addis-ababa-meskel-square

ADDİS ABABA GEZİLECEK YERLER

Gezmeye başladığım 2012 yılından beri Afrika’da 9., toplamda ise 36. ülkem olan Etiyopya’nın başkenti Addis Ababa’ya gelmişti sıra. Geçen hafta döndüğüm Addis Ababa’da Gezilecek Yerler, Ulaşım, Addis Ababa Otelleri, Etiyopya Vizesi, Para bozdurma, İnternet, Etiyopya’da Güvenlik Hakkında Bilgilere dair gözlemlerimi ve tavsiyelerimi aktarmaya çalışacağım.

GENEL BİLGİLER 

Afrika Birliği ve Birleşmiş Milletler Afrika Ekonomik Komisyonu ile birçok uluslararası kurumun yer aldığı Addis Ababa, uluslararası diplomasi bakımından önemli yere sahip olan şehirlerden biridir.

Kısa Tarihçesi

Etiyopya’da bilinen en eski yerleşim M.Ö. 5.yüzyıldaki Yeha şehrinde olmuş. İlk tarihi başkenti ise Yeha’dakinden yaklaşık 100 yıl sonra Aksum İmparatorluğu tarafından kurulan ve ülkenin kuzeyinde yer alan Aksum‘dur. Etiyopya’daki diğer önemli şehirler ise Aksum’dan daha güneyde yer alan ve kayaların yontulmasıyla inşa edilen kiliseleriyle ünlü Lalibela ile 17. yüzyılda ülkenin kuzeybatı kısmında kurulan ve İmparator Fassiledes tarafından başkent ilan edilen Gondar şehridir. 1886 yılında ise Addis Ababa ülke tarihinin dördüncü başkenti olmuş. Bu arada, Addis Ababa’daki Milennium Hall fuar alanında da bazı salonlara Aksum ve Lalibela gibi isimler verilmiş.

Dünya’daki en eski medeniyetlerinden biri olan Etiyopya, aynı zamanda Afrika’da sömürülemeyen iki ülkeden biri (diğeri Liberya). Bir tek, İkinci Dünya Savaşı sırasında İtalya tarafından bir süre işgale uğramıştı.

Etiyopya’nın insanlık tarihindeki önemi ise dünyanın en eski insan fosilinin (yaklaşık 3,2 milyon yıl) Etiyopya’da bulunması. “Lucy” adı verilen bu fosilin kalıntıları yani kemikleri Etiyopya Ulusal Müzesi‘nde (National Museum of Ethiopia) yer alıyor. “Addis Ababa Gezilecek Yerler” kısmında anlatacağım.

Son olarak, Addis Ababa isminin ülkenin resmi dili olan Amharca’da “Yeni Çiçek (New Flower)” anlamına geldiğini de yeri gelmişken söyleyeyim.

Resmi Dil

Daha başka yerel diller de konuşulsada Etiyopya’daki resmi dil Amharca (Amharic) olup alfabesi ise bizim aşina olduğumuz Latin karakterlerden çok farklıdır. Mesela, Addis Ababa, Amharca’da “አዲስ አበባ” şeklinde yazılıyor.

Nüfus

2019 verilerine göre Addis Ababa’nın nüfusu yaklaşık 7,8 milyondur. Tüm Etiyopya’nın nüfusu ise 112 milyon civarı olup Afrika’nın, Nijerya‘dan sonraki en kalabalık ülkesidir.

Ülkede en yaygın din Hristiyanlık (Ortodoks) ve İslam’dır. Mesela dikkatimi çeken şu oldu. İnsanlar kiliseden dışarıya çıkarken geri geri gidip dua edip yere kapanıyorlar. Sonra çıkıyorlar. Onun dışında kilisenin herhangi bir duvarına yüzlerini çok yakın tutup dua ediyorlar.

Etiyopya’da Zaman

Dünyada en yaygın olarak kullanılan Gregoryen takvimin aksine Etiyopya’da kullanılan takvim Kıpti takvimidir. Yine yaygın olanın aksine, Etiyopya’da toplam 13 ay olup bazı ayların 30, bazılarının 31 ya da 28,29 gibi olması durumu yoktur. Etiyopya’daki 12 ayın her biri 30 gündür. 13. ay ise toplam 5 gün olup her 4 yılda bir 6 gün olur.

