doha-gezilecek-yerler

DOHA GEZİ NOTLARIM

Katar’da gezilecek yerlere başlamadan önce ülkenin, kişi başına düşen 130 bin USD’lik milli geliriyle dünyanın en zengin ülkesi olduğunu söylemem gerek. Başkent Doha ise, gökdelenleri, konumu ve sürekli gelişen yapısıyla son yıllarda Körfez bölgesinde önemi artan şehirlerden biri olup aynı zamanda önemli bir aktarma noktası oluşu sebebiyle de turizmin yükselen destinasyonlarından biri haline gelen bir yer.

Bu yazımda ilk defa iş gezisi sebebiyle gitmiş olduğum Doha’da gezilecek yerler, ulaşım, konaklama, para bozdurma ve yeme içme gibi konulardaki izlenimlerimi aktarmaya çalışacağım.

 • ÜCRETSİZ ŞEHİR TURU

Doha Havalimanı’nda uzun aktarması olan kişiler için Qatar Havayolları günde 4 kez ücretsiz şehir turu düzenliyor. Bu turlar, ücretsiz vize ve otobüs ulaşımı ile İngilizce konuşan rehber eşliğinde 2 saat 45 dakika sürüyor ve The Pearl,  Souq Waqif, Museum of Islamic Art ve Katara Cultural Village gibi Doha’da gezilecek başlıca yerler gezilebiliyor.

 • KATAR HAVA DURUMU

Katar’da çöl iklimi hakim olduğundan dolayı yıl genelinde sıcaklıklar yüksektir. Benim gittiğim Kasım ayında bile bunaltıcı bir sıcak vardı ki hissedilen sıcaklık 35 derece civarındaydı. Yazın ise nemle birlikte bu sıcaklık 45-50 derecelere kadar çıkıyor. O yüzden gündüzleri sokaklarda çok fazla insan göremezsiniz. Ancak güneş biraz çekildikten sonra hareketlilik başlıyor.

 • PARA BOZDURMA

Katar’ın para birimi “Katar Riyali (QAR)” olup değeri hemen hemen Türk Lirası’na eşit diyebiliriz. Kasım 2017 itibariyle 1 QAR yaklaşık 1,04 TL değerinde. Katar para biriminin bizdeki kuruş karşılığı ise “Dirhem” olup 100 Dirhem=1 QAR’dir.

katar-riyali-kaç-tl

Katar Riyali

Doha Havalimanı’nda Para Bozdurma

Öncelikle Katar’da para bozdurmak için mutlaka pasaportunuzun yanınızda olması gerekiyor. Havalimanı’nda görmüş olduğum kur 1 USD=3,60 QAR şeklindeydi; ancak havalimanında para bozdurunca bu kurdan 0,15 puanlık kısmını komisyon olarak alıyorlar. Yani bozdurmuş olduğum 100 USD karşılığında 360 QAR yerine 345 QAR aldım.

Doha Şehir Merkezinde Para Bozdurma

Şehir merkezinde ise para bozdurunca herhangi bir komisyon alınmıyor. Bir kere City Center AVM‘nin giriş katında para bozdurdum ve buradaki kur 1 USD = 3,64 QAR şeklindeydi.

Xe.com üzerinden baktığımda ise genel olarak 1 USD=3,78 QAR olarak gözüküyor. (Kasım 2017)

 • ULAŞIM

Doha’ya Nasıl Gidilir ?

İstanbul’dan Doha’ya THY, Pegasus, Qatar Airways gibi havayolu şirketlerin her gün birçok uçuşu olup bu uçuşlar yaklaşık 4 saat civarı sürüyor. Bu güzergahta Qatar Airways’i tavsiye ederim. Qatar Airways websitesi üzerinden uçak biletinizi almak için bu linke tıklayabilirsiniz.

Katar Vize İstiyor mu?

Umuma mahsus bordo pasaportlu olan Türk vatandaşları 30 güne kadar vizeden muaftır. Pasaport kontrolünde ne otel rezervasyonum, ne dönüş biletim ne de ziyaret amacım dahil hiçbir soru sorulmadı.

