Jakarta Gezilecek Yerler | Sequ'nun Seyahatnamesi
Anasayfa » Asya » Endonezya » Jakarta Gezilecek Yerler
jakarta-gece-hayati

Jakarta Gezilecek Yerler

Son Güncelleme : 2 Temmuz 2020

Her ne kadar gezilecek yerler bakımından çok fazla beklentileri karşılamasa da insanların sıcaklığı ve hareketli gece hayatı ile Güney Doğu Asya’daki popüler noktalardan biridir.

Bu yazımda Jakarta Gezilecek Yerler, Jakarta Nerede, Jakarta’da Ulaşım, Gece Hayatı, Yeme-İçme ve Para Bozdurma ile ilgili gözlemlerimi aktarmaya çalışacağım. Ancak, ondan önce kısa bir genel bilgi vermek istiyorum.

Tarihte Jayakarta ve Batavia gibi isimlerle anılmış olan Jakarta, çeşitli sömürge dönemleri yaşamış ve en son 20. yüzyılın ortalarında Hollandalılar’a karşı bağımsızlığını ilan etmiş.

Jakarta Nerede ?

Endonezya’nın Java adasında yer alan ve başkenti olan Jakarta, aynı zamanda ülkenin ekonomik, kültürel ve siyasi merkezidir. İstanbul – Jakarta arası mesafe yaklaşık 9.500 km’dir ve uçakla 11-12 saat sürer.

jakarta-gezilecek-yerler

Jakarta-Endonezya

Jakarta’nın bölgelerinden bahsedecek olursam şehir merkezi Central Jakarta olarak geçiyor. Burası idari ve finansal merkez olmasının yanı sıra turistik olarak da şehrin merkezi.

Jakarta’daki fuar merkezin bulunduğu ve deniz kıyısına yakın olan kısmı ise North Jakarta bölgesi. Ben burada kalmıştım. Daha zengin kesimin yaşadığı, alışveriş merkezlerinin olduğu ve gece hayatının hareketli olduğu bölge ise South Jakarta denen güney tarafta. Doğu ve Batı yani East ve West Jakarta bölgelerinde ise fazla öne çıkan bir özellik yok.

Jakarta Dini ve Nüfusu

Jakarta’nın nüfusu 10 milyon civarında olmakla beraber, kırsal bölgeler de hesaba katıldığında bu sayı 30 milyonu aşmaktadır. Hem Jakarta’nın dini hem de ülkenin büyük çoğunluğu müslüman olmakla birlikte, Hristiyanlık, Hinduizm ve Budizm dinlerine mensup bir kesimler de bulunmaktadır.

İstanbul’dan Jakarta’ya Nasıl Gidilir ?

Jakarta gezilecek yerler konusuna girmeden önce her yazımda benim için en önemli konu olan ulaşımdan bahsetmek istiyorum.

İstanbul’dan Jakarta’ya THY’nin yaklaşık 11-12 saat süren direkt uçuşları bulunmaktadır. Ben ise Qatar Airways ile Doha aktarmalı gittim. Daha önce Vietnam‘a giderken de Doha aktarmalı gitmiştim.

Hem Vietnam’a hem de Jakarta’ya giderken gözlemlediğim olay, uçuşumun ikinci ayağında yani Doha – Jakarta güzergahında uçağın neredeyse 90%’ının boş olmasıydı. Bu sayede 3 kişilik koltuklara istediğim şekilde yayılabilmiştim. THY ile gelen uçak ise çok daha dolu oluyor. O yüzden kesinlikle Qatar Airways’i öneririm. Bu linkten uygun fiyaylı uçak bileti rezervasyonlarınızı yapabilirsiniz.

soekarno-hatta-havalimani

Jakarta Soekarno – Hatta Havalimanı – Jakarta Uçakla Kaç Saat ?

Türkiye’den gelenler dahil, uluslararası uçuşların çoğu Terminal 2’ye yani D ve E Terminali’ne iniyor. Üstte çekmiş olduğum fotoğraf havalimanının çıkışı. Buradan taksi veya shuttle bus ile kalacağınız yere gidebilirsiniz.

