Zimbabve Gezilecek Yerler | Sequ'nun Seyahatnamesi
Anasayfa » Afrika » Zimbabve » Zimbabve Gezilecek Yerler
victoria-falls-zimbabve

Zimbabve Gezilecek Yerler

Son Güncelleme : 21 Aralık 2020

Geçen yıl gittiğim Güney Afrika‘ya bu yıl da gitme durumum oluşunca  bu kez farklı bir plan yapıp Zimbabve ve Botsvana‘yı da görmeye karar verdim.

Bu yazımda UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde ve Dünya’nın Yedi Doğa Harikası arasında bulunan, ölmeden önce görülecek yerler arasında olan, Zimbabve ve Zambiya’da yer alan ve dünyanın en büyük ve belki de en güzel şelalesi sayılan Victoria Şelaleleri’nde (Victoria Falls) Gezilecek Yerler, Zimbabve Gezilecek Yerler, Zimbabve Vizesi, Zimbabve tarihi, Zimbabve dini, Zimbabve’de Ulaşım, Konaklama, Yeme-içme ve Zimbabve’de Güvenlik gibi konulardan bahsetmeye çalışacağım.

Yazıyı okumadan dilerseniz, havalimanından çıktıktan itibaren Zimbabve – Victoria Şelaleleri ile ilgili çekmiş olduğum vlog kaydını izleyebilirsiniz.

Genel Bilgiler

Zimbabve Tarihi

Öncelikle günümüzde artık olmayan Rodezya ismini çoğumuz bir şekilde duymuşuzdur. İngilizlerin Afrika kıtasını sömürmek için kurduğu ve 1920’lere kadar bu bölgeyi yöneten British South African Company (BSAC) tarafından Zambezi Nehri’nin kuzey bölümüne günümüzün Zambiyası olan  Kuzey Rodezya; güney kısmına ise günümüzün Zimbabvesi olan Güney Rodezya denilmiştir. Rodezya ismi ise BSAC’ın kurucusu Cecil Rhodes tarafından gelmektedir.

Güney Rodezya, daha sonraları yalnızca Rodezya ismi ile birkaç kez tek taraflı olarak bağımsızlığını ilan etmiş; ancak son olarak 1979 yılında Zimbabve-Rodezya Cumhuriyeti olarak kurulmuş. Bu devletin ömrü yalnızca birkaç ay olmuş ve en son 1980 yılında Zimbabve olarak bağımsız bir devlet olarak tanınmış.

Zimbabve Dini Nedir ?

Zimbabve nüfusunun büyük çoğunluğu Hristiyan’dır. Bunun haricinde Hristiyan inancıyla karışmış yerel dinlere inanan nüfus da bulunmaktadır. İslami inanç ise nüfusun %1’i civarındadır. Bunların çoğunluğu ise İngiliz sömürgeciliği zamanında Hindistan ve Pakistan’dan getirilen müslümanlardır.

Zimbabve’de Hangi Dil Konuşuluyor ?

Zimbabve’de resmi dillerden biri olan İngilizce yaygın olarak konuşulsa da Shona ve Sindebele gibi başka yerel diller de devletin resmi dillerinden.

Zimbabve Yüzölçümü ve Nüfusu Kaçtır ?

Zimbabve’nin yüzölçümü yaklaşık 390.000 km² olup 2019 verilerine göre Zimbabve’nin nüfusu ise 17 milyon civarında.

Ulaşım

Zimbabve’ye Nasıl Gidilir?

Öncelikle Türkiye’den Zimbabve’ye direkt uçuş yok. Bunun için Etiyopya-Addis Ababa, Nairobi-Kenya ya da Johannesburg-Güney Afrika aktarmalı olarak gidilebiliyor. Başkent Harare ve Victoria Falls şehirlerine uçak seferleri var.

Victoria Falls Şelalelerini Zimbabve tarafından görmek isterseniz uçak biletinizi Victoria Falls (VFA), Zambiya tarafından görmek isterseniz Livingstone’a (LVI) almanız gerekir.

Johannesburg’tan Victoria Falls’a Nasıl Gidilir?

