Vietnam Vizesi Nasıl Alınır ? | Sequ'nun Seyahatnamesi
Anasayfa » Asya » Vietnam » Vietnam Vizesi Nasıl Alınır ?
vietnam-vizesi-nasil-alinir

Vietnam Vizesi Nasıl Alınır ?

Son Güncelleme : 26 Haziran 2020

Bu yazımda sizlere  Vietnam Vizesi Nasıl Alınır, Vietnam Vize Ücreti, Vietnam Vizesi Yeşil Pasaporta Vize İstiyor mu, Vietnam vize onay mektubu, Vietnam C1 Belgesi nedir, nasıl alınır, Vietnam turistik vizesi için gerekli evraklar nelerdir, Vietnam vizesi kaç günde çıkar gibi konularla ilgili bilgiler vermeye çalışacağım.

Vietnam – Ho Chi Minh City Gezi (Saigon) ile ilgili gezi notlarıma ise Ho Chi Minh City Gezilecek Yerler adlı yazımdan ulaşabilirsiniz.

Uçak bileti almak için ise bu linke bakabilirsiniz. Qatar Airways’in THY’ye göre avantajını yine Ho Chi Minh City yazımda anlatmıştım.

Vietnam Vize Rejimi Nasıldır ?

Vietnam’ın Türk vatandaşlarına uyguladığı vize rejimi pasaport türüne göre değişiklik göstermektedir. Umuma mahsus bordo pasaportlar için vize gerekirken; yeşil pasaport, diplomatik pasaport ve hizmet pasaportu sahiplerine 90 güne kadar vize uygulanmamaktadır.

Vietnam vizesi 2020 yılı boyunca da aşağıda belirttiğim şekil de temin edilebilen bir vize olacak.

Vietnam vizesi deyince akla ilk olarak “alması çok zor olan bir vize” cümlesi gelir. Aslında Vietnam vizesi almak sanıldığı kadar zor değildir. Yapılması gereken yalnızca, turistik vize onay mektubu niteliğindeki C1 Belgesi‘ni temin etmektir.

Bu C1 belgesi sadece bize özgü olmayıp Vietnam ülkesinin birçok yabancı ülkeden istediği bir belgedir. Bu yüzden gözünüzün korkmasına gerek yok. Aşağıda Vietnam Vizesi nasıl alınır sorusuna cevap vermeye çalışacağım.

Vietnam Vizesi için Gerekli Evraklar

Ankara’daki Büyükelçilik’ten şahsi başvuru yapacaksanız, Vietnam turistik vizesi için gerekli evraklar listesi aşağıdaki gibidir :

 • C1 belgesinin aslı,
 • Vietnam vize başvuru formu, (indir)
 • En az 6 ay geçerli pasaport,
 • 2 adet biyometrik fotoğraf,
 • Nüfus cüzdanı fotokopisi,
 • Otel ve uçak rezervasyonları

Vietnam C1 Belgesi Nedir ?

Yukarıda da belirttiğim gibi C1 belgesi, kişinin Vietnam’a tamamen turistik amaçla gelip belirtilen süre içinde Vietnam’da kalıp süre sonunda ülkeden ayrılacağını taahhüt eden bir belge.

Vietnam C1 Belgesi

Vietnam C1 Belgesi Örneği – Vietnam Vizesi Nasıl Alınır ?

Bu belgeyi almak için Vietnam’daki Immigration Office‘e (Göç İdaresi) başvurulması gerekiyor. Bu başvuruyu bizim adımıza gerek yerel seyahat acenteleri gerekse Türkiye’de bu işi yapan acenteler yapabiliyor.

Vietnam Vizesi Nasıl Alınır ?

Vietnam vizesi dört şekilde alınır :

 • Konsolosluk Aracılığıyla

İlk seçenek Vietnam Konsolosluğu’na şahsi olarak başvurmaktır. Ancak, Türkiye’deki Vietnam temsilciliği sadece Ankara’da bulunduğundan buraya gitmek durumundasınız. Bu seçenekte öncelikle C1 belgesini temin etmeniz ve diğer evraklarınız ile birlikte ibraz etmeniz gerekiyor.

