforma koştum. Trene binmeden önce tam biletimi sarı makinelere onaylattım ki tren kalktı. Bir sonraki tren 11:54’teydi, ama benim biletimde 11:32 yazıyordu. Sorun olmayacağını düşündüğüm için trene atladım ve herhangi bir sıkıntı olmadan saat 13:07’de tekrar Floransa’ya döndüm.

Son olarak, self-servis makinelerine ayrı br parantez açmak lazım. Kesinlike bilet kuyruğuna girmeden bu makinelerden hızlı ve güvenli bir şekilde biletinizi alabilirsiniz. Bu makinelerden aynı zamanda para üstü de alınabiliyor.

  • KONAKLAMA

Şunu kesinlikle diyebilirm ki, Pisa şehri sadece “gördüm” demek için günübirlik gidilecek bir yer. Bu yüzden konaklamaya gerek olduğunu düşünmüyorum.

Yine de konaklama alternatifleri için ŞU LİNKE göz atabilirsiniz.

  • PİSA GEZİLECEK YERLER

Her ne kadar bir şehri birkaç saat gezmek ile o şehir hakkında pek fazla bir şey bilinemeyecek olsa da en azından kendi gördüğüm yerlerden bahsetmek istiyorum.

Stazione Pisa Centrale : Pisa tren istasyonunun dışarıdan görünümü şu şekildeydi.

pisa-gezilecek-yerler

Pisa Centrale

Piazza Vittorio Emanuele II : Tren istasyonundan dışarıya adım atar atmaz karşımıza çıkan meydandır. Meydanın ortasından Vittoria Emanuele II’nin bir de heykeli bulunuyor.

pisa-gezilecek-yerler

Piazza Vittorio Emanuele II

Vaktim dar olduğundan herhangi bir yere takılmadan soldan devam edip Via Francesco Crispi‘yi takip edip Ponte Solferino‘da yeniden Arno Nehri ile karşılaştım. Bir ara kaybolur gibi oldum ve yolda gördüğüm kişilere sorup yaklaşık yarım saatin sonunda Piazza dei Miracoli‘ye yani Mucizeler Meydanı‘na ulaştım.

Piazza dei Miracoli : Aslında buranın adı Piazza del Duomo yani Katedral Meydanı. İçinde barındırdığı yapılar sebebiyle bu ad ile anılmaktaymış. Şiddetli yağmura rağmen meydan çok kalabalıktı.

pisa-gezilecek-yerler

Mucizeler Meydanı

Peki bu meydanda neler var? Öncelikle Duomo yani katedral, San Giovanni Vaftizhanesi, Pisa Kulesi ve Campo Santo müzesinin yanı sıra bolca çimenlik arazi ve surlar..

Onun dışında kenarda yol boyu hediyelik eşya ve çakma tişört satan dükkanlar yer alıyor. Tüm bu saydıklarımın dışında en önemlisi ama bir o kadar da en sinir bozucu olanı ise etrafta yağmurdan kaçmaya çalışırken topluca bağırarak garip sesler çıkaran Uzak Doğulu turistlerdi.

Pisa Kulesi : Kule 1173 yılında gücün ve zenginliğin sembolü olarak Venedik ve Cenevizlilere rakip olarak yapılmış. 56 metre yüksekliğinde olup 294 basamakmış ve her yüz yılda 7 cm’lik bir oranda yan yatıyormuş. Ha bir de Galileo’nun bütün cisimlerin aynı hızla ve aynı fizik kanununa uyarak düştüklerini farklı ağırlıklardaki iki top güllesini aşağı bırakarak gözlemlediği yer de bu Pisa Kulesi’ymiş. Neyse kuleye çıkmadım. Giriş ücreti ben oaradayken 15 Euro idi. (Şuan 2017 itibariyle 18 Euro).

pisa-gezilecek-yerler

Pisa Kulesi ve ben.

Pisa Katedrali : 1064 yılında inşa edilmiş olan bir yapıdır. Katedralde bulunan eserlerin büyük bir kısmı, Pisa Kulesi’nin hemen yanındaki Operal del Duomo Müzesi‘nde sergileniyor. Bu arada katedrale giriş ücreti 5 Euro.

pisa-gezilecek-yerler

Pisa Katedrali

San Giovanni Vaftizhane : Vaftizhane girişine geldiğimde görevlinin “ücretli” demesinden sonra 5 Euro vermeye gerek olmadığına karar verdim ve girmedim. Bu yapı ile bildiğim tek şey, ünlü bilim adamı Galileo’nun burada vaftiz edildiğidir.

pisa-gezilecek-yerler

Pisa Vaftizhanesi

Campo Santo Anıtı : Bu anıtta birçok heykel ve fresk bulunuyor.

Yazımın başında da belirttiğim gibi Pisa şehrinden yalnızca 1-2 saat geçirdim ve gördüğüm yerler bunlardı. Burada işimi bitirip tekrar Floransa’ya döndüm ve kaldığım hostelden çantamı alıp Roma’ya doğru yola çıktım.

  • PISA ARAÇ KİRALAMA

Pisa’da araç kiralama seçeneklerine BURADAN ulaşabilirsiniz.

[GEZİ TARİHİ : 18 Mart 2013, Pazartesi]

Seyahat fotoğraflarım ve videolarım için beni sosyal medya hesaplarımdan da takip edebilirsiniz.

INSTAGRAM : @seqununseyahatnamesi

FACEBOOK : https://www.facebook.com/seqununseyahatnamesi

YOUTUBE : http://www.youtube.com/Seqununseyahatnamesi

3 yorum

  1. Ben açıkçası Pisa’yı çok beğenmedim. Pek yapacak bir şey yok.

Yorum Yap

E-mail adresiniz yayınlanmayacaktır. İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

WpCoderX