Johannesburg’tan Victoria Falls’a gitmek için üç yol bulunuyor :

Uçak ile Ulaşım

En kolay ve en hızlı yol tabi ki uçak ile ulaşım. Ben Johannesburg’tan Victoria Falls’a gitmek için South African Airways’i tercih etmiştim ve bu uçuş için yaklaşık 850 TL civarı ödemiştim. Yolculuk 1 saat 40 dakika sürüyor. South African Airways, Star Alliance üyesi bir firma olduğu için buradan kazanacağınız milleri Türk Hava Yolları mil hesabına da işletebiliyorsunuz.

zimbabveye-nasil-gidilir

South African Airways ile Victoria Falls’a doğru yol alırken…

Otobüs İle Ulaşım

Eğer zamanınız varsa değişik bir deneyim için otobüs seçeneğini de değerlendirebilirsiniz. Ancak, direkt olarak Victoria Falls ulaşımı yok. Önce Johannesburg’tan Zimbabve’nin Bulawayo şehrine 12-13 saat süren bir otobüs yolculuğundan sonra, oradan ister trenle ister yine otobüsle Victoria Falls’a ulaşabilirsiniz. Johannesburg-Bulawayo arası otobüs yolculuğunun fiyatı ortalama 500-700 Rand arası. Bunun için Greyhound, Translux veya Intercape firmalarını deneyebilirsiniz.

Tren İle Ulaşım

Eskiden Johannesburg’tan Zimbabve’de yer alan Messina kasabasına tren varmış ve buradan da Bulawayo ve Victoria Falls’a tren ile geçilebiliyormuş ancak politik sorunlar sebebebiyle askıya alınmış. Bunun dışında, Bluetrain gibi lüks trenler var, ancak onların fiyatı da uçakla gitmekten çok daha pahalı.

Victoria Falls Havalimanı’ndan Şehir Merkezi’ne Ulaşım

Victoria Falls Havalimanı’ndan (VFA) şehir merkezine herhangi bir otobüs hattı ya da Havaş gibi bir shuttle hizmeti bulunmadığı için tek ulaşım seçeneği taksi. Konaklayacağınız yerden size transfer aracı ayarlamasını isteseniz bile sizin için güvenilir bir taksici gönderiyorlar. Havalimanından şehir merkezine ulaşım yaklaşık yarım saat sürüyor ve taksi ücreti tek yön 20 USD.

Zimbabve’de Araç Kiralama

Eğer Zimbabve’de araç kiralamak istiyorsanız Rentalcars Connect üzerinden aşağıdaki arama motorunu kullanarak kolay bir şekilde size uygun aracı kiralayabilirsiniz. Bu arada, Zimbabve eski bir İngiliz sömürgesi olduğundan direksiyonun sağ tarafta olduğunu da hatırlatmak isterim. Havalimanından aracı teslim almak mümkün.

Zimbabve Vizesi Nasıl Alınır?

Zimbabve vizesi için e-vize seçeneği olsa da en kolay yöntem kapı vizesidir. Havalimanına indikten sonra pasaport kontrolünden geçip vize kuyruğuna girerek kolayca vizenizi alabilirsiniz. Sürecin nasıl işlediğini anlatmadan önce vize tiplerinden bahsetmek istiyorum. Bu sayede hangi vizeye ihtiyacınız olduğuna karar verebilirsiniz.

1) Eğer yalnızca Zimbabve’yi ziyaret edecekseniz ve Zimbabve’den başka bir yere gidip geri gelmeyecekseniz “tek girişli (single entry)” vize almalısınız. Ücreti 30 USD.

2) Eğer Zimbabve’ye girdikten sonra başka bir ülkeye gidip tekrar geri gelecekseniz “çift girişli (double entry)” vize almanız gerekir. Ücreti 45 USD.

3) Eğer Zimbabve ve komşusu Zambiya’ya da gidecekseniz, bu iki ülkeye de 30 gün içinde sınırsız giriş çıkış yapma imkanı veren “Kaza UniVisa”dan almanız gerekir. Bunun da ücreti 50 USD.

Benim tercih ettiğim vize çeşidi Kaza UniVisa idi. Bu sayede hem Zimbabve’ye hem de Zambiya tarafına geçtim. Bunun dışında Botsvana’ya da gittim. Ancak Botsvana zaten Türk vatandaşlarından vize istemiyor. Ancak dönüşte tekrar Zimbabve’ye girmiş olacağımdan toplamda ülkeye üç defa girmiş oldum. O yüzden KazaUni Visa en mantıklısı.

