nelson-mandela-meydani

JOHANNESBURG GEZİ NOTLARIM

Her ne kadar bir Güney Afrika yazılarıma ilk olarak Cape Town‘dan başlamış olsam da Afrika kıtasında ilk ayak bastığım yer Johannesburg ya da yerel halkın deyimiyle Joburg olmuştu. Bu yazımda, Johannesburg’ta gezilecek yerler, ulaşım, konaklama, yeme içme ve gece hayatı ile ilgili konulardan bahsedeceğim.

  • GÜNEY AFRİKA’DAKİ RESMİ DİLLER

Hem internette gördüğüm kadarıyla hem de Güney Afrika’da tanıştığım kişilerin demesine göre Güney Afrika’da 11 adet resmi dil bulunuyor. Yine bana denilene göre Güney Afrika’da en çok konuşulan dil Zulu imiş. Onu Xhosa (kooza diye okunuyor),  Afrikaanca ve İngilizce takip ediyormuş.

Burada kaldığım süre içerisinde bir tek Xhosa dilinde Molo (merhaba) ve Enkosi (teşekkürler) demesini öğrenebildim.

  • JOHANNESBURG GÜVENLİ Mİ?

Her ne kadar Afrika’nın en zengin ülkesi olsa da, gelir dağılımındaki adaletsizlik sonucu en lüks ve en yoksul kesimin bir arada bulunduğu bir yer Johannesburg. Bu yüzden, dünyada suç oranı en yüksek şehirler arasında.

johannesburg-guvenlik-sorunu

Johannesburg Sokakları’ndan bir kare.

Sandton Bölgesi hariç normal zamanlarda şehrin bir yerinden başka bir yerine gidildiğinde sokaklarda hemen hemen beyaz insan göremezsiniz. Yolda yürürken birisi tarafından durdurulma, silahlı soyguna uğrama ve hatta arabanızla kırmızı ışıkta durduğunuzda camınız kırılıp gaspa uğrama ihtimaliniz bile vardır.

Güvenlik, gerçekten önemli bir sorun olduğu için Johannesburg’ta zengin kesim yüksek duvarlar ve parmaklıklar, elektrikli teller gibi güvenlik önlemlerinin alındığı sitelerde yaşar. Hal böyle olunca, yerel halk tarafından bile birçok yere yalnız başınıza gitmemeniz tavsiye edilir.

  • ULAŞIM

İstanbul’dan Johannesburg’a Nasıl Gidilir?

İstanbul’dan Johannesburg’a Türk Hava Yolları ile aktarmasız 10 saatte gidilebiliyor. İstanbul’dan THY’nin günde tek seferi var ve bu uçak gece 01:35’te kalkıyor. Güney Afrika, Türkiye’den 1 saat geride olduğu için varış vakti sabah 10:30 civarı oluyor. Uçakta uykunuzu almışsanız günü değerlendirme adına sabah varmak güzel oluyor.

THY ile gidiş dönüş bilet (dönüşüm Cape Town’dan idi) 3400 TL civarındaydı. Alternatif olarak Emirates ile Dubai’den ve Qatar Airways ile Doha’dan aktarmalı olacak şekilde biraz daha uyguna uçabilirsiniz.

Bu arada, uzun yolculuk olduğu için uçakta terlik, uyku bandı, diş fırçası ve macunu, dudak kremi ve çorap gibi malzemelerin bulunduğu seyahat kiti dağıtılıyor.

Johannesburg’tan Cape Town’a Nasıl Gidilir?

Cape Town yazımda da bahsettiğim gibi Güney Afrika’da South African AirwaysMango AirlinesKulula ve Safair gibi havayolu şirketleri bulunuyor. Johannesburg O.R. Tambo Uluslararası Havalimanı‘ndan bu güzergah için yolculuk  2 saat 15 dakika sürüyor. Ben uçuştan yaklaşık 1,5 ay önce Mango Airlines’tan 300 TL’ye bilet almıştım.

Uçak dışında 25-26 saat civarı süre tren seçeneği de var. Shosholoza Meyl ismindeki bu trenlerin turistik sınıflarında 2 yataklı ve 4 yataklı seçenekler bulunuyor. Öğrendiğime göre, herhangi bir güvenlik sıkıntısı bulunmuyor.

