Van Gezilecek Yerler | Sequ'nun Seyahatnamesi
Anasayfa » Türkiye » Van Gezilecek Yerler
van-gezilecek-yerler

Van Gezilecek Yerler

Son Güncelleme : 30 Haziran 2020

Bitlis‘ten sonra sıra gelmişti Urartulara başkentlik yapmış olan Van’ı gezmeye. Günübirlik olarak gelmiş olsam da Van Gezilecek Yerler, Van Kalesi giriş ücreti, Akdamar Adası ve Kilisesi feribot ücreti, Akdamar Adası vapur saatleri, Akdamar Adası hangi ilimizdedir gibi konulardan bahsetmeye çalışacağım.

Van Gölü

Van Gölü, Tatvan ilçesinde bulunan Nemrut volkanik dağın patlaması sonucu oluşan kraterde biriken suların oluşturduğu volkanik bir göl olup dünyanın en büyük sodalı gölüdür ve 3.713 km2’lik yüzölçümüyle Türkiye’nin de en büyük gölüdür.

Akdamar Adası ve Kilisesi 

Van’a gidildiğinde mutlaka uğranılması gereken yerlerin başında Akdamar Adası gelir. Hem 10. yüzyıldan kalma bir Ermeni kilisesi olan Akdamar Kilisesi’ne ev sahipliği yapması hem de halk arasında anlatılan rivayetiyle meşhur bir yerdir.

915-921 tarihleri arasında Ermeniler tarafından kutsal haç adına yaptırılan Akdamar Kilisesi 1131 yılında manastıra çevrilmiş. Kilisenin dış cephesindeki taş kabartmalarda İncil ve Tevrat’tan alınan dini konuların yanı sıra dünyevi konular, saray hayatı, av sahneleri ile insan ve hayvan figürleri tasvir edilmiş. Hangi kabartmanın neyi tasvir ettiği kilisenin her bir cephesinde bulunan panolarda açıklanmış.

van-gezilecek-yerler

Akdamar Kilisesi

Kilisenin güney cephesinde yer alan kabartmaları ise daha yakından görmek için bir fotoğraf koyuyorum. Bu cephede örneğin, İncil yazarı Lukas, av sahneleri, Hz. Yunus’un denize atılıp balık tarafından yutulması ve onu kıyıya bırakan balık ve akabinde kurtuluşu, İbrahim Peygamber’in İshak’ı kurban etme sahnesi ve gökten inen koç ve Musa Peygamber ve On Emir gibi konuları tasvir eden kabartmalar bulunuyor.

van-gezilecek-yerler

Akdamar Kilisesi güney cephesi kabartmaları

Kilisenin doğu cephesinde ise İncil yazarı Yuhanna, Abbasi halifesi Muktedir olduğu düşünülen figür, Hz. Adem portresi, Ermenilerin yol göstericisi Aziz Gregor ve birkaç havarinin tasvir edildiği kabartmalar bulunuyor.

van-gezilecek-yerler

Akdamar Kilisesi doğu cephesi ve kabartmaları

Bunun gibi diğer cephelerde de birçok kabartma bulunuyor. Akdamar Kilisesi’nin içini ve adanın genel görünümünü merak edenler için ise kendi çekimim olan bir video hazırladım.

Van Akdamar Adası’na Nasıl Gidilir?

Van’ın Gevaş ilçesine yakın bir yerde bulunan Akdamar Adası’na gitmek için en iyi yol Gevaş Akdamar İskelesi‘nden kalkan vapurlara binmektir. Bunun dışında bir de Edremit ilçesinde bir vapur iskelesi bulunuyor.

Akdamar Adası vapur saatleri konusunda belli bir düzen yok. Gevaş’taki iskeleden kalkan vapurlarla 20 dakikada adaya ulaşılıyor. Bunun için kişi başı, gidiş-dönüş seyahati kapsayacak şekilde 15 TL ücret alınıyor. Vapurlar doldukça kalkıyor, ancak bahar aylarından itibaren yeterli sayıda kişi olacağından zamanlama konusunda pek sıkıntı yaşamazsınız.

Akdamar Adası Giriş Ücreti Nedir ?

Akdamar Adası’na giriş ücreti 25 TL’dir. Ancak, Müze Kart ile ücretsiz gezilebilir.