Tarih olarak ise Gregoryen takvime göre 7-8 yıl daha geridedir. Etiyopya’da kabul edilen yeni yıl Gregoryen takvime göre 11 ya da 12 Eylül’e denk gelir. Mesela bu yazıyı yazdığım 23 Ekim 2019 tarihi Etiyopya’nın kullandığı takvime göre 12 Şubat 2012’dir.

Diğer yandan, Etiyopya GMT +3’te olduğundan Türkiye ile arasında saat farkı yoktur.

Hava Durumu

Ekvator bölgesine yakın diğer ülkelerin aksine Etiyopya, deniz seviyesinden 2000-2500 m yüksekte yer aldığından bu ülkelere göre daha serindir ve rüzgarı daha fazladır. Genellikle Eylül ortasından Haziran ortası dönem kuru mevsim, Haziran ortasından Eylül ortasına kadar olan dönem ise yağışlı mevsimdir. Ben Ekim ayının ilk haftası gittiğimden Nijerya gibi nem ve boğucu bir hava yoktu. Aksine, tam da İstanbul’daki Eylül-Ekim dönemi arasındaki hava vardı.

Benim gittiğim gibi Ekim döneminde giderseniz yanınıza yine bir ceket almayı tavsiye ederim. Zira geceleri biraz serin oluyor.

ULAŞIM

Addis Ababa’ya Nasıl Gidilir ?

Addis Ababa’ya İstanbul’dan THY’nin her gün direkt uçuşu bulunuyor. Kalkış 18:20 varış ise 23:45 olup yolculuk yaklaşık ortalama 5-5,30 saat sürüyor.

Addis Ababa’daki Havalimanı Prosedürleri

Addis Ababa’ya vardığınızda muhtemelen Bole Uluslararası Havalimanı‘ndaki Terminal 2’ye iniş yapacaksınız. Burada tavsiye edeceğim olay mutlaka çok hızlı davranıp pasaport kontrolünde ön sıraları kapmanız olacaktır. Çünkü buradaki pasaport kontrolü çok yavaş işliyor. Para bozdurmak için pasaport kontrolü için sıraya girilen yerin yan tarafındaki döviz bürosuna gidip zaman kaybetmenize gerek yok. Çıkınca da tam karşıda dövizci var.

Bu tavsiyemi şu yüzden yapıyorum. Pasaport kontrolünde 4-5 tane gişe olmasına rağmen yalnızca 1 ya da 2 gişede görevli bulunuyor. Bu da uzun beklemelere neden oluyor. Ön sıralara yakın sayılabilecek bir konumda olmama rağmen kontrolden geçmem yaklaşık 1 saat sürdü. Kontrolden geçerken hangi otelde kaldığım sorusu dışında herhangi bir soru sorulmadı.

Afrika ülkelerine giderken yanımda her zaman Seyahat Sağlığı merkezinden aldığım aşı karnesini bulundururum. Etiyopya seyahatimde de yanımda götürmüştüm ancak kimse aşı karnemin yanımda olup olmadığını sormadı. Başkalarına da soranı hiç görmedim. Yine de tedbiri elden bırakmamak gerek. Yoksa ülkeye girememe ya da rüşvet verme gibi sorunlarla karşılaşmak ihtimal dahilinde.

Dönüşte ise yine tavsiyem 2 saat yerine 2,5-3 saat önce havalimanına gelmenizdir. Yine sıra çok yavaş ilerlediğinden valizleri vermem tam 1 saat sürmüştü.

Son olarak şunu demek istiyorum : Afrika kıtasının genelinde olduğu gibi havalimanında size valiz taşıma, yol gösterme gibi yardım teklifinde bulunan hiç kimseyle muhatap bile olmayın. İşin sonunda sizden para isteyecekler. Hiç gerek yok.

Addis Ababa Araç Kiralama

Eğer Addis Ababa’da araç kiralamak istiyorsanız Rentalcars Connect üzerinden aşağıdaki arama motorunu kullanarak kolay bir şekilde size uygun aracı kiralayabilirsiniz. Bu arada, Etiyopya’da direksiyon bizdeki gibi solda.

ETİYOPYA VİZESİ NASIL ALINIR?

