Enez Gezilecek Yerler | Sequ'nun Seyahatnamesi
Anasayfa » Türkiye » Edirne » Enez Gezilecek Yerler
Enez Gezilecek Yerler

Enez Gezilecek Yerler

Son Güncelleme : 22 Aralık 2020

Edirne’nin Saros Körfezi kıyılarında yer alan ilçesi Enez’e en son 13 sene önce gitmiştim. İlkokuldan lise yıllarına kadar her sene mutlaka yaz tatilimi orada geçirmek için giderdim. Bu kez yalnızca denize girmek yerine ilçe merkezini de dolaşıp tarihi hakkında bilgiler edinmeye çalıştım.

Bu yazımda da Edirne Enez Gezilecek Yerler, Enez Nasıl Gidilir, Enez Nasıl Bir Yer, Altınkum Plajı, Gece Hayatı, Enez’deki Tarihi Eserler, Enez Nerededir gibi konularla ilgili konulardan bahsedip bir nevi Enez Gezi Rehberi oluşturmaya çalışacağım.

Enez Nerede ?

Enez ilçesi Edirne’nin Saros Körfezi kıyısında ve Meriç Nehri’ne, dolayısıyla Yunanistan sınırına çok yakın bir yerde bulunuyor.

Enez Nerede ?

Enez nerededir – Enez’in konumu

İstanbul Enez arası ortalama 300 km, Edirne Enez arası ise 170 km mesafedir.

Enez Adı Nereden Gelir ? Anlamı Nedir ?

Enez adı, buradaki yerleşimin antik çağlardaki ismi olan “Ainos”tan gelir. Enez adının anlamı ise “beğenilen”dir.

Bu arada, Enez’in tarihinin Edirne’den daha eski olduğunu da söylemem gerek.

Enez Tarihi Hakkında Bilgi

Yunan tarihçi Heredot, Ainos kentinin ilk olarak M.Ö. 7. yüzyılda bir koloni olarak kurulduğundan söz etmektedir. Kent zaman içinde Persler, Romalılar, Bizanslılar ve Cenevizlilerin hakimiyeti altına girmiş.

Son olarak, 1456 yılında ise Fatih Sultan Mehmed zamanında Gelibolu’daki Türk donanmasının komutasındaki Has Yunus Bey’in kenti kuşatmasıyla Ainos kenti savaşılmadan Osmanlı topraklarına katılmış.

İlk çağlarda deniz kenarında bulunan ve limanlarıyla önemli bir ticaret merkezi olan Enez, zamanla Meriç Nehri’nin taşıdığı alüvyonlar ile kıyıdan birkaç kilometre içeride kalmış.

Enez’e Nasıl Gidilir ?

İstanbul Anadolu yakasından gidecek biri için İstanbul Enez arası yaklaşık 300 km. Edirne merkez ile Enez arası mesafe ise 170 km.

Eskiden hatırladığım kadarıyla İstanbul’da Kadıköy’den de Harem’den de direkt olarak Enez’e otobüsler bulunuyordu. Şimdi ise anladığım kadarıyla sadece Esenler Otogarı‘ndan otobüsler kalkıyor ve Enez Sahil’e kadar gidiyor.

Firma olarak yine eskiden sanki daha fazla seçenek vardı. Şimdi ise araştırmalarım sonucu Metro ve Keşan Birlik dışında seferi olan firma görmedim. Benim seçimim Keşan Birlik olmuştu. İstanbul Enez otobüs bilet fiyatı tek yön için ortalama 90 – 100 TL civarı.

Enez Sahili‘nden ilçe merkezine ulaşmak için ise marketlerin bulunduğu sokak olan Fatih Caddesi üzerinde herhangi bir noktada bekleyebilirsiniz. Hemen hemen her saat başı kalkan minibüslere atlayabilirsiniz. Aslında her saat başı ilçe merkezinden kalkıyor ve tekrar dönüş yolunda cadde üzerinden sizi aldığında saat muhtemelen çeyrek geçiyor olacak. Toplam yolculuk sahilden merkeze yaklaşık 10-15 dakika sürüyor.