Jakarta’da Şehir İçi Ulaşım

Jakarta, yürüyerek ulaşılabilecek bir yer olmadığı için mecburen ulaşım araçlarını kullanmamız gerekiyor. Ulaşım için en pratik yol “Blue Bird” denen mavi renkli taksiler olmakla birlikte çok daha ucuza bir yerden bir yere gitmek için kesinlikle Go-Jek denen uygulamayı indirmenizi tavsiye ediyorum.

Ho Chi Minh City Gezilecek Yerler adlı yazımda bahsettiğim Grab benzeri olan Go-Jek uygulamasıyla aynı zamanda dışarıdan yemek ve hatta masaj bile sipariş edebiliyorsunuz.

Go-Jek taksi uygulaması ile biraz macera seviyorsanız motosiklet olanını da seçebilirsiniz. Bu şekilde, taksiye göre daha ucuz seyahat edebilirsiniz.

Jakarta’da Nerede Kalınır ?

Yukarıda Jakarta’nın bölgelerinden bahsetmiştim. Bu bölgelere göre fiyat/fayda oranı bakımından en iyi Jakarta otellerinden birkaç tavsiyede bulunacağım.

North Jakarta Otelleri

✔️ Holiday Inn Express Jakarta International Expo ⭐⭐⭐

Jakarta’ya fuar için gidiyorsanız fuar alanı muhtemelen Kemayoran bölgesindeki Jakarta International Expo (JIExpo) olacak. Bunun için en ideal otel, fuar alanına birkaç dakikalık yürüme mesafesindeki Holiday Inn Express adlı oteldir. Benim de kaldığım otel burasıydı. Odalar ve kahvaltı güzeldi diyebilirim.

Jakarta’nın sıcak ve nemli havasında takım elbiseyle daha uzak bir otelde kalmayı düşünemiyorum. Bu otelde gecelik fiyat ortalama 60-70 $ civarı.

Detaylı bilgi ve rezervasyon için tıklayın.

Holiday Inn Exppress Jakarta International Expo

Holiday Inn Express JIExpo – Jakarta Otelleri

✔️ BI Executive Hotel ⭐⭐

Eğer Jakarta’nın kuzeyindeki Ancol bölgesinde kalmak isterseniz BI Executive Hotel’i tercih edebilirsiniz. Odaları ve kahvaltısı güzel. Ayrıca civardaki Alışveriş Merkezleri’ne de yürüme mesafesinde. JI Expo’ya 3,5 – 4 km mesafede olup gecelik ücreti 30 $ civarındadır.

Detaylı bilgi ve rezervasyon için tıklayın.

Central Jakarta Otelleri

✔️ Grand Hyatt Jakarta ⭐⭐⭐⭐

Tam şehrin merkezinde bulunan Grand Hyatt Hotel, Plaza Indonesia AVM’nin hemen bitişiğinde yer alıyor. Restorant, bar, yüzme havuzu ve havalimanı servisi bulunan bu otelin gecelik fiyatı 130 $ civarı.

Gece hayatı için gidilebilecek mekanlara yakın konumuyla tavsiyemdir. Gecelik oda fiyatı ortalama 150 $ civarı.

Detaylı bilgi ve rezervasyon için tıklayın.

Grand Hyatt Jakarta

Grand Hyatt Jakarta Hotel – Jakarta Otelleri

✔️ Novotel Jakarta ⭐⭐⭐⭐

Hem 4 yıldızlı hem de South Jakarta bölgesinde uygun fiyatlı olarak önerebileceğim diğer bir otel ise Novotel. Bu otelin de gecelik fiyatı kahvaltı dahil yaklaşık 70 $.

Detaylı bilgi ve rezervasyon için tıklayın.

South Jakarta Otelleri

✔️ The Westin Jakarta ⭐⭐⭐⭐⭐

304 metrelik Gama Towers’ın en üst 20 katında kurulu olan bu otel, sunduğu manzara ile gayet popülerdir. The Westin Hotel’de aynı zamanda açık ve kapalı yüzme havuzu ile restorant bar bulunmaktadır.

Gecelik ücreti ortalama 110 $civarında.

