greenwich-gezilecek-yerler

GREENWICH GEZİLECEK YERLER

Londra’ya ilk gelişimde gezmeye fırsat bulamadığım bir diğer yer de Greenwich idi. Burada bulunduğum süre içinde gözlemlediğim kadarıyla gezilip görülecek yerleri anlatmadan Greenwich’in “Grinviç” olarak değil “Greniç” olarak telaffuz edildiğini söylemeliyim.

Küçük yaşlardan itibaren coğrafya derslerinden bildiğimiz üzere Greenwich, başlangıç meridyeninin geçtiği yerdir. Londra sınırları içerisinde olup, şehrin güneydoğu taraflarında kalır. Şimdi gelelim Greenwich ile ilgili gözlemlerime..

Londra’ya ikinci kez gidişimin kesinleşmesiyle, hareket tarihinden yaklaşık bir ay önce Nick amcam ile bir Cumartesi günü Greenwich’e gitmeyi kararlaştırdık. Kendisi ile Euston tren istasyonunda buluşup sonrasında Tottenham  Court Road ve Charing Cross boyunca yürüyerek Thames Nehri’ne vardık. Greenwich gezimiz öncesinde enerji depolamak için yol üzerinde aldığımız tatlı çöreklerimizi Southbank Center’da oturup yedik. Biraz daha oturup Greenwich’e geçmek için Westminster tarafına geçtik.

  • NASIL GİDİLİR ?

Greenwich’e gitmek için bir çok alternatif mevcut :

Underground ile gitmek için siyah hat olan Jubilee Line’a binip North Greenwich istasyonunda inilmelidir.

DLR ( Docklands Light Railway ) ile gitmek için Bank istasyonundan binip Cutty Sark’ta inilmelidir.

Otobüs ile gitmek için ise Russell Square’den binilebiliyor. Hangi numaralı hat olduğunu şu an hatırlamıyorum.

Tüm bu alternatiflere rağmen daha önce Thames Nehri’nde tekne turu yapmadığımdan bu yolla Greenwich’e gitmeye karar verdik. Tekneler Westminster, Embankment, Tower Hill ve Waterloo gibi iskelelerden kalkıyor. Biz  Westminster Pier’daki Thames River Services şirketinden saat on iki teknesi için biletlelerimizi aldık. Kişi başı tek yön bilet 8,17 pound idi. Oyster Card’a belli bir miktar indirim de var.

thames-tekne-turu

Thames Tekne Turumuz başlıyor

Teknenin kaptanı yolculuk boyunca tekneden görülebilen elliye yakın yer ile ilgili çeşitli bilgiler veriyor. Shakespeare’s Globe, Tower Bridge, HMS Belfast Canary Wharf gibi önemli yerler ve yapılar bu tur üzerinde yer alsa da konumuz Greenwich olduğu için bunları es geçiyorum.

  • GREENWICH GEZİLECEK YERLER

Greenwich’te gezilip görülecek yerlerin başında şunlar gelmektedir :

National Maritime Museum

Dünyanın en büyük denizcilik müzesi bu müzedir. Burada Britanya’nın denizcilik tarihi ve bununla ilgili çeşitli hikayelerden bahsediliyor. Geçmişte yaşanan şiddetli savaşlar, İngiltere’nin deniz ticareti ve Trafalgar Savaşı kahramanlarından Amiral Nelson ile ilgili bölümler de var. Müzeye giriş ücretsiz. Bir saat ideal diye düşünüyorum.

national-maritime-museum-greenwich

National Maritime Museum

Cutty Sark

Cutty Sark, 1869 yılında Çin ile çay ticareti yapmak için imal edilen bir tür hızlı yelkenli teknedir. Şu anda türünün dünyada kalan tek örneğidir ve ziyarete açıktır. Giriş 12 pound.

cutty-sark

Cutty Sark

Royal Observatory

Greenwich Gözlemevi olarak Türkçe’ye çevirebileceğimiz bu yer, 1675 yılında Kral II. Charles tarafından kurulmuş. Buraya atanan ilk astronom John Flamsteed olduğundan zamanla buradaki bina Flamsteed House olarak adlandırılmaya başlanmış. Başlangıç meridyeni olarak burası 1884 yılında merkez kabul edilmiş. Avludaki çizgiyi iki bacağımızın ortasına denk getirdiğimizde resmen Batı ve Doğu Yarım Küre’ye ayak basmış oluyoruz. Giriş yaklaşık 8 pound.

royal-observatory-greenwich

Greenwich Gözlemevi

Gözlemevi’nin tepesindeki kırmızı top, zaman topudur. Yani her gün saat 13:00’da aşağıya düşer. Bu olay 1833 yılında ilk kez kamu için zaman göstergesi olarak kullanılmış. Benzer şekilde Edinburgh’ta da Edinburgh Kalesi’nden saat 13:00’da top atılıp zamanı belli eder. İskoçya yazımda bundan bahsedeceğim.

Kısacası Greenwich Mean Time olarak kullanılan bu zaman ya da sistem şu an tüm dünyada kullanılmaktadır. An itibariyle Türkiye’den iki saat gerideyim.

greenwich-mean-time

Greenwich Mean Time

Greenwich Park

Şöyle bir yayılıp sandviçlerimi yeme fırsatı bulamasam da Greenwich Park, genişçe ve yeşilin bol olduğu bir parktır. Buradan Thames Nehri, Canary Wharf, O2 Arena, St. Paul Katedrali de görülebiliyor. Royal Observatory de bu Greenwich Park sınırları içerisinde kalıyor.

Queen’s House

Klasik İngiliz yapılarının ilki olan Queen’s House 1616’da Kral I. Charles’ın eşi Henrietta Maria için yapılmış. Hemen National Maritime Museum’un yanında bulunur. Giriş ücretsiz.

Old Royal Naval College

Bu ikiz kuleli yapıdaki  The Chapel ve Painted Hall olarak da bilinen Dining Hall ziyarete açık tek yerdir. Dining Hall’un tavanındaki resimler gerçekten ilgi çekici. Giriş ücretsiz.

old-royal-naval-college

Old Royal Naval College

Greenwich’te yapılacak daha başka aktiviteler mutlaka olsa da, bu kısıtlı zaman zarfında aktaracaklarım bu kadar. Yeni yazımda Londra’da kendimce atladığım bir yer kalmamışsa şayet artık yavaştan Londra dışına çıkma zamanı gelmiş demektir.

  • GREENWICH ARAÇ KİRALAMA

Greenwich’te araç kiralama seçeneklerine BURADAN ulaşabilirsiniz.

[Gezi Tarihi : 5 Temmuz 2014, Cumartesi]

Seyahat fotoğraflarım ve videolarım için beni sosyal medya hesaplarımdan da takip edebilirsiniz.

INSTAGRAM : @seqununseyahatnamesi

FACEBOOK : https://www.facebook.com/seqununseyahatnamesi

YOUTUBE : http://www.youtube.com/Seqununseyahatnamesi

3 yorum

  1. Gerçekten net bilgiler vermişsiniz Greenwich ile ilgili. Emeğinize sağlık.

Yorum Yap

E-mail adresiniz yayınlanmayacaktır. İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

WpCoderX