Johannesburg Havalimanı ile Şehir Merkezi Ulaşımı

Havalimanından otobüs seçeneği olsa da Güney Afrika’ya ilk kez gelenler için güvenlik sebebiyle toplu taşıma kullanımı çok fazla önerilmiyor. En iyi seçenek ya kaldığınız otelden transfer istemek ya da UBER veya taksi ile kalacağınız yere gitmek. Havalimanından çıkarken birçok kişi size taksi isteyip istemediğinizi sorabilir. Aklınızda bulunsun, resmi ve taksimetresi olan taksilerin tepesinde sarı renkli “Taxi” yazıyor.

Konaklama konusunda genelde tercih edilen Sandton bölgesinde kalıyorsanız Gautrain de gayet güvenli bir toplu taşıma aracı. Taksi kullanmak istemeyenler, genelde bu trenleri kullanıyor. Ben kullanmadım ama havalimanından Sandton’a 25-30 dakikada geliniyor. Ücreti yaklaşık 160 Rand.

Johannesburg Şehir İçi Ulaşım

Johannesburg’ta yerel insanların da tavsiye ettiği üzere en iyi ulaşım aracı kesinlikle UBER. Otobüs ağı olarak Rea Vaya ve tren olarak Gautrain olsa da UBER’den şaşmamanızı tavsiye ediyorum. Fiyatlar makul seviyede.

Şehir içinde ayrıca Rea Vaya denilen otobüs hattı bulunuyor. Bu otobüslerle yolculuk yapabilmek için akıllı kartlardan almak gerekiyor, çünkü otobüste ücret ödeme seçeneği yok. Bu kart, Cape Town yazımda bahsettiğim MyCiti Card benzeri bir kart. Kartı alabilmek için yanınızda pasaport ya da kimliğinizin yanınızda olması gerekli. Park Station, Carlton Centre ve Johannesburg Üniversitesi Kingsway Kampüsü’nün oradan alınabiliyor.

Rea Vaya otobüsleri için işimize yarayacak bazı önemli hatları şunlar:

C-3 : Constitution Hill, Carlton Centre, Newtown, Braamfontein ve Park Station gibi yerlerden geçiyor.

T-2 ve T-4 : Soweto’da Nelson Mandela’nın evinin bulunduğu Vilakazi Street’e gitmek için Park Station’dan T-2’ye binip Boomtown durağında T-4’e aktarma yapmalısınız.

Johannesburg’ta Araç Kiralama

Rentalcars Connect üzerinden kolay bir şekilde size uygun aracı kiralamak için aşağıdaki arama motorunu kullanabilirsiniz.

  • KONAKLAMA

Johannesburg’ta konaklama için genel olarak Sandton bölgesi otelleri tavsiye ediliyor. Burası, Johannesburg’un diğer bölgelerine göre daha güvenli olduğu için gerek iş gerekse turistik olarak tercih edilen bir bölge.

sandton-bölgesi-otelleri

Radisson Blue Sandton

İş amaçlı geldiğim için şirket tarafından bana ayarlanan otel Radisson Blu Sandton idi. Odalar ve kahvaltı güzeldi. Bir diğer güzel tarafı ise Nelson Mandela Meydanı’na her yarım saatte bir ücretsiz servisinin olmasıydı. Dönüş için de servisten indiğiniz yerde beklemeniz yeterli.

Booking.com üzerinden Sandton bölgesindeki otellere bakmak için BU LİNKİ tıklayabilirsiniz.

  • PARA BOZDURMA

Güney Afrika’nın para birimi Rand olup kısaca R şeklinde gösteriliyor. Uluslararası kısaltması ise ZAR şeklindedir. Harcadığınız paranın TL cinsinden aşağı yukarı ne kadar olduğunu hesaplamak için 3’e bölebilirsiniz.

1-dolar-kac-rand

Güney Afrika Randı

Johannesburg’ta iki kere para bozdurdum ve ikisinde de Nelson Mandela Meydanı’nındaki alışveriş merkezinin içinde bulunan Western Union yazan bir yer vardı. Genel olarak 1 USD=12 Rand ve biraz yukarısından bozum yapıyorlar.

  • JOHANNESBURG GEZİLECEK YERLER

Johannesburg’ta gezilecek yerler geniş bir alana yayıldığı için bu yerleri gezmek için en iyi yol, City Sightseeing firmasının Hop-on Hop-Off denen üstü açık, kırmızı turist otobüsleri için bilet almak. Turistik rota dışında bir yere gitmek için ise UBER’den şaşmayın.

