Edinburgh Gezilecek Yerler – 2.Bölüm | Sequ'nun Seyahatnamesi
Anasayfa » Avrupa » İskoçya » Edinburgh Gezilecek Yerler – 2.Bölüm
Edinburgh Gezi Rehberi

Edinburgh Gezilecek Yerler – 2.Bölüm

Son Güncelleme : 5 Temmuz 2020

Edinburgh gezimin ilk bölümünde ulaşım ve konaklama bilgilerinin yanı sıra detaylı olarak Edinburgh Kalesi‘nden bahsetmiştim. Bu yazımda ise Edinburgh şehrinde gezilmesini ve görülmesini tavsiye ettiğim diğer yerleri elimden geldiğince anlatmaya çalışacağım.

Edinburgh Gezilecek Yerler

Royal Mile

Öncelikle Edinburgh’da adını sıkça duyacağınız Royal Mile, Edinburgh Castle’dan Kraliyet Sarayı Palace of Holyroodhouse’a kadar uzanan Edinburgh’taki en popüler yoldur. Bu yolu oluşturan caddeler ise Castlehill, Lawnmarket, High Street, Canongate ve Abbey Strand caddeleridir. Tarihi caddelerde yürümek, bana her zaman heyecan vermiştir. Yine de,

“Onların Royal Mile’ı varsa bizim de Divanyolu’muz var.” dediğinizi duyar gibiyim.

edinburgh-gezilecek-yerler

Royal Mile – Edinburgh Gezilecek Yerler

Camera Obscura

Kelime anlamı, eskiden ressamların objeleri direkt kağıda yansıtmalarını sağlayan, dört tarafı kapalı ve sadece küçücük bir delikten ışık alan oda demektir. İşte her neyse burası, Edinburgh Kalesi’nden çıkınca hemen sol tarafta kalıyor. İlgimi çekmediğinden gitmedim ama duyduğum kadarıyla ışık oyunları ve göz yanılmasına dayalı ilüzyonist faaliyetleri içeren bir yer.

Whisky Experience

Camera Obscura’nın hemen yanında yer alıyor. Adından da anlaşılacağı gibi viski yapımını falan anlatıyor. En sonda da viskinin tadına bakabiliyormuşsunuz. Buralarda zaman harcamak istemediğimden burayı da pas geçtim.

St. Giles Katedrali

1120’li yıllardan kalma Edinburgh’ın tarihi katedralidir. Dış görünüşü tüm Birleşik Krallık topraklarındaki katedraller gibi gayet etkileyici. Lakin, bu on yedi günlük gezimde artık kilise, katedral görmekten bıkkınlık geldiğinden dışarıdan bakmakla yetindim.

edinburgh-gezilecek-yerler

St. Giles Katedrali – Edinburgh Gezilecek Yerler

Tron Kirk Kilisesi

1647 yılında yapımı tamamlanan bu kilise 1829’da çıkan bir yangında sonucu yanmış. Tron ismini 18. yüzyılda burada bulunan tartı, baskül vs. gibi aletlerden almış. Günümüzde kilise olarak değil turist office olarak hizmet veriyor.

edinburgh-gezilecek-yerler

Tron Kirk Kilisesi – Edinburgh Gezilecek Yerler

Heart of Midlothian

Parliament Square’de arnavut kaldırım taşlarından yapılmış kalp şeklindeki simgedir. Bu simge eskiden Edinburgh hapishanesi, mahkemesi ve çeşitli belediye binalarının giriş yerini işaret ediyormuş. Buradan geçerken bazı insanların bu kalp şeklinin ortasına tükürdüğünü gördüm. Sonradan öğrendim ki, Edinburgh vatandaşları bu eski hapishaneyi ve diğer yetkili kurumları aşağılamak için bu kalp şeklinin ortasına tükürüyormuş.

edinburgh-gezilecek-yerler

Heart of Midlothian – Edinburgh Gezilecek Yerler

Grassmarket

Castle Rock Hostel’in arkasında aşağı tarafta yer alan ve eskiden at, sığır gibi büyükbaş hayvan pazarı olan, günümüzde ise cafelerin, pubların, barların, çeşitli dükkanların bulunduğu eğlenceli bir bölgedir.

Bu arada, Grassmarket’te bulunan birçok ünlü geleneksel pub’ların turistleri kazıklama yeri olduğunu duyduğumu da söylemem gerek.

Cowgate

Edinburgh’ta barlar, hosteller ve club’ların bulunduğu bir bölge. Ucuz gece hayatının adresi olmasının yanı sıra akşamları pek de güvenilir olmayan bir yer olduğu söyleniyor.

edinburgh-gezilecek-yerler

Cowgate – Edinburgh Gezilecek Yerler

Cowgate’te bulunan IV. George Köprüsü’ni geçer geçmez sağ tarafta Cowgate’i simgeleyen inek figürü duvara toslamış bir şekilde sizi karşılayacak. İlk gördüğümde çok gülmüştüm.

