Priştine Gezilecek Yerler | Sequ'nun Seyahatnamesi
Anasayfa » Balkanlar » Kosova » Priştine Gezilecek Yerler
Priştine Gezilecek Yerler

Priştine Gezilecek Yerler

Son Güncelleme : 4 Temmuz 2020

Nihayet Balkanlar turumun son ayağı olan Kosova’ya gelmişti sıra. Açıkası Priştine’ye gelme sebebim, dönüş için en uygun uçak biletini oradan bulmam ve Prizren’e gitmek için orayı basamak olarak kullanma isteğimdi. Sonuç olarak, Priştine’de turistik öğeler yok denecek kadar az ve gitmezseniz hiçbir şey kaçırmış olmazsınız.

Bu yazımda Kosova Priştine Gezilecek Yerler, Priştine Gezi Rehberi, Priştine Nasıl Gidilir, Priştine Nerede Kalınır, Priştine Havaalanı Ulaşım, Priştine’de Ne Yenir gibi konularla ilgili gezi notlarımı aktarmaya çalışacağım.

Priştine’ye Nasıl Gidilir ?

Bir önceki yazımda da belirttiğim gibi Sırbistan üzerinden Kosova’ya girme niyetim olsa da iki ülke arasındaki sınır geçişlerinde problem olduğunu okuduğumdan vazgeçmiştim. Onun için Üsküp’te bir gece daha kalıp buradan Kosova sınırlarına giriş yaptım.

Üsküp’ten Priştine’ye Nasıl Gidilir ?

Üsküp Otobüs Terminali’nden Priştine’ye giden öğleye kadar olan otobüsler saat 06:00, 08:00, 09:00, 10:10 ve 11:00’da kalkıyor ve tek yön bilet fiyatı 320 Makedon Denarı (yaklaşık 5 Euro). Giden otobüs Albus firmasına ait. Gerçi tam olarak otobüs sayılmaz, biraz daha ufak. Hala Makedonya sınırları içinde olduğumuz için ekstra bagaj ücreti vermiyoruz.

Saat 10:10’da bindiğim otobüs planlanan saatte Üsküp’ten hareket etti ve yaklaşık yarım saat sonra bir benzincide durdu. Ne olduğunu anlamadan 20-25 dakika bekledikten sonra transporter tarzı bir araca transfer olduk. Bu noktadan hareket ettikten itibaren yaklaşık 45 dakika sonra Kosova sınırına geldik. Buranın ismi Hani i Elezit Sınır Kapısı. Sınırdan geçişte pasaportlara damga vuruluyor ancak sınır kapısının ismi gözükmüyor (Bilmiyorum belki de mürekkepten dolayıdır). Burada toplam 25 dakika bekledik ve en nihayetinde saat 12:30 gibi Priştine’ye vardık.

Prizren’e gitmek için de yine bu otobüs terminalinden biniyoruz. Detayları Prizren yazımda anlatacağım.

Priştine Havaalanı Ulaşım

Priştine Adem Jashari Havalimanı‘na ulaşım için ise tek seçenek taksi. Bunu bilerek, kaldığım hostelin yardımıyla bir taksi çağırdım. Firmanın ismini hatırlamıyorum ama Blue Taxi gibi bir şeydi. Araçlarda taksimetre kullanmıyorlar ve havalimanına ulaşım fix fiyat olarak 13 Euro’ymuş. Bunu hostel çalışanı kız söyledi. Dediği gibi aynen bu fiyatı ödedim. Taksi ile havalimanına ulaşım yaklaşık 20 dakika civarı sürüyor.

Priştine’de Para Bozdurma

Avrupa Birliği üyesi olmamasına rağmen Kosova’da da Euro kullanıldığından, yanımızda Euro getirmiş isek döviz bürolarıyla işimiz olmayacak.

Priştine Nerede Kalınır ?

Priştine’de konaklama için Hostel White Tree ‘yi tercih ettim. Bu hostelde, 4 kişilik odada konaklama için kahvaltı hariç gecelik 11 Euro ödedim. Hostele ilk giriş yapıldığında ücretsiz “Hoşgeldin içeceği” veriyorlar.

Hostel konum olarak otobüs terminalinden yürüme 20-25 dakika ve merkezdeki Mother Teresa Bulvarı’na 15 dakika sürüyor.

Bu mekanı konsept olarak beğensem de konaklama açısından pek beğenmedim. 4 kişilik odada tek kişi kalsam da kaldığım oda bir evin ardiyesi gibi bir yerdi. Birkaç tane ranza ve bir masa koyarak oda süsü vermişler. Odanın kapısı, eskiden köy evlerinde olduğu gibi kenarına çivi çakılıp o şekilde kapatılıyordu. Tabi tam kapanmadığından resepsiyonun bütün sesi olduğu gibi odaya geliyordu. Bir de resepsiyondaki elemanların, hostelde konaklayan diğer kişilerle gece geç saatlerde muhabbet etmeleri cidden rahatsız ediciydi. Yalnız Hannah isimli resepsiyon kız gayet yardımseverdi.