Johannesburg’a iş için geldiğimden zamanım biraz kısıtlıydı. Bu yüzden, City Sightseeing otobüslerini tercih etmedim. Yine de websitelerinden biraz incelemiştim. Yeşit hat olan Green Tour, Rosebank durağından başlıyor ve sırasıyla Zoo Lake, Johannesburg Hayvanat Bahçesi, Military Museum ve Constitution Hill‘e gidiyor.

Kırmızı hat olan City Tour ise Mining District, Carlton Centre, Transport Museum, Gold Reef City, Apartheid Museum ve Braamfontein gibi yerlerden geçiyor.

Son olarak bir de Soweto’ya giden hat bulunuyor.

Bu genel bilgilerden sonra Johannesburg’ta gezilecek yerlerden biraz bahsetmeye çalışacağım.

Nelson Mandela Square

Johannesburg’un en lüks ve en güvenli bölgesi olan Sandton’ta yer alan Nelson Mandela Meydanı’nda büyük bir AVM, karşılıklı restorantlar ve Nelson Mandela’nın kocaman bir heykeli bulunuyor.

Gerek gezmek için gerekse yemek yemek için mutlaka bu meydana uğramalısınız.

Lion Park

Sandton bölgesinden Lion Park’a gitmek arabayla yaklaşık 45 dakika sürüyor ve bildiğim kadarıyla toplu taşıma ile ulaşım yok. O yüzden ya taksi ile gideceksiniz ya da güvenilir bir şoför veya rehber tutacaksınız. Güney Afrikalı bir tanıdığımın tavsiyesi üzerine 800 Rand verip bir şoför tuttum ve onunla Lion Park’a gittim. Dönüşte de şehir merkezinde bazı yerlere ve Soweto’ya uğradık.

Öncelikle, Lion Park’a giriş ücretsiz. Yalnızca safariye katılmak ve yavru aslanların bulunduğu bölüme girip onları sevmek ücretli.

lion-park-nasil-gidilir

Lion Park girişi

Parka girdikten sonra ilk olarak bilet gişeleri karşımıza çıkıyor. Sağdan devam edince zürafaların bulunduğu yeşil bir alan ve hemen yanında bir kafe bulunuyor.

lion-park-nasil-gidilir

Lion Park girişindeki zürafa ve ben.

Resimde görünen yoldan ilerledim ve orada ise yine aynı zürafanın ziyaretçiler tarafından beslendiğini gördüm.

Daha sonra 1,5 saatlik safari turuna katılmak için bilet aldım. Bu tur için 220 Rand ve bunun dışında yavru aslanların bulunduğu alana girmek ve onlara dokunabilmek için ekstradan 75 Rand daha ödedim. Bunun karşılığında size ücreti ödediğinize dair bileklik veriyorlar.

1,5 saatlik safaride önce deve kuşlarının bulunduğu alandan geçiliyor. Daha sonra üç ayrı yerde  kapılar açılıp aslanların, çitaların ve afrika köpeklerinin bulunduğu alana geçip bu hayvanları görme şansını yakalıyorsunuz. Aşağıda çekmiş olduğum videoda görebilirsiniz. Aslanların ve çitaların beslenme videolarını görmek için Youtube Kanalıma bakabilirsiniz.

Lion Park’taki bu safari turu fena değil ama öyle beni çok çok etkiledi diyemem. Daha geniş zamanınız varsa Pilanesberg National Park ya da Kruger National Park‘taki safari turuna katılmanızı öneririm.

Buna rağmen Lion Park’ta geçirdiğim en güzel anlar, yavru aslanların bulunduğu alana girip onlara dokunduğum anlardı.

Apartheid Museum

Güney Afrika’daki ırk ayrımcılığını en iyi şekilde anlatan bu müze 09:00-17:00 saatleri arasında açık olup giriş ücreti 95 Rand’tır. Müze, 20.yüzyıl Güney Afrikası’nda ırk ayrımına dayalı yönetimin zorla uygulanmaya çalışılması ile Nelson Mandela ve arkadaşlarının bu ayrıma karşı duruşlarını anlatıyor. Bu karşı duruş sonucu Nelson Mandela ve arkadaşları yakalanıp hapse atılsa da halk nezdinde bu hareketin güçlü bir ivme kazanması sonucu 90’lı yılların başında yapılan müzakereler sonucu Irk Ayrımı ortadan kalktı.

johannesburg-gezilecek-yerler

Apartheid Museum

Müzenin girişi “Beyazlar” ve “Beyaz olmayanlar” olarak ikiye ayrılmış ve size rastgele verilen biletler yazan kategoriye göre bu kapıların herhangi birisinden içeriye giriyorsunuz.