Havalimanı Kontrolleri

Qatar Airways ile 13:05’te kalkan uçağım saat 17:00’de Hamad Uluslararası Havalimanı’na indikten sonra “Arrivals” kısmına gitmek için yaklaşık 20 dk yürüdüm. Bu yürüyüşüm sırasında gözlemlediğim sakinlik sonucu kısa sürede valizimi alır, çıkarım diye düşünmüştüm. Ancak, pasaport kuyruğuna geldiğimde önümde yüzlerce kişi vardı ve sadece sıranın bana gelmesi için tam 45 dk bekledim.

hamad-international-airport

Hamad Uluslararası Havalimanı

Pasaport kontrolünden geçerken hiçbir soru sorulmuyor. Görevli sadece kamerası bulunan aynaya bakmanızı istiyor ve resminiz çekiliyor. Daha sonra bu kontrolü geçtikten sonra bu kez çanta ve eşya kontrolü yapılıyor. Bu kontrol, sıkı bir kontrol olmayıp yalnızca fazlalık eşyaları x-ray cihazından geçiriyorlar o kadar. Sonrasında bagaj alımı yapılıyor.

Doha Havalimanı – Şehir Merkezi Ulaşımı

Havalimanı ile şehir merkezi arasındaki ulaşım için taksi veya otobüs olmak üzere iki seçenek bulunuyor :

Havalimanı’ndan “Karwa” olarak bilinen turkuaz renkli taksiler ile şehir merkezine 10-12 dk, gökdelenlerin bulunduğu West Bay bölgesine ise 20 dk sürüyor. Buradan bindiğim taksinin açılış ücreti 25 QAR idi ve havalimanından kalkan taksimetre açılışı bu şekildeymiş. West Bay bölgesinde kaldığım için yaklaşık 20 km’lik yolculuk için toplamda 47,5 QAR ödedim. Dönüşte ise otelden havalimanına gidiş için taksimetre 35 QAR yazdı. Genel olarak, kilometre başına taksi ücretlendirmesi yaklaşık 1,20 QAR .

Şehir merkezine ulaşımda bir diğer seçenek ise otobüs. Öğrendiğim kadarıyla 777 ve 747 no.lu otobüsler her 20 dakikada bir, 109 ve 737 no.lu otobüsler ise her yarım saatte bir kalkıyormuş. Bu otobüslere binmek için “Karwa Smartcard” almak gerekse de ücreti nakit olarak da şoföre ödenebiliyor. Tabi, kart ile 5 QAR ise şoföre 10 QAR ödeniyor.

Şehir İçi Ulaşım

Şehir içi ulaşımda genel olarak önerilen ulaşım biçimi taksi olsa da yerel yaşamı daha yakından gözlemlemek için birkaç kez de otobüs kullandım. Bu otobüslerde ön koltuklar kadınlar için ayrılmış; ama gün içinde otobüsler boş olduğu için erkekler de oturabiliyor.

Kaldığım otel olan Retaj Al Rayyan’ın hemen önünden bindiğim 777 no.lu otobüs ile 2-3 kez Souq Waqif’a gitmiştim. Kartım olmadığı için şoföre yalnızca 5 QAR verdim. Bu arada, bu otelden Souq Waqif’a otobüs ile 10-15 dakikada gidiliyor.

Taksi seçeneğinde ise üzerinde “Karwa” yazan taksiler standart olanlardır. Bu taksilerde bildiğim kadarıyla minimun ücret 10 QAR. Yani gidilecek mesafe daha yakın olsa da yine ödenmesi gereken ücret 10 QAR. Yukarıda bahsettiğim gibi bu minimum ücret havalimanı taksileri için 25 QAR.

Bu tip taksiler dışında “Limuzin” denen daha lüks araçlarla yapılan taşımalar ve bir de “korsan taksiciler” var. Katar’da taksi bulmak o kadar kolay olmadığı için korsan taksiler burada imdadımıza yetişebiliyor. Bu korsan taksilerde taksi fişi de bulunuyor. Souq Waqif’tan Katara Kültür Köyü’ne (orada beni bekleme süresi de dahil), oradan da kaldığım otel Retaj Al Rayyan’a biraz pazarlıkla, Mısırlı korsan bir taksici ile toplamda 35 QAR’a gelmiştim. Cebimde Riyal olarak bu kadar para olduğundan kabul etmesini rica ettim. “Biz Mısırlılar, bir Müslümanın cebinde parası yoksa hürmet gösteririz” deyip “Normalde başkası olsa senden 60 QAR isterdi” demişti bana.

