nijerya-bayragi

NİJERYA-LAGOS GEZİ NOTLARIM

200 milyona nüfusuyla Afrika kıtasının en kalabalık ülkesi olan Nijerya’nın, başkent Abuja’dan sonra en gelişmiş şehri Atlas Okyanusu kıyısında bulunan Lagos’tur. Dünyanın en tehlikeli şehirleri arasında olan Lagos’a kimsenin turist olarak gideceğini sanmıyorum. Genel olarak yolu Lagos’a düşen kişilerin büyük çoğunluğu iş için gitmektedir. Zaten, Nijerya şu an için turistik vize veren ülke değil.

Bu yazımda Nijerya Lagos’ta gezilecek yerleri, havalimanı geçişlerinde yaşanan durumları, konaklama, para bozdurma, yeme-içme ve gece hayatı gibi konularla ilgili gözlemlerimi aktarmaya çalışacağım.

Öncelikle Nijerya Vizesi almak için uygulanan en güncel yöntemi, tüm adımları resimli olarak anlattığım “Nijerya Vizesi Nasıl Alınır (2019)?” başlıklı yazımda bulabilirsiniz.

 • GENEL BİLGİLER

Her ne kadar Lagos’un güvenlik konusunda sıkıntılı bir yer olduğu birçok yerde yazılıp çizilse de tüm anlatılanlara da inanmamak yalnızca biraz dikkatli olmak gerekiyor. Genel olarak Nijeryalılar gayet sıcak kanlı insanlardır. Yine de her duruma karşı yanınızda Abuja Büyükelçiliği’nin telefonu olsun.

Lagos İsmi Nereden Geliyor?

Biraz tarihi bilgi vermem gerekirse “Lagos” ismi Portekizce’den geliyor. 15.yüzyılın sonlarına doğru başlayan coğrafi keşiflerle birlikte Portekizli denizcilerin bölgeye gelmesiyle “göller” anlamına gelen Lagos ismini vermesiyle buranın ismi Lagos oluyor. Aynı isimli Portekiz’de bir Lagos şehri bulunuyor. Bu şehir o dönemlerde Portekizli denizcilerin Afrika kıtasını keşif için yola çıktıkları ana liman şehriydi.

Lagos’un Nüfusu

Yaklaşık 18 milyonluk bir nüfusa sahip olan Lagos’ta insanlar çoğunlukla “Mainland” denen anakara kısmında yaşıyor. Şehrin en lüks ve gece hayatının merkezi ise Victoria Island’tır. Ana fuar merkezleri olan Landmark Centre ve Eko Hotel de bu bölgede bulunuyor.

Lagos’un Dini

Afrika’nın en kalabalık ülkesi olan Nijerya, aynı zamanda Etiyopya’dan sonra kıtanın en fazla Hristiyan nüfusuna; Mısır’dan sonra da en fazla Müslüman nüfusuna sahip bir ülkedir.

Lagos’ta Konuşulan Diller

Nijerya’da yüzlerce dil konuşulsa da ülkenin resmi dili İngilizce’dir. Bu yüzlerce dilin başlıca olan diğer dilleri ise Yoruba, Hausa, İgbo ve Fula Dilleri’dir. Aşağıda ise Nijeryalı bir arkadaşımdan öğrendiğim Yoruba dilinde birkaç kelime yazıyorum.

Ekaro : Günaydın

Odabo : Görüşürüz

Bawoni : Nasılsın?

Bir de “teşekkürler” kelimesi var yazmak istediğim. Yazılışını bilmiyorum ama “E şeh” şeklinde telaffuz ediliyor.

 • ULAŞIM

İstanbul’dan Lagos’a Nasıl Gidilir?

Türkiye’den Lagos’a direkt olarak günde yalnızca THY’nin bir seferi var; o da İstanbul’dan kalkan 14:15 uçağı. Uçuş ortalama 6,5 saat sürüyor ve Nijerya ile aramızda 2 saatlik bir zaman farkı olduğundan yerel saatle iniş 19:15’te. Lagos’tan dönüşte ise kalkış saati 20:45 olup İstanbul’a sabaha karşı 05:20’de iniyor.