Büyükelçilik Yoluyla Başvuru

Etiyopya’nın sadece Ankara’da Büyükelçiliği bulunduğundan vize başvurularının Ankara’dan yapılması zorunlu. Ancak, internette bazı yerlerde şahsi başvuru yapılması gerektiği yazıyor. bu doğru değil. Acente ya da yetkilendirdiğiniz başka biri de evraklarınızla sizin adınıza başvurabilir.

etiyopya-vizesi-gerekli-evraklar

Etiyopya vizem

Etiyopya vizesi almanın pek bir zorluğu yok. En fazla 1 hafta 10 güne elinizde olur. Bu arada, Etiyopya Büyükelçiliği, ilk vizeyi genelde 1 aylık verdiği için başvuruların da seyahat tarihine en fazla 1 ay kala yapılmasını tavsiye ediyor. Mesela 1 hafta kalacaksanız, dönüş tarihinize en fazla 1 ay kala başvurun.

Etiyopya vizesinin nasıl alınacağına gelirsek, başvuru evrakları aşağıdaki gibidir :

*Vize başvuru formu

*En az 6 ay geçerliliği olan pasaport (2 adet boş sayfası olması gerekmektedir.)

*İki adet biyometrik fotoğraf

*Nüfus cüzdanı fotokopisi

*Etiyopya Büyükelçiliği’ne hitaben yazılmış İngilizce vize talep dilekçesi ( İndirmek için tıklayın )

*Şahsi banka hesap dökümü (en az 3.000 TL)

*Otel ve uçak rezervasyonu

Online Başvuru

Turistik ya da iş vizesi vize almak için https://www.evisa.gov.et/#/tourist-visa linkinden online başvuru yapılabiliyor. Tek girişli 30 güne kadar 52 $, 90 güne güne kadar kalış için 72 $ ödemeniz isteniyor.

Yukarıda verdiğim linke girdikten sonra sayfanın altında “Apply Tourist Visa Now” butonu olacak. Oraya tıkladıktan sonra “Tourist” ya da “Business” olarak vizenizi seçebiliyorsunuz ve adım adım bilgilerinizi dolduruyorsunuz. Herhangi bir zorluğu yok. Gayet kolay. En son başvuru bittikten sonra başvurunuzun alındığına dair size bir mail geliyor. O arada siz de kredi kartıyla ödemenizi yapıyorsunuz. Ödeme başarılıysa bununla ilgili bir başka mail geliyor.

Başvurunuz ile ilgili ekranda ya da mailde belirtilen çıktıları alıp yanınızda götürmeniz yeterli.

ADDİS ABABA KONAKLAMA TAVSİYELERİ 

Yukarıda genel bilgiler kısmında belirttiğim gibi Addis Ababa’da birçok uluslararası diplomatik kurum bulunuyor. Bu kurumların da büyük çoğunluğu Bole bölgesinde bulunmaktadır. Dolayısıyla Bole civarında güvenlik fazladır. Bu yüzden kalacağınız oteli bu bölgeden seçmenizi öneririm. Burası aynı zamanda Bole Uluslararası Havalimanı’na da birkaç kilometre mesafede yer alıyor.

Tavsiye edebileceğim bazı oteller şu şekilde:

Golden Tulip : İş için geldiğim Addis Ababa’da benim kaldığım otel 5 yıldızlı Golden Tulip’ti. Fuar alanı olan Milennium Hall’e de 10-15 dakika yürüme mesafesinde. Gecelik yanlış hatırlamıyorsam 140 USD civarındaydı. Gayet rahat ve güvenli bir otel. Yalnız kahvaltısında et ürünleri ağırlıktaydı. Rezervasyon için tıklayınız.

Bu otelin havalimanına ve fuar alanına ücretsiz transfer servisi de bulunuyor.

addis-ababa-otel-tavsiyesi

Golden Tulip Hotel

Ramada : Addis Ababa seyahatimde tanıdığım birçok kişi de Ramada Otel’de konaklamıştı. Burası da gayet konforlu ve kahvaltısı da güzel. Gecelik fiyatı Golden Tulip’e yakın. Kahvaltısı Golden Tulip’ten daha iyi. Rezervasyon için tıklayınız.

Best Western Hotel : Buraya bir arkadaşımla buluşmak için gitmiştim. Dışarıdan göründüğü kadarıyla iyi otellerden biri. Yanlış hatırlamıyorsam 4 yıldızlı bir otel. Daha önce yukarıda bahsettiğim iki otelde de kalan arkadaşımın demesine göre kahvaltı ve rahatlık bakımından Ramada seviyesinde. Rezervasyon için tıklayınız.