Doha Araç Kiralama

Rentalcars Connect üzerinden kolay bir şekilde size uygun aracı kiralamak için aşağıdaki arama motorunu kullanabilirsiniz.

 • KONAKLAMA

Doha’ya iş için geldiğimden kaldığım otel West Bay bölgesinde yer alan Retaj Al Rayyan idi. Kaldığım odadan kahvaltısına kadar her şey gayet güzeldi. Buradan Souq Waqif’a taksi ile yaklaşık 15 QAR’e gidiliyor. Diğer yandan otelin hemen yanında bulunan otobüs durağından her 20 dakikada bir geçen 777 no.lu otobüse binilirse 15 dakikada Souq Waqif’a gidilebilir. Bunun ücreri ise 5 QAR.

doha-otelleri

Kaldığım odanın manzarası

Retaj Al Rayyan’ın Booking.com üzerinden rezervasyon linkine BURADAN ulaşılabilir.

Doha’daki diğer konaklama seçeneklerine ise ŞURADAN bakılabilir.

 • DOHA GEZİLECEK YERLER

Doha çok büyük şehir olmadığı için gezilebilecek yerler genel olarak birbirine yakın sayılır. Doha’da gezilecek başlıca yerler ise aşağıdaki gibidir :

Al Corniche 

İzmir Kordon’a benzer 7 km’lik sahil şeridiyle yürüyüş ve spor yapmak için en ideal yerdir. Gündüzleri çok sıcak olduğundan burada Doha genelinde olduğu gibi asıl hareketlilik güneş biraz çekildikten sonra başlıyor. Bu arada Corniche’in, aşağıdaki videoyu çektiğim tarafında Doha Belediyesi’nin mükemmel bir hizmeti olan ücretsiz telefon şarj üniteleri bulunuyor.

Souq Waqif 

Bizdeki eski çarşı, pazar yerlerinin Katar versiyonu ise Souq Waqif. Buraya hem gündüz hem gece, gerek yeme içme için gerekse alışveriş için uğramanın ayrı bir keyfi var. Gündüzleri yine çok sıcak olduğu için akşam üzerinden itibaren kalabalıklaşmaya başlıyor.

doha-gezilecek-yerler

Akşam vakti Souq Waqif

Burada yer alan çarşılar, satılan ürün çeşidine göre kurulmuş. Bir tarafta pet shoplar, diğer tarafta el sanatları ve hediyelik eşya satan dükkanların oluşturduğu çarşılar ve restorantların olduğu bölümler vs var. Doha’da gezilecek yerlerin bence ilk sırasında olmayı hak ediyor.

Falcon Souq 

Adından da anlaşılacağı gibi burada şahin satan dükkanlar bulunuyor. İçeride bir sürü şahin, ayaklarından bağlı ve kafalarında başlık takılı şekilde kendilerini ziyaret eden insanlara şaşkın gözlerle bakıyor. Souq Waqif’in, Katar Emiri’nin resmi konutuna bakan tarafında yer alan Falcon Souq’ta ayrıca eğitmenleri ile beraber terbiye edilen şahinleri de görmek mümkün. Falcon Souq’ta yer alan dükkanlarda şahinler, on binlerce dolara satılıyor.

West Bay

Meşhur gökdelenlerin yer aldığı West Bay’de birçok 4-5 yıldızlı otel, iş merkezleri ve ofisleri ile uluslararası kuruluşların merkezleri bulunuyor.

doha-west-bay-gokdelenleri

West Bay ve gökdelenler

Katara Kültür Köyü

Yıl boyunca edebiyat, sinema, sergi, tiyatro ve daha birçok dalda etkinliklerin düzenlendiği bir kültür alanıdır. Burada aynı zamanda Katar’daki tek halka açık plaj bulunuyor.