THY dışında Doha aktarmalı Qatar Airways uçuşlarını da inceleyebilirsiniz. THY’den daha uygun olabiliyor. Bu linkten uçuşları inceleyebilirsiniz.

Dönüşte Mohammed Murtala Havalimanı’na giderken hem trafiği hem de havalimanı kontrollerini de hesaba katın ve en geç 15:30-16:00 gibi yola çıkın.

Havalimanından Şehir Merkezi’ne Ulaşım

Nijerya’ya hava karardıktan sonra ineceğiniz için en iyi seçenek kalacağınız yerden size transfer aracı ayarlamasını istemektir. Bu mümkün değilse, havalimanında valizlere yardım eden elemanlar oluyor. 3-5 bir şeyler atıp onlardan da güvenilir taksici bulma konusunda yardım isteyebilirsiniz. Yine de havalimanında mümkün olduğunca kimsenin yardım talebini kabul etmeyin ve yanınızdan uzaklaştırın.

Lagos’ta Şehir İçi Ulaşım

Lagos’ta toplu taşıma aracı kullanmayacağınızı varsayarsam UBER seçeneğini değerlendirebilirsiniz. 10-15 dakikalık mesafe için ortalama 500-600 Naira (NGN) yani yaklaşık 2 dolar gibi bir ücret verirsiniz. Kesinlikle güvenlidir ve normal taksiden daha ucuzdur.

Birden fazla kişiyseniz yine de en güvenilir yol, kaldığınız otelde size bir taksi ayarlamasını istemek. Araba başı ortalama 7.000 NGN yani yaklaşık 20 USD bir ücret talep ediyorlar.

 • HAVALİMANI GEÇİŞLERİ

Lagos’a varıldığındaki ilk tedirginlik aslında havalimanında başlıyor. Çünkü çok büyük ihtimalle sizi turist olarak gördüklerinden para koparmak için kenara çekeceklerdir. Benim durumum şu şekilde olmuştu : Henüz İstanbul’dayken, daha önce Nijerya’ya defalarca giden fuar katılımcısı bir firmanın yetkilileri ile havalimanında karşılaştım. Kendilerinin fuarda sergilemek üzere çok sayıda kolisi olduğu için, Lagos gümrüğünde ayarladıkları bir adamları vardı. Onlar kolilerini sıkıntısız geçirebilmek için bu adama takım elbise, lokum, çikolata gibi hediyeleri(!) de beraberinde getirmişlerdi. Ben de onların grubunda olduğum için geçişim sıkıntısız oldu.

Valizimin gelmesini beklerken 5-6 metre ötede Galatasaraylı Onyekuru da kendi valizinin gelmesini bekliyordu. Nijerya’nın Afrika Uluslar Kupası’nda karşılacağı Libya maçı için gelmişlerdi ve aynı uçaktaydık. Trabzonsporlu Onazi de aynı uçaktaydı fakat onu görmedim. Her neyse ben valizimi, firma yetkilileri de kolilerini alıp taşıma arabasına yükleyip soğukkanlı bir şekilde çıkış kapısına doğru yöneldik. Zaten valiz alınan kısım ile çıkış kapısı arasında en fazla 15-20 metre mesafe var. Beyaz olduğumuz için gümrükte duran görevliler, bizim olduğumuz grubu iki kez durdurmak isteseler de firmanın tanıdığı adam “Ben bunları tanıyorum” deyip sıkıntısız bir şekilde bizi kapıdan geçirdi. Sonrasında ise onlarla ayrıldım ve transfer aracımla kaldığım otele doğru yola çıktım. Bu şekilde herhangi bir rüşvet vermeden geçmiş oldum. Yalnız transfer aracı da olsa, havalimanın dışında ve yaklaşık 10 dakika yürüyerek ulaşılabilen bir otoparka giderken meraklı bakışlar, bir şeyler satmaya çalışan tipler ve yürüyen döviz büroları arasından geçmek zorundasınız.

nijerya-lagosa-nasil-gidilir

Mohammed Murtala Havalimanı, Lagos, Nijerya

İstanbul’a dönerken ise havalimanına girdiğimde bir görevli yanıma gelip “İngiliz misin?” diye sordu. Hayır deyip devam ettim ve valizimi x-ray cihazından geçirdim. Görevli bayan da benden para koparmak için valizimi açtırdı. Birşey bulamayınca “Nerelisin?” diye sorup “Belki benim için 3-5 bir şeylerin vardır” diye de ekledi. Olumsuz yanıt alınca fazla da üstelemedi.

