Edinburgh Gezilecek Yerler – 1.Bölüm | Sequ'nun Seyahatnamesi
Anasayfa » Avrupa » İskoçya » Edinburgh Gezilecek Yerler – 1.Bölüm
Edinburgh Kalesi Nerede ?

Edinburgh Gezilecek Yerler – 1.Bölüm

Son Güncelleme : 25 Haziran 2020

Nihayet, Birleşik Krallık topraklarındaki son durağım olan, İskoçya’nın başkenti Edinburgh’daydım. Bu yazımda Edinburgh Gezilecek Yerler, Edinburgh Nerede, Edinburgh Nerenin Başkenti, Edinburgh Kaç Günde Gezilir, Edinburgh Kalesi Giriş Ücreti, Edinburgh’a Nasıl Gidilir gibi bilgiler vermeye çalışacağım.

Edinburgh Nasıl Okunur ?

Bu arada şunu da belirtmek isterim ki Edinburgh aslında yazıldığı gibi okunmuyor, “Edinbra” şeklinde telaffuz ediliyor. Bu şekilde duyduğunuzda şaşırmayın.

Edinburgh Nerede ?

İskoçya’nın başkenti olan Edinburgh, ülkenin doğusunda yer alır ve Kuzey Denizi’ne yakın bir konumda bulunur. İskoçya’nın en büyük şehri olan Glasgow ile Edinburgh arası 75 km’dir.

Edinburgh Glasgow Arası Kaç Km

Edinburgh Nerede – Edinburgh Gezilecek Yerler

Edinburg’a Nasıl Gidilir ?

Edinburgh’ya diğer şehirlerden ulaşım için uçak, tren ve otobüs seçenekleri mevcut. Uçak ile varılan yer Edinburgh Havalimanı, otobüs ile varılan yer St. Andrew’s Square yakınındaki Edinburgh Otobüs Terminali ve tren ile varılan yerin adı ise Waverley Tren İstasyonu‘dur.

Bir önceki yazımda anlatığım gibi Edinburgh’ya varışım arabayla olmuştu. Havalimanı’na gitmek için ise Waverley Tren İstasyonu yakınındaki Waverley Bridge üzerinde, 19 numaralı duraktan (Stance 19) Airlink firmasının 100 numaralı otobüsleri gündüz vakti her on dakikada bir kalkıyor. Diğer saatlerde ise, yani gece 12’den sabah 4’e kadar bildiğim kadarıyla her yarım saatte bir kalkıyor. Havalimanı’na gidiş için ücret £4,50 olup otobüse binerken ödenebiliyor. Ayrıca, havalimanına yolculuk da yaklaşık 20-25 dakika civarı sürüyor.

Şehir içinde ise sanıyorum toplu taşıma kullanmaya gerek yok. Bir çok önemli yere yürüyerek rahatlıkla ulaşılabiliyor.

Edinburgh Kaç Günde Gezilir ?

İnternette birçok yerde sürekli Edinburgh mu Glasgow mu ? sorusunu görüyorum. Bu güzel şehir ile Glasgow arasında kalınacak gün sayısında tereddüt yaşıyorsanız, bence yaşamayın. Edinburgh, Glasgow’dan açık ara daha güzel bir şehir. İlla ki gidecekseniz, o zaman benim yaptığım gibi 1 gün Glasgow’a, 3 gün Edinburgh’ya ayırın. Bu 3 günlük süre içinde Edinburgh şehri rahatça gezilebilir.

Edinburgh Nerede Kalınır ?

Edinburgh’da konaklama için tercih ettiğim yer Castle Rock Hostel‘di. Kendileri Johnstone Terrace Street’te bulunuyor. Bu hosteli kesinlikle tavsiye ediyorum. Çünkü, hostelden dışarıya adımınızı atıp yukarıya doğru baktığınızda Edinburgh Castle hemen karşınızda duruyor. Ayrıca hostel, Waverley Bridge’e yürüyerek on dakika, Grassmarket‘e ise sadece bir kaç dakika uzaklıkta.

