Mannheim Gezilecek Yerler | Sequ'nun Seyahatnamesi
Anasayfa » Avrupa » Almanya » Mannheim Gezilecek Yerler
Mannheim Gezilecek Yerler

Mannheim Gezilecek Yerler

Son Güncelleme : 21 Ocak 2021

Heidelberg‘e gitmeden önce Mannheim’i biraz dolaşmıştım. Şehrin herhalde en önemli özelliği buradaki Türk nüfusunun yoğun olmasıdır. Burada kuzenlerimin demesine göre sokak isimleri yok. Sadece Q3, A1, G4 gibi isimleri var.

Her neyse, bu yazımda Mannheim Gezilecek Yerler, Mannheim Türk Mahallesi, Mannheim nasıl gidilir, Mannheim Nerede, Mannheim Araç Kiralama, Mannheim Frankfurt ve diğer şehirler arası kaç km gibi konulardan bahsedeceğim.

Mannheim Nerede ?

Almanya’da bulunan Rhein ve Neckar nehirlerinin kesiştiği yerde bulunan Mannheim, eskiden günümüzde olduğundan çok daha güzel bir şehirmiş. Ancak, önemli sanayi merkezi olduğu için İkinci Dünya Savaşı’nda bombardımana maruz kalıp yerle bir olmuş. Günümüzde ise Baden-Württemberg eyaletinin üçüncü büyük şehri ve göçmenlerin merkez üssü.

Mannheim Nerede ?

Mannheim coğrafi konumu – Mannheim Nerede ?

Mannheim’in diğer şehirlerle arasındaki mesafeler ise şu şekilde :

Mannheim – Frankfurt arası 85 km, Mannheim – Stuttgart arası 138 km, Mannheim – Münih arası 356 km ve Mannheim – Berlin arası ise yaklaşık 625 km’dir.

Mannheim’e komşu kent ise Rhein Nehri’nin ayırdığı Ludwigshafen kentidir. Burada gezmeye değer pek fazla yer olmadığı için anlatmayacağım. Sadece büyük alışveriş merkezi Rhein Galerie’yi önemli olarak sayabilirim. Bu alışveriş merkezinin teras tarafından içecekleriniz ile Rhein Nehri manzarasını seyredebilirsiniz.

Mannheim Nasıl Gidilir ?

Mannheim’e Frankfurt Havalimanı’ndan tren ve otobüs ile ulaşabilirsiniz. Tren seçeneği tercih edildiğinde yolculuk ortalama 35-40 dakika civarı sürüyor ve fiyatı ortalama 20 Euro.

Benim tavsiyem ise, daha önceki yazılarımda belirttiğim gibi Flixbus otobüs firmasını tercih etmektir. Yolculuk kalkış saatine göre 1 ila 1,5 saat aralığında sürüyor; ancak fiyatı 8 Euro civarında. Flixbus sitesinden detayları öğrenebilirsiniz.

Başka şehirlere gidilmek istendiğinde, Flixbus otobüsleri Mannheim ZOB‘tan kalkıyor. Ana tren istasyonunun sağ tarafında yer alıyor. Yani üniversitenin tam karşı yönünde.

Mannheim Gezilecek Yerler

Mannheim açıkçası pek de bir numarası olan bir yer değil. Yine de gezip gördüğüm kadarıyla anlatmam gerekirse;

Wasserturm

Su Kulesi anlamına gelen bu yapı sanıyorum Mannheim’in en önemli simgesi. 19. yüzyıl sonlarına doğru yapılmış. Duyduğuma göre oraya yaşayan Türkler maç zamanı burada toplanırmış.

mannheim-gezilecek-yerler

Wasserturm – Mannheim Gezilecek Yerler

Friedrichsplatz

Wasserturm’un yanındaki genişçe meydandır.

mannheim-gezilecek-yerler

Friedrichsplatz – Mannheim Gezilecek Yerler

Marktplatz

Şehrin ana merkezi burasıdır. Haftada üç kez pazar kurulurmuş. Hemen az ilerde de kırmızı-pembe karışımı bir renkte belediye binası Rathaus var.

Mannheim Markplatz

Rathaus – Mannheim Gezilecek Yerler

Mannheim Sarayı

Almanya’nın barok tarzda yapılmış en büyük sarayıdır. 1760 yılında tamamlanmış. Mannheim Üniversitesi’nin bir parçasını oluşturuyor.

Mannheim Sarayı’nın giriş ücreti ise 6 Euro.

Mannheim Üniversitesi

Tren istasyonunun hemen yanındadır. İşletme ve ekonomi dalında Almanya’daki en iyi üniversitelerden biridir.

Paradeplatz

Rathaus’un iki blok ilerisinde kalan, sadece yayalara ait bir meydan.

Christ Church

1911’de tamamlanan bu kilise Wasserturm yakınlarında kalır. Giriş ücretsiz.

Lauersche Gärten

Şu an bulunduğu yerde eskiden bir kale varmış ve 1822’de parlamento üyesi Friedrich Lauer tarafından bahçeye çevrilmiş. Giriş ücretsiz.

Sultan Selim Camii

Dışarıdan bakıldığında pek öyle görünmese de Sultan Selim Camii, Almanya’daki en büyük ve en güzel camiilerden birisiymiş. 1995 yılında ibadete açılmış.

mannheim-gezilecek-yerler

Sultan Selim Camii – Mannheim Gezilecek Yerler

Mannheim Türk Mahallesi

Mannheim’da Neckarstadt ve Jungbusch mahalleleri genel olarak “Türk Mahallesi” olarak adlandırılır. Burada, sayısız Türk restorantı bulunmaktadır.

Mannheim’da Ne Yenir ?

Yeme içme konusunda Avrupa’da damak tadımıza uygun ve aç kalmayacağımız tek ülke sanıyorum Almanya’dır. Buradaki Türk mahallelerinde birçok yerde döner yiyebilirsiniz.

Kalvaltı için ise kuzenlerimin beni götürdüğü Elit Cafe Restaurant‘ı kesinlikle tavsiye ederim. Tıka basa açık büfe kahvaltı için sanıyorum kişi başı 8 Euro ödemiştik.

Mannheim Araç Kiralama

Mannheim’de araç kiralama seçeneklerine BURADAN ulaşabilirsiniz.

Seyahat fotoğraflarım ve videolarım için beni sosyal medya hesaplarımdan da takip edebilirsiniz.

INSTAGRAM : @seqununseyahatnamesi

FACEBOOK : https://www.facebook.com/seqununseyahatnamesi

YOUTUBE : http://www.youtube.com/Seqununseyahatnamesi

Yorum Yap

E-mail adresiniz yayınlanmayacaktır. İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *

*