Mısır Giza Piramitleri Gezi Rehberi | Sequ'nun Seyahatnamesi
Anasayfa » Afrika » Mısır » Kahire » Mısır Giza Piramitleri Gezi Rehberi
giza-piramitleri

Mısır Giza Piramitleri Gezi Rehberi

Son Güncelleme : 1 Temmuz 2020

Kahire‘deki en önemli turistik bölge olan, nasıl ya da ne için yapıldığı hala çözülemeyen yaklaşık 4.000 yıllık Giza Piramitleri, dünyanın 7 harikasından biri. Daha doğrusu burada bulunan en büyük piramit olan Keops Piramidi, Dünya’nın 7 harikasından biri.

Bu yazımda Mısır Giza Piramitleri Gezilecek Yerler, Giza Piramitleri Giriş Ücretleri, Görülecek Yapılar, Mısır Piramitleri Nerede, Mısır Piramitlerinin içi ve Mısır Piramitleri Hakkında Bilgiler vermeye çalışacağım.

Kahire hakkında detaylı bilgi için ise Kahire Gezilecek Yerler adlı yazımı okuyabilirsiniz.

Giza Platosu olarak adlandırılan bu geniş alandaki en büyük piramit Keops (Khufu) Piramidi‘dir. Onun dışındaki büyük piramitler ise Kefren (Khafre) ve Mikerinos (Menkaure) Piramitleridir.

Mısır Giza Piramitleri’ne Nasıl Gidilir?

Kahire merkezden Giza Piramitleri’ne ulaşmanın en hızlı ve en sıkıntısız yöntemi UBER kullanmak. Ortalama 70 EGP civarında tutuyor.

Toplu taşıma seçeneklerinden metro ile gitmek isterseniz metro durağının isminin Giza olması sizi yanıltmasın. Buradan piramitlere 9 km mesafe bulunuyor. Metro ile burada inilip taksi ile de devam edilebilir ancak fiyatlar zaten uygun olduğu için şehir merkezinden direkt taksiyle gitmenizi tavsiye ederim.

Mısır Giza Piramitleri Giriş Ücreti Nedir ?

Mısır Piramitleri’ne giriş ücreti, yani “Giza Platosu” olarak adlandırılan alan olan genel giriş için ödenen ücret 120 EGP. En büyük piramit olan Keops Piramidi’nin içine giriş ücreti ise 300 EGP.

Eğer Keops Piramidi’nin içine girecekseniz 400 EGP’ye kombine bilet satıyorlar. Bu bilet genel giriş, Keops Piramidi’nin içine giriş ve Boat Museum’u kapsıyor. Burada benim tavsiyem sadece genel giriş için para vermeniz. Çünkü Keops Piramidi’nin içi tamamen hayal kırıklığı. Kabataş-Taksim funikülerinin yolu gibi bir yerden kan ter içinde kalarak yukarıya çıkıyorsunuz. En sonunda gördüğünüz manzara ise bomboş bir oda. Hiç bir esprisi yok bence. Aşağıda çekmiş olduğum videodan görebilirsiniz.

Mısır Giza Piramitleri Görülecek Yapılar Nelerdir ?

Bilet kontrolden geçtikten sonra karşımıza çıkan ilk yapı Büyük Piramit ya da Keops (Khufu) Piramidi‘dir. Dünya’nın 7 harikasının günümüzde ayakta kalan son yapısı olan Keops Piramidi’nin içine yukarıda bahsettiğim gibi giriş mümkün. Bunun için 300 EGP istiyorlar.

Eğer giriş yapacaksanız 400 EGP verip kombine bilet almanız daha iyi. Sonuç olarak, yukarıdaki videoda da görüldüğü gibi piramitin içi tamamen hayal kırıklığı. Dolayısıyla verdiğim paraya değmediğini düşünüyorum.

misir-giza-piramitleri

Keops Piramidi – Mısır Giza Piramitleri

Aslında Keops Piramidi’nin içinde birçok farklı bölüm olmasına rağmen ya restorasyondan dolayı kapalıydı ya da girişlere hiç izin verilmiyordu. Bu yüzden sadece bomboş bir odayı görüp çıkabildim.

Keops Piramidi’nden sonra en büyük ve en geniş piramit ise Kefren (Khafre) Piramidi. Bu piramidin Kefren Piramidi olduğunu ucundaki koruyucu maddenin hala görünmesinden anlıyoruz.

giza-piramitleri

Kefren Piramidi – Mısır Giza Piramitleri

Giza Platosu’nun diğer giriş-çıkış kapısına yakın bir yerde ise insan başlı aslan heykeli olan Sfenks heykeli ve sol arka tarafında küçük görünen piramit ise üç önemli piramidin sonuncusu olan Mikerinos Piramidi‘dir.

misir-giza-piramitleri

Sfenks heykeli, hemen arkasında Kefren Piramidi ve en arkada Mikerinos Piramidi

Bu önemli yapıların dışında daha ufak boyutlarda Mikerinos Piramidi’ne yakın Kraliçe Piramitleri bulunuyor. Bundan başka çeşitli kaya mezarları ve yer yer tekne çukurları bulunuyor.

misir-piramitleri

Tekne çukurları – Mısır Giza Piramitleri

Giza Platosu’nda bahsedeceğim bir diğer yer ise Firavun Keops’a ait M.Ö. 2500 yılında yapıldığı tahmin edilen teknesi bulunuyor. Antik Mısır’da değerli eşyaların öldükten sonra da kullanılabileceği kültürü olduğundan bu tekne de bu düşüncenin sonucu gömülmüş. Şu an kombine biletin de kapsadığı Boat Museum‘un içerisinde parçaları birleştirilip restore edilen bu tekne müzenin üst katında sergileniyor. Boat Museum, Keops Piramidi’nin hemen arka tarafında bulunuyor.

misir-piramitleri

Keops (Khufu)’un teknesi – Mısır Giza Piramitleri

Mısır Giza Piramitleri Önemli Tavsiyeler

Giza Piramitleri’nin bulunduğu alana, bilet kontrolü yapılan yerden sonra girer girmez direkt olarak seyyar satıcılar ve kendini rehber gibi tanıtmaya çalışan kişiler hemen yapışıyor. Bu çoğu zaman rahatsız edici boyutta olduğu için kendi gözlemlerime göre bazı tavsiyelerde bulunmak istiyorum.

