Johannesburg Gezilecek Yerler | Sequ'nun Seyahatnamesi
Anasayfa » Afrika » Güney Afrika » Johannesburg Gezilecek Yerler
nelson-mandela-meydani

Johannesburg Gezilecek Yerler

Son Güncelleme : 8 Haziran 2021

Her ne kadar bir Güney Afrika yazılarıma ilk olarak Cape Town‘dan başlamış olsam da Afrika kıtasında ilk ayak bastığım yer Johannesburg ya da yerel halkın deyimiyle Joburg olmuştu.

Bu yazımda, Johannesburg Gezilecek Yerler, Johannesburg Nerede, Johannesburg Güvenli mi, Johannesburg’ta Saat Kaç, Johannesburg’a Nasıl Gidilir, Johannesburg’ta nerede kalınır, Johannebsurg’ta Ne Yenir, Johannesburg gece hayatı ve Güney Afrika ile ilgili genel bilgiler vermeye çalışacağım.

Johannesburg Nerede ?

Güney Afrika Cumhuriyeti’nin en büyük şehri olan Johannesburg, ülkenin doğusundaki Highveld platosu olarak bilinen bölgede yer alır. Güney Afrika’nın idari başkenti Pretoria’ya ise yaklaşık 70 km uzaklıktadır.

Johannesburg Nerede

Johannesburg Nerededir ?

Güney Afrika’daki Resmi Diller Nelerdir ?

Hem internette gördüğüm kadarıyla hem de Güney Afrika’da tanıştığım kişilerin demesine göre Güney Afrika’da 11 adet resmi dil bulunuyor. Güney Afrika’da en çok konuşulan dil Zulu dilidir. Onu Xhosa (kooza diye okunuyor),  Afrikaanca ve İngilizce takip ediyor.

Burada kaldığım süre içerisinde bir tek Xhosa dilinde Molo (merhaba) ve Enkosi (teşekkürler) demesini öğrenebildim. Ha bir de South African Airways ile Zimbabve’ye uçarken uçakta servis edilen kahve bardağında “Ukuhamba kukubona” yazıyordu. O da Xhosa dilinde “Seyahat etmek dünyaya bir pencere açar.” demekmiş.

Johannesburg Güvenli Mi?

Her ne kadar Afrika’nın en zengin ülkesi olsa da, gelir dağılımındaki adaletsizlik sonucu en lüks ve en yoksul kesimin bir arada bulunduğu bir yer Johannesburg. Bu yüzden, dünyada suç oranı en yüksek şehirler arasında.

johannesburg-guvenlik-sorunu

Johannesburg Sokakları’ndan bir kare – Johannesburg Gezilecek Yerler

Sandton Bölgesi hariç normal zamanlarda şehrin bir yerinden başka bir yerine gidildiğinde sokaklarda hemen hemen beyaz insan göremezsiniz. Yolda yürürken birisi tarafından durdurulma, silahlı soyguna uğrama ve hatta arabanızla kırmızı ışıkta durduğunuzda camınız kırılıp gaspa uğrama ihtimaliniz bile vardır.

Güvenlik, gerçekten önemli bir sorun olduğu için Johannesburg’ta zengin kesim yüksek duvarlar ve parmaklıklar, elektrikli teller gibi güvenlik önlemlerinin alındığı sitelerde yaşar. Hal böyle olunca, yerel halk tarafından bile birçok yere yalnız başınıza gitmemeniz tavsiye edilir.

Johannesburg’ta Saat Kaç ?

Güney Afrika Cumhuriyeti, GMT+2 zaman diliminde bulunduğu için Johannesburg’ta da saat Türkiye’den 1 saat geridedir.

Johannesburg’a Nasıl Gidilir ?

Johannesburg Gezilecek Yerler konusuna değinmeden önce ulaşım hakkında birtakım bilgiler vermek daha doğru olacaktır.

İstanbul’dan Johannesburg’a Nasıl Gidilir?

İstanbul’dan Johannesburg’a Türk Hava Yolları ile aktarmasız 10 saatte gidilebiliyor. İstanbul’dan THY’nin günde tek seferi var ve bu uçak gece 01:35’te kalkıyor. Güney Afrika, Türkiye’den 1 saat geride olduğu için varış vakti sabah 10:30 civarı oluyor. Uçakta uykunuzu almışsanız günü değerlendirme adına sabah varmak güzel bir olay.

Ancak, THY biraz pahalı. Onun yerine Doha/Katar aktarmalı gidebilirsiniz. Ben ikinci gidişimde o şekilde gittim. Doha’ya 4 saat uçtuktan sonra bir bakıma mola verip tekrar yola devam etmiş oluyorsunuz. Hem THY’ye göre fiyatlar yaklaşık 1000-1500 TL daha ucuz.