Kısacası ben biraz da şanslıydım. Bazen hiç vermemek işlerinizi yavaşlatabilir, bazen de normalden fazla vermek ise bu talebi tekrarlatabilir. En iyisi, her ihtimale karşı yanınızda birkaç adet 5’lik ve 10’luk USD götürmenizdir. Zorda kalırsanız verirsiniz.

 • AŞI KONUSU

Nijerya’da sıtma hastalığı ciddi bir tehdit olduğu için bu ülkeyi ziyaret edecek kişilerin seyahat tarihinden en az 10 gün önce kesinlikle sarı humma aşısını olmaları ve aşı karnesini almaları gerekmektedir. İstanbul’da Karaköy İskelesi’nin hemen karşısında bulunan Seyahat Sağlığı şubesinden ücretsiz bir şekilde bu aşıyı yaptırabilirsiniz. Gitmeden önce arayıp randevu almakta fayda var.

Sarı humma aşısı ve diğer detaylara http://www.seyahatsagligi.gov.tr linkinden ulaşılabilir.

sari-humma-asisi

Aşı karnesi

Aşınızı olduktan sonra size verilen tavsiyelere uymakla birlikte, aşı karnenizi mutlaka pasaportunuzun yanından ayırmamanız gerekiyor. Havalimanı geçişlerinde sizden bunu ibraz etmeniz isteniyor. Karneniz yanınızda yok diye geri de gönderilebilirsiniz ya da gönderilmeyip 50-100 USD’lik rüşvet vermeniz gerekebilir.

 • PARA BOZDURMA

Nijerya’da kullanılan para birimi Naira olup kısaca NGN şeklinde gösteriliyor. Kur şu an 1 USD = 360 NGN olsa da havalimanında 1 USD = 358 NGN’den, otellerde bozdurmaya kalktığınızda ise 350 NGN’den hesaplıyorlar.

1-tl-kac-naira

Kalan son Naira’larım

 • KONAKLAMA

Yazımın yukarıdaki bölümlerinde de bahsettiğim gibi Nijerya’ya iş için geliyorsanız, muhtemelen kalacağınız yer Victoria Island kısmı olacaktır. Buradaki en iyi, en temiz ve en güvenli otel kesinlikle Eko Hotel & Suites adlı oteldir. Kahvaltısı ve imkanları çok iyidir.

Booking.com üzerindeki rezervasyon linkine BURADAN ulaşabilirsiniz.

nijerya-lagos-otel-tavsiyesi

Eko Hotel & Suites Victoria Island

Eko Hotel dışında temiz ve güvenilir birkaç otel ismi önerecek olursam şunları söyleyebilirim:

Federal Hotel : Şahsen ben Nijerya’ya iki kez gidişimde de Eko Hotel’de kaldım. Ancak, Federal Hotel’de kalmış tanıdığım birçok kişi var. Yalnızca kahvaltısının biraz iyi olmadığını söylemişlerdir. Rezervasyon linki için TIKLAYINIZ.

The Avenue Suites : Eko Hotel’deki fuar alanına yürüme mesafesinde. Rezervasyon için TIKLAYINIZ.

Maison Fahrenheit : Bu otel de Eko Hotel’deki fuar alanına çok yakın. Nijerya’da tanıştığımı iki Türk firmanın yetkilileri burada kalmışlardı. Rezervasyon için TIKLAYINIZ.

 • NİJERYA PRİZ TİPİ

Nijerya’da kullanılan priz tipi genelde İngiliz tipi priz olup aşağıdaki gibi üç deliklidir. Bu yüzden yanınızda adaptör götürmeniz faydalı olabilir. Yine de üstteki deliğe sivri bir şey sokulup aşağıya doğru ittirildiğinde Türkiye’de kullanılan prizler gibi kullanmak da mümkün.

nijeryada-kullanilan-priz-tipi

Nijerya priz tipi

Bazı otellerde bu prizlerin yanı sıra Türkiye’de kullanılan prizler de yer alabiliyor. Her ihtimale karşı yanınızda bir adaptör olsun derim.