Arthur’s Seat

Edinburgh’da beni en çok etkileyen yerlerin başında gelen Arthur’s Seat, sönmüş bir yanardağ zirvesinde mükemmel Edinburgh manzarası sunan ve 251 metre yükseklikte yer alan aşırı rüzgarlı bir tepedir. Yukarıya çıkış çok da fazla yorucu değil. Gerçi yorucu olsa da buna kesinlikle değecek bir yer burası.

edinburgh-gezilecek-yerler

Arthur’s Seat – Edinburgh Gezilecek Yerler

Bu da bir başka görüntü.

edinburgh-gezilecek-yerler

Arthur’s Seat’in sunduğu muhteşem manzara – Edinburgh Gezilecek Yerler

Son olarak taşlardan ismimi Arthur’s Seat çimleri üzerine yazıp kendimi ölümsüzleştirerek listemdeki diğer yerlere doğru yola koyuldum.

edinburgh-gezilecek-yerler

Arthur’s Seat – Edinburgh Gezilecek Yerler

Arthur’s Seat’ten aşağıya doğru inerken 16. yüzyıldan kalma St. Anthony’s Chapel’in kalıntıları ve daha aşağı kesimlerde birkaç tane göl karşımıza çıkıyor.

Palace of Holyroodhouse

Burası Kraliçe’nin İskoçya’daki resmi konutudur. Haziran sonu, Temmuz başı olan Holyrood haftasında Kraliçe buraya gelirmiş.

Palace of Holyroodhouse’da Kraliçe’nin sanat koleksiyonları da bulunurmuş. Giriş ücreti 16,50 Pound.

edinburgh-gezilecek-yerler

Palace of Holyroodhouse – Edinburgh Gezilecek Yerler

Arthur’s Seat’ten inip Palace of Holyroodhouse’a gelmeden hemen önce yemyeşil bir alan kenarında insanların yürüyüş ve koşu yapabildikleri Holyrood Park Road yer alıyor. Şu temizlik bizim ülkemizde de olsa demekten alamadım kendimi.

İskoç Parlamentosu

Kraliyet konutunun hemen çaprazında ise İskoç Parlamentosu yer alıyor. İçeriye giriş ücretsiz ve girişte, havalimanlarında yapılan güvenlik taramasının aynısı burada yapılıyor. Burada ücretsiz rehber eşliğinde 1 saatlik turlar yapılıyor. İlgi çekici gibi görünse de aşırı derecede sıkıldım.

Diğer Yerler

Parlamento’dan çıkıp biraz dinlendim. Daha sonra Edinburgh manzarası sunan diğer bir tepe olan Calton Hill‘e gitmek için Calton Road boyunca yürüdüm. Ama sonunda kendimi York Place Street’te buldum. Biraz da yorgun olduğumdan Calton Hill’e gitmekten vazgeçtim. Sonra düz devam edip David Street’e döndüm ve bu caddenin Princess Street ile bitiştiği yerde karşıma Scott Monument çıktı.

edinburgh-gezilecek-yerler

Scott Monument – Edinburgh Gezilecek Yerler

Scott Monument, 1832 yılında ölen ünlü İskoç yazar Sir Walter Scott‘ın anısına 1846 yılında inşa edilmiş. Bu anıtın tepesine £4 karşılığında manzara seyretmek için çıkılabiliyor.

Scott Monument’in bulundğu alan East (Doğu) Princes Street Gardens olarak adlandırılırken diğer tarafı ise West (Batı) Princess Street Gardens olarak adlandırılıyor. Bu iki yerin ortasında ise İskoç Kraliyet Akademisi ve sanat galerisi olan National Gallery yer alıyor.

edinburgh-gezilecek-yerler

West Princess Street Gardens – Edinburgh Gezilecek Yerler

Resimde de görüldüğü gibi, artık hava yavaş yavaş kararıyordu. Bu, on yedi günlük Britanya gezimin artık sonuna geldiğim anlamına geliyordu. West Princess Street Gardens’ta biraz soluklandıktan sonra buraya çok yakın mesafede bulunan ucuzluk mağazası Primark’tan birkaç bir şey aldım ve hostele geri döndüm. Artık valiz toplama vaktiydi.

Seyahat fotoğraflarım ve videolarım için beni sosyal medya hesaplarımdan da takip edebilirsiniz.

INSTAGRAM : @seqununseyahatnamesi

FACEBOOK : https://www.facebook.com/seqununseyahatnamesi

YOUTUBE : http://www.youtube.com/Seqununseyahatnamesi

7 yorum

 1. Fatih

  Oralara kadar gitmişken Highlands turlarına da katılsaydınız hocam.

  • Sequ
   Sequ'nun Seyahatnamesi

   Merhaba Fatih hocam,
   Çok istiyordum ama yeterli zamanım olmadığından gidemedim. Bir dahaki sefere inşallah.

 2. Arzu Karakaş

  Londra’dan Edinburgh’a trenle en ucuz nasıl gidebilirim? Biletler çok pahalı.

  • Sequ
   Sequ'nun Seyahatnamesi

   Otobüs ile gitmeyi de alternatif olarak duüşünebilirsiniz. Mesela Megabus’in sitesinden baktım şimdi. Rastgele seçtim bir tarih (10 Temmuz). Londra Victoria’dan Edinburgh’a yolculuk 15 Pound görünüyor. Bence gayet uygun.

Yorum Yap

E-mail adresiniz yayınlanmayacaktır. İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *

*