Qatar Airways uçuşlarına göz atmak için bu linke bakabilirsiniz.

THY ile gidiş dönüş bilet (dönüşüm Cape Town’dan idi) geçen yıl 3.400 TL civarı iken bu sene 4.700 TL gösteriyordu. Sonuç olarak, Qatar Airways ile 3.500 TL civarına aldım. Daha doğrusu iş için gittiğim için çalıştığım şirket almıştı.  Karşılaştırma yapmam gerekirse ve linç yemeyeceğim garantiyse ben açıkçası Qatar Airways’i THY’den çok daha kaliteli buluyorum. Hem servisi, hem imkanları hem de yemekleri çok daha iyi.

Bu arada, uzun yolculuk olduğu için uçakta terlik, uyku bandı, diş fırçası ve macunu, dudak kremi ve çorap gibi malzemelerin bulunduğu seyahat kiti dağıtılıyor.

Johannesburg’tan Cape Town’a Nasıl Gidilir?

Cape Town yazımda da bahsettiğim gibi Güney Afrika’da South African AirwaysMango AirlinesKulula ve Safair gibi havayolu şirketleri bulunuyor. Johannesburg O.R. Tambo Uluslararası Havalimanı‘ndan bu güzergah için yolculuk  2 saat 15 dakika sürüyor. Ben uçuştan yaklaşık 1,5 ay önce Mango Airlines’tan 300 TL’ye bilet almıştım.

Uçak dışında 25-26 saat civarı süre tren seçeneği de var. Shosholoza Meyl ismindeki bu trenlerin turistik sınıflarında 2 yataklı ve 4 yataklı seçenekler bulunuyor. Öğrendiğime göre, herhangi bir güvenlik sıkıntısı bulunmuyor.

Johannesburg Havalimanı ile Şehir Merkezi Ulaşımı

Havalimanından otobüs seçeneği olsa da Güney Afrika’ya ilk kez gelenler için güvenlik sebebiyle toplu taşıma kullanımı çok fazla önerilmiyor. En iyi seçenek ya kaldığınız otelden transfer istemek ya da UBER veya taksi ile kalacağınız yere gitmek. Havalimanından çıkarken birçok kişi size taksi isteyip istemediğinizi sorabilir. Aklınızda bulunsun, resmi ve taksimetresi olan taksilerin tepesinde sarı renkli “Taxi” yazıyor.

Konaklama konusunda genelde tercih edilen Sandton bölgesinde kalıyorsanız Gautrain de gayet güvenli bir toplu taşıma aracı. Taksi kullanmak istemeyenler, genelde bu trenleri kullanıyor. Ben kullanmadım ama havalimanından Sandton’a 25-30 dakikada geliniyor. Ücreti yaklaşık 165 Rand.

Johannesburg Şehir İçi Ulaşım

Johannesburg’ta yerel insanların da tavsiye ettiği üzere en iyi ulaşım aracı kesinlikle UBER. Otobüs ağı olarak Rea Vaya ve tren olarak Gautrain olsa da UBER’den şaşmamanızı tavsiye ediyorum. Fiyatlar makul seviyede.

Şehir içinde ayrıca Rea Vaya denilen otobüs hattı bulunuyor. Bu otobüslerle yolculuk yapabilmek için akıllı kartlardan almak gerekiyor, çünkü otobüste ücret ödeme seçeneği yok. Bu kart, Cape Town yazımda bahsettiğim MyCiti Card benzeri bir kart. Kartı alabilmek için yanınızda pasaport ya da kimliğinizin yanınızda olması gerekli. Park Station, Carlton Centre ve Johannesburg Üniversitesi Kingsway Kampüsü’nün oradan alınabiliyor.

Rea Vaya otobüsleri için işimize yarayacak bazı önemli hatları şunlar:

C-3 : Constitution Hill, Carlton Centre, Newtown, Braamfontein ve Park Station gibi yerlerden geçiyor.

T-2 ve T-4 : Soweto’da Nelson Mandela’nın evinin bulunduğu Vilakazi Street’e gitmek için Park Station’dan T-2’ye binip Boomtown durağında T-4’e aktarma yapmalısınız.

Johannesburg’ta Araç Kiralama

Rentalcars Connect üzerinden kolay bir şekilde size uygun aracı kiralamak için aşağıdaki arama motorunu kullanabilirsiniz.

Johannesburg’ta Sim Kart Alımı

İş için yurt dışına çıktığımda mutlaka gittiğim ülkenin yerel hattını alırım. Ancak, bugüne kadar aldığım hatlardan en pahalısı kesinlikle Güney Afrika’dakiler. Sim kart + 5 ya da 10 gb’lık internet için ortalama 30-40 USD para ödersiniz.