Şimdi vize alım süreci nasıl işliyor ona bakalım :

1. ADIM

Zimbabve Victoria Falls Havalimanı’na indiğinizde pasaport kontrolüne girmeden önce aşağıda resmini göreceğiniz “Immigration Declaration” adlı belgeyi dolduruyorsunuz. Bir nevi landing card gibi. Burada klasik kişisel bilgilerinizi, Zimbabve’de kalacağınız yerin adresini, ne amaçla geldiğinizi ve yanınızda ne kadar para olduğunu belirten bilgileri dolduracaksınız. Pasaport kontrol noktasına giderken sağda solda bu karttan bulabilirsiniz kolayca. Bu arada, yanınızda mutlaka kalem bulundurun ve hemen formu doldurup kontrolden geçin ki vize kuyruğunda ön sıraları kapabilin.

zimbabve-vizesi-nasil-alinir

Zimbabve immigration declaration formu

Formu doldurduktan sonra sıra size gelince pasaportunuzla birlikte bu formu görevliye veriyorsunuz ve Zimbabve’de kaç gün kalacağınızı, başka bir yere gidip gitmeyeceğinizi ve eğer giderseniz tekrar ülkeye geri dönüp dönmeyeceğinize dair sorular soruyor. Bu soruları sormasının amacı sizin vize tipinizi belirleyip vermiş olduğunuz forma yazmak. Ona göre hangi numaralı gişeye gitmeniz gerektiğiniz söylüyor. Benim formuma Kaza UniVisa anlamına gelen “K” yazarak 1 ve 2’nolu gişelerden birine gitmemi söyledi.

Bu arada, pasaport memuru çoğu turistin (örneğin ABD, İngiltere vs) pasaportuna bakıp hemen forma gerekli vize türünü yazdıktan sonra bir sonraki kişiye geçmesine rağmen size sıra gelince bir yere gidip beklemenizi söylerse korkmanıza gerek yok. Bu durum Türk vatandaşlarının da bu vize türünden yararlanıp yararlanmadığından emin olamamış olmasının sebebidir. Genelde ABD, İngiltere gibi ülke vatandaşları Zimbabve’ye sık seyahat ettiğinden bakmaya ihtiyaç duymamıştır.

2. ADIM

Görevlinin yönlendirmesiyle ilgili gişede sıraya giriyoruz. Vize alımı ve havalimanından çıkmak minimum 1 saat sürüyor. Sıra bana geldiğinde pasaportumu ve formumu görevliye verdim. O da kendi listesinden Türk vatandaşlarının da Kaza UniVisa’dan yararlanıp yararlanmadığını kontrol etti. Daha sonra 50 USD verip Zimbabve ve Zambiya’ya sınırsız geçiş yapabileceğim vizemi pasaportuma yapıştırıp geri verdi. Herhangi bir soru sormadı.

zimbabve-vizesi-nasil-ailinir

Kaza UniVisa

Vize gişelerinden geçtikten sonra hemen arkada bagaj alım yerleri var. Bagajı aldıkan sonra son bir kontrol var ve ardından havalimanından çıkıyorsunuz. Sonuç olarak sıkıntısız bir süreç.

Victoria Falls Konaklama Tavsiyeleri

Zimbabve Victoria Falls’ta geçirdiğim 2 gece boyunca konaklamadan yana tercihimi Pennywise Cottages adlı tesisten yana kullandım. İhtiyaçlarıma uygun bulabildiğim en uygun olan Pennywise Cottages’ta kahvaltı hariç 2 gece için ödediğim tutar 63 USD idi. (Rezervasyon için tıklayınız). Genel olarak memnun kaldım diyebilirim çünkü bahçesi ve sakinliği gerçekten kafa dinlemek için birebir. Aşağıdaki videoda görebilirsiniz.

Bu tesis, Victoria Falls merkezine yürüyerek 10-15 dakika, şelalelerin girişine ise yarım saatlik yürüme mesafesinde bulunuyor. Şehir merkezine giderken geçilen yollar aşağıdaki şekilde.

zimbabve-gezilecek-yerler

Victoria Falls, Zimbabve

Burada şunu belirtmem gerek. Eğer hava karardıktan sonra şehir merkezinden bu tesise yürüyecekseniz belli yerlerden sonra sokak lambası falan bulunmuyor. Ben kendimi pek tehlikede hissetmesem de vahşi hayvanların karşınıza çıkma durumu var.

