Galler – Conwy Gezilecek Yerler | Sequ'nun Seyahatnamesi
Anasayfa » Avrupa » Galler » Galler – Conwy Gezilecek Yerler
Galler Conwy Gezilecek Yerler

Galler – Conwy Gezilecek Yerler

Son Güncelleme : 27 Temmuz 2020

Nick amcamla Cotswolds bölgesini gezip yaşadığı yer olan Leek‘e varışımın ertesi günü Kuzey Galler’de yer alan Conwy şehrine gitmeye karar verdik.

Bu yazımda Galler Conwy Gezilecek Yerler, Conwy Nerede, Galler nerede,, Galce Nasıl Bir Dil, Galler Nerede ve Conwy Kalesi ve giriş ücreti hakkında bilgiler vermeye çalışacağım.

Galler Nerede ?

Galler, Birleşik Krallık’a bağlı dört ülkeden biri olup İngiltere‘nin batısında yer alan yarımada şeklinde bir ülkedir.

Galler’de hemen hemen herkes İngilizce konuşur ama kendi dilleri Galce’dir ve İngilizce’den tamamen farklıdır. Zaten Galler sınırlarına girer girmez bunu hemen anlıyorsunuz. Tabelalarda hem Galce hem de İngilizce yazıyor.

england-wales-border

İngiltere-Galler Sınırı.

Conwy Nerede ?

Conwy nerede sorusuna gelirsek, Galler’in kuzeyinde bulunan Carnarvonshire bölgesine bağlı bir kasabadır cevabını verebiliriz. Conwy Nehri’nin batı yakasında bulunup hemen karşısında ise Llandudno adlı diğer bir kasaba vardır.

Conwy Nerede ?

Conwy Nerededir ?

Galce Nasıl Bir Dil?

Galce’nin İngilizce’den farklı bir dil olduğunu söylemişken, orada bulunduğum süre boyunca edindiğim izlenimlere göre Galce’de bazı seslerin nasıl okunduğundan bahsedeyim.

Mesela çift L yani “LL” ile başlayan kelimeler “HL” şeklinde okunuyor. Örneğin, Galler’in kuzeyinde bir yerleşim yeri olan Llandudno, “hılandudno” şeklinde okunuyor.

Yine çift F, yani “FF” ile başlayan kelimelerden “f” sesi çıkarken, sadece “F” ile başlayan kelimeler ise “V” şeklinde okunuyor.

Son olarak belirtmek isterim ki, Galce yazılara, kelimelere şöyle bir bakıldığında “W” harfinin çokça kullanıldığı göze çarpıyor. Bu durum da, büyük ihtimalle, “W” harfinin sesli harf oluşundan kaynaklanıyor.

Conwy Konaklama

Conwy kentinde konaklama seçeneklerine booking.com üzerinden bakabilirsiniz.

Galler Conwy Gezilecek Yerler

Genel bir özet vercek olursam Conwy’de gezilecek yerler şu şekilde :

 1. Conwy kalesi
 2. Suspension Bridge
 3. Conwy Şehir Surları
 4. Aberconwy Abbey (St. Mary Kilisesi)
 5. Conwy sokakları
 6. Conwy Nehir Kenarı
 7. Plas Mawr
 8. Aberconwy House
 9. Britanya’daki En Küçük Ev
 10. Vardre Hall
 11. Conwy Guildhall

Neyse gelelim Conwy gezimize…

Nick amcamla İngiltere Chester üzerinden Galler sınırını geçip kuzeye doğru yöneldik. Conwy istikametinde giderken yol üzerinde Colwyn Bay‘e uğrayıp Nick amcamın bahçesi için sahilden biraz beyaz deniz kabuklarından topladık.

Conwy sınırlarına girdikten sonra, bu yazıda geniş yer vereceğim Conwy Kalesi‘ne gitmeden önce, deniz kenarında evden getirdiğimiz çorba ve sandviçlerimizi midemize indirip keyif kahvelerimizi içtik. Şimdi yorucu kale gezisi için hazırdık.

conwy-castle

Conwy Kalesi – Galler Conwy Gezilecek Yerler

Detaylara inmeden önce Conwy Kalesi‘nin müthiş bir kale olduğunu söylemeliyim. Yolunuz düşerse mutlaka ve mutlaka gezilmesini tavsiye ettiğim bir yer.

Conwy Kalesi Tarihi

Kaleye girmeden önce, bilet alınan yere girişte sağ taraftaki duvarda yer alan bilgilere göre, İngiltere Kralı I. Edward tarafından Galler’i kuşatması sırasında yaptırılan kalenin yapımına 1283 yılında başlanmış ve dört yılda bitirilmiş.

İlginç olan bilgi ise bu kalenin yapımı o zamanki parayla 15 bin Pound’a malolması. Yani günümüzün tam 45 milyon Pound’u…

Conwy Kalesi Giriş Ücreti

Conwy Kalesi’nin giriş ücreti 10.40 Pound. Aksi bir durum olmadıkça kale her gün ziyarete açık.