 • Türkiye’deki Seyahat Acenteleri Aracılığıyla

Eğer Ankara’ya gidecek vaktiniz yoksa, istenilen evrakları anlaştığınız seyahat acentesine verip ücretini ödedikten sonra bu acenteler hem Vietnam vizesi için gerekli olan C1 belgesini alıyor hem de vize başvurusunu sizin adınıza yapıyor.

 • Vietnam Kapı Vizesi Yöntemiyle

Bu yöntem için yapmanız gereken tek şey, C1 belgesini temin etmek ve Vietnam’daki Havalimanı’na vardığınızda dolduracağınız form ile birlikte gişe görevlisine teslim etmeniz.

Aşağıda daha detaylı anlatacağım bu yöntemde, ister Vietnam’daki yerel bir acente yoluyla isterseniz Türkiye’deki seyahat acenteler aracılığıyla C1 belgenizi alabilirsiniz.

 • Vietnam E-Vize Yöntemiyle

Vietnam vizesi alabilmek için E-Vize seçeneği de var; ancak bu kolaylığın sağlandığı ülkeler arasında Türkiye olmadığı için bu seçenekten yararlanamıyoruz. Eğer e-vizeden yararlabilen bir ülke vatandaşlığınız da varsa bu seçeneği deneyebilirsiniz.

Sonuç olarak bizim uygulayacağımız en iyi seçenek, her halükarda C1 belgemiz olması gerektiğinden Vietnam’a vardığımızda kapı vizesi almaktır.

Vietnam C1 Belgesi Nasıl Alınır?

Vietnam C1 Belgesi alma süreci şu şekilde işliyor :

 • Pasaportunuzun görüntüsünü ve uçak bileti rezervasyonlarınızı aracı firmaya gönderiyorsunuz.
 • Aracı firma başvurunuzu Vietnam’daki Immigration Office’e iletiyor ve belgeniz 7-10 gün içinde çıkıyor.
 • Belgeniz çıkınca ödemeyi yapıyorsunuz ve aracı firma size belgenizin taranmış görüntüsünü atıyor.
 • Siz de bu belgenin çıktısını alıp Vietnam’a vardığınızda 2 biyometrik resim, vize başvuru formu (aşağıda açıkladım) ve Vietnam Vize Ücreti olan 25 USD ödeyip karşılığında tek girişli vizenizi alıyorsunuz. (Çok girişli ise 50 USD).
vietnam-vizesi

Almış olduğum Vietnam Vizem – Vietnam Vizesi Nasıl Alınır ?

Vietnam’da tanıdığınız olsa bile davetiyede referans numarası olması gerektiğinden en iyi çözüm C1 belgesini seyahat acenteleri aracılığıyla temin etmektir. Türkiye’de bu işler ortalama 100-150 $ ‘a yapılıyor.

Ancak, benim tavsiyem direkt Türkiye’deki bu acenteler aracılığıyla başvuru yapmadan yerel seyahat acentelerine mail atıp fiyat almaktır. Muhtemelen verecekleri fiyat Türkiye’deki firmalardan daha ucuz olacaktır. Kendilerinden ayrıca tur satın aldığınız takdirde inanıyorum ki bu belgeyi size daha da ucuza vereceklerdir. Bunu yapan birçok kişi var.

Vietnam Kapı Vizesi Nasıl Alınır?

Öncelikle C1 Belgesi ile kapı vizesi alabilmek için Vietnam’da Ho Chi Minh City’deki Tan Son Nhat Havalimanı, Hanoi’deki Noi Bai Havalimanı ya da Da Nang gibi uluslararası havalimanlarına iniş yapmak gerekiyor. Karayoluyla giriş yapacak kişilerin vize işini daha önceden halletmesi gerekiyor.

Havalimanına indikten sonra Visa on Arrival kısmına doğru gidiyoruz. Burada vize başvuru formunu dolduruyoruz. M3 belgesi (İndirmek için tıklayın) olan bu vize başvuru formunu kapı vizesi alacağınız yerde de bulacaksınız.