Detaylı bilgi ve rezervasyon için tıklayın.

Endonezya’ya Vize Var Mı?

Bazı seyahat bloglarında yazanın aksine Endonezya, Türk vatandaşlarından 30 güne kadar vize istemiyor. Burada önemli olan nokta, pasaport kontrolünde ülkeye, iş sebebiyle geliyor olsanız bile, turistik amaçlı geldiğinizi söylemek. Eğer, iş sebebiyle ziyaret ettiğinizi söylerseniz vize almanız gerektiğini söylüyorlar. Belki sizi geri göndermeyebilirler ama kapıda ticari vize uygulaması varsa boş yere para vermenize sebep olacak.

Bu arada, gezilecek birkaç yer ismi de ezberlerseniz sorduklarında kolayca cevap verirsiniz.

Endonezya Para Birimi Nedir ?

Endonezya’nın para birimi Endonezya Rupisi olup kısaca IDR olarak gösteriliyor. Şu sıralar kur 1 USD = 14.250 IDR olarak görünüyor. Kasım ayında gittiğim Jakarta Havalimanı’ndan ben de aynı kurdan paramı bozdurmuştum. 1 TL ise yaklaşık 2.600 IDR yapıyor.

endonezya-para-birimi

Endonezya Rupisi – Endonezya Para Birimi

Unutmadan belirteyim, döviz bürosuna gittiğinizde pasaportunuzu da yanınızda bulundurun. Çoğunlukla soruyorlar.

Jakarta Gezilecek Yerler

Jakarta’da gezip görülmesi gereken yerler listesi kısaca şu şekilde :

Monas (Ulusal Anıt)

Endonezya eski devlet başkanı Sukarno tarafından yaptırılan ve yapımına 1961 yılında başlanıp 1975 yılında tamamlanan bağımsızlık anıtı olup Jakarta’nın en turistik yeridir. 132 metre yüksekliğindeki bu anıt yüzlerce hektar bir parkın içinde bulunan Merdeka Meydanı‘nda yer alıyor.

jakarta-gezilecek-yerler

Monas – Jakarta Gezilecek Yerler

Öncelikle Monas anıtının bulunduğu alana girmek biraz karışık. Yeteri kadar açıklayıcı tabela olmadığı için alanın etrafında yürümek zorunda kalıyorsunuz. Giriş sanılan bazı bölümlerdeki kapılar kapalı.

Kısacası, Monas National Park‘a girmek için haritadan da görebileceğiniz gibi alanın köşe kısımlarından giriş yapılıyor. Örneğin; güney batı kısmında Thamrin Çeşmesi’nin bulunduğu yere yakın Jalan Silang Merdeka Barat Daya, güney doğu kısmında otoparkın olduğu alandaki Jalan Medan Merdeka Selatan ya da kuzey batı kısmındaki Jalan Medan Merdeka Utara Caddesi’ne yakın Jalan Silang Monas Barat Laut kısımlarından girebilirsiniz.

Eğer Kuzey taraftan geliniyorsa yeraltı geçidinden geçilip anıtın bulunduğu yere geliniyor ve buradan giriş bileti alınıyor. Monas National Park’a giriş ücreti 15.000 IDR (yaklaşık 6 TL). Anıtın tepesine de çıkmaya izin var. Yanlış hatırlamıyorsam ücreti 35.000 IDR idi.

Ulusal Tarih Müzesi

Yine Merdeka Meydanı’nda, bağımsızlık anıtına yakın bir yerde bulunan Ulusal Tarih Müzesi’ne giriş ücreti yabancılar için 10.000 IDR.

