Çanakkale-Truva-Assos Gezilecek Yerler | Sequ'nun Seyahatnamesi
Anasayfa » Türkiye » Çanakkale-Truva-Assos Gezilecek Yerler
Truva Atı
Truva Atı - Truva Antik Kenti Gezilecek Yerler

Çanakkale-Truva-Assos Gezilecek Yerler

Son Güncelleme : 21 Aralık 2020

Bir gün boş boş otururken rafta gözüme çarpan “Lonely Planet Turkey”in son baskısını alıp okumaya başladım ve sonuç olarak İstanbul > Çanakkale > Troya > Assos > Bergama > Pamukkale > Kapadokya > Trabzon > İstanbul rotası çıkardım. Bu saydığım yerleri gezebilmem için 8 günüm vardı.

Bu yazımda, Çanakkale Gezilecek Yerler, Assos ve Truva Antik Kenti Kentleri Nerededir, Assos Nasıl Gidilir, Assos ve Truva Antik Kenti Gezilecek Yerler, Assos nerede gibi konulardan bahsedeceğim.

İlk hedefim Gelibolu Yarımadası üzerinden Çanakkale’ye ulaşmaktı. Zaman kaybını ortadan kaldırmak için gece 00:45 otobüsüne bilet almıştım. Tahminlerime göre sabah 06:30 gibi orada olacaktım. Yolculuğum boyunca yağan yağmur, Eceabat arabalı vapur iskelesine geldiğimde dinmişti.

İlk durağım olan Troya’ya ilk minibüsün sabah 09:30’da kalktığını bildiğimden o saate kadar şehir merkezinde dolaştım.

Çanakkale Gezilecek Yerler

Truva Atı

Bu yolculuktaki kutsal kitabım Lonely Planet’i takip ederek ilk olarak sahilde yer alan Truva Atı‘nı buldum. Tabi asıl Truva atı bu değildi. 2004’te Brad Pitt’in oynadığı “Troy” filmi için yapılandı bu.

Fikrimi soracak olursanız iskeleye yakın bu maket, Kültür Bakanlığı’nca yapılan ve şu an Truva Antik Kenti‘nde sergilenen biçimsiz Truva Atı‘ndan çok daha güzel ve gerçekçi.

canakkale-gezilecek-yerler

Troy filminde kullanılan Truva atı – Çanakkale Gezilecek Yerler

Çanakkale Saat Kulesi

Truva Atı’ndan sonra tekrar iskeleye döndüm. İskele ile çarşı arasında kalan Saat Kulesi‘ni kendimce fotoğrafladım. Sultan II. Abdülhamid’in saltanatının 20. yıldönümü olan 1896 yılında yapılmış.

Çanakkale Saat Kulesi

Çanakkale Saat Kulesi – Çanakkale Merkez Gezilecek Yerler

Hava yavaş yavaş aydınlanıyordu. Çanakkale’de müzeler sabah 08:30 gibi açıldığından iskeledeki bir çay bahçesine gittim ve kahve söyledim.

Çanakkale Deniz Müzesi

Bir yandan kırmızı renkli, büyük boy klasik nescafe bardağında gelen kahvemi Çanakkale Boğazı’na bakarak yudumlarken diğer yandan saatin geçmesini bekliyordum. Bu arada, tam karşı açımda gerçeği ile birebir ölçülerde yapılmış olan ve Çanakkale Deniz Müzesi‘nde sergilenen Nusrat Mayın Gemisi‘nin fotoğrafını çektim. Daha sonra Deniz Müzesi’ne gittim.

canakkale-gezilecek-yerler

Nusrat Mayın Gemisi – Çanakkale Gezilecek Yerler

Müzenin bahçesinde geniş bir park ve bu parkta çeşitli silahlar, toplar, denizaltı gemisi parçaları ve “Uluç Ali Reis” adlı denizaltının 14 metre uzunluğundaki periskopu yer alıyor.

Çanakkale Deniz Müzesi’nin içerisinde ayrıca Çanakkale Savaşları İhtisas Kütüphanesi, Kale-i Sultaniye ya da diğer adıyla Çimenlik Kalesi, fotoğraf galerisi ve hediyelik eşya satılan bir bölüm bulunuyor.

Çanakkale Deniz Müzesi’ne giriş ücretsiz ancak Nusret Mayın Gemisi’ne giriş ücreti 10 TL.