Neyse, yerel hat alabileceğiniz operatörler Vodacom, MTN ve Telkom. Sanırım birkaç tane daha vardı ama isimlerini şu an hatırlamıyorum. Benim tercih ettiğim Vodacom idi. Nelson Mandela Meydanı’ndaki Sandton City Mall içinde Vodacom bulabileceğiniz gibi Checkers ve bazı diğer süpermarketlerin içinde de bazen sim kart satış noktaları olabiliyor.

Güney Afrika’da sim kart alırken yanınızda kesinlikle bulunması gereken iki şey var. Birincisi pasaport, ikincisi ise Güney Afrika’da ikamet ettiğiniz yeri gösteren kağıt. Örneğin, kaldığınız otele sim kart alacağınızı söylerseniz onlar size, otelin adresinin ve sizin isminizin yazılı olduğu bir kağıt verirler. Bu şekilde gidip sorunsuz bir şekilde sim kartını alabilirsiniz. İkisinden biri yanınızda yoksa kesinlikle size sim kart satışı yapmazlar.

Güney Afrika’da Kullanılan Priz Tipi

Güney Afrika’da kullanılan prizler İngiliz tipi priz olup 3 deliklidir. Bu deliklerden üstte tek olanı diğer ikisine göre biraz daha büyüktür. Yeni nesil prizlerde, Türkiye’de kullanılan örneğin cep telefonlarının şarjları da, aşağıda görülen daha küçük delikli olan deliklere uyuyor. Ancak, laptop şarjları genelde yuvarlak olduğu için bu prizler size uygun olmayacaktır. Onun için yanınızda adaptör götürmeniz gerekecektir. Bazı otellerde ise hiç adaptör götürmenize gerek bile kalmayabiliyor.

guney-afrika-elektrik-prizi

Güney Afrika priz tipi

Johannesburg Nerede Kalınır ?

Johannesburg’ta konaklama için genel olarak Sandton bölgesi otelleri tavsiye ediliyor. Burası, Johannesburg’un diğer bölgelerine göre daha güvenli olduğu için gerek iş gerekse turistik olarak tercih edilen bir bölge.

sandton-bölgesi-otelleri

Radisson Blue Sandton – Johannesburg’ta Nerede Kalınır ?

İş amaçlı geldiğim için şirket tarafından bana ayarlanan otel Radisson Blu Sandton idi. Odalar ve kahvaltı güzeldi. Bir diğer güzel tarafı ise Nelson Mandela Meydanı’na her yarım saatte bir ücretsiz servisinin olmasıydı. Dönüş için de servisten indiğiniz yerde beklemeniz yeterli. Geçen yıl gittiğimde dışarıda, Nelson Mandela meydanına giriş yerinin önünde bırakıyordu. Bu sene ise, otoparkın iç kısmında meydana orta kısımdan giriş yapılan kapının orada bırakıyor.

Booking.com üzerinden Sandton bölgesindeki otellere bakmak için BU LİNKİ tıklayabilirsiniz.

Johannesburg Para Bozdurma

Güney Afrika’nın para birimi Rand olup kısaca R şeklinde gösteriliyor. Uluslararası kısaltması ise ZAR şeklindedir. Harcadığınız paranın TL cinsinden aşağı yukarı ne kadar olduğunu hesaplamak için 2,5’a bölebilirsiniz.

1-dolar-kac-rand

Güney Afrika Randı – Güney Afrika para birimi

Johannesburg’ta iki kere para bozdurdum ve ikisinde de Nelson Mandela Meydanı‘nındaki alışveriş merkezinin içinde bulunan Western Union yazan bir yer vardı. 2020 Haziran itibariyle genel olarak kur 1 USD=17,2 Rand şeklinde ancak inanılmaz bir şekilde komisyon kesiyorlar.

İki sene önce ilk kez gittiğimde, 1 USD=12 Rand civarındayken hiç komisyon kesmemişlerdi. 2019’da ise kur 14,2 iken kestikleri komisyon ile birlikte kur oranı bana 13,7’ye gelmişti. Bu durum, Cape Town‘da daha da vahimdi.

Güney Afrika’da eğer para bozduracaksanız mutlaka ve mutlaka pasaportunuzun yanınızda olması gerekir. Aksi halde, kesinlikle işlem yapmazlar. Pasaportun görüntüsü dahi işe yaramaz. Çünkü ilk sayfa ile birlikte ülkeye giriş damganızın olduğu sayfanın da fotokopisini çekiyorlar. Para bozdurmanın bu kadar zor olduğu ve uzun sürdüğü (en az 10 dakika) başka bir ülke bugüne kadar görmedim.

