Londra Westminster Gezilecek Yerler | Sequ'nun Seyahatnamesi
Anasayfa » Avrupa » İngiltere » Londra » Londra Westminster Gezilecek Yerler
Londra Westminster

Londra Westminster Gezilecek Yerler

Son Güncelleme : 26 Ekim 2022

Londra’nın kalbi ve turistik öğelerin çokça bulunduğu yer Westminster denilen bölgedir. Bu yazımda Londra Westminster Gezilecek Yerler, Westminster Abbey Bilet Ücreti ile Londra Westminster ve çevresinde gezilecek diğer yerler hakkında bilgiler vermeye çalışacağım.
Westminster bölgesi 16. yüzyılda şehir statüsü verildiğinden City of Westminster diye geçer. Burada yer alan mimari açıdan muhteşem yapılar gerçekten görülmeye değer. Hani bir bakıma bizde tarihi yarımada, Sultanahmet falan neyse Londra’da da Westminster’dir diyebiliriz.

Londra Westminster Gezilecek Yerler

Bir önceki yazımda Soho ve çevresini ayrı olarak yazsam da burası da City of Westminster sınırları içerisinde kalıyor. Aktivite olarak farklı göründüğünden ayrı yazılmasını uygun bulduğumu belirttikten sonra gelelim Westminster izlenimlerime.

Trafalgar Meydanı

Westminster civarını keşfetmeye, önce gidiş yönüme göre bana en yakın olan Trafalgar Meydanı’ndan başladım. Bu meydan adını, Amiral Nelson komutasındaki İngiliz donanmasının Fransızlara karşı zafer kazandığı savaştan almış.

Meydanın tam ortasında bu Amiral Nelson’a adanmış bir sütun ve dört köşesinde çeşitli heykeller var. Heykellerden bir tanesi ise ben oradayken mavi Horoz heykeliydi. Ben oradayken diyorum, çünkü her on sekiz ayda bir değişiyormuş.

Şimdilerde hem horoz olması hem de mavi olması Fransa’yı çağrıştırıyor. Anlam olarak kimileri Trafalgar Meydanı ismini, savaşta İngiltere’nin Fransa’yı yenmesi sonucu aldığından onu simgelediğini, kimisi ise İngiltere’nin Fransa Bisiklet Turu’nda elde ettiği zaferi simgelediğini söylüyormuş. Bu bilgiyi de Nick amcamdan öğrenmiştim.

londra-gezilecek-yerler

Trafalgar Meydanı – Londra Westminster Gezilecek Yerler

National Gallery

Nelson sütununun gerisinde, içinde Leonardo Da Vinci, Botticelli ve Van Gogh gibi ressamların önemli tablolarının da bulunduğu dünyanın en iyi koleksiyonlarının bulunduğu National Gallery  ve biraz daha gerisinde ünlü Britanyalı kişilerin portrelerinin bulunduğu National Portrait Gallery yer alıyor. Bazı özel sergiler ücretli olsa da her ikisine de giriş ücretsiz.

londra-gezilecek-yerler

National Gallery – Londra Westminster Gezilecek Yerler

Charing Cross Tren İstasyonu

Trafalgar Meydanı’na gelmeden soldan devam edince Charing Cross Tren İstasyonu’na gidiliyor. Londra’ya ikinci kez gelişimde Nick amcamdan öğrendiğim kadarıyla Birleşik Krallık’taki levhalarda yer alan ve Londra’dan bu yerleşim birimlerine olan uzaklığı gösteren rakamlar mil cinsinden Charing Cross baz alınarak hesaplanıyormuş. Gerçekten güzel bir bilgi.

Bu arada Charing Cross Tren İstasyonu’na otel gibi bir yerden giriliyor.

Horse Guard Parade

Trafalgar’dan Westminster tarafına doğru dümdüz ilerledim. Bu caddenin adı Whitehall. Biraz yürüdükten sonra sağ tarafta, her gün saat 11:30’da atlı muhafızların nöbet değişimlerinin olduğu Horse Guard Parade’i izledim.

Giriş yerinin hemen iki tarafında sembolik olarak atların üzerinde muhafızlar duruyor. İsteyen dikkatli olmak koşuluyla fotoğraf çekebiliyor. İçeriye girdikten sonra insanların çember oluşturduğu bir alana vardım. Karşılıklı atlı muhafızların gösterisini izledim.

Bunun dışında bir de Buckingham Sarayı’nın ön avlusunda kraliçenin muhafızlarının da yapmış olduğu buna benzer bir nöbet değişimi gösterisi var.

10 Downing Street

Horse Guard Parade’i izledikten sonra aynı Whitehall üzerinden biraz daha devam ettim ve yine sağ tarafta 10 Downing Street’e geldim. Burası İngiltere Başbakanı’nın resmi ofisinin bulunduğu yer. Sokağın girişi demir parmaklıklı kapılar ile kapalı ve dışında görevliler duruyor. Turistler bu görevlilerle de fotoğraf çektirebiliyor.

londra-gezilecek-yerler

10 Downing Street – Londra Westminster Gezilecek Yerler

Whitehall’un Parliament Street’e dönüştüğü yere gelince artık Westminster’ın merkezine varmış oldum. Hemen karşımda Westminster Underground levhası, daha ilerisinde Westminster Abbey ve sol tarafında Big Ben ile bitişik olduğu Houses of Parliament yani hükümet binası.

Houses of Parliament

1265 yılından beri hükümet binası olarak kullanılıyor. Gerçi 19. Yüzyılda yandıktan sonra neo-gotik tarzda yeniden yapılmış. Bu ünlü yapının tarihi, sanatı ve mimarisinin anlatıldığı turlar mevcut.

