Ümit Burnu Gezilecek Yerler | Sequ'nun Seyahatnamesi
Anasayfa » Afrika » Güney Afrika » Ümit Burnu Gezilecek Yerler
cape-of-good-hope

Ümit Burnu Gezilecek Yerler

Son Güncelleme : 6 Şubat 2021

Cape Town’da gezilecek yerlerin en başında Ümit Burnu gelir.

Bu yazımda Ümit Burnu Gezilecek Yerler, Ümit Burnu Nerede, Ümit Burnu’na Nasıl Gidilir, Ümit Burnunu Kim Bulmuştur, Ümit Burnunu Aşarak Hindistan’a Ulaşan İlk Denizci Kimdir, Cape Town Cape Point Turu ve Ümit Burnu Hakkında Bilgiler vermeye çalışacağım.

Cape Town’ın olmazsa olmazlarından Ümit Burnu gezisinin müthiş manzarasının tadını çıkarmadan önce tarihi geçmişi hakkında bazı bilgiler vermek gerekir ki bastığımız bu toprakların ne anlama geldiğini bilelim.

Ümit Burnu’nu Kim Keşfetti ?

Ümit Burnu’nu 1487 yılında Portekizli kaşif Bartolomeu Dias keşfetmiştir ve bu noktaya Cabo das Tormentas yani “Fırtınalar Burnu” adını vermiştir. 1453 yılında İstanbul’un fethedilmesiyle tüm tücaret yolları tamamen Osmanlılara geçtiğinden, alternatif bir ticaret yolu bulmak amacıyla Portekizlilerin başlattıği Coğrafi Keşifler sonucunda Ümit Burnu keşfedilmiştir.

Bahsettiğim gibi, Avrupalılar adına alternatif bir ticaret yolu bulunması zorunlu hale gelmişti. 1481 yılında Kral II. Joao, Portekiz tahtına geçince Afrika’nın güneyinden dolaşıp Hindistan’a ulaşmak için ilk deniz seferlerini başlattı. İlk olarak, Diogo Cao isimli denizci 1482 yılında keşiflere başladı ve o sene Cape Verde‘deki Santa Maria’ya, 1485 yılında ise Namibya‘daki Cape Cross’a kadar ulaşabildi.

Daha sonra yine bu amaçla, 1487 yılında görevlendirilen Bartolomeu Dias, karavela denilen iki adet gemi ve bir adet kargo gemisi ile Portekiz’den denize açıldı ve Ümit Burnu‘na ulaştı. Daha doğuya doğru devam ederken gerek yiyecek azlığı gerekse mürettebattaki huzurluğun artması nedenleriyle geriye dönmek zorunda kaldı.

Sonuç olarak, Dias’ın ulaşabildiği en uzak nokta ise günümüzde Kwaaihoek denilen yerdi. Yine de bu noktadan sonra Hindistan’a giden yolun apaçık olduğu net bir şekilde anlaşıldı.

umit-burnu-nasil-kesfedildi

Bartolomeu Dias’ın ulaştığı en uzak yer – Ümit Burnu’nu kim keşfetti ?

Bartolomeu Dias, geri dönüş yolunda, 12 Mart 1488 yılında, buraya padrão denilen ve Portekiz Krallığı’nı simgeleyen bir arma dikmiş. Bu arada, kendisi Portekiz’e döndükten sonra, daha sonraki deniz seferleri için danışmanlık yapıp haritalar çizmiş ve Hindistan’a ilk ulaşan denizci Vasco de Gama‘ya bu yolculuğunda Cape Verde’ye (Yeşil Burun Adaları) kadar da eşlik etmiş.

Castle of Good Hope içindeki Deniz Müzesi‘nde (Maritime Museum) yer alan aşağıdaki haritada Diogo Cao, Bartolomeu Dias ve Vasco de Gama’nın güzergahları çizilmiş.

umit-burnu-bartolomeu-dias

Portekizlilerin yaptığı deniz seferleri

Haritada Afrika kıtasına en yakın olan çizgiler Diogo Cao‘nun, onun solundaki çizgiler Bartolomeu Dias‘ın, Hindistan’a ulaşan çizgiler ise Vasco de Gama‘nın güzergahını gösteriyor.