Johannesburg Gezilecek Yerler

Johannesburg gezilecek yerler açısından geniş bir alana yayıldığı için bu yerleri gezmek için en iyi yol, City Sightseeing firmasının Hop-on Hop-Off denen üstü açık, kırmızı turist otobüsleri için bilet almak. Turistik rota dışında bir yere gitmek için ise UBER’den şaşmayın.

Johannesburg’a iş için geldiğimden zamanım biraz kısıtlıydı. Bu yüzden, City Sightseeing otobüslerini tercih etmedim. Yine de websitelerinden biraz incelemiştim. Yeşit hat olan Green Tour, Rosebank durağından başlıyor ve sırasıyla Zoo Lake, Johannesburg Hayvanat Bahçesi, Military Museum ve Constitution Hill‘e gidiyor.

Kırmızı hat olan City Tour ise Mining District, Carlton Centre, Transport Museum, Gold Reef City, Apartheid Museum ve Braamfontein gibi yerlerden geçiyor.

Son olarak bir de Soweto’ya giden hat bulunuyor.

Bu genel bilgilerden sonra Johannesburg’ta gezilecek yerlerden biraz bahsetmeye çalışacağım.

Nelson Mandela Square

Johannesburg’un en lüks ve en güvenli bölgesi olan Sandton’ta yer alan Nelson Mandela Meydanı’nda büyük bir AVM, karşılıklı restorantlar ve Nelson Mandela’nın kocaman bir heykeli bulunuyor.

Gerek gezmek için gerekse yemek yemek için mutlaka bu meydana uğramalısınız.

Lion Park (Aslan Parkı)

Johannesburg Gezilecek Yerler listesinde ilk sıralarda yer alması gereken Lion Park, Sandton bölgesinden arabayla yaklaşık 45 dakika sürüyor ve bildiğim kadarıyla toplu taşıma ile ulaşım yok. O yüzden ya taksi ile gideceksiniz ya da güvenilir bir şoför veya rehber tutacaksınız. Güney Afrikalı bir tanıdığımın tavsiyesi üzerine 800 Rand verip bir şoför tuttum ve onunla Lion Park’a gittim. Dönüşte de şehir merkezinde bazı yerlere ve Soweto’ya uğradık.

Öncelikle, Lion Park’a giriş ücretsiz. Yalnızca safariye katılmak ve yavru aslanların bulunduğu bölüme girip onları sevmek ücretli.

lion-park-nasil-gidilir

Lion Park girişi – Johannesburg Gezilecek Yerler

Parka girdikten sonra ilk olarak bilet gişeleri karşımıza çıkıyor. Sağdan devam edince zürafaların bulunduğu yeşil bir alan ve hemen yanında bir kafe bulunuyor.

lion-park-nasil-gidilir

Lion Park girişindeki zürafa ve ben – Johannesburg Gezilecek Yerler

Resimde görünen yoldan ilerledim ve orada ise yine aynı zürafanın ziyaretçiler tarafından beslendiğini gördüm.

Daha sonra 1,5 saatlik safari turuna katılmak için bilet aldım. Bu tur için 220 Rand (2020 yılı fiyatı 390 Rand) ve bunun dışında yavru aslanların bulunduğu alana girmek ve onlara dokunabilmek için ekstradan 75 Rand ((2020 yılı fiyatı 90 Rand) daha ödedim. Bunun karşılığında size ücreti ödediğinize dair bileklik veriyorlar.

1,5 saatlik safaride önce deve kuşlarının bulunduğu alandan geçiliyor. Daha sonra üç ayrı yerde  kapılar açılıp aslanların, çitaların ve afrika köpeklerinin bulunduğu alana geçip bu hayvanları görme şansını yakalıyorsunuz. Aşağıda çekmiş olduğum videoda görebilirsiniz. Aslanların ve çitaların beslenme videolarını görmek için Youtube Kanalıma bakabilirsiniz.

Lion Park’taki bu safari turu fena değil ama öyle beni çok çok etkiledi diyemem. Biraz zamanınız varsa yaklaşık 2 saat süren Pilanesberg National Park ya da daha geniş zamanınız varsa yaklaşık 5 saatte ulaşılan Kruger National Park‘taki safari turuna katılmanızı öneririm.

Buna rağmen Lion Park’ta geçirdiğim en güzel anlar, yavru aslanların bulunduğu alana girip onlara dokunduğum anlardı.

Apartheid Museum (Irk Ayrımcılığı Müzesi)

Johannesburg gezilecek yerler listesinin bir başka önemli noktası olan ve Güney Afrika’daki ırk ayrımcılığını en iyi şekilde anlatan Apartheid Museum giriş ücreti 100 Rand. Ziyaret saatleri ise 09:00-17:00 arasıdır.