Conwy Kalesi’nde Görülecek Yerler

Tepe Mazgalları

Kaleye, ana kapısından girerken kafamızı kaldırıp yukarıya baktığımızda dışarıya doğru çıkıntı şeklinde tepe mazgalları görüyoruz. Bu tepe mazgalları, saldırı anında kaleyi savunmak için düşman askerleri üzerine kızgın yağ benzeri şeyler dökmek için kullandıkları yer.

conwy-castle-main-gate

Conwy Kalesi girişi ve tepe mazgalları – Conwy Gezilecek Yerler

The Guard

Kaleden içeriye ilk adımımızı attığımızda hemen solumuzda, meşe ağacından yapılmış ve elinde mızrağıyla oturan bir adam heykeli yer alıyor. Bu heykel, bir zamanlar kalenin odalarını süsleyen ahşap kemerli yapıları ve süslemeleri temsil ediyormuş.

conwy-castle-the-wooden-guard

The Guard – Conwy Gezilecek Yerler

Prison Tower

Kaledeki kulelerden biri olan Prison Tower, bir çeşit zindan aslında. Burada, ortada diklemesine savaş aletlerini tasvir eden bir tümsek ve ucunda Galler’de eskiden Gwynedd Kralı olan Llywelyn ‘in kılıcı ve tacının yer aldığı bir eser var. Diklemesi yapılmış bu eser, Rubin Eynon adında biri tarafından tasarlanmış. Anladığım kadarıyla bu kılıç ve taç orijinal değil. Orijinallerinin akıbeti de bilinmiyormuş yanlış anlamadıysam. Bu arada bu taç Llywelyn’s Coronet olarak geçiyor. Bir bütün olarak bu sanat çalışması, karanlık bir zindandan yukarıya doğru yükseldiğinden Galler insanının yanan ruhunun bu karanlığı aydınlatmasını temsil ediyormuş.

llywelyns-coronet

Llywelyn’s Coronet – Conwy Gezilecek Yerler

King’s Tower

Kaleye giriş yönüne göre en sonda sağ taraftaki kuledir. Gerek kaleden dışarı gerekse kalenin içine doğru nefis manzarası var.

kings-tower-conwy-castle

King’s Tower’dan kalenin genel görünümü

Chapel Tower

Kral I. Edward’ın süslü bir şekilde dekore edilmiş ve yalnız başına ibadetini yaptığı oda yer alıyor. İçeride şömine var, odunlar gerçek odun ama ateş duvara yansıtılmış. Dışarıdan bakıldığında ise kubbesi olan kuledir.

chapel-tower-conwy-castle

Chapel Tower – Conwy Gezilecek Yerler

Suspension Bridge

Conwy Nehri’ni geçip Conwy Kalesi’ne ulaşmak için 1826 yılında İskoç mühendis Thomas Telford tarafından yapılmış. Bu köprü ile kalenin bir tarafından otomobiller, diğer tarafından da trenler geçiyor.

conwy-suspension-bridge

Suspension Bridge – Conwy Gezilecek Yerler

Bu saydıklarım dışında kalenin içerisinde 28 metre derinliğinde bir kuyu, görkemli pencereler, boşluklarda güvercin yuvaları gibi daha bir çok ayrıntı mevcut. Biz bu kalede 3 saate yakın zaman harcamıştık. Kaleden çıktıktan sonra ise Conwy içlerine doğru ilerlemeye başladık.

Conwy Şehir Surları

Conwy şehir surların toplam uzunluğu yaklaşık 1,3 kilometre. Üzerinde gezinti ücretsiz.

conwy-town-walls

Conwy Town Walls – Conwy Gezilecek Yerler

Aberconwy Abbey (St. Mary Kilisesi)

13. yüzyıldan kalma olan ve çimenlikler içinde, bahçesinde bir mezarlık ve ilgi çekici mezartaşlarının bulunduğu bu yapı, bir zamanlar Kuzey Britanya’daki en önemli kiliseydi.

Aberconwy Abbey

Aberconwy Abbey – Conwy Gezilecek Yerler

Aberconwy Abbey için giriş ücreti istenmiyor.

Conwy Sokakları

Bir şehri en iyi gezmenin yollarından biri ara sokaklarda dolaşmaktır. Buradaki binalara hayran kalmamak elde değil.

conwy-gezilecek-yerler

Conwy sokakları – Conwy Gezilecek Yerler

Conwy Nehir Kenarı

Conwy Nehri boyunca sandviçlerinizi yiyip teknelere ve yelkenlilere bakmak kadar güzel br şey yoktur herhalde.

conwy-riverfront

Conwy Nehir Kenarı – Conwy Gezilecek Yerler

Plas Mawr

16. yüzyılda inşa edilen ve 1990’ların başında restore edilen Plas Mawr, (Türkçe’ye “Büyük Salon” olarak çevirebiliriz), o dönemden bugüne Conwy’de ayakta kalabilen en güzel ev olarak ünlenmiş.