İstiklal Camii

1978 yılında yapılan İstiklal Camii, tüm Güney Doğu Asya bölgesindeki en büyük cami olup kapasitesi 120 bin kişiymiş. Bildiğimiz klasik camii görüntüsünden daha çok bir beton yığını şeklinde bir mimariye sahip olduğunu düşünüyorum. İstiklal Camii’ne giriş ücretsiz.

jakarta-gezilecek-yerler

İstiklal Camii – Jakarta Gezilecek Yerler

Resimdeki yoldan dümdüz ilerleyip ayakkabılarımızı çıkardığımız yerde galoş satıyorlar ve turistlere bunun zorunlu olduğunu söylüyorlar. İnanmayın. Ben ayakkabılarımı çantamın içine koyup avluyu dolaşmıştım.

jakarta-gezilecek-yerler

İstiklal Camii Avlusu – Jakarta Gezilecek Yerler

Jakarta Katedrali

İstiklal Camii’nden çıktıktan sonra ana yolun hemen karşısında yer alan Jakarta Katedrali, şehirde gezilecek yerlerin başında geliyor. 1901 yılında inşa edilen bu katedrale giriş ücretsiz.

jakarta-gezilecek-yerler

Jakarta Katedrali – Jakarta Gezilecek Yerler

Mahkamah Agung

Bağımsızlık Anıtı’nın dış tarafında, Jalan Medan Merdeka Barat caddesi tarafında, yolun karşısında bulunan binadır. Jakarta’nın Anayasa Mahkemesi’dir.

jakarta-gezilecek-yerler

Mahkamah Agung – Jakarta Gezilecek Yerler

Pasar Baru

Jakarta’nın Hollanda egemenliği altındayken 1820 yılında kurulan Pasar Baru, Jakarta’nın en eski alışveriş yerlerinden birisi. Araç trafiğine kapalı olan Pasar Baru bölgesinde sokakları karşış karış gezmekten keyif alacağınızı düşünüyorum. Burada hemen her çeşit ürünü uygun fiyatlara bulmak mümkün.

jakarta-alisveris

Pasar Baru’nun girişi – Jakarta Gezilecek Yerler

Kota

Hollandalıların egemen olduğu zamanlarda şehrin merkezi olan ve Batavia adıyla bilinen Old Town bölgesinin bugünkü adı Kota’dır. Günümüzde, eski Hollanda binalarının bir kısmı müzelere bir kısmı ise çeşitli kafelere çevrilmiş. Ortadaki meydan ise Taman Fatahillah olarak adlandırılmış.

jakarta-gezilecek-yerler

Taman Fatahillah – Jakarta Gezilecek Yerler

Bazı binaların müzeye çevrildiğinden bahsetmişken üstteki resimde tam karşıda çan kulesi bulunan bina Jakarta Tarih Müzesi. 17. yüzyılda inşa edilen bu yapı şehrin idari merkezi olarak kullanılmış. Jakarta ile ilgili sergiler, çeşili eski dönemlere ait buluntular ve Hollanda sömürgesi döneminden kalma eşyalar sergileniyor. Müzenin giriş ücreti 5.000 IDR olup içeri girerken ayakkabılarınızı çıkarmanız isteniyor. Onun yerine size terlik ve ayakkabılarınızı taşımak için poşet veriyorlar.

Glodok (China Town)

Taman Fatahillah Meydanı’nın biraz aşağısında, yürüyerek 15-20 dakikada ulaşılabilen Glodok bölgesi dünyanın birçok bölgesinde görülen Çin Mahallelerinden. Bir şeyler yemeseniz bile dar sokaklarda bir tur atmak güzel olabilir.

Ancol

Jakarta’nın kuzeyinde okyanus kıyısını görmek isterseniz Ancol bölgesine gidebilirsiniz. Burada ayrıca bir halk plajı bulunuyor ancak denizi çok temiz sayılmaz.

jakarta-gezilecek-yerler

Ancol – Jakarta Gezilecek Yerler

Bu bölgede Ancol Dreamland denen bir eğlence parkı da yer alıyor. Hem yerli hem yabancılar tarafından en çok ziyaret edilen yerlerden.

Mini Endonezya

Endonezya, 17 bin adadan ve sayısız müze, tapınak ve bahçeler içeren geniş bir coğrafya olduğundan kısa süre içerisinde gezilmesi imkansız bir yer. İşte tüm bunların birer kopyalarını bulabileceğiniz Taman Mini Indeonesia Indah yani kısaca Mini Endonezya isimli minyatür bir kompleks bulunuyor Jakarta’da.