Müze, 20.yüzyıl Güney Afrikası’nda ırk ayrımına dayalı yönetimin zorla uygulanmaya çalışılması ile Nelson Mandela ve arkadaşlarının bu ayrıma karşı duruşlarını anlatıyor. Bu karşı duruş sonucu Nelson Mandela ve arkadaşları yakalanıp hapse atılsa da halk nezdinde bu hareketin güçlü bir ivme kazanması sonucu 90’lı yılların başında yapılan müzakereler sonucu Irk Ayrımı ortadan kalktı.

johannesburg-gezilecek-yerler

Apartheid Museum – Johannesburg Gezilecek Yerler

Müzenin girişi “Beyazlar” ve “Beyaz olmayanlar” olarak ikiye ayrılmış ve size rastgele verilen biletler yazan kategoriye göre bu kapıların herhangi birisinden içeriye giriyorsunuz.

Johannesburg’ta gezilecek yerlerin başında gelen bu müze için en az 2-3 saat ayrılmasını tavsiye ederim.

Soweto

Johannesburg denince ilk akla gelen ve teneke evleriyle dev bir gecekondu mahallesi olan yerdir. Genel olarak, tek başınıza gitmeniz önerilmez. Ben, Lion Park’tan dönüşte şoförle beraber gitmiştim. Johannesburg Gezilecek Yerler açısından mutlaka gidilmesi gereken yerlerden.

Bu bölgede teneke evlerin dışında Vilakazi Street denen cadde üzerinde Nelson Mandela’nın yaşadığı ev bulunuyor. Müzeye çevrilmiş. Giriş 60 Rand.

johannesburg-soweto-gezilecek-yerler

Nelson Mandela’nın Evi – Johannesburg Gezilecek Yerler

Buraya geldiğimde caddedeki kalabalığın içinde bir tek beyaz ben olduğum için ister istemez gözler benim üzerimdeydi. Hemen iki adet Güney Afrikalı kardeşimiz “Soweto’ya Hoşgeldin” isimli parçalarını benim için okudular. Tabi sonunda para istediler.

Constitution Hill

Güney Afrika’nın Sömürgecilik ve Irk Ayrımı dönemlerinden Demokrasiye geçişini ve bu geçişte yaşanan sancıları anlatan tarihi bir yapı kompleksidir. Constitution Hill, dört adet bölümden oluşuyor.

Old Fort : 1893 yılında yapılan bu yapı Johannesburg’un ilk hapisanesi olup aynı zamanda ilk askeri kalesidir.

Women’s Jail : 1910 yılında kadınlar için yapılan cezaevi.

Number 4 Prison Block : 1902 yılında, Old Fort’un dışında ek olarak yapılan bölümdür. Ayrıca Number 5 olan başka bir kısım daha var. Bu iki kısım, siyahiler için yapılmış. Number 4’te kısa dönemli hükümlüler, Number 5’te ise uzun dönemli hükümlüler tutulurdu.

Consitutional Court : Bu komplekte yer alan Anayasa Mahkemesi’dir.

Braamfontein

Öğrenci mekanı olan Braamfontein ya da yerel halkın deyimiyle “Braam” özellikle akşamları bayağı haraketli oluyor. Şoför ile Soweto’ya uğradıktan sonra bir şeyler içmiştik burada. Toplu taşıma ile ulaşmak için en iyi yol Gautrain ile Park Station durağında inmek.

Burada ayrıca Melle Street üzerinde Galata isimli bir Türk pastanesi bulunuyor.

Sadece Cumartesi günleri kurulan Neighbourgoods Market de bu bölgede yer alıyor. Tabi Cumartesi günü burada olamadığım için görme fırsatım olmadı.

Carlton Center

Afrika’daki en yüksek bina olan Carlton Centre’ın en üst katı Top of Africa olarak adlandırılıyor. Akşam 19:00’a kadar açık. Giriş ücreti ise 15 Rand.

Monte Casino

Johannesburg’a yolunuz düşerse Monte Casino’ya uğramanızı kesinlikle tavsiye ediyorum. İçeriye girer girmez kendinizi İtalya sokaklarında yürüyor gibi hissediyorsunuz. Giriş ücreti yok. İçeride yemek yiyecek bir sürü yer bulunuyor. ATM’ler de var.

Biz buraya aslında Black Jack oynamak için gelmiştik ancak iş yaptığımız firmalar da bize takılınca muhabbet uzadı ve sadece yemek yiyip etrafı turladık. Aşağıda Monte Casino’da çektiğim genel bir video bulunuyor. Casino kısmını çekmek ise yasak.

Monte Casino’ya Sandton tarafından UBER ile yaklaşık 120 Rand tutuyor.