Diğer bir artı ise mutfak bölümünde kullanabileceğimiz araçların yanı sıra, her an kendimizin yapabileceği ücretsiz çay, kahve, sıcak çikolata gibi sıcak içeceklerin mevcut olması.

Hostelde, her odaya bir kategori ismi ve her yatağa da o kategori simgeleyen kişi adları verilmiş. Mesela, benim kaldığım 61 numaralı odaya (61 olması inanılmaz bir tesadüf) “Scottish Writers” ismi ve yatağa ise İskoç yazar “Ian Rankin” ismi verilmiş. Bence eğlenceli ve hoş.

Verdiğim üç gecelik ücreti tam olarak hatırlamasam da gayet makul olduğunu söyleyebilirim. Odalarda ayrıca ücretsiz wi-fi mevcut.

Olumsuz olarak söyleyebileceğim şey odaların biraz dar oluşu. Bilmiyorum belki bana çatı katında bir oda verildiğinden öyle olabilir. Ama yine de hava almak için Kasımpaşa Canavarı gibi damlarda gezebilmiştim 🙂

Castle Rock Hostel’de rezervasyon yapmak için BURAYI kullanabilirsiniz.

Edinburgh Kalesi Gezilecek Yerler 

Bir önceki günün yorgunluğundan olsa gerek, bugün biraz geç kalktım. Hazırlanıp bir şeyler atıştırayım derken hostelden çıkmam öğleyi bulmuştu. Tabi ki ilk iş olarak rotamı, Edinburgh’un simgesi olan Edinburgh Castle‘a çevirdim. Dünya Kültür Mirası listesinde bulunan bu kale için en az 3-4 saat ayrılmasını tavsiye ediyorum. Gerçekten muhteşem ve büyüleyici bir yer. Şimdi elimden geldiği kadarıyla anlatmaya çalışayım :

edinburgh-castle

Edinburgh Castle – Edinburgh Gezilecek Yerler

Edinburgh Kalesi Giriş Ücreti Nedir ?

Edinburgh Kalesi’nin giriş ücreti 16-59 yaş arası yetişkinler için 19,50 Pound. İnternetten alınırsa 17,5 Pound oluyor. 60 yaş üzeri kişiler için ise girişte alınırsa 16 Pound, internetten alındığı takdirde 14 Pound. 5-15 yaş arası çocuklar için ise gişe fiyatı 11,5 Pound, internet fiyatı ise 10,5 Pound.

Edinburgh Kalesi Ziyaret Saatleri Nedir ?

Edinburgh Kalesi’nin ziyaret saatleri ise aşağıdaki gibidir :

Açılış Saati  Son Giriş Saati  Kapanış Saati
1 Nisan – 30 Eylül 09.30 17:00 18:00
1 Ekim – 31 Mart 09.30 16:00 17:00

İlk bakışta çok gibi görünse de sunduğu güzellik ve enfes Edinburgh manzarası için bence değer. Para vermek istemeyip Edinburgh şehrini kuşbakışı görmek isteyenler Arthur’s Seat ve Calton Hill‘e gidebilir.

Peki Edinburgh Kalesi’nde neler var ?

Portcullis Gate

1571-73 yılları arasındaki Lang Kuşatması’ndan sonra 1574-77 yılları arasında kalenin ana giriş kapısı olarak yapılmış.

edinburgh-castle

Portcullis Gate / Ana giriş kapısı – Edinburgh Gezilecek Yerler

Portcullis Gate’i geçtikten sonra sol tarafta, yukarı bölüme çıkılabilen Lang merdivenleri ve yine o sırada, kale ile ilgili tarihsel olayların gelişimini anlatan bordo renkli tabelalar var. Hemen bu kısmın arkasında,

Argyle Battery

Portcullis Kapısı’nı geçtikten sonra hafif düzlük gibi bir yere varıldığında karşılaşılan yer Argyle Battery olarak adlandırılıyor. Burada kalenin kuzey kısmını savunmak için dizayn edilmiş, yan yana duran altı adet top bataryası yer alıyor. 1730-32 yılları arasında İskoçya’daki askeri yollar ve köprü tasarımlarıyla ünlenmiş General Wade tarafından oluşturulmuş.