Taman Mini Indonesia Indah

Mini Endonezya – Jakarta Gezilecek Yerler

Mini Endonezya ya da Taman Mini Indeonesia Indah için giriş ücreti 20.000 IDR olup haftanın her günü ziyarete açıktır. Diğer yandan, içerisinde bulunan çeşitli müzelerin de ayrıca uygun fiyatlı giriş ücretleri var.

1000 Adalar (Thousand Islands)

Jakarta şehir merkezinden biraz uzaklaşmak istiyorsanız, Java Denizi açıklarında bulunan ve Jakarta’ya 1-2 saatlik mesafede bulunan birbirinden güzel adalara günübirlik turlarla ulaşabilirsiniz. Deniz, güneş, kum keyfi yapabilir veya dalış keyfini yaşabilirsiniz.

Jakarta 1000 Adalar

Jakarta 1000 Adalar Turu

Endonezya Jakarta Gece Hayatı

Yazımın başında da belirttiğim gibi Jakarta’da gece hayatının en yoğun olduğu yer South Jakarta yani şehrin güney kısmı. Burası aynı zamanda Jakarta’daki zengin kesimin oturduğu bölge olduğundan yaşam standardı daha yüksek.

Bu yaşam standardının yüksek olması gece kulüplerinin giriş fiyatlarına da yansımış. Kimi yerde bir kokteyl 150.000 IDR (yaklaşık 70 TL) iken kimi mekanda yalnızca giriş ücreti 200-300.000 IDR arasında.

Jakarta’daki En İyi Barlar

# Cloud Lounge

Burası Jakarta’da en sevdiğim yerlerin başında geliyor. İki kez gittiğim Jakarta’ya her gidişimde iki akşam uğramıştım. Plaza Tower binasının 49. katında yer alıyor. Girişi bulmak biraz karışık. Orada bulunan görevlilerden yardım isteyebilirsiniz. Önce bir asansörle 46. kata kadar çıkılıyor, daha sonra asansör değiştirilip 3 kat daha yukarıya çıkılıyor. Giriş ücretsiz.

Cloud Lounge biraz daha Rooftop Bar kıvamında bir mekan olup gerek açık alanda gerekse arka kısımlarda akşam yemeği yenebilecek bir yer. Sunduğu manzara ile tüm Jakarta resmen ayaklarınızın altında. Bu mekanda, gece kulüplerindeki gibi çok yüksek sesli müzik yok. Yerel insanlar da önce demlenmeye buraya geliyor, daha sonra gece kulüplerine akıyorlar. Yine bu mekanda ayrıca yerel insanlarla da tanışmak, kaynaşmak çok kolay.

jakarta-gece-hayati

Cloud Lounge – Jakarta Gece Hayatı

Fiyatlara gelince…Fiyatların biraz pahalı ancak böyle bir mekan için çok da abartılı olduğunu düşünmüyorum. Zaten Jakarta’da gece hayatı kesinlikle ucuz değil. Fiyatlara örnek verecek olursam, bir pizza ortalama 150.000 IDR (yaklaşık 50-60 TL), yine çeşitli kokteyller ve içkiler de hemen hemen aynı fiyatlardan başlıyor. Bir bira ise ortalama 75.000 IDR yani yaklaşık 30 TL civarında. Bu arada unutmadan söyleyeyim, fiyatların üzerine %10 hükümet vergisi ve %7,5 service charge ekleniyor.

# Skye Bar

Jakarta’daki en popüler rooftop barlardan biri de Skye Bar. Konsepti Cloud Lounge’a benzer ve buradan yürüme mesafesinde olan bu bar, sunduğu manzara olarak Cloud Lounge’tan daha iyi olmasa da ortamı bence gayet hoş. Zamanınız varsa Skye Bar’a da mutlaka uğrayın.

# Basque

Basque adlı bar belki Jakarta’daki en iyi barlardan biri değil ancak en çok event’in olduğu bar diyebilirim. Özellikle Cuma ve Cumartesi günleri partiler oluyor ve bu günler mekanın en yoğun günleri. Diğer günleri bilmiyorum ama Cuma ve Cumartesi günleri giriş ücreti 150.000 IDR.