Ümit Burnu’nun önemini azaltan kanal ise 1869 yılında açılan Süveyş Kanalı’dır. Bu sayede Hindistan’a gidiş yolu kısalmış ve dolayısıyla Ümit Burnu’nun önemi azalmış oldu.

Ümit Burnu Adını Nereden Almıştır ?

Bartolomeu Dias, yukarıda bahsettiğim nedenlerden dolayı Portekiz’e doğru geri dönerken, günümüzde Cape Point’in olduğu yere şiddetli fırtınalardan dolayı Cabo das Tormentas yani “Fırtınalar Burnu” adını verdi. Kral II. Joao ise bu ismi, denizcilerin moralini bozmaması için Cabo de Boa Esperanza (Cape of Good Hope) yani Ümit Burnu olarak değiştirmiş.

Afrika Kıtası’nın En Güney Ucu Neresi ?

Güney Afrika’ya gitmeden önce birçok kişi gibi ben de, Afrika kıtasının en güney ucunun Ümit Burnu olduğunu sanıyordum. Ancak, Afrika kıtasının en güney ucu haritaya bakınca da net anlaşılacağı üzere Ümit Burnu’nun 160 km güneydoğusunda yer alan Cape Agulhas ya da diğer adıyla İğne Burnu denen yerdir.

Ümit Burnu Nerede ?

Yukarıda da bahsettiğim gibi Afrika kıtasının en güney ucu, yaygın kanının aksine Ümit Burnu değil, Cape Agulhas‘tır. Ümit Burnu (Cape of Good Hope) ise Afrika kıtasının en güney batı ucudur. Denize doğru uzanan burun şeklindeki Ümit Burnu ayrıca deniz seviyesinden 245 metre yüksekliktedir.

Ümit Burnu’na Nasıl Gidilir ?

Ümit Burnu’na gitmek ve Cape Peninsula denen yarımadayı dolaşmak için üç alternatif bulunuyor. Ben üçüncü alternatifi tercih ettim.

  • Araç Kiralayarak 

Cape Town Gezi Notlarım‘da da bahsettiğim gibi araç kiralayarak gezmek her zaman daha rahattır. Bunun için Rentalcars.com adlı websiteye bakılabilir.

  • City SightSeeing Otobüsleri ile

Özel turlara göre daha ucuz olan kırmızı turist otobüsleriyle de Cape Point‘e ve devamında penguenlerin yaşadığı Boulder’s Beach‘e gidilebiliyor. City SightSeeing otobüsleriyle gitmenin fiyatı 530 Rand. Rehberlik hizmeti ve Cape Point Nature Reserve giriş ücreti bu fiyatın içinde. Ancak, Boulder’s Beach giriş ücreti olan 76 Rand’ı kendi cebinizden vermek zorundasınız.

City Sightseeing otobüsleriyle yapılacak bu turun detaylarına ve kalkış saatlerine bu linkten bakabilirsiniz.

  • Özel Turlar ile

İnternet araştırmalarım sonucu bulduğum Cape Point Route adlı websitesiyle iletişime geçip turu satın aldım. BURADAKİ linkte turun detaylarını görebilirsiniz.

*İpucu : Linkte de görüldüğü üzere tam gün Cape Point turunun fiyatı normalde 1.300 Rand. Firma ile iletişime geçip seyahat blogumun olduğunu ve yazacağım makalede bu turdan bahsedeceğimi belirttim ve biraz indirim istedim. Bunun karşılığında bana 30% indirim yaptılar. Yani o zamanki fiyatı 990 Rand iken, bu tur için yalnızca 690 Rand ödemiştim. Bence denenebilir.

Şimdi Ümit Burnu turumun detayları şu şekildeydi :

Sabah saat 8:30 gibi beni kaldığım hostelden aldılar. Hemen arabanın ön koltuğuna atladım ve rehbere co-pilotluk sözü verdim. Neşeli bir ortamda yolculuğumuz başladı. California’lı iki çifti aldıktan sonra Atlas Okyanusu kıyısı boyunca Sea Point, Clifton Beach ve Camps Bay‘i geçtik. Camps Bay’de fotoğraf ve video çekmek için durduk.