Enez Gezilecek Yerler

Yazımın başında bahsettiğim gibi bu kez sadece tatil yerine Enez’in tarihi yerlerini de gezip bilgi sahibi olmaya çalıştım. Bu bölümde Enez’de gezilecek yerler listesini verip detaylardan bahsedeyim.

Enez Gezilecek Yerler Listesi

 • Enez Kalesi
 • Enez Ayasofyası
 • Has Yunus Bey Türbesi
 • Kral Kızı Bazilikası
 • Taşaltı Gölü
 • Dalyan Gölü
 • Gala Gölü
 • İngiliz Kışlası
 • Altınkum Plajı
 • Pırlanta Plajı
 • Enez İlçe Merkezi

Enez Kalesi

Kalenin hangi tarihte yapıldığı kesin olarak bilinmemesine rağmen, elde edilen bulgular yapımının Bizans öncesine dayandığını gösteriyormuş. 6. yüzyılda ise İmparator Justinianus’un kaleyi onardığı çeşitli kaynaklarda geçiyormuş. Yine tarih kaynaklarında kalenin, Balkanlar’dan gelen barbar akınlarını önlemek amacıyla yapıldığı yazıyormuş.

Enez Kalesi yüksek bir tepede (Akropol) bulunuyor. Kalenin bulunduğu yer ve civarı aynı zamanda Ainos Antik Kenti‘nin de merkeziymiş. Bu arada, antik kent için yapılan kazılar da 1971 yılından beri devam ediyormuş.

Kaleye ulaşım gerçekten kolay. Minibüs ile ilçe merkezine gelince indiğiniz yerden dümdüz ileriye doğru yürüdüğünüzde kale tam karşınızda duruyor. Şimdi kalenin içindeki yapılardan bahsedecek olursam öncelikle kalenin girişinden başlamak istiyorum. Aşağıdaki videoda kalenin giriş kısmını izleyebilirsiniz.

Bu arada bazı arkadaşlar “Enez Kalesi’ne Giriş Ücreti Var Mı ?” diye soruyor. Hayır, Enez Kalesi’ne giriş ücret bulunmuyor.

Kale kapısından girmeden hemen solda dikkati çeken şey beyaz renkli mermer üzerindeki kabartmadır. Burada bir Trakyalı süvari tasvir ediliyormuş.

enez-gezilecek-yerler

Kale girişindeki kabartma – Enez Gezilecek Yerler

Kalenin içinde ilk bakışta görülecek pek fazla bir şey yokmuş gibi görünüyor. Ancak, neredeyse 1,5 saat falan zaman geçirdim. Kalede ilk işim, giriş tarafındaki surlardan kuş bakışı bir video çekmek oldu.

Kalenin sağ tarafında ise Enez’de üretilen şarapların dinlendirildiği mahzenler bulunuyor.

enez-gezilecek-yerler

Enez Kalesi’ndeki mahzenler – Enez Gezilecek Yerler

Mahzenlerin çevrelerinde ise çeşitli kuyular bulunuyor. Ben ilk başta bunların su kuyusu olduklarını düşünmüştüm ama bunlar kayaya oyularak yapılmış havalandırma bacalarıymış.

enez-gezilecek-yerler

Havalandırma bacaları – Enez Gezilecek Yerler

Bu kısımları bitirip biraz daha ilerlediğimde sadece temel taşları görünen ve bir Orta Çağ Evi olduğu belirtilen bir yapı bulunuyor. Bu evin çeşitli kısımlarından ele geçirilen kuşlu tabaklar ve kaseler, bu yapı kalıntısının 11-12.yüzyıllara ait olduğunu kanıtlıyormuş.

enez-gezilecek-yerler

Orta Çağ Evi kalıntıları – Enez Gezilecek Yerler

Biraz daha aşağı kısımlara doğru gidildiğinde iki adet şapelin kalıntıları bulunuyor. Bunlardan birisi 11. yüzyılda yapılmış olan Hagios Gregorios Neokaiserias Şapeli‘dir. Bu Şapelin ana odasının tabanında mermer levhalar bulunurken, sonradan eklenen yan tarafındaki kısmın zemini ise pişmiş topraktan yapılmış.