Johannesburg’ta gezilecek yerlerin başında gelen bu müze için en az 2-3 saat ayrılmasını tavsiye ederim.

Soweto

Johannesburg denince ilk akla gelen ve teneke evleriyle dev bir gecekondu mahallesi olan yerdir. Genel olarak, tek başınıza gitmeniz önerilmez. Ben, Lion Park’tan dönüşte şoförle beraber gitmiştim.

Bu bölgede teneke evlerin dışında Vilakazi Street denen cadde üzerinde Nelson Mandela’nın yaşadığı ev bulunuyor. Müzeye çevrilmiş. Giriş 60 Rand.

johannesburg-soweto-gezilecek-yerler

Nelson Mandela’nın Evi

Buraya geldiğimde caddedeki kalabalığın içinde bir tek beyaz ben olduğum için ister istemez gözler benim üzerimdeydi. Hemen iki adet Güney Afrikalı kardeşimiz “Soweto’ya Hoşgeldin” isimli parçalarını benim için okudular. Tabi sonunda para istediler.

Constitution Hill

Güney Afrika’nın Sömürgecilik ve Irk Ayrımı dönemlerinden Demokrasiye geçişini ve bu geçişte yaşanan sancıları anlatan tarihi bir yapı kompleksidir. Constitution Hill, dört adet bölümden oluşuyor.

Old Fort : 1893 yılında yapılan bu yapı Johannesburg’un ilk hapisanesi olup aynı zamanda ilk askeri kalesidir.

Women’s Jail : 1910 yılında kadınlar için yapılan cezaevi.

Number 4 Prison Block : 1902 yılında, Old Fort’un dışında ek olarak yapılan bölümdür. Ayrıca Number 5 olan başka bir kısım daha var. Bu iki kısım, siyahiler için yapılmış. Number 4’te kısa dönemli hükümlüler, Number 5’te ise uzun dönemli hükümlüler tutulurdu.

Consitutional Court : Bu komplekte yer alan Anayasa Mahkemesi’dir.

Braamfontein

Öğrenci mekanı olan Braamfontein ya da yerel halkın deyimiyle “Braam” özellikle akşamları bayağı haraketli oluyor. Şoför ile Soweto’ya uğradıktan sonra bir şeyler içmiştik burada. Toplu taşıma ile ulaşmak için en iyi yol Gautrain ile Park Station durağında inmek.

Burada ayrıca Melle Street üzerinde Galata isimli bir Türk pastanesi bulunuyor.

Sadece Cumartesi günleri kurulan Neighbourgoods Market de bu bölgede yer alıyor. Tabi Cumartesi günü burada olamadığım için görme fırsatım olmadı.

Carlton Centre

Afrika’daki en yüksek bina olan Carlton Centre’ın en üst katı Top of Africa olarak adlandırılıyor. Akşam 19:00’a kadar açık. Giriş ücreti ise 15 Rand.

Monte Casino

Johannesburg’a yolunuz düşerse Monte Casino’ya uğramanızı kesinlikle tavsiye ediyorum. İçeriye girer girmez kendinizi İtalya sokaklarında yürüyor gibi hissediyorsunuz. Giriş ücreti yok. İçeride yemek yiyecek bir sürü yer bulunuyor. ATM’ler de var.

Biz buraya aslında Black Jack oynamak için gelmiştik ancak iş yaptığımız firmalar da bize takılınca muhabbet uzadı ve sadece yemek yiyip etrafı turladık. Aşağıda Monte Casino’da çektiğim genel bir video bulunuyor. Casino kısmını çekmek ise yasak.

Monte Casino’ya Sandton tarafından UBER ile yaklaşık 120 Rand tutuyor.

Sun City

Johannesburg’tan yaklaşık 2 saat uzaklıkta bulunan Sun City, turizm odaklı kurulan bir yer. Eğlence amaçlı kurulan su parkları, doğa ve hayvan parkları, eğlence merkezleri ile Johannesburg’un en popüler yerlerindendir.

sun-city-nasil-gidilir

Pilanesberg

Sun City’nin yakınında bulunan Pilanesberg Milli Parkı, Big Five yani aslan, leopar, fil, gergadan ve bufalo ile yüzlerce kuş türünün görülebildiği bir parktır. Johannesburg’tan günü birlik safari turları mevcuttur. Pilanesberg Milli Park’ının websitesine bakabilirsiniz.

