Unna Gezilecek Yerler | Sequ'nun Seyahatnamesi
Anasayfa » Avrupa » Almanya » Unna Gezilecek Yerler
Unna Gezilecek Yerler

Unna Gezilecek Yerler

Son Güncelleme : 5 Temmuz 2020

Almanya topraklarına ilk defa 2012 yılı Şubat ayının başında ayak basmıştım. Bu kez akraba ziyareti vesilesiyle, Şubat ve Mayıs 2015 aylarında olmak üzere iki kez geldim. Bu diyarlarda gezip gördüğüm yerler bende pek heyecan uyandırmasa da bu yerlerden bir nebze de olsa bahsedip seyahatnamemize katkıda bulunalım. İlk durağım halamların yaşadığı yer olan Unna.

Unna, Almanya’da Kreis Unna denen bölge içinde yer alan şehirlerden biri olup eyalet olarak Kuzey Ren Westfalya sınırları içerisinde kalır. Akraba ziyareti dolayısıyla birkaç kez bulunduğum Unna’nın, turistik olarak özellikle gidip görülecek bir yer olmadığını söyleyebilirim.

Unna’ya Nasıl Gidilir ?

Dortmund’un 15 kilometre doğusunda bulunan Unna’ya Türkiye’den doğrudan ulaşım yok. Uçak ile en yakın yer Dortmund Havalimanı’dır. Şu anda son durum nedir bilmiyorum ama ben gittiğimde İstanbul’dan Dortmund’a direkt uçuş yoktu. Bu durumda benim için iki seçenek vardı: Ya Düsseldorf Havalimanı ya da Köln Havalimanı. Fiyatların ve saatin uygunluğu sebebiyle ben Düsseldorf’u tercih etmiştim. Oradan arabayla Unna’ya gelmek yaklaşık 1 saat sürüyor. Bu arada Düsseldorf’a tek yön için sadece 85 TL ödemiştim.

Şehir içi ulaşım konusuna gelince…Unna merkeze gelirken hep araba kullandığımız için açıkçası toplu taşıma olayı hakkında pek bilgim olmasa da tahmin ediyorum ki tren ile Unna’ya yakın küçük ve büyük şehirlerden buraya ulaşabilirsiniz. Bunun için bahn.de sitesine bakılabilir.

Unna Gezilecek Yerler

Markt : Burası için Unna şehrinin tam kalbidir diyebilirim. Avrupa’daki klasik meydanlar gibi bir yer. Etrafında ilgi çekici olarak, aşağıdaki resimde görünen iki tane binayı örnek gösterebilirim.

unna-gezilecek-yerler

Markt – Unna Gezilecek Yerler

Evangelische Stadtkirche : Unna meydanın arka tarafında kalan 14. yüzyıla ait gotik tarzda yapılmış bir kilisedir.

unna-gezilecek-yerler

Evangelische Stadtkirche – Unna Gezilecek Yerler

Lindenbrauerei : Önceleri bira üretim yeri olarak kullanılmış olan bu bina, anladığım kadarıyla günümüzde kültür merkezi olarak hizmet veriyor. Markt’a yürüyerek yaklaşık 5 dakika uzaklıkta.

Bu saydığım yerler dışında başka ilgi çeken yerler olup olduğunu bilmediğim için yeme içme konusuna geleyim.

Unna’da Yeme-İçme

Almanya’nın genelinde olduğu gibi Unna’da da etrafta bizim damak tadımıza uygun olarak dönerciler olduğu için yeme-içme konusunda pek sorun yaşanacağını sanmıyorum.

Daha üst sınıf mekan tavsiye edecek olursam hemen Markt’ın başlangıcında Cafe Extrablatt yer alıyor. Gerek ana yemek, gerekse atıştırmalık ya da içecek için tercih edilebilir.

Bunun dışında adını ve yerini hatırlayamadığım nargile ve içeceklerinizi yudumlayabileceğiniz bazı mekanlar da var.

Dediğim gibi hem Unna’yı derinlemesine gezmediğim için hem de etrafta turistik açıdan kayda değer fazla bir şey olmadığından anlatabileceklerim bu kadar.

Seyahat fotoğraflarım ve videolarım için beni sosyal medya hesaplarımdan da takip edebilirsiniz.

INSTAGRAM : @seqununseyahatnamesi

FACEBOOK : https://www.facebook.com/seqununseyahatnamesi

YOUTUBE : http://www.youtube.com/Seqununseyahatnamesi

1 yorum

Yorum Yap

E-mail adresiniz yayınlanmayacaktır. İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *

*