Eğer merkeze ve Victoria Falls şelalelerine biraz daha yakın olayım diyorsanız aşağıdaki otelleri tavsiye edebilirim :

Shearwater’s Explorers Village : Victoria Falls Şelaleleri’nin girişine yürüme mesafesinde bulunan bir yer. Standart odaların dışında ekonomik fiyatlı çadır konaklaması da var. Çadırdan kastım görünüş olarak klasilk çadır ancak içinde tek ya da çift yatak bulunuyor. İncelemek isterseniz BURADAN bakabilirsiniz.

Victoria Falls Rest Camp and Lodges : Uygun lokasyonda bulunan bir başka tesis olarak Victoria Falls Rest Camps and Lodges’i önerebilirim. Buranın da fiyatı, paylaşımlı odadsa gecelik 20-30 USD civarında. Rezervasyon için tıklayın.

Shoestrings Backpackers Lodge Vic Falls : Bu tesis dışarıdan gördüğüm kadarıyla fiyat/performans bakımından bayağı iyi. Öyleki katıldığım Botsvana – Chobe National Park Safari Turu’nda tanıştığım Brezilyalı Thiago da konaklamasından memnun olduğunu bildirmişti. Hatta kendisiyle burada Liverpool-Tottenham Şampiyonlar Ligi Finali’ni izlemiştim. Gerçi bir Şampiyonlar Ligi Finali’ni Zimbabve’de izleyeceğim hiç aklıma gelmezdi. Rezervasyon için tıklayın.

Daha lüks bir konaklama için ise N1 Hotel & Campsite Victoria Falls otelini veya ana yola yakın bir konumda bulunan Cresta Sprayview Victoria Falls otelini deneyebilirsiniz.

Zimbabve’de Para Bozdurma

Zimbabve’de para bozdurma konusu biraz ilginç. Ülkenin para birimi Zimbabve Doları olup Z$ olarak gösteriliyor ama bu ülkede para bozdurmaya ihtiyaç yok. Öyle ki, ABD Doları, Euro, Pound, Güney Afrika Randı ve hatta Botsvana Pulası gibi para birimleriyle alışverişlerinizi yapabiliyorsunuz.

Zimbabve hükümeti, 2009 yılında ekonomik krizin neden olduğu yüksek enflasyona önlem olarak ülkede birden fazla yabancı para biriminin kullanılmasına karar vermiş. O zamandan bu yana yukarıda bahsettiğim şekilde alım-satım olayları devam ediyor. Yine de yanınızda USD götürmeniz daha iyi olur diye düşünüyorum.

Zimbabve’de Kullanılan Priz Tipi

Zimbabve’de kullanılan prizler İngiliz tipidir. Yani üç delikli. Buna göre yanınızda bir priz ya da adaptör getirmenizi tavsiye ederim.

Zimbabve’de Saat Kaç ?

Zimbabve, GMT +2 saat diliminde bulunduğu için Türkiye’den 1 saat geridedir.

Bu kadar genel bilgiden sonra şimdi de Victoria Falls’ta gezilecek yerlerden ve yapılacak aktivitelerden bahsetmek istiyorum.

Victoria Falls Zimbabve Gezilecek Yerler

Zimbabve Gezilecek Yerlerin en başında yer alan Victoria Falls’ta yapılacak aktivitelerden ve gezilecek yerlerden bahsetmeye çalışacağım.

 • Aktiviteler

Eğer Zimbabve’de Victoria Falls şehrine geliyorsanız bunun başlıca sebebi Victoria Şelaleleri’ni görmektir. Evet Victoria Falls’ta şelalerde başka görülecek fazla bir şey olmasa da yapılacak tek aktivite de bu değil. Zambezi Nehri’nde rafting yapabilir, kano turuna katılabilir, Victoria Falls Bridge’te bungee jumping yapabilir ya da onun benzeri sayılabilecek zipline aktivitesine katılabilirsiniz. Bunun saydıklarım dışında Nil Timsahlarının bulunduğu suya kafesle dalış gibi daha çok değişik aktiviteler bulunuyor. Diğer aktivitelere katılmadığımdan burada bahsedeceğim yalnızca Victoria Şelaleleri olacak.