Nizamiye Camii

2012 yılında Türk bir hayırsever tarafından, Edirne’deki Selimiye Camii örnek alınarak yapılan bir camidir. Midrand bölgesindeki Gallagher Convention Centre’a giderken görebilirsiniz.

Saydığım yerler dışında daha bir sürü müze, sanat galerisi gibi yerler var ancak zamanımın kısıtlı oluşu sebebiyle gidemedim. Gerçi kısıtlı olmasaydı bile sanırım sanat galerisine ya da sıkılacağımı bildiğim bazı müzelere gitmezdim herhalde. Onun yerine güvenlik açısından fazla sorun yaşamayacağım yerleri yürüyerek keşfetmeyi tercih ederdim.

  • YEME-İÇME

Johannesburg’ta çoğunlukla restorantlarda yemek yedim; ancak 1-2 kez de market alışverişi yapmıştım. Supermarketler arasında gördüğüm kadarıyla en yaygın olanlar SPAR ve Checkers.

Johannesburg’ta çoğunlukla biftek, pirzola ve bir sefer de deniz mahsulleri denediğim için kesinlikle tavsiye edeceğim bazı mekanlardan bahsetmek istiyorum. Yolunuz düşerse mutlaka deneyin.

The Butcher Shop & Grill : Güney Afrika’da kaldığım süre boyunca en güzel etleri bu restorantta yedim. Nelson Mandela Meydanı’na girer girmez hemen solda bulunuyor.

Bu mekanda ana yemeğinizi söylemeden önce ikram olarak ufak ufak kesilmiş sosise benzer et, poğaça kıvamında ekmek ve tereyağ getiriyorlar.

johannesburgta-ne-yenir

The Butcher Shop & Grill

Bunları bitirdikten sonra ise sipariş ettiğiniz yemekler geliyor. Ben burada ilk geldiğim gün ve sondan bir önceki gün olmak üzere iki kez yemek yedim. İlkinde Giant Beef Kebab söylemiştim. Yanında yine tereyağ ve haşlanmış veya püre olarak patates getiriyorlar. İçecek ve bahşiş ile beraber toplamda bana 300 Rand’a mal olmuştu.

johannesburg-ne-yenir

Giant Beef Kebab

Buraya yine son akşam geldiğimde bu kez T-Bone söylemiştim. Güney Afrika’da bu tarz biftek türü söylendiğinde yanında fiyat içinde olacak şekilde pilav, patates püresi ya da patates kızartmasından birini seçmenizi istiyorlar ve pişirme şeklini soruyorlar. Ben genelde “medium well” (orta çok pişmiş) tercih ettim. Az orta pişmiş anlamında “medium rare” ya da iyi pişmiş olarak “well done” diyebilirsiniz.

johannesburg-ne-yenir

T-Bone

Bu mekanın ayrıca şarapları da gerçekten güzel. Kesinlikle tavsiye ederim.

Trumps Grillhouse : Yine Nelson Mandela Meydanı’nda The Butcher Shop & Grill’in hemen karşısında bulunuyor. Hemen hemen birbirine benzer mekanlar. Belki The Butcher Shop & Grill’den bir tık geride. Johannesburg’ta T-Bone yemeye doyamadığım için burada da aynısını söyledim. Fiyatlar aşağı yukarı aynı. İçeçek ve bahşiş ile beraber ortalama 250-300 Rand civarı tutar.

johannesburg-ne-yenir

Trumps Grillhouse’ta yapılan T-Bone

Ocean Basket : Johannesburg’ta gördüğüm kadarıyla bir tane Nelson Mandela Meydanı’ndaki AVM’nin içinde, bir tane de Midrand bölgesinde var. Midrand’taki sanırım imalathanesi. Neyse biz yine otele yakın olduğu için Nelson Mandela Meydanı’ndakinde yedik.

Johannesburg’taki son akşamımda bu mekana gelip deniz ürünlerinin tadına baktık. İş için geldiğimden yanımda bir de işyerinden çok sevdiğim bir abi vardı. İki kişi olduğumuz için menüdeki “2 kişilik servis tabağı” anlamına gelen  Platter for 2 menüsünden söyledik. Bu menünün içinde 6 adet midye, 12 adet karides, kalamar, balık eti ve patates kızartması bulunuyor. Ekstradan makul bir ücret ödeyerek bu sayıları biraz daha artırma imkanı da var. Yediğimiz menü şuydu :

johannesburg-ne-yenir

Ocean Basket’teki menümüz

Bu menü, biraz meze ve ev yapımı 1 şişe şarap için iki kişi toplam bahşiş ile beraber 550 Rand (yaklaşık 200 TL) ödedik. Özellikle kalamar ve karidesleri çok beğendim.