Bole bölgesinde daha uygun fiyatlı oteller için ;

*White House Hotel (Tıklayın)

*Venetian Hotel (Tıklayın)

*Kaleb Hotel (Tıklayın) gibi otelleri de tercih edebilirsiniz.

ADDİS ABABA’DA PARA BOZDURMA

Etiyopya’da kullanılan para birimi Birr olup kısaca ETB olarak gösteriliyor. 1 TL yaklaşık 5 ETB değerinde olup 1 USD ise ortalama 29 ETB olarak işlem görüyor.

Havalimanında pasaport kontrolünü geçtikten sonra tam karşıda ufak bir döviz bürosu var. Komisyonsuz bir şekilde paranızı bozdurabilirsiniz. Ben bozdurduğumda 1 USD = 29 ETB olarak işlem yapmışlardı.

1-tl-kac-birr

Etiyopya parası

Etiyopya’da para bozdurma konusunda en önemli uyarım, kesinlikle ihtiyacınız kadarını bozun. Çünkü ne havalimanında ne de başka bir yerde elinizde fazladan Birr kalmış olsa bile kesinlikle USD’ye ya da başka para birimine çevirmiyorlar. Mesela benim cebimde yaklaşık 25 USD’ye denk gelen yerel para vardı. Havalimanında USD’ye çeviremediğim için bir magnete 240 Birr (yaklaşık 8 USD) para vermiştim. Hala acısını çekiyorum. :/

ADDİS ABABA GEZİLECEK YERLER

Addis Ababa’da gezilecek yerler çok da yürünebilir mesafede olmadığından tavsiyem güvenilir bir taksiciyle ya da bir rehberle anlaşıp bu yerleri gezmektir. Bugüne kadar gittiğim hiçbir ülkede şehir içinde gezilecek yerleri rehber tutarak gezmedim. Gerçi benimkisi pek de rehber sayılmazdı. Fuar alanında tanıştığım birinin arabasıyla bu yerleri beraber gezmiştik.

Toplu taşımayla gitmeyi de hem trafik yoğunluğundan hem de düzensiz ve bakımsız oluşundan dolayı tavsiye etmem. Ayrıca, şehir genel olarak güvenli denilse de kendimi pek güvende hissettiğim de söylenemez. Neyse gezdiğim gördüğüm yerleri toparlamak gerekirse şunları söyleyebilirim.

Meskel Meydanı

Addis Ababa’da mitinglerin ve kutlamaların yapıldığı antik tiyatro biçiminde, genişçe bir meydandır. Burası aynı zamanda Etiyopya’nın diğer şehirlerine sefer yapan otobüslerin kalktığı terminal olarak da kullanılıyor.

meskel-square-addis-ababa

Meskel Meydanı, Addis Ababa

Meskel Meydanı’na vardığımda arabadan iner inmez 8-9 yaşlarında ellerinde sigara olan ve pet şişeler içinde bali çeken çocukları görünce gerçekten çok üzüldüm. Diğer yandan, turist olduğum belli olunca hep birden etrafımı sarmaya başlayıp para istediler. Az ileride boş beleş bekleyen polisler ise bu rahatsız durum karşısında oturdukları yerden bile kalkmadılar.

Meskel Meydanı’nda en çok kullandığım Amharca kelime ise “Zor Bel” oldu. “Hadi yallah ya da uzaklaş yanımdan” anlamına geliyor.

Addis Ababa Müzesi

Bu müzede tek katlı olup ilk girilen odada Addis Ababa’nın tarihi, imparatorların giydikleri giysiler, çeşitli kılıçlar ve İmparator II. Menelik ve eşine ait bir portre bulunuyor.