 • LAGOS GEZİLECEK YERLER

Lagos’a ben de iş amaçlı gittiğim için açıkçası çok da fazla dışarıda vakit geçirmedim. Zaten şehirde de görülmeye değer çok da fazla bir şey yok. Yine de son gün uçuş saatime kadar otelden ayarladığım arabayla Lagos Island tarafına doğru gezintiye çıkmıştım. Bu arada şoförün tarih bilgisi gerçekten etkileyiciydi.

Cathedral Church of Christ

Lagos Island bölgesinde birbirine yakın mesafelerde en az 10 tane kilise görmüşümdür. Şoförün demesine göre bu kilisenin olduğu yerde daha önce eski bir katedral varmış ve 1869 yılında yapımı tamamlanmış. Daha sonra 1920’lerde restore edilmiş ve günümüzdeki haline ise 1946 yılında ulaşmış.

lagos-gezilecek-yerler

Cathedral Church of Christ

National Museum

İçerisinde klima olmadığı için Nijerya’nın boğucu havasında en fazla yarım saat harcanacak bir müze olan Ulusal Müze’de çeşitli galeriler, eski madeni paralar, çeşitli eski eserlerin yanı sıra 1975 yılında ülkeyi yöneten Murtala Mohammed’in suikasta uğradığı Mercedes marka araba da burada sergileniyor. Giriş ücreti yabancılara 300 NGN (1 USD’den az) olup içeride fotoğraf çekmek yasak.

nijerya-lagos-gezilecek-yerler

National Museum, Lagos

Sokak Pazarları

Lagos Island tarafında birçok sokakta irili ufaklı halk pazarları bulunuyor. Arabayla geçerken Balogun Street üzerinde bir tanesine rastladık. Burada daha çok kıyafet ve çeşitli kumaş ağırlıklı ürünler satılıyor.

nijerya-lagos-gezilecek-yerler

Balogun Street Pazarı

Aynı şekilde havalimanına doğru giderken de sokak aralarında meyve-sebze, kıyafet vs ürünleri satan tezgahların oluşturduğu birçok sokak pazarı göreceksiniz.

 • LAGOS GECE HAYATI VE YEME-İÇME

Lagos her ne kadar eskiye oranla daha güvenli bir yer olsa da yine de akşam vakti bir yerlere giderken tek başına gitmektense grup olarak gidin. Sürekli de otelinizde tıkılı kalamayacağınıza göre dışarıda yemek yiyecek, eğlenecek bir kaç mekan önermek istiyorum. Ancak ondan önce Lagos’un bir şeyler yemek için aşırı pahalı olduğunu da belirtmem gerek.

Hard Rock Cafe : Landmark Centre isimli fuar alanının hemen yanında olan Hard Rock cafe akşamları hem canlı müzik performansı izleyebileceğiniz hem de karnınızı doyurabileceğiniz temiz bir mekan. Dış tarafta açık alanda bulunuyor. Açık alanın yanında kumsal ve sonrasında Atlas Okyanusu bulunuyor.

nijeryada-ne-yenir

Hard Rock Cafe, Lagos

Bu mekanda bir biftek ve bir de kola almıştım. Ödediğim ücret ise toplam 11.000 NGN yani yaklaşık 30 USD idi. Dediğim gibi fiyatlar gerçekten pahalı.

Eko Hotel & Suites 

1 hafta boyunca kaldığım otel olan Eko Hotel & Suites’in de akşamları açık büfe servisi oluyor. Çok rahat bir şekilde karnınızı doyurabilirsiniz. Yemekler güzel. Buradaki fiyat da kişi başı 10.000 NGN. İçecek alırsanız 1.000 NGN daha üzerine koyabilirsiniz.

nijeryada-ne-yenir

Eko Hotel & Suites, Lagos

Crossroads

Eko Hotel & Suites’in içinde olan bu mekan bir Meksika restorantı. Burası hem club hem de restorant tarzında bir yer. Fiyatlar pahalı.