Çanakkale Kordon

Truva Atı’nın da bulunduğu kordon boyunca çay bahçeleri, kafeler, çeşitli heykeller yer alıyor. Güzel bir günde gezmek keyif verici olabiliyor.

Çanakkale Aynalı Çarşı

Çanakkale’ye özgü hediyelik eşyaların satıldığı meşhur Aynalı Çarşı da, Çanakkale’de mutlaka görülmesi gereken yerlerden. Normal zamanlarda akşam 19:00’a kadar açık.

Çanakkale Aynalı Çarşı

Çanakkale Aynalı Çarşı

Kent Müzesi

Saat Kulesi’ne yakın bir mesafede bulunan Çanakkale Kent Müzesi’nde Çanakkale’nin antik dönemleri ile Osmanlı ve 1. Dünya Savaşı zamanlarını anlatan bilgi panoları bulunuyor. Ayrıca, Çanakkale Savaşı’ndan günümüze kalan objeler de bulunuyor.

Çanakkale Kent Müzesi

Kent Müzesi – Çanakkale Gezilecek Yerler

Çanakkale Kent Müzesi’ne giriş ücretsiz olup ziyaret saatleri 10:00 – 19:00 saatleri arasıdır.

Çanakkale Arkeoloji Müzesi

Truva ve Assos Antik Kentleri’nden çıkarılan eserlerin yanı sıra kazı faaliyetleri sırasından yabancı arkeologlar tarafından yurt dışına kaçırılan ve yasal yollarla bir şekilde geri alınan bazı eserlerin de yer aldığı bir müzedir. Mutlaka uğranılması gereken yerlerden.

Çanakkale Arkeoloji Müzesi

Çanakkale Arkeoloji Müzesi

Müzede ayrıca Dardanos Tümülüsü, Afrodit Heykeli ile Hadrianus Heykeli gibi önemli eserler de sergileniyor.

Bu arada Çanakkale Arkeoloji Müzesi’nin giriş ücreti 5 TL.

Çanakkale merkezi kendimce gezdikten sonra sırada Truva ve Assos Antik Kentleri vardı.

Assos ve Truva Antik Kentleri Nerededir ?

Assos Antik Kenti, Çanakkale’nin Ayvacık ilçesine yaklaşık 17 km, Çanakkale Merkez’e ise 88 km mesafededir.

Truva Antik Kenti ise Çanakkale merkeze yaklaşık 30 km uzaklıktadır.

Assos Antik Kenti ile Truva Antik Kenti arasındaki mesafe ise yaklaşık 65 km’dir.

Assos ve Truva Antik Kentleri Nerededir

Assos ve Truva Antik Kentleri Nerededir

Truva Antik Kenti’ne Nasıl Gidilir ?

Çanakkale Merkez’den kalkan Tevfikiye dolmuşlarına binerek Truva Antik Kenti’ne ulaşabilirsiniz. Bulamazsanız çevrenizdeki kişilere sorabilirsiniz, onlar sizi yönlendir.

Çanakkale – Tevfikiye dolmuşları 09:30’dan itibaren her bir saatte kalkıyor yani saat başı değil. Ücret ise 10 TL. Yaklaşık 40 yolculuktan sonra nihayet Troya Antik Kenti’ne varılıyor.

Truva Antik Kenti Giriş Ücreti ve Ziyaret Saatleri 

Truva Antik Kenti giriş ücreti 50 TL, ancak Müzekart ile ücretsiz giriş yapabilirsiniz.

Ziyaret saatleri ise 1 Nisan – 31 Ekim arası dönemde 10:00 – 17:00 saatleri, 31 Ekim – 1 Nisan arası ise 08:30 – 18:00 saatleri arasıdır.

Eğer kendi aracınız ile geliyorsanız 5 TL de otopark ücreti alıyorlar.

Truva Antik Kenti Gezilecek Yerler

Troia Antik Kenti‘ne girildiğinde ilk göze çarpan şey daha önce de belirttiğim gibi Kültür Bakanlığı tarafından yapılan Truva Atı. Düşük sezon olunca haliyle etrafta sadece Uzak Doğulu turistler var.

Truva Atı

Truva Atı – Truva Antik Kenti Gezilecek Yerler

Tek başına rehbersiz seyahat ettiğimden kendi izlenim ve gezdiğim bölgelerde edindiğim bilgiler ışığında  Troya’dan bahsetmem gerekirse öncelikle “Troya Antik Kent’i nasıl ortaya çıkarıldı?” sorusundan başlamam gerek.

