anfield-road-gezisi

ANFİELD ROAD GEZİ NOTLARIM

Liverpool şehir merkezinde gezilecek başlıca yerlere gittikten sonra, sıra şimdi Liverpool‘a gelmemin asıl sebebi olan Anfield Road Stadyumu’ndaydı. Yıllardır taraftarı olduğum futbol kulübünün stadına ayak basacak olmak beni gerçekten heyecanlandırıyordu. Neyse lafı fazla uzatmayayım ve Anfield Road’a ulaşım ve stadyum turu ile ilgili bilgiler vereyim. Evvela,

  • Anfield Road Nasıl Gidilir ?

Neredeyse yarım saat aradığım Queen Square otobüs terminalinde 6. perondan 17 No.’lu Stagecoach otobüsü ile Anfield Road Stadyumu’na ulaşılıyor. Bunun dışında ise Liverpool One otobüs terminalinden 26 ve 27 No.’lu otobüsler kalkıyor. Queen Square’den stada yolculuk süresi yaklaşık 15 dakika.

Dönüşte ise yine Anfield Road’un hemen karşısındaki duraktan yine aynı numaralı otobüslere biniliyor. Şansıma yine 17 No.lu otobüs gelmişti ve St. George’s Hall’un oraya geldiğimde inmiştim.

Bileti ise otobüse bindiğinizde şoförden alabiliyorsunuz. Ücret 2 £.

  • Fan Shop

Stadyuma vardığımda hemen sıraya girip Stadium Tour ve LFC Story biletimi aldım. Ücret 16.50 £. Sadece müze girişi ise 8.50 £. Saat 15:00’daki turun başlmasına yaklaşık yirmi dakika vardı. Bu süre zarfında fan shop’ta biraz dolaştım ve bir atkı ile bir This Is Anfield tişörtü aldım. Bu ikisine toplam 23 £ ödedim. Şu tişört ise İstanbul’un Liverpool için ne kadar önemli olduğunu gösteriyor.

anfield-road-tshirts

Anfield Road Fan Shop

  • Anfield Road Stadyum Turu

Saat nihayet 15:00 olduktan sonra stadyum turu başladı. Önce, Kenny Dalglish, Robbie Fowler gibi Liverpool efsanelerinin fotoğrafları ve bunlardan başka diğer eski fotoğraflar ve duvarda Liverpool’un simgesi Liver Bird’ün yer aldığı bir bölüme geldik. Tur liderimiz Stephen bize biraz bilgi verdi.

Daha sonra, basın toplantılarının yapıldığı Press Room’a geldik. Burada menajer ve yanında bir futbolcu oturuyor. Gerçekten çok küçük bir yer. Fırsattan istifade ben de Liverpool ile sözleşme uzatırken resim çektiriyorum.

liverpool-basin-odasi

Press Room

Daha sonra ev sahibi ve rakip takım soyunma odalarına geçtik. Gerçekten ahım şahım olmayan çok basit odalar. Rakip takım soyunma odasının duvarlarına Real Madrid, Barcelona, Chelsea, Roma ve St. Etienne formalarının kartondan yapılmış halleri asılmış. Bu kartonlarda Liverpool’un bu takımlara karşı Avrupa Kupaları’nda elde ettiği zaferler ve açıklamaları yazıyor. Ev sahibi takımın soyunma odasında ise Liverpoollu futbolcuların formaları asılmış. Steven Gerrard’ın formasına dokunmak ise ayrı bir heyecandı.

liverpool-soyunma-odasi

Liverpool FC Soyunma Odası

Soyunma odalarını gezdikten sonra meşhur “This Is Anfield” yazısına dokunup hoparlörlerden gelen alkış sesleriyle sahaya çıktık. Liverpool oyuncuları sahaya çıkmadan önce mutlaka bu yazıya dokunurlarmış. Stephen’ın anlatmasına göre zamanında bir Liverpool-Chelsea maçında rakip oyuncu John Terry, dışarıdan gelen taraftar tezahüratlarına buradaki hoparlörlerden gelen sesler de eklenince maça 20 dakika konsantre olamamış. Bir Liverpool taraftarı olarak ben de vazifemi yerine getirdim.

this-is-anfield-sign

This Is Anfield

Sahaya çıkınca tribünlerde yerimizi aldık ve Stephen’dan biraz bilgi aldık. Stadın seyirci kapasitesi yaklaşık 45 bin civarı ve bu yeterli gelmiyormuş. Yeni bir stad ya da mevcut stadın modernizasyonu ile kapasiteyi arttırmayı hedefliyorlarmış.

Biraz daha ilerledik ve kale arkasında L.F.C yazılı ünlü KOP tribününe geldik. Güney Afrika’da yapılmış bir savaşta askerlerin Spion Kop tepesinde durduğu ve askerlerin oluşturduğu bu siluetin bir yansıması olarak bu tribüne The Kop denmiş. Anfield Road Stadı’ndaki en ateşli taraftarların bulunduğu tribündür.

liverpool-kop-tribunu

Kop Tribünü

Kop Tribünü’nde de biraz oturup resim çekildikten sonra turumuz sonlandı. Şimdi sırada müze vardı.

  • Liverpool Müzesi 

Zemin kattan bir üst kata çıkıldığında LFC Story yani müzenin olduğu kısma geliniyor. Burada resim çekilebilen Liverpool’un 2005 yılında İstanbul’da kazandığı Şampiyonlar Ligi kupası var. Tabi ki bu kupa gerçek değil. Orijinal kupaların bulunduğu bölüm ayrı ve tek kelimeyle müthiş. Liverpool’un bu güne kadar kazandığı 5 Şampiyonlar Ligi kupası sergileniyor. İlk 4 kupa arkada yanyana ve İstanbul’da kazanılan orijinal 5. kupa ise tam ortada bulunuyor.

lfc-museum

Liverpool FC’nin kazandığı Şampiyonlar Ligi Kupaları

Yine 2005 ve İstanbul, Liverpool için ayrı bir öneme sahip. Steven Gerrard, Rafael Benitez ve Jamie Carragher’ın sözlerinin yer aldığı Istanbul 2005 panosu da ilgi çeken bir başka köşe.

istanbul-2005-liverpool

Istanbul 2005

Diğer tarafta 15 Nisan 1989’da Sheffield Wednesday kulübünün stadı olan Hillsborough’da 96 Liverpool taraftarının ezilerek ölmesi sebebiyle anıt mozaik şeklinde bir köşe var. Hani bazı yerlerde “Remembering The 96″ ya da biri 9 numaralı mavi, diğeri de 6 numaralı kırmızı formalı iki çocuğun sırtları dönük bir şekilde el ele tutuşmasını görürseniz bilin ki bu Hillsborough Faciası’ndan bahsediyor.

hillsborough-faciasi

Hillsborough Memorial Mosaic

Son olarak Anfield Road yazımı, insanın tüylerini diken diken eden You’ll Never Walk Alone videosuyla bitirmek istiyorum. Stadyum turu esnasında KOP tribünlerinin önüne geldiğimizde çalmıştı.

[ Gezi Tarihi : 2 Mayıs 2014, Cuma ]

Seyahat fotoğraflarım ve videolarım için beni sosyal medya hesaplarımdan da takip edebilirsiniz.

INSTAGRAM : @seqununseyahatnamesi

FACEBOOK : https://www.facebook.com/seqununseyahatnamesi

YOUTUBE : http://www.youtube.com/Seqununseyahatnamesi

3 yorum

  1. tam aradığım yazı. Teşekkürler.

Yorum Yap

E-mail adresiniz yayınlanmayacaktır. İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

WpCoderX