Akdamar Adası Ziyaret Saatleri Nedir ?

Yaz döneminde 08:00 – 19:00, kış döneminde ise 08:00 – 16:00 saatleri arasında açıktır.

Van Kalesi

Urartular’dan kalma Van Kalesi, Van merkezde yapılacak en önemli aktivitedir. Muhteşem manzarasıyla kaçırılmaması gereken bir yer olduğunu söyleyebilirim.

van-gezilecek-yerler

Van Kalesi

Van Kalesi Giriş Ücreti Nedir ?

Van Kalesi’nin giriş ücreti 10 TL olup 65 yaş üstü vatandaşlara ücretsiz. Müze Kart ile de ücretsiz gezilebilir.

Van Kalesi’nde Görülecek Yerler

Daha önceleri okuduğum yazılarda kale yolunun tadilata ihtiyacı olduğu yazıyordu. Ancak, kaleye çıkan yol gayet güzel bir şekilde yapılmış.

van-kalesi-nasil-gidilir

Van Kalesi’ne çıkan yol

Kalenin içinde Süleyman Han Camii ve Türk bayrağı dışında görülecek bir şey yok. Zaten camii de ziyarete kapalı. En azından ben gittiğimde öyleydi. Diğer zamanlarda da mı kapalı emin değilim. Ancak, sunmuş olduğu manzara enfes.

Van Kalesi’nin aşağısında ise kale kompleksine dahil olduğunu düşündüğüm yemyeşil geniş bir alanda eski Van Ulu Camii, Kızıl Minareli Camii ve Hüsrev Paşa Külliyesi gibi yapılar bulunuyor.

van-gezilecek-yerler

Muradiye Şelalesi

Van’ın Muradiye ilçesinde bulunan Muradiye Şelalesi, il merkezine yaklaşık 80 km uzaklıktadır. Buraya ulaşmak için otogardan kalkan Muradiye arabalarına binilebilir.

Yazın akan suyu, kışın ise donmuş suyundaki kristaller ile muhteşem bir görüntü sunan Muradiye Şelalesi’nin yakınında mangal veya piknik yapmak da mümkün.

muradiye-selalesi-nasil-gidilir

Muradiye Şelalesi

Van Müzesi

Urartu dönemine ait birçok eser barındıran Van Müzesi, internetten araştırdığım kadarıyla tadilatta olduğu için şu an ziyarete açık değil. Yeni müzenin yapımı tamamlanana kadar da kapalı kalacakmış.

Müze faaliyetteyken bir katında arkeolojik eserler, diğer katında ise etnografik eserler sergileniyormuş.

Elbetteki Van gibi tarihi bir şehri bir sayfaya sığdırmak mümkün değil, ancak blogumda gözlemlediğim şeyleri yazdığımdan, günübirlik geldiğim Van gezim için anlatabileceklerim bu kadar.

Van Havalimanı Araç Kiralama

Rentalcars Connect üzerinden kolay bir şekilde size uygun aracı kiralamak için aşağıdaki arama motorunu kullanabilirsiniz.

Seyahat fotoğraflarım ve videolarım için beni sosyal medya hesaplarımdan da takip edebilirsiniz.

INSTAGRAM : @seqununseyahatnamesi

FACEBOOK : https://www.facebook.com/seqununseyahatnamesi

YOUTUBE : http://www.youtube.com/Seqununseyahatnamesi

6 yorum

 1. Servet

  Herkes tutturmuş yurt dışı da yurt dışı. Ülkemin güzelliklerini de görmezden gelmeyin. Sequ kardeş eline sağlık yazın için.

 2. Simge Can

  Emeğinize sağlık. Çok güzel yazmışsınız. 🙂

 3. Sedat Ayoğlu

  Bu yaz İran gezisi sonrası Van’a uğramayı da düşünüyordum. Güzel bilgiler için teşekkürler

 4. Sunay

  Gezilip görülecek ne kadar çok yeri var güzel ülkemizin…

 5. Yusuf

  Kısıtlı sureye rağmen yinede çok iyi gezmişsin tebrikler Serkan hocam

Yorum Yap

E-mail adresiniz yayınlanmayacaktır. İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *

*