Truva Antik Kent’i 1871 yılında Alman arkeolog Heinrich Schliemann tarafından ortaya çıkarılmış. Kazılar sonucu derinliklere inildikçe 9 farklı katmanın olduğu anlaşılmış. Yani bu 9 katman birbiri üzerine yapılan 9 şehrin kalıntılarından oluşuyor. Her yeni şehir zamanla birbirini örtmüş olan toprak yığınlarının üzerine inşa edilmiş.

Tarihçilere göre Troya’nın M.Ö. yaklaşık 3000 yılına kadar uzanan bir geçmişi var. Bunlarda akıl yok mu neden yıkılan yere dokuz kere şehir kurmuşlar diye sormayın. Sebebi buraların zamanında çok elverişli olması. Hem eskiden buraya deniz de daha yakınmış.

Antik kentin planı biraz kafa karıştırıcı. Gezilen bölgeler kendi içinde Troya I, Troya III şeklinde, bazı yerler de daha alt kategorilerle yani Troya VII a, b şeklinde sınıflandırılmış. Bu yüzden sınıflandırılmış Troya kentlerinin hangi tarihsel döneme denk geldiğini bilmek lazım.

Troya gezime ilk olarak, Truva Atı’nın hemen yanındaki, Troya hakkında bazı bilgiler veren panolar ve çeşitli maketlerin sergilendiği  Troya Müzesi‘nden başlıyorum. Burası küçük bir yer ve pek ilgi çekici bir şey yok. Ancak Troya kent planı maket olarak  burada sergileniyor.

truva-gezilecek-yerler

Truva Antik Kent maketi – Truva Antik Kenti Gezilecek Yerler

Hemen yanında Pithos bahçeleri olarak adlandırılan bölüm yer almakta. Pithos’un kelime anlamı aşağıdaki resimde görülen küpler yani depolama kapları. Bunlar o dönemde zeytinyağı, şarap ve tahılları depolamak için kullanılıyordu. Borular ise drenaj sisteminin parçaları.

truva-gezilecek-yerler

Pithos bahçesi – Truva Antik Kenti Gezilecek Yerler

Elimdeki kitaba göre hareket ettiğimden Pithos bahçelerinden sonra kentin Doğu duvarlarının bulunduğu yere geldim. Ancak asıl ilgimi çeken şey şehrin doğu çıkışının duvarları değil, antik kentin müdavimi minik sincap. Sonradan farkettim ki bunlar iki tane.

troya-gezilecek-yerler

Truva Sincabı – Truva Antik Kenti Gezilecek Yerler

Geçişe izin verilen bölgelerden tabelalara baka baka “Schlieman yarması” veya “Schlieman yarığı” olarak bilinen alana geldim.

Schliemann Yarığı Nedir ?

Alman Arkeolog Heinrich Schliemann, Troya kralı Priamos‘un hazinesini bulmak amacıyla Hisarlık Höyüğü denilen yerin ortasında, 40 metre genişliğinde ve 17 metre derinliğinde bir yarık açıp ana kayaya kadar inmiş. Ancak bu çalışma sırasında birçok tabakanın tahribine neden olmuş. O yüzden buraya “Schliemann Yarığı” denmektedir.

troya-gezilecek-yerler

Schliemann Yarığı – Truva Antik Kenti Gezilecek Yerler

Troya’nın bence önemi tarihi savaşından değil, Heinrich Schleimann’ın yaptığı tarih hırsızlığından gelir. Schliemann Troya’da yapılan kazılar sırasında, ikinci şehrin duvarlarının dibinde bir yerde paha biçilemez bir hazine bulmuş. Yaklaşık 9 bin parçalık bu hazine, altından yapılmış, kolye, küpe ve duvaklardan meydana gelen değerli süs eşyalarıymış. Bu hazineyi; Troya savaşlarına da katılmış olan kral Priamos’un hazinesi olduğunu sanıp zamanın Osmanlı idaresinin büyük ihmalkarlıklarını da değerlendirerek, Atina’ya kaçırmış.

Halbuki bu hazine, kral Priamos’dan çok önceleri aynı yerde yaşamış başka birine aittir. Sonuçta; paha biçilmez bu hazine, bir şekilde, Atina’ya oradan da Berlin’e ulaşır. Osmanlı hükümeti bu adamı mahkemeye verir. Mahkeme, Osmanlı idaresini haklı bulur ve Schliemann’ın on bin frank ceza ödeyerek, hazineye sahip olabileceğine hükmeder. Schliemann ise güle oynaya, Osmanlı hükümetine elli bin frank öder. Çünkü, hazinenin gerçek değerinin kat kat fazla olduğunu bilmektedir.

