Anfield Road Gezi Notlarım | Sequ'nun Seyahatnamesi
Anasayfa » Avrupa » İngiltere » Liverpool » Anfield Road Gezi Notlarım
Anfield Road Stadyum Turu

Anfield Road Gezi Notlarım

Son Güncelleme : 6 Temmuz 2020

Liverpool şehir merkezinde gezilecek başlıca yerlere gittikten sonra, sıra şimdi Liverpool‘a gelmemin asıl sebebi olan Anfield Road Stadyumu’ndaydı. Yıllardır taraftarı olduğum futbol kulübünün stadına ayak basacak olmak beni gerçekten heyecanlandırıyordu.

Bu yazımda, Liverpool Anfield Road Stadyumu’na nasıl gidilir, Anfield Road stadyum turu ve ücretleri ile Liverpool müzesi hakkında bilgiler vermeye çalışacağım.

Anfield Road Nasıl Gidilir ?

Neredeyse yarım saat aradığım Queen Square Otobüs Terminali‘nde 6. perondan 17 No.’lu Stagecoach otobüsü ile Anfield Road Stadyumu’na ulaşılıyor. Bunun dışında ise Liverpool One otobüs terminalinden 26 ve 27 No.’lu otobüsler kalkıyor. Queen Square’den stada yolculuk süresi yaklaşık 15 dakika.

Dönüşte ise yine Anfield Road’un hemen karşısındaki duraktan yine aynı numaralı otobüslere biniliyor. Şansıma yine 17 No.lu otobüs gelmişti ve St. George’s Hall’un oraya geldiğimde inmiştim.

Bileti ise otobüse bindiğinizde şoförden alabiliyorsunuz. Ücret 2 £.

Liverpool Anfield Road Stadyum Turu

Saat nihayet 15:00 olduktan sonra stadyum turu başladı. Önce, Kenny Dalglish, Robbie Fowler gibi Liverpool efsanelerinin fotoğrafları ve bunlardan başka diğer eski fotoğraflar ve duvarda Liverpool’un simgesi Liver Bird’ün yer aldığı bir bölüme geldik. Tur liderimiz Stephen bize biraz bilgi verdi.

Daha sonra, basın toplantılarının yapıldığı Press Room yani basın toplantılarının yapıldığı yere geldik. Burada menajer ve yanında bir futbolcu oturuyor. Gerçekten çok küçük bir yer. Fırsattan istifade ben de Liverpool ile sözleşme uzatırken resim çektiriyorum 🙂

liverpool-basin-odasi

Press Room – Anfield Road Gezi Notlarım

Daha sonra ev sahibi ve rakip takım soyunma odalarına geçtik. Gerçekten ahım şahım olmayan çok basit odalar. Rakip takım soyunma odasının duvarlarına Real Madrid, Barcelona, Chelsea, Roma ve St. Etienne formalarının kartondan yapılmış halleri asılmış.

Bu kartonlarda Liverpool’un bu takımlara karşı Avrupa Kupaları’nda elde ettiği zaferler ve açıklamaları yazıyor. Ev sahibi takımın soyunma odasında ise Liverpoollu futbolcuların formaları asılmış. Steven Gerrard’ın formasına dokunmak ise ayrı bir heyecandı.

liverpool-soyunma-odasi

Liverpool FC Soyunma Odası – Anfield Road Gezi Notlarım

Soyunma odalarını gezdikten sonra meşhur “This Is Anfield” yazısına dokunup hoparlörlerden gelen alkış sesleriyle sahaya çıktık. Liverpool oyuncuları sahaya çıkmadan önce mutlaka bu yazıya dokunurlarmış.

Stephen’ın anlatmasına göre zamanında bir Liverpool-Chelsea maçında rakip oyuncu John Terry, dışarıdan gelen taraftar tezahüratlarına buradaki hoparlörlerden gelen sesler de eklenince maça 20 dakika konsantre olamamış. Bir Liverpool taraftarı olarak ben de vazifemi yerine getirdim.

this-is-anfield-sign

This Is Anfield – Anfield Road Gezi Notlarım

Sahaya çıkınca tribünlerde yerimizi aldık ve Stephen’dan biraz bilgi aldık. Liverpool Anfield Road Stadı’nın seyirci kapasitesi 54.074 olduğu söyledi.

KOP Tribünü Hikayesi

Tur lideri Stephen bize çeşitli bilgiler verdikten sonra, kale arkasında L.F.C yazılı ünlü KOP tribününe geldik.