Donatellas : Yunan bir adamın işlettiği bu restorant, Monte Casino’nun içinde yer alıyor. Fiyatlar, Nelson Mandela Meydanı’ndaki mekanlara göre çok daha uygun. Örneğin, 300 gramlık bir T-Bone, Nelson Mandela Meydanı’nda 240 Rand iken 500 gramlık olanı Donatellas’ta 170 Rand. Pizzalar ise 65 Rand’tan başlıyor.

johannesburg-ne-yenir

Donatellas / Monte Casino

Hard Rock Cafe : Yine Nelson Mandela Meydanı’nda bulunan Hard Rock Cafe de bir şeyler yiyip içeceğiniz alternatif yerler arasında. Burada bir bira 42 Rand civarında.

johannesburg-yeme-icme

Hard Rock Cafe – Johannesburg

  • JOHANNESBURG GECE HAYATI

Johannesburg’ta gece hayatını, daha uygun fiyatlı olan ve öğrenci mekanları diye adlandırılan Braamfontein ve civarındaki semtler ile daha lüks mekanları barındıran Sandton ve civarı olarak ikiye ayırabilirim. Eminim daha fazlası da vardır ancak sadece bu bölgelerde bulunduğumdan, buradaki mekanlardan bahsetmeye çalışacağım.

VIP Room : Sandton’daki Nelson Mandela Meydanı’nda, The Michelangelo Towers adlı otelin alt katında bulunan mükemmel bir gece kulübü. Giriş için kişi başı 200 Rand (yaklaşık 70 TL) istiyorlar ve bileğinize damga gibi bir şey basıyorlar.

johannesburg-gece-hayati

Vip Room merdivenlerindeki tabela.

Burada asıl eğlence gece 12’ye doğru başlıyor. O yüzden bu saatten sonra gidilmesini tavsiye ediyorum. Biz saat 23:15 gibi gitmiştik ve mekan hemen hemen boştu. Ne diye o kadar para verdik diye düşürken biraz daha bekledik. Yarım saat 45 dk sonra millet akın etmeye başladı. Ortam ve müzikler mükemmeldi. Ayrıca, Johannesburglu kızların da ne kadar tarz olduğunu burada görebilirsiniz.

İçki fiyatlarına gelecek olursam, Bira 45 Rand, Cin Tonik 55 Rand idi. Diğerlerini bilemiyorum ama içki fiyatları böyle bir yer için çok da yüksek sayılmaz. Nakit ve kredi kartı geçerli.

Taboo : Nelson Mandela Meydanı’nın biraz ilerisine kalıyor. Bu mekana gitmeye zamanımız olmadı, ancak VIP Room kalitesinde olduğu söyleniyor.

Monte Casino : Yukarıda gezilecek yerler kısmında da bahsettiğim gibi Johannesburg’ta en az bir akşam mutlaka Monte Casino’ya uğramalısınız. Akşam yemeğinizi burada yiyebilir ve casino kısmında takılabilirsiniz. Fiyatlar Sandton bölgesindeki mekanlardan daha uygun.

johannesburg-gece-hayati

Monte Casino

Kitchener’s Carvery Bar : Braamfontein’da yer alan bu mekana Soweto dönüşünde şoför ile beraber gelmiştik. Yemek ve içki fiyatları gerçekten uygun. Ayrıca bu bar 102 yıllık bir barmış. Braamfontein bölgesinde aynı konseptte daha bir sürü mekan bulunuyor.

Johannesburg için anlatacaklarım bu kadar. Cape Town gezi notlarımı okumak için ise Cape Town Gezi Notlarım başlıklı makalemi okuyabilirsiniz.

[GEZİ TARİHİ : 26-31 Mayıs 2018]

Seyahat fotoğraflarım ve videolarım için beni sosyal medya hesaplarımdan da takip edebilirsiniz.

INSTAGRAM : @seqununseyahatnamesi

FACEBOOK : https://www.facebook.com/seqununseyahatnamesi

YOUTUBE : http://www.youtube.com/Seqununseyahatnamesi

4 yorum

  1. Hocam Johannesburg’ta gezilecek yerleri çok mükemmel bir şekilde anlatmışsın. Tebrikler.

  2. Welcome to Soweto videosu efsane olmuş :)

Yorum Yap

E-mail adresiniz yayınlanmayacaktır. İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

WpCoderX