Argyle Battery Edinburgh

Argyle Battery – Edinburgh Gezilecek Yerler

One O’Clock Gun

Adından da anlaşılacağı üzere her gün ( Pazar günleri hariçmiş) öğlen saat 1’de top atışı gerçekleşiyor. Denizcilerin saatlerini ayarlaması için gerçekleştirilen bu gelenek ilk olarak 1861 yılında başlamış. Edinburgh Castle’da sanıyorum en çok ilgi çeken olay bu. Aşağıda top atışı anını kaydettiğim videoyu izleyebilirsiniz.

National War Museum

Burası İskoçya’nın tarihte yaptığı, kazandığı ve kaybettiği savaşların ve askeri objelerin hikayesini anlatan bir müzedir. Burada pek vakit harcamadım. Ancak içeride biraz ilgi çeken İkinci Dünya Savaşı’ndan kalma bir sahra topu yer alıyor.

Governor’s House

1742 yılında yapılan bu binada eskiden kale komutanı ya da yöneticisi kim ise o kalırmış. Halka açık değil.

Regimental Museums

Edinburgh Castle’da birbirinden bağımsız iki ayrı askeri alay müzesi var. Bir tanesi The Royal Scots Dragoon Guards Museum, diğeri de The Royal Scots Museum. Bu müzeler, İskoçya tarihinin en eski iki askeri alayının anılarını anlatıyor. İçeriye ilk girişte gerçekten insanı etkileyen İskoç müziği çalmakta.

edinburgh-kalesi

The Royal Scots Dragoon Guards Regimental Museum – Edinburgh Gezilecek Yerler

Foog’s Gate

Burası Edinburgh Kalesi’ndeki bir üst kısma açılan ana giriş kapısıdır. İki tarafındaki duvar 17. yüzyılda Kral II. Charles tarafından savunmayı güçlendirmek için yaptırılmış.

edinburgh-gezilecek-yerler

Foog’s Gate – Edinburgh Gezilecek Yerler

St. Margaret Şapeli

Edinburgh sınırları içindeki yapıların en eskisi olup 12. yüzyılda yaptırılmış. Kral I. David yaptırdığı bu şapeli annesine adadığı için ismi St. Margaret Şapeli olmuş. Günümüzde vaftiz törenleri ve düğünler için kullanılıyormuş.

edinburgh-kalesi

St. Margaret Şapeli – Edinburgh Gezilecek Yerler

Mons Meg

1457 yılında Fransa’nın Burgonya Dükü tarafından Kral II. James’e hediye olarak gönderilen toptur. O dönemde 150 kg top güllesini 3.2 kilometre uzaklığa fırlatabilme kapasitesine sahip son teknoloji savaş aracı olarak anlatılıyor.

edinburgh-kalesi-rehberi

Mons Meg – Edinburgh Gezilecek Yerler

Half-Moon Battery

Bu batarya, 1571-73 yıllarındaki kuşatmadan sonra Kraliyet Sarayı’nı korumak için kurulmuş. Günümüzde burada bulunan toplar, 1810 yılında Napolyon Savaşları sırasında yapılmış. Topların bulunduğu platformun altında ise verilen bilgiye göre 1329-71 yılları arası yaşamış olan Kral II. David yatıyor.

edinburgh-kalesi-rehberi

Half-Moon Battery – Edinburgh Gezilecek Yerler

Half-Moon Battery’nin hemen arkasında da David’s Tower adı verilen kule yer alıyor.

The Royal Palace

Burası Kral VI. James’in doğum yeriymiş.

edinburgh-kalesi-rehberi

The Royal Palace – Edinburgh Gezilecek Yerler

The Scottish Crown Jewels

Bu kısımda eskiden İskoç kralları tarafından kullanılmış taç, kılıç, asa gibi objeler sergileniyor.