Daha sonra tekrar yola koyulduk ve Hout Bay‘de durduk. Burada opsiyonel olarak teknelerle fokların yaşadığı Seal Island‘a gidiliyor. Tur paketi içinde olmadığı için biletleri cebinizden ödüyorsunuz. Seal Island’a gidiş dönüş yaklaşık 35-40 dakika civarı sürüyor ve bilet ücreti 75 Rand.

cape-town-seal-island-bilet-ucreti

Balık bekleyen fok

Teknelerin kalktığı yerin biraz gerisinde yere tezgah açmış Afrikalıların satmış oldukları çeşitli hediyelik eşyalar bulunuyor. Teknelerin kalktığı platformda ise resimdeki foku balıkla besleyen ve fotoğraf karşılığında para isteyen bir adam bulunuyor. Resminizi çekin ve hiç oralı olmayın.

Burada yan yana Drumbeat Charters, Circe Launches ve Nauticat gibi tekne gezisi acenteleri bulunuyor. Bu firmalar, çoğunluğu öğleden önce olmak üzere günde 4-5 sefer yapıyor. Aşağıdaki videoda Seal Island yolculuğu ile ilgili çekmiş olduğum videoyu izleyebilirsiniz. 3:16’dan itibaren su üzerinde bir canlı görünüyor. Ay balığı olduğunu tahmin ediyorum.

Seal Island üzerinde fok balıklarını gördükten sonra Hout Bay‘e geri döndük ve enfes manzarasıyla ünlü, dağın oyulması ile yapılmış bir yol olan Chapman’s Peak denen yerden geçip fotoğraf ve video için durduk. Aşağıdaki videoda hem bu bahsettiğim Chapman’s Peak yolu ve Hout Bay manzarasını görebilirsiniz.

Hout Bay’dan sonra devekuşu çiftliği olan Ostrich Farm‘da çok kısa bir mola verdikten sonra Ümit Burnu’na doğru yol aldık ve sonunda Cape of Good Hope Table Mountain National Park girişine geldik.

Cape of Good Hope Giriş Ücreti

Cape of Good Hope 2020 yılı giriş ücreti yetişkinler için 320 Rand, çocuklar için ise 160 Rand. Katıldığım tur paketine dahil olduğu için bu giriş ücretini ödemedim.

Ümit Burnu Gezilecek Yerler

Gişelerden geçtikten sonra biraz daha ilerleyip sonunda Ümit Burnu Gezilecek Yerler konusunu oluşturan asıl yere yani Cape Point’e vardık. Buradan, Cape Point’in en yüksek noktası olan eski deniz fenerine giden teleferikler bulunuyor. İsmi “Flying Dutchman Funicular” olarak geçiyor.

Flying Dutcman teleferiğinin fiyatı gidiş-dönüş 85 Rand, tek yön ise 70 Rand. Bence hiç gerek yok. Onun yerine benim yaptığım gibi 15 dakikada yürüyerek en tepeye kadar çıkıp hem spor yapmış olursunuz hem de her adımda enfes manzaranın tadını çıkarırsınız.

cape-point-nasil-gidilir

Cape Point tabelası – Ümit Burnu Gezilecek Yerler

Yukarıya doğru atılan her adımda manzara daha da güzelleşiyor ve deniz fenerinin olduğu yere varıldığında ise bu manzara gerçekten nefes kesiyor.

Bu noktadaki deniz feneri, 1860 yılından 1919 yılına kadar kullanılan ve deniz seviyesinden 249 m yüksekliğe inaş edilen eski ve tarihi olan deniz feneridir. Şu an kullanılan deniz feneri ise daha aşağı seviyede olup deniz seviyesinden 87 m yüksekliktedir. Bunun da sebebi ise, eski deniz feneri daha yüksek bir noktada olduğu için gemiler tarafından daha erken görünüyordu ve dolayısıyla gemilerin doğuya doğru daha erken manevra yapmalarına sebep oluyordu. 1911 yılında Portekiz gemisi Lusitania’nın bu noktada batmasından dolayı, daha aşağı seviyede olan deniz feneri inşa edilmiş.