Alacak verecek davası bitince konu da kapanır. Kısacası, Heinrich Schliemann her ne kadar Troya antik kentini ortaya çıkarmakla adını altın harflerle tarih sayfalarına yazdırmış olsa da, tarih onu yaptığı hırsızlıklarla anacaktır. Bu eserlerin çoğu Berlin’de ve II. Dünya Savaşı sırasında da Ruslar tarafından Almanya’dan kaçırıldığı için Moskova’da Puşkin Müzesi‘nde sergilenmektedir.

Bu kadar bilgiden sonra devam edeyim. Bulunduğum yoldan devam ettiğimde az ötede sol tarafta M.Ö. 300’e dayanan eski bir kuyu var. Tabi sadece taşları görünüyor ve ortası ağzına kadar toprak ile dolmuş. Az daha ilerde de kutsal alan denilen Athena Tapınağı var. Buranın da belli yerleri Schliemann’ın kazıları sırasında ortadan kalkmış.

troya-gezilecek-yerler

Kutsal alandaki Athena Tapınağı – Truva Antik Kenti Gezilecek Yerler

Antik kentte en çok ilgi gören bir de meşhur “Rampalı kapı” var. Bu kısım Troya II olarak adlandırılan döneme ait. Bu dönemde genelde surlar eğimli, temeller taş ve üst kesimler kerpiç şeklinde. İşte bu Rampalı kapı tarihçiler tarafından savunma tekniği açısından dünyanın en eski ve en iyi korunmuş örneği olarak kabul edilir.

troya-gezilecek-yerler

Rampalı kapı – Truva Antik Kenti Gezilecek Yerler

Yavaş yavaş sona doğru geliyorum. Şimdiki durağım belki de günümüz Truva Antik Kenti’nin en iyi korunmuş yapısı olan Odeon yani küçük tiyatro.

troya-gezilecek-yerler

Troya Odeonu – Truva Antik Kenti Gezilecek Yerler

Daha sonra önümdeki yolu takip ederek gezime ilk başladığım noktaya geldim. Aşırı derecede ilgi çekici kalıntılar olmadığı için bir saat bile dolmadan gezimi tamamlıyorum.

Truva Antik Kenti’nin toparlamak gerekirse şunları  söyleyebilirim: İlk başta göreceğiniz bu kalıntılar aşırı ilginç olmadığından Troya’ya gitmek zaman kaybı olarak da değerlendirilebilir. Ancak buralarda 3000 yıl önce insanların yaşadığını, büyük ve güçlü medeniyetlerin kurulduğunu düşününce bu tarihi, orada bulunmanın heyecanını hissedeceksiniz.

Truva Antik Kenti’nden sonra Assos’a gitmek için ise yalnız bir seçeneğim vardı : O da gezdiğim süre kadar dolmuş beklemekti. Çanakkale’de bu tarz köy ve ören yerlerine sık araba olmadığından çaresiz bir saat bekledim. En nihayetinde gelen dolmuşa atlayıp, Ayvacık arabalarının geçtiği, yaklaşık 3 km ötedeki sapağa kadar gittim ve 15 dakika bekledikten sonra gelen dolmuşa binip küçükçe bir yer olan Ayvacık otogara geldim. Oradan da, minibüslerle Assos’a gittim.

Assos Antik Kenti’ne Nasıl Gidilir ?

Truva Antik Kenti kısmında anlattığım şekilde öncelikle Ayvacık’a gelmek gerekiyor. Ayvacık’a geldikten sonra 15 dakika bekleyip dolmuş hareketlenince 5 TL verip atladım hemen ve Assos’a doğru yola çıktım. Bu dolmuş ya da minibüsler her saat başı kalkıyor.

Yaklaşık 20 dakika sonra dört yol ağzında bir yerde indim. Yukarıya doğru baktım. Karşımda Behramkale ( Assos) tabelası ve hemen önünde Aristoteles heykeli.. Sağ tarafta da bir tabela vardı ve Antik Liman yolunu gösteriyordu. Ben ise diğer yönü takip ederek Assos Antik Kentini bulmaya çalıştım. Ancak izlediğim yol çok yokuştu ve de düz olmadığından çok yorucuydu.

assos-gezilecek-yerler

Yorucu Assos yolu – Assos Antik Kenti Gezilecek Yerler

Assos Antik Kenti Giriş Ücreti ve Ziyaret Saatleri

Assos Antik Kenti giriş ücreti 25 TL’dir ve Müzekart geçerlidir.