 • Victoria Falls Giriş Ücreti

Victoria Falls, şehir merkezine yaklaşık 1 km mesafede bulunuyor. Eğer Victoria Falls’a gitme niyetiniz varsa zaten araştırdıysanız Zimbabve tarafının mı yoksa Zambiya tarafının mı daha iyi olduğu sorusu beyninizi kemirmeye başlamıştır. Bu konuda çok fazla düşünmeye gerek yok; çünkü Zimbabve tarafı, şelalelerin büyük bir bölümünün daha iyi bir şekilde görünmesinden dolayı tercih edilmesi gereken taraf. Zamanınız varsa ve Kaza UniVisa aldıysanız Zambiya tarafına da geçip oradan da bakabilirsiniz ancak bildiğim kadarıyla onun için de ayrıca giriş ücreti vermeniz gerekir. Zimbabve tarafı 30 USD iken Zambiya tarafı 20 USD. Ama görülecek noktaların %80’i de Zimbabve tarafında.

victoria-falls-nasil-gidilir

Victoria Falls girişi

 • Seyir Noktaları

Şimdi dünyanın en büyük şelalesi sayılan Victoria Falls civarında neler var biraz ondan bahsedeyim. Öncelikle Zimbabve tarafında şelalelerin görülebildiği 16 seyir noktası bulunuyor.

victoria-falls-seyir-noktalari

Victoria Falls Seyir Noktaları

30 USD giriş ücretini ödeyip turnikelerden geçtikten sonra karşımıza çıkan alanda birçok bilgilendirme panosu yer alıyor. Bu panolarda Victoria Şelaleleri’ni besleyen Zambezi Nehri’nin Afrika kıtasındaki diğer büyük nehirlerle olan kıyaslaması, Victoria Falls’un dünyadaki diğer büyük şelalerle olan yükseklik, genişlik ve debi karşılaştırması, alandaki yağmur ormanlarında yaşayan canlı türleri ve Victoria Falls’un jeolojik oluşumu anlatılıyor. Daha sonra ise ağaçlıklı bir yoldan seyir noktalarına varılıyor.

zimbabve-gezilecek-yerler

Victoria Falls’ta seyir noktalarına giderken…

Seyir noktalarının birincisi, İskoçyalı kaşif David Livingstone’ın heykelinin bulunduğu alandır. David Livingstone denen kişi 16 Kasım 1855 yılında Victoria Falls’u görebilen tarihteki ilk beyaz/Avrupalı kişidir.

victoria-falls-nasil-gidilir

David Livingstone heykeli, Victoria Falls – Zimbabve Gezilecek Yerler

Bu arada bu nokta, nehir sularının döküldüğü yere en yakın olabildiğimiz yer.

İkinci nokta, 38 Steps denen yani 38 basamaklı bir yolun sonundan şelalelerin görüldüğü noktadır. Mesafe uzak olmasına rağmen suların dökülme şiddeti o kadar fazla ki aşağıda inilen basamaklar ıslak ve kaygan. Dikkatli olmakta fayda var.

Üçüncü nokta ise 73 metre yükseklikten nehir sularının döküldüğü Devil’s Cataract denen yer. Benim şelaleleri ilk gördüğüm yer burasıydı. Devil’s Cataract aynı zamanda buradaki beş adet şelalenin en küçüğü. (Diğerleri sırayla Main Falls, Horseshoe Falls, Rainbow Falls ve Eastern Cataract).

Dördüncü ve beşinci noktalar yine Devil’s Cataract’ı çeşitli açılardan gören yerler. Altıncı seyir noktası ise Devil’s Cataract’ı en iyi görebileceğiniz yer. Burası aynı zamanda Cataract Island‘ın da tam karşısı. Main Falls’un da bir kısmını bu noktadan görmek mümkün.

Altıncı nokta bir öncekiyle benzer olduğu için yoluma devam edip yedinci seyir noktasına geliyorum. Main Falls kısmını en iyi gören yerlerden.

Sekizinci nokta da yine bir önceki seyir noktası gibi Main Falls’u iyi gören yerlerden biri. Bu noktada Main Falls’a daha yakınız.

Devil’s Pool denilen yerin tam karşısında bulunan 9-10 ve 11. seyir noktaları birbirine benzer yerler. Özellikle bu kısımlarda su seviyesi fazla olduğu için sertçe dökülen sular yağmur etkisi yaratıyor ve buradan itibaren sırılsıklam olmaya başlıyorsunuz.