İkinci odada ise çeşitli tarihi resimler ve bilgilendirme yazıları, eskiden muhafızların giydiği bir üniforma, eski bir telefon ile el yapımı Ortodoks haçları ve çeşitli el yazmaları yer alıyor.

addis-ababa-muzesi-giris-ucreti

Addis Ababa Müzesi’ndeki haçlar ve el yazmaları

Üçüncü odada ise yine geçmiş dönem imparatorların giydikleri elbiseler, çeşitli savaş araçları ve 1896 yılında Etiyopya’nın İtalyanlara karşı zafer elde ettiği Adwa Savaşı’nı anlatan bir minyatür bulunuyor.

addis-ababa-muzesi

Adwa Savaşı’nı anlatan minyatür

Dördüncü ve son odada ise duvarda çeşitli resimler, ortada ise ülkede kullanılan madeni ve kağıt paralar ve girişte hemen sağ tarafta büyükçe bir davul bulunuyor.

addis-ababa-muzesi-giris-ucreti

Addis Ababa Müzesi

Ziyaret Saatleri : 08:30 – 17:30

Giriş Ücreti : 50 Birr

Kızıl Terör Şehitleri Anıt Müzesi

1974-1991 yılında Etiyopya’yı yöneten Derg rejimi döneminde ülkede ölenlerin anısına 2010 yılında yapılmış olan müzedir. Bu ufak müzede öyle çok fazla ilgi çekici şey yok. Dönemin olaylarını, yaşanan kıtlığı ve sivillerin katledişini anlatan fotoğraflar bulunuyor. İsterseniz 100 Birr karşılığında görevliler size rehberlik ediyor.

addis-ababa-gezilecek-yerler

Kızıl Terör Şehitleri Anıt Müzesi

Ziyaret Saatleri : 08:00 – 18:30

Giriş Ücreti : Ücretsiz

Medhane Alem Katedrali

Etiyopya’daki en büyük, tüm Afrika kıtasında ise en büyük ikinci katedraldir. Addis Ababa ile ilgili gezi yazılarında pek bahsedilmemiş. Kaldığım otele yakın bir mesafede bulunuyordu.

addis-ababa-gezilecek-yerler

Medhane Alem Katedrali

Ziyaret Saatleri : 09:00 – 17:00

Giriş Ücreti : 100 Birr

Judah Aslanı Anıtı

10. yüzyılda I.Menelik ile başlayan ve İmparator I. Haile Selassie’nin 1974’te Derg rejimi tarafından tahttan indirilmesine kadar hanedanlık sembolü olan Judah Aslanı Anıtıdır. Daha büyük ve daha ilgi çekeni Churchill Caddesi’nde bulunuyor. Bu benim çektiğim Addis Ababa – Cibuti Tren İstasyonu’na yakın olan.

addis-ababa-gezilecek-yerler

Judah Aslanı Anıtı

Legehar Tren İstasyonu

Etiyopya’da inşa edilen ilk tren istasyonudur. 1917 yılında Fransızlar tarafından Addis Ababa’yı o dönem Fransız sömürgesi olan Cibuti’ye bağlamak amacıyla inşa edilmiş.

addis-ababa-gezilecek-yerler

Etiyopya’daki ilk tren istasyonu

Etiyopya Ulusal Müzesi

4 kattan oluşan Etiyopya Ulusal Müzesi’nin giriş katında Aksum İmparatorluğu’ndan 20. yüzyıla kadarki döneme ait arkeolojik eserler ve imparatorluk dönemine ait kültürel miras objeleri bulunuyor.

addis-ababa-gezilecek-yerler

İmparator I. Haile Selassie’nin Tahtı

Bodrum katında tarih öncesi buluntularla birlikte “Lucy” adıyla bilinen 3,2 milyon yıllık dünyanın en eski fosili yer alıyor.

addis-ababa-gezilecek-yerler

Lucy

Müzenin birinci katında ise geleneksel ve modern Etiyopya sanatına ait çeşitli tablolar sergilenirken, en üst kat olan ikinci katta ise etnografik eserler yer alıyor.

Ziyaret Saatleri : 09:00 – 17:30

Giriş Ücreti : 10 Birr (İnternette 100 Birr yazdığına bakmayın)

St. Mary Kilisesi

Etiyopya Ulusal Müzesi’ne çok yakın bir yerden bulunan St. Mary Kilisesi 1922 yılında yapılmış. Kapısı kapalı olduğundan içeriye giremedim.

addis-ababa-gezilecek-yerler

St. Mary Kilisesi

Ziyaret saatleri ve giriş ücreti ile ilgili bir bilgi göremedim.