Priştine Gezilecek Yerler

Yazımın başında da belirttiğim gibi Priştine, turistik diyebileceğimiz hiçbir öğesi bulunmadığından gitmeye değer bir yer olmadığını düşünüyorum. Yine de görülebilecek bazı yerlerden bahsedecek olursam :

Newborn Anıtı

Avrupa’nın en genç başkenti olan Priştine’de, ülkenin Sırbistan’dan ayrılıp bağımsız olması seebebiyle 2008 yılında dikilmiş. Türkçe’de “yenidoğan” anlamına geliyor.

pristine-gezilecek-yerler

Newborn Anıtı – Priştine Gezilecek Yerler

Bill Clinton Anıtı

Kosova’nın bağımsızlığında ciddi katkısı olan Eski ABD Başkanı Bill Clinton için Kosovalılar bir anıt dikmiş. Ayrıca, bu anıtın önünden geçen yola da Bill Clinton Bulvarı adı verilmiş.

pristine-gezilecek-yerler

Bill Clinton Anıtı – Priştine Gezilecek Yerler

Rahibe Theresa Bulvarı

Trafiğe kapalı bu caddede sağlı sollu cafeler falan var. Yürüyüş yapmak için uygun bir yer sayılabilir.

Skanderbeu Anıtı

Mother Theresa Bulvarı’nın bitimine doğru sol tarafta kalan bir anıttır. Skenderbeu, on yıllar boyunca Osmanlılar’a karşı savaşmış ve Osmanlıların Batı Avrupa’da fazla ilerleyememesinde büyük rolü olan Arnavutların kahramanıdır.

skanderbeu-aniti-pristine

Skanderbeu Anıtı – Priştine Gezilecek Yerler

Saat Kulesi

19. yüzyılda Osmanlılar tarafından yapılmış olan bir kuledir.

pristine-gezilecek-yerler

Saat Kulesi – Priştine Gezilecek Yerler

Fatih Camii

Hünkar Camii de denen bu camii 1460’lı yılların başında yapılmış. Saat Kulesi’nin tam karşısında bulunuyor. Caminin yan tarafında bir de hamam var.

pristine-gezilecek-yerler

Fatih Camii – Priştine Gezilecek Yerler

Yaşar Paşa Camii

Bu camii de Saat Kulesi yakınlarında bulunuyor. 1834 yılında yapılmış. Yine bu camiinin yakınlarında Priştine’nin en eski yapısı olan Çarşı Camii bulunuyor. 1389’daki I. Kosova Zaferi’nden sonra yapılmış.

Rahibe Theresa Katedrali

Çok yeni diyebileceğimiz bu katedralin bir kısmı hala inşaat halinde ancak içine girilebiliyor. Ben karanlık vakit oradan geçtiğim için gidemedim. Gece görüntüsü şu şekilde.

pristine-gezilecek-yerler

Mother Theresa Katedrali – Priştine Gezilecek Yerler

Priştine’de kısıtlı zamanda gezdiğim yerler bunlar oldu. Bu yerlerin dışında St. Nicholas Kilisesi, Sırp Ortodoks Kilisesi, Kosova Müzesi, Etnoğrafya Müzesi, Bizans ve İslami mimariyi yansıtan Kosova Ulusal Kütüphanesi ve çok isteyip de zamanım kalmadığı için gidemediğim Sultan I. Murad Türbesi (Meşhed-i Hüdavendigar) gezilebilir.

Priştine’de Ne Yenir ?

Priştine’de herkesin damak tadına uygun restorant ve cafeler mevcut. Prizren dönüşü market alışverişi yaptığım için fazla yer deneme şansım olmadı ama cebimdeki bozuklukları bitirmek adına gece saat 12’ye doğru dışarı çıkmıştım.

Aurora Restaurant : Mother Theresa Katedrali’ne giderken geçilen George Bush Bulvarı üzerinde yer alan bu restorantta 1,5 Euro’ya döner yemiştim. Çok üst düzey olmasa da denenebilir.

Onun dışında otobüs terminalinden gelirken takip ettiğim Ilaz Kodra Caddesi üzerinde de bir süpermarket vardı. Fiyatlar Türkiye’ye oranla çok iyiydi. Buradan da alışveriş yapabilirsiniz.

Balkanlar gezimde yazacağım son yazı ise Prizren olacak. Takipte kalın.

Priştine Araç Kiralama

Priştine’de araç kiralama seçeneklerine BURADAN ulaşabilirsiniz.

Seyahat fotoğraflarım ve videolarım için beni sosyal medya hesaplarımdan da takip edebilirsiniz.

INSTAGRAM : @seqununseyahatnamesi

FACEBOOK : https://www.facebook.com/seqununseyahatnamesi

YOUTUBE : http://www.youtube.com/Seqununseyahatnamesi

2 yorum

  1. Serdar Cihan

    New Born yazısının şekli yine değişmiş 🙂

Yorum Yap

E-mail adresiniz yayınlanmayacaktır. İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *

*