Katara Kültür Köyü’nde en ilgi çeken yapı olan Güvercin Kulesi (Pigeon Tower)‘dir. Bunun hemen yanında ilgi çekici mimarisiyle Katara Mescidi ve biraz daha ileride bir açık hava tiyatrosu bulunuyor. Galeriler ve müzelerin yanı sıra çeşitli restorantlar da Katara Kültür Köyü’nde yer alan diğer yapılardandır. Bu arada, sürekli civarda dolaşan mini golf araçlarıyla Katara Kültür Köyü içerisinde ücretsiz gezinti yapılabiliyor.

İslam Eserleri Müzesi

5 katlı olan bu müzede genel olarak eski tabak, çanak, kılıç gibi eserlerle İran halıları bulunuyor. Erken dönem İslami eserlerle, Mısır, Suriye, İran ve Türkiye’den Orta Asya’ya ve Hindistan’a uzanan bölgelere ait sanat eserleri bulunuyor. Gördüğüm kadarıyla müzede ağırlıklı olarak İran’a ait eserler sergileniyor.

Salı günü kapalı olan bu müzeye Pazar, Pazartesi ve Çarşamba günleri 10:30-17:30 saatleri arasında, Perşembe, Cuma ve Cumartesi günleri ise 12:00-20:00 saatleri arasında ziyaret yapılabiliyor. Giriş ücretsiz.

doha-gezilecek-yerler

İslami Sanatlar Müzesi

Türkiye ile ilgili olarak müzede Kanuni Sultan Süleyman için hazırlanan bilim ve sanat ile ilgili el yazması almanak, çeşitli İznik çinileri, eski savaş aletleri ve hatta Gentile Bellini’nin 1479 yılında yaptığı Fatih Sultan Mehmed tablosu gibi eserler bulunuyor.

doha-islam-eserleri-muzesi

Bellini’nin Fatih Sultan Mehmed tablosu

İslamic Cultural Center

Souq Waqif’in hemen karşısında bulunan bu kültür merkezinde insanlara İslam hakkında bilgiler ve Arapça dil kursları verilip yabancı ziyaretçilere cami kurallarından bahsediliyor.

doha-gezilecek-yerler

İslami Kültür Merkezi

Pearl Monument (İnci Anıtı)

Katar’da petrol bulunmadan önce balıkçılık ve inci avcılığı önemli geçim kaynakları olması sebebiyle “inci” şehrin simgesi haline gelmiş. Bunun için de limanın hemen yakınında bulunan bir İstiridye ve içinde inci bulunan bir anıt yapılmış. Bol turist akınına uğrayan bir yapı.

doha-gezilecek-yerler

Pearl Monument

Pearl Qatar

Yine adından da anlaşılacağı üzere Katar’ın simgesi olan istiridye ve inci şekline benzeyen suni bir adadır. İçinde lüks restorantlar, rezidanslar ve kafeler mevcuttur.

pearl-qatar-gezilecek-yerler

Pearl Qatar

Amir-i Diwan of Qatar 

Katar Emiri Sheikh Tamim bin Hamad Al Thani‘nin resmi konutunun yer aldığı geniş bir komplekstir. Bu kompleksin içinde aynı zamanda bir Saat Kulesi ve Al-Shuyoukh Camii bulunuyor. Yakından bu kompleksin fotoğrafını çekmeye, arabasıyla devriye atan polisler izin vermiyor.

katar-emiri-resmi-konutu

Amir-i Diwan 

Bu arada Katar Emiri Sheikh Tamim bin Hamad Al Thani‘nin standart fotoğrafı ise arabaların arka camlarına ve dükkanların camlarına ve yüksek gökdelenlere kadar her yere yapıştırılmış. Halk kendisini gerçekten seviyormuş.

doha-gezilecek-yerler

Katar Emiri Sheikh Tamim bin Hamad Al Thani

Al Koot Fort

1880 yılında Osmanlılar tarafından inşa edilen bu kale, aynı zamanda hapisane olarak da kullanılmış. 1915 yılında Osmanlılar tarafından tamamen terkedilen kale, 1927 yılında Souq Waqif’ı korumak amacıyla bir polis merkezi olarak yeniden inşa edilmiş. Doha’nın tam göbeğinde yer alan bu beyaz renkli kalede yer alan 4 kuleden 3 tanesi yuvarlak, 1 tanesi ise dikdörtgen olarak inşa edilmesi dikkatimi çekti. Maalesef giriş izni yok.