Basque aynı zamanda gerek turistlerin gerekse Jakarta’da yaşayan yerellerin sıkça uğradığı bir mekan. Instagram’da da takip ettiğim kadarıyla Endonezyalı arkadaşlarım sürekli Basque ile ilgili paylaşımlar yapıyor.

# Leon

Bu mekan da Basque konsepti olan bir yer olup birçok yerelin akşamları gittiği bir mekan. Ben gittiğimde çok fazla turist görmedim. Hafta sonları DJ partileri oluyor. Giriş ücreti yanlış hatırlamıyorsam 200.000 IDR idi.

Jakarta’daki En İyi Gece Kulüpleri

# Dragonfly

Jakarta’daki en iyi gece kulübü olduğunu düşünüyorum. Her ne kadar giriş ücreti kişi başı 300.000 IDR yani yaklaşık 140 TL (içki hariç) olsa da atmosfer ve müzikler gerçekten müthiş. Akşam saat 11-12’den sonra dolmaya başlıyor. Kalabalık grup iseniz masa açtırmak şartıyla bu giriş ücretini vermekten de kurtulabiliyorsunuz. Masa fiyatını bilmiyorum çünkü biz iki kişi gitmiştik ve mecburen bu parayı bayılmıştık.

jakarta-gece-hayati

Dragonfly – Jakarta Gece Hayatı

Kulüp girişinde dress code uygulaması geçerli. Yani uygun kıyafette giyinmezseniz içeri alınmayabilirsiniz.

Son olarak, bu kulüpte yanınıza gelip (erkek olduğunuzu varsayıyorum) size sırnaşan bayanların da büyük çoğunluğu ya eskort ya da zengin koca arayan tiplerdir. Şanslı iseniz düzgün olanlarını da bulmak mümkün tabi ki.

# Immigrant

Bu kulübe açıkçası gitmeye fırsat olmadı ancak giriş ücretinin Dragonfly’dan bir tık daha fazla olduğunu ve fiyata bir içkinin dahil olduğunu Jakartalı bir arkadaşım söylemişti. Gerçi internette gördüğüm kadarıyla bu kulüp kalıcı olarak kapatılmış.

# Fable

Bu mekanda daha çok 20-25 yaş grubundaki gençler takılıyor. Giriş ücreti 150.000 IDR.

Fable’a yakın bir de Immigrant ayarında Emprica isimli bir gece kulübü vardı, ancak o da kalıcı olarak kapatılmış.

# Boca Rica

Boca Rica adlı mekan aslında restorant/bar konseptinde ancak hafta sonları gece kulübüne dönüştürülüyor. Canlı müzik grupları veya DJ’ler sahne alabiliyor. Zengin Endonezyalılar ve gençlerin takıldığı bir club.

Boca Rica’nın hafta sonu giriş ücreti var mı bilmiyorum ancak biz hafta içi gittiğimizde herhangi bir ücret vermemiştik.

# Colosseum

North Jakarta bölgesinde bulunan Colosseum, Jakarta’daki en iyi gece kulüplerinden biri. Ortamı, ses ve ışıklandırma gayet iyi. Giriş ücreti 200.000 IDR ancak şişe açtırmak şartıyla bu paradan kurtulabiliyorsunuz.

Bir de Blowfish adlı bir mekanın da bayağı iyi olduğunu duydum ancak oraya gitme fırsatım olmamıştı. İnternet yorumları fena değil.

Jakarta’da Ne Yenir ?

İçme kısmını aslında bir önceki Jakarta Gece Hayatı başlığında vermiş olsamda bu bölümde akşam yemeği yenebilecek birkaç yerden bahsetmek istiyorum.

Mall of Indonesia (MOI)

Jakarta’nın kuzey kısmında yer alan ve yerel halkın MOI olarak bildiği bir alışveriş merkezidir. Eğer fuar alanı JI EXPO’ya yakın bir yerde konaklıyorsanız bu AVM’ye uğrayabilirsiniz.

jakartada-ne-yenir

Mall of Indonesia (MOI)

Mall of Indonesia’nın alt katında kocaman bir “Food Court” var. Burada örneğin, istediğiniz deniz ürününü tezgahtan seçip pişirttirebiliyor ve oracıkta afiyetle yiyebiliyorsunuz.