Burada nefis manzaranın tadını çıkardıktan sonra yolumuza devam ettik ve Cape of Good Hope (Ümit Burnu) denen kısma indik. Yol üzerinde bir sürü babun ile karşılaştık. Babunların tehlikeli hayvanlar olmasından dolayı arabanızın camını açmamalı, kapısını kilitlemeli ve onlara yemek atmamalısınız. Zaten bununla ilgili uyarı tabelaları var.

cape-point-turlari

Cape of Good Hope Babunları – Ümit Burnu Gezilecek Yerler

Babunları geçip yolumuza devam ettik ve sonunda Cape of Good Hope‘a vardık. Burası Afrika kıtasının en güneybatı ucu olup manzarası da aşağıdaki videodaki gibidir :

Afrika kıtasının en güneybatı ucuna da vardıktan sonra bu kez Cape Peninsula’nın doğu kıyısından yukarıya doğru devam ettik. Burada penguenlerin yaşadığı plaj olan Boulder’s Beach’e de ev sahipliği yapan Simon’s Town‘a geldik ve burada Güney Afrikalıların dansıyla karşılaştık. Hadi burası turistik bir yer ama genel olarak Afrikalılar dans etmeyi gerçekten seviyor. Dağ başında spor yaparken dans edeninden, arabasını yolun ortasına parkedip dans edenine kadar birçok kişi gördüm.

Bu grubun dansını biraz izledikten sonra birkaç dakikalık yürüme mesafesinde bulunan Boulder’s Beach‘e doğru yürüdüm. Giriş ücreti 76 Rand ancak tur paketinin içinde olduğu için bu giriş ücretini de ödemedim.

Penguen kolonisinin yaşadığı Boulder’s Beach’in genel görünümünü aşağıda çekmiş olduğum videoda görebilirsiniz.

Bu sevimli canlılara da elveda dedikten sonra son durağımız olan Kirstenbosch Botanik Bahçesi‘ne geldik. Burada çok zengin bitki çeşitliliğinin yanı sıra hediyelik eşya dükkanları ve restorantlar da bulunuyor. Giriş ücreti 65 Rand olup Eylül-Mart arası 08:00-19:00, Nisan-Ağustos döneminde ise 08:00-18:00 saatleri arasında her gün ziyarete açık.

Hem gezmek için yeterli zamanımızın olmamasından hem de rehberimizin, gezmekten en keyif alınacak mevsimin Ağustos-Kasım arası dönem olduğunu söylediğinden turdaki diğer kişilerle ortak olarak içeriye girmemeye karar verdik. Onun yerine tur programında olmamasına rağmen bonus olarak Signal Hill’e çıkıp nefis manzaranın tadını çıkardık.

Yaklaşık bir yarım saat de Signal Hill’de takıldıktan sonra herkes oteline bırakıldı. Kısacası sabah 08:30’da başlayan yolculuğum akşam 18:00 gibi sona erdi ve bu geziden gerçekten büyük keyif aldım. Güney Afrika doğal güzellikleriyle gerçekten mükemmel bir ülke. Umarım en kısa zamanda tekrar giderim.

Ümit Burnu Gezilecek Yerler konulu bu yazımda aktaracaklarım bu kadar. Umarım faydalı bir yazı olmuştur.

Güney Afrika ile ilgili diğer gezilerim için Cape Town Gezilecek Yerler ve Johannesburg Gezilecek Yerler adlı yazılarımı da okumanızı tavsiye ederim.

Seyahat fotoğraflarım ve videolarım için beni sosyal medya hesaplarımdan da takip edebilirsiniz.

INSTAGRAM : @seqununseyahatnamesi

FACEBOOK : https://www.facebook.com/seqununseyahatnamesi

YOUTUBE : http://www.youtube.com/Seqununseyahatnamesi

3 yorum

  1. Muhlis Gürsoy

    Hep derste işledik şu Ümit Burnu’nu. Ama hiç araştırmayı düşünmemiştim. Sizin yazmanızla orayı görme yoluyla gezmiş oldum 😀

Yorum Yap

E-mail adresiniz yayınlanmayacaktır. İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *

*