doha-gezilecek-yerler

Al Koot Fort

Camel Souq

Develerin satıldığı ve bakımının yapıldığı bir alan. Burada develer kısa iplerle ayaklarından bağlı bir şekilde güneş altında duruyorlar.

doha-gezilecek-yerler

Camel Souq

 • İNTERNET

Katar’da gördüğüm kadarıyla Vodafone ve Ooredoo olmak üzere iki adet mobil operatör bulunuyor. Çekim gücü ve hız açısından Ooredoo, Vodafone’a göre daha iyiymiş.

Havalimanında Vodafone’dan bir hat almak istedim; ancak sistemde bir arıza olduğundan dolayı biraz ilerideki dükkana yönlendirildim. Oradan 35 Riyal’e Ooredoo hattı aldım. Bu fiyat sadece hattın fiyatı. Kendime uygun internet paketi olarak ise 1 hafta geçerli 3,75 GB’lık paketten aldım ve bunun için ekstra olarak 50 QAR ödedim.

 • DOHA’DA YEME-İÇME

Yurt dışı seyahatlerimde daha önce de belirttiğim gibi restorantlarda yemek yeme yerine daha fazla yerel halkla iç içe olmak için mümkünse daha salaş yerleri tercih ediyorum.

Cuma günü gündüz Souq Waqif’ta dükkanların çoğunun kapalı olduğunu gördüğümden, akşam İslam Sanatları Müzesi’nden çıktıktan sonra buraya uğramadan direkt olarak kalabalığı takip ederek gözüme ilk çarpan küçük bir Filistin restorantına girdim. İnsanların sıraya girdiğini görünce yerel halktan biriymişim gibi içeriye girdim ve sıraya girdim. Yarım lavaş şeklinde 1 tavuk sandviç, 1 peynirli falafel ve 1 adet kola aldım ve bunun için toplam 11 QAR ödedim. Normal bir restorantta karın doyurmak için en az 40-50 QAR gibi bir para cepten çıkıyor. Bu arada, Palastine Cafeteria isimli bu işletme Jabr bin Mohammed Caddesi ile Al Mijdaf Caddesi’nin bitiştiği köşede yer alıyor.

Akşam yemeği ve gezmesi için mutlaka uğranılmasını tavsiye ettiğim Souq Waqif’ta ise çeşit bol. Ben burada yalnızca bir pizza ve kola almıştım ve 36 QAR ödemiştim. Souq Waqif’ta ayrıca birçok mekanda nargile içmek mümkün. Fiyatları ortalama 25-30 QAR civarında. Aşağıdaki resimde görünen seyyar arabalarda Türk kahvesi 15 QAR, simit ise 7 QAR’dan satılıyor.

doha-gezilecek-yerler

Souq Waqif’ta akşam yemeği

Market alışverişi için yine Google haritalardan yardım alınabilir. Ben bu Filistin restorantından dönüşte yol üzerinde Kabayan adlı marketten alışveriş yaptım. Burada dikkatimi çeken 1 kg muzun 6 QAR, 1 kg mandalinanın ise 12,5 QAR olmasıydı.

West Bay bölgesinde yer alan ve Doha Exhibition & Convention Center‘ın arka tarafında bulunan 4 katlı City Center Mall da bence zaman geçirmek ve biraz dolaşmak için güzel bir yer. Burada yer alan Carrefour’daki fiyatlar Türkiye’dekiyle hemen hemen aynı.

Son olarak, Ramazan hurması almak için en ideal ve en ucuz bölge öğrendiğim kadarıyla Souq Waqif. Ancak burada adam akıllı bir hurmanın kilosu 80-100 QAR arasında değişiyor. Hurma almak için 5-6 tane dükkan dolaştım. Gördüğüm kadarıyla en iyileri Fal Elkhair adlı dükkanda bulunuyor.