Sun City

Johannesburg’tan yaklaşık 2 saat uzaklıkta bulunan Sun City, turizm odaklı kurulan bir yer. Eğlence amaçlı kurulan su parkları, doğa ve hayvan parkları, eğlence merkezleri ile Johannesburg’un en popüler yerlerindendir.

sun-city-nasil-gidilir

Sun City – – Johannesburg Gezilecek Yerler

Pilanesberg

Sun City’nin yakınında bulunan Pilanesberg Milli Parkı, Big Five yani aslan, leopar, fil, gergadan ve bufalo ile yüzlerce kuş türünün görülebildiği bir parktır. Johannesburg’tan günü birlik safari turları mevcuttur. Pilanesberg Milli Park’ının websitesine bakabilirsiniz.

Nizamiye Camii

2012 yılında Türk bir hayırsever tarafından, Edirne’deki Selimiye Camii örnek alınarak yapılan bir camidir. Midrand bölgesindeki Gallagher Convention Centre’a giderken görebilirsiniz.

Saydığım yerler dışında daha bir sürü müze, sanat galerisi gibi yerler var ancak zamanımın kısıtlı oluşu sebebiyle gidemedim. Gerçi kısıtlı olmasaydı bile sanırım sanat galerisine ya da sıkılacağımı bildiğim bazı müzelere gitmezdim herhalde. Onun yerine güvenlik açısından fazla sorun yaşamayacağım yerleri yürüyerek keşfetmeyi tercih ederdim.

Johannesburg’tan Ne Alınır ?

Johannesburg, güvenlik problemi olan bir şehir olması dolayısıyla hareket alanınız kısıtlı. O yüzden genelde Sandton bölgesi civarında kalacağınızı varsayarsam Nelson Mandela Meydanı’ndaki Sandton City Mall içerisinde magnetlerden resimli devekuşu yumurtalarına, giyim-kuşam ürünlerine kadar alışveriş yapılacak birçok dükkan var.

johannesburg-alisveris

Big 5 desenli devekuşu yumurtam

Onun dışında, AVM gezmek, alışveriş yapmak ya da yemek yemek isterseniz Mall of Africa‘yı öneririm. Bu AVM, Afrika kıtasındaki en büyük alışveriş merkeziymiş. Konum olarak Sandton ile Midrand semtlerinin arasında bir yerde bulunuyor. Sandton’tan 80-90 Rand’a UBER ile kolayca gidebilirsiniz.

johannesburgta-alisveris

Mall of Africa – Johannesburg Gezilecek Yerler

Son olarak, Johannesburg’tan veya Cape Town’dan mutlaka kurutulmuş et almanızı şiddetle öneriyorum.  Gerçekten müthiş bir lezzet. Kaliteli olan 1 kg kuru et ortalama 360 Rand civarı. İsim olarak “Beef Biltong” şeklinde geçer. Almanızı tavsiye ettiğim yer ise The Butcher Shop & Grill. Hem Johannesburg’ta hem de Cape Town’da şubeleri var.

Johannesburg’ta Ne Yenir ?

Johannesburg’ta çoğunlukla restorantlarda yemek yedim; ancak 1-2 kez de market alışverişi yapmıştım. Supermarketler arasında gördüğüm kadarıyla en yaygın olanlar SPAR ve Checkers. 2019 Mayıs sonuna doğru Johannesburg’a tekrar geldiğimde bu marketlerin dışında bir de Woolworths‘ün bayağı popüler olduğunu gördüm. Geçen yıl görmemiştim. Woolworths’te yeme-içmenin yanı sıra kıyafet alışverişi de mümkün.

Johannesburg’ta çoğunlukla biftek, pirzola ve deniz mahsulleri denediğim için kesinlikle tavsiye edeceğim bazı mekanlardan bahsetmek istiyorum. Yolunuz düşerse mutlaka deneyin.

The Butcher Shop & Grill Sandton: Güney Afrika’da kaldığım süre boyunca en güzel etleri bu restorantta yedim. Nelson Mandela Meydanı’na girer girmez hemen solda bulunuyor.

Bu mekanda ana yemeğinizi söylemeden önce ikram olarak ufak ufak kesilmiş sosise benzer et, poğaça kıvamında ekmek ve tereyağ getiriyorlar.

johannesburgta-ne-yenir

The Butcher Shop & Grill – Johannesburg’ta Ne Yenir ?

Bunları bitirdikten sonra ise sipariş ettiğiniz yemekler geliyor. Ben burada ilk geldiğim gün ve sondan bir önceki gün olmak üzere iki kez yemek yedim. İlkinde Giant Beef Kebab söylemiştim. Yanında yine tereyağ ve haşlanmış veya püre olarak patates getiriyorlar. İçecek ve bahşiş ile beraber toplamda bana 300 Rand’a mal olmuştu.

johannesburg-ne-yenir

Giant Beef Kebab – Johannesburg’ta Ne Yenir ?

