Manchester Gezilecek Yerler | Sequ'nun Seyahatnamesi
Anasayfa » Avrupa » İngiltere » Manchester » Manchester Gezilecek Yerler
Manchester Gezilecek Yerler

Manchester Gezilecek Yerler

Son Güncelleme : 6 Temmuz 2020

Nihayet İngiltere topraklarındaki son durağım olan Manchester’dayım. Manchester’da, Old Trafford’taki maç için ve üç gün sonrasında Dublin‘den dönüşte olmak üzere iki kez bulundum. Bu yazımda İngiltere Manchester Gezilecek Yerler, Manchester Havalimanına Nasıl Gidilir, Emanet Bagaj gibi konulardan bahsedeceğim.

Manchester United stadyumu ile ilgili notlarımı da Old Trafford Gezi Notlarım adlı yazımdan okuyabilirsiniz.

Manchester’a Nasıl Gidilir ?

Manchester, büyük ve gelişmiş bir şehir olduğu için buraya diğer  büyük şehirlerden nasıl ulaşılabileceğini anlatmama gerek yok. Yine merkez üssüm Leek olduğu için burayı baz alıyorum. Nick amcam ile arabayla önce Macclesfield’a gelip buradan trene bindik. Macclesfield-Manchester arası bilet için 6,80 £ ödedim. Yolculuk 20 dakika sürüyor ve Manchester’da vardığımız tren istasyonunun adı Manchester Piccadilly.

Manchester Havalimanı’na ulaşıma gelince.. Piccadilly tren istasyonundan havalimanına 20 dakikada direkt giden trenler var. Akşam saat sekiz gibi havalimanına gitmek için tren bileti aldığımda yoğun olmayan saat (off-peak) olduğu için bileti yarı fiyatına 2,10 £ ‘a aldım. Demem o ki, hem Manchester havalimanına gidiş hem de havalimanından dönüş gayet basit.

Manchester’da Konaklama

Manchester şehrinde konaklama seçeneklerine ŞURADAN ulaşabilirsiniz.

Manchester Emanet Bagaj (Left Luggage)

Tren istasyonlarında indikten sonra yükümüzü hafifletme adına emanet bagaj noktaları biz gezginler için adeta can simidi. Çok da ucuz olmasa da, en azından gözümüz arkada kalmıyor.

Manchester Piccadilly Tren İstasyonu’nda da bagaj emanet yani Left Luggage bölümü var. Dublin’den döndükten sonra, Nick amcam ile buluşana kadar şehri dolaşmaya çıkmadan önce çantamı buraya bırakmıştım. Bagaj teslim ücreti 3 saate kadar 6 £, 3-24 saat arası ise 8 £. Size saati gösteren bir fiş veriyorlar ve bu fiş ile birlikte bagajınızı almaya gittiğinizde ücreti ödüyorsunuz.

Manchester Gezilecek Yerler

Manchester, gezilip görülecek yerler açısından beni pek de tatmin etmeyen bir şehir. Önereceğim en fazla iki ya da üç gündür. Daha fazlası kesinlikle sıkar düşüncesindeyim. Ha bu arada gezerken dikkatli olmak lazım; çünkü Nick amcamın demesine göre Manchester’da kapkaç olayı çokmuş.

Manchester Katedrali

İngiltere’deki en geniş katedral olan Manchester Katedrali, Irwill Nehri’nin yakınındaki Victoria Street’te bulunuyor. Şu anki katedral, Anglo-Saksonların 7. yüzyılda burada inşa ettiği ahşap kiliseden beri yapılan üçüncü katedralmiş.

manchester-gezilecek-yerler

Manchester Katedrali – Manchester Gezilecek Yerler

Şu anki katedral aslında bir 14. yüzyıl yapısı olmasına rağmen, restorasyonların büyük bir kısmı 19. yüzyılda yapılması sebebiyle Viktoryan dönemini yansıtıyormuş.

Buradaki yazılardan edindiğim bilgilere göre, Manchester Katedrali, İkinci Dünya Savaşı’nda, diğer bir İngiliz şehri olan Coventry’den sonra en kötü şekilde etkilenen ikinci yermiş. Burada Fire Window adı verilen yer ise, 22 Aralık 1940 yılında savaşta düşen bir bombanın olduğu yer.

manchester-gezilecek-yerler

Fire Window – Manchester Gezilecek Yerler

Manchester Katedrali’ne giriş ücretsiz, ancak tavsiye edilen bağış miktarı 3 Pound.

National Football Museum

Katedral’in hemen arka tarafında bir yerde kalan bu müze dünyanın en büyük futbol müzesi. Aslında, bu müzenin ilk bulunduğu alan dünyanın en eski futbol sahasının bulunduğu Preston kentindeki Deepdale’de imiş. 2010 yılında ise Manchester’a taşınmış.

Bu arada, ben bu müzeye gittiğimde giriş ücretsizdir. Şu an ise National Football Museum’un giriş ücreti 10 Pound.

Bu müzede İngiltere Futbol Ligi’ni kuran kişi olan William McGregor’un bir büstü, eski formalar, ilk futbol topu, hakem düdükleri ve futbolla ilgili daha bir sürü parça yer alıyor. Ayrıca, ücretli olarak simülasyonlu penaltı atma oyunu falan da var. Hani ekranda falan değil de gerçekten topa vurma şeklinde olsaydı, kesinlikle kaçırmazdım.