Holy Trinity Katedrali

Etiyopya’nın son imparatoru Haile Selassie’nin ve karısının mezarının bulunduğu Ortodoks kilisesidir. Ülkenin o dönemki Faşist İtalya’nın işgalinden kurtulmasının anısına inşasına başlanmış ve 1942 yılında bitirilmiş.

addis-ababa-gezilecek-yerler

Holy Trinity Katedrali, Addis Ababa

Ziyaret Saatleri : 08:00 – 16:00

Giriş Ücreti : 200 Birr

Beata Kilisesi

İmparator II.Menelik’in kendisi, eşi ve kızının gömülü olduğu kilisedir. Başbakanlık Sarayı’nın yanındaki rampa yoldan yukarıya doğru devam edildiğinde ulaşılıyor. Ben gittiğimde maalesef kapalıydı. İnternetten gördüğüm resimler kadarıyla dışarıdan etkileyici bir mimarisi var. Parmaklıklar arasından çok az bir kısmını görebildim. Ne dediğini anlamasam da papaz efendinin muhabbetini sevdim. İyi kalpli birine benziyordu.

addis-ababa-gezilecek-yerler

Beata Kilisesi

St. Gebriel Kilisesi

Beata Kilisesi’ne çıkarken yolun sağ tarafında kalıyor. Dış kapısı kapalı olduğundan giremedim, dolayısıyla tarihi ile ilgili bir fikrim yok.

addis-ababa-gezilecek-yerler

St. Gebriel Kilisesi

Anwar Camii

Addis Ababa’da yaşayan Müslümanlar için önemli ibadethanelerin başında geliyor. Açık pazar Merkato‘ya yakın bir konumda bulunuyor.

addis-ababa-gezilecek-yerler

Anwar Camii, Addis Ababa

Merkato

Afrika kıtasındaki en büyük açık pazar olduğu söylenen Merkato Çarşısı, klasik hediyelik eşyadan giyim kuşama ve yiyeceklere kadar geniş seçenekler sunan bir yer. Merkato demek resmen kaosun içine düşmek demek. Burada cüzdan, telefon gibi değerli eşyalarınızı çaldırma olasılığınız yüksek.

addis-ababa-gezilecek-yerler

Merkato

St. George Katedrali

Etiyopya’daki en eski katedrallerden birisi olan St. George Katedrali, 1896 yılında II. Menelik döneminde Etiyopyalıların İtalyanları Adwa’da yenmeleri üzerine yaptırılmış. Katedrale ait bir de müze bulunuyor. Giriş ücretine dahil.

addis-ababa-gezilecek-yerler

St. George Katedrali, Addis Ababa

Ziyaret Saatleri : 09:00 – 12:00 ve 14:00-17:00

Giriş Ücreti : 100 Birr

II. Menelik Meydanı

St. George Katedrali’ne yakın bir mesafede bulunan meydan olup ortasında II. Menelik’in at üzerinde bir heykeli bulunmaktadır.

addis-ababa-gezilecek-yerler

II. Menelik Meydanı

Bu saydığım yerler benim gittiğim ve bazılarının ise yakınından geçtiğim yerler. Bunların dışında Entoto Dağı’ndan şehrin panoramik görünümü ile daha başka anıtlar ve dini yapılar da bulunuyor.

ETİYOPYA’DA KULLANILAN PRİZ TİPİ

Etiyopya’da kullanılan priz tipi bizde kullanılan priz tipiyle aynıdır. Her ihtimale karşı yine de yanınızda bir adaptör bulundurmanızda fayda var.

ETİYOPYA’DA İNTERNET KULLANIMI

Öncelikle Etiyopya’da internet erişimi biraz sıkıntılı. Yerel hat alsanız bile doğru dürüst çekmeyebiliyor. Örneğin, whatsapp’tan gönderilen ses kaydı, resim ya da video saatler sonra karşı tarafa gidiyor.

Havalimanı kontrolünden geçtikten sonra herhangi bir sim kart alacağım dükkan gözüme çarpmadı, çünkü yok. Eğer hat almak istiyorsanız muhtemelen yapmanız gereken en iyi şey otelinize sormak. Bildiğim kadarıyla sim kart almak için fotoğraf ve pasaport fotokopinizin yanınızda olması gerekiyor. Bu arada, Etiyopya’daki ana operatör Ethio Telecom.

ADDİS ABABA GÜVENLİ Mİ?