enez-gezilecek-yerler

Hagios Gregorios Neokaiserias Şapeli kalıntıları – Enez Gezilecek Yerler

Diğer bir şapel ise kalenin kuzeybatı kısmında yer alan ve yazılı kaynaklara göre 1422 yılında yapılmış olan Theotokos Chrysopege Şapeli‘dir. Levha açıklamasında yazan bilgilere göre, bu şapel zemininin altında mezarlar bulunuyormuş.

enez-gezilecek-yerler

Theotokos Chrysopege Şapeli – Enez Gezilecek Yerler

Son olarak kalenin deniz tarafında bakan surları ise şu şekildeydi :

enez-gezilecek-yerler

Deniz tarafına bakan kale surları – Enez Gezilecek Yerler

Enez Ayasofyası

Kalenin hemen sol tarafında Enez Ayasofyası ya da günümüzdeki adıyla Fatih Camii bulunuyor. Ben gittiğimde, bu yapının bulunduğu alana geçiş kapatılmıştı. Dolayısıyla yakından inceleme fırsatım olmadı. Tek yapabildiğim yüksek bir taş üzerine çıkıp resim çekmek oldu. Görebildiğim tek şey ise, birkaç sütun ve duvarlarındaki tahrip olmuş fresklerdi.

enez-gezilecek-yerler

Enez Ayasofyası (Fatih Camii) – Enez Gezilecek Yerler

Enez İlçe Merkezi

Minibüsten inilen yere yakın olan yer ilçenin merkezidir. Enez Kalesi, resmin çekildiği tarafta kalıyor.

enez-gezilecek-yerler

Enez İlçe merkezi – Enez Gezilecek Yerler

Yine buranın az gerisinde bir şeyler yiyip içebileceğiniz ya da yalnızca dinlenebileceğiniz Gençlik Parkı isminde banklarla dolu bir yer var.

Has Yunus Bey Türbesi 

Enez Fatihi Has Yunus Bey’in türbesi olarak bilinen bu yapı aslında bir Bizans şapeli olup ismi de Hagios Euplos’tur. İstanbul’da da aynı mimariyle yapılmış ve camiye çevrilmiş bir çok kilise ile de benzer olmasından dolayı, bilgilendirme yazısına bakmadan buranın bir kilise ya da şapel tarzı bir yapı olduğunu hemen anladım.

Türbenin etrafındaki alan ise bir Osmanlı mezarlığı.

enez-gezilecek-yerler

Has Yunus Bey Türbesi – Enez Gezilecek Yerler

Türbenin etrafındaki alanı hızlı bir şekilde daha detaylı görmek için çekmiş olduğum videoya bakabilirsiniz.

Türbenin içerisinde ise görülecek herhangi bir şey yok.. Sadece temsili olduğunu sandığım korunmasız bir tabut ve yanında birkaç dini kitap bulunuyor. Mezarlık kısmında dikkatimi çeken şey ise orada bulunan mermerden yapılmış bazı mezarların üzerindeki sanatlı işlemeler oldu.

enez-gezilecek-yerler

Mezarlardaki işlemeler – Enez Gezilecek Yerler

Kral Kızı Bazilikası

Has Yunus Bey Türbesi’nden yukarıya ana yola çıktıktan sonra az ileride karşımıza çıkan tepenin arka tarafında bulunan kazı alanıdır. Açıkçası Enez’de böyle bir yerin olduğunu bilmiyordum.