The Great Hall

Crown Square’de kalenin tam merkezinde bulunan yerdir. 1511 yılında Kral VI. James için yapılmış. Duvarlarda çeşitli zırhlar, kılıçlar ve mızraklar segileniyor.

edinburgh-kalesi-rehberi

The Great Hall – Edinburgh Gezilecek Yerler

Prisons of War

İlk olarak 1758 yılında Fransa ile yapılan Yedi Yıl Savaşları’ndan sonra yakalanan korsanlar burada tutulmuş.

edinburgh-kalesi-rehberi

Prisons of War – Edinburgh Gezilecek Yerler

Scottish National War Memorial

İskoç Ulusal Savaş Anıtı olan bu yapının bulunduğu bu yerde Orta Çağ döneminde St. Mary kilisesi bulunuyormuş. Bu anıt, I. ve II. Dünya Savaşları’nda ölen insanlar için yapılmış.

edinburgh-kalesi-rehberi

Scottish National War Memorial – Edinburgh Gezilecek Yerler

Burayı da gezdikten sonra kale ziyaretimi sona erdirdim. Kaleden dışarıya çıktığımda sağ tarafta, üzerinde taç ve diğer başka simgelerin bulunduğu çeşmenin yakınlarında biraz dinlendikten sonra ve ertesi günde Edinburgh’nın diğer yerlerini gezdim.

İşte Edinburgh Kalesi’nde dikkate değer olarak niteleyebileceğim yerler bunlar. Yazıyı daha fazla uzatıp sıkıcı hale getirmemek için Edinburgh’da gezilmesi ve görülmesi gereken diğer yerleri, Edinburgh Gezi Notlarım’ın ikinci kısmında bulabilirsiniz.

Edinburgh Araç Kiralama

Edinburgh’da araç kiralama seçeneklerine BURADAN ulaşabilirsiniz.

Seyahat fotoğraflarım ve videolarım için beni sosyal medya hesaplarımdan da takip edebilirsiniz.

INSTAGRAM : @seqununseyahatnamesi

FACEBOOK : https://www.facebook.com/seqununseyahatnamesi

YOUTUBE : http://www.youtube.com/Seqununseyahatnamesi

13 yorum

 1. Nilay

  Merhabalar. Bu yaz İngiltere seyehati yaptık. Hazır vizemiz varken bir de İskoçya yada İrlanda yapsak diyoruz. Tek seçeneğiniz olsaydı siz nereyi seçerdiniz ? Teşekkür ederim.

  • Sequ
   Sequ'nun Seyahatnamesi

   Merhabalar,

   Ben tercihimi Iskocya’dan yana kullanirdim. Ozellikle Edinburgh. Zamaniniz varsa ve uygun ucak bileti bulabilirseniz Irlanda’ya da gecebilirsiniz. Ama onceligi ben olsam Iskocya’ya verirdim.

   Simdiden keyifli tatiller.

 2. Edinburgh Kalacak Yer

  Merhabalar,

  Edinburgh’ta tanıdığınız bir couch var mıdır bizi 1-2 gün misafir edecek?

  • Sequ
   Sequ'nun Seyahatnamesi

   Maalesef, misafir edecek kimseyi tanımıyorum. Couchsurfing ya da Interrail gruplarında (Couchrail ya da yardımrail’di sanırsam) şansınızı deneyebilirsiniz.

 3. Edinburgh Gezilecek Yerler

  Merhabalar, zamanım kısıtlı olduğu için Edinburgh’a 1 gün ayırsam yeterli olur mu sizce?

  • Sequ
   Sequ'nun Seyahatnamesi

   Merhaba,

   Aslında sabah erken başlanıp akşama kadar hızlı gezildiği takdirde olabilir. Ancak, sırf Edinburgh Castle’ın 3-4 saatte gezilebileceğini düşünüyorum. Yani diğer yerleri de hesaba katarsak yapabiliyorsanız en az 2 gün ayırın derim.

 4. Sequ
  Sequ'nun Seyahatnamesi

  Beğenmenize sevindim. Teşekkürler.

Yorum Yap

E-mail adresiniz yayınlanmayacaktır. İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *

*