Her ne kadar Afrika’daki birçok yer için özellikle akşam vakti dışarı çıkılması pek güvenli değil dense de, Addis Ababa’da gündüz vakti bile nedense kendimi pek güvende hissedemedim. Yani her an bir kapkaça maruz kalacakmışım gibi hissettim. Kısacası, Addis Ababa’da kimse size saldırmaz ama dolandırmak için de ellerinden geleni yaparlar. Mesela bildiğim ve hatta karşılaştığım bazı olayları anlatayım.

Dikkat Dağıtma

Henüz Addis Ababa sokaklarına çıkalı 5-10 dakika olmuştu. Milennium Hall’e doğru yürürken, 12-13 yaşlarında bir çocuk yanıma gelip (sol tarafıma geçip) elindeki orta boy bir posteri bana gösterip kendisinden satın almamı istedi. İstemediğimi söyleyip yoluma devam ederken o anda sağ tarafımda başka bir çocuğun kolumu tutmaya çalıştığını gördüm. Ben bu elemana çıkışırken, telefonumun bulunduğu sol cebimde bir kıpırdanma hissettim ve hemen sola dönüp sinirli bir şekilde bu iki çocuğa yumruğumu göstererek bağırdım ve üzerlerine yürüdüm. İkisi de ardına bakmadan kaçtılar.

Bu aynı şekilde, bir dilencinin para istemek için yanınıza gelmesi ve kolunuzu tutup dikkatini dağıtıp o anda bir diğeri ise cebinizdekileri araklamanın peşinde olması şeklinde de başınıza gelebilir.

Kısacası, bu dikkat dağıtma olayı Addis Ababa’da çok yaygın. Havalimanı çevresinde, Merkato ve diğer turistik yerlerde karşılaşmanız yüksek muhtemel.

Tükürme

Örneğin yolda yürürken birisi gelir önünüze geçip ağır ağır ilerlemeye başlar. Siz onu geçmek için yanından devam ettiğinizde, tam aynı hizaya geldiğiniz anda bu kişi kafasını çeviririp üzerinize tükürür. Sonra yanlışlıkla olduğunu söyleyip yüzlerce kez özür diler. Daha sonra cebinden çıkardığı mendille üzerinizi temizlemeye başlar ve 15-20 saniye sonra yanınızdan uzaklaşır. Siz de bunun kritiğini yaparken aradan bir 30 saniye daha geçer ve sonra farkedersiniz ki cüzdan ya da telefonunuz gitmiş.

O yüzden, hiçbir şekilde kimsenin gelip size dokunmasına ve hatta yanınıza bile yaklaşmasına izin vermeyin. O anda gerekli reaksiyonu gösterip yanınızdan uzaklaştırmaya çalışın. Daha önce internette bu tip dolandırıcılık hikayelerini okuduğumdan başıma herhangi bir olumsuz olay gelmedi.

ADDİS ABABA’DAN NE ALINIR ?

Şehir içinde özellikle Merkato bölgesine yolunuz düşerse buradan ucuza ahşap heykeller, dokumalar vs alabilirsiniz. Onun dışında Etiyopya’da kahve dünyaca ünlüdür. Dolayısıyla kahve almanızı da tavsiye ederim.

Mümkünse paranızı şehir içinde harcayın. Havalimanındaki fiyatlar inanın Dubai’dekinden çok daha pahalı. Hediyelik eşya konusunda gördüğüm en kötü havalimanı. Ülkenin sembolü ya da ülkeyi tanıtan neredeyse hiç bir şey yok. Dandik magnetler 6-8 $’dan başlıyor.

Diğer fiyatlara gelince. Örneğin, ufak bir el çantası 45 $, yine ufak bir ahşap heykel 25 $, İstanbul Havalimanı’nda 4,5 Euro’ya satılan aynı çikolata Bole Havalimanı’nda 12 $, sıradan bir tişört 35 $ gibi astronomik fiyatlar var.

1 haftalık Addis Ababa seyahatimden anlatacaklarım bu kadar. Umarım faydalı olmuştur.

[GEZİ TARİHİ : 5-12 Ekim 2019]

Seyahat fotoğraflarım ve videolarım için beni sosyal medya hesaplarımdan da takip edebilirsiniz.

INSTAGRAM : @seqununseyahatnamesi

FACEBOOK : https://www.facebook.com/seqununseyahatnamesi

YOUTUBE : http://www.youtube.com/Seqununseyahatnamesi

Yorum Yap

E-mail adresiniz yayınlanmayacaktır. İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

WpCoderX