Enez merkezde yolda gördüğüm bir vatandaşa “Başka nereleri gezebilirim?” diye sorduğumda beni yönlendirdiği bir yer idi. Bu kazı alanı hemen Dalyan Gölü‘nün karayolu ile bölündüğü ve doğu tarafında kalan Taşaltı Gölü kenarında kalıyor.

enez-gezilecek-yerler

Kral Kızı Bazilikası kazı alanı – Enez Gezilecek Yerler

Bu mevkide yapılan kazı çalışmaları sonucu bazilikanın şu ana kadar 7 adet yapı safhası geçirdiğini ve en eski yapı katının Roma dönemine kadar uzandığı anlaşılmış. Kral Kızı Bazilikası’nın temellerinde ise 10 adet altın sikke bulunmuş. Bu durumdan dolayı son yapı safhasının 12. yüzyıla ait olduğu kanıtlanmış.

enez-gezilecek-yerler

Kral Kızı Bazilikası – Enez Gezilecek Yerler

Kral Kızı Bazilikası’nda en ilgimi çeken şey, yapının orta kısmında bulunan taban seviyesinin de altında olan ve kayaya 3 taraftan oyulmuş bir çeşme oldu.

enez-gezilecek-yerler

Bazilikanın orta kısmındaki çeşme – Enez Gezilecek Yerler

Kral Kızı Bazilikası’na bahsettiğim tepeden aşağıya inerek ulaşmama rağmen bilgilendirme yazısının olduğu yere gittiğimde “Şantiye alanıdır, girilmez” yazısı ile karşılaştım. Meğer giriş diğer taraftanmış.

Diğer taraf dediğim yer, kaldırım taşlarından yapılmış uzunca bir yürüyüş yolu. Bu yoldan aynı zamanda Enez – Keşan Yolu’na çıkılıp sol tarafa doğru gidildiğinde tekrar ilçe merkezine ulaşılıyor. Hem yolu tam olarak kestiremediğim hem de yolu uzatmak istemediğim için diğer taraftan devam edip merkeze geldim.

Enez’deki Göller

Enez seyahatimde benim gördüğüm göller yukarıda bahsettiğim Taşaltı Gölü ve bu gölün diğer tarafında bulunan Dalyan Gölü‘dür. Bu göllerin dışında Manyas Gölü’nden sonra en büyük kuş cenneti olan Gala Gölü bulunuyor.

Özellikle bahar aylarında göçmen kuşların görsel şölenlerini kesinlikle izlemek tavsiye ediliyor. Gala Gölü tarafına yolum düşmese de Taşaltı Gölü’nde de yine göçmen kuşları izleme fırsatı buldum.

İngiliz Kışlası

Burası aslında bir Osmanlı kervansarayı olmasına rağmen I. Dünya Savaşı sırasında İngilizler tarafından kışla olarak kullanıldığı için İngiliz Kışlası adı ile bilinir.

Enez’e 2000 yılında geldiğimde, kışla etrafında parmaklıklar yoktu ve arkadaşlarımla içine kadar girebilmiştim. O zamanlar içinde birçok incir ağacı ve büyükçe bir baykuş gördüğümüzü hatırlıyorum. Enez Sahil kısmında bulunuyor.

enez-gezilecek-yerler

İngiliz Kışlası – Enez Gezilecek Yerler

Bu saydığım tarihi yerler dışında yine kaldığım yere yakın bir yerde (Gazi Ömer Bey Mahallesi) bulunan Roma dönemi villası ve ilçe merkezinde bulunan antik bir cadde de bulunuyor. Tabi bunları görmeye fırsatım olmadığı için resim atamıyorum.

Enez Altınkum Plajı

Enez tatilimin asıl sebebi olan yere geldi sıra. Buranın denizi dünyada kendi kendini yenileyebilen (temizleyebilen) birkaç yerden biriymiş.

Denize girdiğiniz andan itibaren çok büyük oranda kum. Denizi inanılmaz temiz. Resmen balıklarla birlikte yüzüyorsunuz. Hatta bazen yüzerken az ileride kefal boyutunda, belki biraz daha büyük balıkların zıpladığını görebiliyorsunuz.

enez-gezilecek-yerler

Enez Altınkum Plajı – Enez Gezilecek Yerler

Daha önceleri genelde Ağustos aylarında hep Enez’e gelirdim. Ama anladım ki Enez için bence en ideal mevsim Eylül ayıymış. Çünkü, bir kere Enez’in başbelası sivrisinekler Eylül ayında yok denecek kadar az. Sonra plaj Temmuz ve Ağustos aylarına göre fazla kalabalık değil ve dolayısıyla deniz daha da temiz.