İlgi çeken bir diğer bölüm ise efsane George Best ile ilgili olan alan. Burada George Best’in resimleri, tabloları ve yazdığı mektupların yanı sıra 2001 yılında aldığı Mini Cooper yer alıyor. Plakaya dikkat !

national-football-museum

George Best’in arabası – Manchester Gezilecek Yerler

John Rylands Kütüphanesi

Yine Manchester’in merkezi sayılabilecek bir bölge olan Deansgate’te yer alan 1900 yılında bitirilmiş bir kütüphane yer alıyor. Bu kısa zamanımda içini gezme fırsatım olmasa da dış mimarisinin inanılmaz etkileyici olduğunu söylemeliyim.

manchester-gezilecek-yerler

John Rylands Kütüphanesi – Manchester Gezilecek Yerler

Albert Square

Burası, Prens Albert’in ve diğer başka anıtların da yer aldığı, etrafının büyük binalarla çevrelendiği, dinlenmek ve gelen geçeni izlemek için gerçekten güzel bir yer.

manchester-gezilecek-yerler

Albert Square – Manchester Gezilecek Yerler

Manchester Town Hall

Albert Square’de yer alan o kocaman binadır. Sanayi Devrimi yıllarında refahın ve gücün sembolüymüş.

manchester-gezilecek-yerler

Manchester Town Hall – Manchester Gezilecek Yerler

Castlefield

Eski Roma kalıntılarının bulunduğu alan olmasının yanı sıra kanal etrafında bir sürü pub ve bar yer alıyor. Mamucium denilen Roma dönemi kale mutlaka görülmeli.

Canal Street

Çok sayıda restorantın, pubların ve kafelerin olduğu Canal Street, Gay Village denilen bölgede yer alıyor. Adından da anlaşılacağı burası geylere özgü bir cadde.

Bu saydığım yerler dışında, insanların yaşantısını anlatan People’s History Museum, Dünya savaşlarından kalma malzemelerin yer aldığı Imperial War Museum, arkeoloji, antropoloji alanında çalışmaların olduğu doğal tarih müzesi Manchester Museum gibi daha birçok müze olmasına rağmen, bu dar zamanımın tamamını, hele hele hava da güneşliyken, müzelerde, kapalı alanlarda geçirmek istemediğimden buraları gezme fırsatım olmadı.

Manchester’da Alışveriş

Manchester’da alışveriş noktası olarak ilk önereceğim yer kesinlikle Primark. Birleşik Krallık’ta birçok noktada olduğu gibi Manchester’da da ucuz fiyatlara tonlarla şeyin alınabileceği bir mağaza. Nehir tarafından Piccadilly Tren İstasyonu’na giderken yol üstünde bulunuyor. Fiyatlar gerçekten iyi. Bazı tişörtler var ki İstanbul’da 20-30 Lira iken burada 2-3 pounda bile bulunabiliyor.

Diğer bir yer ise büyük alışveriş merkezi olan Manchester Arndale.

Machester’da Yeme – İçme

Gece hayatı konusunda ise sinemanın, club’ların, pubların, restorantların yer aldığı ve gece hayatının kalbinin aldığı The Printworks denen yer öneriliyor. Manchester’da gündüz vakti bulunduğumdan, buradaki gece hayatının aşağı yukarı nasıl olduğu hakkında bir düşünceye sahip olsam da, gezip görmediğim için bir yorum yapamayacağım.

Gündüz vaktinde ise kısa bir kahve molası vermek için ise bizzat bulunduğum Cafe Nero‘yu ya da Costa‘yı önerebilirim. Zaten bir sürü yerde şubesi var.

Manchester’da bulunduğum süre içerisinde aktaracaklarım bu kadar. Bu yazımın devamı niteliğindeki Old Trafford Notlarımı ise bir sonraki yazımda aktaracağım.

Manchester Araç Kiralama

Manchester’da araç kiralama seçeneklerine BURADAN ulaşılabilir.

Seyahat fotoğraflarım ve videolarım için beni sosyal medya hesaplarımdan da takip edebilirsiniz.

INSTAGRAM : @seqununseyahatnamesi

FACEBOOK : https://www.facebook.com/seqununseyahatnamesi

YOUTUBE : http://www.youtube.com/Seqununseyahatnamesi

12 yorum

 1. Ali Çimen

  Güzel bir yazı olmuş. Elinize sağlık.

 2. Manu

  Gayet sade ve bilgilendirici bir yazi hocam. Ellerine saglik.

 3. esra ersal

  Manchester’da yaşama gibi bir fikrimiz var kısa zamanda hayata geçecek. Daha önce Londra’ya gittim fakat Manchester’a gitmedim. Yaşam konusunda ne düşünüyorsunuz?

  • Sequ
   Sequ'nun Seyahatnamesi

   Manchester’da toplamda 2-3 kez uzun sayılamayacak kadar vakit geçirdim. Bu süre içerisinde yaşama konusunda çok net bilgiler veremem. Ancak Londra’ya göre daha ucuz bir yer olduğundan yaşanabilir diye düşünüyorum.

 4. menekşe

  O kütüphaneye girmedinizse Manchester’ı gezdim demeyin:) Ben bayılmıştım da:))
  İyi gezmeler.

  • Sequ
   Sequ'nun Seyahatnamesi

   Zamanım olmadığı için hakkını veremem kaygısıyla biraz da gezmedim. Gerçi dış görünüşünden belli oluyor. 🙂

Yorum Yap

E-mail adresiniz yayınlanmayacaktır. İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *

*