KOP Tribünü’nün hikayesi şu : 1900 yılında Güney Afrika’da yapılmış Boer Savaşı‘nda İngiliz askeri birliklerinin Spion Kop adlı tepede yaklaşık 300 kayıp vermesi  ve bu askerlerin çoğunluğunun Liverpool şehrinden olması sebebiyle, askerlerin bu tepede savaşırken oluşturduğu siluetin bir yansıması olarak bu tribüne The Kop denmiş. Anfield Road Stadı’ndaki en ateşli taraftarların bulunduğu tribündür.

liverpool-kop-tribunu

Kop Tribünü – Anfield Road Gezi Notlarım

Kop Tribünü’nde de biraz oturup resim çekildikten sonra turumuz sonlandı. Şimdi sırada müze vardı.

Liverpool Fan Shop

Saat 15:00’daki turumun başlamasına yaklaşık 20 dakika vardı. Bu süre zarfında fan shop’ta biraz dolaştım ve bir atkı ile bir This Is Anfield tişörtü aldım. Bu ikisine toplam 23 £ ödedim. Şu tişört ise İstanbul’un Liverpool için ne kadar önemli olduğunu gösteriyor.

anfield-road-tshirts

Anfield Road Fan Shop

Liverpool Müzesi 

Zemin kattan bir üst kata çıkıldığında LFC Story yani müzenin olduğu kısma geliniyor. Burada resim çekilebilen Liverpool’un 2005 yılında İstanbul’da kazandığı Şampiyonlar Ligi kupası var. Tabi ki bu kupa gerçek değil. Orijinal kupaların bulunduğu bölüm ayrı ve tek kelimeyle müthiş.

Liverpool’un bu güne kadar kazandığı 6 Şampiyonlar Ligi kupası sergileniyor. İlk 4 kupa arkada yanyana ve İstanbul’da kazanılan orijinal 5. kupa ise tam ortada bulunuyor.

Edit : Liverpool’un en son geçen yıl Tottenham’ı Şampiyonlar Ligi finalinde 2-0 yendikten sonra aldığı 6. Şampiyonlar Ligi Kupası’nın yerleşimini ise bilemiyorum.

lfc-museum

Liverpool FC’nin kazandığı Şampiyonlar Ligi Kupaları

Yine 2005 ve İstanbul, Liverpool için ayrı bir öneme sahip. Steven Gerrard, Rafael Benitez ve Jamie Carragher’ın sözlerinin yer aldığı Istanbul 2005 panosu da ilgi çeken bir başka köşe.

istanbul-2005-liverpool

Istanbul 2005

Diğer tarafta 15 Nisan 1989’da Sheffield Wednesday kulübünün stadı olan Hillsborough‘da 96 Liverpool taraftarının ezilerek ölmesi sebebiyle anıt mozaik şeklinde bir köşe var.

Hani bazı yerlerde “Remembering The 96” ya da biri 9 numaralı mavi, diğeri de 6 numaralı kırmızı formalı iki çocuğun sırtları dönük bir şekilde el ele tutuşmasını görürseniz bilin ki bu Hillsborough Faciası’ndan bahsediyor.

hillsborough-faciasi

Hillsborough Memorial Mosaic

Son olarak Anfield Road yazımı, insanın tüylerini diken diken eden You’ll Never Walk Alone videosuyla bitirmek istiyorum. Stadyum turu esnasında KOP tribünlerinin önüne geldiğimizde çalmıştı.

Anfield Road Stadyum Turu ile İlgili Sık Sorulan Sorular

Anfield Stadyum Turunun Fiyatı Nedir ?

LFC Stadyum Turunun ücreti 20 Pound. Sadece müze girişi ise 10 Pound.

Anfield Stadyum Turu Hangi Saatler Arası ?

Liverpool FC’nin fikstürüne bağlı olarak normal şartlarda her gün saat 10:00 ile 15:00 arası stadyum turu oluyor.

Anfield Stadyum Turu Ne Kadar Sürüyor ?

Liverpool Müzesi hariç tur süresi yaklaşık 80 dakika.

Maç Günlerinde de Stadyum Turu Oluyor Mu ?

Maçın başlamasına en az 4 saat kala stadyum turu yapılıyor.

Maç Günlerindeki Stadyum Turu Ne Kadar Sürüyor ?

45 dakika sürüyor ve bilet fiyatı 22 Pound.

Stadyumda Emanet Bagaj Yeri Var Mı ?

Güvenlik sebebiyle stadyumda emanet bagaj kabul etmiyorlar. Liverpool Lime Street Tren İstasyonu’na çantanızı bırakabilirsiniz.

Seyahat fotoğraflarım ve videolarım için beni sosyal medya hesaplarımdan da takip edebilirsiniz.

INSTAGRAM : @seqununseyahatnamesi

FACEBOOK : https://www.facebook.com/seqununseyahatnamesi

YOUTUBE : http://www.youtube.com/Seqununseyahatnamesi

5 yorum

  1. emre

    tam aradığım yazı. Teşekkürler.

Yorum Yap

E-mail adresiniz yayınlanmayacaktır. İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *

*