Plas Mawr Nedir ?

Plas Mawr – Conwy Gezilecek Yerler

Bu arada, Plas Mawr giriş ücreti 7,70 Pound.

Aberconwy House

14. yüzyıl Orta Çağ döneminde yapılan bu ev, Conwy’de ayakta kalabilen tek tüccar eviymiş. İçerisinde çeşitli sanat eserleri sergileniyor.

Aberconwy House

Aberconwy House – Conwy Gezilecek Yerler

Aberconwy House giriş ücreti 5 Pound. Bence girmeye pek değmez.

Britanya’daki En Küçük Ev

Tam Conwy Nehri’nin kıyısında bulunan bu ev 182 cm genişliğinde, 310 cm yüksekliğinde ve 304 cm derinliğinde olup Conwy’de en turistik yerlerdendir.

Britanya'daki En Küçük Ev

Britanya’daki En Küçük Ev – Conwy Gezilecek Yerler

Bu evin içerisinde 19. yüzyılda bir çift yaşamayı başarabilmiş. Allah herkese böyle bir birliktelik nasip etsin 🙂

Vardre Hall

Conwy Kalesi’ne yakın, 19. yüzyılda yapılan üç katlı bu bina günümüzde replika kılıç ve buna benzer çeşitli savaş teçhizatlarının sergilendiği bir hediyelik eşya dükkanı. İlginç şeyler bulabilirsiniz.

Vardre Hall

Vardre Hall – Conwy Gezilecek Yerler

Conwy Guildhall

19. yüzyılda belediye başkanlığı binası olarak inşa edilen ve daha sonra mahkeme olarak kullanılan bu tarihi bina günümüzde Conwy Kent Konseyi olarak kullanılıyor. Giriş için ücret istenmiyor.

Conwy Guildhall

Guildhall – Conwy Gezilecek Yerler

Conwy’de gezilecek yerler konusunda anlatacaklarım bu kadar. Buradan sonra eve dönmeden önce Anglesey adasının kuzey doğu tarafında kalan Beaumaris‘e doğru yola çıktık. Burada güzel deniz kabukları ve taşlar oluyormuş. Colwyn Bay‘den sonra Beaumaris‘te de Nick amcamın bahçesi için beyaz olanlarından topladık. Manzara yine muhteşem.

beaumaris-waterfront

Beaumaris sahili – Conwy Gezilecek Yerler

Leek‘e geri dönerken, bu kez Conwy’e gelirken kullandığımız sahil yolu yerine daha içlerden Snowdonia Milli Park‘ı denilen yerden geçtik. Bu parktaki manzara yine mükemmel. Bir taraf güneşli iken hemen az ötesinde ise hava patlamış, bardaktan boşanırcasına yağmur yağıyor. Hele vadilerin arasından geçerken, her an yüksek dağlardan kayalar kopup araba yoluna yuvarlanacak gibiydi.

snowdonia-milli-parki

Snowdonia Milli Park’ının bir kısmı – Galler Gezilecek Yerler

Nihayetinde hava tam karardığında Leek’e vardık ve önce Nick amcamın eşi Jackie’nin hazırladığı fish and chips tarzı kızarmış patates, bezelye ve yanında ikili sahanda yumurtadan oluşan yemeklerimizi yedik. Sonrasında ise ertesi gün tek başıma gezeceğim Liverpool için notlarımı bir kez daha gözden geçirdim.

Conwy’de Ne Yenir ?

Açıkçası Nick amcamla yolculuğa çıkmadan yanımızda yeteri kadar yiyecek stoklamıştık. Ancak Conwy’de ne yenir, ne içilir derseniz öncelikle, İngiliz mutfağına özgü fish and chips yapan birçok güzel mekan bulunuyor. Bunlardan birkaçını deneyebilirsiniz.

Onun dışında İtalyan ve Hint restorantlarını da bulmanız mümkün.

Diğer yandan, atıştırmalık günü geçiştirmek isterseniz pastane, kafe gibi yerleri deneyebilirsiniz. Conwy sokakları bölümünde yer alan yerde bir sürü pastane dükkanı dikkatimi çekmişti.

Conwy Araç Kiralama

Galler Conwy’de araç kiralama seçeneklerine BURADAN ulaşabilirsiniz.

Seyahat fotoğraflarım ve videolarım için beni sosyal medya hesaplarımdan da takip edebilirsiniz.

INSTAGRAM : @seqununseyahatnamesi

FACEBOOK : https://www.facebook.com/seqununseyahatnamesi

YOUTUBE : http://www.youtube.com/Seqununseyahatnamesi

3 yorum

 1. Esma Gümüş

  Conwy Kalesi’nin manzarası gerçekten görülmeye değer.

Yorum Yap

E-mail adresiniz yayınlanmayacaktır. İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *

*