Öncelikle, tüm Giza Platosu boyunca bilet kontrolü yalnızca bir kez yapılıyor. O da, ilk girişteki yer. Dolayısıyla, kendini rehber ya da resmi görevli diye tanıtan bir sürü kişi olacak. Sakın biletinizi göstermeyin ya da vermeyin. Hatta, bu kişileri görmezden gelip muhattap bile olmayın. Tabi Boat Museum ve de Keops Piramidi’ne girecekseniz oradaki görevliye de biletinizi göstermeniz gerekiyor. Onun dışında kesinkle kontrol olmadığını unutmayın.

Giza Piramitleri Nerede

Mısır Giza Piramitleri

☑️ Biletinize bakmak isteyen ve kendini resmi görevli olarak kişilere biletinizi vermeyin demiştim. Bazen bu kişiler, turistlerden bakmak için aldıkları biletleri geri vermiyorlar ya da vermek için para istiyorlar. Kombine bilet almışsanız biletsiz Keops Piramidi’nin içine ve Boat Museum’a giremezsiniz. Ya da yeniden para vereceksiniz.

☑️ Sizi görür görmez yapışacak rehberler muhtemelen “Piramitleri gezmek için filanca yönden başlamak gerekiyor. Bu resmi kuraldır. Beni takip edin” diyeceklerdir. Kaale bile almayın. Yolunuza devam edin. Muhtemelen arkanızdan bağıracaklardır. Kulak asmayın.

☑️ Piramitlerin bulunduğu alanı develerle gezmek için resmi olarak açıklanan fiyat 1 saat için 100 EGP. Size muhtemelen saatlik 200 EGP diyeceklerdir.

☑️ Deve gezintisinde şuna da dikkat etmek gerekir : Örneğin, Mısır Poundu şeklinde anlaşılan fiyatlar, gezinti bittikten sonra bir anda Amerikan Doları’na dönebiliyor. Bu parayı vermezseniz, devenin sahibi sizi deveden indirmiyor ve hayvan da hırçınlaşabiliyor. Tanıştığım bir Amerikalı çift 150 EGP’ye anlaştıkları deve gezintisi için zorla 150 USD ödemek zorunda kalmış.

☑️ Zamanınız varsa ve kendinizi iyi hissediyorsanız benim tavsiyem kendi başınıza yürüyerek gezmek. Piramitler ve diğer yapılar geniş bir alana yayıldığından aralarında yüzlerce metre mesafe olmasına rağmen kendi başınıza da rahatlıkla yürüyebilirsiniz. Ben öyle yaptım.

☑️ Giza Piramitleri’ne sabah açılış saatine yakın bir zamanda gidin. Bu sayede hem tur otobüslerinden hem de öğlen sıcağından bir nebze kurtulmuş olursunuz. Yine de yanınızda bol su bulundurmayı unutmayın.

☑️ Son olarak tavsiyem, bir kere piramitlerin olduğu geniş alana girdikten sonra – eğer hiçbir şey satın almayacaksanız ve deveye ya da ata binmeyecekseniz – hiçbir şekilde muhattap olmamak. Cevap bile vermenize gerek yok. Bir süre sonra peşinizi bırakacaklardır. Bazen de olayı abartıp kolunuzu tutmaya da kalkabilirler. Örneğin, kendini görevli diye tanıtan bir rehber kolumdan tutmaya kalktığında boğazına yapıştığımı bilirim.

Sonuç olarak, turistlere karşı bu denli yaklaşım hele hele dünyanın en önemli antik sitelerinde gerçekten çok üzücü bir durum. Umarım en kısa zamanda burada devlet ya da özel bir kurum tarafından kontrol sağlanır. Aksi durum ise insanları Kahire’den soğutacak.

Mısır Giza Piramitleri Yeme-İçme

Giza Piramitleri’nin bulunduğu alanda herhangi bir kafe, büfe tarzı bir işletme bulunmuyor. Karnınız acıkırsa Sfenks’e yakın yerde bulunan giriş-çıkış kapısından dışarıya çıktığınızda Pizza Hut, KFC ve çeşitli restorantlar bulunuyor. Buralarda yemek yiyebilirsiniz.

Seyahat fotoğraflarım ve videolarım için beni sosyal medya hesaplarımdan da takip edebilirsiniz.

INSTAGRAM : @seqununseyahatnamesi

FACEBOOK : https://www.facebook.com/seqununseyahatnamesi

YOUTUBE : http://www.youtube.com/Seqununseyahatnamesi

4 yorum

  1. Uras

    Giza piramitlerindeki üç kağıtçılar konusunda yazdıklarınızın altına imzamı atıyorum hocam. Müthiş tespitler.

  2. HASAN ÜNER

    Eline koluna emeğine sağlık.Teşekkür ederim Tam bir gezginci yol gösterici tarzında yazmışsın. Bol gezintili günler dilerim.

Yorum Yap

E-mail adresiniz yayınlanmayacaktır. İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *

*