Central Park Mall

Bu büyük AVM biraz daha Jakarta’nın batısında kalıyor. Buraya özellikle bir arkadaşın tavsiyesi üzerine biftek yemek için gitmiştim. Central Park Mall’un içinde yer alan Steak 21 isimli restorant gerçekten mükemmeldi.

jakartada-ne-yenir

Steak 21 Jakarta

Steak 21’de sınırsız et yiyebiliyorsunuz ancak akşam 10’a kadar hizmet veriyorlar. Sınırsız et dışında açık büfede de mantar sote, tavuk sote, spaghetti makarna, et sote, kalamar, karides ve daha birçok çeşit yiyecek yiyebilir sınırsız içecek içebilirsiniz. Tavsiyem bu mekana gelirseniz çok aç bir şekilde gelmeniz. Bahsettiğim bu tarz bir yemek kişi başı 25 USD civarına denk geliyor.

Grand Indonesia

Jakarta’daki en büyük AVM’lerden biri olan Grand Indonesia barındırdığı birçok marka ürünlere ait mağazalarının yanı sıra çok sayıda yeme-içme alternatifi sunan bir yer. Fast food ürünlerinden sushi dükkanlarına, klasik restorantlardan tatlı dükkanlarına kadar her türlü seçenek var. Sırf gezmek için bile en az 1 gününüz ayırabilirsiniz.

jakartada-ne-yenir

Grand Indonesia Mall

Bandar Djakarta Ancol

Jakarta’nın kuzey kısmındaki Ancol bölgesinde, plaja yakın sayılabilecek bir konumda yer alan ve deniz ürünlerini tadabileceğiniz bir mekan. Burada akvaryumda yer alan deniz canlılarından istediğinizi seçip pişirtebiliyorsunuz ve taze taze yiyebiliyorsunuz. Fiyatlar makul düzeyde.

jakartada-ne-yenir

Bandar Djakarta Ancol

Bu saydıklarım dışında daha birçok mekanda lezzetli ve uygun fiyata yemek yiyebilirsiniz. Örneğin, sırtçantalı gezginlerin bulunduğu Jalan Jaksa caddesinde uygun fiyatlı birçok restorant, kafe ve bar bulunuyor.

Jakarta için anlatacaklarım burada son buluyor. Bir parantez de Endonezya’daki insanlara açmak istiyorum. Endonezya insanı da genel olarak diğer Uzak Doğu milletleri gibi hizmette kusur etmemeye çalışan, yardımsever ve ülkeye turist olarak gelen kişilere karşı gayet sıcak kanlı insanlardır. Kafanıza çanta ya da yüzünüze yumruk yemeden her ortamda kolayca muhabbet edebilirsiniz.

Jakarta Araç Kiralama

Rentalcars Connect üzerinden kolay bir şekilde size uygun aracı kiralamak için aşağıdaki arama motorunu kullanabilirsiniz.


Seyahat fotoğraflarım ve videolarım için beni sosyal medya hesaplarımdan da takip edebilirsiniz.

INSTAGRAM : @seqununseyahatnamesi

FACEBOOK : https://www.facebook.com/seqununseyahatnamesi

YOUTUBE : http://www.youtube.com/Seqununseyahatnamesi

7 yorum

 1. Ebrar

  Cakarta çok sıkıcı bir yer. Bali dururken Cakarta’ya gitmek mantıksız.

 2. Emre Taşdemir

  Bali’ye en ucuz nasıl giderim, bilginiz var mı?

 3. Jakarta Gezgini

  Cakarta gece hayatı iyidir.

 4. Halil

  Merhaba,
  Anlatımınız gerçekten çok güzel. Cakarta’nın merkezinde pek bir şey yok ama gece hayatı iyidir. Yine de burayı Bali’ye geçiş güzergahı olarak kullanırım şahsen.

Yorum Yap

E-mail adresiniz yayınlanmayacaktır. İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *

*