Buraya yine son akşam geldiğimde bu kez T-Bone söylemiştim. Güney Afrika’da bu tarz biftek türü söylendiğinde yanında fiyat içinde olacak şekilde pilav, patates püresi ya da patates kızartmasından birini seçmenizi istiyorlar ve pişirme şeklini soruyorlar. Ben genelde “medium well” (orta çok pişmiş) tercih ettim. Az orta pişmiş anlamında “medium rare” ya da iyi pişmiş olarak “well done” diyebilirsiniz.

johannesburg-ne-yenir

T-Bone – Johannesburg’ta Ne Yenir ?

Bu mekanın ayrıca şarapları da gerçekten güzel. Kesinlikle tavsiye ederim. Son olarak, restorant kısmının arka tarafında, yani dış tarafa yakın olan kısımda “kuru et”lerden ücretsiz olarak tatma imkanınız var. Kesinlikle kaçırmayın ve hatta birkaç kilo satın alıp getirin. Bu restorantın aynı zamanda Cape Town‘ın sahildeki Green Point kısmında da bir şubeleri var. Ben kuru et’lerimi oradan almıştım.

Trumps Grillhouse : Yine Nelson Mandela Meydanı’nda The Butcher Shop & Grill’in hemen karşısında bulunuyor. Hemen hemen birbirine benzer mekanlar. Belki The Butcher Shop & Grill’den bir tık geride. Johannesburg’ta T-Bone yemeye doyamadığım için burada da aynısını söyledim. Fiyatlar aşağı yukarı aynı. İçeçek ve bahşiş ile beraber ortalama 250-300 Rand civarı tutar.

johannesburg-ne-yenir

Trumps Grillhouse’ta yapılan T-Bone

Ocean Basket : Johannesburg’ta gördüğüm kadarıyla bir tane Nelson Mandela Meydanı’ndaki AVM’nin içinde, bir tane de Midrand bölgesinde var. Midrand’taki sanırım imalathanesi. Neyse biz yine otele yakın olduğu için Nelson Mandela Meydanı’ndakinde yedik.

Johannesburg’taki son akşamımda bu mekana gelip deniz ürünlerinin tadına baktık. İş için geldiğimden yanımda bir de işyerinden çok sevdiğim bir abi vardı. İki kişi olduğumuz için menüdeki “2 kişilik servis tabağı” anlamına gelen  Platter for 2 menüsünden söyledik. Bu menünün içinde 6 adet midye, 12 adet karides, kalamar, balık eti ve patates kızartması bulunuyor. Ekstradan makul bir ücret ödeyerek bu sayıları biraz daha artırma imkanı da var. Yediğimiz menü şuydu :

johannesburg-ne-yenir

Ocean Basket Platter for 2 menüsü – Johannesburg’ta Ne Yenir ?

Bu menü, biraz meze ve ev yapımı 1 şişe şarap için iki kişi toplam bahşiş ile beraber 550 Rand (yaklaşık 200 TL) ödedik. Özellikle kalamar ve karidesleri çok beğendim. Mayıs 2019 sonunda tekrar gittiğim Johannesburg’ta bu mekana yine gittim. Bu kez tek kişi olduğum için Platter for 1’den söyledim. Fiyatı 155 Rand. Gayet de doyurucu. Ama mutlaka ilave olarak kalamar getirmelerini isteyin. Tadına doyamayacaksınız.

Donatellas : Yunan bir adamın işlettiği bu restorant, Monte Casino’nun içinde yer alıyor. Fiyatlar, Nelson Mandela Meydanı’ndaki mekanlara göre çok daha uygun. Örneğin, 300 gramlık bir T-Bone, Nelson Mandela Meydanı’nda 240 Rand iken 500 gramlık olanı Donatellas’ta 170 Rand. Pizzalar ise 65 Rand’tan başlıyor.

johannesburg-ne-yenir

Donatellas / Monte Casino – Johannesburg Gece Hayatı

Hard Rock Cafe : Yine Nelson Mandela Meydanı’nda bulunan Hard Rock Cafe de bir şeyler yiyip içeceğiniz alternatif yerler arasında. Burada bir bira 42 Rand civarında.

johannesburg-yeme-icme

Hard Rock Cafe – Johannesburg Gece Hayatı

Nomad : Johannesburg’taki popüler restorantlardan birisi olup Mall of Africa’nın içerisinde yer alıyor. Üstelik bu restorant bir Türk restorantı. İş yaptığımız Güney Afrikalı dostlarım beni burada yemeğe davet etmişlerdi. Güzel bir yemekten sonra tatlı olarak kazandibi veya baklava da yiyebilirsiniz.

johannesburgta-ne-yenir

Nomad Türk restorantı

Yeme-içme kısmından sonra biraz da gece hayatından bahsederek yazımı sonlandıracağım.