12. seyir noktası ise tam olarak, Victoria Falls’u görebilen tarihteki ilk beyaz kişi olan David Livingstone’un adını almış olan adanın karşısında bulunuyor. Burada da sert dökülen suların yarattığı yağmurdan nasibimi aldım ve fazla ilerleyemedim.

13. seyir noktası benim en çok hoşuma giden noktaların başında geliyor. Şelaleleri en yakından ve mükemmel bir şekilde görebileceğimiz bir konumu var. Bu kısım aynı zamanda beş adet şelale arasında Horseshoe Falls olarak adlandırılan kısım.

14. seyir noktasına, Danger Point denilen 15. seyir noktasından da hakim olabileceğimden dolayı özellikle gitmedim. Bu iki nokta aynı zamanda Rainbow Falls denilen bölüme de hakim.

Diğer yandan, 15. seyir noktası da bir başka nefes kesen ve isminden de anlaşılacağı üzere tehlikeli bir seyir noktası. Burada gerçekten çok dikkatli olunması gerekiyor; çünkü püsküren sulardan dolayı üzerine bastığınız taşlar kayganlaşabiliyor. Danger Point yine aşağıdaki vlog kaydımda görebileceğiniz üzere sırılsıklam olacağınız bir yer.

Victoria Falls’taki son seyir noktası ise 16. nokta olan Victoria Falls Bridge. Bu köprünün orta noktası tam olarak Zimbabve ile Zambiya sınırı. Zaten “You are now entering to Zambia” tabelasını görürsünüz.

Victoria Falls Bridge’e gitmek için öncelikle geri dönüp Victoria Falls’tan çıkış yapmak gerekiyor. Daha sonra sola dönüp Zimbabve Sınırı’nda pasaport kontrolünden geçiş yapmak kaydıyla devam ettiğinde köprüye ulaşıyorsunuz. Köprünün hemen başında yaban domuzlarına rastlamak mümkün.

Köprünün ortasında ise Royal Livingstone Express denen ve anladığım kadarıyla zamanında Cape Town’dan Kahire’ye kadar inşa edilmesi planlanan demiryolu güzergahında kullanılma düşüncesiyle yapılan buharlı treni de görmek mümkün. Şu an sanırım Victoria Falls ile Livingstone arasında turistik amaçlı hizmet veriyor. Bu güzergahta Victoria Falls Bridge’te insanların fotoğraf çektirmesi için 20 dakikalık bir mola veriyormuş.

victoria-falls-zimbabve

Royal Livingstone Express – Zimbabve Gezilecek Yerler

Resmi çektiğim noktadan itibaren artık fiili olarak Zambiya sınırına ayak basmış oluyorsunuz. Ancak sınır karakolu ise köprüyü geçtikten sonra yaklaşık 10 dakika yürüme mesafesinde.

Köprü üzerinde yukarıda bahsettiğim aktivitelerin dışında yalnızca Zambezi Nehri’ni de seyredebilirsiniz.

Victoria Falls’a Ne Zaman Gidilir ?

Victoria Falls’a gitmek için en iyi zaman aralığı Mart-Ağustos arası aylardır. Bu aylarda su seviyesi daha yüksek olduğu için gürül gürül akan şelaleleri büyük bir zevkle seyredebilirsiniz.

Eğer buralara kadar gelmişken Botsvana’da safari turlarına katılmak isterseniz en ideal ay Eylül-Ekim arası dönemdir. Kuru mevsim (dry season) olduğundan ve yağışların az oluşundan dolayı şelalelerdeki su seviyesi daha düşük olsa da bu durum Botsvana safarisi için ideal. Çünkü suyun az olduğu dönemlerde bölgede yaşayan ve normal zamanda daha az rastlanan leopar, aslan ve diğer yırtıcılar suyun etrafında toplanacağı için görülebilme ve fotoğraflanabilme ihtimali daha fazla.

Victoria Falls’ta Yeme-İçme

Victoria Falls’ta geniş zamanım olmadığı için yalnızca iki farklı mekanda bulundum. Bunlardan bahsedecek olursam :

Mama Africa : Victoria Falls’a vardığım gün burada yemek yemiştim. Yanında pilav ve haşlanmış sebze bulunan biftek ve bir içecek için yanlış hatırlamıyorsam 20 USD gibi bir para ödemiştim.