Ocean Basket

Ocean Basket restorantları dünyanın birçok yerinde bulunan bir zincir restoranttır. Daha önce 2018 ve 2019 Mayıs ayında Johannesburg‘takine gitmiştim. Bu restoranta gayet lezzetli deniz ürünleri yemek mümkün. Eğer iki kişi gidiyorsanız bence uygun olan menü “Platter for 2″ olan. Bu menünün içinde 6 parça midye, 12 adet karides, balık, kalamar, patates kızartması ve pilav bulunuyor. Fiyatı ise 13.250 NGN yani yaklaşık 200 TL. Diğer menü fiyatlarına websitesinden ulaşılabilir.

nijeryada-ne-yenir

Ocean Basket, Lagos

Karşılaştırma yapmam gerekirse Lagos’taki Ocean Basket bence kesinlikle Johannesburg’takinden daha güzel. En son geçen hafta (20 Haziran 2019) gittim. Tek kişilik “Platter for 1″ menüsüne 6.750 NGN, kolaya 450 NGN ve ekstradan iki tava kalamara 2000 NGN vermiştim. Bu fiyatların üzerine %10 servis ücreti, %5 KDV ve %5 de yanlış hatırlamıyorsam Lagos State tax olarak alıyorlar. Yani 9200 NGN tutan yemeğim için vergilerle birlikte toplamda 11.040 NGN ödedim. Ne olursa olsun kesinlikle gitmenizi tavsiye ederim. Sonra bana dua edersiniz.

Shoprite

Eğer Victoria Island bölgesinde kalıyorsanız, muhtemelen size en yakın AVM Shoprite olacaktır. AVM dediğime bakmayın 15 dakikada geziliyor. Burada aynı isimli bir de market bulunuyor. Eğer akşamları dışarı çıkıp yemek yemeye fazla para harcamak istemiyorsanız bu marketten alışveriş yapabilirsiniz.

Nijerya Lagos için anlatacaklarım bu kadar. Son olarak şunu eklemek istiyorum : Nijerya’da özellikle yerel kişilerle tanışmak için en iyi ve en hızlı yöntem Tinder uygulamasını kullanmaktır. Gerçi eşleşilen kişilerin neredeyse tamamı sizinle para karşılığı birlikte olmak isteyen tipler. Bunu buraya yazıyorum çünkü bu durum Nijerya’da artık bir sektör haline gelmiş. Tabi Nijerya’nın da AIDS oranının en yüksek olduğu ülkelerden biri olduğunu da unutmamak gerek.

[GEZİ TARİHİ : 7-13 Ekim 2018 ve 15-21 Haziran 2019]

 

Seyahat fotoğraflarım ve videolarım için beni sosyal medya hesaplarımdan da takip edebilirsiniz.

INSTAGRAM : @seqununseyahatnamesi

FACEBOOK : https://www.facebook.com/seqununseyahatnamesi

YOUTUBE : http://www.youtube.com/Seqununseyahatnamesi

4 yorum

 1. Merhabalar, Mayıs’ta ben de Nijerya ya gideceğim. Yazınızı çok faydalı buldum. Bir sorum olacak; vize için şahsi başvuru mu yaptınız, yoksa bir firma vasıtasıyla mı , veya evraklar posta yoluyla göndererek başvurmanın mümkün olup olmadığı konusunda bir bilginiz var mı ?

  • Merhaba,
   Hayır sahsi basvuru yapmadim. Calistigim sirket vasitasiyla aldim. Sirketin calistigi bir vizeci var. Benim evraklarimi ona gonderdiler onlar takip etti. Ama posta yoluyla basvurunun olmadigini biliyorum. Yani direkt buyukelcilik vize bolumune posta yoluyla evrak gonderemiyorsunuz. Vize icin resmen buyukelcilik onunde yatanlari biliyorum.

 2. İlginç bir yazı olmuş gerçekten. Bu coğrafyalara gitmek büyük cesaret.

Yorum Yap

E-mail adresiniz yayınlanmayacaktır. İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

WpCoderX