Vietnam Vize Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

Vize başvuru formunu doldurmak gerçekten çok kolay. Ancak yine de yeterli seviyede İngilizcesi olmayan arkadaşlara referans olması açısından formun nasıl doldurulacağına dair aşağıdaki şekilde açıklamalara bakabilirsiniz.

Evrak Teslim ve Vizenin Alınması

Vezne sırası size gelince, doldurmuş olduğunuz başvuru formunu, 2 adet biyometrik fotoğraf ve pasaportunuzla birlikte pasaport memuruna teslim edip tek girişli vize için 25 USD ya da çok girişli vize için 50 USD ödüyorsunuz. Ortalama 15 dakika sonra isminiz okunuyor ve vizenizi alıyorsunuz.

Pasaport kontrolünde ise herhangi bir sıkıntı olmuyor.

Vietnam Vizesi Kaç Günde Çıkar ?

Yukarıda da bahsettiğim gibi Vietnam vize başvurusu yapabilmek için ilk olarak C1 belgesini almamız gerekiyor. Gerek yurt içi gerekse yurt dışındaki firmalarla iletişime geçip ortalama 7-10 gün içinde C1 belgenizi alabilirsiniz.

Vietnam Vizesi Başka Nereden Alınır ?

Vietnam Vizesi’ni Türkiye dışında hali hazırda Güneydoğu Asya ülkelerinde iseniz Tayland, Kamboçya, Laos gibi çevre ülkelerden de alabilirsiniz. İnternet yorumlarında gördüğüm kadarıyla bu ülkelerde Vietnam vizesi almak hem daha ucuz hem de daha az uğraştırıcı.

Vietnam Vizesi Nasıl Alınır, Vietnam Vize Ücreti, Vietnam Vizesi Yeşil Pasaporta Vize İstiyor mu, Vietnam vize onay mektubu, Vietnam C1 Belgesi nedir, nasıl alınır, Vietnam turistik vizesi için gerekli evraklar nelerdir, Vietnam vizesi kaç günde çıkar gibi sıkça sorulan sorular ile ilgili anlatacaklarım bu kadar. Umarım faydalı bir yazı olmuştur.

Aklınıza takılan herhangi bir soru olursa yorum kısmından veya sosyal medya hesaplarımdan sorabilirsiniz.

1 hafta kaldığım Ho Chi Minh City’de Gezilecek yerler, Ho Chi Minh City’de ulaşım, Ho Chi Minh City’de nerede kalınır ve  Vietnam Gece hayatı gibi konulardaki gözlemlerime ise Ho Chi Minh City Gezilecek Yerler adlı yazıma  bakabilirsiniz.

Seyahat fotoğraflarım ve videolarım için beni sosyal medya hesaplarımdan da takip edebilirsiniz.

INSTAGRAM : @seqununseyahatnamesi

FACEBOOK : https://www.facebook.com/seqununseyahatnamesi

YOUTUBE : http://www.youtube.com/Seqununseyahatnamesi

8 yorum

 1. Murat Şeker

  Ben geçen sene konsolosluk ile gorusmustum( yada oyle zannediyorum 😉 bana ucak bileti rezervasyonu, hotel rezervasyonu pasaport ve 130 usd yi zarfa koyup gondermemi istedi. Sonra da vazgeçtim. Garip geldi bilenler yesillendirirse asiri makbule gecer

  • Sequ
   Sequ'nun Seyahatnamesi

   Şahsen öyle bir şey duymadım ben hocam. Yazdığım yazıda bahsettim. Senin için yeterli olacağını düşünüyorum verdiğim bilgilerin.

 2. Smm

  Gitmeyi isteyipte gidemediğim :/

 3. fatih pınar

  Şu an için böyle bir düşüncemiz yok ancak bir gün icab ederse bu bilgiler faydalı olacaktır.

 4. Selim

  Resmen amme hizmeti hocam senin yaptığın. Ellerine kollarına sağlık. Umarım bize de kısmet olur gitmek.

  • Sequ
   Sequ'nun Seyahatnamesi

   İnşallah hocam. Ben de tekrar gitmek istiyorum. Bu kez Hanoi ve Da Nang’ı denemek isterim.

Yorum Yap

E-mail adresiniz yayınlanmayacaktır. İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *

*