 • DOHA GECE HAYATI

Şehrin zengin oluşundan dolayı Doha’da gece hayatı da pahalıdır diyebilirim. Doha gece hayatı için unutulmaması gereken en önemli olay, alkol satışının sınırlı oluşudur. Ancak, W Hotel, Grand Hyatt, Hilton, Ritz-Carlton, Ramada, Sheraton gibi 4-5 yıldızlı otellerde alkol bulunabiliyor. Diğer yandan içki içebilmek için turist olduğunuzu belgelemek gerektiğinden pasaportunuzu yanınızda bulundurmanız gerekir.

Gündüzleri hava sıcak olduğundan dışarıda pek kimse olmuyor. Geleneksel gece hayatını yakından gözlemlemek için Souq Waqif‘a, bar ve gece kulüpleri için ise Pearl Qatar‘a gidilmesi gerekir.

[GEZİ TARİHİ : 9-16 Kasım, 2017]

Seyahat fotoğraflarım ve videolarım için beni sosyal medya hesaplarımdan da takip edebilirsiniz.

INSTAGRAM : @seqununseyahatnamesi

FACEBOOK : https://www.facebook.com/seqununseyahatnamesi

YOUTUBE : http://www.youtube.com/Seqununseyahatnamesi

16 yorum

 1. Hocam bu turlar hangi saatler arasi oluyor? Nereden bilgi alabilirim?

  • Sequ'nun Seyahatnamesi

   Merhaba Fehmi,

   Google’dan “Doha complimentary tour” diye aratirsan Qatar Airways’in sitesine yonlendirileceksin. Orada detayli bilgi var.

 2. Guzel bir yazi olmus hocam. Ellerine saglik.

 3. Çok detaylı ve güzel bir anlatım olmuş, gitmiş kadar oldum, teşekkür ederim.

 4. hocam katar aktarmalı uçuşum var. 1 bucuk saat bekleme yapılacak. Burda umama mahsus bordo pasaportlardan vize istenmiyor yazmışsınız. Doğru bilgi midir?

 5. Ben de haftaya iş için Katar’a gidiyorum. 6 ay kalacağım. Çalışacağım şirket havaalanında 100 riyal ödeyerek 1 aylık vize almam gerektiğini söyledi. Çalışma vizem henüz hazır olmadığı için. Ben de Türk vatandaşları için vize istenmediğini söyledim ama onlar yine ısrarla bunu belirtti. Anlamadım doğrusu.

  • Sequ'nun Seyahatnamesi

   MErhaba, benim bildiğim 30 gün süreyle vizesiz kalınabiliyor Katar’da. Mfa.gov.tr’den baktığımda ise sizin dediğinize benzer bir şey yazıyor ama sanırım güncellenmemiş bir bilgi o. 6 aylık olduğu için şirketiniz doğru söylüyor olabilir. Yine de konsolosluk, elçilik neyse oradan bilgi almayı deneyin bence.

 6. Merhaba, Katar da TL efektif mi? TL ile gittiğimizde para bozdurabilir miyim ?

  • Sequ'nun Seyahatnamesi

   Merhaba,
   Para bozdururken Türk Lirası gördüğümü hatırlamıyorum. Sanırım bozmuyorlardı.

 7. Merhabalar. Eşime Türkiyeden bir firma Pazarlama Uzmanı olarak Katar’da yaşamayı teklif etti. Orda ev ve araba şirket tarafından sağlanacakmış. Verecekleri maaş ise aylık 10.000 ile 15.000 TL arasındaymış. Size göre bu rakam Katar’da yaşamak ve hatta para biriktirebilmek için yeterli bir rakam mı? Oranın alım gücü nedir? Şimdiden çok teşekkür ederim cevaplarınız için.

 8. Merhaba,
  MIA’daki Fatih Sultan Mehmet’in portresi Bellini’nin değil. 1510 dolayında bilinmeyen bir Venedikli ressamın. Saygılar.

  • Sequ'nun Seyahatnamesi

   Merhaba Sevil Hanım. Bilgi için teşekkür ederim. Ancak müzede verilen bilgi bu şekildeydi. Siz yazdıktan sonra acaba yanlış mı yazdım diye internetten de araştırdım. Orada da Bellini diyor.

Yorum Yap

E-mail adresiniz yayınlanmayacaktır. İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

WpCoderX