Pizza Inn : İkinci gün ise Botsvana’dan dönüşümde hızlı bir şekilde karnımı doyurmak için bir pizzacı bulmuştum. Orta boy pizza ve bir kola için 6 USD vermiştim. Pizza Inn’in hemen bitişiğinde ise tavuk burger türü yiyecekler satan Chicken Inn var.

Bunların dışında merkezi bölümde KFC ve daha lüks restorantlar da bulunuyor.

Zimbabve Güvenli Bir Ülke Mi?

Öncelikle kendimden başlayacak olursam 2 gün kaldığım Zimbabve’de kendimi bir an olsun tehlikede hissetmedim. Hatta nasıl bir çılgınlık yaptıysam, Zambiya tarafından kaldığım otele olan 4-5 km’lik yolu da zifiri karanlıkta yürüdüm. Havalimanına giderken taksiciyle muhabbet ettiğimde bana “Dostum, burada biz Zimbabveli insanlardan korkma, özellikle hava karardıktan sonra karşına çıkabilecek vahşi hayvanlardan kork” demişti.

Bahsettiğim yolu yürürken daha merkezi yerlerde yanıma gelip benimle muhabbet etmek isteyen yerel halktan kişiler oldu. Kesinlikle korkacak ya da onları tersleyecek bir durum yok. Aç olduğunu belirtip para isteyenler de olduğu gibi yalnızca beyaz olduğunuz için onlara farklı gelip sizinle konuşmak isteyen kişiler de var. Örneğin, Hindistan‘da da yanıma gelip benimle fotoğraf çektirmek isteyen bir sürü insanla karşılaşmıştım. Eğer tedirgin olmuşsanız ve kimseyle muhattap olmak istemiyorsanız yanınıza yaklaşan kişileri ya umursamadan geçin ya da acelenizin olduğunu söyleyip yolunuza devam edin.

Turizmin, Zimbabve için çok önemli bir yeri olduğundan, Zimbabve vatandaşlarına resmi makamlar tarafından da turistlere karşı saygılı ve iyi niyetli davranılması öneriliyor. Bunu Bostvana’ya girerken Zimbabve sınırında pasaport kontrolündeyken duvarda yazılı bir bildiride ya da kurallar gibi bir yazıda görmüştüm.

Kısacası Zimbabve, Afrika’daki en güvenli ülkelerden biri olsa da, yine de genel olarak Afrika için önerilen genel seyahat tavsiyelerini de (hava karardıktan sonra mecbur kalınmadıkça dışarı çıkmama, yanınızda değerli eşya bulundurmama gibi) dikkate almakta fayda var. Ayrıca mecbur kalınmadıkça da turistik bölgelerin fazla da dışına çıkmayın.

Seyahat fotoğraflarım ve videolarım için beni sosyal medya hesaplarımdan da takip edebilirsiniz.

INSTAGRAM : @seqununseyahatnamesi

FACEBOOK : https://www.facebook.com/seqununseyahatnamesi

YOUTUBE : http://www.youtube.com/Seqununseyahatnamesi

7 yorum

 1. Fuat Gedik

  Abi mükemmel bir yermiş. Daha önce böyle bir yer olduğunu bilmiyordum. Artı Zimbabve de dünyanın bir ucu. Cesaretinizden dolayı tebrik ederim.

 2. Gezilecekyerler.com

  Serkan hocam yine harika bir yazı hazırlamışsın. Tebrik ederim seni. Tam bir rehber niteliğinde. Zmbabve hakkında herşeyi okuyucular burada bulabilir.
  Sevgiler saygılar

 3. Sequ
  Sequ'nun Seyahatnamesi

  Merhaba,
  Bilindiği üzere Zimbabve’de kapı vizesi var. Yazımda da belirttiğim üzere havalimanında dağıtılan formlardan doldurup sıraya gireceksiniz. Görevli sizi hangi gişeye yönlendirirse oraya gidiyorsunuz. Gittiğimde herhangi bir soru soyıp, herhangi bir evrak da görmek istemediler. Sorunsuz bir geçiş oldu. Panik edecek bir durum yok yani.

Yorum Yap

E-mail adresiniz yayınlanmayacaktır. İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *

*