Daha da önemlisi, Eylül ayında güneş yakıcı değil. Bu sebepten beyaz tenli biri olarak hiç güneş kremi kullanmama gerek kalmadı. Ayrıca, burası çok rüzgar almasına rağmen denizi bazen çarşaf gibi oluyor. Bonus olarak, plajda güneşlenirken tam karşınızda Yunanistan’ın Semadirek Adası’nı görebilirsiniz.

Enez plajı bundan 10-15 sene önce çok daha temizdi. İstanbul’a yakın, gerektiğinde hafta sonu bile kaçamak yapılabilecek bir konumda olduğundan giderek daha da kalabalıklaştı. Bu durum da beraberinde kirliliği getirdi.

Altınkum Plajı aynı zamanda sabah yürüyüşleri için de mükemmel bir rota. Mesela Aqua Beach Otel ile sağ taraftaki plajı ayıran kanalın oradan sağ tarafa doğru ta limana kadar olan yol 5 km’den fazla. Ben sabah erken saatte bu yolu gider gelirdim, sonra denize girip çıktıktan sonra eve gelip kahvaltımı yapardım. Tavsiye ederim. Limana kadar yürümeseniz bile Trakya Üniversitesi’nin dinlenme tesislerine kadar da gidilebilir.

Bu arada, Trakya Üniversitesi dinlenme tesislerinin biraz ilerisindeki bölüm de Enez Pırlanta Plajı olarak adlandırılıyor. Bu kısım da, özellikle sabah vakitlerinde gayet temiz.

Aşağıda sabah ve akşam vakitlerinde plajda çektiğim videolardan oluşan galeriye göz atabilirsiniz.

Enez’de Nerede Kalınır ?

Enez Otelleri

Genel olarak Enez kiralık yazlık, daire, pansiyon ve satılık evlerin bulunduğu ve tercih edildiği bir yer olduğundan otel konaklaması açısından çok fazla seçeneğe sahip değil. Yine de Altınkum Plajı’na yakın önerebileceğim bazı oteller şunlar :

Enez Kiralık Yazlık ve Satılık Daireler

Enez Sahil bölümünde büyük çoğunluk yazlık evlerden oluştuğu için birden fazla kişiyseniz günlük, haftalık ya da aylık yazlık kiralamak daha mantıklı olabilir. Enez kiralık yazlık fiyatları günlük ortalama 200-300 TL’dir.

Bu yazlıkların Altınkum Plajı‘na olan uzaklığı 50 ila 300 metre aralığında değişiyor. Diğer konaklama seçeneklerini görmek için ŞURAYA bakabilirsiniz.

Çarşı kısmında da birçok satılık yazlık ve daireler bulmak mümkündür. Enez’deki bu satılık yazlıklar genelde dubleks ve fiyatları ise ortalama 300 – 400 bin TL civarı.

Enez’de Ne Yenir ?

Enez bir sahil kasabası olduğu için balık seçenekleriyle öne çıkar. Restorant ve cafelerin dışında gereğinden fazla bulunan marketlerden de alışveriş yapılabilir.

Ayrıca, yol kenarlarında çevre ilçelerden ve kasaba sakinlerinin tarlalarından getirdikleri taze meyve ve sebzeleri de öneririm. Özellikle, Vardar Dondurma’nın karşısında lastiği inik traktörde satılan kavunlar efsane.

Enez’in Denizi Nasıl ?

Enez’in denizi dünyada kendi yenileyebilen birkaç denizden biridir. Denizi taşlık değildir ve tamamen kumdur. Mavi yengeç ve diğer deniz kabuğu canlıları görmek mümkündür.

Özellikle sabahları dalga yoksa, denizi cam gibi olur. Enez’in denizi aynı zamanda soğuk değildir.