Bu büyük yapının resimde görülen kulesi ve saati ise Big Ben olarak biliniyor. Aslında bu isim, bu kulede çalan on altı tonluk zilin adıymış.

londra-gezilecek-yerler

Houses of Parliament – Londra Westminster Gezilecek Yerler

Westminster Abbey

Diğer tarafta ise, çok büyük olmayan yeşil bir alanın tam önünde 1065 yılı yapısı, taç giyme törenlerinin yapıldığı ve birçok İngiliz monarkının gömülü olduğu Westminster Abbey duruyor.

İçeride ayrıca Charles Dickens’ın ve birçok ünlü yazarın gömülü olduğu şairler köşesi de varmış. Bu bilgileri sağdan soldan topladığım küçük broşürlerden edindim.

1 Nisan 2020 itibariyle “Westminster Abbey bilet ücreti” internetten alındığı takdirde 22 Pound, bilet gişesinden almak isterseniz 24 Pound. İnternetten almak size fast track imkanı da veriyor.

londra-gezilecek-yerler

Westminster Abbey – Londra Westminster Gezilecek Yerler

Öte yandan, Big Ben’in yanındaki yoldan ise Thames Nehri’ni görebileceğim Westminster Köprüsü’ne ulaştım ve birkaç fotoğraf aldım.

London Eye

Biraz ileride yani nehrin diğer tarafında Londra’nın ikonu olan London Eye var. Sanıyorum Avrupa’da en yüksek olanı. Buna benzer bir de Manchester’da görmüştüm.

London Eye giriş ücreti internetten alındığında 27,5 pound. Ben dışarıdan bakmayı tercih ettim. Müthiş Londra manzarası sunan bu kocaman dönme dolapta, güzel ve açık havalarda 40 km ötedeki kraliçenin resmi konutu olan Windsor Kalesi görülebiliyormuş.

london-eye

London Eye – Londra Westminster Gezilecek Yerler

Geldiğim yoldan geri yürüdüm ve yine Westminster’a ilk ulaştığım yere geldim. Burada Winston Churchill’in elinde asasıyla durduğu bir heykeli var. Bu heykelin biraz daha arka taraflarında, Birdcage Road’un başladığı yerde Churchill’in II. Dünya Savaşı’nı yönettiği Churchill War Rooms yer alıyor

londra-gezilecek-yerler

Winston Churchill Heykeli – Londra Westminster Gezilecek Yerler

Buckingham Sarayı

Birdcage Road adlı caddeden St. James’s Park boyunca yürüyerek Buckingham Sarayı’na ulaştım. Burası, İngiliz Kraliyet ailesinin Londra’da oturduğu saraydır.

Aşağıdaki resimde gözükmese de sarayın biraz önünde altın kanatlı kadın heykeli olan Victoria Memorial yer alıyor. Kısacası, Buckingham Sarayı’nın çevresine insanın hayran olmaması mümkün değil. Öyle ki, önünde çiçek bahçeleri, düzgün ve tertemiz caddeler ile arka tarafında yemyeşil Green Park var.

londra-gezilecek-yerler

Buckingham Sarayı – Londra Westminster Gezilecek Yerler

Buckingham Sarayı’nın giriş ücreti ise 26,50 Pound.

Wellington Arch

Constitution Hill boyunca yola devam edip Londra’yı gidebildiğim yere kadar yürüyerek keşfetmeyi tercih ettim. Bu yolun sonunda karşıma Wellington Arch çıktı. Londra’daki parkların ve parlamentonun bulunduğu yere doğru panoramik bir görünü sunan bu zafer takına çıkılabiliyor.

londra-gezilecek-yerler

Wellington Arch – Londra Westminster Gezilecek Yerler

Yukarıda saydığım hemen hemen bütün görülebilecek yerlere Sandemans’ın yaptığı ücretsiz turlar da var. Saat 10:00, 11:00 ve 13:00’te olmak üzere günde üç kez düzenleniyor. Buluşma noktası ise Covent Garden’daki Apple Store’un yanı.

Westminster civarında daha ilgi çekecek daha başka yerler de var; ancak gezip gördüğüm ve hakkında az çok bilgi sahibi olduğum mekanları anlatmayı tercih ettiğimden diğer kıyıda köşede kalanları es geçtim. Bir sonraki yazımda Hyde Park ve çevresinden ta yukarıya doğru Regent’s Park ve Londra Hayvanat Bahçesi’ni de kapsayan bölgedeki izlenimleri aktarmayı planlıyorum.

Seyahat fotoğraflarım ve videolarım için beni sosyal medya hesaplarımdan da takip edebilirsiniz.

INSTAGRAM : @seqununseyahatnamesi

FACEBOOK : https://www.facebook.com/seqununseyahatnamesi

YOUTUBE : http://www.youtube.com/Seqununseyahatnamesi

9 yorum

 1. Londra Rehberi

  Gayet açıklayıcı ve sade bir Londra rehberi olmuş. Ellerinize sağlık.

 2. İngiltere Konsolosluğu

  Westminster bölgesi ile ilgili gayet faydalı ve bilgilendirici bir yazı olmuş.

 3. Melisa

  Merhabalar, Londra’ya en ucuz uçak bileti bulma konusunda verebileceğiniz tüyolar var mı? 🙂

  • Sequ
   Sequ'nun Seyahatnamesi

   Merhaba. İnternette bununla ilgili birçok yazı mevcut zaten. Sana verebileceğim tavsiyeler kampanyaları takip etmen, Skyscanner, Kayak, Momondo, Turna gibi sitelerden araştırma yapman yönünde olabilir ancak. Bol şans.

Yorum Yap

E-mail adresiniz yayınlanmayacaktır. İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *

*