Johannesburg Gece Hayatı

Johannesburg’ta gece hayatını, daha uygun fiyatlı olan ve öğrenci mekanları diye adlandırılan Braamfontein ve civarındaki semtler ile daha lüks mekanları barındıran Sandton ve civarı olarak ikiye ayırabilirim. Eminim daha fazlası da vardır ancak sadece bu bölgelerde bulunduğumdan, buradaki mekanlardan bahsetmeye çalışacağım.

Başlamadan önce, özellikle Pazartesi ve Salı günleri mümkünse hiçbir yere çıkmayın. Çünkü mekanlar bomboş oluyor. Sırf bir arkadaşın merakı yüzünden Sandton City Mall civarındaki bir mekana giriş için 200 Rand ödedik ve mekanın bomboş olduğunu görünce 15-20 saniye sonra geri çıktık. Yani resmen boş yere 80-90 TL hava parası ya da ayak bastı parası ödedik. En iyisi Perşembe-Pazar arası gitmek. Bazeı mekanlarda Çarşamba günleri de Ladies Night oluyor. O zamanlar da mekanlar hareketli oluyor.

VIP Room : Sandton’daki Nelson Mandela Meydanı’nda, The Michelangelo Towers adlı otelin alt katında bulunan mükemmel bir gece kulübü. Giriş için kişi başı 200 Rand (yaklaşık 80 TL) istiyorlar ve bileğinize damga gibi bir şey basıyorlar.

johannesburg-gece-hayati

Vip Room merdivenlerindeki tabela – – Johannesburg Gece Hayatı

Burada asıl eğlence gece 12’ye doğru başlıyor. O yüzden bu saatten sonra gidilmesini tavsiye ediyorum. Biz saat 23:15 gibi gitmiştik ve mekan hemen hemen boştu. Ne diye o kadar para verdik diye düşürken biraz daha bekledik. Yarım saat 45 dk sonra millet akın etmeye başladı. Ortam ve müzikler mükemmeldi. Ayrıca, Johannesburglu kızların da ne kadar tarz olduğunu burada görebilirsiniz.

İçki fiyatlarına gelecek olursam, Bira 45 Rand, Cin Tonik 55 Rand idi. Diğerlerini bilemiyorum ama içki fiyatları böyle bir yer için çok da yüksek sayılmaz. Nakit ve kredi kartı geçerli.

Taboo : Nelson Mandela Meydanı’nın biraz ilerisine kalıyor. Bu mekana gitmeye zamanımız olmadı, ancak VIP Room kalitesinde olduğu söyleniyor.

Monte Casino : Yukarıda gezilecek yerler kısmında da bahsettiğim gibi Johannesburg’ta en az bir akşam mutlaka Monte Casino’ya uğramalısınız. Akşam yemeğinizi burada yiyebilir ve casino kısmında takılabilirsiniz. Fiyatlar Sandton bölgesindeki mekanlardan daha uygun.

johannesburg-gece-hayati

Monte Casino – Johannesburg Gece Hayatı

Kitchener’s Carvery Bar : Braamfontein’da yer alan bu mekana Soweto dönüşünde şoför ile beraber gelmiştik. Yemek ve içki fiyatları gerçekten uygun. Ayrıca bu bar 102 yıllık bir barmış. Braamfontein bölgesinde aynı konseptte daha bir sürü mekan bulunuyor.

Johannesburg Gezilecek Yerler konulu yazım için anlatacaklarım bu kadar. Cape Town gezi notlarımı okumak için ise Cape Town Gezilecek Yerler başlıklı gezi notlarımı okuyabilirsiniz.

Seyahat fotoğraflarım ve videolarım için beni sosyal medya hesaplarımdan da takip edebilirsiniz.

INSTAGRAM : @seqununseyahatnamesi

FACEBOOK : https://www.facebook.com/seqununseyahatnamesi

YOUTUBE : http://www.youtube.com/Seqununseyahatnamesi

8 yorum

  1. Celal Volkan

    Hocam valla eline koluna sağlık. Üşenmeden her şeyi tek tek yazmışsın. Hemen hemen benzer tarihlerde oradaymışız demek ki. Bu arada blogunuz çok başarılı. Bu şekilde devam edin lütfen.

  2. Furkan Türk

    Welcome to Soweto videosu efsane olmuş 🙂

  3. Johannesburg Gezilecek Yerler

    Hocam Johannesburg’ta gezilecek yerleri çok mükemmel bir şekilde anlatmışsın. Tebrikler.

Yorum Yap

E-mail adresiniz yayınlanmayacaktır. İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *

*