Enez hava durumu genel olacak sıcak olmakla birlikte, rüzgar olduğu zamanlar bazen hafiften kum fırtınaları da olabiliyor.

Eylül ortasından itibaren ise havalar soğumaya başlıyor. Zaten yazlıkçılar da bu tarihlerde asıl ikamet yerlerine dönmeye başlıyor.

Enez Gece Hayatı

Enez gece hayatı daha çok sahil kısmında yoğunlaşmış durumda. Ben gittiğimde genel olarak sezonun bitmesine yakın olduğu için etraf fazla kalabalık değildi. Dolayısıyla mekanlara gitmeye gerek duymadım. Haziran – Ağustos döneminde ortam hareketleniyor ve ünlü şarkıcılar ile DJ’lerin canlı performansları oluyor. Birkaç mekan ismi verecek olursam şunları söyleyebilirim.

Club Jojo : Sahilde Gazi Ömer Bey Mahallesi Atatürk Caddesi’nde bulunuyor. Onur Mete, Doğukan Manço, çeşitli pop müzik sanatçıları ve bazı yabancı isimlerin de geldiği mekanmış. Mekan hakkındaki yorumlar fena değil. 10 gün önce Pazar günü plajda güneşlenirken bir eleman broşür getirmişti. O akşam Glow Neon Party vardı.

Majesty Club : Az ilerisinde yer alan otele ait bir club’tır. Girmediğim için yorum yapamayacağım. Foursquare’deki yorumların da ne kadar doğru olduğunu bilemiyorum. Yanlış hatırlamıyorsam eskiden Enez’in en ünlü barı olarak “Cesi Rose Bar” vardı ve yanılmıyorsam bu Majesty Club’ın olduğu yerdeydi. Gerçi biraz daha uzakta da olabilir tam hatırlamıyorum.

Bunların dışında yine aynı sırada ve plaj tarafında, kanalın sol tarafında Aqua Beach Otel’in olduğu tarafta birkaç tane daha bar bulunuyor.

Enez gece hayatı derken aklınıza sadece bar-club gelmesin. Gece yarılarında bile Fatih Caddesi ve Kışla Caddesi’nde bir sürü insan gece yürüyüşü yapıyor, yol üstünde tezgahlarda satılan incik boncuk tarzı şeyleri alıyor ya da dondurmalarını alıp öylece etrafı seyredip turluyorlar.

Enez ve Edirne’de Araç Kiralama

Enez’de ve Edirne’de araç kiralama seçeneklerine BURADAN ulaşabilirsiniz.

Enez’de gezilecek yerler ve tarihi hakkında bilgiler verdiğim Enez Gezi Rehberi tadındaki yazım, umarım bu tatil beldesinin tarihi konusunda da bilgi sahibi olmak isteyen kişiler için faydalı olmuştur.

Seyahat fotoğraflarım ve videolarım için beni sosyal medya hesaplarımdan da takip edebilirsiniz.

INSTAGRAM : @seqununseyahatnamesi

FACEBOOK : https://www.facebook.com/seqununseyahatnamesi

YOUTUBE : http://www.youtube.com/Seqununseyahatnamesi

6 yorum

 1. Saros Körfezi

  Yazınızı Sonuna Kadar okudum çok başarılı.

 2. Gülcan

  merhaba yazınız çok bilgilendirici teşekkürler, ben Enez den yazlık almak istiyorum şu anda hala sivrisinek sorunu var mı ve nereyi önerirsiniz?

 3. Eşref

  Altın kum sahili, ve gala gölünü gördük. Şimdi notlarınızda belirtiğiniz kaleye doğru gidiyoruz 🙂

 4. Ahmet Öztürkmen

  Yıllardır Enez’e tatil için giderim ama anlattığınız şeylerin çoğunu ilk defa duyuyorum. 😀

 5. Enez Market

  Yıllardır Enez’de yaşarım ama ben bile sizin anlattığınız çoğu yeri bilmiyorum 🙂

Yorum Yap

E-mail adresiniz yayınlanmayacaktır. İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *

*