Assos Antik Kenti ziyaret saatleri ise 1 Nisan – 31 Ağustos arası 10:00 – 19:00 olup 31 Ağustos – 1 Nisan arası dönemde ise 08:30 – 17:30 arasıdır.

Assos Antik Kenti Gezilecek Yerler

Tepeye çıkmak için köyün ortasından geçiyorum ama yürüdükçe umudumu kaybediyor gibiyim. Çünkü o kadar yürümeme rağmen, gözümde canlandırdığım masmavi deniz, karşıda Midilli Adası ve lahitlerden eser yok. Köy de terkedilmiş gibiydi. Etrafta bir canlı nesne bile yoktu. Az daha yürüdükten sonra tepede bir gişe gördüm ve sonunda buranın Assos olduğuna hükmettim. Müze kartım olduğu için buraya da para ödemedim.

Turnikelerden geçtikten sonra ilk olarak hemen sol taraftaki Hüdavendigar Camii karşımıza çıkıyor. Adından da anlaşılacağı gibi I. Murad tarafından yapılmış. İçeriye girmeden devam ediyorum ve çift gözlü eski bir sarnıca rastlıyorum. Ama gözümde canlandırdığım Assos resmini hala görememiştim.

Hala yukarıya doğru çıkıyordum. Hava güneşli ama çok rüzgarlıydı. Bu arada ortalıkta benden başka da kimse yoktu. Yani bir şey olsa beni kuvvetli rüzgarın da etkisiyle birinin duyması imkansızdı. Etrafı inceleye inceleye rüzgar şiddetinin daha da kuvvetlendiği son düzlüğe de gelince sonunda hayal ettiğim şey gerçek olmuştu. Assos’u bulmuştum sonunda.

assos-gezilecek-yerler

Assos Antik Kenti ve hemen karşısında Midilli Adası – Assos Antik Kenti Gezilecek Yerler

Assos hakkında aslında anlatılabilecek pek fazla bir şey yok. Çünkü çok büyük bir yer değil. En ilgi çekici yeri işte bu resimdeki yer. Yarısı restore edilmiş bir kaç sütundan oluşuyor. Ama yine de sırf muhteşem deniz manzarası insanı başka dünyalara sürüklüyor. O sebeple tavsiye olunur.

Bulunduğum tepenin daha önce de belirttiğim gibi aşağısında bir de antik limanı var. Ancak süre olarak ne kadar süreceğini tam olarak bilemediğimden bir daha ki sefere bıraktım. Yapacak başka bir şey kalmadığından zaman kaybını da ortadan kaldırmak amacıyla şimdiki rotam Bergama’ydı.

Konaklama konusunda ise Çanakkale Assos otelleri olarak Assos Antik Liman Otelleri’ni tercih edebilirsiniz. Assos otel fiyatları konusunda ise booking.com üzerindek Assos Otel Fiyatları linkinden bakabilir ve karşılaştırma yapabilirsiniz.

Assos’tan çıktığımda 14:30’u biraz geçiyordu. Bergama’ya gitmeden önce yine Ayvacık’a ulaşmam gerekiyordu. Yaklaşık 45 dakika dolmuş bekledikten sonra Ayvacık’a ulaştım. Tahmini üç saat sürecek Bergama yolculuğum için akşam dört buçuk otobüsünün gelmesini beklerken bu arada yaptığım harcamalar ve geziğim yerler hakkında kısa kısa notlar aldım.

Bergama ile ilgili gezi notlarım için Bergama Gezilecek Yerler adlı yazıma bakabilirsiniz.

Seyahat fotoğraflarım ve videolarım için beni sosyal medya hesaplarımdan da takip edebilirsiniz.

INSTAGRAM : @seqununseyahatnamesi

FACEBOOK : https://www.facebook.com/seqununseyahatnamesi

YOUTUBE : http://www.youtube.com/Seqununseyahatnamesi

3 yorum

  1. Truva Ulaşım

    Truva ve Assos gibi antik kentlere toplu taşıma ile ulaşım hakkında bugüne kadar okuduğum en anlaşılır bilgiler var.

Yorum Yap

E-mail adresiniz yayınlanmayacaktır. İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *

*